Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

24.11.2020 o 13:12 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.11.2020 13:12 - 13:12 hod.

Robert Fico
Pán podpredseda, chcem požiadať po skončení hlasovania o programe, keby ste, predpokladám, že budú súhlasiť tri kluby ako je tu zvykom, zvolali krátke poslanecké grémium. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.11.2020 14:40 - 14:41 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Tri všeobecné poznámky, pretože nemá význam konkrétne komentovať vystúpenia. Predovšetkým chcem povedať čo je dôležité, že nikto z tých, ktorí vystúpili s faktickými poznámkami...

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec, dajte si, prosím, rúško, lebo sa tu budeme zas naťahovať a pokojne majte 2 minúty.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Po prvé, vráťte mi čas.

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Samozrejme.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Keby som chcel, pán podpredseda, tak vás môžem požiadať vystupovať v parlamente úplne bez rúška. Veľmi dobre to viete, tak dovoľte, aby som mohol aspoň do mikrofónu hovoriť bez rúška chvíľu. (Nesúhlasná reakcia z pléna.)
Tak sa vzdávam faktickej poznámky. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.11.2020 14:10 - 14:12 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
... zmluva z 1. októbra je preukázateľne protizákonná. My tvrdíme, že aj druhá zmluva na 43 mil. je protizákonná a budeme musieť sa aj tejto zmluve postaviť. Toto sú otázky, ktoré budeme klásť. Nám stačí, pán minister, ak poviete, že marža spoločnosti Eurolab lambda bolo 10 %. My povieme ďakujem. A my sa vám ospravedlňujeme, pán minister, že ste neukradli 14, ale iba 4 mil. eur. Ja to rád poviem. Rád to poviem, len to konečne vy povedzte. Snáď nám nechcete povedať, že to bola charitatívna činnosť spoločnosti Eurolab lambda. Že Eurolab lambda nakúpil za tú istú cenu, kúpil nejaké testy v Južnej Kórei a za tú istú cenu to dal štátnym hmotným rezervám. Tak ja seno nežeriem, pán minister. Povedzte nám jednoducho koľko to bolo peňazí? My porovnávame ceny porovnateľných výrobkov. Samotný výrobca v tomto hovorí, že cena, za ktorú sa to predáva od nich je 2 doláre 15. Na Slovensku to bolo 4,35 v eurách. Ak zoberieme porovnateľné výrobky z iných krajín, tá cena sa pohybuje medzi dvoma a troma eurami. Ak nám poviete, že to kúpil za 3,50, budem to rešpektovať. Ale chceme vedieť, prečo táto firma takto napojená a prečo milióny eur na tom niekto zarobil, lebo či to bola marža 10%-ná alebo to bola marža 11%-ná alebo 9%-ná, stále hovoríme o miliónoch eur v priamom rokovacom konaní pri hrubom porušovaní zákona v priamom napojení na politické strany, ktoré sú tu. Toto je vec, ktorú musíme slovenskej verejnosti pripomínať a ju vždy pripomínať budeme, pretože zlodejstvá a potom ešte aj zneužívanie tohto zlodejstva, vydieranie ľudí, rešpektovať určite nebudeme. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.11.2020 13:55 - 14:10 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
medzi 1. októbrom 2020 a 15. októbrom 2020 môžeme toto konštatovať, že v tomto prípade sa konalo totálne nezákonne.
Dámy a páni, nebudem sa zaoberať kvalitou týchto testov. O tom sme veľa hovorili. Samotný príbalový leták k testom hovorí, čo sú to za testy, aké sú nepresné. Samotný výrobca hovorí, že ak tento test ukáže pozitívny výsledok, to ešte neznamená, že máte chorobu. To sa musí overiť ďalším iným testom. Preboha, načo ste potom testovali celé Slovensko, keď tí ľudia nevedia naozaj či sú alebo nie sú infikovaní touto chorobou. No preto, lebo bol to samozrejme veľmi dobrý biznis. Opakujem ešte raz. V prípade zmluvy, kde bolo nakúpených 10 mil. testov za 43,5 mil. eur je vývar malej trnavskej firmy v objeme od 12 do15,16 mil. eur na objeme 43,5 mil. eur. Prečo? Prečo táto firma má zarobiť takúto obrovskú sumu peňazí a nikto to doteraz nespochybnil, nikto nám neposkytol iné údaje. My sme naopak poskytli porovnateľné testy aj v tejto krajiny, kde sme hovorili aká bola cena, aká bola marža. Dámy a páni, keby to bolo len 10 %. Keby sme povedali, že marža tejto firmy je 4 alebo 10 %, tak zo 43,5 mil. je to stále 4,5 mil. eur, 4,5 mil. eur. V slovenských korunách skoro 140 mil. korún. Kto len tak tá zarobiť, a to hovorím o 10-percentnej nezmyselnej marže, pretože pri zdravotníckych pomôckach tá marža býva niekedy aj 100-percentná a nie 10-percentná. Tak teda prečo táto firma takýmto spôsobom zarobila. Spomenul som aj to, že 26. 10. bola ďalšia zmluva na nákup 100-tis. testov v hodnote 264-tis.
Tak po prvé začnime tým, že majiteľ spoločnosti Eurolab lambda, akciová spoločnosť Ing. Peter Krajčovič je všeobecne známy v Trnave ako podnikateľ. A všetci dobre vieme, že je majiteľom a konateľom spoločnosti BESS, s. r. o. Spoločnosť BESS, s. r. o. je spoločnosť, ktorá prevádzkuje súkromnú základnú školu a gymnázium s názvom BESST. To, že tam chodia deti premiéra, v poriadku. Veď deti môžu chodiť do súkromných škôl, na tom nič nie je. Ja proti tomu nemám absolútne žiadne výhrady, ale treba povedať aj druhú vec, že v školských rokoch 2015 až 2016, 2016 až 2017 v manažmente školy sedí známa pani manželka pána predseda vlády Slovenskej republiky pani Paulínka, ktorá je známa z toho, ako nakladá s miliónmi, o ktorých Igor Matovič, samozrejme, nič nevie a ktorá vôbec sa tak zvláštne objavuje v ekonomickom pozadí predsedu vlády Slovenskej republiky.
Ja to teraz otočím a môžte sa smiať koľko chcete. Tak si teraz predstavte, že som predsedom vlády a moje dve deti chodia do súkromnej školy. Moja žena sedí v manažmente tejto školy. Majiteľ tejto školy je majiteľom firmy, ktorá kúpi od Štátnych hmotných rezerv a kúpi pre Štátne hmotné rezervy testy a štát zaplatí tejto firme 43,5 mil. eur. A firma zarobí povedzme 14 mil. eur. Čo by ste robili? By ste ma tu mačetami rozsekali na márne kúsky. Ale vy to považujete za normálne, lebo vy môžete, samozrejme, všetko. To je jednoducho v poriadku. Takto to má byť.
Ja by som pokračoval ďalej. A nie náhodou som spomenul, pán minister, ten § 129 ods. 4 Trestného zákona. Máme tu ďalšieho človeka, tentokrát z inej politickej strany a tento človek sa nazýva Ivan Juráš. Ivan Juráš je zakladateľom liberálneho domu. Ale čo je podstatné, bol predsedom predstavenstva spoločnosti Eurolab lambda. A treba ešte dodať, že ako predstaviteľ strany SaS v rokoch 2010 až 2012 bol riaditeľ Ústredia práce, čo je ústredný orgán štátnej správy. Preto toho, kto nevie, o čo ide, je to mimoriadne dôležitý ústredný orgán štátnej správy v oblasti zamestnanosti, sociálnych vecí a bezpečnosti. A sám pán Sulík povedal, že samozrejme, že však pozná aj Krajčoviča, pozná aj Juráša a všetkých ostatných, ktorí sa okolo tohoto motali. Nuž a pripomínam, že na čele Štátnych hmotných rezerv stojí nominant SaS pán Rudolf, ktorý má veľmi zvláštny imidž na tomto úrade. Stačí, ak si prečítame vyjadrenia pani Šubovej, bývalej podpredsedníčky, nie od nás, ale od vás z vládnej koalície, ktorá odišla zo Štátnych hmotných rezerv na základe protestov proti praktikám, ktoré pán Rudolf na tomto úrade organizuje. Napríklad pani Šubová ako podpredsedníčka si raz pýtala od šéfa Štátnych hmotných rezerv, dajte mi zápisnicu o priebehu verejnej súťaže, dajte mi zoznam členov komisie, ktorí rozhodovali. Rudolf povedal, že do toho ju nič nie je a odmietol je poskytnúť akékoľvek údaje tohto charakteru. Čiže máme tu už absolútne prepojené OĽANO cez predsedu vlády. Ale že absolútne, už ani viac nemôže byť. Máme tu prepojenú stranu SaS. Ideme ďalej a prichádzame k strane SME RODINA. Martin Hybký, ktorý je dnes štátnym tajomníkom u podpredsedu vlády za SME RODINA Holého vo vláde Igora Matoviča, do mája 2019 bol spoluvlastníkom spoločnosti BESST, a to deväť rokov, opakujem deväť rokov. Nuž a chýba mi už len, samozrejme, niekto z popradskej mafie od pána Kisku, ale zatiaľ sme takého človeka nenašli. Ale mám taký pocit, že tento obchod, tento obchod asi dohadovaný na koaličnej rade. A nie náhodou hovoríme, že už máme troch. Máme tu dnes OĽANO, máme tu dnes SaS, máme tu dnes SME RODINU a musím povedať a hovorím to veľmi otvorene bez akéhokoľvek zaváhania, že by som možno pridal k niektorým týmto páchateľom aj médiá, pretože spôsobom nevídaným ignorujú tieto fakty a odmietajú o týchto faktoch aj dnes informovať slovenskú verejnosť.
Dámy a páni, pamätám si na jeden prípad, ak dovolíte, kedy ste vyčítali Robertovi Kaliňákovi, že na ekonomický úsek jedného z rehabilitačných zariadení ministerstva vnútra bola prijatá nejaká žena. A tvrdili ste, že tak toto je koniec sveta, je to netransparentné, je to niečo, čo je korupčné a dobre, že Kaliňák vtedy nemal z pozície ministra vnútra odstúpiť. Zopakujem ešte raz. Ekonomický úsek jedného z rehabilitačných zariadení ministerstva vnútra. A teraz počúvajte ten príbuzenský vzťah, ktorý ste otvárali a ktorý ste kritizovali vo vzťahu ku Kaliňákovi. Priateľka brata švagrinej po zosnulom bratovi priateľky Roberta Kaliňáka. Toto pre vás bolo jednoducho niečo tak dôležité, že ste okamžite urobili tlačové konferencie, kričali ste, toto je koniec, netransparentné, rodinkárstvo, treba ukončiť činnosť ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Ja si pamätám aj na iný prípad. Pamätám si na prípad bývalého ministra hospodárstva, ktorý organizoval cez elektronické obstarávanie, ktoré je anonymné, upratovacie služby. Vyhrala spoločnosť, ktorej majiteľom a konateľom bol švagor ministra hospodárstva. Minister hospodárstva okamžite odstúpil z funkcie napriek tomu, že to bola elektronická aukcia, bolo to elektronické obstarávanie (Potlesk.). V tomto prípade nemohol vedieť minister hospodárstva... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec, poprosím vás, nevyrušujte.

Fico, Robert, poslanec NR SR
... o koho ide, ale bolo vyvodené z toho to, čo malo byť vyvodené. Takže, prosím, znovu sa poďme na to pozrieť našimi očami a prečo my otvárame túto tému neustále a budeme ju otvárať. Nuž preto, dámy a páni, že kradnete na tom najcitlivejšom čo tu je. Necháte ľudí, aby mrzli a stáli v radoch. Nútite ich pod hrozbou, že prídu o robotu, prídu o peniaze, aby absolvovali zbytočné testovanie. O čom to testovanie bolo, keď jeden deň hovoríte, že to bol úspešný projekt a na druhý deň nám dávate do parlamentu zákony a tvrdíte, že situácia sa výrazne zhoršuje. Tak potom, o čom to celé bolo? Čo dnes pomôže človeku, ktorý bol pred dvoma týždňami na teste, že mal nejaký modrý certifikát. No nič mu to nepomôže a nič ste tým nevyriešili. A sám potvrdzujete, pán minister, aj dnes ste to hovorili, že tie čísla sú veľmi negatívne. Tak, čo ste dosiahli tým celoplošným testovaním. Testovať ste museli preto, lebo ste kúpili ako krádež 10 mil. testov. Je to veľmi jednoduché. A predtým 500-tis. testov a potom ďalších 100-tis. testov. Dohromady ste kúpili 10 600 000 testov v objeme, možno keď to rýchlo zrátam, 43,5 a 3=46,5 a k tomu ešte skoro 300, skoro 47 mil. eur ste nakúpili v priebehu jedného mesiaca. Za 47 mil. ste nakúpili testy, kde marža sa pohybuje nie 10 %. Marža je podstatne, podstatne vyššia. My si myslíme, že len pri tej zmluve z októbra 2020, hovorím o zmluve zo 16. 10., ten vývar bol niekoľko miliónov eur. Pretože 10 % to nebolo, pán minister. To musíte uznať aj vy. Desať percent to určite nebolo. A keby to aj bolo 10 %, tak sa nebavíme o 14 mil., ale bavíme o 4 mil., čo je tiež sakramentsky vývar a z takéhoto biznisu pre firmu, ktorá má takéto príbuzenské pomery k trom stranám vládnej koalície.
Dámy a páni, ja ten obraz musím teraz otočiť. A zoberme si, že by tu dnes bola vládna koalícia Fico, Bugár a Danko. Nech mi teraz prepáčia pán Bugár, aj pán Danko, že použijem ich mená. Takže ešte raz, ak dovolíte. Moje deti chodia do školy, moja manželka sedí v manažmente tejto školy a majiteľom školy je ten istý človek, ktorý je majiteľom malej firmy v Trnave alebo v Topoľčanoch alebo v Bratislave a táto firma dostane možnosť v priamom rokovací konaní nakúpiť za 47 mil. testy a samozrejme zarobiť na tom obrovské peniaze. Teraz si predstavme, že tu máme pána Danka. A pán Danko má spoluzakladateľa Slovenskej národnej strany, ktorý v spoločnosti Eurolab bol, povedzme, predsedom predstavenstva a ktorý sa potom aj stal riaditeľom ústredia práce. No a potom pán Bugár by mal teraz štátneho tajomníka u podpredsedu vlády Slovenskej republiky, ktorý deväť rokov bol v tej istej firme, ktorá prevádzkuje základnú školu, ten istý človek, ktorý sedel aj v spoločnosti Eurolab lambda, ktorá zarobila obrovské milióny eur. Však nebláznite. Čo ešte viacej potrebujete. A vy sa nám čudujete, že vám hovoríme, že kradnete ako straky. Takto kradnúť na najcitlivejšom materiály a najmä ešte zneužiť ten materiál voči ľuďom, tak to sa vám teda naozaj podarilo. Ja len verím, že tieto údaje, ktoré sú zverejňované predovšetkým zaujmú tých angažovaných prokurátorov, angažovaných vyšetrovateľov, pretože to, čoho sme dnes svedkami, to je rozklad nielen demokracie, rozklad sociálneho štátu, ale je to aj rozklad predovšetkým právneho štátu. Toho, čo tu dnes na Slovensku jednoducho vidíme.
Pre nás je neakceptovateľné, dámy a páni, aby prokurátori likvidovali opozíciu týmto spôsobom. Máme vašeho horúceho kandidáta na generálneho prokurátora pána Honza, ktorý najprv likviduje šéfa politickej strany u Kotlebu. Pretože Kotleba na základe jeho iniciatív dostal štyri roky väzenia. Ten istý prokurátor obviňuje mňa z toho, že som povedal, že vraj súhlasím s názormi pána Mazureka. A keď to obvinenie bolo zrušené, tak dáva veľmi tvrdé rozhovory do médií, že on si aj tak myslí, že Fico mal byť stíhaný. Ak je jeden človek politickej strany z opozície stíhaný, dobre, môžme povedať náhoda. Ak zrazu vidíme, že druhý predseda politickej strany je stíhaný tým istým človekom, ktorý je kandidátom na generálneho prokurátora, to už dnes náhoda nie je. A pýtam sa, kde bol pán Honz, nech si prečíta výroky ministerky kultúry na adresu Rómov. Kde bol pán Honz, keď Igor Matovič schvaľoval činnosť pána Rybaniča, ktorý sa nám hrabal v účtoch bankových alebo v iných súkromných údajoch, ktoré nemajú, čo súkromné osoby mať. A preto verím, že sa nebudeme stále pozerať len spätne. Áno, tak teda poďme vyšetrovať. My dobre vieme v Gorile kam išli peniaze, na akú účty a kto bol za tou najväčšou korupčnou aférou, ktorá na Slovensku bola pri privatizáciu Slovenských elektrární Dzurindovou vládou. Prečo to neriešime takisto? Prečo to neriešime? Prečo šikanujeme špeciálneho prokurátora Kováčika za skutok, kedy bol prepustený človek, mafián, z väzby nie na jeho rozhodnutie, ale rozhodnutím kandidáta na generálneho prokurátora Klimenta a terajšieho šéfa Špecializovaného trestného súdu pána Hrubalu. Však my to vidíme a čítame. Ťaháte túto krajinu do pekla. Ale ak si myslíte, že nás zastrašíte, tak ste na jednom veľkom omyle.
Dámy a páni, to čo som teraz povedal je zlodejstvo. Je zlodejstvo, ktoré bude predmetom a musí mať aj dohru. Tá dohra môže mať podobu a aj bude mať asi podobu návrhu na vyslovenie nedôvery tejto vláde. Pán minister, vedeli by ste otupiť túto našu kritiku, keby ste vytiahli zmluvu a povedali, aká bola marža tej firmy a prečo práve táto firma z Trnavy, ktorá sa zapísala do registra hospodárskych subjektov zoznamu týždeň po parlamentných voľbách, aby začala robiť obchody so štátom. Prečo práve táto firma? Prečo ste nenašli niekoho kto nemá takéto jasné prepojenie na OĽANO, na SME RODINU a na SaS. To neexistuje na Slovensku iná firma? To muselo byť takto organizované? Odpoveď Igora Matoviča bola jednoducho, že to sú trápne veci, že pýtajú sa na trápne veci. Toto nie sú trápne veci. Trápnou vecou ani nie je to, keď sa ho nikto spýta, že či dáva peniaze alebo nedáva peniaze ako investíciu do špekulatívnej finančnej spoločnosti Arca. On sa nemôže zbavovať zodpovednosti tým, že si rozdelí BSM-ko. Ja som právnik a viem, čo to znamená. Kto si rozdeľuje BSM-ko? BSM-ko si rozdeľujú špekulanti a podvodníci, pretože nechcú niesť zodpovednosť za prípadné škody, ktoré napáchajú. A on kľudne povie, ja neviem nič o miliónoch, s ktorými nakladá moja manželka. To je asi šťastný človek, keď nevie o miliónoch, ktoré má vo vlastnej rodine a čo sa s týmito miliónmi robí. To chcete, aby sme vám toto zožrali? To chceme všetci tuná sa rozprávať štýlom, že absolútne nič sa nestalo, všetko je v poriadku, nič nikomu nezobral. Otázka je legitímna a je legitímna a bude legitímna stále. Koľko peňazí zarobila spoločnosť z Trnavy prepojená na tri politické strany, prečo zarobila, prečo táto firma, prečo bol porušovaný zákon. Bol porušovaný zákon, lebo jedna zmluva z 1. októbra je preukázateľne protizákonná. My tvrdíme, že aj druhú zmluva na 43 mil. je protizákonná a budeme musieť sa aj tejto zmluve postaviť. Toto sú otázky, ktoré budeme klásť. Nám stačí, pán minister, ak poviete, že marža spoločnosti Eurolab lambda bolo 10 %. My povieme ďakujem
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.11.2020 13:42 - 13:43 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda, páni podpredsedovia, dámy a páni, pán minister, patrilo by sa v tomto prípade mať na sebe tričko Matovič je zlodej a kričať niečo o zasratej kompe. Ale ak dovolíte, budem hovoriť len o faktoch, o faktoch, z ktorých musí naskakovať každému husia koža, pretože také zlodejstvo, aké bolo napáchané pri kúpe testov, tu dlhé roky na Slovensku už nebolo. Budem hovoriť o testoch preto, lebo hovoríme o testovaní a testovanie bez testov nie je možné a myslím si, že máme právo aj poslancom Národnej rady, ale aj verejnosti, pokiaľ sleduje priebeh Národnej rady, povedať skutočnosti, ktoré sú mimoriadne dôležité. Nielenže si nebudem dávať žiadne tričká a nebudem používať ani expresívne výrazy, ale verím, že toto moje vystúpenie a ďalšie informácie, ktoré budú zverejňované, si budú zaznamenávať tak orgány činné v trestnom konaní, predovšetkým tí angažovaní vyšetrovatelia v NAKE a tí angažovaní špeciálni prokurátori a rovnako verím, že tieto skutočnosti budú opakované v médiách, pretože médiá dômyselne zatajujú toto zlodejstvo až tak ďaleko, že niektoré z týchto médií môžeme považovať v právnom slova zmysle za spolupáchateľov.
Dámy a páni, ak dovolíte, zacitujem vám z § 129 trestného zákona ods. 4, ktorý hovorí: "Zločineckou skupinou sa na účely tohto zákona rozumie štruktúrovaná skupina najmenej troch osôb, ktorá existuje počas určitého časového obdobia a koná koordinovane s cieľom spáchať jeden alebo viac zločinov, trestný čin legalizácie príjmu z trestnej činnosti alebo niektorý z trestných činov korupcie podľa ôsmej hlavy tretieho dielu osobitnej časti na účely priameho alebo nepriameho získania finančnej alebo inej výhody."
Mám veľký rešpekt k trestnému zákonu a preto nie náhodou toto ustanovenie § 129 odseku 4 som zacitoval pred celou Národnou radou, pretože mám na to jasný dôvod. Dámy a páni, na Slovensku pôsobí jedna vzácna firma, ktorá sa nazýva Eurolab Lambda a.s. spojená s menom inžinier Peter Krajčovič, ktorá pôsobí v Trnave a dovoľte mi prvý údaj, ktorý je šokujúci. Prvý údaj, ktorý je šokujúci je, že táto spoločnosť sa zapisuje prvýkrát do zoznamu hospodárskych subjektov, to znamená, subjektov oprávnených zúčastňovať sa na verejnom obstarávaní 7. marca 2020. 7. marca 2020 týždeň po parlamentných voľbách sa malá firma z Trnavy rozhodne zapísať do zoznamu subjektov, ktoré chcú obchodovať so štátom, čo pravdepodobne nie je náhoda, jednoducho boli zrejmé výsledky parlamentných volieb, pán inžinier Peter Krajčovič poznajúc pomery a vzťahy vedel, že prichádza pre jeho firmu a ľudí, ktorí za touto firmou stoja, zlaté časy.
Táto firma, dámy a páni, od 7. marca 2020 sa teda zúčastňuje rôznych verejných súťaží, ale nás budú zaujímať predovšetkým tri z nich. Tri z nich, ktoré skončili podpisom zmlúv so štátnymi hmotnými rezervami a to prvá zmluva bola podpísaná 1. októbra, druhá zmluva bola podpísaná 16. októbra a tretia zmluva bola podpísaná 26. októbra 2020. Pokiaľ ide o prvú zmluvu z 1. októbra 2020, bola potom zverejnená 02. 10., nadobudla účinnosť 03. 10. 2020, ide o nákup 500 tisíc kusov testov za 2 915 000 eur, táto firma to jednoducho zabezpečovala pre štátne hmotné rezervy. Druhá zmluva podpísaná šestnásteho, zverejnená sedemnásteho a účinná osemnásteho októbra, je tá slávna zmluva 10 miliónov testov za 43 a pol milióna eur opäť samozrejme pre štátne hmotné rezervy a potom je to 26. 10. tretia spomínaná zmluva na 100 tisíc testov v objeme 264 tisíc eur.
Dovoľte mi, aby som sa zastavil pri tej najväčšej zmluve, to je zo 16. 10., kedy štátne hmotné rezervy cez túto spoločnosť nakupujú 10 miliónov testov za 43 a pol milióna eur. Dámy a páni, chcem pripomenúť, že tieto testy táto firma kupovala od juhokórejskej spoločnosti Biosenzor, ktorá vyrobila 120 miliónov vzorkov alebo vzoriek takýchto testov predovšetkým pre krajiny tretieho sveta, pre krajiny s nízkou životnou úrovňou a bola to výroba 120 miliónov kusov s podporou finančnej nadácie Billa Gatesa a jeho manželky. Pripomínam aj to, že cena, ktorá je udávaná, pokiaľ ide o predaj z Južnej Kórei, je dva doláre pätnásť centov, ale ak sa pozrieme za čo štátne hmotné rezervy od tejto spoločnosti Eurolab Lambda berú týchto 10 miliónov, tak vidíme 43 a pol milióna eur. Ak aj uznáme a vynásobíme 2 doláre 15 krát desať miliónov, sme niekde na úrovni okolo 22 miliónov dolárov, dajme k tomu nejakú prepravu, nech to stojí milión dolárov, čo určite nestálo milión dolárov, možno nejaké iné poplatky, dostaneme sa maximálne na sumu okolo 30 miliónov dolárov. Ale štátne hmotné rezervy štát platí malej firme z Trnavy 43 a pol milióna eur.
Čiže stále máme právo a jednoducho toto nikto nepoprel tvrdiť, že malá firma s Trnavy len na tomto zarobila približne od 11 do 15 miliónov eur. Prečo? Malá firma z Trnavy, ktorá sa prvýkrát zapísala do zoznamu hospodárskych subjektov 7. marca, má mať takýto, ako sa hovorí feiver, prečo má mať takýto obrovský zisk, prečo práve ona bola vybraná a nehovoriac o tom, že samozrejme nešlo o klasickú verejnú súťaž, klasické verejné obstarávanie, ale išlo o priame rokovacie konanie. Pýtam sa prečo, pretože pri tejto zmluve boli hrubo porušené viaceré zákony.
Prvý zákon, ktorý bol porušený, bol určite porušený zákon o verejnom obstarávaní, pretože, pán minister, vy veľmi dobre viete, že priame rokovacie konanie je možné len vtedy, keď dôjde k udalosti, ktorú nebolo možné predvídať. A čo vy ste nevedeli v lete, čo sa deje? Veď to nie je spadnutý strom, to nie je búrka, to nie je hurikán, to nie je povodeň. Celé leto ste ležali, opaľovali sa, nič ste nerobili a vedeli ste, že na jeseň príde druhá vlna, všetci o tom hovorili, tak prečo ste použili priame rokovacie konanie a neurobili ste riadnu súťaž, pretože tu ste oslovili tri firmy a samozrejme vždy vyhrala trnavská firma Eurolab Lambda, pretože je tam prepojenie, o ktorom budem hovoriť.
Po druhé chcem samozrejme povedať aj to, že je preukázané, že táto spoločnosť mala nedoplatok v Sociálnej poisťovni 17 tisíc eur. Priebeh to malo nasledovný. 15. októbra po tom, čo sa dozvedela spoločnosť, že je víťazom súťaže v priamom rokovacom konaní, tak jej volá šéf štátnych hmotných rezerv a oznamuje, vyhrali ste, no ale chlapci nemôžme to podpísať, lebo nemáte doplatených 17 tisíc eur Sociálnej poisťovne. Tak utekali do Sociálnej poisťovne, zaplatili 17 tisíc eur a hneď deň na to 16. 10. bola zmluva podpísaná. Dobre, môžme sa baviť či to je alebo nie je možné, my tvrdíme, že to nie je možné, ak máte iný názor, tiež ho rešpektujeme, ale postavím otázku inak. 01. 10. bola podpísaná zmluva medzi štátnymi hmotnými rezervami a touto spoločnosťou Eurolab Lambda na 500 tisíc kusov testov v hodnote 2 915 000 eur. Ak teda 15. 10. mala táto spoločnosť nedoplatok 17 tisíc eur, tak vám teda garantujem, že ich mala aj toho 01. 10. 2020, pretože to nemali kedy zaplatiť. Čiže preukázateľne bol porušený zákon o verejnom obstarávaní, lebo súťaže sa zúčastnila firma, ktorá mala nedoplatky v Sociálnej poisťovni.
Aby som tomu dal samozrejme aj príslušnú korunu, tak mi dovoľte, aby som vám prečítal čl. 12 zo zmluvy medzi spoločnosťou Eurolab Lambda a štátnymi hmotnými rezervami, kde sa píše, že predávajúci podpisom potvrdzuje, potvrdzuje, že nemá žiadne daňové nedoplatky, nie je v omeškaní s platením zdravotného a nemocenského poistenia, a tak ďalej, a tak ďalej. Klamal, preto minimálne môžme konštatovať, že zmluva z 01. 10. 2020 je nezákonná. Obstaranie 500 tisíc kusov za takmer tri milióny eur je nezákonné, pretože ak pätnásteho zaplatili 17 tisíc eur do Sociálnej poisťovne, nie je možné, aby vznikol tento nedoplatok na sociálnom poistení medzi 1. októbrom 2020 a 15. októbrom 2020, môžeme preto konštatovať, že v tomto prípade sa konalo totálne nezákonne.
Dámy a páni, nebudem sa zaoberať kvalitou týchto testov, o tom sme veľa hovorili, samotný príbalový leták k testom hovorí, čo sú to za testy, aké sú nepresné, samotný výrobca ...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 12.11.2020 10:32 - 10:32 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Pán podpredseda, je to skôr taký organizačný pokyn, alebo návrh, chcem vás požiadať, aby ste zabezpečili, že nebude možné z balkóna fotografovať naše stoly a zasahovať nám do súkromia. Novinári s fotoaparátmi nám fotia mobilné telefóny, fotia nám papiere, ktoré máme na stole, sledujú našu komunikáciu.
Žiadam vás, pán podpredseda, v záujme ochrany súkromia poslancov Národnej rady pri výkone poslaneckého mandátu, aby ste prijali opatrenia, že novinár nemôže používať fotoaparát na fotenie v budove, v priestore Národnej rady a nemôže fotiť súkromný priestor poslanca v jeho práci.
Ďakujem pekne. (Reakcie z pléna. Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 4.11.2020 17:42 - 17:42 hod.

Robert Fico
Pán podpredseda, mám jednoduchý procedurálny návrh. Zvolajte poslanecké grémium.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2020 17:33 - 17:35 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán podpredseda Národnej rady, pán Blanár dovoľ, aby som ešte zareagoval na tvoje vystúpenie, a najmä sa chytil tej poslednej vety, ktorú povedal predkladateľ tohto šialeného návrhu, že názory a postoje poslanca Národnej rady za SMER – sociálnu demokraciu Ľuboša Blahu nie sú v súlade so záujmami Slovenskej republiky.
Pán poslanec Osuský si asi nepamätá na obdobie, kedy napríklad vlády, ako je táto, ktorá dnes vládne, v minulosti hlasovali za bombardovanie bývalej Juhoslávie a zabíjanie civilistov. Pán poslanec Osuský by túto otázku mohol dostať, že či to je v záujme Slovenskej republiky. Bolo v záujme Slovenskej republiky poslať vojakov do Iraku, aby podporovali americké ropné dobrodružstvo? Je v záujme Slovenskej republiky nekriticky podporovať opozíciu v iných štátoch? Je v záujme Slovenskej republiky... a mohol by som uviesť obrovské množstvo príkladov.
Pán poslanec Juraj Blanár, dnešné vystúpenie pána poslanca Osuského vojde opäť do tých najškaredších a najhorších dejín slovenského parlamentarizmu, pretože trestať niekoho za svoj názor, ktorý je často veľmi originálny, človeka, ktorého intelekt a vzdelanosť presahuje štyrikrát všetkých štyroch, ktorí tento návrh predložili, je niečo, čo v demokratickej spoločnosti nemá čo robiť.
Dámy a páni, dám si teraz dole rúško, hanbite sa, toto je fašizmus, to sú 50. roky. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

3.11.2020 15:46 - 15:56 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Pán podpredseda, dámy a páni, nečakal som, že toľko emócií bude k tejto téme, a preto bez toho, aby som si čokoľvek pripravoval alebo overoval, dovoľte mi pár poznámok z hlavy, pretože niektoré vaše vystúpenia si želajú určitú odpoveď.
Pán poslanec Dostál, chcem vás poprosiť o jednu vec. Zapamätajte si, že keď sa Robert Fico pod niečo podpíše, tak si za tým stojí. Ja sa nepotrebujem skrývať za iných poslancov a som človek, ktorý si stojí za svojimi názormi dlhodobo. Ja viem, pán poslanec Dostál, že vy si neviete predstaviť, že by ste ako predseda vlády vrátili vojakov z Iraku. Ja som to urobil. Lebo vojna v Iraku bola vojna za ropu a my sme s tou ropou a americkým dobrodružstvom nechceli nič mať. SMER - sociálna demokracia hovorí opakovane, že nemôžeme uznať Kosovo. Máme na to dôvod, ale SMER - sociálna demokracia rovnako suverénne povedalo, povedal, aký máme názor napríklad na Krym. Takže prosím, ja sa nepotrebujem skrývať za nikoho, tento návrh zákona som predložil s plným vedomím toho, čo predkladám a predovšetkým vedomý si historických súvislostí, ku ktorým došlo. Prosím, nebuďme ako v sedemdesiatych rokoch. Všetko čo je západné je správne a dobré, všetko čo je na východ je zlé.
Páni a dámy z vládnej koalície, svet nemá iba jednu svetovú stranu a západ. Svet má 4 svetové strany. Aj sever, aj juh, aj východ. Nezabúdajme na to, prosím, pretože potom naše názory sú v mnohých otázkach veľmi také zakrpatelé a je to veľká škoda. Opäť sa vyjadrím k pánovi poslancovi Dostálovi, ktorý povedal, že sa poučili veľmoci z toho, čo sa udialo v roku 1938. Pán poslanec, vy ste sčítaný človek, ja o tom nepochybujem, tak určite mi dovolíte tentokrát parafrázovať, lebo nepoznám ten výrok úplne presne, ale spočíva v tom, že história dejín sa dá zhrnúť do krátkeho konštatovania. Keď sú krajiny veľké a silné, tak nikdy nie sú spravodlivé. A keď chcú byť spravodlivé, už nie sú veľké a silné. Toto vždy určovalo obsah historických udalostí, a preto ja do nich nedávam žiadnu emóciu. Prosím vás, ako sa poučili, pán poslanec, keď som ako predseda vlády sedel na opakovanom rokovaní Európskej rady, kde sme strašne chceli pomôcť Ukrajine. Pretože Ukrajina bola devastovaná podľa názoru západných premiérov z východu, potrebuje pomoc a najmä čo potrebovala Ukrajina? Potrebovala strašne veľa plynu, pretože ten plyn nemala a hrozilo, že tranzit, ktorý sa nebude realizovať cez túto krajinu, ohrozí životy ľudí na území tohto štátu. My sme sa postavili férovo a otvorili sme spätný chod plynu a pomohli sme. Ale viete čo je šokujúce? Že v ten istý deň, v ten istý deň ako všetci premiéri kričali Ukrajine treba pomôcť, Ukrajina, Ukrajina, Ukrajina, v ten istý deň. Veľké západné firmy z Nemecka, z Veľkej Británie, z Francúzska večer podpísali dohodu o Nord Stream 2. A bolo po veľkej pomoci Ukrajine. Viete, keď ste veľký a silný, kašlete na spravodlivosť. A keď chcete byť hrozne spravodlivý, tak vtedy už nie ste dostatočne silný a veľký na to, aby ste tú spravodlivosť mohli aj prekonávať.
Dámy a páni, mňa veľmi mrzí čo sa udialo v auguste 1968, mal som 4 roky. A som presvedčený a my toto stanovisko opakujeme neustále, že keby nedošlo k okupácii vojskami Varšavskej zmluvy, tak Československo dnes je ďaleko, ďaleko pred Rakúskom. Československo je dnes možno štát, ktorý by sa vedel porovnať s ktoroukoľvek severskou krajinou, pretože to obdobie rokov 67 - 68 bolo tak čerstvé, tak dobré pre túto krajinu, že je veľká škoda, že normalizácia ho zastavila. Je to veľká škoda. Rovnako chcem povedať, že ak sa pozerám na rok 1938 a keby nedošlo k mníchovskej zrade, že kde by sme dnes boli. Prosím, nezabudnite na to, že Československo v roku 1938 bola jediná demokratická krajina v strednej a východnej Európe. Jediná. Žiadna iná demokratická krajina tu nebola. Nezabúdajte, prosím, na to, že podľa štatistík Československo bolo desiata najvyspelejšia krajina na svete. Nezabúdajte na to, čo všetko sa dialo pokiaľ išlo o priemysel, zbrojársky priemysel a obranné postavenie. Keby nebola Mníchovská zrada, keby došlo k inému rozhodnutiu, malo by to podstatný vplyv na to ako by vyzeral vývoj druhej svetovej vojny a malo by to podstatný vplyv aj na históriu nášho štátu. Hovorme o faktoch, nedávajme do toho toľko emócií.
Pán poslanec Dostál, veríte teórii, že prečo bol zabitý exilový premiér poľský Sikorski v Gibraltáre? Alebo neveríte? Teória hovorí, že ho dali zabiť preto, lebo poľský exilový premiér chcel veľa hovoriť o Katyni. A to sa nepáčilo Britom, lebo nechceli nahnevať Rusov, lebo Rusov vtedy neuveriteľne potrebovali v boji proti fašizmu a písal sa rok 1943, ak si dobre pamätám júl 1943. Zhodou okolností český pilot v lietadle, ktoré štartuje z Gibraltaru, dochádza k pádu lietadla, k zabitiu poľského exilového premiéra a jeho dcéry a ďalších ľudí. Do teraz sú o tom rôznorodé teórie. Mne sa ťažko pozerá na historické udalosti, ktoré sú preemotivované. Dámy a páni, často pozeráme spoločne televíziu, napríklad bol nedávno dokumentárny film o tankovej vojne pri Kursku. A moderátor niekde zo západnej Európy hovorí, chudáci Nemci, v tom Kursku to bolo hrozné, však tí Rusi sa vyparovali jeden za druhým, jedného zabili, prišli ďalší šiesti. Nech mali Nemci najmodernejšie stroje, mali tam tigre a panciery, neviem aké všelijaké tanky a tí Rusi vyrábali tie T 34 v závode na výrobu traktorov a ničili tú najmodernejšiu nemeckú techniku. Čo to je za hovadinu? Však Kursk snáď bolo súhrnné územie vtedajšieho Sovietskeho zväzu. To ideme spochybňovať takéto veci? To ideme teraz spochybňovať aké sú mocenské záujmy, prečo bol teda otvorený druhý front. No snáď mi nepoviete, že tam boli nejaké morálne alebo etické záujmy. No druhý front bol otvorený preto, lebo sa báli, že Rusi prídu až na atlantické pobrežie. Však to bolo veľmi jednoduché. Mohli ho trikrát pred tým otvoriť a neotvorili ho. Na druhej strane chápem prečo sa Rusi ponáhľali cez celú východnú Európu a oslobodzovali, lebo chceli byť prví v Berlíne, veď to sú normálne mocenské záujmy. Tak dajme teraz preč etiku, dajme teraz preč morálku a nejaké pocity spravodlivosti a nespravodlivosti. 1938, to nebol žiadny podvod zo strany Hitlera. Britskí diplomati vrátane Chamberlaina pravidelne nahovárali československú vládu, aby pristúpila na podmienky Mníchovskej dohody. Viete v čom tá dohoda spočívala? Odstúpenie severných častí Českej republiky, spočívala v odovzdaní obranných línií, spočívala v odovzdaní zbrojoviek a nakoniec české zbrojovky významnou mierou prispievali Nemecku pokiaľ išlo o zbrojenie veľmi kvalitnými zbraňami, mimochodom v danom období. Môžeme dnes hodnotiť úlohu prezidenta Beneša, ale pre neho to bolo veľmi ťažké. On sa mohol rozhodnúť ísť do súboja, boli rôzne odhady koľko by Československá armáda vydržala. Ale veľmi jasne vedeli a dostal to Beneš aj na papieri, aj ústne, že keď začnú Čechoslováci bojovať, nikto im nepríde pomôcť. nikto. A že môžu zdochnúť koľko ich tam bude. Spôsobilo to obrovské množstvo tragédie medzi vojakmi, boli aj samovraždy dôstojníkov Československej armády kvôli tomu aká to bola zrada. Nikto tomu nerozumel. Podpísané veľké zmluvy s Francúzskom, Veľká Británia, pamätáte si toho Chamberlaina ako mával tým papierom na letisku, keď priletel do Veľkej Británie a kričal priniesol som mier. Ale za akú cenu. Veľká zrada. tak ako môžeme oprávnene plakať nad augustom 1968 a ja sa k tomu hlásim, nemám s tým žiadny problém. By som bol veľmi rád, kedy sme spoločne plakali aj nad Mníchovom. Nič iné nechceme, nič iné do toho nedávame. My len chceme, aby historický fakt zrada ...
===== Tak ako môžeme oprávnene plakať nad augustom 1968, ja sa k tomu hlásim, nemám s tým žiadny problém. By som bol veľmi rád, keby sme spoločne plakali aj nad Mníchovom. Nič iné nechceme, nič iné do toho nedávame. My len chceme, aby historický fakt, zrada, ponaučenie bolo v našom kalendári pamätných dní. Ponaučme sa, že keď pôjde o záujmy veľkých, nikdy nám nepomôžu, už to konečne pochopme. Jediné čo máme je medzinárodné právo, jediné čo máme je, že môžeme sa opierať o princípy medzinárodného práva, ktoré dnes sa platia. My nemáme ani stíhačky, ani veľké armády. Máme len medzinárodné právo a máme suverénny názor, suverénny názor. A ak suverénne hovoríme, že anexia Krymu bola nezákonná a bola porušením medzinárodného práva. Ak suverénne hovoríme, že nechceme nič mať v Iraku s vojakmi, ak suverénne hovoríme o tom, že Líbya bola rozbitá ako štát a Kaddáfí zavraždený. Ak suverénne hovoríme o ďalších veciach, prečo suverénne nepovieme, že Československo 30. septembra 1938 bolo zradené. My od vás nič iné nechceme. Dajte na bok emócie a fakty, ale nebuďte ako v 70. rokoch, že poznáte len západ. Ja poznám štyri svetové strany. Ďakujem pekne.
(Potlesk.)
Skryt prepis
 

3.11.2020 15:46 - 15:56 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Pán podpredseda, dámy a páni, nečakal som, že toľko emócií bude k tejto téme, a preto bez toho, aby som si čokoľvek pripravoval alebo overoval, dovoľte mi pár poznámok z hlavy, pretože niektoré vaše vystúpenia si želajú určitú odpoveď.
Pán poslanec Dostál, chcem vás poprosiť o jednu vec. Zapamätajte si, že keď sa Robert Fico pod niečo podpíše, tak si za tým stojí. Ja sa nepotrebujem skrývať za iných poslancov a som človek, ktorý si stojí za svojimi názormi dlhodobo. Ja viem, pán poslanec Dostál, že vy si neviete predstaviť, že by ste ako predseda vlády vrátili vojakov z Iraku. Ja som to urobil. Lebo vojna v Iraku bola vojna za ropu a my sme s tou ropou a americkým dobrodružstvom nechceli nič mať. SMER - sociálna demokracia hovorí opakovane, že nemôžeme uznať Kosovo. Máme na to dôvod, ale SMER - sociálna demokracia rovnako suverénne povedalo, povedal, aký máme názor napríklad na Krym. Takže prosím, ja sa nepotrebujem skrývať za nikoho, tento návrh zákona som predložil s plným vedomím toho, čo predkladám a predovšetkým vedomý si historických súvislostí, ku ktorým došlo. Prosím, nebuďme ako v sedemdesiatych rokoch. Všetko čo je západné je správne a dobré, všetko čo je na východ je zlé.
Páni a dámy z vládnej koalície, svet nemá iba jednu svetovú stranu a západ. Svet má 4 svetové strany. Aj sever, aj juh, aj východ. Nezabúdajme na to, prosím, pretože potom naše názory sú v mnohých otázkach veľmi také zakrpatelé a je to veľká škoda. Opäť sa vyjadrím k pánovi poslancovi Dostálovi, ktorý povedal, že sa poučili veľmoci z toho, čo sa udialo v roku 1938. Pán poslanec, vy ste sčítaný človek, ja o tom nepochybujem, tak určite mi dovolíte tentokrát parafrázovať, lebo nepoznám ten výrok úplne presne, ale spočíva v tom, že história dejín sa dá zhrnúť do krátkeho konštatovania. Keď sú krajiny veľké a silné, tak nikdy nie sú spravodlivé. A keď chcú byť spravodlivé, už nie sú veľké a silné. Toto vždy určovalo obsah historických udalostí, a preto ja do nich nedávam žiadnu emóciu. Prosím vás, ako sa poučili, pán poslanec, keď som ako predseda vlády sedel na opakovanom rokovaní Európskej rady, kde sme strašne chceli pomôcť Ukrajine. Pretože Ukrajina bola devastovaná podľa názoru západných premiérov z východu, potrebuje pomoc a najmä čo potrebovala Ukrajina? Potrebovala strašne veľa plynu, pretože ten plyn nemala a hrozilo, že tranzit, ktorý sa nebude realizovať cez túto krajinu, ohrozí životy ľudí na území tohto štátu. My sme sa postavili férovo a otvorili sme spätný chod plynu a pomohli sme. Ale viete čo je šokujúce? Že v ten istý deň, v ten istý deň ako všetci premiéri kričali Ukrajine treba pomôcť, Ukrajina, Ukrajina, Ukrajina, v ten istý deň. Veľké západné firmy z Nemecka, z Veľkej Británie, z Francúzska večer podpísali dohodu o Nord Stream 2. A bolo po veľkej pomoci Ukrajine. Viete, keď ste veľký a silný, kašlete na spravodlivosť. A keď chcete byť hrozne spravodlivý, tak vtedy už nie ste dostatočne silný a veľký na to, aby ste tú spravodlivosť mohli aj prekonávať.
Dámy a páni, mňa veľmi mrzí čo sa udialo v auguste 1968, mal som 4 roky. A som presvedčený a my toto stanovisko opakujeme neustále, že keby nedošlo k okupácii vojskami Varšavskej zmluvy, tak Československo dnes je ďaleko, ďaleko pred Rakúskom. Československo je dnes možno štát, ktorý by sa vedel porovnať s ktoroukoľvek severskou krajinou, pretože to obdobie rokov 67 - 68 bolo tak čerstvé, tak dobré pre túto krajinu, že je veľká škoda, že normalizácia ho zastavila. Je to veľká škoda. Rovnako chcem povedať, že ak sa pozerám na rok 1938 a keby nedošlo k mníchovskej zrade, že kde by sme dnes boli. Prosím, nezabudnite na to, že Československo v roku 1938 bola jediná demokratická krajina v strednej a východnej Európe. Jediná. Žiadna iná demokratická krajina tu nebola. Nezabúdajte, prosím, na to, že podľa štatistík Československo bolo desiata najvyspelejšia krajina na svete. Nezabúdajte na to, čo všetko sa dialo pokiaľ išlo o priemysel, zbrojársky priemysel a obranné postavenie. Keby nebola Mníchovská zrada, keby došlo k inému rozhodnutiu, malo by to podstatný vplyv na to ako by vyzeral vývoj druhej svetovej vojny a malo by to podstatný vplyv aj na históriu nášho štátu. Hovorme o faktoch, nedávajme do toho toľko emócií.
Pán poslanec Dostál, veríte teórii, že prečo bol zabitý exilový premiér poľský Sikorski v Gibraltáre? Alebo neveríte? Teória hovorí, že ho dali zabiť preto, lebo poľský exilový premiér chcel veľa hovoriť o Katyni. A to sa nepáčilo Britom, lebo nechceli nahnevať Rusov, lebo Rusov vtedy neuveriteľne potrebovali v boji proti fašizmu a písal sa rok 1943, ak si dobre pamätám júl 1943. Zhodou okolností český pilot v lietadle, ktoré štartuje z Gibraltaru, dochádza k pádu lietadla, k zabitiu poľského exilového premiéra a jeho dcéry a ďalších ľudí. Do teraz sú o tom rôznorodé teórie. Mne sa ťažko pozerá na historické udalosti, ktoré sú preemotivované. Dámy a páni, často pozeráme spoločne televíziu, napríklad bol nedávno dokumentárny film o tankovej vojne pri Kursku. A moderátor niekde zo západnej Európy hovorí, chudáci Nemci, v tom Kursku to bolo hrozné, však tí Rusi sa vyparovali jeden za druhým, jedného zabili, prišli ďalší šiesti. Nech mali Nemci najmodernejšie stroje, mali tam tigre a panciery, neviem aké všelijaké tanky a tí Rusi vyrábali tie T 34 v závode na výrobu traktorov a ničili tú najmodernejšiu nemeckú techniku. Čo to je za hovadinu? Však Kursk snáď bolo súhrnné územie vtedajšieho Sovietskeho zväzu. To ideme spochybňovať takéto veci? To ideme teraz spochybňovať aké sú mocenské záujmy, prečo bol teda otvorený druhý front. No snáď mi nepoviete, že tam boli nejaké morálne alebo etické záujmy. No druhý front bol otvorený preto, lebo sa báli, že Rusi prídu až na atlantické pobrežie. Však to bolo veľmi jednoduché. Mohli ho trikrát pred tým otvoriť a neotvorili ho. Na druhej strane chápem prečo sa Rusi ponáhľali cez celú východnú Európu a oslobodzovali, lebo chceli byť prví v Berlíne, veď to sú normálne mocenské záujmy. Tak dajme teraz preč etiku, dajme teraz preč morálku a nejaké pocity spravodlivosti a nespravodlivosti. 1938, to nebol žiadny podvod zo strany Hitlera. Britskí diplomati vrátane Chamberlaina pravidelne nahovárali československú vládu, aby pristúpila na podmienky Mníchovskej dohody. Viete v čom tá dohoda spočívala? Odstúpenie severných častí Českej republiky, spočívala v odovzdaní obranných línií, spočívala v odovzdaní zbrojoviek a nakoniec české zbrojovky významnou mierou prispievali Nemecku pokiaľ išlo o zbrojenie veľmi kvalitnými zbraňami, mimochodom v danom období. Môžeme dnes hodnotiť úlohu prezidenta Beneša, ale pre neho to bolo veľmi ťažké. On sa mohol rozhodnúť ísť do súboja, boli rôzne odhady koľko by Československá armáda vydržala. Ale veľmi jasne vedeli a dostal to Beneš aj na papieri, aj ústne, že keď začnú Čechoslováci bojovať, nikto im nepríde pomôcť. nikto. A že môžu zdochnúť koľko ich tam bude. Spôsobilo to obrovské množstvo tragédie medzi vojakmi, boli aj samovraždy dôstojníkov Československej armády kvôli tomu aká to bola zrada. Nikto tomu nerozumel. Podpísané veľké zmluvy s Francúzskom, Veľká Británia, pamätáte si toho Chamberlaina ako mával tým papierom na letisku, keď priletel do Veľkej Británie a kričal priniesol som mier. Ale za akú cenu. Veľká zrada. tak ako môžeme oprávnene plakať nad augustom 1968 a ja sa k tomu hlásim, nemám s tým žiadny problém. By som bol veľmi rád, kedy sme spoločne plakali aj nad Mníchovom. Nič iné nechceme, nič iné do toho nedávame. My len chceme, aby historický fakt zrada ...
===== Tak ako môžeme oprávnene plakať nad augustom 1968, ja sa k tomu hlásim, nemám s tým žiadny problém. By som bol veľmi rád, keby sme spoločne plakali aj nad Mníchovom. Nič iné nechceme, nič iné do toho nedávame. My len chceme, aby historický fakt, zrada, ponaučenie bolo v našom kalendári pamätných dní. Ponaučme sa, že keď pôjde o záujmy veľkých, nikdy nám nepomôžu, už to konečne pochopme. Jediné čo máme je medzinárodné právo, jediné čo máme je, že môžeme sa opierať o princípy medzinárodného práva, ktoré dnes sa platia. My nemáme ani stíhačky, ani veľké armády. Máme len medzinárodné právo a máme suverénny názor, suverénny názor. A ak suverénne hovoríme, že anexia Krymu bola nezákonná a bola porušením medzinárodného práva. Ak suverénne hovoríme, že nechceme nič mať v Iraku s vojakmi, ak suverénne hovoríme o tom, že Líbya bola rozbitá ako štát a Kaddáfí zavraždený. Ak suverénne hovoríme o ďalších veciach, prečo suverénne nepovieme, že Československo 30. septembra 1938 bolo zradené. My od vás nič iné nechceme. Dajte na bok emócie a fakty, ale nebuďte ako v 70. rokoch, že poznáte len západ. Ja poznám štyri svetové strany. Ďakujem pekne.
(Potlesk.)
Skryt prepis