Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

30.6.2021 o 17:31 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 24.7.2021 17:24 - 17:33 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne vážený pán predsedajúci. Kolegovia, kolegyne, možno teraz prekvapím, ale začnem opozíciou, lebo vždy sa prihováram najmä ku koalícii, ale musím začať opozíciou, ale najmä vzťahmi v opozícii. Včera sa niečo udialo a je mi ľúto, že opozičnými lídrami alebo opozičnými kolegami to bolo dezinterpretované, tak ako to dezinterpretované bolo a musím to aj tak ľuďom objasniť aj, keď nemám rád situácie, že niekto vychŕli do tváre slinu a potom vy si ju máte utierať, ale ak si niekto takto predstavuje spoluprácu v parlamente, tak my určite nie. Mne je ľúto, že viacerí, resp. opoziční poslanci včerajšiu neúčasť na hlasovaní o skrátenom legislatívnom konaní interpretovali svojim voličom spôsobom, ktorý bol podpásový, neférový a ja budem zvedaví v akom počte sa dostavia jednotlivé opozičné strany na dnešné dôležité hlasovanie, ktoré už bude o tomto zákone. Pretože aj my sme včera mohli povedať, že chýbali tu dvaja poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko. Aj my sme mohli včera povedať po tom, čo sme zažili útok zo strany SMER-u, že tu chýbalo 9 poslancov SMER-u vrátane Roberta Fica a pána Blanára. Aj my sme mohli povedať, že tu chýbali ďalší ľudia, ale my to robiť nebudeme, pretože spája nás jedno. Spája nás jedno a to to, že všetci máme rovnaký názor na tento zákon a všetci v opozícii budeme hlasovať proti tomuto zákonu. Proti tomuto diskriminačnému zákonu a budem veľmi zvedaví, či tu bude 55 opozičných poslancov, pretože poslanci za stranu HLAS - Sociálna demokracia tu budú všetci 11 do nohy, do poslednej nohy, do poslednej ruky. Budem zvedaví, či tu bude 26 poslancov strany SMER- Sociálna demokracia, ktorá mala včera potrebu útočiť na stranu HLAS - Sociálna demokracia a budem veľmi zvedaví, či tu budú všetci poslanci za stranu Ľudová strana naše Slovensko. Ja dúfam, že tu bude 55 opozičných poslancov, pretože Boris Kollár a SPOLU sľúbili, že budú hlasovať tiež proti tomuto zákonu a v takomto prípade to bude veľmi tesné. Aj keď v prípade Borisa Kollára nevieme, pretože viete dobre, že Boris Kollár je typický v tom, že jedno tvrdí a inak koná. Už som zachytil, že tu počas rokovania bola nejaká súrna porada s pánom ministrom. Neviem ako dopadla. Však pán minister si to môže nechať pre seba, ale pamätáme si, že včera pán Kollár povedal, že všetci poslanci budú hlasovať proti tomuto zákonu. Tak som veľmi zvedaví na ten výsledok. Pretože nie prvýkrát Boris Kollár niečo hovoril a niečo iné konal. Pamätáte sa mali sme tu podľa Borisa Kollára vraj rozoberať riešenie, akým by sa mohlo uskutočniť referendum na jeseň tohto roka ešte. Koná sa niečo? Nie. Poslanci za SME - RODINA na ústavnoprávnom výbore rovnako hlasovali proti tomu, aby novela ústavy z dielne SMER-u - SD mohla byť predkladaná až o pól roka. Atď. atď., ale nechcem prejudikovať záver a postoj hnutia SME -RODINA je to len na ich svedomí. Všetci občania budú môcť vidieť ako opozičné strany a koaličná strana SME - RODINA bude hlasovať, keď sa bude hlasovať o zákone ako takom.
A teraz v podstate. Viete prečo sme tu cez víkend? My sme tu cez víkend preto, lebo ukazujete vážená vládna koalícia ďalšie svoje babráctvo, ďalšiu svoju neschopnosť dohodnúť sa na programe schôdze tak, aby mohla byť vedená počas pracovných dní a samozrejme je to aj dôsledok tej vašej politickej vypočítavosti. Vy ste totiž mysleli, že keď sa bude o tomto zákone, o tomto citlivom zákone rokovať počas víkendu, takže to tak nejak tichšie, tak v nejakom zákulisí pod rúškom toho víkendu a nepozornosti ľudí pretlačíte, ale veľmi ste sa mýlili, veľmi ste sa mýlili. My totiž v opozícii máme pracovné soboty radi ako vidíte a ak ste to chceli urobiť v tichosti, tak tí ľudia, ktorí včera kričali pred parlamentom teraz kričia ešte hlasnejšie a silnejšie. Takže tento cieľ potichúčky pretlačiť tento citlivý zákon vám určite nevyšiel. Aj no, počul som pán Šudík, čo s vami, ako sa vy voláte, Šefčík, pardon, počul som, čo s vami robili. Neprial by som to samozrejme nikomu, ale že sa vy zrovna budete ozývať potom, čo s vami tí ľudia urobili, tak to by som bol radšej ticho, ale veď dobre. To už ste vy.
No aj my v opozícii máme rozdielne názory, áno aj na COVID aj na niektoré opatrenia, ale ako som povedal spája nás kritika vašej totálnej neschopnosti. Vládnej neschopnosti riešiť túto pandémiu a tak isto nás spája aj to ako sa šikanózne správate k ľuďom. V diskusii už zaznelo veľa odborných argumentov aj z jednej aj z druhej strany a nie je to čiernobiela téma, čo uzná možno aj pani kolegyňa Cigániková. Nie je to čiernobiela téma a môžme sa o tom baviť veľmi dlho, ale ja som presvedčený a musíme hovoriť a pomenovať veci pravým menom, že tento zákon dámy a páni, nie je o žiadnej zodpovednosti, ktorou sa tu koaliční poslanci toľko oháňate, ale je to o tom, aby ste donútili ľudí, ktorí sa nechcú dať očkovať, aby si tú vakcínu nechali pichnúť. O tom to primárne je tento zákon. Vy síce hovoríte o dobrovoľnom očkovaní, ale týmto zákonom vlastne chce spôsobiť to, aby to očkovanie bolo povinné. A toto nie je váš prvý manier. Toto nie je vaša prvá stratégia. Opakuje sa situácia z plošného testovania, ktoré malo niekoľko kôl. Tiež ste to nenazvali povinným očkovaním, ale ľuďom ste rozdávali modré papieriky, ktorý ináč výpovedná hodnota pri efektivite antigénových testov bola asi taká ako výpovedná lehota papierika s tetovačkou z detskej žuvačky. Tak vďaka týmto certifikátom sa ľudia mohli pohybovať. Čiže ste ich prinútili, aby si nechali vytierať nosy a aby Igor Matovič a spol. mohli na tomto hromadnom testovaní neskutočne zarobiť. 800 miliónov eur to stálo zatiaľ daňových poplatníkov a najviac na tom zarobila Trnavská firmička blízka Matovičovi. Keby sa toto stalo za predchádzajúcich vlád, tak už ten bývalý premiér nie je, neexistuje, ale vy môžete všetko. Čo je však najhoršie tým, že ste sa venovali tejto atómovej zbrani absolútne neefektívnej ste zanedbali úplne iné opatrenia a zomrelo počas druhej vlny 12,5 tisíc ľudí. Na to sa nesmie zabúdať. No a keď ste si už teraz z ľudí urobili cvičené opice počas testovania, tak prečo to neskúsiť aj počas očkovania, že. Jednoducho opäť ten istý princíp. Vy jednoducho nechcete deliť ľudí na chorých a zdravých. Vy ich idete rozdeliť na ľudí očkovaných s výhodami a nezaočkovaných s jasnými sankciami. Neobstojí ani argument, že veď tým green pasom sa dostane všade každý, pretože tam bude možnosť aj testu. Pretože dobre viete, že budete požadovať PCR test, ktorého hodnota je naozaj od 50 do 70 eur a len časť týchto testov má byť preplácaná. Ešte ani samy nie ste dohodnutí v koalícii. Čiže bude to znamenať, tak enormný náklad pre väčšinu rodín slovenských, že si to dovoliť nebudú môcť a tým pádom o žiadnej rovnoprávnosti nemôže byť ani len reči.
Môžem za stranu HLAS - Sociálna demokracia vyhlásiť to, čo už dlhodobo tvrdíme sme proti povinnému očkovaniu. Nespochybňujeme očkovanie ako také, ale sme proti povinnému očkovaniu. Očkovanie musí zostať dobrovoľné a podľa toho sa aj správajú poslanci nášho klubu. Časť poslancov sa dala zaočkovať, časť nie a takto to má byť. Aj pán Kotleba hovorí, že má známych, ktorí sa dali zaočkovať, o im to nevyčíta. Jednoducho všetci v opozícii tvrdíme, že musí to očkovanie zostať dobrovoľné. No a z tohto dôvodu, pozerám koľko mám čas, z tohto dôvodu musím konštatovať a opäť zopakovať pre všetkých aj pre koaličných ...
===== časť nie, a takto to má byť. Aj pán Kotleba hovorí, že má známych, ktorí sa dali zaočkovať on im to nevyčíta, jednoducho všetci v opozícii tvrdíme, že musí to očkovanie zostať dobrovoľné. No a z tohto dôvodu pozerám koľko mám čas, z tohto dôvodu musím skonštatovať a opäť zopakovať pre všetkých aj pre koaličných aj pre opozičných aj pre tých ľudí tam vonku aj pre ľudí na sociálnych sieťach to čo tvrdíme stále a už dva dni, že strana HLAS - sociálna demokracia nepodporí tento zákon pretože ho považujeme za diskriminačný voči nezaočkovaným ľuďom. Pán minister, dnes máte meniny mohli by ste ten návrh zákona stiahnuť a potom by ste mohli ísť medzi tých ľudí a tí by vám dali veľký potlesk aj by vám k meninám pogratulovali. Ale pokiaľ tak neurobíte tak tam radšej nechoďte pretože tie darčeky od týchto ľudí by sa vám určite nepáčili. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 15:46 - 15:47 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Janko, asi si urobil to, čo by bolo najlepšie, a to aby sa nepokračovalo, aby sa odhlasovalo, že by sa nepokračovalo v rokovaní o tomto návrhu zákona. A tiež pevne verím, a to je aj odkaz pánovi Kotlebovi, že aj poslanci ĽSNS budú všetci prítomní, lebo ani dvaja poslanci ĽSNS chýbali o skrátenom legislatívnom konaní pri hlasovaní, ale to samozrejme pán Kotleba už nezdôrazňuje, čiže myslím si, že v opozícii máme jasno všetci na tento zákon a pokiaľ ide o samotný zákon, tak všetci deklarujeme, že budeme proti a pokiaľ SME RODINA neurobí svoju klasickú kľučku, to znamená, že zmení v poslednej chvíli názor, tak to môže byť naozaj tesné.
Takže tiež poprosím všetkých opozičných, vrátane poslancov ĽSNS, aby boli prítomní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2021 11:59 - 12:01 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ľuboš, máš absolútnu pravdu. Je úplne evidentné, že vláda týmto zákonom chce donútiť ľudí k očkovaniu. Toto je cieľ toho zákona a môžu tí za to skrývať, čo len chcú. Je to presne to isté. Ten istý princíp, aký bol uplatnený počas toho nezmyselného hromadného, plošného testovania ešte na jeseň minulého roka, keď tiež najprv vymýšľali, ako to urobiť povinne, a potom, keď nevedeli, tak vymysleli modrý papierik, ktorý mal byť priepustkou na slobodu, a tým pádom tlačili takto na ľudí, aby si išli povinne nechať vyšpárať nos, aby vôbec sa niekde dostali. Je to fakt nechutné, o to viac, že vieme dobre, ako to plošné testovanie napokon dopadlo, že to bol jeden odporný, hanebný kšeft, ktorý stál už daňových poplatníkov 800 mil. eur doteraz a zarobila na ňom, samozrejme, Matovičovi blízka trnavská firmička.
My sme proti povinnému očkovaniu. Očkovanie musí zostať dobrovoľné a ten každý jeden jedinec má právo rozhodovať o svojom zdraví, o tom, čo si do tela pichne, alebo nie, a nesmie byť kvôli tomu diskriminovaný, nesmie byť kvôli tomu šikanovaný.
Áno, je tu jedna možnosť alebo je prípustná možnosť tzv. testovania, ale doteraz sa koalícia nedohodla na tom, či bude, alebo nebude bezplatné, skôr vidíme to, že napokon to spoplatnené bude. Ja som naozaj zvedavý na to, najmä na dvoch koaličných lídrov, Borisa Kollára a Igora Matoviča, ktorý ešte pred niekoľkými týždňami gestom, ktoré zobrazovalo revolver pri hlave, hovorili, že nemôžeme takýmto spôsobom diskriminovať ľudí a nútiť celé rodiny, aby platili neskutočné peniaze za tieto testy. Som naozaj zvedavý, ako to celé dopadne a ako aj dopadne hlasovanie o tomto zákone. Môžem na záver oznámiť, že strana HLAS – sociálna demokracia všetkými prítomnými poslancami bude hlasovať proti tomuto zákonu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 18:00 - 18:01 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán Kuriak, začnem vami. Vy ste asi nepočúvali, že ja mám naozaj veľký rešpekt a pokoru ku každému poslancovi, aj k nováčikovi, každý niekedy začína, ale moja reakcia bola na to, že vaši poslanci a vaši ministri hovorili našim predstaviteľom, že len čítajú z papierov a podobne. Takže ja som reagoval iba na to, aby ste chápali, to bola obranná reakcia. Vôbec by som si nedovolil smerom na vás, ja, samozrejme, chápem, keď niekto potrebuje si niečo napísať, tak si napíše, hej? Takže buďme, buďme k tomu spravodliví a féroví.
Páni Kmec a Suja, všimol som si jednu vec, že ste si všimli aj vy ten článok Lancet, tú štúdiu, ktorá má obhajovať plošné testovanie, ja len k tomu dodám, pokiaľ mám správne informácie, že spoluautorom tej štúdie je pán Krajčí (povedané so smiechom), takže to asi len napovedá, že prečo ten článok o tom plošnom testovaní a to je asi, určite jediný vyšiel, že vraj malo nejaký zmysel a význam, ale však klasika, a ešte keď za tým boli aj nejaké peniaze, ako hovorí pán Suja, tak to je také typické.
A, pán Nemec, viete čo? Tak ľudsky, dobre? Ja som športovec a ja som mal k vám veľký obdiv ako k volejbalistovi. Ja som chodil na vaše zápasy, obdivoval som vaše smeče, naozaj, fakt dobrý volejbalista. Ale to v parlamente nestačí. A je mi ľúto, že nemusíte byť fakt zdatný ani politicky, ale potom za vami príde pán Pollák a povie vám nejakú úplnú sprostosť o nejakej pôžičke dvesto, čo je totálna sprostosť, a vy sa necháte takto zneužiť, on zmizne ako gáfor a vy to tu takto strelíte do vzduchu, lebo ak máte nejaké informácie o nejakej pôžičke, ja sa o svojom dome porozprávam tak ako vy, keď máte dom, veľmi rád, ale trepete hlúposti, čiže radšej mlčať. Radšej mlčať. Nemusíte, to je také nešportové, viete? Je to také nefér. Je to také podpásové. Nemôžete len tak hocičo niekedy vystreliť. Čiže keď niečo chcete povedať, nejaký fakt povedzte, ale toto, toto bolo veľmi neférové, nešportové, pán Nemec.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.6.2021 17:31 - 17:51 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Dobrý. Ďakujem pekne, vážený pán predsedajúci. Kolegovia, kolegyne, už keď ma ten pán Pollák tak tu vyzýval, že nech robím v klube či čo, tak to je neuveriteľné, že niektorí ľudia, ktorí nemajú fakt žiaden výtlak minimálny, nikto ich skoro nepozná, tak majú takúto tendenciu sa znižovať k tomuto typu poznámok. Ale viete, čo je najvtipnejšie na tom, že nebol to prvý pán Pollák, ktorý hovoril o tom, že sú tu naši poslanci nejakým spôsobom pripravovaní a čítajú texty. Už to naznačil aj pán minister Naď. Tak len chcem povedať, že keď sa pozerám do klubu OĽANO, tak tam nie je takmer nikto, česť výnimkám, tiež sa aj vo vašich radoch nájdu ľudia, ktorí majú nejakú hodnotu, ale takmer nikto, ktorý by dokázal sformulovať jedinú vetu, jedinú faktickú poznámku a všetky čítate z tých svojich facebookov, respektíve notebookov, kde vám to niekto píše. Tak už keď to robíte, aspoň mlčte, lebo ste smiešni. Ste smiešni a napádate tu kolegov, že si pripravia dokumenty ako podklady do rozpravy, kdežto vy nie ste schopní vystúpiť ani len s faktickou poznámkou sami. Nieto ešte tu za pultíkom v rozprave, tak už prosím vás, už prosím vás, aspoň toto nespomínajte.
Čo mi chcete ukázať, pane? (Reakcia z pléna: „Sám si píšem.“) Že vy si píšete? No dobre, no tak tak vy ste, vy patríte možno k tým, ktorí nejakú myšlienku sformulujú, ja vám blahoželám, ale pozrite si, niektorí kolegovia už vyzerajú tak smiešne, že nestihnú ani za tie dve minúty prečítať to, čo im napíšu. Tak aspoň nekritizujte. (Reakcia z pléna: „Sami si píšu.“) Hej, sami si píšu, no jasné, jasné. Ani nevedia, o čom hovoria. Len hovorím, že nekritizujem, dobre, napíšu vám, ale aspoň nekritizujte ostatných, lebo že, lebo vyzeráte smiešne, strašne smiešne.
Ale teraz už k veci. Pán Matovič tu síce nie je, ale ja sa ho pokúsim oslovovať, pretože ja cítim, že on sa tak pozerá na tú rozpravu, on len sa zbabelo išiel niekde skryť, aby tu nečelil tomuto svojmu odvolávaniu, to je také typické pre neho. Tak ako som presvedčený, že on vydal pokyn na to, aby tá včerajšia schôdza bola čo najneskôr v noci. Najprv polhodina technická prestávky, druhá polhodina technická prestávka, tretia polhodina, to je jak z jeho dielne, jak z jeho pera. Pritom keď bol opozičný politik, tak neustále kritizoval nočné rokovania. On bol dokonca schopný povedať, keď sme otvorili jednu mimoriadnu schôdzu o tretej popoludní, že takto proti noci sa ide odvolávať. A teraz vydáva pokyny, aby to bolo v noci. Nám to neprekáža, ľudia pracujú aj v noci, len aby sme si na pánov veľkomožných tu čakali hodinu, hodinu a pol, tak to snáď nemyslíte vážne.
No ale to je také typické pre pána Matoviča, pre jeho pokrytectvo, no čo vám poviem, 90 % ľudí ho nemá rado. Za rok a štvrť to dokázal. Toto je na zápis do Guinnessovej knihy rekordov, 90 %. Keď by sa prešiel po ulici, tak 9 z 10 Slovákov mu niečo povie.
Ja by som, keby tu aj pán Mikulec, bol ho poprosil, aby ho, naozaj nechal mu to pancierové auto, tú limuzínu, lebo pri tak vysokej nedôvere, dokonca si dovolím povedať nenávisti, pánovi Matovičovi naozaj niečo hrozí. A ja mu nič zlé neprajem, samozrejme, ale radšej nech si tú pancierovú limuzínu užíva, lebo neviem, čo by sa mu mohlo stať. Minimálne nejakú facku by určite dostal. A ja si dokonca myslím, že dokonca, keď je to číslo tak vysoké, že už aj časť rodiny a blízkych pána Matoviča ho nemôže mať rado, veď koniec koncov sme zaznamenali vyjadrenia jeho sestry napríklad, že čo si o pánovi Matovičovi myslí. Ale to len jeho vizitka, na, do, naozaj do rodiny ísť nebudem. To pán Matovič celú svoju rodinu používa v politickom boji, ale to už je, samozrejme, jeho vec.
No a nech si tu hovorí, čo len chce. Dnes sa predviedol v takej svojej typickej póze, dourážať všetkých, kritizovať všetko okolo seba, len nie sám seba. Ľutovať sám seba, dobre, že sa tu nerozplakal, ale ja si myslím, že čím viac hovorí, tým menej ho ľudia počúvajú. Ten Matovič, on už je taký nejaký vypelichaný, že už jeho názory ani nikoho veľmi nezaujímajú. A to je preňho najväčší trest, najväčší trest, lebo on sa má hrozne rád. To je chlapík, ktorý sa aj za búrky usmieva v presvedčení, že ho fotografujú. A tá jeho teatrálnosť, tá jeho teatrálnosť, ktorú v sebe má, keď nie je nejakým spôsobom reflektovaná z druhej strany, tak to je preňho asi najväčšie poníženie, ale tak mu treba.
Napríklad keď sa pozriem aj na kolegov, oni tu ani nesedia, však saskári tu ani neboli ráno, však vieme prečo. ZA ĽUDÍ tiež nie, asi Mária Kolíková by to asi nesedela, keď tu priamo do očí na tejto stoličke jej povie minister financií Igor Matovič, Mária, ty si ten podvod spáchala, mňa nepresvedčíš. Toto hovorí minister financií ministerke spravodlivosti tejto vlády.
Kolegovi Sulíkovi vynadá do idiotov, ktorý má ísť kopať hroby. Dokonca už je vinník aj pán Lengvarský, nový minister zdravotníctva, ktorý tam je tri týždne aj s cestou, že on je zodpovedný za očkovanie, pán Lengvarský, a že on mu dáva ešte nejakú šancu, že on môže za to, že sa Sputnikom neočkuje.
To je niečo neuveriteľné. To je, to je, to je proste niečo, niečo neskutočné. Všetci sú zlí. Všetci sú zlí. Prezidentka, opozícia, odborníci, ľudia a už aj kolegovia z vlády.
Ale viete, aká je pravda, pán Matovič? Vy ste ten zlý a vy ste ten neschopný. A to sa za vás aj toho vášho neschopného ministra Krajčího, bývalého, jedna fanatická faninka modlila „Za múdrosť, za múdrosť, za múdrosť, za múdrosť“. A nič. A nič. To jej nepomohlo, nepomohlo.
No ono by to aj bolo smiešne, kolegovia a kolegyne, keby to nebolo také smutné. Pretože výsledkom tejto absolútnej neschopnosti Igora Matoviča sú ľudské životy, 12 500 mŕtvych na pandémiu, a zopakujem, nie, nie všetky, nie za všetky tieto obete môže Igor Matovič, ani táto vláda, nie za všetky obete.
Píšete si, pán kolega, hej? Dobre. Nie za všetky, ale tam si zapíšte, že pán Matovič sám priznal, že mnohé z nich boli odvrátiteľné, mnohým z nich sa dalo zabrániť, takže potom sám si priznal vinu. A to nie je len na politickú zodpovednosť, ale aj na trestnoprávnu zodpovednosť, keď zomierajú ľudia.
A naša strana HLAS – sociálna demokracia aj podala trestné oznámenia, v tom momente, som zvedavý, čo sa s nimi udeje. Nič sa nedeje. Bol už pán Matovič na výsluchu? Už vypovedal? Veď zomreli ľudia, zomreli ľudia.
No ale on si tu neustále popri tých fatálnych zlyhaniach vymýšľal nejaké svoje riešenia. Už toľko spomínaná atómová zbraň plošného testovania. Bože, čo to peňazí stálo! A jaké zbytočné to bolo. Koľko ľudí s falošnými certifikátmi vypustil do priestoru, keď to takto poviem, a tí nakazili tých ďalších. Keď si opäť spomeniem na to, ako ten december, to kľúčové rokovanie vlády, ktoré on viedol, nerozhodlo o ničom, nerozhodlo o tvrdšom lockdowne. Keď pán Krajčí priznal, že všetkým hovoril, že v januári budú strašné čísla, ale že on tam plakal a nikto mu nevyhovel a potom, dámy a páni, tie tragické čísla v januári prišli. Niekoľko týždňov sme boli najhorší v počte pribúdajúcich úmrtí a aj v počte hospitalizovaných. A za toto má niesť zodpovednosť opozícia? Nie, Igor Matovič, Igor Matovič.
Čiže ľudia zomierali a na druhej strane fičal biznis. Pandemický biznis fičal jedna radosť. Trnavská, toľko spomínaná, firmička blízka, opakujem, blízka Igorovi Matovičovi zarobila neskutočné peniaze. V roku 2019 zisk 32-tisíc eur, v roku 2020 3,8 mil. eur. Čo tu viac chcete, aký dôkaz? A sám Matovič sa tuto za týmto pultíkom prizná, že pozná toho majiteľa. Najprv povie, že ho nikdy nevidel a o desať minút, keďže aj zabudol, ako klamal, sa k tomu prizná. To vám nevadí, antikorupčné hnutie? Alebo že váš štátny tajomník na ministerstve zdravotníctva má 20 MOM-iek a zarába 600-tisíc mesačne, keď to spočítame? To nevadí? Toto je v poriadku, toto nie je biznis? Toto nie je kšeft?
No a na druhej strane, pokiaľ bolo treba pomôcť ľuďom, skutek utek. Podľa Medzinárodného menového fondu patríme medzi najhoršie krajiny v Európskej únii v poskytovaní finančnej pomoci. Nehovoríme to my, hovorí to Medzinárodný menový fond, len niečo okolo dvoch miliárd ste dali ľuďom, zamestnávateľom a živnostníkom, a sľubovali ste jednu miliardu mesačne. Celkovo to boli len dve miliardy. Napriek tomu ste tento štát zadlžili.
Áno, odvolávame ministra financií, tak sa bavme aj o ekonomických témach. Neskutočne ste ho zadlžili. My sme vám odovzdávali krajinu s dlhom na úrovni 48 %, vy už máte teraz dlh niekde na úrovni 64 % HDP v tomto roku, deficit my 1,3 %, vy už 9,9 %. A v poriadku, v poriadku, keby ste si takto napožičiavali a dali ste to ľuďom, ale vy ste im nedali nič, vy ste im nedali nič. Dokonca teraz, ešte od 1. júla, ide tú finančnú pomoc úplne priškrtiť, resp. ste ju naviazali na COVID automat. Ja nechápem, čo má pandemická situácia spoločné s ekonomickou kondíciou firiem. To ako keď sa v nejakom okrese zlepší situácia, tak už odrazu aj tá firma nabehne? Už všetko, objednávky, zákazníci? Však viete veľmi dobre, že nie. Opäť idete šetriť na ľuďoch a len preto, a to priznal aj minister Krajniak, že keď na jeseň požadoval jednu miliardu na ministerstvo práce z eurofondov, ostatné rezorty mu tú jednu miliardu nechceli dať. Tak preto teraz šetríte na týchto ľuďoch. A odškodňovací zákon, ktorým by ste aspoň trochu pomohli už tým podnikateľom, ktorí aj tak kľačia na kolenách, aj tak padajú na hubu, tak ten nie je stále, pretože pán Sulík sa s pánom Matovičom, odvolávaným Matovičom, neustále háda. Však to je fakt. Toto je priamy dôsledok toho napätia v koalícii. Je to tak, je to tak, je to fakt.
Ďalej, pán Matovič, ako je preňho typické, chcel zmeniť trošku hru, keď sa to naňho takto už valilo z každej strany, a predstavil, resp. informoval, že pripravuje daňovo-odvodovú reformu, dva mesiace dozadu. Zatiaľ o nej nič nepočujeme. Počuli sme len zatiaľ toľko, to prezradil pán Sulík, že sa zvýši DPH z 20 na 25 % a že má byť nejaký prídavok na dieťa alebo nejaká kombinácia, alebo príspevok na dieťa, keď chceme byť presnejší, vo výške 200 eur. No už to vidím, už to vidím. Ja som tak zvedavý na tých 200 eur, že to, to mi oči vypadnú určite z jamôk. Ale mne oči vypadli z jamôk skoro, keď som sa dozvedel, že Igor Matovič vôbec bude – (kýchnutie v sále) na zdravie – minister financií. Lebo my sme naozaj určite jedinou krajinou na svete, kde ministrom financií je usvedčený daňový podvodník.
Chcete mi oponovať, koaliční poslanci? Tak mám len jednu jednoduchú otázku, pretože všetci poznáme fakty. Ak by nebol skutok premlčaný, bol by obvinený z trestného činu Igor Matovič. Ale on sám, nie my, on sám sa obhajoval, že dokázal vraj ročne na Fabii s vlastnou mamou najazdiť 220-tisíc kilometrov, to znamená 600 kilometrov denne. Je to podľa vás možné alebo nie? Dnes tu hovoril, že koľko daní dokázal zaplatiť, ale nehovoril, že nezaplatil všetky dane. Toto je úplne jasný dôkaz, ktorým sa zase Igor Matovič spôsobom sebe vlastným usvedčil zo spáchania trestného činu.
Či mi chcete, pán Nemec, tvrdiť, že dokázal 600 kilometrov denne najazdiť? Lebo on to priznal, on to povedal, áno, dokázal som to. Však to by sa aj Michael Schumacher z kómy prebral, keď to by počul. To nemyslíte ani vy vážne! To nemôžete myslieť vážne.
No, takže tento daňový podvodník tu neustále kritizuje a moralizuje, a pritom by si mal pozametať sám pred vlastným prahom. No a s tým sa spája aj jedna dôležitá udalosť, to je ten hlavný najpopulárnejší kajúcnik Makó. A hneď na úvod poviem, že keď niekto niečo zlé spáchal a spáchal trestný čin, tak si zaslúži trest, o tom nie sú žiadne pochybnosti. Ale povedzte mi, ako si vy vysvetľujete, koaliční poslanci, že pán Matovič sa stretával s pánom Makóom, s kajúcnikom, ktorý jednoducho vystupuje v tých kauzách? Prečo pán Matovič orodoval, aby pán Makó bol uprataný v SIS a za to SIS inkasovala 20 mil. eur? Všetko sú fakty, všetko tak je. Prečo pán Makó má biznis s poštou, pretože sa dnes potvrdilo, že tá firma je jeho?
No nie je to náhodou tak, že pán Makó ako bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy niečo o tých daňových podvodoch Igora Matoviča vie? A teda je lepšie, aby pán Makó radšej kydal a brýzgal na iných ako na pána Matoviča, neponúka sa toto logické vysvetlenie? Myslím si, že je to jasné.
No a tu sa dostávame, samozrejme, k tej podstate posledných dní, k podstatnej téme veľmi vážnej. Druhýkrát zopakujem. Ak niekto niečo zlé spáchal, zaslúži si trest. Ale nie my, ale tajná správa SIS hovorí, že na polícii aj na prokuratúre pôsobí organizovaná, ak chcete, aby som citoval, „pracovná skupina“, ktorá manipuluje trestné známe kauzy. Nie my to hovoríme. A včera krajský prokurátor potvrdil, že zásah inšpekcie proti tejto skupinke alebo skupine bol primeraný a zákonný.
A zároveň tá tajná správa síce ešte tvrdí jednu dôležitú vec, že má informácie, ktoré sú získané spôsobom, ktorý je použiteľný vo vyšetrovaní. To sú fakty. To vás naozaj netrápi? A všetky nitky vraj vedú k Igorovi Matovičovi, dnes odvolávanému. Tak ak sa niečo také deje na politickú objednávku, tak s tým nemôžete súhlasiť ani vy, ani vy, páni poslanci, pretože aj vám to niekedy môže hroziť. Vy naštvete Igora Matoviča a možno vám zaklope na dvere NAKA. Dokonca aj radovým občanom, ktorým sa to môže takto páčiť, však tie exponované osoby v princípe nikto neľutuje, ale aj radovému občanovi sa to môže stať, ak by sme pripustili tento rozklad právneho štátu, že naserie, pardon za výraz, nejakého úradníčka z OĽANO v Prievidzi a už mu tam nejaká kriminálka zaklope. Takto to určite nikto z nás nechce.
No a potom ešte dve oblasti, mám chvíľu času, chcem spomenúť. Prvá vec. Spreneveril sa Igor Matovič svojím predvolebným sľubom. Prvý spreneverený sľub je v sociálnej oblasti. Stál vonku na námestiach a tvrdil, že nikdy nesiahne na sociálne opatrenia z predchádzajúcich vlád. Čo sa stalo? Trinásty dôchodok zrušený, nahradený štátnou sociálnou dávkou. Minimálna mzda znížená, zásah do automatu. Obedy zadarmo zrušené. Vlaky zadarmo už čakajú vraj na zrušenie. A tak ďalej a tak ďalej, tak toto je, to si pošlapal po jazyku, pošlapal si po jazyku. A tu treba povedať, že mu pritom asistuje, samozrejme, SME RODINA.
No a ďalšia vec, transparentné riadenie štátu. Transparentné riadenie štátu (smiech), veď v programovom vyhlásení vlády máte napísané odborníci namiesto našich ľudí do štátnej správy. Vo vlastnom programovom vyhlásení vlády! A jako to dopadlo? Prednostov okresných úradov ste obsadzovali straníckymi úderkami OĽANO, to boli teda veľké výberové konania, to si viem predstaviť, ak si dvaja poslanci sadli a vyberali. To isté platí aj o ostatných štátnych úradoch. Ale vrcholom všetkého bolo, že najprv ste pripravili novelu zákona o štátnej službe, ktorá chcela priniesť novú generáciu úradníkov, ktorí sa stotožnia s cieľmi (smiech) a smerovaním tejto vlády.
Vy ste sa asi zbláznili, prepáčte za výraz, ale veď štátni úradník je apolitický. Od hanby ste to nechali v šuflíku, ale teraz na tejto schôdzi, riadnej schôdzi, ste prišli s tým, že generálny tajomník bude krágľovať jedna radosť. Toto je tá transparentnosť? Toto je ten štát bez tzv. našich ľudí? Však vy idete zamoriť tú štátnu správu našimi ľuďmi.
Papalášizmus. Igor Matovič povedal, že nástupom tejto vlády sa skončí bezbrehý papalášizmus. Ja nechcem hovoriť o iných predstaviteľoch vlády, lebo odvolávame Igora Matoviča. A tá diplomovka, to čo? To je v poriadku? Tak Andrej Danko tu čelil odvolávaniu, ten Matovič tu vrieskal za tým pultíkom, že musí odísť. On ukradne diplomovú prácu, v poriadku. Ešte aj prizná, áno, ukradol som. Ja som zlodej. On môže. On môže. Papaláš Matovič môže, ostatní nie.
Takže posledná téma, to už bude veľmi rýchle, zahraničná politika. Ja neviem, vy ste nepociťovali pocit prenesenej hanby, keď ste toho Matoviča videli na niektorých podujatiach? Ale fakt, priznajte si, one time, next time. Však ja teda som jeho politický súper, ale mne záleží na tom, aby akýkoľvek predstaviteľ štátu reprezentoval tú krajinu normálne. Ale ja keď som ho tam videl v tom Bruseli na tom koberci, ja som mal pocit prenesenej hanby zaňho, mne ho až bolo ľúto. Ale viac mi bolo ľúto naozaj Slovákov a celého nášho národa, lebo však toto, to bola hanba na tri zimy.
A potom to jeho, tie jeho lety do Budapešti, do Moskvy aj s pánom Gyimesim, no to, to bolo neuveriteľné, ako ignoroval a ponížil slovenskú diplomaciu. Čiže akúkoľvek oblasť zoberieme do ruky, tam vidno tie prsty Igora Matoviča, tam vidno tie zlyhania.
A preto dnes podávame návrh na jeho odvolania, odvolanie. Dámy a páni, opozícia je jasná, opozícia, všetci, čo tu budeme, budeme hlasovať za jeho odvolanie. Ale priznajte si tu všetci, teda nie všetci, ale tí, ktorí ste nás trošku huckali, dajte návrh na odvolanie a nemusím hovoriť o zákulisných informáciách, veď priamo v Téme dňa ma predstaviteľ SaS vyzval, podajte návrh na odvolanie Igora Matoviča, lebo už ho máme všetci plné zuby. No tak sme aj podali, lebo však je z čoho, je kvôli čomu. A čo sa zase stane? Ešte včera som počul, SaS-ka napínala svaly a dnes to už vyzerá tak, že Richard Sulík bude držať balónik, ako je to preňho typické.
OK, máte na to právo, máte právo dokonca podržať pána Matoviča, veď ste koalícia, ale tu vám chcem povedať, každý jeden z vás, každý jeden z vás, ktorý dnes podrží Igora Matoviča, a to je jedno, akou formou, či odídením zo sály, či zdržaním sa, alebo nejakým iným spôsobom, bude zodpovedný za to, že zostal vo funkcii, a bude zodpovedný za to, že pod jeho reálnym vedením, pretože pán Heger je iba hovorca vlády, pod jeho reálnym vedením bude pokračovať marazmus v tejto krajine.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 17:26 - 17:27 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Matúš, dobre si urobil, že si prečítal fragmenty rozhovoru s pánom Zurianom, bývalým šéfom NAKY, v tomto pléne, pretože aj tento rozhovor je naozaj veľmi vážny a ja pevne verím, že pokiaľ na Slovensku naozaj platí, že padni, komu padni a polícia má rozviazané ruky, tak na základe tohto rozhovoru musí polícia okamžite začať konať a preveriť dve veci.
Prvá, to sú tie podozrenia z trestných činov súčasných vládnych predstaviteľov, konkrétne pána Mikulca, ale pán Zurian hovorí o viacerých vládnych predstaviteľoch.
A tá druhá, že aj ten rozhovor potvrdzuje podozrenia z existencie organizovanej skupiny v polícii, takže myslím si, že je to ďalší podnet aj pre Inšpekciu ministerstva vnútra.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 14:36 - 14:38 hod.

Erik Tomáš
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 13:19 - 13:21 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Vážený pán Gyimesi, ste povedali, že ste si s porozumením, resp. že ste si pozorne prečítali návrh na odvolanie, ale zjavne ste nečítali s porozumením. To je niečo neuveriteľné, čo vy dokážete predviesť, že ešte aj za obete koronavírusu môže opozícia, prenášate tu zodpovednosť stále na nás.
Máte úplne pravdu, že to bola katastrofa na začiatku tohto roka, áno, Slovensko bolo, čo sa týka tých najhorších možných údajov o počte úmrtí a počte hospitalizovaných, dlhé týždne najhoršie na svete. A viete, kto za to môže? Ten pán, čo sedí za vami, pán Gyimesi, nie opozícia. Ten pán, čo sedí za vami, za to môže, nehovorím, že za všetkých 12,5-tisíc obetí, ale on sám, pán Gyimesi, priznal, že mnohé z týchto obetí, resp. mnohým z týchto obetí sa dalo zabrániť. Sám to priznal. Sám.
Takže tam sa pozrite, tam sa musíte pozrieť. A potom, že ste to chceli spasiť s tým Sputnikom, tak prečo sa neočkovalo už v marci, keď ste to chceli spasiť? Pretože pán Krajčí sa bál niečo také podpísať.
Hovoríte o antikampani. Kto sa doteraz nezaočkoval Sputnikom? Vy áno, ja viem, že vy áno, ale ten pán za vami sa nezaočkoval doteraz. Tak keď niekto tu hovorí o antikampani, tak hlavou tejto antikampane je pán Matovič a pán Lengvarský, ktorý tiež ako minister zdravotníctva verejnosti povedal, že on by svojim známym a blízkym neodporučil niečo také.
Toto je tá katastrofa a vy ste ju spôsobili a pán Matovič musí za to niesť raz zodpovednosť. Aj teraz, aj v budúcnosti.
No a keď hovoríte, že tu niekto demontuje právny štát... (Reakcia z pléna.)
Pán Pročko, vás poprosím, pána Heráka by ste mohli potom, pána Heráka oslovujte s týmito poznámkami, nie mňa.
Čiže ak hovoríte o nejakom strachu z pozícií, tak títo ľudia, čo tu sedia, česť výnimkám, pretože niektorých si aj vážim, tak títo tu len, pozrite sa, čo robí pán Pročko – len roztlieskavajú, bučia, nie sú schopní sformulovať ani len jednu jedinú vetu. Lebo ide o plat 4 300 eur, o nič iné. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.6.2021 11:59 - 12:00 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Dámy a páni, veľmi stručne si dovolím uviesť tento návrh a využiť ten, poslednú minútu alebo posledné dve do obednej prestávky aj preto, lebo o tejto téme už bolo povedané hádam všetko aj na tejto schôdzi. Našou novelou zákona chceme dosiahnuť to, aby od 1. septembra, teda od začiatku nového školského roka, naďalej pokračovali tzv. obedy zadarmo, respektíve dotácie na obedy pre žiakov, pre všetkých žiakov základných škôl a pre všetkých, pre všetky deti posledného ročníka materských škôl, tak ako to bolo navrhnuté a ako to funguje ešte aj v tejto chvíli, keď sme to presadili v roku 2019. Tie výsledky sú naozaj skvelé, o 25 percent detí viac sa dostalo k teplému obedu, zlepšila sa školská dochádzka, keďže dochádzka, respektíve výber obeda je naviazaný na školskú dochádzku, respektíve dochádzku do škôlky a, samozrejme, zlepšila sa socializácia chudobných detí medzi tie, medzi tie z bohatších rodín. Potvrdili sa výsledky z praxe zo škandinávskych krajín a už aj samosprávy, ktoré na úvod frflali, lebo chápem, že mali s tým veľké náklady, povedali, že teraz už sú pripravené a jednoducho je to dobré opatrenie, pretože dobre funguje. Tým, čo ste urobili, ste vlastne pripravili o túto dotáciu 450-tisíc detí, máte šancu to napraviť hlasovaním o našej novele zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.6.2021 11:50 - 11:52 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Mazurek, tiež bez akejkoľvek animozity, ja zas chápem, tú vašu rétoriku aj tú vašu politiku cielite na pomerne úzku skupinu voličov, ale nesúhlasím, pretože opakujem, tým prídavkom na deti, na dieťa pomáhame všetkým rodinám, väčšina z tých rodín je pracujúcich, zodpovedných a naozaj ten prídavok na dieťa sa dlhodobo nemenil a zvlášť po tej pandémii sú tie rodiny naozaj vycicané, zničené. Čiže nájsť nejaké, aké fakt úzke resp. adresné riešenie, to potom môže dopadnúť tak, ako to urobila vláda s tým jednorazovým prídavkom na dieťa, to asi nechcete ani vy. A preto radšej navrhujeme aj paušálnejšie riešenie, len aby sa konečne tým rodinám nejakým spôsobom pomohlo.
A na druhej strane, ako povedal aj pán kolega Kočiš v reakcii na vás, to je prvé čítanie, čiže teoreticky sa vieme baviť v druhom čítaní o nejakej adresnosti, ktorú nájdeme, len chcem vám aj pripomenúť, že v tej skupine ľudí, ktorí nepracujú, sú naozaj aj mnohé smutné príbehy, kde ľudia za to naozaj nemôžu, nie sú to žiadni lenivci, dostali sa do tých sociálnych problém z rôznych dôvodov, kvôli chorobe a podobne, tak preto aj pre vás, síce rétorika je jednoduchá, ale by bolo podľa mňa ťažké hľadať nejaké hranice.
Ja som navrhol cestu daňového bonusu už vo svojom úvodnom slove, prečo nie, prečo nie v takejto kombinácii, ale myslím si, že aj paušálne treba ten prídavok na dieťa aj vzhľadom na uvedené okolnosti, ktoré som uviedol, na tú hlbokú krízu bezprecedentnú zvýšiť. A ten druhý dôvod opakujem je, že táto vláda, pokiaľ ju nepotlačíme nejakým jednoduchším spôsobom, tak neurobí pre tieto rodiny vôbec nič.
Skryt prepis