Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

16.9.2020 o 13:43 hod.

Mgr. PhDr.

Ján Herák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.9.2020 18:14 - 18:15 hod.

Ján Herák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Ja len trošku asi nadviažem na poslanca Petra Polláka a chcem teda dať na správnu mieru, že samozrejme, pán Mazurek, aj ja ako Róm a v prvom rade ako človek odsudzujem akékoľvek týranie zvierat. S tým maximálne súhlasím a bez ohľadu na to, či ide o rómskeho občana alebo ide o nerómskeho občana.
Ďalšiu vec ale, ktorú by som rád upriamil, mám pocit, že aj pani Kövešová a samotné médiá si naozaj na tom robia takú dobrú polievočku a masírujú to viac-menej tak, aby im to vyhovovalo a realita je podľa mňa niekde úplne inde. Možno pred mesiacom ste zaregistrovali aj vy určite, pán Mazurek, aj iní poslanci, išlo tiež o reportáž, myslím si, že pani Kövešová to celé teda odvysielala - nechcem teda, myslím si, že to bola pani Kövešová -, kde nerómsky občan, a to teda hovorím, nejdem si obhajovať rómsku populáciu, ale teda opakujem, človek, nerómsky občan tam doslovne týral psa, zmlátil ho a všetko možné, čo len mohol a potom sa tomu tak vysmieval a ešte dokonca to odôvodnil, však neviem, čo sa teda dialo, že som si to uvedomil až na konci, keď už ten pes bol mŕtvy. Predpokladám, že o tejto reportáži teda viete aj vy, aj mnohí. Chcem len to uzavrieť, že meter musí platiť pre všetkých občanov bez ohľadu na to, či ide o rómskeho občana alebo nejde o rómskeho občana. A ako vravel aj pán poslanec Pollák, že skutočne netreba rozdeľovať spoločnosť a skutočne netreba percentuálne vyhodnocovať, že koľko v rómskych osadách alebo v koľkých rómskych osadách sa deje alebo sa dejú tieto škaredé veci. Naozaj meter platí pre všetkých rovnako.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 23.9.2020 16:59 - 17:00 hod.

Ján Herák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi predložiť správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu účtovnej závierky Sociálnej poisťovne za rok 2019 (tlač 92).
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 97 z 15. mája 2020 a rozhodnutím č. 150 z 24. júna 2020 pridelil návrh účtovnej závierky Sociálnej poisťovne za rok 2019 (tlač 92) na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Ako gestorský výbor určil Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci, ktorý Národnej rade Slovenskej republiky podá správu o výsledku prerokovania uvedeného materiálu vo výboroch a návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky.
Návrh účtovnej závierky Sociálnej poisťovne za rok 2019 (tlač 92) prerokovali a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky schváliť oba určené výbory.
Výbor ma uznesením poveril predložiť Národnej rade Slovenskej republiky správu výborov o prerokovaní návrhu účtovnej závierky Sociálnej poisťovne za rok 2019 a návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý tvorí prílohu správy.
Správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania uvedeného materiálu bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci č. 51 z 11. septembra 2020.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 15:37 - 15:39 hod.

Ján Herák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, opäť zareagujem na pána poslanca Mazureka, aj keď teda veľmi nerád, ale teda poďme k meritu veci. Začal by som asi tak, pán Mazurek, že vy ste jeden obrovský demagóg. Skutočne, pri všetkej úcte, vy ste taký demagóg, vy tak klamete spoločnosť a verejnosť! A vyjadrím sa len k tomu fondu vzájomnej pomoci. Vy máte informácie, ako to celé naozaj prebehlo? Ako to vôbec celé vzniklo? My všetci sme sa zhodli, poslanci za OĽANO, akým spôsobom budeme pomáhať ľuďom, ktorých postihla kríza alebo teda skrz COVID-u-19 stratili prácu. Len chcem ešte raz dať na správnu mieru. To bolo hlasovanie v našom klube a keby bola nadpolovičná väčšina u nás, že by, že by sme to nepodporili, tak by sme sa potom vôbec nejakým spôsobom nepripisovali alebo nezahlasovali za ten fond vzájomnej pomoci. A mimochodom, my poslanci za OĽANO a viem, že aj, aj iní poslanci z koalície prispeli viackrát. My osobne za OĽANO sme prispeli každý mesiac istou sumou počas troch mesiacov. Vy ste koľko prispeli, pán Mazurek, keď sme pri tom? Koľko ste vy prispeli?
A okrem iného ja sa pohybujem 14 rokov a zastupujem občianske združenie, kde som štatutárom. Okrem toho, že sme prispeli každý mesiac nejakou sumou počas troch mesiacov, my prispievame aj iným, pomáhame konkrétnym rodinám. Čiže nezavádzajte, prosím vás, a nevravte, že ten fond vzájomnej pomoci je nášho premiéra. Čo máte pocit, že on si zoberie z toho fondu a ide si niekde na nákupy alebo ryžuje? Však to je, pri všetkej úcte, vy klamete spoločnosť a takto zavádzate. Prepáčte, ale to je, to je z hľadiska veriaceho, čo som ja veriaci, to je, to je hriech. Nerobte to, prosím vás, pán Mazurek!
A keď sme ešte pri tej druhej veci, ste sa zmienili o znižovaní platov. Áno, vy ste to dali alebo teda, ak sa nemýlim, pán Kotleba to dal ako procedurálny návrh. To nie je legitímne. To sám dobre viete. To ste si len zvýšili váš mediálny kredit, len aby ste upozornili na všetkých, poďme si znížiť platy. Čiže len pre vašu verifikáciu a pre overenie... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Výkriky z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 14:59 - 15:01 hod.

Ján Herák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Podmanický, ja som síce nový poslanec a rozhodne nemám toľko skúseností ako vy a ja vás aj považujem za veľmi, za veľmi inteligentného poslanca, ktorý má určite bohaté dlhoročné skúsenosti. Ale zamýšľam sa nad tým, že prečo teda oslovujete nás ako teda poslancov koalície, jednak nás ako za stranu OĽANO, alebo ste sa zmienili, že aby sme sa slobodne rozhodli, aby sme podporili tento návrh, dokonca ste sa zmienili o tom, že v názve máme nezávislé osobnosti. Len to mi trošku príde z vašej strany, pri všetkej úcte, nechcem sa vás dotknúť, ale také farizejstvo, také citové vydieranie, podporte nás! A ja sa len pýtam, prečo ste to vy nenavrhli, tento váš návrh, za vašej vlády. Však vy ste sám povedali, však vy ste viedli rokovania, zmienili ste sa o tom, vy sám ste, a teda všetci vieme, že ste boli roky pri bačovaní. Mali ste tú možnosť naozaj tento návrh predniesť.
Ale nerád by som sa oháňal vetami, že máme v názve nezávislé osobnosti. A čo vás chcem ubezpečiť, nám nikto nedrží skutočne ruky, my ich nemáme zviazané. Nikto nás nešikanuje ani v strane, klube. Čiže my sa určite rozhodneme slobodne. A zhodou okolností túto tému veľmi intenzívne a zodpovedne riešime na klube a aj sa zodpovedne k tomu postavíme pre záujem občanov. Ale opakujem, neoháňajme sa nejakým citovým vydieraním, že ako keby sme my poslanci teraz mali zviazané ruky a nemohli sa slobodne rozhodnúť, či to podporíme, alebo nepodporíme.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.9.2020 12:18 - 12:19 hod.

Ján Herák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja už by som len na záver poznamenal a dodal, že aj napriek tomu, že centrá alebo detské domovy prešli transformáciou od roku 2008 a detské domovy fungujú rodinným charakterom, čiže už to nie je, ako to bolo za socializmu, alebo teda za minulého režimu, že deti žili osemdesiati na jednej, alebo teda v jednej budove, kde bola spoločná kuchyňa. Tým, že sa tá transformácia výrazne zmenila a tie deti naozaj majú možnosť fungovať tým rodinným charakterom, napriek tomu, napriek tomu nám mnoho domovákov končí dnes na ulici a my dnes reálne nevieme a naozaj nevieme vyhodnotiť, o aký počet ide.
Čiže týmito návrhmi chceme spolu s Drábikovou, kolegyňou Drábikovou umožniť, aby tí domováci, keď už nemajú oporu v rodine, čo teda evidentne nemajú mnohí, tak aby sa mohli vrátiť do centra pre deti a rodiny, lebo tam už sú nejaké vybudované vzťahy či už s vychovávateľmi, alebo s niekým, sociálnym pracovníkom a mohli sa opäť naštartovať do reálneho bežného života.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

18.9.2020 11:59 - 12:07 hod.

Ján Herák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Návrh zákona v rámci 305/2005 o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kurately a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov predkladajú, ako ste spomínali, teda ja ako Ján Herák a Lucka Drábiková.
Nakoľko táto téma mi je veľmi blízka a venujem sa jej viac než štrnásť rokov, mi úprimne záleží, aby deti centier pre deti a rodiny, teda bývalé detské domovy, ale aj mladí dospelí, ktorí sú rizikovou skupinou spoločnosti, dosiahli, resp. aby mali zabezpečené zo strany štátu naozaj ďaleko viac a výraznejších efektívnych opatrení, ako je v súčasnosti nastavené.
Dnes aj vieme to, že máme v centrách pre deti a rodiny v rámci celého Slovenska niečo cez 5-tisíc detí od východu po západné Slovensko. Ako som spomenul, ide o skutočne rizikovú skupinu spoločnosti obyvateľstva. Dnes máme mladých dospelých v centrách pre deti a rodiny niečo cez 243 štátnych a čo sa týka, v profesionálnych rodinách máme 47 mladých dospelých.
No a čo je najsmutnejšie, čo je holým faktom, každoročne nám odchádza z centier pre deti a rodiny niečo cez 250 až 300 mladých dospelých. No a ako som spomenul, dnes reálne nemáme dosah, koľko mladých dospelých sa dokáže uplatniť na pracovnom trhu, ako aj do reálneho budúceho života.
Čo je mojím návrhom, je, aby mladí dospelí, ktorí sa nachádzajú pred svojím odchodom z centra pre deti a rodiny, sa dokázali naozaj kvalitne, zodpovedne uplatniť na pracovnom trhu, je, aby mohli zotrvať v centre pre deti a rodiny v podstate od osemnásteho roku života do dvadsiateho roku života. V súčasnosti je to nastavené na jeden rok, my to teda navrhujeme aj s kolegyňou Luckou Drábikovou na dvadsaťštyri mesiacov, čiže to je jeden návrh. To sa týka mladých dospelých, ktorí skutočne bažia po slobode a častokrát nemajú reálne predstavy, ako ten reálny život v podstate je za dverami alebo za bránami centra pre deti a rodiny. Čiže to je prvý návrh.
Potom tu máme mladých dospelých, ktorí ani si neukončili vzdelania a uvedomia si po tom dvadsiatom roku života, aby sa mohli vrátiť do centra pre deti a rodiny, kde je to tak nastavené, že samozrejme, že mladí dospelí môžu byť do dvadsiateho piateho roku života, tak je to dnes nastavené, ale ako som spomenul, mladí sú tí, ktorí jednoducho sú rizikovou skupinou spoločnosti, nemajú častokrát oporu rodiny, nemajú podporu širšej rodiny, samozrejme, ani súrodencov, preto bažia po tej slobode. A čo chcem povedať, je, aby tí mladí naozaj sa mohli vrátiť aj po tom dvadsiatom roku života a dostanú sa do nepriaznivej životnej situácie, centrum pre deti a rodiny ich musí prijať, aby sa opäť naštartovali, opäť sa zaradili, socializovali do bežného života. Centrum pre deti a rodiny v rámci svojej starostlivosti má za povinnosť ich prijať na deväťdesiat dní v rámci jedného roka. Túto možnosť môžu mladí dospelí využiť, samozrejme, aj počas druhého roka, najviac teda počas dvadsiatich štyroch mesiacov.
Čiže, opakujem, mladý dospelý dnes môže sa vrátiť po dvadsiatom roku života, pokiaľ sa ocitne v nepriaznivej životnej situácii, na deväťdesiat dní počas jedného roka a potom počas druhého roka na ďalších deväťdesiat dní.
Ak centrum pre deti a rodiny vyhodnotí, že mladý dospelý, poviem to tak veľmi slušne, je typ človeka, ktorý skôr klame alebo, alebo jednoducho je závislý na rôznych látkach psychotropných, čiže drogy, alkohol atď., tak musí mu centrum pre deti a rodiny vyhovieť, resp. odpovedať do siedmich dní, a teda napísať jasné odôvodnenie, prečo toho mladého dospelého neprijme.
Potom tu máme mladých dospelých, ktorí sú zdravotne znevýhodnení, tých na Slovensku, samozrejme, máme niečo cez päťsto v rámci celého Slovenska, to je naozaj obrovské, enormné číslo a mladí dospelí, samozrejme, majú obrovský problém sa zaradiť do bežného života.
Týmto zákonom navrhujeme a ponúkame, aby všetky tieto procesné úkony sa riešili už v sedemnástom roku života, čiže rok pred plnoletosťou. Mladí dospelí, ktorí sú zdravotne znevýhodnení, ťažko znevýhodnení, chceme, aby naozaj sa v osemnástom roku života kontinuálne dostali do špecializovaného zariadenia, čiže do zariadenia, kde im bude, samozrejme, tá starostlivosť naďalej a kontinuálne poskytnutá.
Dnes vieme, že sú čakačky v rámci, v zmysle zákona o sociálnych službách, že dnes je naozaj obrovský problém prijať akéhokoľvek človeka, ktorý má nejaký zdravotný postih práve preto, ako som sa zmienil na začiatku, tým, že ide o rizikovú skupinu, my nikoho nechceme, samozrejme, uprednostňovať, to v žiadnom prípade, aby nedošlo o precedens, ale jednoducho chceme pomôcť, aby centrum pre deti a rodiny komunikovalo s vyšším územným celkom, samosprávou, s akreditovaným subjektom, samozrejme, jednoducho chceme uľahčiť tento proces mladému dospelému, aby dňom plnoletosti jednoducho bol kontinuálne umiestnený do špecializovaného zariadenia.
Pokiaľ sa tak, samozrejme, nepodarí, tak detský domov alebo centrum pre deti a rodiny tohto mladého dospelého, ktorý má nejaké zdravotné znevýhodnenie, nemôže vyhodiť, ale zotrvá až po dobu, pokiaľ ten mladý dospelý nebude mať nejaké isté zariadenie. To je druhý bod, ktorý navrhujeme s kolegyňou Drábikovou.
Čo sa týka samotných úhrad, to je veľmi tiež dôležitá informácia, veľmi, tak by som povedal, byrokratická záležitosť v centrách pre deti a rodiny. Dnes aj vieme to, že rodičia, ktorí sa vzdali svojich detí, jednoducho mnohé neplatia, alebo mnohí rodičia neplatia úhrady za svoje deti v centrách pre deti a rodiny. Jednoducho my chceme, aby tieto úspory, či už zo sirotského, alebo dôchodkového, boli šetrené na účet domováka, ak to môžem takto povedať familiárne, alebo mladého dospelého, samozrejme, dňom odchodu z centra pre deti a rodiny tento príspevok bol, samozrejme, poskytnutý dotyčnému domovákovi a opäť mu uľahčíme ten odchod z centra pre deti a rodiny.
Čiže ešte raz, výživné, ktoré rodič neplatí a má to za povinnosť, ale to sa týka domováka, ktorý má nariadenú ústavnú starostlivosť, jednoducho tento príspevok alebo tieto finančné prostriedky dostane mladý dospelý dňom odchodu z centra pre deti a rodiny.
Čo sa týka... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pokojne si pošetrite aj na rozpravu, pán poslanec, lebo už na vás chcú reagovať traja. Chcem vás upozorniť, že je to len úvodné slovo, na to sa nedá reagovať faktickými poznámkami. Potom do rozpravy sa môžte prihlásiť.

Herák, Ján, poslanec NR SR
Dobre. A ešte posledný bod, ktorý by som teda rád spomenul, je...
Sekundička, no to je vlastne asi všetko tak v krátkosti, čiže ak máme nejaké otázky prípadne, tak rád odpoviem.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 17.9.2020 9:10 - 9:12 hod.

Ján Herák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi predložiť spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní vládneho návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (tlač 238a).
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 245 zo 16. septembra 2020 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Určila zároveň Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci ako gestorský výbor a lehoty na prerokovanie návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Predmetný vládny návrh zákona prerokovali a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky schváliť oba určené výbory. Z uznesení výborov Národnej rady Slovenskej republiky pod bodom III tejto spoločnej správy nevyplýva žiadny pozmeňujúci návrh. Gestorský výbor odporúča návrh zákona schváliť.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu zákona vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci č. 54 zo 17. septembra 2020. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona informoval o výsledku rokovania výborov a predkladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 16.9.2020 13:43 - 13:45 hod.

Ján Herák Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol výborom určený za spravodajcu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 238. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 233 z 10. septembra 2020 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali ihneď vrátane gestorského výboru.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 16.9.2020 13:28 - 13:30 hod.

Ján Herák Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 232 z 10. septembra 2020 pridelil návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (tlač 237), na prerokovanie Výboru Národnej rady pre sociálne veci do začiatku rokovania schôdze Národnej rady Slovenskej republiky o tomto návrhu s tým, že o výsledku prerokovania uvedeného návrhu vlády bude informovať Národnú radu Slovenskej republiky.
Výbor pre sociálne veci predložený návrh vlády na skrátené legislatívne konanie prerokoval na svojej 19. schôdzi a uznesením č. 44 z 11. septembra 2020 odporúča Národnej rade Slovenskej republiky schváliť návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o predmetnom vládnom návrhu zákona s tým, že prvé, druhé a tretie čítanie sa uskutoční na 12. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predsedajúci, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 1:22 - 1:24 hod.

Ján Herák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Richter, ja sa chcem vyjadriť len k dvom kľúčovým veciam. A teraz to, prosím vás, nevnímajte, že si idem za každú cenu zastávať Rómov, ale v prvej časti ste sa zmienili, že ako keby vláda zlyhala a viac sa venovala samotným Rómom ako klientom, resp. starším ľuďom v DSS. Ja neviem, pýtam sa samého seba a pýtam sa aj vás, Rómovia nie sú ľudia? Však vy sami dobre viete a mnohí dobre viete, že Rómovia tiež sú ľudia, sú to slušní ľudia aj ako..., máme takých aj onakých, ako aj medzi bielymi, teda majoritou. Ale čo chcem povedať je to, že Rómovia pracujú mnohí v zahraničí. Čiže ja si myslím, že vláda veľmi promptne dobre zareagovala, aby eliminovala riziko. A, vďakabohu, že tak promptne zareagovala, zareagovala, pretože keby tak nezareagovala, tak si myslím, že to riziko šírenia nákazy v rómskych osadách by bolo ďaleko horšie. A ja chcem aj poďakovať z tohto miesta pánovi europoslancovi Petrovi Pollákovi, že na tom veľmi dobre začal promptne reagovať. Opakujem ešte raz, lebo si myslím, že to samotné šírenie v rómskych osadách by bolo ďaleko horšie. Čiže museli sme tak promptne zareagovať a odstrániť to riziko šírenia nákazy.
A ešte sa chcem vyjadriť k druhej téme alebo k druhej časti. Ja mám pocit, a to nielen teraz z vás, ale z viacerých poslancov SMER-u, vy ste zvolali túto mimoriadnu schôdzu, ale ja mám pocit, že vy sa tu už vyjadrujete k nie tým navrhnutým veciam, ktoré po obsahovej stránke máte teda v tom samotnom návrhu, ale už sa venujete úplne že všetkému. V tom vyčítate naozaj nám za tie štyri mesiace, čo sme my nezvládli, akí sme my amatéri a ja neviem čo. Však venujeme sa, prosím pekne, meritu veci, však...
A už len dopoviem. Však toto už je podľa mňa o vašom nejakom mediálnom PR, o vašom mediálnom... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis