Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

26.10.2022 o 9:40 hod.

Mgr.

Lukáš Kyselica

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

27.10.2022 9:25 - 9:25 hod.

Lukáš Kyselica Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Takže v krátkosti. Je to už druhé čítanie, tak v krátkosti vám uvediem ten návrh zákona o financovaní voľného času dieťaťa a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý predkladám spolu s kolegom Milanom Vetrákom.
Cieľom návrhu zákona je
– spresniť niektoré ustanovenia zákona o financovaní voľného času dieťaťa z dôvodu zmeny vybraných parametrov tak, aby celý mechanizmus bol efektívnejší a prístupnejší pre všetkých užívateľov, a to pre oprávnené osoby aj poskytovateľov voľnočasových aktivít. Medzi tieto úpravy patrí predovšetkým:
a) zmena limitu čerpania z časového na nominálny, t. j. na konte dieťaťa môže byť maximálna suma 1 000 eur,
b) zrušenie časovej viazanosti použitia príspevku 60 eur na mesiac,
c) predĺženie periodicity potvrdzovania účasti dieťaťa na voľnočasovej aktivite a jej hodnotenie z jedného na sedem kalendárnych dní;
– nastaviť vhodnejší postup postihovania záškoláctva žiakov pri plnení povinnej školskej dochádzky a detí pri plnení povinného predprimárneho vzdelávania prostredníctvom sankcií za priestupky a správne delikty, čo je už aj v súčasnosti spôsob, akým je do určitej miery riešená táto problematika v zákone 596/2003 o školskej správe v školstve a školskej samospráve a
– vypustenie § 8 ods. 3 zo zákona 600/2003 o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, ktorý je v súčasnosti namietaný aj prezidentkou Slovenskej republiky pre možnú protiústavnosť v konaní vedenom na Ústavnom súde Slovenskej republiky pod spisovou značkou Rvp 1640/2022.
Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.10.2022 9:10 - 9:10 hod.

Lukáš Kyselica Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Tak len v krátkosti.
Tak ako pán minister spomenul už v úvodnom slove, tak sa dopĺňa medzi funkcie nadriadených aj vedúci zmeny a pre výkon tejto funkcie nebol navrhnutý žiadny príplatok za riadenie, a preto sa týmto pozmeňujúcim návrhom navrhuje doplniť príloha č. 3 zákona č. 315/2001, kde sa ustanovujú príplatky za riadenie pre jednotlivé funkcie nadriadených aj o určenie príplatku za riadenie pre tohto nadriadeného. Teda vedúci zmeny bude mať príplatok za riadenie ako riadiaci pracovník. Je to pochopiteľné. Takže prečítam vám ten pozmeňovák.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov, poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Lukáša Kyselicu, Marcela Mihalika, Jany Majorovej Garstkovej k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 315/2001 Z. z. o Hasičskom a záchrannom zbore v znení neskorších predpisov, parlamentná tlač 1099.
Čl. I sa dopĺňa bodom 19, ktorý znie:
"19. V prílohe č. 3 treťom bode sa pred bod 3.1 vkladá nový bod 3.1, ktorý znie:
"3.1 vedúci zmeny 5 – 20"."
Doterajšie body 3.1 až 3.6 sa označujú ako body 3.2 až 3.7.
Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.10.2022 9:10 - 9:10 hod.

Lukáš Kyselica Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Pán minister, páni poslanci, teda pardon, najprv pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte, aby som vás informoval o prerokovaní vládneho návrhu ústavného zákona vo výboroch.
Národná rada pridelila návrh ústavného zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru a výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Ako gestorský výbor určila ústavnoprávny výbor, ako aj lehoty na prerokovanie návrhu ústavného zákona vo výboroch.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol vládny návrh ústavného zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko.
Ústavnoprávny výbor vládny návrh ústavného zákona prerokoval, avšak neprijal uznesenie, keďže návrh uznesenia nezískal súhlas trojpätinovej väčšiny všetkých členov výboru. Výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj nebol uznášaniaschopný.
Návrh spoločnej správy výborov vrátane stanoviska gestorského výboru prerokoval ústavnoprávny výbor na 137. schôdzi. Stanovisko gestorského výboru ani návrh spoločnej správy výborov neboli schválené, keďže návrh stanoviska gestorského výboru nezískal súhlas potrebnej väčšiny členov ústavnoprávneho výboru.
Predseda ústavnoprávneho výboru ma zároveň určil za spravodajcu, preto predkladám túto informáciu a budem navrhovať ďalší postup.
Pán predseda, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

26.10.2022 14:10 - 14:10 hod.

Lukáš Kyselica Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Vážený pán minister, poslankyne, poslanci, v súlade so zákonom o rokovacom poriadku som bol určený za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona pod tlačou 1207. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali ústavnoprávny výbor, výbor pre financie a rozpočet, osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a výbor pre obranu a bezpečnosť. Za gestorský výbor navrhujem výbor pre obranu a bezpečnosť. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v prvom čítaní.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.10.2022 9:40 - 9:40 hod.

Lukáš Kyselica Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Len v krátkosti, naozaj v tomto je to len o odstránení tej byrokracie. Však všetci vieme, že tretina východu žije v Bratislave a nemá tu hlásený ani prechodný pobyt a pokiaľ by mal ísť na východ na svoj mestský úrad alebo miestny úrad žiadať tú delegačku, zaplatiť tam zbytočne 20 eur a potom dôjsť do Bratislavy. Fakt sme v 21. storočí, keď sú tie informačné systémy všetky poprepájané. A tak jak pri cirkevných sobášoch, keď dôjdete na hocijakú faru, tak vás zosobášia a tak takisto aj pri civilných dôjdete naozaj na mestský úrad hocijaký a poviete, že máte záujem takýto a takýto. Hovorím, to je odstránenie byrokracie a zbytočne jeden poplatok navyše.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.10.2022 9:40 - 9:40 hod.

Lukáš Kyselica Zobrazit prepis
Tak ďakujem. Ešte som zabudol v tej úvodnej reči povedať, že vlastne ten dôležitý dôvod, pokiaľ by mal byť ten sobáš v zastúpení, tak táto povinnosť by mala byť naozaj vo výnimočných prípadoch, pokiaľ na to existujú dôležité dôvody, a matričný úrad sám zvažuje, či dôvody uvedené v žiadosti o povolenie uzavrieť manželstvo v zastúpení sú natoľko závažné, aby o tom bolo možné, ako označiť ich ako dôležité. Tá prax tých matričných úradov preukázala, že zo strany snúbencov vzhľadom k tomu, že tá úprava nevyžaduje dôležitosť dôvodov k povoleniu uzavretia manželstva zástupcom, začali takúto úpravu v niektorých prípadoch doslova zneužívať tiež kvôli tým fingovaným sobášom, ako som už uviedol, alebo napríklad uvádzali, pokiaľ bol niekto v ústave pre výkon trestu a snúbenci požiadali o sobáš v zastúpení, tak toto boli také dôvody, ale pritom uzavretie manželstva v ústavoch a v zariadeniach pre výkon trestu pri splnení všetkých zákonných požiadaviek je aj zo strany konajúceho matričného úradu akceptovaný a vždycky povoľovaný.
Dobre. Takže čo sa týka toho pozmeňujúceho návrhu, ktorý vám tu budem čítať, tak ako som už hovoril, tak ide o, len o spresnenie, spresnenie niektorých tých častí, aby to znova bolo jednoznačné. Hovorím, tento celý zákon sme robili hlavne na podnet matrikárov. Najväčšie problémy sa vyselektovali a tie sa dali do návrhu zákona aj spolu s ministerstvom vnútra, ktoré to malo tiež v pláne legislatívnych úloh. Takže vypúšťame tam ešte jeden § 30 zo zákona ako nadbytočný, keďže vlastne rušíme ten príslušný a delegujúci matričný úrad, čo v praxi bude znamenať, že snúbenci budú môcť urobiť vyhlásenie o uzavretí manželstva na ktoromkoľvek matričnom úrade, takže bolo potrebné vypustiť aj túto tridsiatku. To je jedna vec.
A druhé, to je to spresnenie, aby nemohla mať osoba tie tri priezviská, že Majorová Garstková a Pčolinská (rečník s pobavením pozrel na spravodajkyňu) alebo tak (smiech v sále), takže, hej, hej, dobre. A zároveň tie správne poplatky, tam je niečo vyprecizované. Takže ideme na to.
Pozmeňovací a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Lukáša Kyselicu a Jany Majorovej Garstkovej k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 300/1993 Z. z. o mene a priezvisku v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia niektoré zákony, tlač 1175.
1. Za čl. I sa vkladá nový čl. II, ktorý znie:
„Čl. II
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 154/1994 Z. z. o matrikách v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 222/1996 Z. z., zákona č. 416/2001 Z. z., zákona č. 198/2002 Z. z., zákona č. 515/2003 Z. z., zákona č. 36/2005 Z. z., zákona č. 14/2006 Z. z., zákona č. 335/2007 Z. z., zákona č. 204/2011 Z. z., zákona č. 124/2015 Z. z. a zákona č. 310/2021 Z. z. sa mení takto:
§ 30 sa vypúšťa vrátane poznámky pod čiarou k odkazu 18a."
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
2. V čl. II bod 1 znie:
„1. § 4 vrátane nadpisu znie:
„§ 4
Uzavretie manželstva pred matričným úradom
(1) Vyhlásenie o uzavretí manželstva urobia snúbenci na ktoromkoľvek matričnom úrade pred starostom alebo primátorom, alebo povereným poslancom obecného zastupiteľstva alebo mestského zastupiteľstva za prítomnosti matrikára.
(2) Matričný úrad, v ktorého obvode sa uzatvára manželstvo, môže povoliť uzavretie manželstva na ktoromkoľvek inom vhodnom mieste vo svojom obvode.
(3) Ak je život jedného zo snúbencov priamo ohrozený, manželstvo možno uzavrieť na ktoromkoľvek mieste. Povolenie podľa odseku 2 sa nevyžaduje."."
3. V čl. II bode 2 § 6 ods. 3 písm. c) časti vety za bodkočiarkou sa slová „bude uvedené ako druhé priezvisko," nahrádzajú slovami „si ponechá".
4. Čl. II sa dopĺňa bodom 4, ktorý znie:
„4. V §17 písm. c) sa vypúšťajú slová „pred nepríslušným matričným úradom s výnimkou podľa § 4 ods. 2 a 3, alebo ak bolo vyhlásenie o uzavretí manželstva urobené"."
5. V čl. III body 1až 7 znejú:
„1. V prílohe sadzobníku správnych poplatkov časti II Vnútorná správa položke 18 sa vypúšťajú písmená a) a e).
Doterajšie písmená b) až d) sa označujú ako písmená a) až c) a doterajšie písmená f) až h) sa označujú ako písmená d) až f).
2. V prílohe sadzobníku správnych poplatkov časti II Vnútorná správa položke 18 písmeno a) znie:
„a) Uzavretie manželstva medzi štátnymi občanmi Slovenskej republiky pred matričným úradom, v ktorého obvode nemá ani jeden zo snúbencov trvalý pobyt, 20 eur".
3. V prílohe sadzobníku správnych poplatkov časti II Vnútorná správa položke 18 písmeno f) sa nad slovom „pobyt" vypúšťa odkaz 16 vrátane poznámky pod čiarou k odkazu 16.
4. V prílohe sadzobníku správnych poplatkov časti II Vnútorná správa položke 18 časti Oslobodenie v druhom bode sa slová „podľa písmena a) a b)" nahrádzajú slovami „podľa písmena a)".
5. V prílohe sadzobníku správnych poplatkov časti II Vnútorná správa položke 18 časti Poznámky druhý bod znie:
„2. Poplatok podľa tejto položky vyberie matričný úrad, ktorý vykonáva zápis uzavretia manželstva do matriky; to platí aj v prípade, ak sa manželstvo uzatvára pred orgánom registrovanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti.".
6. V prílohe sadzobníku správnych poplatkov časti II Vnútorná správa položke 18 časti Poznámky tretí bod znie:
„3. Ak sa vyberie poplatok podľa písmena f) tejto položky, poplatok podľa písmena d) alebo e) tejto položky sa nevyberie.".
7. V prílohe sadzobníku správnych poplatkov časti II Vnútorná správa položke 18 časti Poznámky sa vypúšťa štvrtý bod a piaty bod."
Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.10.2022 9:25 - 9:25 hod.

Lukáš Kyselica Zobrazit prepis
Tak ďakujem veľmi pekne za slovo. Takže v krátkosti, už tam bolo to prvé čítanie, boli tam pripomienky odboru legislatívy a aproximácie práva, viac-menej takého technického charakteru. Ale robil sa k tomu pozmeňujúci návrh, takže v rozprave sa potom prihlásim ako prvý a prečítam ho.
V skratke uvediem, o čom je tento zákon. Predkladali sme ho z dôvodu potrebných zmien, ktorým sa reaguje na podnety vyplývajúce z aplikačnej praxe. Nie sú to radikálne zmeny predmetného zákona o zmene mena a priezviska, ale ide o také doplnenia a precizovanie jednotlivých konkrétnych ustanovení zákona. Ide najmä o špecifikovanie a spresnenie niektorých ustanovení zákona za účelom vylúčenia nejednotného výkladu a zjednodutenia, zjednodušenia, zjednotenia aplikačnej praxe.
Predmetným návrhom zákona sa taktiež vymedzuje vzniku administratívnej záťaže matričných úradov, ktorá v súčasnosti nastáva, nakoľko v platnej právnej úprave nie je ohraničený možný počet vykonateľných zmien cudzojazyčného mena na jeho slovenský ekvivalent a naopak.
Zmenou zákona o rodine sa zároveň zjednocuje postup pri cirkevných a civilných sobášoch, čo sa týka miestnej príslušnosti. Pri cirkevných sobášoch možno bez formálneho povolenia uzavrieť manželstvo bez obmedzenia v podobe miestnej príslušnosti. Pri civilných sobášoch musí príslušný matričný úrad formálne povoliť uzavretie manželstva pred iným matričným úradom alebo na inom vhodnom mieste. Ide o zbytočnú byrokraciu pre budúcich manželov, a z toho dôvodu sa navrhuje táto, túto administratívnu prekážku odstrániť. Rovnako tak zanikne aj správny poplatok za predmetné povolenie.
Čo sa týka konkrétnosti, tak spresňuje sa tam zápis priezviska dieťaťa do knihy narodení, ktoré narodením nadobudlo aj občianstvo iného štátu. Navrhuje sa, že ak sa má do knihy narodení zapísať aj priezvisko alebo priezvisko dieťaťa v súlade s právnym poriadkom alebo tradíciou iného štátu, ktorého je dieťa štátnym občanom, je rodič dieťaťa povinný doložiť relevantné potvrdenie alebo verejnú listinu vyhotovenú iným štátom, napríklad pas dieťaťa, ktoré deklarujú oprávnenie zápisu dieťaťa, zápisu priezviska dieťaťa do knihy narodení v súlade s právnym poriadkom alebo tradíciou iného štátu, ktorého občianstvo dieťa nadobudlo.
Ďalšia zmena, ktorá vyplynula z aplikačnej praxe, sú doslova niekedy šikanované tie matriky. Stávajú sa prípady, keď dôjde ma matriku niekto, požiada o zmenu mena Iveta, ja neviem, na Ivet. Potom o týždeň dôjde, povie, že nechce byť Ivet, už chce byť Ivette. O týždeň dôjde znova, poviem, že chce byť znova Iveta a všetko to matrika robí zdarma. Takže teraz sa zavádza táto možnosť, že len raz cez matriku a potom už riadne cez rozhodnutie, cez okresný úrad.
A tie najpodstatnejšie, čo sa týka zmeny zákona o rodine, tak ide o zrušenie takzvanej delegačky. Pri cirkevných sobášoch to máte tak, že dôjdete na hocijakú faru, zosobášia vás, odtiaľ idú z fary priamo dokumenty na mestský úrad, zaplatí sa 20-eurový poplatok a je to vybavené. Teraz, keď ste napríklad z Bratislavy, chcete sa v Bratislave ženiť, vydávať, tak dôjdete na príslušný tento, na príslušnú matriku. Spravia vás zdarma, ak by ste povedali, že chce, že nechcete sobáš na matrike, ale chcete, ja neviem, sobáš, ja neviem, v nejakom, v nejakej historickej budove, ak je to už mimo matriky, tak zaplatíte 70 eur, to všetko ostáva. Len teraz, keď chcete napríklad, že ste Bratislavčan, chcete mať nejakú svadbu, ja neviem, v Košiciach, tak dôjdete na mestský úrad, teda na matriku v Bratislave. Vyžiadate si takzvanú delegačku, že či vám povolia ženiť sa alebo vydávať sa niekde v Košiciach. Úplne zbytočná byrokracia. V dnešnej dobe sú tie systémy prepojené informačné, takže nie je s tým problém.
Takže teraz už len dôjdete niekde do Košíc na matriku, dohodnete si sobáš, zaplatíte tých 20 eur a keby ste chceli, ja neviem, v Košiciach zas niekde v záhrade mať tú svadbu alebo čo, tak ďalšie, tak zas tých 70 eur, tak ako je to nastavené aj teraz. Len zbytočne odpadá tá byrokracia, že musíte ísť na miestny úrad, na miestnu matriku a žiadať tam o takzvanú túto delegačku. Takže toto je, toto je skôr také odstránenie byrokratickej záťaže v dnešnej, v dnešnom 21. storočí. To je fakt naozaj úplná zbytočnosť.
No a ešte ďalšia vec, keď sa robil zákon 36/2005 o rodine, tak sa zaviedla možnosť uzatvárať manželstvo, že aby jeden zo snúbencov si pri prijatí spoločného priezviska aj ponechal aj priezvisko, s ktorým vstupuje do manželstva. Striktne bola, bolo ustanovené poradie priezvisk u toho zo snúbencov, ktorý po uzavretí manželstva bude používať okrem spoločného aj svoje priezvisko, ktoré musí byť zapísané ako druhé v poradí. Takže, táto vec sa odstraňuje. Napríklad pani Majorová Garstková by mohla byť pani Garstková Majorová. No. Takže. (Reakcia predsedajúceho.) Alebo, ak by bola že Pčolinská ešte, tak si bude musieť vybrať, ktoré z tých dvoch nebude používať. Lebo maximálne dve priezviská môžete mať. (Reakcia z pléna: „Hlavne, aby bola šťastná.") Áno, takže pani Šťastná. (Povedané so smiechom.)
No dobre, a potom je tu posledná vec. Neviem, či o tom viete, ale ono to v zákone platí už iks rokov, že keď chcete mať sobáš, tak namiesto nevesty si tam dáte nejakú splnomocnenú advokátku, a je to sobáš v zastúpení. No, je to moc málo, také neobvyklé je to, ale ono sa to robí a zneužíva sa to. Zákon 36/2005, keď sa robil, zákon o rodine upustil od požiadavky uvádzať dôležité dôvody, na základe ktorých mohol matričný úrad povoliť uzavretie manželstva v zastúpení jednému zo snúbencov. Je k tomu aj judikatúra. Ide o to, že sa to zneužíva. Nechcem to hovoriť tak natvrdo, ale je to taká azylová politika. Hlavne sa to zneužíva pri krajinách Thajsko, Indonézia, India, Srbsko, Kosovo. Že by som tu chcel nejaký, na rôzne sobášne podvody sa to hlavne zneužíva, že nejaká panička z Indonézie alebo z Thajska pošle niekde na matriku, že chcela by mať sobáš, ale vzhľadom na vybavovanie víz sa sem nevie dostať, tak žiada sobáš v zastúpení. Tak ten ženích, ktorý, ktorý chce spraviť takýto sobášny podvod, tak vybaví za ňu splnomocnenie u advokáta. Zoberú sa a už pani má priamy vstup do EÚ. Takže takto sa to zneužíva.
Takže toto na začiatok a do rozpravy sa prihlásim prvý a prečítam pozmeňovák viac-menej takého technického charakteru. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.10.2022 15:40 - 15:40 hod.

Lukáš Kyselica Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Takto netradične k takému zdravotníckemu zákonu. Budem dávať jeden pozmeňujúci a doplňujúci návrh k 576/2004 o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti k 153/2013 o národnom zdravotníckom informačnom systéme a k zákonu o občianskych preukazoch. Takže priamo sa to týka toho zdravotníctva. Sú tam prechodné ustanovenia, ktoré, žiaľ, musíme predĺžiť o ďalší rok. V nadväznosti na predĺženie termínu prechodných ustanovení vo vzťahu k vydávaniu občianskych preukazov bez podoby tváre pre osoby mladšie ako 15 rokov a osoby staršie ako 65 rokov o jeden rok, navrhuje sa aj predĺženie termínu prechodných ustanovení z dôvodu, že by bolo nemožné, aby osoba alebo cudzinec na území Slovenskej republiky s príslušným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti mohla uzatvoriť dohodu alebo odstúpiť od dohody o poskytovaní všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti prostredníctvom technického zariadenia poskytovateľa a úradného autentifikátora, teda prostredníctvom občianskeho preukazu s elektronickým čipom.
Navrhovaná práva úprava súvisí s vymedzením podmienky výlučne na základe občianskeho preukazu s elektronickým čipom. V súlade s kapacitnými možnosťami Národného personalizačného centra sa predpokladá vydanie a doručenie týchto dokladov dotknutým osobám do konca roka 2023.
Takže prečítam teraz ten pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Lukáša Kyselicu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 1110.
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, sa mení a dopĺňa takto:
1. Článok I sa dopĺňa jedenástym bodom, ktorý znie:
„11. V nadpise pod § 49j sa slová „1. januára 2023" nahrádzajú slovami „1. januára 2024" a v § 49j ods. 2 a 3 sa slová „31. decembra 2022" nahrádzajú slovami „31. decembra 2023"."
2. Za článok V sa vkladajú nové články VI a VII, ktoré znejú:
„Čl. VI
Zákon č. 153/2013 Z. z. o národnom zdravotníckom informačnom systéme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 185/2014 Z. z., zákona č. 77/2015 Z. z., zákona č. 148/2015 Z. z., zákona č. 167/2016 Z. z., zákona č. 41/2017 Z. z., zákona č. 351/2017 Z. z., zákona č. 374/2018 Z. z., zákona č. 125/2020 Z. z., zákona č. 243/2020 Z. z., zákona č. 286/2020 Z. z., zákona č. 392/2020 Z. z., zákona č. 251/2021 (252/2021, pozn. red.) Z. z., zákona č. 310/2021 Z. z., zákona č. 352/2021 (532/2021, pozn. red.) Z. z., zákona č. 540/2021 Z. z., zákona č. 67/2022 Z. z., zákona č. 92/2022 Z. z. a zákona č. 125/2022 Z. z. sa mení takto:
V § 16 ods. 1 a 2 a § 19 sa slová „31. decembra 2022" nahrádzajú slovami „31. decembra 2023".
Čl. VII
Zákon č. 374/2018 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 153/2013 Z. z. o národnom zdravotníckom informačnom systéme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v znení zákona č. 124/2021 Z. z. a zákona č. 252/2021 Z. z. sa mení takto:
V čl. VII sa slová „1. januára 2023" nahrádzajú slovami „1. januára 2024"."
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
3. Za doterajší článok VI sa vkladajú nové články VII a VIII, ktoré znejú:
„Čl. VII
Zákon č. 395/2019 Z. z. o občianskych preukazoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 73/2020 Z. z., zákona č. 532/2021 Z. z. a zákona č. 180/2022 Z. z. sa mení takto:
V § 19 ods. 2 a 3 sa slová „31. decembra 2022" nahrádzajú slovami „31. decembra 2023"."
Čl. VIII
Zákon č. 180/2022 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 395/2019 Z. z. o občianskych preukazoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, sa mení takto:
V čl. IV sa slová „1. januára 2023" nahrádzajú slovami „1. decembra 2022"."
Nasledujúci článok sa primerane prečísluje.
Nový čl. VIII nadobúda účinnosť 30. novembra 2022, čo sa premietne do ustanovenia o účinnosti zákona.
Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.10.2022 18:40 - 18:41 hod.

Lukáš Kyselica Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Vážené panie poslankyne, poslanci, dovoľte, aby som podľa § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil prvom čítaní ako spravodajca určený ústavnoprávnym výborom k uvedenému návrhu zákona.
Návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor, ktorý navrhol aj ako gestorský výbor s tým, aby gestorský výbor prerokoval návrh zákona v druhom čítaní do 32 dní od jeho prerokovania v prvom čítaní. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Ako spravodajca určený navrhnutým gestorským výborom odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. Odporúčam zároveň návrh zákona prideliť výboru vrátane určenia gestorského výboru a lehoty na prerokovanie návrhu zákona vo výbore v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 20.10.2022 11:10 - 11:10 hod.

Lukáš Kyselica
Ďakujem veľmi pekne. V mene troch poslaneckých klubov OĽANO, SME RODINA a SaS žiadam presunúť hlasovanie o bode 50, tlač 1189, teda návrh poslancov Národnej rady Milana Vetráka, Dominika Drdula, Miloša Svrčeka, Anny Remiášovej, Jána Kerekrétiho na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 162/2015 Správny súdny poriadok na dnes 20. októbra na sedemnástu.
Skryt prepis