Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

15.11.2022 o 18:01 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 15.11.2022 18:01 - 18:01 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, dámy a páni, nemôžem hovoriť samozrejme v mene celej opozície, ale môžem hovoriť za kompletný klub strany SMER - sociálna demokracia. Súčasne zreprodukovať niektoré názory, ktoré sme počuli od opozičných kolegov, aký by mohol by nasledujúci postup na tejto schôdzi Národnej rady. Ja si veľmi vážim, že sme boli schopní nielen otvoriť mimoriadnu schôdzu k zdravotníctvu a dnes ju dotiahnuť dokonca pozitívnym hlasovaním, ale som rád, že aj po tom hlasovacom a rokovacom maratóne, dnes Národná rada mohla začať schôdzu, na ktorej sme rokovali o vážnej téme, o migrácii.
Ja nebudem hodnotiť rozpravu. My máme jasný názor, že minister vnútra Slovenskej republiky by mal odísť sám. A ak nemá túto mieru sebareflexie, je potrebné, aby mu Národná rada Slovenskej republiky vyslovila nedôveru. Vzhľadom na špecifickosť situácie, v ktorej sa nachádzame, pripomínam ešte raz. Hovorím predovšetkým v mene klubu strany SMER - sociálna demokracia, ktorý je kompletný na tejto schôdzi, navrhujem, aby sme pokiaľ ide o hlasovanie, toto zabsolvovali 29. novembra o 17. hodine.
Predpokladám, pán podpredseda, že viete, že v prípade, že toto nezíska nejaký súhlas konsenzuálne alebo iným spôsobom, tak existujú nástroje legitímne, ktoré zabezpečia, že to hlasovanie bude 29. o 17. hodine.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 16:31 - 16:33 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Dve časti mojej faktickej poznámky, pán poslanec. Prvá sa týka nahrávok. Pán poslanec, nepýtajte od nás nahrávky, veď predsa tie nahrávky boli získané legálne na základe rozhodnutia okresného súdu. Ste súčasťou koaličnej rady, obráťte sa na ministra vnútra, ktorý ich všetky má k dispozícii. Má všetko komplet. Nech to zverejní. My máme len to čo máme a samozrejme pracujeme s tým materiálom, ktorý nám dobrí policajti posielajú.
K tej druhej téme. Máme tu jednu veľkú krízu autority, pán poslanec. A hlásim sa k tomu čo povedali aj predrečníci, premiér Heger nemá žiadnu úctu a rešpekt, neberú ho vážne. A pripravte sa na to, že krajina bude pod obrovským tlakom, pretože všetci vidia, že je to ranená laň. A keď vidia, že premiér susednej krajiny je ranená laň, tak si s tou krajinou robia čo chcú a to je aj možno dôsledkom takého sebavedomého konania Českej republiky. Pán poslanec, nemusíme sa hádať o tom čo sú celoeurópske riešenia. Náš problém je v tom, že sedem kilometrov, sedem kilometrov, dokonca na to existuje aj technický plot, ktorý sme kúpili a radi by sme ho videli, či už náhodou ho pán Mikulec nedaroval Ukrajine medzitým. Existujú technické zábrany. Tí ľudia musia vedieť, že keď sa pokúsia prekročiť slovensko-maďarskú hranicu alebo maďarsko-slovenskú budú zadržaní. My máme dnes na Slovensku migrantov o ktorých nič nevieme. Čo mu povie ten človek - nejaké meno, no tak si vymyslí meno. A že mu zoberú nejaké odtlačky, čo to rieši. Nevieme kto to je, čo to je, odkadiaľ tí ľudia prišli. Je to obrovské bezpečnostné riziko len preto, lebo sme rezignovali na maďarsko-slovenskú hranicu. Nechceme nič iné. Postavme sa na tých sedem kilometrov a dajme najavo nelegálnym migrantom, keď tadiaľto pôjdete, budete zadržaní, lebo ste nelegálni migranti a nebudeme mať problém ani v Kútoch, ani v Holíči, ani nikde inde.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.11.2022 12:01 - 12:08 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Prekážok, pre ktoré nemôžu byť doma. To žartujeme? To akože budeme čakať na koniec vojny v Sýrii? A povieme, že on má tolerovaný pobyt dovtedy, pokiaľ ne, neuplynie alebo nezanikne nejaká prekážka, kvôli ktorej odišiel z územia krajiny. Hoci nevieme odkadiaľ títo ľudia reálne sú. Ja neviem, kedy Sýria a ďalšie štáty odkadiaľ títo ľudia idú, budú bezpečné krajiny.
Znovu to pripomeňme slovenskej verejnosti, nelegálny migrant, je nelegálny migrant. Keď prekročí hranicu Slovenskej republiky, buď musí požiadať o azyl, keď nepožiada o azyl alebo inú ochranu, tak je nelegálny migrant a musí byť zadržaný. A musí byť vrátený na územie krajiny, odkadiaľ prišiel, teda susednej alebo vrátený do pôvodu odkadiaľ prišiel. Pokiaľ vieme, odkadiaľ tento človek reálne aj je.
Pán minister vnútra, vy ani netušíte kto sú tí ľudia. Vám garantujem, ktorí sú v tábore v Kútoch alebo ktorí sa pohybujú po území Slovenskej republiky. Naša skúsenosť v roku 2015 bola pán minister, že 90 % tých nelegálnych migrantov nebolo zo Sýrie. Boli to všetky možné krajiny. Viete, keď prechádza Ukrajinec cez hranicu na Slovensko, tak má pas a vieme si ho vylustrovať, vieme pozisťovať základné informácie. Čo vieme o týchto ľuďoch, ktorí prichádzajú na územie Slovenska. Že sú hlavne mladí, že sú to muži, a že nemajú pasy. A majú len mobily, nič iné. Ale neviete kto to je, a čo to je. Nepoznáte, či nie je členom, či nie je napojený na nejakú teroristickú skupinu. Neviete akú má kriminálnu históriu. Neviete na koho je napojený a ani netušíte odkadiaľ ten človek pochádza. Či je reálne zo Sýrie, kde je vojnový konflikt, alebo či náhodou nepochádza z Maroka alebo z iných krajín, na čo pochopiteľne nemá právo, aby potom nelegálne vstupoval na územie Európskej únie.
My vnímame, pán minister, že svojou neschopnosťou, ste spôsobili obrovské bezpečnostné riziko pre Slovenskú republiku. Je to nielen medzinárodná blamáž, je to nielen prejav neschopnosti. Nakoniec, nad tým sme si mohli poplakať a nechať to tak, ale vy, tým, že ste nechali voľne prísť na územie Slovenskej republiky ľudí, o ktorých nič nevieme, odkadiaľ sú, kto sú, čo sú a čo chcú okrem jedinej veci prekročiť hranice do Českej republiky. Tak si myslím, že bezpečnostné riziko, ktoré je vytvorené takouto situáciou je obrovské. A toto je asi ten hlavný dôvod, pán minister, prečo musíte odísť z funkcie ministra vnútra.
Pokiaľ ide o migrantov, ktorí prídu na územie Slovenskej republiky a navštevujú tento stanový tábor v Kútoch, dá sa v krátkosti povedať, že naša podarená vláda im posiela akúsi pozvánku, že dôjdite sem, tu sa môžete vyspať, najesť, dobiť si baterky, a potom môžete ísť ďalej. Jednoducho dôjdite vážení nelegálni migranti, je jedno odkadiaľ ste na Slovensko, postaráme sa tu o vás, a potom môžete z Kútov, ako zo základného horolezeckého tábora robiť toľko pokusov o zdolanie Nanga Parbatu, teda nelegálny prechod do Českej republiky, koľko len chcete. To je šialené. To je šokujúce, čo ste tu v tejto krajine, pán minister spôsobili.
Roman Mikulec spôsobil, ako som už povedal Slovensku nielen medzinárodnú blamáž pri príležitosti 15. výročia vstupu Slovenskej republiky do Schengenu. Je to neschopný minister. Nebudem dnes rozoberať všetky jeho avantúry, ako jeho rodina zarábala a zarába na všetkom možnom. Nebudem dnes spomínať ani to, ako riadi všetky procesy zneužívania trestného práva na boj s opozíciou. Jednoducho je to neschopný minister, ktorý ešte aj ohrozuje túto krajinu, pretože vytvára obrovské bezpečnostné riziko. Nechráni hranice s Maďarskom. Nezadržiava tam nelegálnych migrantov a nevracia ich Maďarsku.
A samozrejme vystavuje Slovensko zbytočnému riziku konfliktu migrantov s našimi občanmi, ku ktorému môže kedykoľvek prísť.
Viete, my teraz možno pozeráme na to s takým kľudom, že nič sa nedeje, ale dá sa očakávať, že nával migrantov nelegálnych bude väčší a bude stúpať aj nervozita ľudí, ktorí bývajú v tejto časti Slovenskej republiky. By som sa vôbec nečudoval, že dôjde k nejakej tragédií. Som zvedavý, čo potom budete hovoriť. Samozrejme, budete tvrdiť, že na vine je Smer - sociálna demokracia, keď sa stane niečo a niekto niekomu ublíži v tejto lokalite Slovenskej republiky.
To, že vystavil Roman Mikulec a jeho nepodarení kolegovia Slovákov a Slovensky ponižujúcemu čakaniu na českých hraniciach, jednoducho, to už je iba dodatok k tomu, že urobil zo Slovenskej republiky menejcenný členský štát Európskej únie. Po tom všetkom, čo sme o Romanovi Mikulcovi povedali pri iných odvolávaniach, toto je už len taká čerešnička na torte, ale taká veľká, ako cukrová repa.
Roman Mikulec, musí byť odvolaný. Prosím vás, poslanci vládnej koalície. Sami to tu hovoríte po chodbách, že už sa za neho hanbíte, tak to poďte vyriešiť. Alebo pán minister, nevystavujte vašich poslancov takémuto tlaku a urobte to sám. Jednoducho váš odchod z pozície ministra vnútra, je nieže želaný, že bude dobrou správou pre Slovensko, ale je potrebný. Potrebný, lebo funkciu zjavne nezvládate.
Preto v mene skupiny poslancov Národnej rady navrhujem, aby Národná rada Slovenskej republiky po tom, čo prebehne rozprava vyslovila Romanovi Mikulcovi členovi vlády Slovenskej republiky, ktorý je poverením riadením ministerstva vnútra nedôveru.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.11.2022 11:46 - 12:03 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Dnes krátko pred koncom roku 2022 musíme hovoriť o brutálnom zlyhaní vlády Slovenskej republiky v Schengenskom priestore.
Dámy a páni, očakávam, že dnes budeme počuť od predstaviteľov vlády Slovenskej republiky, že ničomu nerozumieme. To je pomerne tradičná komunikácia vlády, pokiaľ je podrobená konštruktívnej kritike. Mňa doslova prekvapilo a šokovalo vyhlásenie predsedu vlády Slovenskej republiky pána Hegera, že súčasná vláda zvláda migračnú krízu lepšie, ako sme ju my zvládali v roku 2015, kedy bol vrchol tejto krízy a kedy sa denne cez Európu presúvalo viac ako 10-tis. nelegálnych migrantov. Chcem pripomenúť, že v roku 2015 sme prijímali kroky tak na národnej úrovni, ale predovšetkým na medzinárodnej úrovni. Rád by som spomenul mimoriadne vážnu dohodu, ktorú Európska únia podpísala s Tureckom, ktorá bola veľmi drahá, pretože Európska únia sa zaviazala vyplatiť Turecku 3 mld. eur za to, že Turecko bude zadržiavať a robiť všetko preto, aby vlna migrácie nepokračovala smerom do západnej Európy. Na národnej úrovni sme robili všetko preto, aby sme mali chránenú predovšetkým slovensko-maďarskú hranicu, ale boli sme aj solidárni, pretože sme posielali našich policajtov strážiť vonkajšiu hranicu schengenu. Ja sám som navštívil macedónsko-grécku hranicu. Vtedajší minister vnútra Slovenskej republiky Robert Kaliňák rovnako veľmi aktívne pôsobil na všetkých miestach v Európe, kde naši slovenský policajti pomáhali zvládnuť túto obrovskú migračnú krízu.
Napriek všetkému je treba zdôrazniť to, že najväčší úspech a to bolo pre nás najpodstatnejšie, sme dosahovali pri ochrane našej vnútornej hranice s Maďarskom. A dnes tvrdiť, že táto vláda lepšie zvláda migračnú krízu, keď sa hovorí o stovkách migrantoch, ako my v čase, keď denne išlo cez Európu desaťtisíc migrantov, je úsmevné. Áno, je pravda, že Slováci nemali možnosť vidieť na Slovensku živého migranta, lebo Robert Kaliňák s jeho policajtami nikoho cez maďarsko-slovenskú hranicu jednoducho nepustil. A to sú výhovorky typu, že sa to nedá a že nemáme ľudí. Dobre viete, že podstatnú časť tejto hranice tvoria vodné toky. Dobre vieme, že ideme o neviem aký úsek, zelené hranice na úrovni okolo 6 alebo 7 km medzi Čuňovom a Rajkou. Po technickej stránke bolo veľmi jednoduché zabezpečovať, ak bola, samozrejme, vôľa a ochota týchto 7 km alebo 8 km zelenej hranice medzi Slovenskom a Maďarskom a to bol aj dôvod. To bol aj dôvod, prečo na Slovensku nikto nikdy nevidel žiadneho nelegálneho živého migranta. Boli dokonca situácie, ktoré boli krízové, keď sme získali informácie, že z Budapešti má byť vyslaný vlak plný nelegálnych migrantov smerom na Slovensko, ale my sme urobili možno opatrenie, ktoré nebolo príliš pekné, zakázali sme tomuto vlaku zastaviť v bratislavskej, na bratislavskej železničnej stanici a pokračoval ďalej až do Českej republiky.
A robili sme aj iné opatrenia, pretože všetci prevádzači a nelegálny migranti vedeli, že keď sa pokúsia prekročiť maďarsko-slovenskú hranicu, budú zadržaní. Lebo to boli nelegálni migranti. Budú zadržaní. A toto, samozrejme, nelegálni migranti v žiadnom prípade nechceli a dokonca sme mali možnosť vidieť aj veľmi častú komunikáciu esemeskovú alebo iného typu medzi prevádzačmi, ktorí priamo upozorňovali ľudí, ktorí sa snažili prekročiť hranice smerom do Českej republiky a do západného Nemecka. Nechoďte cez maďarsko-slovenskú hranicu. Tam budete zadržaní a pôjdete do cely policajného zadržania, pretože ste nelegálni migranti. Aj to bol určite preventívny silný dôvod, pre ktorý sme túto obrovskú vlnu migrácie zvládali. Do tohto obrovského súboja sme museli zvládať aj súboje, ktoré sa týkali pokusov niektorých veľkých členských štátov Európskej únie zaviesť povinné migračné kvóty. Nechcem o tom hovoriť príliš dlho, len postavím jednoduchú otázku. Čo by dnes urobil predseda vlády pán Heger, keby mal na stole povinné migračné kvóty. Tohoto sa ja veľmi bojím. Bojím sa veľmi toho aj preto musí dôjsť k výmene vlády, pretože je vysoká pravdepodobnosť zhoršenia migračnej situácie. A je vysoká pravdepodobnosť, že budú opätovné pokusy v rámci Európskej únie zaviesť povinné migračné kvóty pre členské štáty.
My sme mali odvahu a je treba poďakovať aj vtedajšiemu českému premiérovi aj vtedajšiemu a už aj súčasnému premiérovi Maďarska za to, že sa pridali k tejto blokácií a hoci sme neboli príliš populárny v Európskej únii kvôli tejto našej tvrdosti, to, že malá členská krajina má právo veta sme využili a migračné kvóty nikdy neboli zavedené. Mám veľkú obavu, že súčasná štátna štátna reprezentácia vedená prezidentkou Slovenskej republiky, predsedom vlády Slovenskej republiky a ministrami tejto vlády by konala inak a že by súhlasila s povinnými migračnými kvótami. A ja chcem len veriť, že budú mať toľko šťastia, že nebudú tejto skúške vystavení, pretože by cez túto skúšku určite neprešli.
Dnes tak porovnávame migračnú krízu z roku 2015, kedy sme mali vrchol tejto krízy, išlo o august 2015, nie sme vystavení takémuto náporu. A nerád by som dnes počul od predsedu vlády alebo niekoho iného, že my tomu nerozumieme. Že my nevieme o čom hovoríme. Tak teda, dámy a páni, my veľmi dobre vieme o čom hovoríme a čo sme všetko zažili v roku 2015 a čo sme predovšetkým všetko urobili. A prosím, neurážajte Slovensko, inteligentných ľudí tvrdeniami, že vy lepšie zvládate migračnú krízu, ako bola zvládnutá v roku 2015. Na jednej strane nie sme vystavení takému náporu, ako bolo Slovensko vystavené v roku 2015, ale sme vystavení medzinárodnej hanbe a poníženiu vďaka neschopnosti ministra vnútra Romana Mikulca a prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana. Hovoriť v tejto situácii o migračnom úrade je zbytočné, pretože dali ste capa záhradníkom.
Vážené dámy a páni, posadí na čelo migračného úradu bývalého výkonného riaditeľa Nadácie otvorené spoločnosti, to chce veľkú mieru predstavivosti. Dobre vieme, aký vzťah k nelegálnej migrácii má zakladateľ tejto nadácie v zahraničí. Čo teda môžeme očakávať? Neschopný minister vnútra, ktorý je pod obrovským tlakom, (Pozn. prepis.: nezrozumiteľne povedané.) prezident Policajného zboru, migračný úrad, ktorý je nastavený mentálne a filozoficky úplne inak, pokiaľ ide o migráciu. Aké výsledky sa dajú očakávať od predstaviteľov výkonnej moci, ak sú takto nastavený. Nikdy od vstupu, dámy a páni, Slovenskej republiky do schengenu sa nám nestalo, aby nám susedná krajina alebo krajiny zaviedli jednostranné hraničné kontroly pre neschopnosť našej vlády a predovšetkým ministerstva vnútra a ministra vnútra Romana Mikulca zvládnuť súčasné migračné toky, ktoré ani z ďaleka nie sú také veľké, ako boli, ako som už uviedol v roku 2015.
Kto prechádza cez česko-slovenské hraničné prechody musí potvrdiť, že tieto jednostranné hraničné kontroly sú veľmi dôsledné. Ja som sám prešiel cez slovensko-české hranice za posledný mesiac asi štyrikrát a čakal som v rade, ktorý bol niekedy aj polhodinový a bola to dôsledná kontrola. Dôsledná kontrola počtu ľudí v aute, otvorenie batožinového priestoru, jednoducho tak, ako to má byť. Plus dôsledná kontrola zelené hranice, ktorá je tvorená alebo ktorá existuje medzi Českou republikou a Slovenskou republikou.
Rovnako, ja teraz nechcem robiť žiadneho sudcu, sa domnievame, že Česká republika koná v súlade s medzinárodnými zmluvami a v súlade s týmito zmluvami nelegálnych migrantov vracia späť na územie Slovenskej republiky. Áno, môžeme vidieť nejaké zlyhania. Nemôže sa stať, že príde české policajné auto a prekročí česko-slovenskú hranicu, príde na územie Slovenska a tam niekde vypustí migrantov. Ale pravda je taká, že ak Česká republika prostredníctvom svojich orgánov zadrží nelegálneho migranta, ktorý sa pokúša prekročiť slovensko-českú hranicu, podľa príslušných medzinárodných zmlúv má právo vrátiť tohto nelegálneho migranta naspäť na územie, odkadiaľ prišiel. A prosím, nevyhovárajme sa teraz, že Maďarsko nechce od nás brať späť nelegálnych migrantov, ale veď ich nikto nechytá na tých hraniciach. Prečo by malo Maďarsko od nás brať migrantov, keď sa nám potulujú po stanovom mestečku v Kútoch alebo pri Holíči a sú vzdialení ja neviem koľko kilometrov od maďarskej hranice. Na toto sa už nevzťahujú žiadne medzinárodné predpisy, čiže je to len planá výhovorka vlády a ministra vnútra, aby nemusel si plniť povinnosti, ktoré sa od neho pri ochrane štátnej hranice, spoločnej hranice s Maďarskou republikou chránil.
Je doslova šokujúce, ako niekedy reaguje prezident Policajného zboru, ktorý ešte pred tým, ako bol prípad ojedinelý prekročenia hraníc dodávkou českej polície vyhlasoval, že česká polícia tým, že si plní povinnosti z príslušných medzinárodných zmlúv, pácha zločin nelegálneho prevádzačstva. To je urážka. Urážka nášho bezprostredného suseda, s ktorým máme najlepšie vzťahy. A takéto urážky sa môže dopustiť len hlúpy človek. Prepáčte za tento expresívny výraz.
Dámy sa páni, ako sa stalo, že nelegálni migranti s takou ľahkosťou prichádzajú do Kútov, Holíča a ďalších slovenských pohraničných miest, kde sa pokúšajú nelegálne prekročiť našu štátnu hranicu do Českej republiky. Nuž, tá odpoveď je jednoduchá. Ja som ju naznačil už v úvode môjho vystúpenia. No preto, lebo minister vnútra, prezident Policajného zboru, ale aj šéf migračného úradu zlyhali. Sú neschopní a jediné, čo vedia, sa vyhovárajú. Teraz už je neskoro chodiť po Európe, ukazovať sa, organizovať tlačové konferencie, míňať peniaze daňových poplatníkov za letecký benzín. To je úplne zbytočné, je to neskoro. Pretože mlieko je rozliate a fakt je ten, že my na Slovensku máme dnes nelegálnych migrantov a ak nepristúpime k dôslednej ochrane maďarsko-slovenskej hranice, tento počet bude prudko stúpať. A potom naozaj môžeme mať veľmi vážny problém.
Nechcem zneužívať vyhlásenia a výpovede niektorých nelegálnych migrantov, ktorí sa voľne pohybujú po Kútoch alebo v iných pohraničných mestách. Výpoveď jedného z nich, ktorý tvrdil, že je Sýrčan, ale ani Boh nevie, kto je, o tom ešte budem hovoriť, bola veľmi jasná. Povedal, že hranica je very very open a že to vedia všetci prevádzači. A že všetci hovoria tým migrantom: choďte tadiaľ, tá hranica je very very open. Možno by bolo dobré, keby sme od teraz volali ministra vnútra very very open. To je asi najlepšia známka toho, ako sa správa, čo urobil za posledné týždne v tejto vážnej kríze. Títo migranti, nelegálny migranti pripomínam ešte raz, vedia, že ich nikto nezastaví v nelegálnej migrácií a tak sa kľudne presunú napr. do Kútov, kde sa opakovane pokúšajú prekročiť hranice do Českej republiky. Keď sa im to nepodarí a sú zadržaní českou políciou alebo armádou, lebo vieme, že česká strana nasadila už aj armádu a sú vrátení na územie Slovenskej republiky, tak sa idú najesť do stanového tábora, dobijú si telefóny a opäť sa na inom mieste pokúsia nelegálne prekročiť štátne hranice medzi Slovenskou republikou a Českou republikou. Za tieto situácie, dámy a páni, a môže chodiť predseda vlády Heger do Čiech koľko len chce, pokiaľ bude stáť stanový tábor v Kútoch, pokiaľ bude otvorená hranica medzi Maďarskom a Slovenskom bez akejkoľvek kontroly, pokiaľ bude Česká republiky vidieť, že nerobíme nič na ochranu slovensko-maďarskej štátnej hranice, nikdy nepristúpi v krátkom čase k zrušeniu hraničných kontrol. Neurobí to. Lebo, keby to urobili za situácie, že my nechránime slovensko-maďarskú hranicu a otvorili by hranice so Slovenskou republikou, tak by im Nemci zatvorili štátne hranice. A kladiem si otázku celkom logickú, prečo by si vytvárali Češi podmienky na dlhé rady čakajúcich áut na hraniciach s Nemeckom, veď slovenská vláda to všetko zoberie na seba len preto, lebo nie je schopná.
Dámy a páni, namiesto toho, aby nelegálny migranti boli zadržaní, lebo sú nelegálni a nežiadajú o azyl, dáva sa im povolenie na tzv. tolerovaný pobyt do odstránenia prekážok, pre ktoré nemôžu byť doma. To žartujeme? To akože budeme čakať na koniec vojny v Sýrii? A povieme, že on má tolerovaný pobyt do vtedy, pokiaľ neuplynie alebo nezanikne nejaká prekážka, kvôli ktorej odišiel z územia krajiny, hoci nevieme odkadiaľ títo ľudia reálne sú.
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.11.2022 11:31 - 11:34 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážené dámy a páni, vážený pán predseda vlády, vážení členovia vlády, dovoľte mi, aby som v mene skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky predložil návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Slovenskej republiky pánovi Mikulcovi. Je to už opakovaný pokus poslancov Národnej rady vyvolať hlasovanie o nedôvere tomuto ministrovi. A v tomto aktuálnom prípade je tento pokus spojený s úplným zlyhaním ministra vnútra Romana Mikulca pri nakladaní s nelegálnou migráciou, ktorej je Slovenská republika nie vo veľkej miere, ale je vystavená. Mrzí ma, že namiesto toho, aby sme sa na konci roku 2012 pripravovali na oslavu 15. výročia Schengenu, musíme dnes konštatovať, že vláda Slovenskej republiky nie je schopná si plniť povinnosti, ktoré vyplývajú zo schengenských zmlúv. Predovšetkým nie je schopná vláda Slovenskej republiky zabezpečovať vnútorné hranice Slovenskej republiky s Maďarskou republikou. Je mi to ľúto preto, lebo viem a ja predpokladám, že najmä minister zahraničných vecí, ktorý tu sedí, by to potvrdil, aké bolo náročné sa stať členom Schengenu. V roku 2006, po tom, ako skončila druhá vláda Mikuláša Dzurindu, vláda Slovenskej republiky dostala list z Európskej únie, osobitne z Európskej komisie, ten list stále existuje, v ktorom nám oznámili, že Slovensko nespĺňa kritériá vstupu do Schengenu. A že nemôžeme preto rátať, že 1. január 2008 je realistický. Vytvorili sme veľký tlak diplomatický, medzinárodný a Slovensku bolo daných k dispozícii deväť mesiacov na nápravu všetkých nedostatkov, ktoré bolo treba odstrániť tak na vonkajšej hranici Schengenu. V tomto prípade je to takmer 100-kilometrová hranica s Ukrajinou. Ako aj všetky ďalšie opatrenia, ktoré sa týkali letísk. Jednoducho to, čo očakáva schengenská legislatíva od členského štátu.
Môžem s hrdosťou konštatovať, že sa nám to podarilo. A dokonca v roku 2008 bolo Slovensko vyhlásené za premianta pokiaľ ide o vstup do schengenského priestoru, ktorý bol potom vyvrcholený 1. januára v roku 2008 rôznymi spomienkovými a súčasne oslavnými podujatiami, najmä odstraňovaním hraničných kontrol na hraniciach s našimi susedmi. S výnimkou teda, ako som povedal, Ukrajiny, pretože to je vonkajšia hranice Schengenu. Je preto smutné, že po tomto obrovskom úspechu, že dnes krátko pred koncom roku 2022 musíme hovoriť o brutálnom zlyhaní vlády Slovenskej republiky v schengenskom priestore.
Dámy a páni, očakávam, že dnes budeme počuť od predstaviteľov vlády Slovenskej republiky
=====
Skryt prepis
 

11.11.2022 11:10 - 11:10 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán minister, najskôr takú malú osobnú poznámku, pôsobíte odovzdane ako francúzski generáli, keď podpisovali Hitlerovi kapituláciu Francúzska v tom slávnom vagóne železničnom a vôbec to nevyznieva dôveryhodne, čo hovoríte. Vôbec nevidím vo vás vôľu a presvedčenie, že môžete niečo urobiť. Asi ste rukojemníkom nejakých iných vzťahov, do ktorých my nevidíme. Pán minister, hovoríte o rôznych dátumoch, hovoríte o rôznych procedúrach, ale fakt je ten, že 1. decembra uplynie nejaká výpovedná lehota veľkému počtu lekárov. Asi sa dohodneme, pán minister, že je časť lekárov, ktorí sa vrátia naspäť do práce, ale asi tá významná časť dotiahne výpovednú lehotu, čo môže spôsobiť celý kolaps, ktorý sme tu ešte nikdy na Slovensku nemali. Áno, toto je parlament, niekde sa môže zdvihnúť hlas, môže niekto byť emotívnejší, ale fakt je ten, že sme predložili racionálny návrh uznesenia, ktorý vychádza z určitých požiadaviek. Tiež mám názor, že nie môžte vo všetkom stopercentne vyhovieť, ale základom riešenia, pán minister, situácie je sociálny zmier medzi vládou a pracovníkmi, ktorí robia v slovenskom zdravotníctve a vy ho viete dosiahnuť len vtedy, ak s nimi podpíšete memorandum, o toto sa musíte usilovať. Preto SMER - sociálna demokracia zvládal situáciu v zdravotníctve, lebo vždy sledoval sociálny zmier na prvom mieste, a potom sa dali tie veci riešiť,
My vám vlastne dávame pomocnú ruku, pán minister. Presvedčte poslancov vládnej koalície, nech podporia toto uznesenie a vy potom môžete povedať aj na vláde, všade. Pozor, tu je uznesenie, ktoré ma o niečo žiada a my ako vláda Slovenskej republiky zodpovedáme parlamentu, tak to teda poďme spolu urobiť. Prosím, neberte dnešnú schôdzu, pán minister, ako útok proti vám. Toto je schôdza, kde chceme pomôcť, lebo nerobíme politiku čím horšie, tým lepšie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 10.11.2022 11:10 - 11:10 hod.

Robert Fico
Pán predseda, samozrejme, sledujeme vývoj, ale predsa len by som poprosil o ozrejmenie ako budeme pokračovať v popoludňajších hodinách, ako to je s hodinou otázok, lebo tých bodov už tu nie je veľa, tak by bolo dobré, keby sme nastavili. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

8.11.2022 17:40 - 17:40 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Pán predseda, iba pre vyjasnenie situácie, pokračujeme dnes normálne programom, ako je schválený, a zajtra sa hlasuje o 11. hodine.

Kollár Boris, predseda NR SR
Áno, dnes už sa hlasovať nebude.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Áno a predpokladáme, že po skončení programu tejto schôdze bude hneď zvolaná schôdza mimoriadna k téme zdravotníctva.

Kollár Boris, predseda NR SR
A po nej hneď...

Fico, Robert, poslanec NR SR
... odvolávanie ministra Mikulca.

Kollár Boris, predseda NR SR
Áno.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Ďakujem pekne. (Ruch v sále. Rozhovor predsedajúceho s poslankyňou Bittó Cigánikovou mimo mikrofónu.)
Skryt prepis
 

8.11.2022 11:40 - 11:40 hod.

Robert Fico
Ďakujem, pán predseda. Rád by som sa obrátil na predkladateľa tohto návrhu, že s určitým porozumením vnímame, že sú niektoré sektory, ktoré potrebujú pomoc, ale prečo tam napríklad nie sú nemocnice, tomu nerozumieme. Tak akvaparky budú mať 10 % na elektrinu, lyžiarske vleky budú mať 10 % na elektrinu a nemocnice budú mať 20 %. Tak dajte ešte jeden pozmeňujúci návrh, dajte tam nemocnice a veľmi radi za to zahlasujeme.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2022 14:10 - 14:12 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Pán poslanec, oceňujem, že ste zostali a vystúpili k tejto téme, ale musím skonštatovať, že vy ste nečítali, čo je v obsahu tohto uznesenia. Tu sa nikto nebaví o tom, čo bolo do dnešného dňa, čo od dnešného dňa. My vám kladieme jednoduché otázky. A tá otázka znie: Ako bude zabezpečená ochrana vzdušného priestoru a protivzdušná ochrana, keď budú Patrioty stiahnuté, pretože o tom hovoril minister zahraničných vecí Káčer spoločne s novým americkým veľvyslancom. Rovnako sa vás pýtam veľmi jednoducho, nakoľko keď už ste takmer tri roky vo vláde, je pre vás udržateľná situácia, že naše nebo po tom, čo ste politicky uzemnili, politicky uzemnili MIG-29, máme byť odkázaní na Varšavu a na Prahu? A kladieme ďalšiu otázku, čo všetko ste, preboha, okrem tej S-300 poslali na Ukrajinu. Čo je na tom zvláštne? Kto tu čo spochybňuje? O čom sa vlastne tu rozprávame? Chceme od vás ako predstaviteľov vládnej moci, aby ste opozícii na neverejnom zasadnutí Národnej rady Slovenskej republiky povedali, čo ste všetko z ozbrojených síl Slovenskej republiky poslali na Ukrajinu, objemy, množstvá, druhy. Na to máme právo, na takúto informáciu, na neverejnom zasadnutí. A rovnako chceme ubezpečenie, že tak ochrana vzdušného priestoru, ako aj protivzdušná ochrana bude tak zabezpečená, ako bola minimálne predtým, ako vznikol vojnový konflikt.
Pán poslanec, nevyťahujte otázky, ktoré sa týkajú nejakých súkromných firiem. Povedali ste, že profity nie sú v správnych vreckách. Čiže teraz už sú v správnych vreckách tie profity. Načo to je dobré, pán poslanec? My sme postavili konštruktívne uznesenie s konštruktívnymi otázkami. To je naša opozičná práca, budeme to robiť ďalej. A ja to poviem veľmi jasne. Ja mám veľké obavy o bojaschopnosť a obranyschopnosť Slovenskej republiky po tom, čo ste predviedli na Ukrajine.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis