Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

20.9.2022 o 11:10 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

25.10.2022 14:40 - 14:40 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, pán minister, kolegyne, kolegovia, ja len veľmi krátko. Celé v podstate minulé volebné obdobie sme sa zamýšľali na tým, ako vylepšiť náš zdravotný systém v prospech pacienta. To, že sme uvažovali o tom, že aj naša nemocničná sieť potrebuje reformu, pretože naozaj mnohé oddelenia zápasia s tým, že nemajú dostatok pacientov a naozaj tá nemocničná sieť na Slovensku je veľmi rozsiahla, bolo spojené z našej strany, ako so stranou OĽANO, s podmienkou, že štát, teda regulátor zadefinuje pre pacientov takzvané maximálne čakacie lehoty. Lehoty, ktoré budú musieť poisťovne dodržať pre svojich poistencov, teda klientov. V prípade, že by to neboli schopné dodržať a teda ich poistenec by sa nedostal k zdravotnej starostlivosti včas, v tom prípade by mal poistenec potom nárok si tú zdravotnú starostlivosť čerpať aj u nezmluvných poskytovateľov, eventuálne v zahraničí. Toto bola naša absolútne kľúčová podmienka, aby sme vôbec išli do tej reformy. Áno, však nakoniec ja som ju so svojim tímom začal pripravovať, pretože sme predpokladali, že toto sa bude realizovať a diať.
Potom ako už vyšla tá vyhláška kategorizácie niektorých výkonov, tak musím povedať, že v tej vyhláške nie sú dodržané určité termíny tak, ako sme sa aj my zaviazali voči občanov. A keď som si prečítal návrh tohto zákonu, tak som si všimol, že je to tam veľmi šikovne nadefinované tak, aby sa poisťovne vyvliekli z tejto, zo svojej povinnosti a pre svojich poistencov zabezpečovať zdravotnú starostlivosť včas v rámci maximálnych čakacích lehôt. Chcem povedať, že toto je pre nás ako pre hnutie OĽANO a poslancov, ktorí tu v tomto pléne sedia, neprijateľné. A my, pokiaľ tieto veci sa v tomto návrhu zákona nevyriešia tak, ako sme to občanom sľúbili, my nebudeme vedieť tento návrh zákona podporiť v druhom čítaní.
Rozumiem, že je to Damoklov meč nad poisťovňami a nad celým systémom, ale, ale predpokladám, že regulátor má dostatočné možnosti preto, aby ten systém nastavoval tak, aby poisťovne mali dostatok zmluvných lekárov, eventuálne keď ich nebudú mať, a takisto zariadení, tak musíme vážnym spôsobom spoločne hľadať, ako ich nájsť. A, samozrejme, predpokladám, čo, samozrejme, to nie je dobré stavať zdravotnú starostlivosť na poskytovaní v zahraničí, ale táto, táto vec, ktorej zdravotné poisťovne sa, samozrejme, budú báť a budú sa snažiť vyhnúť sa preplácaniu zdravotnej starostlivosti v zahraničí pre svojich poistencov, musí dostatočne silne vtiahnuť všetky tri zdravotné poisťovne, aby boli zainteresované na tom, aby tento systém fungoval tak, ako fungovať má. Teda v prospech našich pacientov tak, aby sa dostali ku svojej zdravotnej starostlivosti včas.
Čo sa týka obmedzovania zisku zdravotných poisťovní, ja to tiež považujem za, tak ako je to nastavené, nie úplne prijateľné. Čo ma však viac vyrušilo bolo to, že ten systém, ktorý sme sa snažili nastaviť my v tom prvom roku, ktorý vlastne vygeneroval aj ten fond solidarity, sa teraz ten fond solidarity v tom zákone ruší. To bol vtedy aj taký vážny boj, mali sme ho aj vnútri koalície. Stálo nás to aj veľa politického úsilia, aby niečo takéto sa nám do zákonu podarilo dať a ja teda veľmi ostro nesúhlasím s tým, aby ten fond solidarity sa menil, pretože on je úzko naviazaný na tú vyhlášku, ktoré ministerstvo zdravotníctva má každoročne po dohode s poskytovateľmi, celým sektorom aj poisťovňami napísať tak, aby zároveň tá vyhláška nám ustrážila, koľko financií v rámci sektoru do jednotlivých segmentov zdravotnej starostlivosti ide, nakoľko tak ako to doteraz manažovali poisťovne, častokrát nebolo v prospech poistenca a takisto ani v prospech systému.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 18.10.2022 11:25 - 11:25 hod.

Marek Krajčí
Ďakujem pekne, pán predseda. Poprosím do zápisu, pri tlači 1234 som chcel hlasovať "proti" a hlasovacie zariadenie ma vykázalo "za".
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 5.10.2022 17:10 - 17:10 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Podľa ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov čl. 6 ods. 1 oznamujem, že som v konflikte záujmu pri hlasovaní o pozmeňujúcom návrh doktora Baláža a pozmeňovacom návrhu doktora Urbana k zákonu 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotných pracovníkoch stavovských organizáciách v zdravotníctve a z toho dôvodu nebudem o týchto pozmeňovacích návrhoch hlasovať. Odôvodnenie: Uvedené pozmeňujúce návrhy zvyšujú koeficient násobku priemernej mesačnej mzdy u lekárov špecialistov. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.9.2022 10:40 - 10:55 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, vážený pán predsedajúci.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, dovoľte mi, aby som stručne predstavil návrh zákona v rámci rozpravy prvého čítania.
Základný cieľ je zlepšenie postavenia osôb so zdravotným postihnutím a pacientov, ktorí sú hospitalizovaní v Ústavnom zdravotníckom zariadení v odbornom zameraní psychiatria, detská psychiatria a medicína drogových závislostí. Cieľ za, cieľ návrhu zákona sa dosahuje tým, že sa zavádza právny režim regulácie používania obmedzovacích prostriedkov. Obmedzovacie prostriedky sa v praxi používajú, avšak podľa platného právneho stavu neexistuje ich bližšia úprava. Potreba právnej úpravy je podčiarknutá tým, že obmedzenie pohybu človeka, pacienta s obmedzovacím prostriedkom je zásahom do jeho osobnej integrity, ktorý môže predstavovať závažné porušenie jeho základných práv.
Na návrhu zákona sme pracovali spoločne s mojím tímom, s pani poslankyňou Katarínou Hatrákovou a jej asistentom. Veľmi starostlivo sme precizovali textáciu s pani komisárkou pre osoby so zdravotným postihnutím, ako aj s kolegami z ministerstva zdravotníctva.
Sme otvorení diskusiám o ďalšom vývoji textu. Napríklad už vyše troch týždňov intenzívne komunikujeme so zástupcami psychiatrov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v oblasti psychiatrie. Tí podporujú smerovanie návrhu zákona, avšak navrhujú, aby bol návrh zákona ambicióznejší a zašiel ďalej. Teda aby reguloval nielen práva pacientov hospitalizovaných v ústavnom zdravotníckom zariadení v odbornom zameraní psychiatria, detská psychiatria, medicína drogových závislostí, ale aby sa vzťahovala aj na iné oblasti, ako napríklad geriatria, oddelenie intenzívnej starostlivosti a podobne. Samozrejme, po diskusii aj s vami a s inými odborníkmi medzi prvým a druhým čítaním sme otvorení aj k týmto zmenám.
Návrh zákona prispeje k ochrane základných ľudských práv a slobôd pacientov, pričom pri tvorbe návrhu zákona sa vychádzalo osobitne zo zistení pani komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím. Ako je známe, náš klub OĽANO pristupuje k výročným správam pani komisárky veľmi zodpovedne. Príkladom toho je aj pripravovaný návrh zákona, ktorý je aj určitým spôsobom trošku vyjadrením aj mojej snahy ešte ako ministra zdravotníctva, kedy sme chceli túto problematiku dať do právnej normy. V jej, vo výročných správach pani komisárky boli uvedené zhrňujúce poznatky zo šiestich vykonaných monitoringov v roku 2019, ktoré boli prerokované dňa 13. novembra 2019 aj s vedením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. My sme potom v týchto rokovaniach s pani komisárkou pokračovali aj v roku 2020. Na stretnutí sme sa zamerali okrem iných odporúčaní aj na novelu zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, týkajúcu sa zákonného riešenia obmedzovacích prostriedkov, pretože doteraz je táto téma riešená iba v odbornom usmernení Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
Ďalej dovoľte, milí kolegovia, vážení prítomní, vybrať niektoré konkrétne zistenia komisárky, na ktoré reaguje náš návrh. Bežnou praxou je využívanie ochranných postelí, sieťových postelí, klietkových postelí na, ako bežných lôžok pacientov za súčasného použitia psychofarmakologickej liečby. V jednom zariadení na základe zistení pani komisárky došlo k dokonca k hrubému porušeniu ľudských práv tým, že pacient bol počas piatich dní nepretržite pripútaný na lôžko a na šiesty deň bol umiestnený do klietkovej postele. Toto všetko spolu s použitím psychofarmakologickej liečby a napriek tomu, že pacient nebol nijako agresívny.
Ďalej pani komisárka vo svojej správe poukazuje na fakt, že používanie sieťových postelí v jednom z monitorovaných zariadení neaplikovali výlučne ako prostriedok na zabránenie akútnemu ohrozeniu pacienta a jeho okolia, ale ako bežné lôžko, ktoré zabezpečí to, aby pacient z neho nespadol.
Návrh zákona zároveň čiastočne napĺňa jednotlivé tézy aj programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky na obdobie rokov 2021 až 2024. Napríklad citujem niektoré konkrétne state: "Vláda Slovenskej republiky presadí reformu opatrovníckeho práva zameranú na osoby s hendikepom z dôvodu fyzického alebo mentálneho poškodenia zdravia a ochrany, a ochranu ich postavenia v právnych vzťahoch vrátane ochrany ich majetku. Vláda Slovenskej republiky sa zameria na reformu starostlivosti o duševné zdravie, bude presadzovať rozvoj komunitnej starostlivosti o duševné zdravie a bude hľadieť na špecifiká starostlivosti o rôzne skupiny."
Teraz ešte dovoľte, aby som prešiel stručne ku konkrétnym navrhovaným zmenám.
V § 2 ods. 4 sa zavádza legálna definícia obmedzovacieho prostriedku. Zvýrazňuje sa, že nejde o zdravotný výkon, poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ale o bezpečnostné opatrenie. Aby nedošlo k zneužitiu obmedzovacieho prostriedku, definícia vyjadruje aj účel. Účel je vymedzený cez tri znaky: obmedziť voľný pohyb pacienta, odvrátiť tak nebezpečné konanie pacienta a konanie pacienta smeruje k priamemu ohrozeniu života alebo k priamemu ohrozeniu zdravia pacienta alebo iných fyzických osôb. Všetky tri znaky musia byť splnené kumulatívne.
V § 6d ods. 1 až 17 sa upravujú bližšie podrobnosti a podmienky použitia obmedzovacieho prostriedku. Vyberám podstatné ustanovenia.
Vymedzujú sa druhy ústavných zdravotníckych zariadení, v ktorých je možné použiť prostriedky. V nadväznosti na výpočet foriem obmedzovacieho prostriedku sa bližšie pri každej forme vymedzujú definičné znaky. K použitiu obmedzovacieho prostriedku možno pristúpiť iba vtedy, ak boli vyčerpané všetky miernejšie možnosti zvládnutia situácie. Aby nedošlo k degradácii a k zahanbeniu pacienta, návrh upravuje povinnosť zamedziť prítomnosti iných pacientov pri použití prostriedku. Presne sa vymedzuje, kto je oprávnený nariadiť použitie obmedzovacieho prostriedku a kto ho môže vykonať. Nadužívaniu použitia prostriedku má brániť vyjadrenie princípu časovej nevyhnutnosti.
Zavádzajú sa bližšie podmienky pre plnenie informačnej povinnosti lekára o účele a povahe obmedzovacieho prostriedku vo vzťahu k pacientovi. Návrh reaguje aj na osobitosti prípadu, najmä pokiaľ ide o čas informovania. Vzhľadom k závažnosti používania obmedzovacieho prostriedku sa podrobne upravujú evidenčné povinnosti a oznamovacie povinnosti.
V závere mi dovoľte, kolegyne, kolegovia, vás poprosiť, aby ste podporili tento návrh zákona s tým, že nejde o politický návrh zákona. Návrh zákona má prispieť k ochrane slabších a bezbranných.
Preto vám ďakujem za jeho podporu ako teraz v prvom čítaní a verím, že aj v druhom a treťom čítaní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.9.2022 10:40 - 10:55 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som v prvom čítaní uviedol môj návrh zákona, ktorý predkladám spoločne s poslancami Katarínou Hatrákovou a Milošom Svrčekom na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky. Návrh zákona je evidovaný pod číslom parlamentnej tlače č. 1112. Obsahuje dva novelizačné články.
Prvý novelizačný článok sa týka vecnej zmeny v zákone č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti.
Druhý novelizačný článok sa týka účinnosti, ktorú navrhujeme od 1. januára 2023, časť zákona však má nadobudnúť účinnosť až 1. júna 2023 kvôli tomu, že ministerstvo zdravotníctva avizovalo v čase prípravných prác na návrhu zákona, že plánuje vytvoriť systém zbierania dát z registra obmedzovacích prostriedkov a toto dokážu urobiť až od 1. júna 2023.
Vážený pán predsedajúci, skončil som s uvedením môjho návrhu zákona. Otvorte, prosím, rozpravu, do ktorej sa hlásim ako prvý.
Skryt prepis
 

20.9.2022 11:10 - 11:25 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážený pán minister, pani poslankyne, páni poslanci, vážení prítomní, v súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bola určený Výborom Národnej rady pre zdravotníctvo za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona tlač 1109.
Návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajú z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo. Odporúčam, aby výbory prerokovali predmetný návrh zákona v druhom čítaní do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Pán predseda, skončil som, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

28.6.2022 18:25 - 18:38 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Prosím o termín hlasovania.

Krajčí, Marek, poslanec NR SR
Áno. Ďakujem pekne. Ja len tiež chcem na záver poďakovať ministerstvu zdravotníctva a teda najmä pani primárke Andrei Škripekovej, ktorá na tomto zákone spolu s celým svojím tímom v podstate od začiatku nastúpenia tejto vlády, teda ešte za môjho ministrovania začala pracovať a ja som teda veľmi rád, že aj s podporou nového pána ministra ten zákon tu máme v parlamente a môžeme o ňom hlasovať. Tiež si myslím, že ide o veľmi kľúčovú reformu, ktorá výrazným spôsobom zlepší zdravotnú starostlivosť o našich pacientov, a teda verím, že toto je naozaj dobrý smer, ktorý ako vláda v zdravotníctve môžeme ďalej presadzovať. Som veľmi rád, a teda prosím všetkých o podporu tohto vládneho návrhu zákona.
Hlasovať o ňom budeme zajtra o jedenástej hodine.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.6.2022 18:10 - 18:25 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Dovoľte mi ešte raz sa vám prihovoriť. Problémy dlhodobej zdravotnej starostlivosti v intenciách slovenského zdravotníctva sú dlhodobo známe. V systéme sa nám miešajú tri skupiny pacientov. Tí, ktorí sa môžu medicínskymi intervenciami vrátiť do života a byť sebestačný v aktivitách bežného života. Tí ale potrebujú reformu následnej zdravotnej starostlivosti. Druhú skupinu tvoria tí, ktorí majú dlhodobé ochorenia. Medicínskymi intervenciami sa nedokážu vrátiť k sebestačnosti v aktivitách denného života. Potrebujú ošetrovateľskú starostlivosť a častokrát medicínsku intervenciu. Tí si vyžadujú reformu dlhodobej ošetrovateľskej starostlivosti. V poslednej skupine sú pacienti, ktorí majú nevyliečiteľné ochorenie, závažné príznaky a smrť je relevantným vyústením klinickej situácie. Vyžadujú dostupnú paliatívnu starostlivosť.
Prvé dve skupiny sú súčasťou dlhodobej zdravotnej starostlivosti. Tretia skupina je samostatná zdravotná starostlivosť, paliatívna zdravotná starostlivosť. Problémom je, že dôsledkom miešania týchto skupín pacientov je, že sa pacientom nedostáva adekvátnej starostlivosti a najmä to, že sa často utilizujú akútne lôžka, generujú sa opakované návštevy na centrálnych príjmoch a opakované hospitalizácie na akútnych oddeleniach. Tento parlament za tohto volebného obdobia už schválil niekoľko reformných zákonov. Jedným z nich bol zákon o optimálnej sieti nemocníc, na ktorý nevyhnutne nadväzuje aj práve prejednávaný zákon teraz, ktorý rieši reformu a problémy dlhodobej zdravotnej starostlivosti.
Cieľom reforiem je dôraz na to, aby osoba s potrebou dlhodobej alebo paliatívnej starostlivosti bola čo najdlhšie vo svojom prirodzenom prostredí. Preto sa aj v pláne obnovy podporuje terénna zdravotná starostlivosť o osoby s potrebou dlhodobej alebo paliatívnej starostlivosti, tzv. ADOS a mobilné hospice a ďalšiu podporu dlhodobej a paliatívnej starostlivosti na zrekonštruovaných lôžkach v ústavnej zdravotnej starostlivosti. Plánujú sa tri hospice so 180 lôžkami, paliatívny program na paliatívnych oddeleniach v nemocniciach – 100 lôžok, dlhodobá zdravotná starostlivosť, lôžka následnej starostlivosti, predpokladá sa 680 lôžok. Takže tento zákon je aj veľmi naozaj dôležitým ďalším reformným zákonom, ku ktorému sa vláda prihlásila v programovom vyhlásení vlády, a teda aj z tohto miesta apelujem na poslancov v Národnej rade, aby bol schválený. Bez tohto zákona by naozaj mnohé zámery, ktoré sme pri príprava reformy zdravotníctva mali, by sa len veľmi ťažko uskutočnili.
Po tom, ako sme rokovali na výbore a takisto s kolegami z jednotlivých poslaneckých klubov, boli prijaté pozmeňujúce návrhy na výbore, ktoré sú v spoločnej správe, o ktorej budeme hlasovať. Zároveň debatovalo aj o tom, aby sme z návrhu zákona vypustili regulovanú cenu pre paliatívne oddelenia v nemocniciach. Naozaj aj kvôli tomu, že sa navzájom počúvame a sme ochotní robiť kompromisy, sme sa dohodli, že z tejto požiadavky regulovaných cien ustúpime a necháme, aby aj tieto ceny boli viac-menej regulované poisťovňami. Avšak sme sa dohodli a za čo ďakujem aj pánovi ministrovi s tým, že ministerstvo v uznesení vlády lepšie dodefinuje a minimálnu sieť na poskytovanie paliatívnych lôžok, a teda paliatívnych oddeleniach v nemocniciach, ktoré sú veľmi potrebné.
Regulácia cien z dôvodu splnenia míľnika plánu obnovy, ku ktorému je prijatie tohto zákona nevyhnutné, zostane pri ošetrovateľskej starostlivosti v zariadení sociálnej pomoci, v agentúre domácej ošetrovateľskej starostlivosti a pri poskytovaní paliatívnej zdravotnej starostlivosti v mobilnom hospici alebo v kamennom hospici.
Tak ako sme pred pár dňami konštatovali, že pre pacientov na Slovensku sa výrazným spôsobom zlepší dostupnosť inovatívnej a modernej liečby v systéme kategorizovaných liekov a som veľmi rád, že toto plénum tento návrh, tiež reformný návrh podporilo. Tak som veľmi rád, že teraz po tom, ako bude schválený tento návrh schválený Národnou radou, pacienti výrazným spôsobom môžu profitovať práve pri hospitalizácii so svojimi dlhodobými ochoreniami. Tento návrh zákona výrazným spôsobom zlepší dostupnosť dlhodobej ošetrovateľskej starostlivosti a takisto, samozrejme, u tých, ktorí potrebujú zdravotnú starostlivosť v tých konečných fázach, najmä onkologických ochorení, sa výrazným spôsobom zlepší dostupnosť a verím, že aj kvalita, ošetrovateľskej a lekárskej zdravotnej starostlivosti.
Dovoľte teda, aby som na záver svojho príhovoru prečítal pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Mareka Krajčího, Zuzany Šebovej a Jany Žitňanskej k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 977.
1. V čl. IV bode 8 § 86zl ods. 1 znie:
"(1) Zdravotná poisťovňa uhrádza zariadeniu sociálnej pomoci,104) ktoré poskytuje ošetrovateľskú starostlivosť, alebo agentúre domácej ošetrovateľskej starostlivosti,105) ktorá poskytuje ošetrovateľskú starostlivosť, mobilnému hospicu106) alebo hospicu,107) ktorý poskytuje paliatívnu zdravotnú starostlivosť, v období od 1. augusta 2022 do 30. júna 2024 úhradu za túto zdravotnú starostlivosť ustanovenú cenovým predpisom."
Poznámky pod čiarou k odkazom 104 až 107 znejú:
"104) § 10a ods. 3 zákona č. 576/2004 Z. z.
105) § 7 ods. 3 písm. e) zákona č. 578/2004 Z. z.
106) § 7 ods. 3 písm. g) zákona č. 578/2004 Z. z.
107) § 7 ods. 4 písm. c) zákona č. 578/2004 Z. z."
2. V čl. V sa slová "1.júla" nahrádzajú slovami "1. augusta".
V nadväznosti na uvedenú zmenu účinnosti sa vykoná úprava v prechodných ustanoveniach nasledovne:
V čl. I v bode 12 v § 49o vrátane nadpisu pod § 49o sa slová "1. júla" nahrádzajú slovami "1. augusta" a slová "30. júna 2022" sa nahrádzajú slovami "31. júla 2022".
V čl. IV v bode 8 v nadpise pod § 86zl a v § 86zl ods. 2 sa slová "1. júla" nahrádzajú slovami "1. augusta".
Ďakujem, skončil som.
V nadväznosti na podaný pozmeňujúci návrh žiadam o vyňatie bodu 27 spoločnej správy na osobitné hlasovanie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.6.2022 18:10 - 18:25 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené panie poslankyne, páni poslanci, ako spoločný spravodajca výboru predkladám spoločnú správu k vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 977a.
Vládny návrh zákona prerokovali ústavnoprávny výbor, výbor pre sociálne veci a výbor pre zdravotníctvo. Výbory súhlasili s návrhom zákona a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi. Gestorský výbor nedostal žiadne stanoviská poslancov, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona, tlač 977, schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi. Spoločná správa obsahuje 27 pozmeňujúcich návrhov. Súčasne výbor navrhol, aby sa o bodoch 1, 2, 5 až 27 spoločnej správy hlasovalo spoločne s návrhom gestorského výboru schváliť. O bodoch 3 a 4 spoločnej správy hlasovalo spoločne s návrhom gestorského výboru neschváliť. Spoločná správa výborov bola schválená uznesením č. 147 z 27. júna 2022, kde ma výbor za náhradníka k predmetnému návrhu zákona v prípade neúčasti spravodajcu.
Pán predsedajúci, skončil som. Môžete otvoriť rozpravu a do rozpravy sa hlásim ako prvý.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.6.2022 9:55 - 10:10 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
No, mne ešte, prosím, dovoľte pár slov povedať aj k tej téme, ktorá tu bola nastolená. Áno, pacientské organizácie, a to nehovorím teraz, ale máme to aj v programovom vyhlásení vlády, komunikoval som to na predvolebných diskusiách a máme to aj v našom programe, majú byť integrálnou súčasťou rozhodujúcich procesov pri nastavovaní zdravotných politík. O tom absolútne niet pochýb.
Jediný problém je ten, že v súčasnosti už mal byť platný návrh zákona, ktorý máme v programovom vyhlásení vlády o ich nezávislom financovaní. S čím ako poslanci, opäť hovorím, veľmi radi pomôžeme a aj ako poslaneckú iniciatívu v spolupráci s ministerstvom alebo budeme podporovať ministerstvo, aby takýto zákon urýchlene vznikol.
Potrebujeme sa, samozrejme, dohodnúť na vecnom zadaní. Toto je niečo, s čím nám musia pacientské organizácie pomôcť. Je viacero možností. Samozrejme, ako nastaviť toto nezávislé financovanie dokonca aj bez toho, aby sme museli žiadať si súhlas nášho financmajstra, pretože sú iné možnosti, akým sektor môže naozaj pomôcť tomu, aby pacientské organizácie mali dostatok financií na to, aby mohli slúžiť pacientom a upozorňovať na ich problémy.
Zhoda určite je aj na nejakom prechodnom období, v ktorom by pacientské organizácie za presne definovaných podmienok mohli byť financované aj farmafirmami s tým, že by bol presne zadefinovaný potenciálny konflikt záujmov. Žiaľ, takéto riešenie sme nemali pripravené a nemáme ho pripravené. A pokiaľ takéto niečo bude, určite sa môžme dohodnúť. To, čo som ja počul, je, že malo byť prechodné obdobie, že financované môžu byť až do roku, myslím, že do konca roku ´25, čo je pre nás, samozrejme, neprijateľné. To už tu táto vláda nebude a my chceme splniť naše programové vyhlásenie vlády v tomto volebnom období. Takže naozaj chceme ten čas ponaháňať. Sme ochotní vynaložiť maximálne úsilie, pomôcť s legislatívnym nastavením tohto systému nezávislého financovania. Aj túto príležitosť na to využívame, aby vznikli čo najskôr. A verím, že to bude tak skoro, že naozaj tie pacientské organizácie, ktoré by teraz mali problém byť súčasťou týchto rád.
A tam je opäť otázka, že neverím, že všetky tie problém budú mať, nemusí to byť práve tá jedna organizácia, ktorá možno od tohto financovania je veľmi závislá. Sú rôzne organizácie, ktoré takto financované nie sú ani nebudú. To znamená, v tých radách, samozrejme, môžu momentálne zastupovať iné pacientské organizácie, ktoré tento problém mať nebudú alebo lepšie povedané, konflikt záujmov mať nebudú a my teda spoločne popracujeme na tom, aby sme naozaj ten zákon nastavili aj z tohto pohľadu úplne korektne a v rozhodujúcich radách sme vylúčili členov, ktorí by mohli byť v potenciálnom konflikte záujmov, pretože vieme, že naozaj, ako si aj povedala pani predsedníčka, ten tlak zo strany farmabiznisu, lobing niekedy a nie úplne férový a možno niekedy až za hranicou zákonnosti tu je. Vždy tu bol nielen na lekárov, ale na úplne celý kompletný segment, pretože ide tu o biznis, ide tu o zisk. Každý robí maximum preto, aby ho maximalizoval.
Čiže z tohto pohľadu, samozrejme, my musíme byť ako zákonodarcovia, ja si myslím, že striktní a akýkoľvek konflikt záujmu eliminovať v zárodku. To je vlastne stanovisko aj nášho hnutia. Ďakujem veľmi pekne. Ešte chcem poďakovať ministerstvu za to, že tento naozaj náročný reformný zákon dotiahlo dokonca. Ja myslím, že je to revolučné niečo. Tá dostupnosť inovatívnej liečby, ale sa výrazným spôsobom zlepší, zvýši a pacienti sa určite majú na čo tešiť. Mnohé lieky, ktoré mali byť vo výnimkovom režime, ale boli doteraz a naozaj častokrát ich nemali dostupné, teraz ich budú mať dostupné na predpis lekára. Budeme mať, som presvedčený, oveľa lepšie ceny, ako by sme mohli mať doteraz, pretože tie procesy sú v tom zákone zadefinované podľa mňa relatívne dobre. Ten trach na inovatívnu alebo, by som povedal, tú liečbu zriedkavých ochorení je stanovený až na desaťnásobok HDP tej priemernej ceny, takže to je naozaj akože, by som povedal, lukratívny prach. My sa môžme porovnávať s veľmi vyspelými krajinami.
Takže naozaj ponúkame a táto vláda ponúka niečo, niečo absolútne revolučné. Je dobré, že sú spravené dopady. Tie dopady sa musia prejaviť tým pádom v ďalšom rozpočte. S tým treba počítať. Ten nárast tu, samozrejme, pre pacientov bude, ale ja myslím, že v tomto tým pádom už problém nebude, pokiaľ to poslanci Národnej rady tento zákon schválite a prejde a podpíše ho pani prezidentka, tak, samozrejme, tým pádom je tam povinnosť tých, čo budú zostavovať rozpočet, s týmito dopadmi do zdravotného balíka aj na budúci rok počítať.
Ďakujem ešte raz veľmi pekne.
Skryt prepis