Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

3.5.2023 o 16:59 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 4.5.2023 11:52 - 11:59 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ospravedlňujem sa, mal som rozhovor, ktorý sa pretiahol.
Dovoľte, aby som vystúpil k tomuto návrhu, najmä kvôli tomu, aby som predložil pozmeňujúci návrh. Ide o pozmeňujúci návrh, ktorý sme identifikovali aj na mimoriadnom zdravotníckom výbore. Odporučila ho predložiť aj pani Vašáková z Úradu vlády, samozrejme, súhlasí s ním aj ministerstvo zdravotníctva, bol prediskutovaný a jeho znenie s ministerstvom dopravy, takisto s predkladateľmi, vďaka ktorým tento pozmeňujúci návrh predkladám, vkladám do tohto návrhu zákona, takisto aj s podpredsedom vlády Štefanom Holým.
Ide o to, aby sme v súvislosti s prípravou projektu výstavby univerzitnej nemocnice v lokalite Rázsochy, ktoré sú momentálne naozaj v sklze, z časového hľadiska za kritickú časť procesu považujeme ustanovenie zákona č. 254/1998 Z. z. o verejných prácach v znení neskorších predpisov, ktorý sa týka výkonu štátnej expertízy. Tieto zadefinujú záverečné stanovisko EIA ako nevyhnutnú súčasť podkladov, bez ktorého nie je možné vyhotoviť protokol o vykonaní štátnej expertízy. Keďže proces posudzovania vplyvov na životné prostredie v prípade zložitých stavieb, akými sú aj nemocnice, trvá 9 až 12 mesiacov, v prípade projektu by došlo k oddialeniu spracovania štátnej expertízy, a tým aj možnosti vyhlásiť verejné obstarávanie, keďže výsledok štátnej expertízy je predpokladanou hodnotou zákazky z hľadiska verejného obstarávania.
Na základe uvedeného je preto navrhnuté modifikovať požiadavku na ukončený proces posudzovania vplyvov na životné prostredie ako podmienku spracovania protokolu zo štátnej expertízy v prípade investícií, na ktoré vláda vydá osvedčenie o významnej investícii podľa osobitného predpisu. Z tohoto dôvodu teda predkladám tento pozmeňujúci návrh zákona s cieľom definovať výnimku pre stavby s vydaným osvedčením o významnej investícii, ktorá by sa tým pádom mala vzťahovať len na naozaj malý okruh stavieb a proces výkonu štátnej expertízy štandardizovaných stavieb by nebol v budúcnosti narušený.
Tiež treba upozorniť, že navrhovaná úprava zároveň nijako neovplyvňuje záväznosť výsledku posúdenia vplyvu na životné prostredie oproti súčasnosti. A teda pokiaľ sa využije klauzula v tomto legislatívnom návrhu, tak, samozrejme, bude veľmi nevyhnutné zabezpečiť to, aby celá štátna expertíza, aj keď sa bude realizovať v procese samotnej EIA, koniec-koncov rešpektovala samotný výsledok. Teda pôvodne sa plánovalo, že by sa mohla realizovať oveľa skôr. V súčasnosti má Úrad vlády a teda aj tí, ktorí zastrešujú realizáciu projektu Rázsochy, v úmysle využiť túto možnosť aj úplne pred koncom ukončenia samotnej štúdie EIA, aby sa získalo v čase približne okolo šiestich týždňov, môže to byť čas, ktorý môže byť rozhodujúci aj v súvislosti s tým, aby boli splnené a dodržané míľniky, ktoré stanovuje Európska komisia v prípade nenávratného finančného prostriedku z plánu obnovy.
Takže dovoľte, aby som prečítal tento pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Mareka Krajčího k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka, Jaroslava Karahutu a Jozefa Lukáča na vydanie zákona o zmene a doplnení niektorých zákonov v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy (tlač 1498).
V návrhu zákona navrhujem tieto zmeny a doplnenia:
V čl. XXIV (zákon o verejných prácach) sa za bod 2 vkladajú nové body 3 až 8, ktoré znejú:
„3. V poznámke pod čiarou k odkazu 1d sa slová „§ 37 zákona" nahrádzajú slovom „zákon".
4. V § 9 ods. 3 sa na konci pripája táto veta: „V prípade stavebného zámeru s vydaným osvedčením o významnej investícii podľa osobitného predpisu1e) stavebný zámer obsahuje príslušnú dokumentáciu stavebného zámeru a záverečné stanovisko,1d) ak už bolo vydané."
Poznámka pod čiarou k odkazu 1e) znie:
1e) Zákon č. 371/2021 Z. z. o významných investíciách."
5. V § 10 ods. 3 písm. c) sa na konci pripájajú tieto slová: „a osvedčenie o významnej investícii podľa osobitného predpisu,1e) ak bolo vydané."
6. V § 10 ods. 7 písm. h) sa na konci pripájajú tieto slová: „s výnimkou stavebného zámeru s vydaným osvedčením o významnej investícii podľa osobitného predpisu,1e) pre ktorý nebolo vydané záverečné stanovisko,1d)".
7. V § 11 odsek 4 znie:
„(4) Ak ide o stavebný zámer, pre ktorý sa vyžaduje aj záverečné stanovisko podľa osobitného predpisu,1d) ministerstvo nemôže vyhotoviť protokol bez tohto stanoviska s výnimkou stavebného zámeru, na ktorý bolo vydané osvedčenie o významnej investícii podľa osobitného predpisu.1e)''
8. V § 11 ods. 5 sa odkaz na poznámku pod čiarou „1)" nahrádza odkazom na poznámku pod čiarou „1d)"."
Doterajšie body čl. XXIV sa primerane prečíslujú. Dvadsaťštyri je napísané rímskym.
Nové body 3 až 8 nadobúdajú účinnosť 15. júna 2023, čo sa premietne do ustanovenia o účinnosti návrhu zákona.
Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.5.2023 19:02 - 19:05 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja mám ešte povinnosť na základe rozpravy, ktorá bola na výbore pre zdravotníctvo (ruch v sále), nakoľko sme na... Veľmi ma to vyrušuje, prepáčte.
Nakoľko v rámci tripartity tam došlo k zásadnej pripomienke zo strany slovenského odborového zväzu a na výbore pre zdravotníctvo sme riešili túto pripomienku aj za prítomnosti predstaviteľov Úradu verejného zdravotníctva, aj hlavného hygienika a takisto sme zistili, že dokonca táto zásadná pripomienka nenarazila ani na zásadný odpor zamestnávateľov. A išlo o to, že všeobecný záväzný predpis, právny predpis, vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 99/2016 Z. z. o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom určuje opatrenia na zníženie nepriaznivého vplyvu záťaže teplom a chladom na zdravie zamestnancov. Tieto opatrenia sú všeobecné a je nutné, aby sa na každom pracovisku prijali konkrétne opatrenia, ktoré sú potrebné a vyhovujúce v danom subjekte. Každé pracovisko má iné stavebno-technické riešenie, individuálnu a kolektívnu ochranu zamestnancov, je rôzne pracovné prostredie a podmienky práce, spolupôsobenie ďalších faktorov práce, vykonávaná rôzna pracovná činnosť, vrstvy oblečenia pri práci, sálavé teplo napríklad z osvetľovacích telies a podobne. Toto všetko je potrebné zvážiť pri prijímaní opatrení, preto navrhujeme ponechať povinnosť zamestnávateľa vypracovať vnútorný predpis po dohode so zástupcom zamestnancov tak, ako je to v súčasne platnom znení zákona.
Takže ja v mene poslancov výboru pre zdravotníctvo predkladám pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Mareka Krajčího, Vladimíra Baláža, Evy Horváthovej, Moniky Kaveckej, Richarda Rašiho, Mareka Šefčíka a Anny Záborskej k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 1465).
V čl. I v 100. bode § 37 ods. 3 sa za prvú vetu vkladá druhá veta, ktorá znie:
„Zabezpečovanie opatrení pri nadmernej záťaži teplom a chladom pri práci z dôvodu tepelnej záťaže z technológie je zamestnávateľ povinný po dohode so zástupcom zamestnancov upraviť vnútorným predpisom."
Ďakujem. Skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.5.2023 18:41 - 18:45 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Ja chcem ešte jednu novú tému otvoriť, ale predtým ešte predsa len, pán doktor Urban, myslím, že liekovú knižku vidíte, to znamená, ktoré lieky berie, vidíte. Je pravda, že vy nevidíte to, čo vidí všeobecný lekár, teda tú jeho celú anamnestickú históriu, ale lieky, ktoré tak ako záchranári ich vidia, keď sa tam pripoja, tak okamžite vedia, ak, na akých liekoch je ten pacient, však ten pacient nemusí byť vôbec pri vedomí, tak toto isté vidí aj špecialista. To keby naozaj tak nebolo, tak toto by naozaj bol problém. Hoci ja som tiež špecialista a ako vždycky moja prvá otázka bola, ktoré lieky berete, a bez problémov mi ich väčšinou rodičia teda mojich detí vedeli všetky vymenovať, a tým pádom som vedel tú liečbu, samozrejme, ordinovať. Ale viem si predstaviť, že môžu byť niektorí ľudia, čo zabúdajú, najmä tí starší, demencia je tam a tak ďalej. Takže... ale naozaj tá lieková knižka, tú by ste podľa mňa mali k nej mať prístup. Eventuálne sa môžeme potom na výbore ešte na túto tému aj pobaviť, zistiť teda, že kde je problém.
Ja som chcel ešte otvoriť jednu tému, a to je, v tejto novele dochádza k posunu limitov pre výdavky na lieky na výnimky. A tu naozaj tiež momentálne tá situácia je taká, že tie lieky, ktoré mali vstupovať do kategorizácie z tých takých, by som povedal, liekov, ktoré boli inovatívne, ktoré boli relatívne drahšie, tak sa predpokladalo, že tak ako budú vstupovať, tak budú postupne klesať lieky, ktoré budú zdravotné poisťovne predpisovať na výnimky, ale tá prax ukazuje, že žiaľ, nedarí sa úplne ukončiť liečbu pacientov, ktorí sú liečení na výnimky, a poisťovne už teraz avizujú, že sú týmto stropom viac-menej obmedzované, aby túto liečbu pacienti ďalej mohli brať. Takže ja vítam z tohto pohľadu ten návrh ministerstva zdravotníctva, že ten limit 3,9 % výdavkov na lieky pre rok ´23 je zrušený a pre rok ´24 zaviedli limit 2,9 %. Teda pardon, limit 2,9 % pre rok ´24 zvýšili na 3,9 %. Je pravda, že toto pravdepodobne bude mať vplyv na rozpočet viac ako 10 miliónov eur a s týmto podľa mňa by malo počítať ministerstvo financií pri tom, keď bude zvažovať dofinancovanie sektoru v rámci tohto roka.
Takisto by som chcel upozorniť na návrh, ktorý uvoľňuje kritériá nákladovej efektívnosti pre vstup liekov do systému. Ja myslím, že tak ako to bolo doteraz, to bolo dobre nastavené, a to tým, že bolo potrebné, aby boli splnené dve zo súčasných podmienok, zlepšenie v klinickom ukazovateli o 30 % a zároveň preukázanie, že nie je iná intervencia hradená v danej indikácii, v tom prípade sa potom zvoľnili kritériá nákladovej efektívnosti lieku. Teraz je tam navrhnuté, aby tieto podmienky mohli platiť jednotlivo a nie teda súčasne, čo si my myslíme, že nie je dobrý návrh v tejto situácii, v ktorej sme, a teda budeme navrhovať, aby to zostalo tak, ako to bolo doteraz v zákone.
Ďakujem zatiaľ pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2023 18:30 - 18:32 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za tie poznámky, ktoré som dostal aj k tomu vystúpeniu.
Pán doktor Urban, ja si uvedomujem, že vznikajú rôzne problémy, a predtým vznikali napríklad tie, že napísal aj špecialista ten liek, potom dotyčný pacient prišiel k všeobecnému, znova si ho vypýtal, aj ten mu ho predpísal, vyhadzovali sa tie lieky, takže tu naozaj jedna aj druhá strana má svoje úskalia. Je pravda, že ten systém by mal lepšie sadnúť. A ja si myslím, že tam, kde bola dobrá vôľa na strane tých lekárov, tak podľa mňa sadol dobre. Tam, kde tí lekári si hádžu na seba, že ty to musíš predpísať, ja to predpisovať nebudem, tak okamžite vznikajú problémy.
Ale skúsme naozaj, aj teraz máme to v parlamente, však spoločne teraz diskutujeme, skúsme aj na pôde zdravotníckeho výboru navrhnúť tak ten proces naprieč celým politickým spektrom, na ktorom skúsime nájsť zhodu, aby sme sa už potom neobviňovali.
No, Janka, k tebe len toľko, že vieš, obvinenia nám dávať za to, že niekto krvácal a tak ďalej, to je, akože to je, to je strašné a podľa mňa úplne mimo, hej? To by si si nemala dovoľovať. Keď lekár nepredpísal liek svojmu pacientovi, a to už je jedno, či špecialista, alebo všeobecný, to ten náš zákon nehovoril, že on ho nemôže predpísať. On ho má predpísať. Ty si vieš predstaviť, keby si bola lekárka, že niekomu nepredpíšeš liek a pošleš ho, že tam si ho choď niekde zháňať? No ja teda nie. Ja nechápem, ten lekár čo urobil. To je trestnoprávna zodpovednosť na strane toho lekára. Tak, prosím ťa, nehádž to na zákonodarcov. Takže toto je ináč, takáto debata, keď takýmto spôsobom ty argumentuješ, to je naozaj vždycky veľmi náročné.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 3.5.2023 18:16 - 18:23 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Tak dovoľte, aby som zareagoval na niektoré veci, čo tu boli komunikované.
Tak po prvé, ten pozmeňujúci návrh, ktorý naozaj predložila pani poslankyňa Horváthová so mnou a ešte, myslím, s Marekom Šefčíkom, bol riadne vykomunikovaný s ministerstvom zdravotníctva. Na ministerstvo zdravotníctva najskôr prišla, myslím, že pani doktorka Palušková, ktorá rokovala s ministrom Lengvarským, ktorý to, čo navrhovala, schválil. Následne to potom išlo na odbor liekovej politiky, kde dokonca pochválili pani prof. Horváthovú, že jej právnik veľmi dobre pripravil tú legislatívu. A takto ten pozmeňovací návrh sa dostal sem do pléna. Samozrejme, nikto sa nezbavuje toho, že my sme ten návrh predložili. Ale poprosil by som, aby sa prestalo naozaj klamať v tejto veci, že to bol ako náš výmysel. My sme sa snažili viac-menej len pomôcť pacientom. A teraz ja vysvetlím, o čo tam ide.
V tomto prípade je mi naozaj ľúto, že ten konflikt medzi všeobecnými lekármi a špecialistami v našej krajine je. Je evidentný a vďaka aj tejto zmene došlo k tomu, že niektorí, ale naozaj len niektorí lekári tento konflikt prenášali na svojich pacientov, za čo sa ja naozaj hanbím a je mi to ľúto, že takíto lekári sú. Po prvé, celé to bolo pripravené spôsobom, že chceli sme ušetriť pacientovi jednu ďalšiu návštevu všeobecného lekára, ktorú by musel absolvovať po tom, ako navštívi svojho špecialistu. Lebo častokrát sa stávalo, že pacient išiel k svojmu špecialistovi, ten mu nepredpísal lieky, len napísal nejaké odporučenie a tento pacient potom musel ísť k svojmu všeobecnému lekárovi.
Vieme veľmi dobre, že tí všeobecní lekári, je ich málo, sú preťažení, v niektorých prípadoch majú 30 pacientov denne. A títo potom museli ad jedna dlho čakať u tohto lekára, aby im potom tento lekár mohol predpísať lieky, ktoré im špecialista odporučil. Túto návštevu sme chceli pacientom vlastne ušetriť, a teda zaviedlo sa do zákona, že keď už raz ste vyšetrený špecialistom, on preberá zodpovednosť za liečbu, ktorú vám indikoval, čo si myslím, že je úplne správne, a má vám predpísať lieky, ktoré vám odporučil. A tým pádom by sa vlastne ušetrila jedna cesta. To, že niektorí... pre pacienta.
To, že niektorí všeobecní lekári po tom, ako sme, ako prešiel tento pozmeňujúci návrh, schválila sa táto novela, šikanózne začali posielať svojich pacientov k špecialistom, aby im začali oni predpisovať lieky, dokonca im odmietli predpísať tie lieky, to podľa mňa hraničí už naozaj možno až s trestnoprávnym konaním, pretože ad jedna zákon im to v žiadnom prípade, takýmto spôsobom ich neusmerňoval, aby to robili. Oni mali z viacerých dôvodov ďalej sa starať o svojich pacientov a mali len využiť zmenu v zákone, že keď ten pacient má objednanú svoju kontrolu u špecialistu a prišiel k tomu svojmu špecialistovi, tak áno, tu v tomto momente ten pacient už mal mať predpísané svoje lieky. Takže naozaj táto, táto hra, niekedy veľmi nepríjemná hra pre pacientov, ktorá vznikla, mňa osobne veľmi mrzí a z toho vlastne vznikajú aj takéto určité príbehy.
Na druhej strane si myslím, že vo väčšine prípadov to funguje dobre a mnohí pacienti sú vďační, že ušetrili tú jednu cestu k svojmu všeobecnému lekárovi a majú hneď predpísané lieky u svojho špecialistu. Môžu ísť do lekárne si ich vyzdvihnúť a môžu ďalej, môžu ich okamžite vlastne brať. Plus sa naozaj zvýšilo používanie tzv. repetatívnych receptov, čo sa začalo vo zvýšenej miere využívať. Mnohí lekári dovtedy ani nevedeli, že takýto recept existuje, že môžu opakovane v podstate dať príkaz lekárnikovi, ktorý potom v nejakej periodicite vydáva v lekárni lieky pacientovi, ktorého oni ošetrujú. Takže prinieslo to naozaj mnoho dobrých vecí.
A teraz táto novela nám dáva priestor na to, aby sme sa zamysleli, či niektoré veci sa nedajú vylepšiť. Určite tam nejaký priestor je. Nejaký návrh sem prišiel. Ja som neskracoval, nepredlžoval, nezasahoval som vôbec do tohto návrhu, takže by som poprosil pani poslankyňu, aby ma už ďalej nespomínala v tejto veci. Toto naozaj išlo úplne mimo mňa.
A rovnako išlo mimo mňa aj, čo sa týka očkovania, pretože ja sám som do programového vyhlásenia vlády presadil vetu, že som za to, aby sa zvyšovali kompetencie lekárnikov. A úprimne poviem, ja som za to, aby, aby lekárnici mohli očkovať v lekárňach po tom, ako sa vyriešia určité odborné otázky, ktoré, ktoré v tejto veci vyvstali. Veľmi dobre vieme, že nebola pripravená ani vyhláška k tomu zákonu. Nie je presne dodefinované, akým spôsobom preberú zodpovednosť za očkovaných lekárnici, ktorí by očkovali, kto bude niesť zodpovednosť za očkovanie, či predpisujúci všeobecný lekár, ktorý predpíše recept, alebo lekárnik, ktorý bude, ktorý bude očkovať. Takže tam bolo naozaj relatívne dosť veľa vecí, ktoré treba doriešiť.
A práve preto, ja som to už aj mediálne avizoval, bude na pôde zdravotníckeho výboru k tomuto okrúhly stôl, kde budú pozvaní všetci stakeholderi v tejto oblasti, ktorí sa chcú k tejto veci vyjadriť a chcú spoločne a vlastne pripraviť pozmeňujúci návrh do druhého čítania tak, aby sme pri zachovaní všetkých práv a povinností a, samozrejme, v prospech pacienta a ich ochrany zdravia pripravili tento zákon čo najlepšie, tak aby to očkovanie v tých lekárňach bolo možné. Ale tam naozaj treba doplniť určité veci. Už boli teraz k tomu rokovania na ministerstve zdravotníctva. Zúčastnila sa ich za nás pani prof. Horváthová, ktorá možnože sa k tejto veci ešte viac vyjadrí, a samozrejme, tieto všetky veci budú potom predmetom aj tej, toho rokovania za tým okrúhlym stolom. Takže tuná by som poprosil, aby opäť sa nespomínalo moje meno v súvislosti, keď to absolútne nie je pravda. A dokonca môj názor je momentálne trošku iný, ako, ako by sa zdalo.
Takže ja zatiaľ len toľkoto, aby som zareagoval na tieto veci v rámci rozpravy.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.5.2023 18:03 - 18:05 hod.

Marek Krajčí
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 3.5.2023 17:51 - 18:00 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja som mal prerušený, prerušenú rozpravu, takže ja to len veľmi rýchlo zhrniem.
Naozaj myslím si, že v princípe tú šancu, ktorú sme tu mali z plánu obnovy, a teraz ja sa vôbec nedotýkam vlastníctva záchraniek, tam vôbec to nesmerovalo. Treba jednoznačne vytvoriť transparentnú a kvalitnú súťaž, ktorá tu doteraz absentovala, s tým podľa mňa súhlasia všetci. A to, že tento zákon len prehadzuje úrad, kde sa ten výber staníc bude realizovať, teda nie na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ale na ministerstve zdravotníctva a vôbec nerieši merito veci, v ktorom sme už boli konfrontovaní priamo Európskou komisiou, ktorá má vážne výhrady voči tomu, akým spôsobom sa tu vyberajú stanice záchrannej zdravotnej služby, a niet, vôbec niet o tom pochýb, že sa to vyberalo netransparentne, klientelisticky a bolo porušené v podstate transparentné obstarávanie, ktoré v takýchto situáciách pri takýchto súťažiach musí prebiehať. A tento zákon teda vôbec nerieši, on len presúva tú, tú, tú, ten problém, ktorý sa má riešiť na ministerstve zdravotníctva, ktoré malo už dávno mať pripravený návrh legislatívy, ako vyhovie pripomienkam Európskej komisie, a neurobilo to, tak to len dávam akože do placu tú informáciu, že dobre, však prehoďme to na ministerstvo zdravotníctva, ale neriešime základný problém, z ktorého nám môžu hroziť aj obrovské sankcie. Pretože v prípade, že malo prebehnúť verejné obstarávanie a neprebehlo, tak tie pokuty sú extrémne vysoké.
Taktiež malo dôjsť k určitej reforme zdravotnej záchrannej služby tak, aby sa zlepšila dostupnosť záchrannej zdravotnej služby. A ten cieľ, ktorý si aj tento zákon definuje, je už splnený od roku 2005, teda nedochádza k žiadnej optimalizácii siete. Nehovoriac o tom, že teraz sa to rieši aj pri optimálnej sieti nemocníc, minimálne urgentné príjmy by mali byť v každej nemocnici aj v nemocnici prvého stupňa. Tie tam zatiaľ v mnohom nie sú plánované, otázka je, kde tie sanitky budú voziť tých pacientov, ktorí budú mať vážne zdravotné komplikácie. Takže, žiaľ, z tohto pohľadu veľké sklamanie aj to, ako sa idú tie financie použiť.
Áno, sú tu určité dobré veci, pre ktoré aj my tento zákon v prvom čítaní plánujeme podporiť, avšak myslíme si, že je tam naozaj priestor na to, aby sa potom do druhého čítania zákon vylepšoval. A tam som začal hovoriť o tom teda, že sú tam v tomto zákone riešené najmä štyri hlavné zmeny – úprava siete záchrannej zdravotnej služby, povinnosti poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby, zavádza sa tu nový typ ambulancií záchrannej zdravotnej služby, rendez-vous, ako sme o tom už hovorili, a vydávanie povolení na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby. Takisto sa zavádza centrálny register AED, teda defibrilátorov.
Čo sa týka úpravy siete záchrannej zdravotnej služby a povinností poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby, tak ako je zákon predložený, rieši úpravy siete v porovnaní s platnou úpravou len čiastočne a to tým, že ako novinku zavádza povinnosť tvoriť sieť záchrannej zdravotnej služby na základe analýz, čo je v poriadku a legitímne a môže napomôcť efektívnejšiemu rozmiestneniu posádok záchrannej zdravotnej služby na Slovensku. Na druhej strane však zákon zbenevolentňuje zmenu sídla alebo typu posádky oproti platnej právnej úprave. Vykonávací predpis (vyhlášku), ktorý má ustanoviť novú optimálnu sieť záchrannej zdravotnej služby aj vo väzbe na optimálnu sieť nemocníc a plniť míľnik plánu obnovy, ministerstvo k návrhu zákona nepredložilo, pretože podľa našich informácií takáto vyhláška zatiaľ neexistuje, hoci míľnikom bol 31. marec roku 2023. To znamená, že dodnes nepoznáme, ako bude vyzerať nová sieť záchraniek aj vo väzbe na optimalizovanú sieť nemocníc, s ktorou úzko súvisí. Prepojiť sieť záchraniek so sieťou nemocníc je mimoriadne dôležité, pretože optimalizovaná sieť nemocníc si okrem iného dáva za cieľ dostať pacienta do tej správnej nemocnice, ktorá mu bude, v ktorej mu bude poskytnutá kvalitná zdravotná starostlivosť aj s prihliadnutím na počty výkonov a skúsenosti personálu. Teda aj záchranná služba musí pacienta z terénu smerovať do správnej kategorizovanej nemocnice, čo môže byť v niektorých prípadoch ďalej, ako je tomu dnes.
Čo sa týka nového typu ambulancií zdravotnej záchrannej služby, rendez-vous, novela zákona č. 578/2004 zavádza aj nový typ ambulancie, teda záchrannú službu v stretávacom režime. Zjednodušene ide o osobné auto s lekárom a záchranárom, ktorí v stretávacom systéme teda vyrážajú súčasne s klasickou sanitkou z iného miesta, poskytujú neodkladnú starostlivosť v ohrození života. Tento systém je bežný v západnom svete a pri správnej aplikácii zvyšuje efektívne využitie lekárov v systéme zdravotnej záchrannej služby v prospech pacienta. Úprava v predloženom návrhu je dostatočná a v poriadku, podľa mňa vecne správna.
Na tomto mieste je možné a potrebné vyvrátiť niektoré nie úplne správne informácie, ktoré ohľadom tohoto systému odznievajú v médiách, napríklad že lekár na osobnom aute príde vyšetriť pacienta, v prípade potreby si zavolá klasickú sanitku a to bude predstavovať zdržanie pre pacienta. Nie je to pravda. Práve naopak, osobné auto s klasickou sanitkou sa na mieste pri pacientovi stretnú a v prípade potreby bude tento pacient transportovaný klasickou sanitkou, v kritických stavoch aj v doprovode lekára.
Tiež je dobré povedať, že nie všetky posádky záchraniek s lekárom budú jazdiť na osobnom vozidle, bude sa tak diať najmä vo väčších mestách, ktoré sú na tento systém vhodné. Tento systém by mal byť v ostrej prevádzke od jesene roku 2025, pričom takto predložený zákon ponúka možnosť začať s pilotnou prevádzkou už od januára ´24, čo umožní zbierať skúsenosti s jeho zavádzaním na Slovensku.
Čo sa týka vydávania povolení na prevádzkovanie ambulancií zdravotnej záchrannej služby, novela zákonov č. 578/2004 a 581/2004 rieši výberové konania na záchranky, ktoré od reformy Rudolfa Zajaca v roku 2005 prinášajú v pravidelných cykloch výrazné kontroverzie z dôvodu nedostatočnej transparentnosti výberového procesu a z toho plynúce podozrenia. Týmto procesom sa vyberajú prevádzkovatelia staníc zdravotnej záchrannej služby na obdobie šesť rokov s prerozdelením približne jednej miliardy eur na tržbách v tomto období. Od roku 2005 do roku 2019 vyberalo poskytovateľov zdravotnej záchrannej služby ministerstvo zdravotníctva. Od roku 2019 doposiaľ je to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Návrh zákona navrhuje tieto výberové konania presunúť naspäť na ministerstvo zdravotníctva. Návrh zmeny vyhlasovateľa výberového konania nebol predložený ministerstvom v pôvodnom návrhu zákona a do tejto podoby sa dostal akceptovaním zásadnej pripomienky predloženej zo strany Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v MPK. Problém výberových konaní so sebou nesie ťarchu potenciálneho nesúladu výberu s procesom verejného obstarávania, na čo v roku 2019 a 2020 Slovensko upozorňovala Európska komisia. Osobne som na tieto nedostatky opakovane upozorňoval. Počas môjho pôsobenia na ministerstve zdravotníctva som zriadil komisiu, ktorá mala pripraviť zmenu podmienok výberového konania a zabezpečiť súlad s európskym právom. Napriek tomu odvtedy ministerstvo zdravotníctva podstatu problému nevyriešilo, pričom dodnes nie je zodpovedaná otázka, či proces výberu má, alebo nemá podliehať zákonu o verejnom obstarávaní, lebo aktuálne sa podľa neho neriadi. Máme k dispozícii právoplatné rozsudky Európskeho súdneho dvora v podobných veciach z Talianska a Nemecka, ktoré naznačujú, akým spôsobom výber záchraniek zosúladiť s európskou smernicou vo verejnom obstarávaní.
Túto otázku sa pokúšal tu na Slovensku zodpovedať Úrad pre verejné obstarávanie, keď Európskemu súdnemu dvoru predložil tzv. prejudicionálne otázky na túto tému. Avšak Európsky súdny dvor rozhodnutím z 22. decembra 2022 k meritu veci nerozhodol, pretože ÚVO nepovažuje za orgán oprávnený položiť tieto otázky. Teda zmena vyhlasovateľa výberového konania na záchranky z úradu pre dohľad na ministerstvo problém ako taký nerieši, len presúva horúci zemiak z jednej inštitúcie na druhú. Asi by sme sa mali zamyslieť v najbližších mesiacoch, ako problém definitívne vyriešiť, keďže v lete v roku 2025 nás čakajú ďalšie výberové konania na záchranky.
Takže dovolím si na záver požiadať o podporu tohto zákona, no zároveň aj upozorňujem, že do druhého čítania pripravíme pozmeňujúce návrhy, bez ktorých novela zákona neprinesie dostatočnú zmenu k lepšiemu pre pacienta v ohrození života, o ktorého sa stará záchranná zdravotná služba.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

3.5.2023 16:59 - 17:01 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážená pani poslankyňa, vážení páni poslanci, ministerstvo zdravotníctvo predkladá návrh zákona, ktorý mal byť vypracovaný s cieľom zlepšiť dostupnosť záchrannej zdravotnej služby pre pacientov bezprostredne ohrozených na živote a to tak, aby garantoval teoretickú dostupnosť dojazdu ambulancie zdravotnej záchrannej služby na miesto zásahu do 15 minút pre 90 % obyvateľstva, zefektívniť fungovanie zdravotnej záchrannej služby. Úpravy tiež majú byť potrebné na splnenie cieľov a míľnikov plánu obnovy a odolnosti komponentu 11 reformy 4, ktorá podmieňuje investície 4 a 5. V skutočnosti však zákon, tak ako je predložený, výrazne nezlepšuje dostupnosť záchrannej zdravotnej služby. Ministerstvo zdravotníctva v predloženom materiáli zlepšenie dostupnosti zdravotnej záchrannej služby nemá vyčíslené ani odôvodnené, teda to ministerstvo zatiaľ nevie deklarovať.
Cieľ, ktorý má zákon naplniť, že teoretická dostupnosť zdravotnej záchrannej služby do 15 minút bude na Slovensku pre 90 % obyvateľstva, je splnený od roku 2005 doposiaľ, teda pre občana a pacienta v ohrození života neprináša zatiaľ nič nové. Ministerstvo zdravotníctva navyše nepripravilo systémové novely ďalších právnych predpisov, napríklad zapojenie dopravnej zdravotnej služby, zmeny fungovania urgentných príjmov a navýšenie ich kapacít a podobne. Preto je tu namieste otázka, či takto postavený zákon v skutočnosti plní ciele a míľniky plánu obnovy.
Ak sa na návrh novely zákonov v tomto bode pozrieme bližšie, tak tie riešia štyri hlavné oblasti. Po prvé je to, úpravy siete záchrannej zdravotnej služby a povinnosti poskytovateľov zdravotnej, záchrannej zdravotnej služby. Ako bolo spomínané, nový typ ambulancie záchrannej zdravotnej služby, tvz. rendez-vous, potom je to... (Prerušenie vystúpenia predsedajúceho.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán spravodajca, máte to nadlho?

Krajčí, Marek, poslanec NR SR
Môžem prerušiť a pokračovať...

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Môžete prerušiť?

Krajčí, Marek, poslanec NR SR
Áno.
Skryt prepis
 

3.5.2023 16:55 - 16:56 hod.

Marek Krajčí Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, vážení prítomní, v súlade s § 80 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bol požiadaný a bol som určený za spravodajcu k návrhu zákona (tlač 1580), k návrhu uvedeného zákona.
Návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo. Odporúčam, aby výbory prerokovali predmetný návrh zákona v druhom čítaní do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 29.3.2023 11:41 - 11:41 hod.

Marek Krajčí
Ďakujem pekne. Chcem pripomenúť členom zdravotníckeho výboru, že dnes 12.05 h by sme otvorili 87. schôdzu výboru Národnej rady pre zdravotníctvo, kde by sme si schválili program a termínovali body rozpravy a hlasovania. Ďakujem.
Skryt prepis