Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.4.2020 o 19:12 hod.

doc. Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 24.4.2020 12:59 - 13:09 hod.

Dušan Jarjabek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážení členovia vlády, len škoda, že tu nie je pani ministerka kultúry, doteraz som ju, ale tak nevadí, však my sme sa spolu zhovárali.
Ja som veľmi rád, že konečne sa začneme venovať kultúre po dlhom čase, lebo to sa často v tomto parlamente nestáva, a ja sa budem špeciálne venovať tomu programovému vyhláseniu vlády v oblasti kultúry, ak dovolíte, a ja som ho nazval bianco šek pre vládu v jednej faktickej poznámke. Chcem len zdôvodniť prečo.
Viete, tých programových vyhlásení vlády sme už čítali niekoľko a všetky tie programové vyhlásenia vlády v oblasti kultúry boli vyhlásenia, ktoré boli, ktoré boli nesmierne pozitívne. No niekde to vyšlo, niekde to nevyšlo práve podľa toho, aké návrhy zákonov tieto programové vyhlásenia napĺňali.
Bolo tu programové vyhlásenia vlády, kde vznikol Fond kultúry, napríklad. Ten Fond kultúry mal jedno percento z rozpočtu. Nikdy to nebolo naplnené a vôbec nič sa nestalo. Pritom by to bolo fantastické, keby tá kultúra dostala jedno percento z rozpočtu.
Ďalšie programové vyhlásenie vlády opäť veľmi optimistické, v konečnom dôsledku minister, ktorý ho riešil, za jeho vlády zanikli hudobné inštitúcie. Zaniklo niekoľko hudobných inštitúcií a dodnes tie hudobné inštitúcie sa nepodarilo spraviť.
Bolo tu opäť jedno optimistické vyhlásenie, vládne, programové, v oblasti kultúry a počas neho tu bol návrh na predaj novostavby Slovenského národného divadla. Našťastie sa tak nestalo, ale bola tu opäť búrlivá debata.
Bolo tu ďalšie vynikajúce programové vyhlásenie, ale to hovorím, to nehovorím ironicky. Len tam tieto veci vôbec neboli spomenuté. Ďalšie vyhlásenie vlády, programové vyhlásenie vlády v oblasti kultúry, kde, počas ktorého skoro prišlo k zbúraniu sochy Svätopluka. Opäť nikto v tom, o tom, teda nikto o tom nehovoril predtým.
Preto toto, toto, toto vyhlásenie, programové vyhlásenie vlády v oblasti kultúry prináša veľmi veľa neznámych. Ale aby som nebol negatívny len. Ja za pozitívne považujem v tomto programovom vyhlásení vlády, tá spolupráca so školstvom, ďalej zákon o sponzorstve, ktorý doteraz ako neexistuje nikde preto, lebo ho, povedzme si otvorene, preto, lebo vždy to narazilo na ministra, ministra financií, ktorý si myslel, že sa mu rozvrátia financie. Čiže ja budem veľmi rád, keď niečo takéhoto skutočne opäť vznikne.
A teraz dovoľte k tomu samotnému vyhláseniu, čo sú pre mňa tie veľké neznáme. K Programovému vyhláseniu vlády Slovenskej republiky za oblasť kultúry som sa vyjadril, ako už viete, na rokovaní výboru, za prítomnosti pani ministerky kultúry som položil viaceré otázky, ktoré mi napadli pri čítaní tohto textu. Dnes by som chcel upozorniť na niektoré problémy, nad ktorými sa bude musieť vláda Slovenskej republiky a rezort kultúry vážne zamyslieť pri rozpracovaní a realizácii záväzkov a úloh, ktoré obsahuje predložené programové vyhlásenie vlády, resp. na ktoré sa pri jeho zostavovaní pozabudlo.
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v programovom vyhlásení vyjadrilo ambíciu uskutočniť postupnú inštitucionálnu, obsahovú, legislatívno-ekonomickú reformu kultúry. Z dokumentu však nie je zrejmé, aké systémové inštitucionálne zmeny chce uskutočniť. Reorganizáciu Národného osvetového centra, založenie múzea 20. storočia, posúdenie opodstat... (pozn. red.: nezrozumiteľne vyslovené) umeleckých fondov či výšky finančného príspevku Matici slovenskej, za také určité považovať asi nemožno.
Viete, lebo napríklad v oblasti tých fondov, ja neviem, tieto tri fondy významné, ktoré existujú, literárny, hudobný, výtvarný, vy tie fondy môžete reštrukturalizovať takým spôsobom, že urobíte z nich jeden, ale ony stratia význam, alebo urobíte, necháte všetky tri, nalejete do nich peniaze a budete v rámci tohto koronavírusu riešiť všetky sociálne veci cez tieto fondy, k čomu sú aj ony určené. To všetko sa dá. Preto hovorím, veľká neznáma, reštrukturalizácia, ako bude vyzerať, toto nie je tuná známe.
V texte sme neobjavili ani zásadné nové legislatívne opatrenia. Všetky uvedené legislatívne iniciatívy sú v podstate len čiastkové novely, resp. zámery preskúmať jestvujúce právne predpisy a v prípade potreby pristúpiť k revízii. Jedinou výnimkou je len nový zákon o audiovizuálnych mediálnych službách, na jeho príprave však v rámci transpozície príslušnej smernice Európskeho parlamentu a Rady pracuje skupina odborníkov na pôde ministerstva kultúry už druhý rok.
V dokumente som nenašiel ani odpoveď na otázku, ako rezort dosiahne výrazné zvýšenie financovania kultúry z verejných zdrojov a v akom objeme, rovnako sa nekonkretizuje, akými nástrojmi sa podstatne zvýši podpora kultúry zo súkromných zdrojov a s akým rozsahom prostriedkov rezort počas volebného obdobia kalkuluje.
Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky za oblasť kultúry obsahuje veľké množstvo parciálnych úloh, ktoré plní ministerstvo kultúry ako ústredný orgán štátnej správy, vyplývajú priamo z jeho postavenia. Viaceré úlohy sú formulované všeobecne, nestanovujú merateľné ciele ani nástroje, ako ich efektívne dosahovať. Ambicióznejšie by mal byť stanovený aj cieľ zníženia investičného dlhu v oblasti obnovy kultúrnych pamiatok, ktorý si ministerstvo kultúry vytýčilo ako jednu z hlavných priorít. Oprávňuje ho k tomu aj skutočnosť, že už bývalá vláda Slovenskej republiky navrhla vytvoriť na tento účel samostatnú prioritnú os v rámci prípravy nových operačných programov európskych štrukturálnych a investičných fondov a programovacom období 2021 až 2027.
K tomu len jednu veľmi krátku poznámku. Viete, ten minister kultúry sa v prvom rade musí rozhodnúť, či bude investovať finančné prostriedky do živej alebo neživej kultúry. Nedá sa všetko, lebo keby sme chceli všetko, tak by sme na to potrebovali niekoľko rozpočtov. Nie-koľ-ko roz-poč-tov. Jednoducho sa to nedá. Alebo budete riešiť prednostne pamiatky, alebo budete prednostne riešiť platy všetkých zamestnancov, ktorí sú v oblasti kultúry. Proste sa to nedá.
Vláda Slovenskej republiky sa vo svojom programovom vyhlásení zaväzuje zreformovať inštitucionálne zabezpečenie, legislatívne prostredie a finančné mechanizmy podpory kultúry národnostných menšín. Keďže základným nástrojom financovania má zostať Fond na podporu kultúr a národnostných menšín, ktorý sa za relatívne krátke obdobie svojej existencie plne osvedčil a prostredníctvom ktorého sa v ostatnom období zdvojnásobil rozsah finančnej podpory kultúr národnostných menšín, vzniká zákonitá otázka, aký zmysel a obsah ohlásenej reformy, aký je zmysel ohlásenej reformy? Vláda sa navyše zaväzuje finančne podporovať aj národnostné divadlá a súbory, hoci prakticky všetky patria do pôsobnosti regionálnych alebo miestnych samospráv, ako aj vznik nových súborov a aktivity nezávislej scény. Bude mať vláda na takúto štandardnú, na takúto štedrú pomoc disponibilné zdroje, keď v prípade kultúrnych inštitúcií v pôsobnosti štátu takýto veľkorysý prístup teda negarantuje?
Vláda Slovenskej republiky si zase dáva za cieľ uskutočniť zásadnú rekodifikáciu mediálneho práva, no okrem nového regulačného rámca pre audiovizuálnu mediálnu službu, o ktorom sme už hovorili, sa deklaruje len zámer prehodnotiť kvóty na vysielanie slovenskej hudby a uvoľniť legislatívne obmedzenia jednej programovej služby pre jedného držiteľa licencie na súkromné rozhlasové vysielanie. To, že sa v dôsledku takéhoto rozhodnutia môže výrazne posilniť postavenie najväčších komerčných vysielateľov na úkor menších regionálnych a lokálnych rozhlasových staníc, prehĺbiť koncentráciu a monopolizáciu rozhlasového trhu, akoby tvorcovia tohto návrhu nebrali do úvahy, je to však v príkrom rozpore s tézou, že cieľom mediálnej politiky je napomáhať budovaniu pluralitného a konkurencieschopného mediálneho trhu.
Vo vzťahu k legislatívnemu rámcu upravujete postavenie rozhlasu a televízie Slovenska, v programovom vyhlásení sa avizuje príprava nového legislatívneho modelu financovania verejnoprávneho vysielania, vôbec sa však nehovorí o úhradách za služby verejnosti, zato sa ale sľubuje nový spôsob voľby generálneho riaditeľa RTVS.
No ja sa budem teraz pýtať úplne otvorene. Chcete vymeniť generálneho riaditeľa? Potrebujete na to zmenu zákona? Preto, lebo zatiaľ nemáte dôvod. Každá vláda, ktorá chcela vymeniť generálneho riaditeľa RTVS a radu, hovorila o legislatívnej zmene. A viete, čo vám poviem, veľké tajomstvo? Žiadnej vláde to nepomohlo. Čiže keď takéto niečo by ste chceli spraviť, nepomôže to ani vám. Jednoducho to všetko tu už bolo. Či ten generálny riaditeľ sa volil v pléne, či ten generálny riaditeľ sa volil, ja neviem, radou samotnou, návrhy jeden, druhý, tretí, nič nepomôže. Dôležitá je vysielacia štruktúra a jej dodržiavanie.
Hovorím, teda vedeli by o tom hovoriť mnohí tí, ktorí aj sedia v tejto sále. Aby sa nerušili detské redakcie, aby bolo spravodajstvo normálne, aby tá verejná služba, aby sme nemohli povedať, že vysielacia služba bola oveľa, a teraz nechcem, aby ste ma zle pochopili, rôznorodejšia za napríklad riaditeľa Hlinického ako za riaditeľa ktoréhokoľvek, ktorý po roku ´93 nastúpil do Slovenskej televízie. Ja teraz nehovorím o tej ideologickej stránke, ja hovorím o tej rozmanitosti, ktorú tá televízia ponúkala.
Kým kedysi sme sa bavili o privatizácii druhého programu, chvalabohu, už dnes sa nebavíme, sú tu pamätníci tiež, ktorí o tom vedeli hovoriť, dnes máme tri programy a čakáme na štvrtý program, ktorý mal byť v auguste, športový program. Chvalabohu. Áno, vyriešiť financovanie verejnoprávnej televízie. Veľká úloha. Ale meniť riaditeľa a radu? Čímsi mi to zaváňa.
Z Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky za oblasť kultúry s výnimkou zmienky o potrebe prezentácie slovenskej kultúry v zahraničí absentuje medzinárodná kultúrna spolupráca, absentuje tam napríklad zmienka o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky.
A mohol by som takýmto spôsobom hovoriť až donekonečna.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.4.2020 11:41 - 11:42 hod.

Dušan Jarjabek Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Pán podpredseda, ja vôbec nechcem spochybňovať to, čo ste povedali ohľadne občianskej spoločnosti, ale, samozrejme, to je úplne na inú polemiku.
Mňa teraz skôr zaujíma a trošku mi zobrala vietor z plachiet pani Vaľová, ako je možné, že sa objavili v súkromných médiách oveľa skôr informácie ohľadne hodnotenia volieb parlamentu, ako sa o tom oboznámili poslanci? Ja si myslím, že toto je minimálne otázka, ktorou by sa mal zaoberať príslušný výbor tohto parlamentu preto, lebo tuná ide naozaj o podozrenie z korupcie, pán podpredseda. Ja netvrdím, že v tom lietate vy. Ja sa pýtam, kto z poslancov tieto veci dal súkromným médiám, a vy ste podpredseda Národnej rady, čiže vy by ste to tiež mali zisťovať preto, lebo akonáhle ja dám nejakú takúto informáciu, pochopiteľne, je to nadštandardná informácia a očakávam za ňu niečo, že teda dostanem.
Preto hovorím o tom podozrením z korupcie, toto nie je v poriadku, pán podpredseda Národnej rady, a si myslím, že aj vo vašom záujme je, aby ste tieto veci vyšetrili.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Prednesenie interpelácie 23.4.2020 14:21 - 14:22 hod.

Dušan Jarjabek Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ja by som chcel tiež veľmi pekne poďakovať pánovi Petrákovi za ten renomovaný príhovor ohľadne školstva, ale na doplnenie myslím si, že najväčším problémom školstva v súčasnosti, ale to sa netýka len školstva, to sa týka aj viacerých odborov a ministerstiev, je to, že žiaden minister školstva nenadväzuje na toho ministra školstva, ktorý bol predtým vo funkcii, to znamená, ako keby stále existovali nejaké nové reformy, už sú to stále reformy reforiem atď. atď., mohol by som pokračovať. Chýba mi tu nejaká kontinuita aspoň v tých základných veciach. No a ja dúfam, že sa konečne dočkáme aj toho, že ten minister školstva, ktorý nastúpil po tom predchádzajúcom ministrovi školstva, povie aspoň raz, že áno, toto je dobré, chcem v tomto pokračovať, respektíve toto chcem vylepšiť.
Problém v súčasnosti celého toho školského systému je jedna obrovská byrokracia a bolo by dobré, keby sa s touto byrokraciou aj niečo spravilo preto, lebo naozaj tí učitelia potrebujú aj učiť a či sú to vysokoškolskí alebo stredoškolskí, to je úplne jedno a nevypĺňať kadejaké nezmyslené tabuľky a tabuľky o tabuľkách a ešte tie tabuľky aj spočítavať a spočítavať ich raz štvrťročne a potom robiť celoročné výkazy, ako to vlastne s tými tabuľkami bolo, proste hovadiny a hovadiny a hovadiny. Úplne zbytočné, ktoré nikto nečíta, robota pre robotu, to si treba povedať úplne otvorene. No a tiež som veľmi zvedavý, akým spôsobom zareagujú v blízkej budúcnosti odbory preto, lebo ozaj o tých platových náležitostiach sa v tomto programovom vyhlásení vlády nehovorí vôbec nič.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.4.2020 18:09 - 18:10 hod.

Dušan Jarjabek Zobrazit prepis
Pán podpredseda, ja chcem takisto ako moji kolegovia poďakovať za toto vystúpenie. Konečne tu zaznel nejaký čerstvý vzduch, ktorého sme sa nadýchli, a konečne niekto povedal to najpodstatnejšie, že kráľ je nahý. Dámy a páni, kráľ je nahý. Ja viem, že sa to ťažko počúva. Týmto vystúpením by aj kľudne mohla táto debata skončiť, lebo vy od nás nedostanete jeden jediný hlas, to vy viete, a sami si to schválite preto, lebo aj to viete. To je proste vaša úloha, schválite si to, hotovo. Debata, keby skončila teraz, o minútu keby sme išli hlasovať, nič sa nezmení na základe toho, ako budeme hlasovať o dva dni. Toto vystúpenie skutočne bolo skvelé. (Zaznievanie gongu.)
Chcel by som povedať jednu vec ešte, problém tohto programového vyhlásenia vlády je vlastne ten bianko šek. Aj cez to všetko dobré, s čím sa dá súhlasiť, cez tie myšlienky, ktoré tam sú. Ale to je bianko šek pre túto vládu a vy koalícia neviete, ako ho budete plniť, preto lebo tie veci všetky, ktoré sú tam, sa dajú plniť rôznym spôsobom.
Vy nepoznáte návrhy zákonov. Vy nepoznáte všetky tie veci, ktoré sem prídu na základe tohto programového vyhlásenia. Preto hovorím, je nezodpovedné ho podporiť, lebo je to bianko šek pre čosi, o čom neviete, ako bude v budúcnosti vyzerať.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 19:12 - 19:13 hod.

Dušan Jarjabek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som navrhoval, aby sme neotvárali témy, ktoré sú skôr témami pre veľmi závažné historické konferencie, ktoré niekedy trvajú aj niekoľko dní, a predsa sa tam ľudia nedohodnú a určite sa tak nehádajú, ako my v tejto chvíli tu.
Ja by som sa vrátil k tomu problému, ktorý bol na začiatku, a to je istá dohoda. Na začiatku bola istá dohoda. Tej dohody sa zúčastnili istí ľudia. Dnes sú svedkovia tej dohody, aj pán Kollár by tu niekde mal byť, ktorý by tieto slová mal potvrdiť alebo nepotvrdiť, a my nič iného nerobíme, len sa chováme v rámci tej dohody, ktorá bola spravená.
Veď tu ide aj do budúcnosti o nejakú beťársku česť, ktorú budete aj vy potrebovať, páni, ktorí ste v koalícii, o niekoľko mesiacov preto, lebo o niekoľko mesiacov až pochopíte, že nie vo všetkom je tá proklamovaná jednota, ako ste ju podpisova..., ako ste ju potvrdili pri podpise tohto programu, ktorý ste teraz podpisovali na Hrade.
Vy takisto sa budete opierať o nejaké dohody. Vy takisto sa budete opierať o nejaké dohody a v rámci beťárskej cti. Prečo to teraz chcete takýmto spôsobom porušiť?
My nič iného nerobíme, iba sa naozaj chováme podľa tej dohody, ktorá bola spravená. A ona bola spravená aj v rámci tých mien, ktoré predpokladáme, ktoré predkladáme. Preto ich predkladáme niekoľkokrát, aby ste si to konečne uvedomili. A porozprávajte sa s tými ľuďmi z vašich strán, ktorí pri tej dohode boli. To je všetko.
Vôbec sa nemusíme tuná rozčuľovať. Alebo to potvrdíte, alebo to nepotvrdíte. Fajka zhasla, hotovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 18:47 - 18:49 hod.

Dušan Jarjabek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Pán poslanec Šefčík, ja nebudem hodnotiť vaše vystúpenie ani po obsahovej stránke, ani po formálnej stránke, každý si ten svoj politický životopis píše sám a vy ste ho tiež teraz začali písať a budete sa o tri roky možno čudovať, čo ste všetko povedali, boli ste aj mimo rokovacieho poriadku a nebudem tieto veci skutočne hodnotiť.
Ja len sa chcem skutočne spýtať, že či viete, prečo ste vystúpili a čo ste týmto svojím vystúpením spôsobili.
My sa tuná stretávame u predsedu Národnej rady na grémiách, kde ako opozícia a koalícia sa snažíme o to, aby sme čo najlepšie využili tento čas, čo trávime v parlamente. Vy ste tento parlament pripravili o hodinu, ak nie o viac, lebo ste tu navodili istú atmosféru, ktorá naozaj sa nedá porovnať s tou atmosférou, ktorá je na grémiu.
Prečo ste to vlastne spravili? Vy ste skutočne tento parlament pripravili o hodinu a vy ste nás vystavili ďalšiemu riziku, že tu o hodinu viacej budeme sedieť, eventuálne navzájom sa nakazíme.
Počúvajte, načo to bolo dobré? Veď sa zamyslite skutočne nad tým, to nie je jednoduché vystúpiť a povedať hocičo, čo vás napadne. Skutočne rozmýšľajte o tom, to všetko ide do záznamu, toto si budete čítať o desať rokov, čo ste povedali. O to sa budú opierať vaši oponenti. Veď skutočne nebláznime, toto je číro čistá strata času, páni poslanci.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis