Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.9.2020 o 18:55 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.9.2020 18:55 - 18:55 hod.

Robert Fico
...eur, pokiaľ ide o starobných dôchodcov. Okradli ste ich o 150 - 300 eur, toto je výsledok vašej práce, a preto vás budeme odvolávať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.9.2020 18:53 - 18:55 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Samozrejme to, čo povedal pán poslanec Richter, to všetko obsahovalo obrovské množstvo objektívnych informácií, pretože asi ťažko môžme spochybniť profesionálne skúsenosti človeka, ktorý bol osem rokov ministrom práce, rodiny a sociálnych vecí. Mňa trápi ale niečo iné, a to je, že principiálnym slovom, ktoré môžeme použiť pri tomto návrhu zákona, je kolosálny podvod.
Pán poslanec Richter, ty veľmi dobre vieš, že momentálne na listine je 26 podpisov a zajtra očakávame aj ďalšie podpisy, ktoré budú smerovať k návrhu na odvolanie ministra práce, rodiny a sociálnych vecí. Nie preto, že je proti trinástemu dôchodku, ale preto, že všetkých oklamal. Keby vecne pred parlamentnými voľbami povedal, že s takýmto návrhom nemôže súhlasiť, ale oni si na tom robili normálnu kampaň. Chodili po Slovensku a hovorili, že treba ľuďom dať trináste dôchodky, a teraz s tým naložili tak, ako naložili.
Najhoršie na tom sú tie klamstvá, ktoré šírite, dámy a páni z vládnej koalície. Hovoríte o tom, že tí, čo majú najnižšie dôchodky, dostanú najvyšší nejaký štátny príspevok. Áno, ľudia, ktorí majú okolo 214 eur dôchodok, dostanú 300-eurový tzv. vianočný príspevok. Ale, dámy a páni, takýchto ľudí je iba 16-tisíc. Je to obyčajné klamstvo. To znamená, že minimálnemu počtu ľudí zvyšujete, ale tomu najpodstatnejšiemu množstvu výrazne znižujete. Platí zákon. Na základe tohto zákona ľudia mali dostať viac ako 460 eur, pokiaľ ide o starobných dôchodcov. Okradli ste ich o 150 až 300 eur. Toto je výsledok vašej práce a preto vás budeme odvolávať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.9.2020 16:35 - 16:37 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Kamenický, dve poznámky, ak dovolíš, k tvojmu vystúpeniu. Možno je dobré spýtať sa všetkých, ktorí tu sedia v tejto sále, kde je tých 7 mld. eur, čo každý rok ukradol SMER, či to bola vláda Roberta Fica, alebo vláda Petra Pellegriniho. Veď stačí jednoducho nekradnúť ako vy hovoríte a nebolo treba siahať na tých najslabších. Ja si myslím, že je hanba nad hanby, že ste si dali zvýšený deficit o takmer 8 mld. eur. Chválite sa obrovským množstvom peňazí z fondov Európskej únie, ale sa neštítite ešte aj siahnuť na minimálnu mzdu. Keby ste siahli na maximálne mzdy, možno bankárov, vysokých manažérov, nič nepovieme, ale siahať na tých najchudobnejších a najslabších, to naozaj je sociálna ohavnosť.
Mám ešte jednu otázku, ktorá ma trápi podstatne viac ako to, že tu bola silná demagógia voči SMER-u a keď to rátam, tak to nejako nevychádza, tá demagógia vás dostáva do zvláštneho svetla. A tá moja otázka je prečo preboha idete zobrať človeku, ktorý robí v noci 1 euro na hodinu. To závidíte tomu robotníkovi, že od desiatej hodiny si sadne k sústruhu, alebo sa postaví k nejakému stroju a že robí do rána do šiestej a vy mu ešte znižujete nočné príplatky. Máme najvyšší podiel nočnej práce v Európskej únii, opakujem najvyšší podiel a vy sa nehanbíte pri deficite, kde ste si dali navyše 8 mld., kde tvrdíte, že my sme 7 mld. kradli každý rok, zobrať človeku, ktorý ťažko robí v noci jedno jediné euro za každú jednu hodinu. Toto, toto je sociálna ohavnosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.9.2020 16:10 - 16:12 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. K vystúpeniu pána poslanca Richtera by som rád zvýraznil tri momenty. Prvý moment je obrovský politický podvod. A pripomína mi to roky 2002, 2003, kedy krátko pred voľbami vláda Mikuláša Dzurindu schválila 21 sociálnych zákonov, ktoré potom hneď po nástupe do druhej vlády táto vláda aj zrušila. Je to podvod na ľuďoch, ktorý sa nedá odpustiť, pretože nie je možné naháňať hlasy tým, že hlasujem za všetko a portom keď som pri vládnej moci, tak začínam ľuďom tieto peniaze brať.
Druhý moment, pán minister, konečne je tu jasný rozdiel medzi liberalizmom, neoliberalizmom a štandardným sociálnodemokratickým vnímaním. My si stále myslíme a všetko nám to potvrdzuje, že kvalitné postavenie človeka a jeho pracovnoprávna úprava ako aj rast minimálnej mzdy je veľmi vysoký a prudký. Nemá žiadny negatívny vplyv na hospodársky rast a už v žiadnom prípade nemá žiadny vplyv na vývoj zamestnanosti alebo nezamestnanosti, naopak, všetky tieto peniaze skončia v spotrebe a výrazne to pomáha ekonomickému rastu. Čiže veľmi sa mýlite ak tvrdíte, že zastavením rastu minimálnej mzdy niekomu pomáhate.
Tretí moment, veľmi jednoduchý, odkazujeme každému občanovi Slovenskej republiky, ktorý poberá minimálnu mzdu, že vláda Igora Matoviča ho okradne na budúci rok o 360 eur. Opakujem, okradne o 360 eur za rok, ktoré inak dostali, keby platil mechanizmus automatický, že minimálna mzda má predstavovať 60 % priemerného zárobku. Ja som rád, že som bol autorom tohto zákona a ma mrzí, že sme svedkami takéhoto konca.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.9.2020 16:27 - 16:29 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ďakujem aj pánovi poslancovi Blanárovi za vystúpenie a chcem oceniť, že hoci neskôr, ale predsa len príslušné orgány v Belgii konajú, hoci podnetom na ich aktívne konanie bolo zverejnenie videa. Platí tu zásada, že lepšie neskôr, ako nikdy. My sme dnes spoločne s pánom Blanárom mali rozhovor s belgickými novinármi a v Belgicku prevláda zvláštna atmosféra. Pýtajú sa, či tento problém nie je hlbší. Je to naozaj iba individuálne zlyhanie policajtov? Alebo je to problém, ktorý súvisí so vzťahom obyvateľov tejto krajiny k Slovanom? Alebo je to problém prerastania extrémnych, rasistických a fašistických názorov do bežnej spoločnosti. Veríme, že spoločne sa nám podarí túto vec dotiahnuť do konca a budeme môcť aj spoločne oznámiť nielen teda občanom Slovenskej republiky, ale aj Belgicku, aké boli výsledky tohto vyšetrovania.
Pokiaľ ide o ministra Korčoka, chcem povedať, že v tom čase som bol premiérom, on zastupoval pána Lajčáka, ktorý bol v Spojených štátoch v New Yorku, nemal som jednu jedinú informáciu od štátneho tajomníka Korčoka o tomto prípade. Je smutné, že vláda zasadala minulý týždeň v stredu po tom, čo sme túto tému otvorili, a minister doniesol pod pazuchou jediný materiál, a to je podpora bieloruskej opozície za 750-tisíc eur. Toto je veľká hanba, že tam bolo všetko okamžite prijaté, ale ani jedno jediné slovo nebolo povedané o pánovi Chovancovi. Verím, že niečo prejde, súhlasím s kolegami, že nebudeme viesť tuná žiadne preteky, zahlasujeme za návrh, aby Národná rada jasne vyslovila svoj názor. Takže ďakujem Jurovi Blanárovi za vykonanú prácu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 7.7.2020 13:19 - 13:20 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Pán predseda, zo zákona vystúpením poslancov z poslaneckého klubu zaniká členstvo a predsedníctvo v niektorých kontrolných výboroch. Týka sa to výboru pre kontrolu SIS a výboru pre kontrolu rozhodnutí NBÚ. Čiže v tomto okamihu páni poslanci Žiga a pán poslanec Tomáš už nie sú predsedami týchto výborov, tak ich prosím, keby sa vrátili na svoje miesta.
A po druhé, chcem požiadať, aby sme vyriešili aj problém členov, pretože rovnako zaniká členstvo zo zákona v týchto výboroch, a preto si myslím, pán predseda, že by bolo podstatne vhodnejšie, keby sme problém predsedníctva v týchto výboroch a členstva riešili na tejto schôdzi, pretože nemôžme si dovoliť nechať tak dôležité výbory bez predsedov a bez konkrétnych členov.
Takže návrh je, aby sme doplnili program o tento bod programu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 12.5.2020 16:54 - 16:54 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, opäť iba otázka korektnosti, ničoho iného. Je presne stanovená procedúra dnešného dňa. Znamená to, že budeme dnes hlasovať, ak prerokujeme všetky návrhy v prvom čítaní, alebo je presná hodina na hlasovanie?

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Ak prerokujeme do devätnástej, tak budeme hlasovať. Ak neprerokujeme do devätnástej, zajtra o deviatej začíname rokovanie.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Ale hlasovanie o jedenástej zajtra.

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Zajtra je hlasovanie o jedenástej, áno.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 12.5.2020 14:15 - 14:16 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Pán predseda, ak dovolíte, skôr procedurálna otázka ako procedurálny návrh. Dostali sme informáciu o rokovaní grémia, na základe ktorej sme si vedomí toho, že od zajtra by malo byť hlasovanie v dvoch termínoch - ja iba kvôli poslaneckému klubu - o jedenástej a o piatej. Ako bude dnes prebiehať hlasovanie? Po každom jednom návrhu na skrátené konanie alebo tiež ideme na 17. hodinu ako jednotné hlasovanie o všetkých? Kvôli programu a ďalším povinnostiam, ktoré máme aj tu v Národnej rade. Ďakujem pekne. Možno aj krátku informáciu o grémiu, ak vás môžem požiadať. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 20.4.2020 15:26 - 15:27 hod.

Robert Fico
Pán podpredseda, iba otázka, budeme hlasovať spoločne o tých prvých čítaniach? Spoločne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 19:37 - 19:38 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dámy a páni, Slovensko je krajina, ktorá má neuveriteľné množstvo krásnych prísloví. Jedno z týchto prísloví hovorí, prepáčte za expresívnu reč: "Pochváľ psa, oserie ti plot." Toto príslovie všetci poznáte a ja si vyberiem z diskusných príspevkov jedného jediného človeka, ktorý sa volá pán Valášek.
Pán Valášek, boli ste v roku 2013 nominovaný mojou vládou za veľvyslanca do NATO? Boli. Pán Valášek, boli ste predtým na audiencii u mňa ako u predsedu vlády, vlády, ktorá mala vtedy 83 poslancov? Boli ste. Ja vám presne poviem, čo ste mi povedali.
Po prvé, povedali ste mi, že mi hrozne držíte palce za to, že sme stiahli vojakov z Iraku a že to je pre vás počin, ktorý si veľmi vážite. A že ako veľvyslanec v NATO budete držať rovnováhu v názoroch mojej vlády, pretože cítite, že máme záujem na rozumné vzťahy s Ruskou federáciou a že vašou povinnosťou ako veľvyslanca v NATO bude tieto všetky naše postoje primerane reprezentovať.
Dámy a páni, "pochváľte psa, oserie vám plot".
Ďakujem pekne, pán Valášek, za všetko. (Potlesk.)
Skryt prepis