Vystúpenie v rozprave
15.2.2022 10:19 - 10:27 hod.
Jana Majorová Garstková
Vážený pán predsedajúci, vážená pani ministerka, vážené kolegyne, kolegovia, reformu súdnictva a jej novú časť, súdnu mapu, považujem za veľmi dôležitú. Ciele, ktoré majú byť reformou dosiahnuté, teda umožnenie špecializácie sudcov so zámerom zvýšenia kvality, efektivity a rýchlosti konania súdov a zvýšenie odolnosti voči korupčnému správaniu zavedením kritéria minimálne troch špecializovaných sudcov vstupujúcich do náhodného výberu,...
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážená pani ministerka, vážené kolegyne, kolegovia, reformu súdnictva a jej novú časť, súdnu mapu, považujem za veľmi dôležitú. Ciele, ktoré majú byť reformou dosiahnuté, teda umožnenie špecializácie sudcov so zámerom zvýšenia kvality, efektivity a rýchlosti konania súdov a zvýšenie odolnosti voči korupčnému správaniu zavedením kritéria minimálne troch špecializovaných sudcov vstupujúcich do náhodného výberu, Slovensko akútne potrebuje. Problematický je však samotný návrh, ako tieto ciele dosiahnuť.
Medzi päť hlavných ukazovateľov pre tvorbu súdnej mapy ste zadefinovali v materiáli Od Tatier k Dunaju: reálnu zaťaženosť súdov podľa nápadu za vybrané agendy, veľkosť obvodu podľa nápadu, počet obyvateľov, potrebný počet sudcov, produktivita sudcov, blízkosť iných orgánov štátnej správy. V rozprave sa budem sústrediť na niektoré z nich, predovšetkým vo väzbe na región, v ktorom pôsobím, teda na okresy Kežmarok, Stará Ľubovňa a Poprad, ktorých sa zmeny navrhované v reforme výrazne dotýkajú.
Ešte v októbri som Vás pani ministerka listom kontaktovala a vyjadrila som nesúhlas a znepokojenie s navrhovanou treťou verziou súdnej mapy. V tomto liste som vám uviedla porovnania v rámci nápadov na súd, konkrétne Okresný súd Kežmarok a Okresný súd Stará Ľubovňa. Zhrniem to ešte raz.
Okresný súd Kežmarok má v agende občianskoprávnych vecí o 77 % vyšší nápad ako Okresný súd Stará Ľubovňa, v agende rodinných vecí o 25 % a v trestnej agende vecí o 78 %. Celkový nápad vo všetkých agendách je v okrese Kežmarok v porovnaní s okresom Stará Ľubovňa vyšší o 57 % a vyššia je aj súdivosť obyvateľov, počet vecí na 1 000 obyvateľov. V okrese Kežmarok predstavuje hodnotu 43,5 a v okrese Stará Ľubovňa 38,2. Údaje sú z dokumentu "Odporúčania pre tvorbu novej súdnej mapy z decembra 2020." Údaje doplním aktuálnou štatistikou kriminality za obdobie január až august 2021. Okres Kežmarok má v tomto období o 77 % vyšší nápad v trestnej agende oproti okresu Stará Ľubovňa. Podľa môjho názoru je dôležitým faktorom pri zachovaní pracoviska súdu aj skladba obyvateľstva, počet obyvateľov a predpokladaný budúci demografický vývoj, kde okres Kežmarok má o 40 % vyšší počet obyvateľov ako okres Stará Ľubovňa, čiže 76 165 vs. 54 054 je údaj k 31. 12. 2020.
Okres Kežmarok má dlhodobo jeden z najvyšších prírastkov obyvateľstva v rámci Kežmarku - 2,8-násobne vyšší ako okres Stará Ľubovňa, sumárny údaj je za roky 1993 - 2020 a veková štruktúra obyvateľov napovedá, že tento trend bude naďalej pretrvávať. Dvadsaťštyri percent obyvateľov mladších ako 15 rokov v okrese Kežmarok vs. 20 % v okrese Stará Ľubovňa, údaj je taktiež k decembru 2020.
Berúc do úvahy iba dopravnú dostupnosť, má Okresný súd Kežmarok jedinečnú polohu. Vo vašom návrhu a návrhu vašich odborníkov v druhom kole reformy súdnej mapy je uvedené, že: "Z hľadiska použitých kritérií by však v navrhovanom samostatnom súdnom obvode Stará Ľubovňa, Kežmarok vychádzalo vhodnejšie centrum mesto Kežmarok pre svoju polohu aj infraštruktúru." Sídlo Okresného súdu Kežmarok sa nachádza v strede medzi sídlami Okresného súdu Poprad a Okresného súdu Stará Ľubovňa a z hľadiska dostupnosti hromadnou dopravou zo všetkých obcí v novom súdnom obvode Okresného súdu Poprad má najideálnejšiu polohu. Dávam vám do pozornosti, že mnohí obyvatelia obcí v okrese Kežmarok nemajú priame spojenie s Popradom a ani s vami navrhovaným pracoviskom v Starej Ľubovni.
Tento región patrí k najmenej rozvinutým, čo má výrazný dopad aj na možnosti mobility jeho obyvateľov, prípadne na možnosti využívať online pojednávania, ktoré nemôžu byť pri návrhu novej súdnej mapy opomenuté. Dôležitý je aj fakt, že rovnako Okresný súd Kežmarok ako aj Okresná prokuratúra Kežmarok majú veľkorysé priestorové kapacity vhodné aj na prípadné rozšírenie do budúcnosti. Budova Okresného súdu Kežmarok prešla kompletnou rekonštrukciou strechy, pozostáva z 3 podlaží a má úžitkovú plochu 1 057 m2. Okresný súd Kežmarok disponuje piatimi pojednávacími miestnosťami.
Budova Okresnej prokuratúry prešla zo starých nevyhovujúcich priestorov do novo postavenej budovy skolaudovanej na prelome rokov 2011 a 2012. Krajská prokuratúra sa roky usilovala o dosiahnutie tohto stavu s tak obsiahlou vybavenosťou infraštruktúry, ako je Okresná prokuratúra Kežmarok a myslím, že nám ju nie jedna prokuratúra z hľadiska priestorov závidí.
Tu si dovolím podotknúť ešte jednu skutočnosť, Okresný súd Kežmarok sa ako jeden z prvých súdov na Slovensku zapojil do pilotného programu Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky na vytvorenie vhodných podmienok pre vybavovanie rodinných sporov na súde tzv. Cochemska prax pre obvody Okresných súdov v Poprade, Kežmarku a Starej Ľubovni.
Keď to zhrniem, zväčšovanie obvodov považujem z viacerých dôvodov za dobrú a potrebnú myšlienku. Rušenie pracoviska súdu v Kežmarku, resp. jeho zachovanie a začlenenie pod Okresný súd Stará Ľubovňa je však z hľadiska predložených argumentov neobhájiteľná a navodzuje dojem nie odborného, ale politického rozhodnutia.
Viete, aká je ďalšia moja požiadavka v rámci tohto návrhu zákona v súvislosti s novými sídlami a obvodmi okresných súdov? Bavili sme sa o tom u nás na klube, a to, že kde je súd alebo jeho pracovisko, by mala byť zachovaná aj prokuratúra, tak na okresnej, ako aj krajskej úrovni. Zrušením Okresnej prokuratúry Kežmarok by nepochybne došlo k celkovému predĺženiu konaní pri realizácií úkonov v rámci služobnej pohotovosti, ktoré sú pri vyššie špecifikovaných úkonoch časovo limitované. Zároveň by takéto zrušenie mohlo mať negatívny dopad aj na výkon dozorovej činnosti prokurátora, nakoľko množstvo konkrétnych vyšetrovacích úkonov si vyžaduje ich realizáciu operatívnym spôsobom s príslušnými vyšetrovateľmi a poverenými príslušníkmi Policajného zboru v obvode okresu Kežmarok.
V územnom obvode Kežmarok pôsobí Odbor kriminálnej polície, Obvodné oddelenie Policajného zboru Kežmarok, Spišská Belá a Spišská Stará Ves, čo v súčasných podmienkach okresu Kežmarok vo vzťahu k Okresnej prokuratúre Kežmarok a k Okresnému súdu Kežmarok možno považovať za vyhovujúce. Na základe vyššie uvedených argumentov si neviem predstaviť relevantné dôvody, aby okres Kežmarok ostal aj bez prokuratúry.
Mrzí ma však jedna vec, pani ministerka, že ste si od októbra nenašli čas a nenavštívili ste Okresný súd Kežmarok, tak ako ste mi to niekoľkokrát sľúbili. A rovnako ste ani mne, žiaľ, do dnešného dňa na môj list neodpovedali. Napriek všetkému uvedenému, tento váš návrh zákona posuniem do druhého čítania, kde bude vytvorený priestor na pozmeňovací návrh, ktorý už predbežne je v rokovaní a kde očakávam, že sa s mojimi pripomienkami vysporiadate tak, že bude zachovaný Okresný súd Kežmarok, prípadne zachované pracovisko súdu v Kežmarku spadajúce spolu s pracoviskom v Starej Ľubovni pod Okresný súd Poprad. V opačnom prípade nebudem môcť tento návrh podporiť.
Ďakujem pekne za slovo.
Skryt prepis