Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

22.9.2022 o 15:55 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

27.9.2022 10:10 - 10:10 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
A pán Kavan, podľa vašeho úsmevu si ho nevážite a ním pohŕdate, ale myslím si, že asi to patrí do vašej výbavy. Chcem povedať, že tento človek hovorí, citujem, "Európska únia nemá dnes odvahu brániť sa americkému tlaku, ktorý je obrovský. Táto vojna nie je pre Európsku únia výhodná." Pán Kavan pokračuje: "Je výhodná pre amerických zbrojárov, pre americký energetický priemysel, pre vývozcov skvapalneného plynu, ale nie je výhodná pre Európsku úniu."
Každá krízová situácia vytvára príležitosti. Keď sme tu preberali pred niekoľkými dňami novelizáciu zákona o energetike, tak sme priznali, že končí trh s energiami v tej podobe, ako sme ho mali a musia prísť nejaké nové pravidlá. Čiže kríza priniesla šancu na nové pravidlá európskeho trhu s energiami.
Kríza, ktorá je vytvorená vojnovým konfliktom na Ukrajine, vytvára takisto príležitosti, aby Európska únia bola aktívnejšia, aby sa vymanila spod tohto tlaku, lebo ja mám rovnaký názor na to, že Európska únia nie je schopná sama formulovať svoje jasné zahraničnopolitické priority a je pod plným tlakom a v plnom ťahu Spojených štátov amerických. My by sme mali tlačiť na orgány Európskej únie, aby sa vymanila spod tohto tlaku a boli sme v týchto otázkach zásadne suverénnejší.
Pán minister, raz som navštívil spíkra alebo predsedu Knessetu, izraelského parlamentu, a mal som s ním súkromné stretnutie. Na tomto súkromnom stretnutí otvoril predo mnou skriňu a vytiahol z nej malý darček, bola to strieborná holubica mieru. A v tej skrini boli desiatky, možno stovky krabičiek, pravdepodobne v nich boli tieto strieborné holubice. A vtedy povedal spíker Knessetu, bol veľmi familiárny, Robert, my tu v Izraeli všetci hovoríme o mieri od rána do večera. Máme tisícky holubíc mieru, ktoré rozdávame, ale mier tu nemáme žiaden.
Pán minister, uvedomujete si, že my vôbec o mieri nehovoríme? Slovo mier úplne vypadlo z našej rétoriky. Áno, môžme hovoriť, kto je na vine, kto čo spôsobil, aké to má dôsledky. A našou povinnosťou je hovoriť o mieri. Mier je civilizačný, národný, národnoštátny záujem Slovenskej republiky, nie pokračujúca vojna, preboha! A nemôžete jednou vetou tvrdiť, že mier sa dá zabezpečiť tým, že sa budú pravidelne posielať na Ukrajinu ďalšie a ďalšie zbrane. Kto posiela na Ukrajinu ďalšie a ďalšie zbrane, chce, aby sa tento konflikt dostal do polohy dlhotrvajúceho vojnového konfliktu. To nie je pre nás riešenie.
A pripomínam aj to, čo sa mi zdá byť možno vtipné, ale súčasne aj pravdivé, Putin hovoril, že chce demilitarizovať Ukrajinu. Ale zdá sa, že jediná krajina, ktorá bola totálne demilitarizovaná, je Slovensko. Však sme všetko poslali na Ukrajinu, nič nemáme skoro. Náboje, húfnice, tanky, DVP-čka, pravdepodobne lietadlá, systém S-300. A teraz za veľké peniaze ideme nakupovať výrobky západnej proviencie, ale dôsledky, ktoré sú s tým spojené sú ťažko-ťažko opraviteľné a nahraditeľné. Nemôžem sa, samozrejme, vyhnúť v tejto súvislosti aj hodnoteniu, že vojna nás ohrozuje nielen bezpečnostne. Preboha, keď už niekto rozpráva z jednej aj z druhej strany, že poďme si to vybaviť, že nahádžeme na seba taktické jadrové zbrane a Sobrance sú vzdialené od ukrajinských hraníc, ja neviem koľko,15 – 20 kilometrov? A my sme ticho. O mieri z nás nikto nehovorí. Len treba ďalej pokračovať a vaľme tam tie zbrane, len aby. Ale uvedomme si, že to má aj druhý rozmer. A to je rozmer, že vojna, sankcie, ktoré, bohužiaľ, nefungujú, nás vystavujú pred obrovské sociálne a ekonomické výzvy.
Neklamme sa, ak tu niekto tvrdí, že inflácia, zdražovanie a vysoké ceny energií sú výsledkom nejakého zlého ekonomického správania sa. To nie je pravda. Zvyšovanie inflácie, zvyšovanie zdražovania, nárast cien energií je spôsobený sankciami a vojnou na Ukrajine. Je pravda alebo nie je pravda, pán minister, a treba si to priznať, posunuli sankcie o milimeter pozíciu Ruska tým smerom, ktorým my chceme? Neposunuli ani o milimeter. Tak teda keď, asi to bolo cieľom sankcií. Cieľom sankcií podľa mňa malo byť zastavenie vojenských operácií a vojny na Ukrajine. Cieľom sankcií malo byť priblížiť Ukrajinu k mieru, ale ukazuje sa, že to vôbec takto nie je. A naopak, ďalším zásobovaním Ukrajiny zbraňami len prispievame k obrovskej hrozbe dlhotrvajúceho vojnového konfliktu.
Pán minister, nie je čas nabrať odvahu a otvorene to povedať na úrovni Európskej únie, poďme prehodnotiť sankcie? Sme sa všetci už úplne zbláznili, čomu tu čelíme? Po tomto budeme rokovať o zákone o energetike, kde si budeme možno maľovať, čo sa udeje niekedy v novembri alebo decembri tohto roku. Prečo nám vláda nechce povedať a verejnosti nechce povedať, čo bude v novembri a decembri? No po prvé, lebo nevie a najmä, po druhé, ten rozsah zdražovania a dopadov na ľudí bude katastrofálny.
Je národnoštátnym záujmom Slovenska hovoriť o sankciách, ich neefektivite a predovšetkým o obrovských škodách, ktoré spôsobujú Slovensku a občanom Slovenskej republiky. Sankcie musia byť prehodnotené. A v tomto duchu by som chcel vyzvať aj vládu Slovenskej republiky, aby nabrala trochu odvahy a sa týmto otázkam venoval, pretože môžeme tu nariekať, koľko chceme, prapríčina toho, že dnes máme také obrovské sociálnoekonomické problémy, je úplne jasná. Európska únia bez vlastnej zahraničnopolitickej orientácie podľahla tlaku Spojených štátov a pristúpila na sankcie, ktoré nám nepomáhajú ani Európe nepomáhajú. A bude to viesť, pán minister, a teraz hovorím ako politik s 30-ročnými skúsenosťami, k zmene politickej mapy v Európe. To naozaj chcete, aby pokračovala situácia z Talianska v iných štátoch? Čo keď zrazu zistíme, že tu bude 7, 8, 9, 10 krajín, ktoré budú veľmi nevrlo počúvať vyjadrenia pani predsedníčky Európskej komisie, ktorá ešte drzo deň pred parlamentnými voľbami odkazuje Taliansku, že majú nástroje na to, aby prípadne zasiahli proti Taliansku, ak sa Taliansko nebude uberať tým smerom, ako si to predstavuje Európska komisia.
Veď ohrozuje sa samotná podstata Európskej únie. Prepáčte za výraz, pán minister, ale mám pocit, že Európska únia, ktorú my považujeme za dobrý projekt, je momentálne vo veľmi zlých rukách. A ohrozuje samotnú podstatu Európskej únie. A môžme sa nad tým, samozrejme, usmievať, koľko chceme, ale ja tieto hrozby reálne vidím. A nehovoriac už o tom, akú mieru dôveryhodnosti stráca Európska únia a jej orgány v poslednom čase. Stačí, ak idete medzi ľudí na Slovensku, tí, ktorí pred štyrmi-piatimi-šiestimi rokmi hovorili niečo úplne iné na adresu tejto inštitúcie, pozitívne, samozrejme, tak dnes sa stávajú jednými z najvýraznejších odporcov tejto inštitúcie. A to sme chceli? Toto má byť tá európska politika, že budeme odťahovať občanov Slovenska od tejto inštitúci, alebo priťahovať k tejto inštitúcii. Zdá sa mi, že aj v tomto mimoriadne zlyhávame.
Rozhodli sme sa, pokiaľ ide o poslancov strany SMER – sociálna demokracia, že keďže slovo mier neexistuje v našej rétorike, že sa ho pokúsime vrátiť naspäť na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky.
Chcem predložiť, pán predsedajúci, k tlači 1086, nie je treba, aby sme o tom hlasovali dvakrát, aj pri tlači 1087, návrh skupiny poslancov Národnej rady na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky. Týmto uznesením veľmi jasne pomenovávame, ako to vidíme, čo sa vlastne deje, čo nás ohrozuje, aký je pravdepodobný vývoj, ale súčasne vyzývame orgány Európskej únie, aby pripravili, spracovali, ale aj presadili v reálnom živote mierovú stratégiu. Nie je možné, aby Únia, ktorá má dnes aj bez Veľkej Británie stále okolo 500 mil. obyvateľov a má nejakú mieru medzinárodného rešpektu a má nejakú váhu, spoločne s ďalšími veľkými medzinárodnými hráčmi, významnými medzinárodným organizáciami, aby nevedeli vytvoriť tlak na bojujúce strany, poďme rokovať o mieri. Ja tomu neverím. Ale pravdepodobne na tomto záujem nie je, pretože ako keby sa v pozadí vojny na Ukrajine formulovali úplne iné záujmy a závery, ktoré sú nieže pre nás na Slovensku, ale pre celú civilizáciu desivé a hrozivé. Preto mi dovoľte, aby som teraz predniesol tento návrh uznesenia Národnej rady, ale ešte raz predtým požiadal všetkých ústavných činiteľov Slovenskej republiky, prosím, vráťme sa k slovu mier. Mierové rokovania, toto je v našom štátnom záujme.
Návrh uznesenia: Národná rada Slovenskej republiky s plnou vážnosťou upozorňuje na obrovské riziko zmeny vojnového konfliktu na Ukrajine na dlhotrvajúcu vojnu so všetkými zodpovedajúcimi tragickými dôsledkami, ako aj ohrozením bezpečnosti krajín bezprostredne susediacich s Ukrajinou.
Národná rada pripomína, že podstatná časť vážnych ekonomických a sociálnych problémov, ktorým členské štáty Európskej únie, ako aj iné krajiny čelia, sú dôsledkom vojnového konfliktu na Ukrajine, ktorý nemá vojenské riešenie, a následne prijatých sankcií proti Ruskej federácii.
Vyhlasuje, že pokračovanie vojnového konfliktu na Ukrajine nie je v záujme národných záujmov Slovenskej republiky.
A na záver, Národná rada vyzýva Európsku radu, Európsky parlament a Európsku komisiu, aby okamžite pripravili a schválili mierovú stratégiu riešenia vojnového konfliktu na Ukrajine a na jej presadenie, využijúc celý medzinárodný vplyv a rešpekt Európskej únie, získali tak bojujúce strany, ako aj ďalších najvýznamnejších hráčov medzinárodnej politiky.
Vyjadrujem názor, že ak hovoríme o pomerne hladkom priebehu dnešného rokovania z hľadiska hlasovania, že uznesenie, ktoré nikoho neuráža, nikoho sa nedotýka, len hovorí o tom, že základným záujmom Slovenska civilizačným je mier, by rovnako hladko v Národnej rade Slovenskej republiky mohlo prejsť.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

27.9.2022 9:55 - 9:55 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, dámy a páni, vážený pán minister, a ozaj ak je na balkóne prítomný aj veľvyslanec Švédska, prípadne veľvyslanec Fínska, tak aj ich srdečne z tohto miesta pozdravujem.
Dámy a páni, ja si nemyslím, že je potrebné vyvolávať tu v Národnej rade dnes nejaké vášne, pretože je úplne zrejmé, že Národná rada Slovenskej republiky bez akýchkoľvek problémov odsúhlasí Protokol o pristúpení Fínska a Švédska k Severoatlantickej aliancii. Preto by som skôr privítal, keby to bol priestor na možno iniciatívy, možno na slušnú výmenu názorov, nie takú, že sa budeme nazývať blbečkami a neviem kým všetkým. Ja sa pokúsim o takýto príspevok do diskusie, ktorá podľa môjho názoru je najmä v tomto období vojnového konfliktu na Ukrajine mimoriadne dôležitá.
Hneď na úvod chcem zvýrazniť jeden fakt, ktorý podľa všetkého musíme akceptovať všetci bez ohľadu na to, ako sa pozeráme na vojnový konflikt na území Ukrajiny. Týmto faktom je, že vstup Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie, opakujem, napriek tomu, že hladko prejde súhlas v Národnej rade Slovenskej republiky, sám osebe vôbec nemôže zabrániť zmenšovaniu priestoru na obnovenie mieru a elementárnej bezpečnosti v Európe, lebo ten sa doslova v Európe stráca pred očami. Ja to ešte raz poviem, tu je nejaký neuveriteľne dôležitý priestor, kde potrebujeme medzinárodnú bezpečnosť a mier a my sledujeme pomerne pasívne na úrovni Európskej únie, ako tento priestor postupne strácame a ako sa zmenšuje. Nebezpečné je, že tento priestor sa nahrádza hazardnou stratégiou riešenia vojny na Ukrajine len výlučne vojenskou silou, prosím, už si to konečne uvedomme, že vojna na Ukrajine nemá vojenské riešenie, jednoducho ho nemá.
Všetci, ja nie som ani generál, ani vojenský analytik, ale keď čítame vážených ľudí z tejto oblasti, jednoznačne potvrdzujú, že ak tento vývoj na Ukrajine bude pokračovať, budeme vystavení dlhotrvajúcemu vojnovému konfliktu na území Ukrajiny s ďalekosiahlymi dôsledkami pre bezpečnosť v Európe, ale predovšetkým s ďalekosiahlymi ekonomickými a sociálnymi dopadmi.
Viete, v zápale vášní, a vždy sú to také vášne jednostranné, a v zápale nejakých vojnových emócií, a to je jedno, či sú protiruské, protiukrajinské, protiamerické, protizápadné, úplne absentuje akákoľvek mierová stratégia medzinárodného spoločenstva ako základný civilizačný záujem Slovenska a Európy. O tejto potrebe a obave sa naliehavo vyjadril aj pápež František, keď k účastníkom konferencie mládeže Európskej únie povedal, citujem: "Myšlienka zjednotenej Európy vznikla zo silnej túžby po mieri po toľkých vojnách vedených na kontinente a priviedla k mierovému obdobiu, ktoré trvalo 70 rokov. Teraz sa musíme všetci angažovať v skoncovaní s touto vojnovou spúšťou, kde ako zvyčajne rozhoduje niekoľko mocných a posiela tisíce mladých ľudí bojovať a umierať. V takýchto prípadoch je legitímne sa vzbúriť," hovorí pápež František. Znovu by som chcel pripomenúť, že Slovensko má svoje vlastné národné a civilizačné záujmy a pokračovanie vojny na Ukrajine sú v príkrom rozpore s týmito záujmami a v tomto duchu by sa mala správať aj Slovenská republika.
Pán minister, predpokladám, že ste si prečítali vystúpenie predsedníčky Európskej komisie k stavu Únie. Myslím, že to je povinné čítanie pre každého, kto sa chce orientovať v medzinárodnej politike. Pán minister, nájdite mi vo vystúpení pani predsedníčky Európskej komisie, ktoré bolo rozsiahle, jedenkrát slovo mier a ja vám dám fľašu koňaku. Ešte raz, nájdite mi vo vystúpení o stave Európskej únie predsedníčky Európskej komisie, orgánu inštitúcie, ktorá vznikla po druhej svetovej vojne práve kvôli mierovému spolunažívaniu, jedenkrát slovo mier. Ja som to čítal, ja som tam to slovo ani raz nenašiel. Naopak. Veľakrát bola použitá formulácia vojna a treba podporovať, treba posielať zbrane, treba pokračovať. Toto podľa môjho názoru, nie je v našom záujme a toto nemôže byť ani v záujme Európskej únie.
Príklad severských krajín, o ktorých ste aj vy hovorili, pán minister, dnes Švédska a Fínska nám ponúka inú perspektívu a ja nechcem teraz hovoriť o nejakej Nobelovej cene mieru. Na budúci týždeň, na budúci rok, čiže o pár týždňov si pripomenieme 50. výročie Helsinskej mierovej konferencie, áno, v roku 1973 sa to udialo, ktorá ako prvá odštartovala eróziu železnej opony a postupný koniec rinčania zbraní v Európe. Pán minister, vy by ste možno tu vedeli urobiť prednášku o fultonskom prejave Winstona Churchilla, ktorý začal hovoriť o železnej opone, opätovnom rozdelení sveta. A prvýkrát to bolo v roku 1973, môžeme povedať, že prakticky možno 25 rokov po fultonskom prejave, kedy sa veľkí rozhodli, že musia sa postaviť k rinčaniu zbraní inak ako dovtedy. V čase najväčšieho súperenia jadrových superveľmocí v záverečnom prehlásení Helsinskej mierovej konferencie sa zúčastnené strany zaviazali, citujem, "k mierovému urovnaniu sporov a zdržaniu sa hrozieb silou a použitia sily", lebo mali elementárne poznanie a skúsenosť, že žiadna vojenská konfrontácia, do ktorej je priamo zapojená jadrová supermocnosť, nemôže mať víťaza. V pokračujúcej špirále ďalšej eskalácie, pán minister, napätia je od minulého týždňa možnosť použitia taktických jadrových zbraní už realitou a bezprostrednou obeťou a súčasťou tejto hrozby je nepochybne Slovensko ako krajina, ktorá susedí s Ukrajinou. Áno, sledujeme všetci s napätím a nepáči sa nám to, ak opäť Rusko po roku 1945 mobilizuje vojenské zálohy a hovorí o použití jadrových zbraní. Na opačnej strane sa Ukrajina chystá za každú cenu vojnu vyhrať vojenskou silou a nie náhodou jej hlavný spojenec Spojené štáty od minulého týždňa opakovane zdôrazňujú, že príde adekvátna odpoveď, ak sa Rusko rozhodne použiť zbrane, o ktorých som pred chvíľkou hovoril. Nielen ony, ale ani politické vedenie Európskej únie sa podľa tejto kritickej situácie v mene existenčnej budúcnosti krajín a obyvateľov Únie nespráva. Pritom je to Európa, osobitne tá naša stredná a východná, ktorá nesie hlavnú záťaž a bude ešte ako priestor hlavnej konfrontácie vystavená najväčšiemu riziku.
Nebudem hodnotiť ja sám, aký je vzťah dnes Európskej únie, aká je schopnosť Európskej únie presadzovať svoje vlastné európske záujmy a formulovať svoje vlastné stratégie. Neviem, či uznávate, alebo neuznávate, pán minister, ja si toho človeka vážim, budem teraz hovoriť o bývalom ministrovi zahraničných vecí Českej republiky a bývalom predsedovi Valného zhromaždenia OSN pánovi Kavanovi.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.9.2022 11:10 - 11:25 hod.

Robert Fico
Žiadam zvolať poslanecké grémium.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.9.2022 11:10 - 11:25 hod.

Robert Fico
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.9.2022 11:10 - 11:25 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predsedajúci, skôr otázka. My ráno začíname v utorok rokovať o vstupe Švédska a Fínska do NATO. To znamená, že o štrnástej prerušíme rokovanie a budeme rokovať o energetike? Neviem, či to je vhodné celkom. To je prvá otázka.
Druhá otázka, my sme predsa už rozhodli o tom, že o tomto bode programu, o ktorom teraz hovorí pani poslankyňa Zemanová, budeme hlasovať o jedenástej v utorok. Prosím, nerobte si z tohto cirkus. O jedenástej v utorok.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.9.2022 16:40 - 16:55 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem za faktické poznámky. Využijem niektoré posolstvá, ktoré niektorí kolegovia zopakovali alebo zvýraznili a sú adresované predovšetkým na pána ministra.
Pán minister, podľa rokovacieho poriadku je prvé čítanie predovšetkým o zameraní návrhu zákona, čo tento zákon sleduje. Preto by som chcel navrhnúť a privítať, pokiaľ by sme tú odbornú diskusiu, ktorú som dnes načrtol a o ktorej by sme chceli ďalej hovoriť, preniesli do parlamentu v druhom a treťom čítaní, maximálne skrátili toto obdobie schvaľovania návrhu zákona v prvom čítaní, a predovšetkým opätovne chcem na vás apelovať, využijúc slová mojich predrečníkov, aby ste využili nasledujúce možno tri-štyri dni na riadne odborné posúdenie návrhu zákona, ktorý ste určite spracovávali v dobrej viere, bona fide, ale viete, pri takom tlaku a časovej náročnosti sa môže stať, že niektoré veci vám jednoducho nevyšli.
Chcem aj ja za SMER – sociálnu demokraciu zagarantovať, pán minister, že využijeme všetky naše doterajšie kontakty a možnosti a pokúsime sa spracovať set pozmeňujúcich návrhov, ktoré veľmi rád s vami prerokujem ešte pred tým, ako ich predložíme v Národnej rade, nech zbytočne nestrácame čas. Možno poviete, toto je akceptovateľné, toto nie je akceptovateľné. Teraz ide o veľa. Máme rozdielne názory na príčiny toho, kde sa dnes nachádzame. To tu bolo dnes jasne formulované. V tom sa nezhodneme. Ale máme tu sakramentský problém.
Sedemkrát sme žiadali Národnú radu o zvolanie mimoriadnej schôdze k zdražovaniu, vždy sme boli odmietnutí. Toto všetko sa už mohlo riešiť pred niekoľkými mesiacmi. Máme sakramentský problém, prosím, a teraz hovoria zo SMER-u – sociálna demokracia ľudia, ktorí majú vládne skúsenosti. Ak ho spolu nevyriešime, táto krajina pôjde celá do čerta.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

22.9.2022 15:55 - 16:10 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, dámy a páni, pán minister, pred tým, ako sa vyjadrím k samotnému návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o energetike a regulačný zákon, mám na vás, pán minister, veľkú prosbu. Prosím, nečakajte na Európsku úniu. Počúvame v kuloároch, že sa dnes rokuje o nejakej pomoci pre Slovensko, ktorá ani zďaleka nie je adekvátna pri pohľade na zdroje, ktoré Slovensko dáva do rozpočtu Európskej únie. A rovnako musíme si uvedomiť, že plány, ktoré Európska komisia namaľovala vo vystúpení svojej predsedníčky, sú pre Slovensko totálne nerealistické. Ak dovolíte, pán minister, viem, že o tom veľa viete, rád by som poslaneckej snemovni pár argumentov ponúkol.
Predsedníčka komisie vo svojom vystúpení o stave Únie povedala, že chcú vyzberať dohromady 140 mld. eur a to tak, že sa špeciálne zdaní jeden segment, to sú predovšetkým uhoľné bane, rafinérie, a tak, že sa výrobcom elektrickej energie zoberie všetko nad cenu 180 eur za MWh. Toto malo vyprodukovať dohromady 140 mld. eur, ktoré potom ako príspevok solidarity mal pomôcť firmám a ľuďom vo všetkých štátoch Únie, ale s tým, že sa hlavne prihliada na objem získaných zdrojov v danej krajine.
Pán minister, dal som si tú prácu a komunikoval som s predstaviteľmi Slovenských elektrární, s majiteľmi vodných elektrární, hovoril som s baníkmi a mám informáciu, ktorá potvrdzuje, že ak budeme čakať, či niečo príde na stôl, čo budeme môcť použiť ako príspevok solidarity z týchto zdrojov, tak budeme čakať márne. A teraz poviem prečo. Po prvé, Európska komisia navrhuje v nariadení, ktoré má nadobudnúť účinnosť 1. decembra 2022, to, že každý výrobca elektrickej energie okrem výrobcu elektrickej energie z plynu a čierneho uhlia že budú môcť fakturovať odberateľom maximálne 180 eur za MWh. Ak zafakturuje sa viac, všetko ostatné má ísť na oltár vlasti. Počul som, pán minister, možno by ste o tom mohli niečo povedať vo svojom vystúpení, že vláda Slovenskej republiky má pripomienky k tomuto návrhu nariadenia Európskej únie. Radi by sme o týchto pripomienkach počuli a možno ich aj konzultovali.
V čom je teraz problém? Problém je v tom, že veľké spoločnosti, veľkí producenti elektrickej energie zväčša svoju produkciu predávajú dopredu na nejaké časové obdobie. Nebudem teraz hovoriť žiadne obchodné tajomstvá, len skonštatujem, že Slovenské elektrárne predali svoju produkciu na dva roky dopredu. A pravda je aj taká, že cena, za ktorú predali túto produkciu elektrickej energie, je nižšia, ako je 180 eur za MWh. Preto, prosím, nečakajme, že tento model, ktorý ponúka Európska komisia, niečo Slovensku prinesie. A veľmi správne sa pýtajú Slovenské elektrárne. Predsa tú elektrinu od nás, od Slovenských elektrární, niekto odoberie. A ten, kto ju odoberie, ju potom posiela nejakým konečným odberateľom. Prečo sa Komisia nesústredila na obchodníkov s elektrickou energiou? Prečo sa Komisia nesústredila na distribúciu, ale sústredila sa výlučne na výrobcov elektrickej energie? Ja súhlasím so záverom ľudí z tohto prostredia, ktorí hovoria, že táto právna úprava navrhovaná v nariadení Európskej únie bude viesť k obrovskému množstvu rôznych konfliktov, súdnych sporov a v žiadnom prípade neprinesie to, čo má priniesť.
Druhý model, pán minister, hovorí o tom, že rafinérie, uhoľné bane, pokiaľ mali v roku 2022 zisk vyšší o 20 % v porovnaní s predchádzajúcimi troma fiškálnymi rokmi, tak sa vytvorí nejaký základ, ktorý sa zdaní osobitnou daňou vo výške 33 %. A to tiež má priniesť na oltár vlasti, v tomto prípade Slovenskej republiky, nejaké zdroje, ktoré použijeme ako príspevok solidarity. Pravda je ale taká, že slovenské uhoľné bane, napríklad Hornonitrianske bane, nemajú takýto hospodársky výsledok, ktorý by oprávňoval nás zaviesť 33-percentnú daň zo základu dane vypočítaného v prípade, že by mali zisk vyšší o 20 %. Naopak, samotné nariadenie Európskej únie konštatuje, že v takomto prípade tá sadzba bude nula.
Z tohoto všetkého nám vyplýva, pán minister, a budem mať rovnakú otázku aj na vás v tej druhej časti môjho vystúpenia, že ak robia takéto vážne rozhodnutia úradníci od zeleného stola, ak nekonzultujú tieto rozhodnutia s priemyslom, s výrobcami elektrickej energie, ak to nekonzultujú s ľuďmi, ktorí robia v distribúcii, tak síce vznikajú pekné idey, pekné myšlienky, pretože v tom vystúpení pani komisárky, teda predsedníčky Európskej komisie to vyzeralo vznešene, máme 140 mld. eur a budeme to rozdávať, ale nemajú nič, pokiaľ ide o Slovensko, nemajú nič. A každý odsudzuje toto nariadenie na jeden obrovský neúspech a ja verím, že tie zmeny, ktoré navrhujete, nám predstavíte. Ak budú mať logiku, tak veľmi radi ich aj verejne podporíme, pretože tu už ide o veľkú hru.
Pán minister, rád by som povedal pár slov aj k návrhu zákona, ktorý ste predložili v skrátenom konaní. Priznám sa, že ma trošku prekvapila skromnosť vášho výstupu, očakával som nejaký dlhší výstup, nejaké odôvodnenie toho, čo ste vlastne predložili, pretože vy navrhujete inštitút stavu núdze. To je niečo pomerne nové a nevídané a možno by bolo potrebné slovenskej verejnosti vysvetliť, kam ideme a čo ideme robiť v oblasti energetiky a v oblasti zabezpečovania bezpečných dodávok plynu, elektriny pre priemysel a pre domácnosti.
Predovšetkým vás chcem ubezpečiť, pán minister, že v týchto extrémnych dobách ja necítim priestor na nejaké koalično-opozičné prekáračky. Na to tu nie som. Chcem povedať to, čo o tom viem, čo sme sa dozvedeli, všimli ste si, že sme hlasovali aj za skrátené konanie, a budeme hlasovať aj v prvom čítaní za návrh zákona. Potom podľa toho, čo budete hovoriť, buď pripravíme nejaké pozmeňujúce návrhy, budeme sa snažiť to vylepšiť, ale celkovo si myslíme, že v poriadku, niečo ste pripravili a je treba niečo v danej situácii aj verejnosti ponúknuť. Preto vás chcem požiadať, pán minister, ste nový, nepoznáte pomery v tomto parlamente, ktoré sú hrôzostrašné, aby rovnako nebol v danej situácii ignorovaný menšinový opozičný názor. Pretože my nie sme deti z ulice. Máme za sebou roky účasti vo vláde Slovenskej republiky, prešli sme rôznymi etapami, dokonca sme riešili reprivatizáciu niektorých bývalých strategických podnikov a sám dobre viete, ste situáciu z rôznych pozícií sledovali, že sme v tejto oblasti boli veľmi aktívni. Navrhujem teda v otázke, ako pomôcť priemyslu, ako pomôcť verejnosti, nejaký elementárny, základný politický zmier. Poďme sa odborne pohádať, poďme si povedať, čo je dobré, čo je zlé, ale na konci dňa by nejaký výsledok mal vypadnúť.
Pochopiteľne, že my máme na to, na niektoré veci trošku iný názor. Predovšetkým je škoda, že nekomentujeme, pán minister, ako toto všetko vlastne vzniklo. Prečo my teraz všetci nariekame, vysoké ceny plynu, vysoké ceny elektriny, no prečo? No lebo. Lebo sa niečo udialo. A ja si myslím, že dnes sa začínajú ozývať zdravé hlasy v Európskej únii, zdravé, ktoré hovoria, poďme si sadnúť a poďme sa na tie sankcie pozrieť. Ak sankcie nepohli ani o milimeter pozíciu Ruska k Ukrajine, to znamená, že nefungujú. Poďme nájsť nejaký iný prístup, ako skončiť túto nezmyselnú vojnu, ktorú ja považujem za hrubé porušenie medzinárodného práva zo strany Ruskej federácie. Vždy som to hovoril. Pre mňa jediné mierové riešenie je riešenie, ale musíme prísť s tým a hovoriť sankcie nefungujú, poďme inak tlačiť na ukončenie vojnového konfliktu a na mierové riešenie, ale nezabudnime povedať slovenskej verejnosti, prapríčinou problémov, ktoré dnes riešime, sú nezmyselné sankcie, nezmyselné sankcie, ktoré sa ukázali ako kontraproduktívne a ktoré najviac poškodzujú tie krajiny, ktoré ich vymysleli a ktoré ich podporujú.
Pán minister, rovnako odporúčam vašim ľuďom na ministerstve, pretože ministerstvo zahraničných vecí je slepé a hluché. Pozrite sa, čo sa všetko odohráva na valnom zhromaždení OSN v New Yorku. To nie je bublina, kde si všetci hovoria názor, ktorý hovorí len Únia a Spojené štáty, pozor! Svet väčšinovo má iný názor, ako má Európska únia a ako majú Spojené štáty americké, na konflikt na Ukrajine. Väčšinovo ten názor je úplne iný. Prosím, vymaňme sa z tejto bubliny! Buďme trošku realistickí, pozerajme na to inými očami. Smer – sociálna demokracia podporuje členstvo v Európskej únii. Smer – sociálna demokracia podporuje členstvo v NATO. Ale na druhej strane nevidím dôvod, prečo by sme nemali byť sebavedomí, suverénni a nemohli si povedať svoj vlastný názor.
Trošku nás prekvapili, pán minister, pri predložení toho vašeho návrhu také zúžené pohľady vlády na riziká, ktoré súvisia s dopadmi nárastu cien energií. Viete, ono to vyzerá tak, že predložíte do parlamentu na skrátené legislatívne konanie návrh novelizácie zákona o energetike a o regulácii v sieťových odvetviach, vytvoríte nejaký právny rámec, ktorý sa bude musieť v budúcnosti nejako aplikovať, pravdepodobne nejakými nariadeniami vlády, neviem, ako to chcete robiť, ja si, áno, je tam splnomocňovák pre vládu Slovenskej republiky, budete to robiť nariadením vlády a považujete, ako keby že všetko je vyriešené, všetko je v poriadku. My sme fakt včera sedeli, pán minister, pri počítačoch a pozerali sme, čo tá vláda rokuje, o čom rokuje, a čakali sme nejaký uragán návrhov, toto ideme urobiť, takto to bude vyzerať, toto dostanú tí, toto dostanú tí. Verejnosť potrebuje nejaké upokojenie.
Neviem, do akej miery máte možnosť komunikovať, momentálne ste určite zaneprázdnený, na ministerstve je kopu povinností s preberaním agendy, a tá verejnosť je extrémne nervózna. A tá extrémna nervozita sa prejavuje v rôznych podobách, napr. aj tým, že sú obrovské kopy dreva pred rodinnými domami. Nehovoriac o tom, že ak sa pozriete do obchodov, čo vám budú hovoriť obchodníci, čo sa deje v oblasti kotlov, kotlíkov a neviem čoho všetkého, to je návrat do 19. storočia. Preboha, na čo sme plynofikovali to Slovensko? Veď Slovensko je krajina, ktorá má jednu z najvyšších mier plynofikácie na svete, a my teraz chceme, aby tí ľudia sa odpájali od toho a kúrili doma drevom? To asi naozaj nechceme, preto hovorme o tom vážnejšie. Nestačí len povedať, že máme nejaký právny rámec a všetko je vyriešené. Je vašou povinnosťou, nie je povinnosťou opozície, ukľudnite verejnosť, aby sa verejnosť vrátila naspäť do normálnych koľají, aby sa správala štandardne, lebo ak verejnosť neukľudníte, tak vám tá verejnosť ujde a môžte prijímať akékoľvek opatrenia, tá verejnosť sa bude správať živelne a masovo a pôjde úplne inou cestou, ako možno očakávate.
Pán minister, možno by som chcel od vás počuť informáciu, s kým ste tento návrh spracovávali. Priznali ste, ja som vás počúval po ceste sem v aute, že návrh ste spracovávali do rána, v noci a že to robili legislatívci u vás, myslím, že na ministerstve financií alebo niekde inde. Ale ja stále nepočúvam, že tam sedeli niektorí ľudia zo Slovenských elektrární. Boli tam nejakí ľudia z distribúcie plynu? Boli tam nejakí ľudia, čo majú vodné elektrárne, čo majú solárne elektrárne? Boli tam nejakí ľudia z teplární? Prosím, zabudnite už na to, že úradníci sú schopní vymyslieť perpetuum mobile, nevymyslia ho! Ten úradník je limitovaný svojím pohľadom na svet, preto by som považoval za správne, pán minister, možno aj teraz, dajte si radšej 24-hodinovú prestávku, schváľme to dnes v prvom čítaní, my to podporíme. Ale potom už, keď ideme do druhého a tretieho čítania, kde sa budú predkladať možno aj pozmeňujúce návrhy, vyvolajte tripartitu. Zavolajte si tam tých zamestnávateľov, ja teraz nebudem hovoriť o menách, ale nepochybne pán Soták by vám niečo k tomu povedal. Určite by vám k tomu povedal celý Klub 500, Asociácia zamestnávateľských zväzov, Ruska. Zavolajte si odborárov, budú vedieť k tomu čo povedať mestá a obce. No, budete vidieť, čo vám porozprávajú. Najprv sa musíte pripraviť na to, že vám vynadajú, ale potom sa budú správať korektne a konštruktívne, lebo aj ony potrebujú vyriešiť svoj základný problém, ktorý tam majú.
Takže nechváľte sa tým, že ste to robili v noci do rána. Práca chvatná, málo platná! Nie vždy platí, že keď vynaložíte osem hodín nočnej práce, že to je dobrý výsledok. Mne tam chýba ten kvalitný sociálny dialóg, nemáte ho tam ten kvalitný sociálny dialóg. Rád by som počul od predstaviteľov tripartity, my sa stotožňujeme s týmto návrhom.
Ja vám môžem povedať, pán minister, že SMER sa stotožňuje s vami len politicky teraz. Nevieme vám garantovať, že sa stopercentne s vami stotožňujeme odborne, lebo to je tak ťažká téma a mali sme doslova a do písmena len pár hodín na naštudovanie tejto problematiky. Myslíme si v poslaneckom klube strany SMER – sociálna demokracia, že existujú vážne dôvody aj na uskutočnenie kontrolnej činnosti Národnej rady Slovenskej republiky, pokiaľ ide o energetickú politiku vlády v oblasti cien energií. My predsa máme podľa zákona o rokovacom poriadku právo na kontrolnú činnosť, možno by bolo dobré, keby hospodársky výbor si sadol s vami, urobil klasický míting, na ktorom si povieme, kde sa nachádzame a čo budeme robiť ďalej.
Pán minister, my sa stotožňujeme politicky so všeobecným zhodnotením situácie, ako ste uviedli v dôvodovej správe k vládnemu návrhu zákona. Škoda, že ste viacej nepovedali pri odôvodnení návrhu na skrátené konania a návrhu v prvom čítaní. Samozrejme, že ja som ľavičiar, pán minister, ja sa na tom výborne zabávam, ja oceňujem otvorené priznanie neplnenia funkcie trhu. To všetci zrazu hovoria, že trh s energiami zlyhal. Prosím, využite to ako príležitosť, nie ste zaťažený žiadnymi kauzami z minulosti, môžte si robiť svoju prácu smerom dopredu, tak ponúknite, keď ten trh zlyhal a Európska únia samotná hovorí, že budeme musieť ten trh totálne zreformovať a nastaviť úplne iné pravidlá, treba odtrhnúť cenu elektriny od ceny plynu a ďalšie a ďalšie veci. Dôjdite v mene Slovenskej republiky s rozumnými návrhmi, pretože Slovensko napriek tomu, že je malá krajina, je to energetická veľmoc. Zoberme si atómové elektrárne, sme schopní vyrábať dostatok elektrickej energie pre vlastnú spotrebu. Jediná naša nevýhoda je, že nemáme zdroje plynu, ten prakticky v plnom rozsahu musíme dovážať z Ruskej federácie, ale jak sa pozrieme na výrobu elektriny z vody, ak sa pozrieme na výrobu elektriny z ďalších zdrojov, tak Slovensko vzhľadom na počet obyvateľov má čo ponúknuť z hľadiska skúseností celému svetu. Takže my hovoríme, že trh nefunguje, zázračná ruka trhu neexistuje, naopak, viedla k takým excesom, k takým cenovým nárastom, ktoré sú nevídané, a my preto ako strana, ktorá je ľavicovo orientovaná, plne podporujeme myšlienku úplnej reformy trhu s energiami a s tým, aby sme priniesli nové pravidlá, ktoré si možno doteraz nikto ani len nevedel predstaviť, že by také niečo mohlo byť.
Samozrejme, že z tohto dôvodu oceňujem aj záver, podľa ktorého, citujem, "v takejto situácii je každý členský štát Európskej únie oprávnený prijať ochranné opatrenia aj netrhového charakteru, zamedzujúce aplikácii veľkoobchodných cien na dodávku elektriny koncovým odberateľom elektriny na jeho vymedzenom území, obzvlášť v situácii, ak sa na domácom trhu dokáže vyrobiť elektrina za výrazne nižšie výrobné náklady", tu citujem z konkrétnych dokumentov.
Obsahom diskusie ohľadne tohto návrhu vládneho zákona je, aké majú byť vlastne prijaté ochranné opatrenia, a to aj netrhového charakteru. V uvedenom štádiu legislatívneho procesu, v ktorom sa momentálne nachádzame, a pri limitovaných časových možnostiach na štúdium tohto materiálu hodnotíme časť navrhovaných opatrení akceptovateľne. Opakujem, my sa teraz zhodujeme politicky. Ja vám nemôžem garantovať stopercentne odborne, že za každým jedným paragrafom, ktorý tam je napísaný, stojíme, lebo nevieme to. Je to komplikované na nás, aby sme to zvládli v tomto okamihu, ale politicky v poriadku. Myslím si, že môžeme povedať, že tieto navrhované opatrenia sú pre nás akceptovateľné, a preto sme hlasovali aj za skrátené konanie a budeme hlasovať aj v prvom čítaní za tento návrh zákona.
Na stav núdze bude možné naviazať celý rad zásadných opatrení, to bude vážna vec, ako budete odvážni, čo všetko budete chcieť urobiť alebo nebudete chcieť urobiť, pretože ono to vyzerá fajn v tom zákone, ale ako ďaleko zájdete, som veľmi-veľmi zvedavý a predovšetkým sú aj niektoré opatrenia v oblasti cenovej regulácie a predovšetkým mimoriadnej regulácie v návrhu novelizácie zákona o regulácii v sieťových odvetviach, aj tam sme veľmi zvedaví, ako ďaleko pôjdete.
Priznajme si ale, dámy a páni, že zákon obsahuje, samozrejme, aj riziká. Opäť na ilustráciu uvediem len jedno opatrenie, ktoré považujem za strategický omyl, ktorý v prípade prijatia môže spôsobiť veľké hospodárske problémy, a je ním riešenie problémov s cenami energií prostredníctvom inštitútu všeobecného hospodárskeho záujmu. Ten totiž vôbec nerieši problém s vysokými cenami, všeobecný hospodársky záujem, a zároveň je mimoriadne nákladný. Aj keď je podstata regulácie v sieťových odvetviach založená na oprávnení dodávateľov energií na oprávnené náklady a primeraný zisk, navrhované opatrenia by mali najmä smerovať k dodržiavaniu uvedeného, k odbúravaniu neprimeraného zisku ako rozhodujúcej zložky nárastu cien energií. Kto sa pozerá, viem, že sa tomu venujete, tie zisky sú šialené, ktoré dnes niektoré spoločnosti v týchto oblastiach dosahujú.
Smernice Európskeho parlamentu aj Rady o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou a zemným plynom obsahujú primerané nástroje na obsiahnutie uvedeného bez toho, aby štát bol povinný platiť dodávateľom energií refundácie za určité obmedzenia alebo povinnosti. O tom teraz hovoríme, že na jednej strane tam dávate veci, ktoré sú veľmi nákladné, ale nezohľadňujete to, čo hovorí samotná Európska únia vo svojej legislatíve, že sú tam nástroje, kde môžte regulovať a nemusíte refundovať. Bolo by dobré, keby sa na to vaši ľudia pozreli podstatne podrobnejšie, lebo my sme niekedy pápežskejší ako pápež, a nemusíme byť, nemusíme za každú cenu nahrádzať za reguláciu regulovaným subjektom to, čo by Európska únia nikdy nepriznala.
Vážené dámy a páni, chcel by som povedať, že vláda by mala predložiť nielen to, čo predložila, aj iné podporné mechanizmy, ktoré prichádzajú do úvahy, a to je asi tá základná myšlienka, ak sa pozrieme na tento návrh zákona a porovnáme ho s legislatívou Európskej únie.
No a do tretice, okrem práve uvedeného vo väčšine prípadov nie je problémom to, čo vo vládnom návrhu zákona je, ale to, čo by v ňom mohlo byť a nie je tam. To znamená nevyužitie príležitostí, ktoré členským štátom umožňuje Európska únia. Návrh zákona ich zďaleka a zďaleka obchádza. Súčasné otvorenie zákonov o energetike a regulácie v takejto krízovej situácii si vyžaduje aj zásadnú revíziu transpozície s cieľom ísť na hornú hranicu smerníc Európskeho parlamentu a Rady o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou a zemným plynom. Opäť na ilustráciu, pán minister, uvediem iba jednu možnosť, ktorou je rozšírenie subjektov s regulovanými cenami elektriny aj na podniky s menej ako 50 zamestnancami a s ročným obratom nepresahujúcim 10 mil. eur. Ale vidím, že prikyvujete, takže o tejto možnosti viete.
Otvorenie obidvoch zákonov súčasne ponúka otázku, či nie je namieste upraviť po vzore Maďarska možnosť zákazu vývozu elektriny vyrobenej na Slovensku mimo jeho územia v čase krízy. Niektoré krajiny touto cestou idú. Nemám teraz... (reakcia ministra), no dúfam. Ja som zvedavý, pán minister, ako budete odvážny. Jedna vec je právny rámec, ktorý pripravujete, a potom bude treba ísť ďalej a niekto zhúkne na vás v rámci Európskej únie a budete vidieť, čo to je bojovať s mašinériou Európskej únie. Ja vás varujem. Za mňa, hovorím, ja som etatista, SMER je etatistický, uznáva úlohu štátu, regulácie. Pokiaľ pôjde o reguláciu, zásahy, úlohu štátu, v tom u nás podporovateľov nájdete, ale nech nám nikto nehovorí, že nechajte to na zázračnú ruku voľného trhu, zázračný trh s voľnou rukou už ukázal to, čo ukázal.
Rovnako, pán minister, je ďalšia alternatíva, v Českej republike prebieha petícia za zákaz vývozu lacnej elektriny mimo územia ich štátu a za riešenie energetickej krízy. Určite je vhodné posúdiť aj dostatočnosť platnej a účinnej úpravy medzinárodnej spolupráce v oblasti boja proti špekulatívnemu zvyšovaniu cien energie. V tejto súvislosti chcem pripomenúť, že v dobe slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie, keď bol SMER – sociálna demokracia vo vláde, bola v rámci jeho oficiálneho programu usporiadaná aj veľmi zaujímavá medzinárodná konferencia regulátorov energetických. A veľmi ma tešilo vtedy, že Slovensko malo rešpekt v regulačnej oblasti, pretože znovu pripomínam, tým, že vyrábame obrovské množstvo elektrickej energie, naša právna úprava je veľmi vyspelá, počúvajú nás, takže nebojte sa toho, že máme len päť a pol milióna obyvateľov a že naša ekonomika nezodpovedá sile Nemecka. Treba ísť a povedať, toto sú naše názory, takto sme to robili a vždy to prináša aj dobré výsledky.
Samozrejme, je škoda, že dnes sme viac ticho ako hluční, ale každý má svoj prístup k plneniu svojich predsavzatí. My vás v tejto veci podporujeme a pokiaľ by ste išli aj do agresívnejšej rétoriky vo vzťahu k Európskej únii, nikto z nás v SMER-e – sociálna demokracia vás určite za to nebude kritizovať.
Na záver, pán minister, poslanecký klub strany SMER – sociálna demokracia podporí tento návrh zákona v prvom čítaní, budeme vás počúvať, čo budete hovoriť. Skúste naozaj sa poradiť ešte s tou tripartitou, so sociálnymi partnermi. Možno budete prekvapený, čo všetko vám tam dajú. Ja som urobil jednu vec, pán minister, zobral som váš návrh zákona, som ho poslal do rôznych podnikov na Slovensku. Ja predpokladám, že niečo príde naspäť. Pokiaľ budeme mať priestor, asi druhé a tretie čítanie nebude zajtra, nepredpokladám, že by bolo zajtra druhé a tretie čítanie k tomuto návrhu. Čiže máme víkend, počas víkendu možno vyzberáme pár zaujímavých podnetov, ktoré by sme potom spoločne spracovali.
Ešte raz teda prosím, toto nie je priestor na opozično-vládnu prekáračku a ja vás žiadam rovnako o rešpekt menšinového opozičného názoru.
Ďakujem pekne a držím palce, pán minister.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.9.2022 13:10 - 13:25 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážený pán predseda vlády, dámy a páni, myslím, že sa patrí na úvod zablahoželať novým ministrom k menovaniu za členov vlády Slovenskej republiky. Je to, samozrejme, vaše suverénne rozhodnutie, ale idete do mimoriadne náročných a ťažkých čias, ale politická kultúra nám káže rešpektovať toto rozhodnutie, a preto v mene celého poslaneckého klubu strany SMER - sociálna demokracia jednoducho ešte raz blahoželáme k vašemu vymenovaniu.
Vážené dámy a páni, opäť tu stojíme dnes s návrhom na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Slovenskej republiky pánovi Mikulcovi. Niekto by mohol povedať, že je už z toho nejaká zbytočná inflácia podávaných návrhov, ale keď pán minister nás vždy niečím prekvapí. On vždy urobí niečo také, na čo inak reagovať nemôžeme, len podaním návrhu na vyslovenie nedôvery.
Dovoľte mi, aby som sa vrátil k jednému príbehu, ktorý sa stal v deväťdesiatych rokoch, kedy ani zďaleka neboli parametre pre transparentnosť, pre čistotu verejného života tak vysoké, aké ich máme v poslednom desaťročí. Vtedy bol jeden minister výstavby, bola to samostatná funkcia vo vláde Slovenskej republiky, ktorý bez akéhokoľvek zaváhania na priamo dal firme stavebnej, ktorú vlastnil jeho brat, obrovskú štátnu stavebnú zákazku. Novinári došli vtedy za ním a pýtali sa ho, pán minister, vám to nie je hlúpe, že na priamo obrovská štátna zákazka, stavebná firma, ktorej majiteľom, konateľom a neviem čo všetko, je váš brat. On na to odpovedal vetou, ktorá bola doslova odzbrojujúca pre všetkých, a to vlastnému bratovi nepomôžem? Odvtedy sme urobili veľký oblúk. Urobilo sa obrovské množstvo rozhodnutí, ktoré s väčším alebo menším úspechom vniesli do verejného života určité pravidlá.
Mám však veľkú obavu, dámy a páni, zo zostatku vládnej koalície. V podstate už ste len zostatkom vládnej koalície, že sa úplne úspešne vraciate k tomuto príbehu z deväťdesiatych rokov a nastavujete úplne nové parametre, ktoré budú pre novú vládu, ktorá či chcete, alebo nechcete, príde, môže prísť po predčasných voľbách alebo príde po riadnych parlamentných voľbách.
Dámy a páni, čo budete hovoriť, keď tu bude nejaká nová vláda. Ja netuším, aké bude mať zloženie a kto v nej bude. Ale napríklad brat ministra spravodlivosti bude robiť miliónové obraty so Slovenskou televíziou. Lebo to je dnes realita. Opakujem ešte raz. Brat bývalej ministerky spravodlivosti pani Kolíkovej robí miliónové obraty s verejnoprávnou televíziou. Čo poviete, čo poviete, keď napríklad brat podpredsedu Národnej rady, tej novej Národnej rady, si od štátnych lesov kúpi rodinný dom a bude sa tváriť, že ten rodinný dom je rozpadnutý a neviem čo všetko, ale je to jednoducho brat podpredsedu Národnej rady a nikto proti tomu nič nepovedal. Čo poviete na to, keď bez akéhokoľvek zaváhania brat ministra vnútra bude dostávať jednu zákazku za druhou zákazkou a bude jednoducho evidentne profitovať na tom, že jeho brat je ministrom vnútra. Čo budete potom hovoriť? Čo poviete ministrovi spravodlivosti, ak jeho brat bude zarábať milióny na Slovenskej televízii. Budete takto isto ticho, ako ste teraz ticho? Vy ste jednoducho nastavili parametre, ktoré sú mimoriadne nebezpečné. A my preto, hoci tiež máme aj inú prácu, musíme opätovne, keď vidíme zlyhanie, podať návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi, ak vidíme, že k nejakému zlyhaniu tu došlo.
Pán minister, nie je asi žiadnym tajomstvom, že tu po chodbách chodia poslanci vládnej koalície, ktorí to hovoria veľmi jasne. My sa hanbíme za ministra vnútra, ale nemôžeme hlasovať za jeho odvolanie. Minister nás privádza do rozpakov, lebo nevieme, čo s tým máme robiť, pretože tie kauzy, ktoré sú s ním spájané, sú tak vážne, že za normálnych podmienok by tento minister musel už dávno odísť. Nemám opäť inú prosbu a inú žiadosť na vás, pán minister, zbytočne traumatizujete poslancov vládnej koalície, zbytočne traumatizujete celú spoločnosť, pretože kroky a prípady, do ktorých ste zakomponovaní, nemajú žiadne odôvodnenie a nemajú žiadne ospravedlnenie a už dávno, opakujem, dávno by ste zo svojej funkcie mali odísť.
Nebudem dnes vôbec zaťažovať poslankyne a poslancov Národnej rady návratom, pokiaľ ide o manipulácie s trestnými konaniami. Čo však dnes môžeme povedať s úplnou presnosťou, je, že existuje celý rad svedkov, ktorí to už potvrdili a ktorí to hovoria vo svojich svedeckých výpovediach, že minister vnútra Slovenskej republiky o všetkých týchto manipuláciách vedel, vie, v mnohých prípadoch tieto manipulácie aj riadi a odsúhlasuje. To nehovorím ja. To hovoria mnohí relevantní svedkovia, ktorí poskytli v procese, ktorý je riadený trestným poriadkom, relevantné svedecké výpovede.
Ak toho nie je dosť, dámy a páni, tak nie dávno sme čítali z výpovede jedného agenta. Pozor, je to svedecká výpoveď agenta, ja teraz nehovorím o klebetách, hovorím o svedeckej výpovedi, ktorá je súčasťou trestného spisu a tento agent, ktorí sa rozhodol spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní, to povedal úplne presne. Lebo na NAKA fungovala a funguje skupina manipulujúca vyšetrovanie a minister to všetko vedel. Samozrejme, že dnes sa obrovské množstvo energie vynakladá na to, aby tento svedok, agent bol spochybnený. Bavíme sa o bývalom šéfovi operatívcov NAKA v Bratislave pánom Kaľavskom, ktorý je momentálne v zahraničí. Ale zvláštne je, že sa začínajú potvrdzovať všetky jeho tvrdenia, ktoré hovoril. Napríklad o slávnom stretnutí s pánom predsedom vlády na pôde Tiposu. Čo to bolo za stretnutie? Prečo mal potrebu pán Heger sa spolu so šéfom Tiposu stretnúť na pôde Tiposu s pánom Kaľavským a čo to bolo za stretnutie, že na druhý deň po tomto stretnutí mu vykopli dvere a ho zadržali? Bolo by niekedy veľmi dobré sa o tom porozprávať a ja som rád, lebo, samozrejme, pán predseda vlády nevie, že či to bolo nahrávané, alebo nebolo nahrávané, lebo zdá sa, že pán Kaľavský tam vystupoval ako agend, keby vysvetlil pán Heger, čo ho viedlo k takémuto stretnutiu na takejto úrovni a prečo na druhý deň došlo k takému brutálnemu zákroku voči tomuto človeku.
Pán minister, dnes už je nepochybne preukázané, že ste súhlasili s prerušením policajného zásahu voči trom udavačom. Je úplne evidentné, že chodili za vami vyšetrovatelia, tí slávni z NAKA, že vás o všetkom informovali a že ste na všetko dávali súhlas a namiesto toho, aby ste týchto lumpov, ktorí sú obvinení zo závažných trestných činov, postavili mimo služby, tak ste ich povýšili, dali ste im, samozrejme, aj významnejšie funkcie a podľa všetkého majú aj vyššie platy. Ale keď nejaký vyšetrovateľ NAKA Emmel povedal, že sa manipuluje trestné konanie, tak ste ho okamžite obvinili z korupcie a dali mimo výkon služby. Ak to povedal Kaľavský, tak ste mu vykopli dvere, ak to hovoril riaditeľ SIS, tak ste ho zatvorili do väzby, ak to hovoril Lučanský, no tak, bohužiaľ, musíme konštatovať, že sa mu náhodou vylúplo oko, keď robil kliky vo svojej cele. A mohol by som pokračovať v týchto príkladoch ďalej a ďalej a ďalej.
Pán minister, objavujú sa ďalší svedkovia, ktorí potvrdzujú, že ste súčasťou tohto monštruózneho systému, ktorý ste vytvorili na likvidáciu opozície a z toho sa nevyvlečiete, pretože na to sú dôkazy, sú to svedecké výpovede. A ja som veľmi zvedavý, ako na to budete reagovať, keď títo ľudia už začali rozprávať a budú ešte rozprávať pred orgánmi činnými v trestnom konaní... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Pán poslanec Pročko, už ste štvrtýkrát vyrušovali. Ešte raz a vykážem vás zo siene. Dobre? Ďakujem pekne.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Vážené dámy a páni, dôvodom, pre ktorý sme zvolali túto schôdzu, samozrejme, že by mohli byť opäť ďalšie dôkazy, ktoré potvrdzujú manipulácie s trestnými konaniami, o ktorých minister vedel, riadil ich, ale sú tu ďalšie perličky z jeho bohatého ekonomického života. My sme aj ministrovi už pripomenuli, keď sme ho odvolávali v predchádzajúcich obdobiach, že keď bol vo funkcii riaditeľa kancelárie vo Vojenskom obrannom spravodajstve, tak sa mimoriadne darilo firme jeho otca, ktorá dostala obrovskú zákazku na stráženie budov, ktoré patrili Vojenskému obrannému spravodajstvu. Až tak ďaleko zašli, že aj súkromný byt, ktorý patril Mikulecovcom, bol daný k dispozícii Vojenskému obrannému spravodajstvu, a to platilo za používanie tohto bytu, ako keby to bol nejaký konšpiračný alebo služobný byť.
Keď sa stal pán Mikulec riaditeľom Vojenského obranného spravodajstva, nezaváhal, rovno jeho brat dostal zákazku na stráženie budov vo Vojenskom obrannom spravodajstve. Nechcem, samozrejme, hovoriť o tom, že ministrovi zobrali bezpečnostnú previerku, lebo klamal, pokiaľ išlo o finančné záležitosti, a je tu milión iných dôvodov, pre ktoré minister nikdy nemal byť menovaný za ministra vnútra. Ale, samozrejme, Matovič vedel, koho si vyberá. Potreboval človeka, ktorý zabezpečí, že ten monštruózny systém zneužívania trestného práva na boj proti opozícii bude fungovať. A on aj chvíľu fungoval, ale prestáva fungovať, pretože zlyháva. Ak raz chcete robiť politické procesy, viete, že sú vždy spojené s hrubým porušovaním zákonov a ľudských práv a raz to vyjde na povrch. A ja verím, že bude to raz aj predmetom riadneho prešetrenia príslušnými orgánmi, kto akú mieru zodpovednosti niesol za tieto časy v rokoch 2021 a ´22.
Pán minister, všetci si pamätáme, ako ste obhajovali zabezpečenie pomoci štátu v súvislosti s migračnou krízou na slovensko-ukrajinských hraniciach v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine. Dnes musíme konštatovať, že je tu k dispozícii, budem korektný, nie právoplatné, ale rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie, ktoré konštatuje hrubé porušenie zákonov, pokiaľ išlo o, nechcem nazvať verejnú súťaž, lebo o žiadnu verejnú súťaž nešlo, išlo o priame zadanie, priame rokovanie s jednou konkrétnou firmou.
Spoločnosť, pravdepodobne sa to vyslovuje Dustream production, podpísala na základe prakticky vašeho rozhodnutia rámcovú zmluvu s ministerstvom vnútra v objeme takmer dva a pol milióna eur. S tým, že táto spoločnosť nikdy nemala skúsenosti s takouto formou pomoci štátu v takom rozsahu a v takej kvalite ako štát v danom okamihu očakával. Popierali ste, pán minister, že túto firmu vám dohodil pán Slovák, blízky to človek pána Matoviča a pána Hegera, pretože tento človek dlhodobo spolupracuje s politickou stranou OĽANO, čo takisto OĽANO popieralo dlho, priznali len, že osvetľoval volebnú noc a že pomáhal v kampani, ale zrazu v roku 2021 vo finančnej výročnej správe tejto strany sa objavuje, že firma pána Slováka GD IDENTITY v roku 2021 dostala najvyšší objem peňazí z OĽANO, takmer 100-tisíc eur, za rôzne služby. A zaujímavé je, že ste popierali existenciu tohto človeka, ale firma tohto človeka, ktorý je blízky pánovi Matovičovi a Hegerovi, sa stala subdodávateľom spoločnosti Dustream production.
Áno, ja rešpektujem, že bude ešte rozhodovať rada Úradu pre verejné obstarávanie, ale počúvame, že sa bude rozhodovať až po odchode súčasného šéfa Úradu pre verejné obstarávanie a na pozíciu tohto šéfa kandiduje pán Kubička z ministerstva vnútra, ktorý vám robí verejné obstarávanie a ktorý je súčasne aj členom tejto Rady. No tak to bude naozaj objektívne a transparentné prehodnotenie celého tohto prípadu. Pravda je aj taká, že Dustream production nelegálne zamestnáva ľudí, čo je prekážka pri priamom rokovaní podľa príslušného zákona.
Summa summarum, pán minister, dali ste v priamom rokovaní veľkú zákazku, dva a pol milióna eur je obrovská suma peňazí, človeku, ktorý preukázateľne vám bol predstavený a podstrčený dvorným mediálnym poradcom a majiteľom firmy, ktorá pomáhala OĽANO. Bodka, vybavené, skončili sme. Už ste mali mať pobalené veci na ministerstve vnútra a mali ste odísť. Žiaľ, toto sa v OĽANO nedeje. Vy si myslíte, že keď budete opľúvať celé Slovensko, všetkých. Všetci kradnete, všetci kradnú, všetci kradnú. A vy pod tými lampami, pod tým najväčším svetlom budete lúpiť, že to je všetko v poriadku. Nie, nie, nie. My sme príliš skúsení politici na to, aby sme prehliadli túto hru. Príliš skúsení a vieme, že je našou povinnosťou slovenskej verejnosti hovoriť o tom, že kradnete ako straky.
Hneď na to došiel druhý prípad, ktorý je podľa mňa ešte zaujímavejší a tam ste už úplne išli na drzovku, pretože keď ste pomáhali bratovi, držali ste sa filozofiou - to vlastnému bratovi nepomôžem? Tak ste sa pustili do stráženia budovy Nemocnice sv. Michala, ktorá patrí pod ministerstvo vnútra. Firma JOSEBA, ktorej konateľom bol do jesene 2020 brat pána Mikulca, teraz stráži od augusta tohto roku túto nemocnicu a táto firma, odkedy je pán Mikulec vo funkcii a v OĽANO vo vláde, dostala tri štátne zákazky a výrazne zvýšila svoj obrat. Len za rok stráženia štátnej nemocnice si firma JOSEBA prilepši o 220-tisíc eur. Ministerstvo vnútra najskôr neodpovedalo na otázky výhodnosti ponuky tejto firmy. Riaditeľ nemocnice pán Delej najskôr odmietol o tejto zákazke komunikovať. Neskôr ministerstvo potvrdilo, že rozdiel medzi najlacnejšími ponukami bol minimálny - len 263 eur. Konateľom firmy JOSEBA je Ľuboš Lukačovič, človek, ktorý bol aj konateľom firmy Aegis Eu s. r. o., kde bol v roku 2012 výkonným riaditeľom brat pána Mikulca, pán Mikulec, neviem či starší, alebo mladší.
Táto spoločnosť získala v roku 2012, v čase keď bol pán Mikulec riaditeľom VOS, zákazku tejto firmy vo výške 150-tisíc eur. To som už spomínal v predchádzajúcich slovách. Minister vnútra otvorene klamal, keď tvrdil, že v tejto firme jeho brat nikdy nepracoval. Opozícia dokázala opak vďaka webarchívu a telefonátu na číslo, ktoré priamo zdvihol brat pána Mikulca. Firmu JOSEBA prebrala ako spoločnícka manželka pána Lukačoviča 27. apríla 2018. V rovnaký deň nastúpil do nej ako konateľ brat ministra vnútra. Minister vnútra hovorí, že je to náhoda. Nerobte z nás debilov, pán minister. (Reakcia z pléna.) Uráža to. Uráža nás to. A ešte ste aj drzý. Tak vás poprosím, tieto poznámky si nechajte pre seba.
Takže, dámy a páni, minister hovorí, že je to náhoda, že to je všetko v poriadku. Že jednoducho... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Pán poslanec Fico, prepáčte, môžete mať rozpravu, ale medzi sebou by ste sa nemali urážať.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Ja len hovorím, že nech z nás niekto nerobí hlupákov. Nič iné nehovorím.
Pán Heger, ale tešíme sa na vaše vysvetlenie stretnutia s pánom Kaľavským a s pánom Kaňkom na pôde Tiposu. To bolo veľmi zaujímavé, keď ste mu ráno vykopli dvere.
Dámy a páni, za týchto podmienok si myslím, že nemáme iné riešenie, len opätovne žiadať Národnú radu Slovenskej republiky, aby vyslovila ministrovi vnútra pánovi Mikulcovi nedôveru.
Dovolím si ešte možno spomenúť a o tom by nám tiež mohol pán minister porozprávať, ako prebieha momentálne výber vrtuľníkov, ktoré chce Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky nakúpiť. Pamätáme sa, keď ministerstvo vnútra, možno by o tom vedela viacej porozprávať pani poslankyňa Saková. Pôvodne malo ministerstvo záujem kúpiť päť vrtuľníkov a objem bola asi 30 mil. eur na nákup týchto strojov. Môžem potvrdiť aj to, že za našej vlády sa podarilo dva staré a nefunkčné ruské vrtuľníky, len to boli veľké stroje, ktoré boli veľmi dôležité napríklad pre Afganistan, vymeniť za dva Belly. Jeden Bell ešte stále lieta, druhý Bell mal haváriu. My počúvame, že ministerstvo vnútra je pripravené za tieto peniaze, tých 30 mil., kúpiť dva vrtuľníky značky Augusta. Vieme však súčasne, že firma Bell dala za možno tú istú cenovú ponuku možnosť kúpiť tri vrtuľníky. A teraz tu máme ďalšiu ponuku, kde je možnosť kúpiť jeden repasovaný Black Hawk, ktorý výkonnosťou a všetkým podstatne silnejší ako Augusta alebo Bell za sumu 3,8 mil. eur. Ak tam bude požiarna výbava, tak to bude okolo 5 mil. eur. Bez hanby sa bavia, že poďme kúpiť dva vrtuľníky za 30 mil. od talianskej spoločnosti Augusta. Aká tam je vata, si predstavte. Spomeňte si na osemkolky, ako minister obrany vykrikoval, že 3 mil. maximálne za jeden kus. Tri milióny, máme to nahraté v televízii. Jeden kus kúpil minister obrany za 4,7 mil. eur. Aká tam bola vata?
Kradnete ako straky, dámy a páni. A snažíte sa, snažíte sa vytvárať obraz, že vy ste tí čistí a pekní. A domnievate sa, že nikto sa neodváži vám tieto veci pripomínať. Skončila éra klamania verejnosti, ako ste to robili v rokoch 2018, 2019, 2020 a klamete ich ďalej. Preto minister vnútra Slovenskej republiky pán Mikulec je symbolom rodinkárstva, klientelizmu, korupcie, hrubého porušovania zákonov, zneužívania právomoci verejného činiteľa. A my nemôžme nič iné, iba žiadať v Národnej rade jeho hlavu. A celý poslanecký klub strany SMER - sociálna demokracia bude hlasovať za vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.6.2022 9:25 - 9:41 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán poslanec Richard Takáč, ďakujem pekne za tvoje vystúpenie. Chcem ťa poprosiť nabudúce, keby si zobudil pána Kazdu, keď budeš rečniť, lebo zjavne chrápal a vôbec nepočúval, čo si hovoril. Ale chcem ťa poprosiť ešte o druhú vec. Budeš mať ešte možnosť reagovať na tieto faktické poznámky, obráť sa, prosím ťa, na predsedajúceho tejto schôdze, ktorý bol na rokovaní poslaneckého grémia minulý týždeň. Padlo rozhodnutie, že na tejto schôdzi, kde vyslovujeme nedôveru ministrovi hospodárstva Slovenskej republiky pánovi Sulíkovi, pán Sulík sem príde do Národnej rady a že urobí vystúpenie pred Národnou radou, ktoré sa týka súčasnej situácie v zásobovaní Slovenskej republiky plynom, pokiaľ ide o tranzit plynu a rovnako poskytne základné informácie, čo sa deje, pokiaľ ide o pripravenosť Slovnaftu za osem mesiacov urobiť zásadné technologické zmeny a rovnako bude reagovať aj na obrovský tlak, ktorý vzniká v súvislosti s elektrickou energiou. Vidíme nejaké informácie mediálne, ktoré naznačujú, že z výnimiek už robia výnimky, už ustupujú od svojich sľubov, ktoré podávali. Ale ak mieni pán minister Sulík ignorovať želanie poslaneckého grémia, ktoré o tom rozhodlo, že to bude súčasťou dnešnej schôdze, tak už len to je dôvod na to, aby Národná rada Slovenskej republiky vyslovila nedôveru tomuto ministrovi, ktorý odporúča gazdinám, aby pri pečení zatvárali rúru, dvierka. To len teda svedčí o jeho profesionalite. Prosím ťa, pán poslanec, využi tú jeden a pol minútu a obráť sa na predsedajúceho, kedy príde počas tejto schôdze minister. My sme pripravení ho pozorne počúvať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

23.6.2022 17:10 - 17:10 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Pán predseda, chcem využiť váš súhlas, keď je potrebný ďalší poslanecký klub na zvolanie poslaneckého grémia, hneď po tomto hlasovaní, keď budeme prestavovať hlasovacie zariadenie na mimoriadnu schôdzu.
Pán predseda, dôvodom na zvolanie grémia je situácia, že v Nemecku bol dnes vyhlásený stav pohotovosti kvôli situácii na trhu s plynom. Ja by som bol nerád, keby Slovensko riešilo, že či pán Sulík bude, alebo nebude chodiť na koaličné rady, ale myslím si, že situácia je natoľko vážna, že Nemci upozorňujú, že sa už ani nedá obchodovať s plynom vzhľadom na neuveriteľne vysoké ceny, prestal prúdiť pomaly plyn cez Nord Stream do Nemecka a nemecká vláda vyhlásila stav pohotovosti a žiada spotrebiteľov, či je to priemysel, verejné inštitúcie, alebo domácnosti, aby okamžite pristúpili k ráznej redukcii spotreby plynu.
Ak vláda nie je schopná ponúknuť Slovenskej republike... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

Kollár Boris, predseda NR SR
Prosím, zapnite ešte raz mikrofón pánovi poslancovi.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Ďakujem. Ak vláda nie je schopná ponúknuť Slovenskej republike nič, myslím si, že Národná rada Slovenskej republiky ako najvyšší orgán tohto štátu by mal k tejto vážnej situácii zaujať stanovisko, a preto by som navrhoval... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

Kollár Boris, predseda NR SR
Nevykrikujte, pani poslankyňa! Buďte taká láskavá, správajte sa slušne!

Fico, Robert, poslanec NR SR
Navrhujem krátku poradu na poslaneckom grémiu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis