Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.3.2020 o 18:12 hod.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 18:51 - 18:53 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Ďakujem. No ja som to vedel, zrejme že mi takto naložíte, že ma takto budete kameňovať. Už ste s tým začali, aj keď ste nemali slovo a mal som slovo ja za rečníckym pultom, ale chcem pripomenúť pár vecí.
Prvá, áno, neuvedomil som si, že ešte nebudeme prerokovávať predsedov výborov. Ja rešpektujem dohody, rešpektujem dohody, skutočne, ale štvrtýkrát predložiť ten istý návrh s tými istými persónami, veď sa snažíme aj my s vami dohodnúť. Pán Dostál napríklad preložil, dal návrh, aby sme preložili zákon na ďalší deň a prerokovávali ho neskôr, pretože ste mali pripomienky. Dobre, v poriadku, však, ja som za, komunikujme spolu. Ale mňa rozčúlili, vzhľadom na to, že osobne poznám ľudí, ktorí trpeli v tých režimoch, mňa rozčúlili a urazili tie opakované vaše nominácie: Kotleba a Blaha.
Blaha, osem rokov ste mali, keď padol komunizmus. No dobre. A prečo to doteraz propagujete na svojich sociálnych sieťach, dookola?
Pán Vážny, rúško ste nemali teraz, včera som vás stretol na chodbe, rúško ste nemali, myslel som si, že máte pod parou, ale nie, kolegovia ma presvedčili, že pán Vážny si bol pospať, že práve sa zobudil, tiež ste neboli v sále, tiež nie ste tu.
Možno, pán Fico, čo som hovoril o tom tlieskaní, to nie je kultúra, áno, ja to chcem povedať ľuďom, takto sa správajú, pred kamerami ináč a tu my vás vidíme, my vás vnímame, teraz je tu plná sála, ale smeráci, pán poslanec Fico sa zdvihne, odíde a ide preč (reakcie z pléna.) A, a ostatní s ním. (Reakcie z pléna. Zaznenie gongu.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.4.2020 18:25 - 18:32 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady, vážení kolegovia, kolegyne, poslanci, ďakujem za slovo a možnosť vystúpiť v tejto rozprave. Vopred sa vám ospravedlňujem za váš drahocenný čas a že vás bude zdržiavať, ale naša opozícia si zaumienila rovnaké mená dávať stále dookola ako návrh a mňa to uráža. (Smiech v sále a potlesk.) Ja vám poviem aj prečo.
Teraz momentálne máme koronu, je kríza, rokujeme, aby sa čo najviac zákonov sprísnilo, možno pre ľudí aby boli tie zákony, a čo sa udialo včera, neviem, pán Fico, možno, možno to je pre vás normálne, ale mne sa to normálne nevidelo. Včera pán Fico podal procedurálny návrh, potom z pléna odišiel a potom prišiel večer o šiestej, keď hovoril minister Eduard Heger, a zjavne cítil, že si nikto nevšimol, že sa do sály vrátil, pričom predtým mal tlačovky pre novinárov, nesedel tu a chcel... (Reakcie z pléna.) To je, to je, to bude k téme, to bude téme. (Zaznenie gongu.)
A postavil sa do stredu a začal ostentatívne počas toho, ako minister hovoril, tlieskať. Samozrejme, niektoré ovečky sa pridali. (Smiech v sále a reakcie.)
Ja vám poviem čo. Bol som, bol som učiteľom alebo som učiteľom a učil som v Šaštíne-Strážach na gymnáziu. Viezol som, viezol som pani Helenku Weinwurmovú na besedu k nám do školy. (Reakcie z pléna. Zaznenie gongu.) Ja hovorím k veci, ja hovorím k veci.
A keď som ju viezol naspäť, tak... (Smiech v sále.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Páni poslanci, poprosím vás.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
Ďakujem vám, že mi neskáčete do reči. Pán Vážny vzadu sedí, napcháva sa a... (Smiech v sále a potlesk.) A rovnako (pokrik v sále), pardon, a rovnako (reakcie z pléna) a rovnako ako včera tu chodil... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Páni poslanci, poprosím vás, pokoj v rokovacej sále. (Reakcie z pléna.) Páni poslanci. Pán poslanec Vážny, naozaj váš poprosím, aby ste si dali rúško. Pán predseda Národnej rady na začiatku schôdze prečítal odporúčanie hlavného hygienika. Ďakujem, že to rešpektujete.
Pán poslanec, nech sa páči, pokračujte vo svojom vystúpení a poprosím vás, aby ste hovorili k téme.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
Ďakujem, ďakujem.
Pani Helenka Weinwurmová (ruch v sále, zaznenie gongu) strávila podstatnú časť svojho života v koncentračnom tábore. Môžte sa smiať, koľko chcete, ona vyhrnula rukáv a ukázala mi tam vytetované číslo a povedala mi, že: "Pán Šefčík, ja sa ich bojím. Vtedy pochodovali v takých tmavých uniformách, v čiernych uniformách." A ona mi povedala s roztraseným hlasom a slzami v očiach, že sa ich bojí a bojí sa tých, ktorí ich podporujú, a že tých ľudí je veľmi veľa.
Takže to je k jednej tej nominácií. Uráža ma to, že človek, ktorý otvorene alebo skryto podporuje fašistický režim, je navrhnutý, aby takto reprezentoval aj Slovenskú republiku.
A k tej druhej nominácii. Pán Fico a spol. navrhli pána poslanca Blahu. Tak vám poviem takisto osobnú skúsenosť a budem hovoriť iba o jednom človeku. Bol to Don Ernest Macák, s ktorým som sedel na izbe a bavili sme sa o tom, ako ho väznili, ako ho mučili, ako mu dávali elektrošoky a potom prenasledovali jeho eštebáci a jeho rodinu. A máme tu, máme tu poslanca, ktorý má, ktorý sa má stať predsedom ľudskoprávneho výboru... (Reakcie z pléna. Zaznenie gongu. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Páni poslanci, poprosím vás, nevykrikujte, naozaj.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
A to je človek, ktorý sympatizuje zase s týmto zverským režimom otvorene. Takže dovoľte mi, dovoľte mi dokončiť.
Pán Blaha vystúpil pred kamerami a začal blúzniť o tom, aká tu je totalita, tak vám chcem pripomenúť, že za mojím chrbtom sedia napríklad pán Pellegrini alebo pán Raši, keby tu bola totalita, tak tam nie sú, veď museli prejsť cez hlasovanie a takýmto spôsobom sa tam dostali. Pred chvíľou tu hovoril bývalý minister Richter. Takisto sme videli snahu o spoluprácu. Žiadna totalita tu nie je.
Pán Blaha, pán Kotleba, tie vaše persóny, to, ako sympatizujete s tými bývalými režimami, jedným, druhým, zverskými režimami 20. storočia, to mňa uráža. Včera som nevystúpil, včera, keď ste si všimli, nevystúpil som, ale dnes opakovaný návrh a už som si povedal, že, áno, vystúpim a poviem to... (Reakcie z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Páni poslanci, máte možnosť reagovať faktickou poznámkou, ak to chcete komentovať. Teraz, prosím, počúvajte rečníka.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
Zastupujeme tu, aspoň my z koalície tu zastupujeme demokratické Slovensko. To, že ste si tam narvali do svojho, do svojej, svojho názvu sociálna demokracia, ani sociálna, ani demokracia! (Reakcie z pléna. Potlesk.)
Áno, už končím, môžte do mňa hádzať kamene, môžte ma pochovať vo faktických, nech sa páči, je to vaše právo! Ale moje právo je a tí, ktorí nás podporovali, koalíciu, v drvivej väčšine prípadov sú proti týmto návrhom. Nie koalícia blokuje tieto výbory, ale opozícia nezmyselnými návrhmi, personálnymi návrhmi.
Ďakujem, to je všetko. (Potlesk, piskot a pokrik v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 16:57 - 16:58 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Hlasovanie per rollam ja osobne vnímam tak, ako je to predložené, iba ako alternatívu. Čiže ja som takisto komunálnym poslancom v meste a som síce v opozícii voči primátorovi, ale telefonicky sme sa bavili aj o možnosti rokovať napríklad na verejnom priestranstve niekde v bastióne zámku a podobne.
Čiže verím, že sa mnohí dohodnú iným spôsobom a per rollam nebude potrebné. Ale tak ako pani starostka spomínala, môžu prísť situácie, kedy sú poslanci napríklad v karanténe, jej obec, kedy sa vrátia zo zahraničia, 350 ľudí, tak je jasné, že z nich budú niektorí poslanci v karanténe. Tak dajme, dajme takým obciam tú možnosť v takýchto kritických situáciách per rollam hlasovať. Je to na dobu určitú, kým tá kritická situácia v našej spoločnosti bude trvať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 15:42 - 15:43 hod.

Marek Šefčík
Ďakujem za slovo. Pán Dostál hovoril teraz o tej pokute, ja, pán Kuffa, len k tej pokute. Hovoríte, že nemá byť devastačná, ale výchovná, ale prioritná funkcia pokuty v tomto krízovom režime by mala byť hlavne odstrašujúca, aby sme nekonali protizákonne. To znamená, kto koná v súlade so zákonom, tak pokutu nedostane, prirodzene. A nízka pokuta napríklad pre bohatších ľudí dokonca aj stráca výchovný význam. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.3.2020 15:10 - 15:11 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Všetci sme za to, aby sa pandémia zastavila čo najskôr. Chcem týmto podporiť pani ministerku a pána poslanca Dostála. Presne taká je snaha sledovania alebo lokalizácie niektorých telefónov. Asi niektorí nepočúvajú, ale je jasné, že nejde o žiadnu snahu odpočúvať ani skúmať obsah esemesiek alebo mailov, len o ochranu života a zdravia. Ja tomu rozumiem tak, že chceme sledovať pohyb infikovaných a chrániť tých, ktorí sa s nimi stretávajú.
A ešte k pánovi podpredsedovi Pellegrinimu. Áno, ja si myslím, že treba dočasne sledovať tie bodočky, o ktorých ste hovorili, pretože ide o ochranu života a zdravia. A to je veľmi vysoká hodnota. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2020 18:12 - 18:13 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán Kuffa, ja som sedel na tom školskom výbore a mne sa zdajú racionálne tie dôvody, o ktorých pán minister hovoril. A treba riešiť tie veci. A ja by som zareagoval na to, čo hovoríte vy, že sa mladí stretávajú. Ja som otcom troch detí, štvrté čakáme, a sedíme doma. Sedíme celá rodina doma, vychádzame len v najnutnejších prípadoch. Už tí rodičia to zabezpečujú, aby tie deti sa nestretávali.
A ešte jedna poznámka. Počul som, ja som z Holíča a v našom meste to funguje tak, že samotná mestská polícia tých mladých, nechcem povedať, že rozháňa, ale posiela domov, odporúča im, aby sa nezgrupovali. A pokiaľ viem, tak je toho čím ďalej, tým menej. Takže tam by som problém nevidel.
Ďakujem.
Skryt prepis