Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

27.11.2020 o 10:23 hod.

Mgr.

Juraj Šeliga

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 3.12.2020 9:29 - 9:38 hod.

Juraj Šeliga Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani ministerka, pán predseda Ústavného súdu, panie poslankyne, páni poslanci, myslím si, že materiál, ktorý ste dostali k dispozícii, je ukážkou toho, že táto vládna koalícia a strana ZA ĽUDÍ to myslí s reformou justície a očistou Slovenska úplne vážne.
To, čo považujem za kľúčové, sú tri veci, ktoré sú v novele ústavy a ktoré pomôžu reštartovať slovenské súdnictvo, lebo čo si budeme klamať, slovenské súdnictvo potrebuje reštart a potrebuje urobiť hrubú čiaru za svojou minulosťou. To masové zatýkanie sudcov vo väzbe, ktorí skončia vo väzbe, je tak absurdné, že to podľa mňa nezažíva ani najmenej rozvinutá africká krajina. Ten systém, mafiánsky systém, ktorý má začiatok niekde v Nitre, pokračuje cez Súmračnú a končil možno (reakcia z pléna), vidím, že tá mapa je naozaj široká (zaznenie gongu), obsiahol celé Slovensko, zasiahol mnohé súdy, zasiahol prokuratúru, zasiahol... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Poprosím, kolegovia, máte možnosť prihlásiť sa s faktickými poznámkami kvôli svojim komentárom a zatiaľ nechajte, prosím, hovoriť rečníka.

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Poprad pomohol rozbiť túto štruktúru, keď nevymenoval pána zo Súmračnej za predsedu Ústavného súdu, ale môžeme si dať geografické okienko. Čo chcem však povedať, je, že tá korupcia, tá súdna mafia je prerastená cez Slovensko. Je to prokuratúra, sú to súdy. To, ako tí jednotliví sudcovia, ako tí jednotliví zadržaní a obvinení na seba vypovedajú zapadá do toho, čo sme si prečítali v Threeme a ukazuje sa, že tu bol systém, ktorý bol riadený, kontrolovaný mafiánmi za účelom vydierať, korumpovať a kriviť právo. A tomuto je, chvalabohu, koniec.
Táto novela ústavy obsahuje prvky, ktoré pomôžu stabilizovať slovenské súdnictvo a urobiť hrubú čiaru za minulosťou. Nielen tak, že kývnuť rukou, ale aj sa s ňou vysporiadať. Preto si myslím, že prvé a úplne kľúčové, čo je v tej ústave, je reforma Súdnej rady takým spôsobom, že Súdna rada dostane regionálny princíp, že sudcovia sa nebudú môcť sťažovať na to, že je tam väčšina z Košíc, je tam väčšina z Banskej Bystrice alebo väčšina z Bratislavy. Každý ten región bude mať svojho zástupcu, samozrejme, Najvyšší súd a Najvyšší správy súd.
Rovnako, čo je pri reforme Súdnej rady úplne kľúčové, je to, že už viac nebudú môcť byť nominovaní sudcovia zo strany oprávnených subjektov, ako je parlament, vláda Slovenskej republiky alebo Úrad prezidenta republiky. Súdna rada sa naozaj stane nezávislým orgánom sudcovskej samosprávy, ktorá bude mať významný nástroj na to, aby pomohla očisťovať justíciu. A ten nástroj, a to považujem za úplne druhý kľúčový prvok, sú bezpečnostné previerky, resp. možnosť preskúmavať majetkové pomery sudcov.
Ústavný súd pri svojom aktivistickom výklade, keď vyhlásil časť ústavy za protiústavnú, zrušil možnosť toho, aby Súdna rada preskúmavala majetkové pomery, ale aj širšie pomery a širšiu štruktúru pomerov sudcov. Ja som veľmi rád, že pani ministerka so svojím tímom našla riešenie, ktoré je v súlade s ústavou a ktoré nám poskytne to, aby sme sa mohli pozrieť na to, akým spôsobom sudca nadobudol majetok, s kým sa stýka alebo je jeho sieť väzieb a či toto je legálne, či toto je v poriadku a či toto nezakladá nejaké riziko, že ho niekto ovláda, korumpuje a podobne. Toto je úplne kľúčové, pretože tá stará múdrosť hovorí, že keď ide o korupciu alebo keď chceš odhaliť zločin, tak nasleduj peniaze.
My máme dnes sudcov, ktorí sú vo väzbe, ktorí nevedia vysvetliť svoj majetok. Pani Jankovská má byt za 500-tisíc pod hradom, ktorý už teda medzičasom je jej synov. Pán Lindtner má dom v Rakúsku údajne v hodnote za 500-tisíc. Odkiaľ na to zobrali títo sudcovia z priemerného platu, ktorý je na súde, a je aj tak nadštandardný a aj tak nedáva možnosť zarobiť si len tak na dom za 500-tisíc? Odkiaľ majú sudcovia aj prokurátori na to, aby mohli bývať tu pod hradným kopcom v bytoch za 400, 500, 600-tis. eur? Z platov sudcov? Keby sú tam 30 rokov, nič nejedia, nič nepijú a nikde nechodia, tak možno zarobia tých 500-tisíc, aby si mohli kúpiť takýto byt. Ukazuje sa, že na súde sudcovia ani prokurátori nie sú imúnni voči peniazom, že mnohí z nich, žiaľbohu, sa nechali korumpovať a či už priamo alebo nepriamo cez to, že im boli poskytnuté nenáležité výhody.
Myslím si, že možnosť preveriť majetky sudcov tak, aby boli do toho zapojené príslušné orgány, ktoré v štáte máme, je úplne kľúčová. Tam Súdna rada bude môcť identifikovať aj za pomoci Slovenskej informačnej služby, aj za pomoci Policajného zboru, aj za pomoci NBÚ a ďalších orgánov, či ten sudca naozaj nie je osoba, ktorá požíva nenáležité výhody, ktoré jej boli poskytnuté na základe toho, že kriví zákon a nerozhoduje nestranne a spravodlivo.
A s tým súvisí podľa mňa tretia najdôležitejšia vec, a to je disciplinárna zodpovednosť, lebo darmo nájdeme tých, ktorí pochybili, ak im to nevieme preukázať, resp. ich nemá kto odsúdiť. Tá debata tu je dlhodobo o tom, že kto má súdiť tých, ktorí súdia. Ja som veľmi rád, že po 30 rokoch akademických diskusií o tom, že či Slovensko potrebuje alebo nepotrebuje Najvyšší správy súd, pani ministerka Kolíková proste nabrala odvahu a povedala, že, áno, potrebuje ho, pretože potrebujeme čistiť systém prokuratúry a systém justície alebo súdnictva. A to takým spôsobom, že budeme mať vytvorenú organizáciu, ktorá sa nebojí a nebude báť, bude nezávislá a bude súdiť tých, ktorí majú súdiť alebo ich majú stíhať.
Ja si myslím, že keď sa pozrieme na to, akým spôsobom disciplinárne senáty boli schopné alebo neboli schopné sa vysporiadať so svojimi kolegami, tak v tomto je to obrovský posun. Dôležitá vec, ktorá pomôže slovenskému súdnictvu. Naozaj po 30 rokoch od novembra ´89 sme sa podľa mňa dostali do veľmi zvláštnej situácie, že bolo tu obdobie ticha pár rokov, keď stále verejnosť vedela o tom, že súdy, aj to vyjadrovala, že súdom neverí, že majú najnižšiu dôveru. Ale platilo staré známe - skutok sa nestal. Všetci sa pozerali ako keby bokom od toho a zrazu po zmene vlády, po tom ako má polícia rozviazané ruky, po výpovediach kajúcnikov, po tom ako sme zistili, o čom si písal Kočner s politikmi, s Jankovskou a ďalšími, vidíme, že to bol jeden obludný mafiánsky systém, ktorý kupoval rozsudky, ktorý sa snažil kriviť právo, a to tak, aby mali z neho benefit len oligarchovia a bežní ľudia boli posunutí na bočnú koľaj.
Ja si myslím, že táto novela ústavy je historickou šancou urobiť hrubú čiaru, vysporiadať sa so svojou minulosťou aj disciplinárne a trestne a ukázať ľuďom, že spravodlivosť a zákon na Slovensku vie naozaj platiť pre všetkých.
Ja chcem veľmi pekne poďakovať pani ministerke Kolíkovej za všetku námahu, ktorú do toho vložila. Tie rokovania naozaj neboli jednoduché. Aj za expresný čas. Behom pár mesiacov pripravila systémovú a prvú veľkú novelu tejto vládnej koalície. My všetky štyri strany vládnej koalície sme išli do volieb s tým, že chceme očistiť Slovensko. A to nie sú len reči, na to treba konkrétne kroky. Reforma, ktorú pripravila strana ZA ĽUDÍ a Mária Kolíková, ukazuje, že to myslíme vážne.
Ja som veľmi rád, že aj symbolicky je to naozaj prvá veľká reforma a začiatok veľkej reformy, ktorá pomôže vrátiť dôveru ľudí v spravodlivosť a právny štát.
Pani ministerka, veľká vďaka.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.12.2020 15:05 - 15:06 hod.

Juraj Šeliga Zobrazit prepis
Tento mechanizmus, ktorý ste navrhovali, by znamenal, že nám platy stúpnu, pretože tento rok minimálna mzda stúpla. O zmrazovaní hovoril pán poslanec Mazurek a rovnako to hovoril aj pán poslanec Beluský. Ten ukazovateľ priemernej mzdy v národnom hospodárstve podľa mňa reflektuje to, ako reálne tie platy sú rozložené naprieč ekonomikou. Pointa je, že ak chcete hovoriť o tom, že si máme znižovať platy alebo že si máme zmrazovať platy, tak sa treba pozrieť na čísla, lebo zmrazenie platov je síce ľúbivá téma, ale v tejto situácii by na konci dňa sa ukázalo, že nám zostane vyšší plat, ako by nám patril v roku 2020.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.12.2020 15:02 - 15:03 hod.

Juraj Šeliga Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja si myslím, že samozrejme, že poslanci Národnej rady a verejní činitelia majú byť solidárni v situácii, keď sa ekonomike nedarí, o to viac, ale to, čo predvádzate, páni z ĽSNS, je hrubý populizmus, pretože, za prvé, sú dve podmienky, na základe ktorých sa upravujú platy ústavných činiteľov.
Prvá podmienka, pomenoval ju pán poslanec Viskupič, pán poslanec Beluský na to reagoval, pôjdu nám platy dolu, pretože sa zvýšil dlh. A druhá podmienka sú jasné čísla. Ten výpočtový mechanizmus je úplne známy, je upravený v zákone o platových pomeroch a je upravený v zákone, v ústavnom zákone o verejnom záujme.
Priemerná mzda v národnom hospodárstve minulý rok bola 1 092 eur. Tento rok, I. kvartál, priemerná mzda 1 085 eur, II. kvartál 1 088 eur, III. kvartál 1 087 eur. Keby sa neviem čo stalo, že v IV. kvartáli stúpne tá mzda, tak nikdy nebude viac ako 1 092 eur za minulý rok. To znamená, že keby sme si zmrazili platy, tak de facto ich máme vyššie, ako ich budeme mať podľa tohto výpočtového mechanizmu. To je celé.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 1.12.2020 11:07 - 11:07 hod.

Juraj Šeliga Zobrazit prepis
Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Ďakujem pekne. Keďže som ja ráno viedol schôdzu, o 9.40 som dostal informáciu, že pán minister tu, myslím, ešte nebol, s tým, že ešte sa pracovalo na nejakom návrhu, preto mi prišlo zbytočne vás tu držať, tak som vyhlásil prestávku do jedenástej s tým, že ako som porozumel, teraz pán poslanec Viskupič podal procedurálny návrh, ktorým požiadal plénum, aby presunul tento bod. To je vysvetlenie, ktoré som dostal, ktoré vám viem ponúknuť. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 1.12.2020 11:06 - 11:06 hod.

Juraj Šeliga Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. V mene štyroch poslaneckých klubov SaS, SME RODINA, OĽANO a Za ľudí podávam návrh na presun voľby generálneho prokurátora na 3. decembra 2020 (reakcie z pléna, zaznenie gongu), tlač 340, na 17. hodinu, rovnako tlač 338, voľba predsedov výborov, tak ako boli uvedené v programe.
Rovnako na návrh poslaneckých klubov OĽANO, SME RODINA, SaS a Za ľudí dávam návrh na presunutie bodov 24., 25., 26., 27. na štvrtok 3. decembra o 9. hodine ráno.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.11.2020 10:23 - 10:25 hod.

Juraj Šeliga Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Panie poslankyne, páni poslanci, pán doktor, priznám sa, samozrejme, čítal som správu Špeciálnej prokuratúry za rok 2019, iste s miernym skepticizmom, keďže ju koncipoval ešte špeciálny prokurátor Kováčik, ktorý je dnes vo väzbe a už nie je špeciálnym prokurátorom. Napriek tomu vy ste nám to tu zhrnuli, myslím si, že to bolo dostatočné, pretože kto mal záujem si prečítať správu špeciálneho prokurátora, tak si ju prečítal, no napriek tomu mi vyvstáva jedna otázka, a to by som bol rád, ak by ste nás o nej informovali, a to je to, že v akom povedzme personálnom stave je dnes Špeciálna prokuratúra a teraz nemyslím konkrétne štatistiky, ale predpokladám, že keď šéf alebo hlavný prokurátor Špeciálnej prokuratúry skončí vo väzbe, tak to má iste aj nejaký typ vplyvu na morálku, pracovnú morálku špeciálnych prokurátorov alebo prokurátorov Špeciálnej prokuratúry a vôbec celú atmosféru a nastavenie Špeciálnej prokuratúry. To by som bol rád, ak nám môžte popísať, akým spôsobom sa s tým aj prokurátori Špeciálnej prokuratúry vysporiadavajú, pretože ostatných pár dní tu bolo vypočúvanie kandidátov na generálneho prokurátora, kde poslanci Národnej rady kládli otázky tým kandidátom, akým spôsobom sa oni ozývali a akým spôsobom to na nich vplývalo.
A iste nie je príjemné pre prokurátorov Špeciálnej prokuratúry vnímať to, že ich nadriadený, donedávna nadriadený dnes čelí trestnému stíhaniu v závažnej trestnej veci, navyše je väzobne stíhaný a musel sa vzdať funkcie špeciálneho prokurátora. Rovnako iste o tej atmosfére niečo svedčí aj to, že drvivá väčšina prokurátorov Špeciálnej prokuratúry podpísala výzvu na jeho odstúpenie.
Preto by som vás chcel poprosiť, ak by ste mohli informovať plénum Národnej rady Slovenskej republiky o tom, akým spôsobom a aká atmosféra, ak tak môžem povedať, ľudsky vládne na tej prokuratúre a kam sa to celé posúva, a čo tí prokurátori očakávajú.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.11.2020 14:41 - 14:41 hod.

Juraj Šeliga
Ako ďalší v rozprave pán poslanec Erik Tomáš. Nie je v rokovacej sále. Tým pádom vyhlasujem rozpravu za skončenú. Chcem sa spýtať, pán navrhovateľ, pani spravodajkyňa, máte záujem reagovať? (Reakcia z pléna.)
Odpustite mi, moja chyba, naozaj sa ospravedlňujem. Samozrejme, ústna.
Kto sa chce prihlásiť do ústnej? Nech sa páči. Nikto. Nikto. Nech sa páči, pán minister? Nie.
Pani spravodajkyňa. A potom budeme hlasovať.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 22.10.2020 14:48 - 14:48 hod.

Juraj Šeliga
Ďakujem pekne, pani ministerka.
Chcete sa dopýtať? Nech sa páči.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 22.10.2020 14:44 - 14:46 hod.

Juraj Šeliga Zobrazit prepis
Ďakujem. Pani poslankyňa Pleštinská sa pýta pani podpredsedníčky vlády Remišovej:
"Mnohé globálne problémy sú do veľkej miery lokálne v zmysle, že vyžadujú kroky na lokálnej úrovni. Ako sú slovenské regióny a mestá zapojené do týchto tém? Aké postupy sa prijímajú na znižovanie administratívnej záťaže tzv. debyrokratizovania, ktorý často komplikuje využívanie prostriedkov alebo investícií do infraštruktúry?"
Na pani Remišovú odpoveď, odpovedá opäť pani ministerka Milanová.
Nech sa páči.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 22.10.2020 14:42 - 14:43 hod.

Juraj Šeliga
Pani ministerka, chcete to nejako komentovať?
Skryt prepis