Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.1.2021 o 11:50 hod.

Mgr.

Juraj Šeliga

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2021 16:12 - 16:14 hod.

Juraj Šeliga
Ďakujem.
Ako ďalší v rozprave... ešte prepáčte, s reakciou, samozrejme, pán poslanec Suja, nech sa páči.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2021 16:10 - 16:11 hod.

Juraj Šeliga
Ďakujem.
Pán poslanec Ďurica s reakciou.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2021 16:52 - 16:54 hod.

Juraj Šeliga Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ospravedlňujem sa, nestihnem zareagovať na vás všetkých a nechcem ísť znovu do rozpravy, bolo by to nefér. Mne sa zdá, že tento váš návrh, a to poviem veľmi otvorene a hovorím to za seba, aby to bolo úplne jasné, ponúka určitý priestor aspoň pre mňa a pre niektorých mojich kolegov na reflexiu.
Súčasťou tej reflexie nemôže byť z povahy veci iba to všetko negatívne, lebo s tým nesúhlasím, a nielen preto, že vy ste v opozícii, ja som v koalícii, ale že sú proste objektívne fakty a dáta, ktoré svedčia v tom, že niektoré veci táto vláda robí dobre, a sú veci, v ktorých musí pridať. To je, predpokladám, legitímny postoj, ktorý všetci vnímate.
Mne sa ale zdá jedna vec v súvislosti s tou reflexiou, ja to poviem úplne otvorene, ja si vyčítam jednu vec a to je to, teda nie iba jednu, ale jednu v súvislosti s týmto parlamentom, že vtedy, keď tu boli naťahané tie igelity, to považujem aj za svoje osobné zlyhanie a uvedomujem si, že vtedy som mal prísť ja za vami rokovať, vy ste mi to aj právom vyčítali, a tak to malo byť.
Chcem na to nadviazať, je, že vy hovoríte, že treba skrátiť volebné obdobie, ale to je politický argument, tak ja to previažem s politickou zodpovednosťou. Iste, exekutívnu zodpovednosť má vládna koalícia, ale je otázka, či v tomto parlamente nemáme všetci politickú zodpovednosť, a keď hovorím o reflexii, vy hovoríte, skráťme volebné obdobie.
No ja chcem postaviť aj tú otázku nasledovne. Nielenže, čo je alternatíva, ale čo ste aj vy urobili pre to, aby ste priniesli konštruktívne riešenia. A to si musíme všetci vyvážiť, či jedna strana tu iba kričí a hovorí, že všetko je zlé, že Matovič je najhorší na svete, alebo ponúka aj reálne riešenia, ktoré vieme aplikovať naprieč politickým spektrom. To je tá otázka, a preto hovorím, že mňa ste nepresvedčili o tom, aby sme hlasovali za skrátené... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.2.2021 16:02 - 16:23 hod.

Juraj Šeliga Zobrazit prepis
Dobrý deň, dámy a páni. Priznám sa, že som si myslel, že tento bod bude na programe v iný deň, ale príde mi úctivé aj k vám, pán predseda, aj k predkladateľom vystúpiť, lebo je to vážna téma, čo predkladáte do Národnej rady do pozornosti tohto pléna.
A na úvod chcem povedať, že možno sú kolegovia z vládnej koalície, ktorí spochybňujú tento typ vašej aktivity, ja chcem aj z tohto miesta s plnou vážnosťou povedať, že to je legitímna opozičná politika a prebieha podľa môjho názoru kultúrnym spôsobom. A tak je to správne. Bol by som rád, keby celá opozícia v tomto nasledovala váš vzor a ten politický boj prebiehal takýmto spôsobom.
Hovorili ste, aby sme poukazovali aj do vlastných radov. Ja by som bol rád, keby aj vládna koalícia, resp. niektorí jej predstavitelia, tiež používali nástroje politického boja, ktoré sú štandardné. Ja priznám sa vám, dámy a páni, som chcel vystúpiť preto, že sa mi zdá, že k tejto téme treba pristúpiť s vážnosťou aj preto, že vy a vaša strana reprezentujete značné množstvo ľudí, ktoré vám vyjadrujú podporu v prieskumoch, možnože je také ironické, že ja a naša strana so 4 % idem hovoriť k vám, ktorí máte veľa percent, nejdem vám robiť až takú reklamu.
Predkladatelia, mne sa zdá, a pri tomto, keď som si pozrel ten návrh, samozrejme, on je technický vo svojej podstate, tak v prvej časti len azda spomeniem, že je vôbec otázka, nechcem o tom hovoriť dlho, že či by to bolo ústavné konformné, keby sme si skrátili volebné obdobie, treba to povedať, pretože sa zdá, že je doteraz za tých posledných 30 rokov na Slovensku ako keby nevyriešená táto otázka úplne jasne. Je vždy závislá od politickej vôle. V Českej republike to vyriešil Ústavný súd. To hovorím ako právnik, odpustite mi, že nejdem rovno k politike.
Ale teda v politike sa mi zdá dôležité v tomto momente sa spýtať jednu vec. Že vy navrhujete, aby sme si skrátili volebné obdobie, aby prišli nové voľby. No mne napadá otázka, že čo je tá alternatíva, ktorú ponúkate. Čo je to, čo prináša aj vaša strana HLAS, aj predstavitelia opozície, ak si vás takto môžem dovoliť združiť do jedného bloku, ktorý evidentne z povahy veci sú v opozícii k tejto vládnej koalícii a k jej krokom.
Čo je tá alternatíva? Vy... A, pán Pellegrini, ja to nemyslím nejako osobne, ste veľmi zdatný rétor, právom kritizujete niektoré kroky, ja sa ich dotknem. Myslím si, že je na mieste aj tento moment využiť na nejaký typ reflexie, a verím, že tá reflexia bude pokračovať, ale ak sa pozriem hlbšie, ja nevidím z vašej strany plán, ktorý ponúkate pre Slovensko. Môžete povedať a mohli by ste mi odpovedať na to, že, samozrejme, ten plán príde, ak by ste skrátili to volebné obdobie, príde predvolebná kampaň a tam ho naplno ponúkneme. No napriek tomu predsa len sme rok od volieb a ja nevidím, že čo je tá alternatíva, čo by ste robili inak a akým spôsobom by ste riadili tú krajinu inak.
My máme nejaký typ skúseností, nebudem ju nazývať historickou skúsenosťou, lebo to nie je také veľké a také dlhé obdobie, ale zažili sme a videli sme, akým spôsobom ste riadili krajinu, aj so svojimi pozitívami, lebo si myslím, že nie všetko, čo minulá vláda urobila, je zlé. Samozrejme, to mi hádam odpustíte, ja vnímam to, že väčšina toho, čo robili minulé vlády, nebolo v súlade s najlepšími záujmami Slovenska.
A práve preto sa pýtam, teda že čo ponúkate občanom okrem marketingu, okrem politického boja, ktorý je legitímny, a to budem opakovať stále, a ktorý, a skutočnosti, ktorú by som mohol zhodnotiť, vo všeobecnosti nenávisti voči premiérovi a voči tejto vládnej koalícii. A zdá sa mi to trošku málo na to, aby sme pristúpili k takému kroku, ako je skrátenie volebného obdobia.
Tie voľby boli desať mesiacov späť, samozrejme, nie je to dlhá doba. Je tiež fér povedať, a to by som čakal, že bude znieť aj z vašich úst ako opozičných poslancov, že Slovensko sa dostalo do krízy objektívne. A objektívne hovorím preto, že pan... za pandémiu COVID nemôže Igor Matovič. Nemôže za to strana OĽANO, SaS, SME RODINA, ZA ĽUDÍ, ale rovnako za to nemôže ani strana HLAS, ani strana SMER a ani páni a dáma z ĽSNS. To je proste fakt, že my sme v kríze, celý svet s tým zápasí, celý svet a na celom svete, žiaľbohu, umierajú ľudia, rodiny prichádzajú o svojich otcov, o svoje matky, súrodenci o svojich blízkych, partnerov a mohol by som pokračovať. Toto vidíme všade vo svete bez ohľadu na to, kto je pri moci. Vidíme to v krajinách, ako je Rusko, Severná Kórea, ale aj vo vyspelých demokraciách, ako je Nemecko alebo Spojené štáty, či Holandsko.
Rovnako s týmto je spojená určitá miera nespokojnosti, ktorá je legitímna zo strany občanov. Použijem príklad Dánska, kde včera boli obrovské protesty napriek tomu, že Dánsko patrí medzi špičku v tom, akým spôsobom a ako rýchlo sa očkuje, akým spôsobom sú zavádzané opatrenia.
Ja vnímam z vašej strany a poviem to úplne na rovinu, aj keď nebudem za to úplne populárny, že právom kritizujete spôsob komunikácie tejto vládnej koalície. Sám seba sa pýtam, že či to je dostatočný argument a dostatočný dôvod na to, aby sme skončili, aby toto plénum si skrátilo obdobie. Príde mi to málo. Nebudem vám klamať. Príde mi to málo preto, že ak sa odosobním od toho, akým spôsobom miestami komunikuje premiér alebo akým spôsobom tu prebiehal konflikt medzi pánom Sulíkom a pánom premiérom, tak mimo toho sa nič tak závažné nestalo. Nie, že by sa nestalo v súvislosti s krízou, nie že by neumierali ľudia, ale nič také tvrdé, také netransparentné, také, čo úplne zlomilo Slovensko, sa nestalo v tej rovine, za čo by mohla vládna koalícia. Viem, sám si odpoviem, poviete mi argument ktorý používate, a ja ten argument považujem za hlúpy, nie preto, že ho používate vy, ale preto, že znel z úst najvyšších predstaviteľov tejto vládnej koalície. A to je argument, že niekto môže za 4 300 mŕtvych.
Za to, že ľudia zomierajú môže v prvom rade COVID, nemyslím si, že ani minister hospodárstva, alebo strana SaS, alebo nejaká iná strana za to môže. Je otázka a tá otázka je legitímna v tom, či iný manažment pandémie, či iným spôsobom ak by sa reagovalo alebo ak by boli prijímané opatrenie, sme toto číslo nemohli zmenšiť. No nebuďme, prosím, idealisti, a to verím špeciálne pri strane HLAS, že máme zdravý rozum, že ktokoľvek iný by bol v tej pozícii, že by zabránil tomu, aby na Slovenku umierali ľudia. To proste nie je pravda a od tohto by sme sa mali ako dospelí politici odosobniť, mali by sme povedať veľmi férovo, že, žiaľbohu, COVID spôsobuje smrť a že tá smrť je veľmi tragická. A ja mám v úcte a s úctou pamätám na všetkých tých, ktorí podľahli aj v mojom okolí, ktorí umreli na následky ochorenia COVID-19.
Iste, a to je chyba, ktorej sa, nemôžem povedať, že priznávam, ktorá ma mrzí, ale o ktorej hovorím veľmi priamo, a hovorím o nej už dlho, je chyba, že to je komunikované takýmto spôsobom. Pre mňa však tá komunikácia, a to označujem ako prvú chybu, nie je argumentom na to, aby sme skrátili volebné obdobie, pretože takéto chyby, ktoré sú nevynútené, ktoré robí sčasti táto vládna koalícia, sa pretavia na ich volebnom výsledku v momente, keď tie voľby prídu. Ja rozumiem a je to úplne legitímne politicky, že vy si prajete, aby tie voľby prišli skôr.
Ja ešte keď som nebol aj v politike, tiež som si prial, aby prišli voľby skôr, ale v tomto sme dodržiavali všetci ústavný rámec a to, že tie voľby prichádzajú po štyroch rokoch. Ak je dôvod na to, že kvôli komunikácii alebo kvôli nejakej prestrelke medzi dvoma pánmi má byť skrátené volebné obdobie, to mi príde jednoducho málo a zdá sa mi, že to je naozaj len taký povedzme politický, síce legitímny, ale politický argument.
V súvislosti s tými zlyhaniami, budem sa venovať najprv zlyhaniam, tým, čo sa deje, pretože ste argumentovali, pán Pellegrini, nech nehovoríme iba o minulosti, samozrejme, hovorme o súčasnosti. Vy sám a všetci politici, a teraz ich nedelím na opozíciu a na koalíciu, ich názor na protipandemické opatrenia sa nejakým spôsobom vyvíjal. Môj samotný, váš, ako tu sedíme, mohli by sme, keby sme išli osobu po osobe, tak by povedal, že v čase sa nejakým spôsobom vyvíjal. A nechcem byť taký tvrdý alebo že vám teraz idem vyťahovať vaše výroky, ospravedlňujem sa inak, že to personalizujem tak na vás, ale ste líder, vy to iste znesiete, že povedali ste, otvorme prevádzky - zavrime prevádzky. Ja tiež nie s takou pozornosťou ako vy som vnútri koalície hovoril nejaký svoj názor. Vyvíjal sa náš názor, no na konci dňa prijala vláda nejaké rozhodnutie a za to rozhodnutie nesie zodpovednosť.
Ale poďme teda k tomu, čo sa deje v rovine, že Slovensko v rámci očkovania, začnem pri očkovaní alebo od konca, dnes rokuje o nákupe ďalších miliónov vakcín. V rámci dát, tvrdých dát sme niekde v strede priemeru, alebo teda v strede toho, akým spôsobom a akou rýchlosťou očkujú krajiny Európskej únie. Rovnako si myslím, že čo sa týka opatrení, tak keď sa pozriem na okolité krajiny v rámci strednej a západnej Európy, tak Slovensko nezavádza nič neštandardné. Iste, je to ako keby podtrhnuté alebo zvýraznené tou emóciou a svojským, alebo teda takým štýlom, akým niektorí predstavitelia koalície komunikujú, no na druhej strane, ak toto by som zabudol a predstavil si kohokoľvek iného na ich mieste, tak sa mi zdá, že to, čo robia, robí aj ostatná Európa.
Rovnako čo sa týka ekonomickej pomoci. Samozrejme, že všetci, každý politik, a to mu slúži ku cti, že povie, že tá ekonomická pomoc je malá, že by mala byť väčšia, rýchlejšia, intenzívnejšia. Ale ak chceme byť v tomto féroví, tak sa pozrime opäť na tvrdé dáta. A naša pomoc v mnohých oblastiach, porovnám to s Rakúskom, je väčšia ako Rakúsko. Iste, tiež férovo poviem, že sú oblasti, kde je nižšia ako Rakúsko. Ale opäť v tomto nie sme nijakým spôsobom čierna diera Európy, čo, a to je dôsledok, trúfnem si povedať, aj 12-ročného vládnutia strany SMER, ale aj nedokončených reforiem, ktoré tu boli či za pani Radičovej, alebo predtým ešte za druhej Dzurindovej vlády, zlyháva v procesnom manažmente a doručovaní aj peňazí, aj pomoci zo strany štátu, že to je proste fakt.
Ďalšia vec, ktorá je, ďalšia vec, ktorá je iste ako keby veľkým politickým nábojom pre vás ako opozíciu a spôsobuje hnev, alebo teda negatívnu emóciu v mysliach a dušiach občanov, je testovanie. Otázka testovania je, jasné, že je aj politická, alebo spolitizovaná a je aj komplikovaná, na tom sa zhodneme nielen preto, že nie je na svete jedna štúdia, ktorá by povedala, že široké celoplošné testovanie zhoršuje situáciu, a nie je, samozrejme, aj naša skúsenosť to hovorí, sa ukazuje, že celoplošné testovanie nie je iba zázračným liekom. Ale opäť, ak sa držíme tvrdých faktov a vedcov, tak vedci nám hovoria, že je dôležité intenzívne testovať, že je dôležité testovať v ohniskách, že je dôležité trasovať kontakty a že je dôležité, aby ľudia boli potom v karanténe, resp. v izolácii. A toto sa na Slovensku deje.
Rozumiem, opäť mi poviete, ale akým spôsobom a akou formou sa to deje? Ja sám som bol toho kritikom. Vnímam, že niektoré veci by sa mohli urobiť inak, ale ak sa odosobním od tejto emócie a pozriem sa na tú intenzitu toho, intenzitu toho, aký to má dopad aj na štátny rozpočet, a to nezľahčujem váhu alebo teda hodnotu tých peňazí, akým spôsobom to má šancu pomôcť ľuďom, tak to nevidím v tom rozmere, že kvôli tomu by táto, tento parlament si mal skrátiť volebné obdobie.
A nijakým spôsobom sa nezbavujem toho, že aj to celoplošné testovanie, aj ďalšie testovania sa podarili hlavne vďaka pomoci samospráv, vďaka skvelej pomoci armády a hlavne vďaka pomoci zdravotníkov, dobrovoľníkov a ich hrdinskému nasadeniu. Ja si myslím ale, že oni to nerobili kvôli Igorovi Matovičovi, veď tu vy prví by ste súhlasili so mnou, že to nerobili kvôli Igorovi Matovičovi, ale že to robili kvôli ľuďom, kvôli svojim blízkym a kvôli krajine. Nesúhlasím s tým grafom, ktorý bol prezentovaný. Mám pochybnosti o tom, či tá krivka išla takým spôsobom, ako tam bola nakreslená, ale to neznamená, že tam nebol pozitívny efekt toho, že ľudia sa išli dať otestovať.
Rovnako vláda prijala COVID automat a ten COVID automat je podľa mňa správna vec. Je správna vec ani nie tak kvôli tomu, čo konkrétne je v ňom napísané, aby som išiel teda stranu po strane, ale kvôli tomu, že tu je jasný plán, že je úplne jasné, akým spôsobom sa má postupovať. A na to sme my tlačili. Na to ste koniec koncov aj vy poukazovali a tlačili. A to si myslím, že je správne. To vnímam ja ako hodnotenie situácie.
Azda dovolím si tak technokraticky ešte v súvislosti s peniazmi povedať dve veci. Prvá vec je tá, že napriek tomu, že Slovensko má deficit, že ten deficit nie je malý, tak nezávislými odborníkmi bol ohodnotený ten rozpočet ako najférovejší. Férový z hľadiska toho, že bolo úplne jasné, koľko peňazí máme, koľko peňazí si musíme požičať a na čo tie peniaze budú minuté. Toto považujem za úplne dôležité a kľúčové.
A potom, samozrejme, a vtedy by som bol ochotný uvažovať o vašom návrhu, pán predseda, je, či táto vláda má korupčné kauzy. Napadajú ma dve veci, ktoré naši oponenti na nás môžu vytiahnuť. Prvá vec je nákup antigénových testov, ktoré, alebo o ktorom sa hovorilo vo veľkom, no dnešného dňa vôbec nie je známe, že akým spôsobom sa mala tá firma z Trnavy obohatiť a akým spôsobom mal na tom profitovať niekto z vládnej koalície. Ja môžem povedať, že, samozrejme, boli podané trestné oznámenia. Generálny prokurátor, ktorého toto plénum naprieč politickým spektrom zvolilo, povedal, že túto vec bude vyšetrovať, ale nie je k tomu žiadny záver, žiadny.
Opäť sa držím faktov a faktom je, že Slovensko nakupovalo tie testy v porovnaní s Európou ako krajina, ktorej sa podarilo vyrokovať jednu z najlacnejších nákupných cien. To je proste fakt, ktorý je nepopierateľný a dokonca aj vrátane nejakého zisku, ak nejaký zisk tá firma mala, na to neviem odpovedať, nevyhýbam sa tej otázke, tak stále to vychádzalo ako najlacnejšia v rámci tých európskych krajín.
No a potom podľa mňa by sme sa mali právom v súvislosti s otázkou, čo je tá alternatíva, pozrieť na to aj, čo sa tu dialo, pretože v tom zas ja vidím najväčšiu alebo jednu z najväčších pridaných hodnôt tejto vládnej koalície, a to začnem tým, čo je veľmi dôležité pre ľudí, je aj plán, aj Plán obnovy, aj rekonštrukcia, ak to tak môžem povedať, eurofondov. Nielen tým, čo robí moja kolegyňa Remišová, ale tým, akým spôsobom sa ten Plán obnovy kreoval. Iste, opäť poviete, že neboli verejné diskusie, stále si myslím, že na tú diskusiu je priestor, pretože Plán obnovy pôjde na tú najvyššiu európsku úroveň až v júni, resp. v júli tohto roka. Tam sa mi zdá, že keď sa opäť pozriem na Európu, že ten trend, kde majú byť investované peniaze daňových poplatníkov Európskej únie, je úplne štandardný, normálny a správny. Čo je neštandardné, je to, že aj z toho Plánu obnovy musíme sanovať veci, ktoré neboli urobené za minulých vlád.
Ďalšia vec, ktorá je podľa mňa veľmi dôležitá a o ktorej sa musíme baviť a zaslúžila by si osobnú pozornosť, je alternatíva v súvislosti s vyšetrovaním tých najzávažnejších káuz. Niektorí kolegovia, a to oceňujem a poviem to aj verejne, som rád, že to nerobíte vy, tu vykrikujú o politických procesoch, že sú tu akési monsterprocesy, ktorých cieľom je zapchať ústa opozícii, pozatvárať všetkých opozičných politikov, resp. bývalých nominantov vládnej koalície.
Ja v tejto súvislosti si dovolím povedať to, že vyšetrovatelia, policajti, operatívci, prokurátori alebo sudcovia sa za našej vlády nezmenili. My sme volili generálneho prokurátora, budeme voliť špeciálneho prokurátora, ale to sú len dvaja ľudia. Stále sú tam tí istí sudcovia, tí istí vyšetrovatelia a tí istí prokurátori, ktorí tam boli aj za vašich vlád. Ale, a to, prosím, môžme sa o tom baviť, a je to dôležité hlavne vysvetľovať ľuďom, ako je možné, že doteraz sa pomaly nič nevyšetrovalo, ak to dám do nejakého pomyselného grafu, nech pár, pár percent, lebo iste mi môžte povedať, pán Pellegrini, že za vašej vlády bola pani Jankovská vzatá do väzby, ale to je tých pár percent, ale za tejto vlády a pod touto ako keby garnitúrou sa zrazu vyšetruje.
To je niečo, čo, priznám sa, mi úplne myseľ neberie, že zrazu sme sa dozvedeli, že pán Kováčik mal 110 spisov u seba v kancelárii a tie klebety sme všetci v nejakej miere poznali. Niektorí sme podávali aj trestné oznámenia a nič, nič sa nedialo, nič sa nevyšetrovalo. Ako je možné, že zrazu, keď je pán Kováčik vo väzbe, tak sa rozdelí tých 110 spisov medzi prokurátorov a vyšetrovatelia, už je to na ich zodpovednosti, aká je tá dôkazná situácia, si trúfajú aj na najvyššie špičky biznisu na Slovensku. Ľudia, ktorí neboli dotknutí, ktorí boli nedotknuteľní, zrazu musia čeliť spravodlivosti. Toto je pre mňa kľúčová otázka aj vo vzťahu k vám a k vašej vláde v súvislosti s tým, že čo je tá alternatíva, či... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán podpredseda, musím vás upozorniť, že podľa § 28 ods. 1 rokovacieho poriadku váš čas vypršal, mali ste 20 minút. Môžete sa kedykoľvek prihlásiť asi do rozpravy ešte, ale...

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Dovoľte mi, aby som len ukončil svoje vystúpenie.

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Jasné, dokončite myšlienku a idú faktické poznámky. (Hovorené súbežne s rečníkom.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Ja to nechcem nijakým spôsobom zneužívať. (Hovorené súbežne s predsedajúcim.)
Boj proti korupcii, transparentnosť vo financiách je niečo, čo posilňuje túto vládnu koalíciu a je alternatívou pre Slovensko. Komunikačné chyby sú komunikačné chyby a ja ich nijako nebudem zľahčovať. No ak si dám toto na misku váh a snažím sa vážiť férovo aj vo vzťahu k tomu, čo sa deje v Európe, akým spôsobom Európa bojuje s pandémiou, nemôžem vás, vás a váš návrh podporiť.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.2.2021 15:05 - 15:15 hod.

Juraj Šeliga
 

Vystúpenie v rozprave 3.2.2021 15:05 - 15:15 hod.

Juraj Šeliga Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán podpredseda, pán navrhovateľ, pán spravodajca, budem právnicky, možno... Nie je tu pán Suja, lebo on na mňa zvykne reagovať, a potom to hneď vidím na Facebooku, tak možno mu napíšte, nech príde.
A XII. hlava osobitnej časti Trestného zákona obsahuje tie trestné činy, ktoré vy chcete vypustiť, a argumentujete, že vo svete je sloboda slova chránená rôznymi spôsobmi, samozrejme, najširšia ochrana je poskytnutá v Spojených štátoch, kde aj tá judikatúra súdu, najvyššieho súdu je, je široká a tá tradícia je iná. Ja práve preto o tom chcem hovoriť, že z čoho vychádza táto úprava, ktorá bola vložená vo veľkej novele a ktorá bola z časti obsiahnutá aj predtým do tej XII. hlavy Trestného zákona. Tá skúsenosť, ktorú zažila Európa či v začiatkoch 30.-40. rokov minulého storočia, alebo potom neskôr počas obdobia totalitného režimu, komunizmu, vplýva, samozrejme, aj na právne poriadky a na spoločnosť ako takú. A ten vplyv je spôsobený tým, že my sme sa naučili v Európe, že slovo má moc, že slovo môže spôsobiť to, že sa k moci na základe slova dostávajú ľudia, ktoré potom svoje slová a svoje názory realizujú brutálnym spôsobom. A ten brutálny spôsob je milióny a milióny ľudských obetí, ktoré boli spôsobené práve tým, že nikto sa poriadne nepostavil Hitlerovi, že mu ľudia ustupovali, že sa nikto poriadne nepostavil Tisovi, že mu ľudia ustupovali a na základe ich účastina moci, na základe ich vládnutia boli zavraždení ľudia, ktorí mali inú rasu, boli iného náboženského vyznania, ktorí boli zdravotne postihnutí, ktorí mali inú sexuálnu orientáciu.
Táto právna úprava nie je v našom právnom poriadku samoúčelne, ona je tam preto, aby bola schopná identifikovať pri určitej intenzite, a to treba zvýrazniť, lebo aj u nás je tá judikatúra jasná, pri určitej intenzite názory, ktoré vedú a podnecujú k tomu, aby ľudia začali páchať násilie na iných ľuďoch, na tých, ktorí nezdieľajú rovnakú vieru, nemajú rovnakú orientáciu alebo majú rôzne zdravotné postihnutie.
A toto je veľmi dôležité a o tomto treba hovoriť, lebo ak celý kontext necháme iba na tom, čo hovorí pán predkladateľ alebo skupina predkladateľov, že my chceme obmedziť ľuďom slobodu slova, to nie je, to proste nie je pravda. To sú milióny, milióny obetí, ktoré boli zavraždené, a toto si treba pomenovať a toto treba povedať úplne jasne. A ten návrh, ktorý vy predkladáte, má za cieľ podľa môjho názoru ponechať spoločnosť napospas tomu, aby tu ktokoľvek mohol vykrikovať čokoľvek, a to proste nie je správne. Jedna vec je povedať nejaký názor a môže to byť aj hlúpy názor, to je úplne v poriadku, ale druhá vec je skúmať potom a mať možnosť skúmať intenzitu toho, čo ten názor, jeho šírenie a všetky okolnosti v súvislosti s tým, ako bol tento názor vyslovený, k čomu to môže smerovať.
Pozrite, my všetci sme v tomto parlamente a dostali sme sa do tohto parlamentu na základe názoru. Pán Mazurek, ak ho môžem použiť ako príklad je zdatný rétor a iste aj na základe svojho prejavu ho ľudia volia. Mňa takisto ľudia volili na základe toho, ako som ja vystupoval, ako som konal aj ako som hovoril. A takto by som mohol ísť týmto plénom. A vyslovovať názor je v poriadku, ale ten názor má určité mantinely, resp. jeho prednášanie má určité mantinely, pretože ľahko sa môžme dostať do dôb, kde aj posilnený dobou sociálnych médií skĺzneme k tomu, že začneme tak podprahovo pomaly, ale veľmi intenzívne hovoriť, že proste niektorí ľudia by nemali napríklad mať právo na život. To je tá najextrémnejšia forma. Alebo že by mali byť vyčlenení do nejakých osobitných giet, alebo že by mali cestovať niekde vzadu v autobusoch a nemali by cestovať v rovnakých autobusoch, ako cestujeme my.
Hovorili ste o skúsenosti zo Spojených štátov a zdá sa mi, ak chceme byť féroví potom k tej skúsenosti a k prejavu, slobode slova, tak by sme mali ísť aj do tej judikatúry súdu, kde práve tá judikatúra sa vysporiadava s rasovou segregáciou, kde sa vysporiadava s tým, akým spôsobom aj Američania zlyhali v tom, že mali na svojom území určitý typ lágrov alebo táborov, kde počas 2. svetovej vojny koncentrovali obyvateľov, resp. príslušníkov japonskej menšiny v Spojených štátoch, alebo ázijských menšín, a s týmto sa oni vysporiadali, to je nie je tak, že by vôbec toto neriešili, no my posilnení tou skúsenosťou, tou tragickou skúsenosťou, ktorú máme v Európe, zásahom, ktorý tu priniesla druhá svetová vojna a ktoré tu priniesli tie monsterprocesy v 50. rokoch, sa musíme voči tomuto chrániť.
Viete, ja môžem položiť rétorickú otázku a pokojne môžete na to alebo nemusíte na to reagovať, pán Mazurek, je otázka, že či vy by ste sa ospravedlnili za to, čo sa udialo v minulosti, keby nad vami súd nevyniesol rozsudok. Ja neviem, možno na to viete odpovedať, možno nie, práve vo vašom prípade sa ukázala, že ten prostriedok ultima ratio, ten posledný prostriedok, ktorý je Trestný zákon, ktoré je trestné konanie, možno mal nejaký efekt, možno poviete, že nemal a že by ste to urobili tak či tak. Na to neviem odpovedať, ale pointa je, že je tu rámec, ktorý stanovuje zákon, a ten rámec, proste hovorí, že nie je možné vyzývať niekoho k nenávisti na niekom inom, na nenávisti, ktorá smeruje k jeho fyzickej likvidácii, k obmedzeniu jeho občianskych práv podobne. To je ako keby jedna skupina tých trestných činov, ktoré vy navrhujete vpustiť. A druhá skupina je zachovávanie si historickej pamäte.
Proste táto spoločnosť a moderná spoločnosť nemôže dopustiť to, že budeme popierať holokaust v tom najširšom slova zmysle holokaust, lebo on sa netýka len židovského obyvateľstva, alebo že sa budeme tváriť, že v období od roku 1948 po rok 1989 tu proste neboli politickí väzni, neboli tu monsterprocesy a nebolo tu jachýmovské peklo, ak to môžem povedať. To je podľa mňa primárna úloha štátu - byť schopný vysloviť úctu k mŕtvym, ktorí boli zabití, ktorí boli zabití, ja to opakujem, politickým režimom. Práve preto štát ide tak ďaleko a hovorí, že popieranie týchto faktov, lebo to sú fakty, to nie sú žiadne dohady ani historické názory, ktoré musia byť preskúmané, to sú konkrétni ľudia, ktorí boli zavraždení totalitnými režimami, tak ich pamiatku chráni až na takejto úrovni. A preto si myslím, že nie je správne, aby boli tieto trestné činy vypustené.
Ja som ochotný pripustiť akademickú debatu alebo debatu na úrovni aj sudcov, prokurátorov, odborníkov na Trestné právo, akým spôsobom sa má vyvíjať tá judikatúra, či je jasne stanovený ten mantinel, či je jasne stanovené to, kde tá intenzita, čo sú kvalifikačné kritériá tej intenzity pre posúdenie určitých trestných činov, či to máme dostatočné. To je úplne v poriadku, o tom sa rozprávajme, veď tak sa tá judikatúra aj vyvíja. Ale to, aby sme úplne vypustili tieto trestné činy alebo skutkové podstaty trestných činov, je podľa mňa nesprávne a bola by o cesta späť.
Ja potom aj politicky by som vás mohol upodozrievať z toho, to, čo tu kolegovia naznačili, že či nechcete tieto trestné činy vypustiť práve preto, že váš jeden z vašich kolegov dnes čelí trestnému stíhaniu práve kvôli jeho výrokom, kvôli jeho konaniu a podobne. To je vec, na ktorej sa nezhodneme, ja sa domnievam, že to je asi súčasťou motivácie, vy, predpokladám, to budete popierať.
A poviem aj jednu vec, kde si viem predstaviť s vami súhlasiť, a to je, ak by ste navrhovali vypustiť trestný čin ohovárania. Ja tam napríklad som ochotný držať slobodu prejavu, rozprávať o tom, či tá skutková podstata je napísaná správnym spôsobom, či naozaj nemôže byť nejakým spôsobom zneužívaná. Ale nikdy nemôžem súhlasiť s tým, aby sme za prvé nemali prostriedok, akým je možné zabrániť šíreniu a konaniu, ktoré smeruje k potláčaniu základných ľudských práv, národnostnej, rasovej alebo etnickej nenávisti. To proste nie je správne podľa mňa to, štát má držať. A rovnako nikdy nemôžem súhlasiť s tým, aby sme ako štát, lebo právo je nástrojom regulácie štátu, zabudli na milióny obetí, ktoré boli zavraždené v mene názoru Hitlera, Stalina a ďalších. Toto nie je správne, a preto nepodporím a nemôžem súhlasiť s vašou novelou.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 3.2.2021 11:26 - 11:26 hod.

Juraj Šeliga
Ďakujem. Prezentujme sa, prosím, a hlasujme.
(Hlasovanie.) Prítomných 118, za 111, proti nikto, zdržalo sa 7, hlasovali všetci prítomní.
Konštatujem, že sme sa uzniesli na tom, ktoré výbory sa budú týmto návrhom zaoberať.
Dámy a páni, to bolo posledné hlasovanie.
Pán poslanec Drdul, procedurálny návrh, nech sa páči.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2021 13:39 - 13:39 hod.

Juraj Šeliga
Pokoj. Nech sa páči, pán poslanec Benčík.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2021 11:50 - 11:52 hod.

Juraj Šeliga Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, kolegyne, kolegovia, za reakcie. Ja len doplním nad rámec toho, že momentálne Slovensko – ako celý svet – bojuje s vírusom COVID-19 a zamestnáva to do značnej miery našu pozornosť, no súčasťou programového vyhlásenia vlády je aj reforma verejnej správy, s ktorou nevyhnutne súvisí, samozrejme, reforma samosprávy. Podľa mňa toto je vec, a poviem to úplne na rovinu a hádžem vám tu rukavicu, koaliční starostovia, starostky, primátorky a primátori, je vec, ktorej sa musíme venovať, lebo máme historickú šancu veci posunúť dopredu.
Tá reforma, ktorú začal Nižňanský, ak to takto môžem povedať, nie je dokončená a je treba v nej pokračovať. A nie je to len otázka politickej pohodlnej väčšiny, je to aj otázka odvahy a odbornosti. Vláda dostane na stôl nejaký materiál, premiér sa bude rozhodovať, ktorým spôsobom sa bude realizovať reforma verejnej správy a s tým súvisiaca reforma samosprávy.
Za seba hovorím, cesta je posilňovať samosprávy. Úplne súhlasím s vami, dámy, v tom, čo hovoríte, nemôžme len naváľať kompetencie na samosprávy a nedať im peniaze. Ale samospráva sa raz a navždy musí stať partnerom tejto vlády, ona nie je podriadená vláde, dokonca častokrát z tých ľudských skúseností, ktoré máme, stojí nad vládou, pretože podáva pomocnú ruku tam, kde vláda len začína rozmýšľať o tom, čo by mohla urobiť. Toto je proste fakt.
To celoplošné testovanie nám to ukázalo, my musíme podporovať samosprávu, lebo to súvisí nielen s otázkou regulácie, to súvisí s otázkami, ktoré sú oveľa širšie. To je otázka prostredia, kde žijeme, otázka výchovy mladých, otázka vzdelávania a otázka kultúry ako takej, ktorá vplýva na atmosféru v štáte. Na toto musíme pamätať, na toto treba tlačiť, a opakujem to, lebo je tu veľa aj starostov, aj primátorov, aj starostiek, aj primátoriek.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.1.2021 11:39 - 11:45 hod.

Juraj Šeliga Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Pani poslankyňa, pán navrhovateľ, dámy a páni, aj takto v piatok predpoludním sa mi zdá, že je treba povedať ešte k tomu, čo je predkladané momentálne v Národnej rade, pár slov, pretože táto debata sa tu tiahne roky. Roky na Slovensku, špeciálne vy primátori, primátorky, starostovia obcí, ale vôbec aj ľudia, ktorí žijú na Slovensku, zápasia s tým, že prečo máme toľko bilbordov, ako je to možné, prečo okolo ciest, tak ako tu už bolo povedané, nie je vidieť odbočku na Kežmarok, ale je vidieť reklamu na všetko možné. Pán Kuffa tu nie je, som referoval na jeho včerajšiu otázku, ktorí si pamätáte.
Prečo to tak je? Rovnako mnohí sa pozastavia nad tým, že keď ideme do Rakúska alebo do Švajčiarska, tak tam tých bilbordov toľko nie je. Ako je to možné, že Viedeň nie je celá zaplátaná bilbordami? Jednoducho za tie roky, ktoré na Slovensku nebol dostatočne regulovaný tento priemysel, resp. toto odvetvie, sa vizuálny smog rozmohol do brutálnych rozmerov.
Ja som rád, že pán poslanec Lehotský prichádza s návrhom zákona, ktorý pomôže regulovať bilbordy, ktorý pomôže regulovať vizuálny smog tak, aby to bolo v rukách samosprávy. A to mi príde úplne kľúčové.
A priznám sa, že teoreticky ešte viac podstatnejšie ako samotný návrh zákona je to, že opäť vraciame naplno a posilňujeme kompetenciu samosprávy. Keď na Slovensku prebehla veľká reforma samospráv s tým, že sa časť kompetencií naozaj presunula na samosprávy, že štát dokonca potom aj časť kompetencií presunul na samosprávy, svojich kompetencií na prenesený výkon štátnej správy, tak my musíme v tomto pokračovať, lebo je to správne. Podľa mňa je úplne správne, aby ľudia, ktorí žijú v nejakom meste alebo v nejakej dedine, mohli rozhodnúť o tom, koľko bilbordov chcú mať vo svojom okolí, ako má to ich okolie vyzerať. To je podstata tohto návrhu zákona.
Podstata nie je proste ísť a priori do vojny s bilbordovými spoločnosťami alebo povedať, že to vôbec nemá miesto alebo že sme proti tomuto odvetviu alebo priemyslu, alebo ako to nazvať. Podstata je, vraciame ľuďom originálnu kompetenciu, tam, kde patrí, do rúk mestských a obecných zastupiteľstiev, do rúk stavebných úradov, do rúk primátoriek, primátorov a starostov a starostiek. A toto je úplne správne, lebo ľudia majú právo rozhodovať o svojom okolí, majú právo ho ovplyvňovať a majú právo povedať, ako má vyzerať. A súčasťou tohto práva, samozrejme, je potom aj kompetencia rozhodnúť, normatívne povedať, toto tam chceme alebo toto tam nechceme, a zároveň byť schopný toto rozhodnutie aj vynútiť. Lebo tak ako hovorila pani poslankyňa Šuteková, aj viacerí ste to spomínali, je iks čiernych bilbordov, ktorým uplynie to povolenie, na ktoré mohli byť postavené, ale sú tam nejaké dohody s tými starostami, že sa obec tvári, že jednoducho ako keby to tam ani nebolo a nechajme to vlastne tak.
Je dôležité, že vraciame do rúk samospráv právomoci, ktoré podľa mňa už dávno mali mať. Špeciálne ak to dám aj do kontextu aktuálnej spoločenskej situácie, samosprávy nám ukazujú, že sú chrbtovou kosťou tohto štátu. Celoplošné skríningové testovanie alebo celoplošný skríning by sme nezvládli bez samospráv. To je proste fakt, ktorý na stole je a ktorý treba pomenovať. A podľa mňa v tomto trende centrálna vláda sa má zriekať právomocí a posilňovať samosprávy, lebo ľudia vo svojom okolí najlepšie vedia, čo je pre nich dobré a čo pre nich dobré nie je. Nehovorím, že máme dať na samosprávy výšku výberu dane z pridanej hodnoty. Ale to, akým spôsobom má okolie ich obcí a miest vyzerať, akým spôsobom majú byť regulované bilbordy, herné automaty, alkohol, predaj alkoholu a ďalšie a ďalšie veci, patrí do rúk samosprávy.
Rovnako územné plánovanie, tam takisto tá novela stavebného zákona, ktorá sa chystá, musí ísť presne opačným smerom, nie zobrať samosprávam, ale pridať samosprávam. Starostovia, starostky, primátori a primátorky podľa mňa majú miestami ťažšiu úlohu ako premiér alebo my poslanci v tejto Národnej rade, pretože sú v každodennom kontakte so svojimi občanmi. Je oveľa jednoduchšie prísť, zaklopať na obecný úrad, ako prísť zaklopať na úrad vlády. A práve preto je dôležité, aby mali kompetencie rozhodovať o tom, ako ich obec a mesto bude vyzerať.
Vrátim sa späť k tomu, o čom je tento návrh zákona. Je dôležité, že obce a mestá si budú môcť regulovať svoje okolie, ja predpokladám, a to je cieľom tohto zákona, že áno, časť bilbordov zmizne. Časom proste nebudú, že tá krajina bude vyzerať lepšie. A tí, ktorí majú záujem seriózne a slušne podnikať v tomto odvetví, tak budú môcť podnikať za jasne stanovených podmienok. A čo je výborné, že toto bude vytvárať tlak na starostov, primátorov a obecné a mestské zastupiteľstvá, aby sa zodpovedali svojim občanom. O to viac sa teším, že sa blížia komunálne voľby, že aj toto môže byť jedna z tém. Špeciálne pani poslankyňa Kozelová tu spomínala, tu v Bratislave je tá situácia katastrofálna. To znamená, že ja budem rád, ak toto bude téma, ak sa nám podarí oveľa viac regulovať ten vizuálny smog, tak aby ten priestor okolo nás, ktorý nás aj psychologicky ovplyvňuje, bol čo najkratší... najkrajší. Najkratší mám byť ja, preto už končím.
Ešte raz, klobúk dolu a veľká vďaka pánovi Lehotskému, bola to dlhá robota, robil na tom niekoľko mesiacov, bol veľmi férový. Myslím, že je to aj veľmi férové vo vzťahu k bilbordovým spoločnostiam, lebo si nemyslím, že sú náš nepriateľ, že to je vyvážené. A veľmi sa teším, že aj tento návrh zákona má potenciál posilniť samosprávy.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis