Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

21.10.2021 o 11:23 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 21.10.2021 11:23 - 11:24 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Ja som len chcel upozorniť, že niektorí s procedurálnymi návrhmi sa hlásili od začiatku hlasovania a vy ste si to nevšimli. Mne sa to stalo na 46. schôdzi pri poslednom hlasovaní, kedy som sa hlásil procedurálnym návrhom, pretože mi trikrát po sebe nefungovalo zariadenie, riešili to potom technici a vy ste to, vy ste mi potom povedali, že ste si to nevšimli. Chcel som to dať do zápisu, no a hlásim to teda teraz, nefungovalo mi to a vy ste si nevšimli teraz ďalších, ďalších poslancov, ktorí sa hlásili, tak rád by som bol, keby tie proceduráli ste neignorovali. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2021 10:17 - 10:18 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vy, ktorí nemáte problém na mítingu s ľuďmi pozdraviť práci česť, odriekate Pieseň práce. Vy sa tu pred nás postavíte so súdruhom Ficom a idete nás učiť o histórii. Komunisti vždy krivili históriu ako sa im to hodilo. Keď sa klamár a manipulátor pomýli viete čo sa stane? Že povie pravdu. Vy ste ju vyslovili v Rimavskej Sobote a prezradili ste, ako vám všetkým smerákom vždy išlo a ide o v úvodzovkách, "dobro Slovenska". Čapice hore, Slovensko dole. Komunistom nikdy nešlo o dobro iných, len o zneužitie iných a manipulovanie ľuďmi. Kvôli svojmu vlastnému prospechu. To ste vy súdruh Blaha, súdruh Fico.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2021 9:15 - 9:17 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja takisto vítam tento zákon a Janko, k tvojmu vystúpeniu, ja by som sa chcel stotožniť s ním, s tým, že bezpečnosť na cestách nie je len na strane vodičov áut, ale aj na strane cyklistov čo sa týka zodpovednosti. A súhlasím s tým, že by mali byť viditeľnejší a možno k tomu určite prispeje teda aj to osvetlenie vpredu, vzadu.
Ja som práve na cestnom bicykli nabicykloval takisto tisícky kilometrov a zažil som dokonca absurdnú situáciu, kedy kedy vodič autobusu nás so synom išiel nejakým spôsobom vychovávať alebo neviem čo si tým dokazoval, že som pocítil bok autobusu na pleci a vytlačil nás z cesty. Čiže aj také situácie sa stávajú, kedy, kedy vodičom, ktorí sú nervózni, možno jazdia v kolónach, možno ja neviem z čoho sú nervózni, tak takýmto spôsobom povedzme prepne.
No a chcem povedať, že my nechceme eliminovať tých cyklistov na cestách, ale chceme, aby ich bolo čím ďalej tým viac. Vysvetlím, v mestách je to veľmi potrebné, pretože vidíme ako, v akom stave je napríklad aj Bratislava, že sú tu kolóny na dennom poriadku, a keď keby, keby každý kto môže presedlal na bicykel tak ako si to Janko Mičovský spravil ty a chodievaš takto do práce, ja ťa vídavam. Tak aj tie kolóny a zápch by boli menšie.
Čiže vítam tento zákon, chráňme cyklistov, ale treba byť zodpovední, ohľaduplní aj z druhej strany a proste aj cyklisti musia byť videní a viditeľní. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.10.2021 18:34 - 18:34 hod.

Marek Šefčík
Ďakujem pekne za slovo. Rétorika vás, pán kolega Kéry, ale aj pána podpredsedu Blanára je nastavená tak, ako keby sa múzeum malo zrušiť. Ale to predsa nie je pravda, múzeum ostáva v rukách štátu, bude, nebude teraz pod ministerstvom kultúry, ale bude pod ministerstvom obrany a ja Múzeu SNP prajem, aby sa rozvíjalo a slúžilo nielen nám, ale hlavne budúcim generáciám. Ja v tom nevidím žiaden problém.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.10.2021 18:26 - 18:28 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážená pani ministerka, vážení kolegovia, kolegyne, ja som si zobral slovo, lebo pani ministerka vystúpila v úvodnom slove a chcel som reagovať faktickou, ale tak zareagujem takto. Ja k tomu zákonu, teraz vznikla taká polemika, ale my sme tu už mali tu kedysi. Z môjho pohľadu je to tak, že je asi jedno, že či to bude z istého pohľadu pod ministerstvom kultúry alebo pod ministerstvom obrany. Nejde to do súkromných rúk to múzeum, ono ostáva zachované, ja verím, že sa bude rozvíjať. Ale iné som chcel. Pani ministerka, vy ste hovorili o druhej svetovej vojne, o Seredi, o Auschwitzi, o koncentračnom tábore, no a samozrejme súvisí to z históriou. My sme boli minule s niekoľkými poslancami v Seredi a hovorili sme s, oni tam majú myslím riaditeľa, pán Korčok, no a hovorili sme s ním a ja som sa ho pýtal ako to funguje čo sa týka tých prehliadok u nich, ako tam chodia študenti a tak a oni to majú na veľmi vysokej úrovni. Musím to aj z tohto miesta veľmi pochváliť a chodia tam čím ďalej tým viac mladí ľudia hlavne zo škôl. No a dostali sme sa aj k debate ako to je v Osvienčime a on mi povedal, že je tam jeden zádrhel pre našich žiakov alebo pre tých, ktorí tam chodia zo Slovenska, že majú nedostatok tlmočníkov a sprevádzajúce osoby, ktoré by to robili v slovenčine. A že chcel som sa len opýtať, ale keď to ministerstvo nerieši, tak to môžte zobrať aj ako podnet, že či riešite také niečo, či sa s tým plánuje niečo robiť, lebo im by to tak isto veľmi pomohlo, oni tak isto chcú spolupracovať, vieme, že raz vidieť je pre tých mladých ľudí viac ako stokrát počuť, ale keď tam chodia, nemajú sprievodcu v svojom materinskom jazyku, tak je to problém. Tak tú poznámku som chcel, keby ste mi mohli odpovedať potom. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.10.2021 9:27 - 9:28 hod.

Marek Šefčík
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.10.2021 15:19 - 15:20 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, Tak pán kolega Cmorej, Maďarsko, Portugalsko, Lotyšsko tam majú tri dni čakaciu dobu, Holandsko 5, Taliansko 7, podľa mojich informácií Belgicko 6. Hovoríme teraz nie je žiaden stredovek a mám tu niekto namietal čakacie lehoty, že by mali byť proti ústavnými to jest s USA si zoberiem príklad a nehovoríme o žiadnej hlbokej minulosti ale o roku, o auguste 2021, to znamená veľmi čerstvé a sudca tam povedal toto: "pred veľkými životnými rozhodnutiami je múdre nájsť si čas na premýšľanie" a väčšina týchto sudov tak ako oni to tam rozhodujú, rozhodla, že žiadne čakacie lehoty, ktoré stanoví legislatíva, zákon, nie sú v rozpore s ich ústavou. Myslím, že ani s našou. Čiže tie čakacie lehoty keď ste mi chceli takýmto spôsobom odpovedať, že toto stredoveké no tak to ste sa riadne sekli. Hovoríme o súčasnosti, nie sú proti ústavné, nie sú v rozpore s ničím, treba aby tá žena mala čas a dostatok informácií aby sa mohla dobre rozhodnúť. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.10.2021 15:04 - 15:06 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tak kolegovia, ďakujem vám za faktické poznámky na môj príhovor rečnícky. No a nebudem reagovať na úplne všetkých, ale niektoré veci som si poznačil. Pán Kočiš, ak nie je vôľa, aby sme pomohli viac, tak pomôžme aspoň toľko, koľko sa dá. Pani Marcinková, kolegyňa, som rád, že mi Anka Záborská pomohla s odpoveďou a dala to na pravú mieru a to odpovedám aj kolegovi Sujovi, že ja neútočím na pani Marcinkovú, to by som si nedovolil, ja len tvrdím, že pustila von z môjho pohľadu zavádzajúcu informáciu a dala to do nejakej srdcervúcej omáčky. Nie nečítal som ten status. Kolegyňa mi tu vystrihla z neho ten fakt, tie ostatné veci, ktoré neboli faktami, to, to som ja nečítal. A kolega Tomáš Lehotský, je tam iba zákaz na reklamy a nie na zákroky, tá žena, ktorá chce, tak ty si ten zákrok aj tú kliniku vyhľadá samozrejme. No a to predĺženie, predĺženie lehoty. Ja sám mám ako stretol som ženy, rozprával som sa s nimi, keby som mala vtedy viac času, keby mi niekto poradil, keby mi niekto pomohol. Takéto nešťastie zažívajú tie ženy po takomto zákroku potom celý život. A Romana Tabák, ja som nevyčítal to, že tu išla s dieťaťom hlasovať, ja som vyčítal, že išla rýchlo, rýchlo hlasovať za zákon, ktorý má chrániť deti a pomáhať tehotným ženám, respektíve hlasovať proti nemu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.10.2021 14:40 - 14:50 hod.

Marek Šefčík
Vážený pán predsedajúci. Ďakujem za slovo. ...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.10.2021 14:40 - 14:50 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ďakujem za slovo, vážená pani predkladateľka zákona, kolegovia, kolegyne, poslankyne, poslanci, ja som pôvodne chcel v rozprave rozobrať jednotlivé body z toho zákona jednotlivé body, ktorých sa daný zákon dopĺňa, mení. Ale obmedzím sa skôr na ich vymenovanie a dotknem sa len niektorých z nich a potom by som sa venoval tomu čo sa tu udialo v tej rozprave minulý týždeň resp. teraz to čo spomínala moja kolegyňa. Takže začal by som otázkou pre tých, ktorí sú odporcovia prijatia tohto zákona. Ak sa žena rozhodne pre potrat a je o tom presvedčená, ktorý bod z tohto návrhu zákona jej v tom zabráni? Pýtam sa, chcel by som od vás počuť odpoveď. Vymenujem niektoré z tých bodov. Zmena názvu úkonu z prerušenia na ukončenie, pravidelná súhrnná správa o tejto problematike od ministerstva zdravotníctva, predloženie lehoty predĺženie pardon lehoty na rozmyslenie, lepšia informovanosť žien pred zákrokom, v zákone zdôrazňujeme záujem o ochranu matky ale aj plodu, zákaz reklamy na potrebu alebo dostupnosť potratu, dobrovoľný druhý lekársky posudok, ktorý prepláca poisťovňa, rozšírenie možnosti núdzového bývania aj pre nečakane tehotné ženy, doplnenie dotazníka pred potratom, aby sme poznali skutočné príčiny tohto zákroku, príspevok pri narodení dieťaťa vyplatiť hneď, hneď a nie až po 28 dni od narodenia, značné navýšenie príspevku pri narodení zdravotne znevýhodneného dieťaťa a zníženie registračného poplatku na auto o 70 % v prípade, že kupujúci rodič troch a viac detí. Ja teraz sa skutočne znova pýtam, ktorý z týchto bodov znemožní žene, ktorá je pevne rozhodnutá pre potrat na ten potrat ísť. Ja som taký bod nenašiel.
Naši liberálni kamaráti hovoria často, my nie sme za potraty, chceme nechať voľbu tej žene. Ale veď teraz som pred chvíľočkou povedal, že my voľbu tej žene neberieme. Týmto zákonom ani jeden bod tam nie je taký, ktorý by zamedzoval žene rozhodnúť sa. A teraz pôjdem k dvom veciam ešte, ešte spomeniem pred tým, mne sa páči z toho napríklad ten bod, že žena, ktorá, ktorá má po pôrode a čaká na dotáciu od štátu vo forme kočíkovného alebo pôrodného, musí čakať 28 dní jej dieťa sa musí dožiť 28 dní až potom jej štát vyplatí týchto 829 eur. Ja si myslím, že mamička, ktorej sa dieťatko dožije ja neviem tri dni, desať dní, sa dosť trápi a mám dosť trápenia, tak isto si kupovala výbavu pre to dieťatko. A ja si myslím, že, že tieto peniaze by mal štát vyplácať pôrodom tej žene. No a teraz k tým dvom veciam, ktoré som chcel spomenúť. Je tam jeden taký bod, ktorý hovorí o tom, že pre hendikepované dieťa tým rodičom alebo mamičke chceme navýšiť ten príspevok a navýšiť ho výrazne asi o 3 170 eur. Ja som dostal takú správu od jedného človeka, ktorý mi hovorí, že ani milióny by neboli dosť. No ale to nie je argument. Ja si myslím, že takýto rodičia majú a poznáme takýchto, majú omnoho väčšie výdavky na tie deti. Ja viem, že bolo by dobre spraviť systémové kroky pomoci ale odmietam argumentáciu, že ak nie sú systémové kroky tak im nepomôžme nijako. Ja hovorím, že aj tento príspevok navýšený príspevok im môže pomôcť. No a tam veľmi absurdne vyznieva keď jedna pani poslankyňa sa nechala počuť tento bod považujem vyslovene za chorý, prečo chceme motivovať ženy, aby porodili ťažko postihnuté dieťa a čo s ním a jeho rodinou bude potom.
Tak na jednej strane chceme pomáhať tým ženám a vymysleli sme napríklad takúto pomoc a na druhej strane sa odvolávame nato, že čo s tým. Na jednej strane hovoríme, že my nie sme za potraty a na druhej strane akú voľbu im máme dať, máme im pomáhať alebo čo je tá druhá možnosť. No tá druhá možnosť je ukončenie života. No a teraz sa nechala počuť ďalšia pani poslankyňa pani poslankyňa Marcinková a napísala srdcervúci status, ja si pamätám keď bol ten zákon prvýkrát tu v pléne a ona upachtená s dieťaťom s maličkým dieťaťom sem prišla, aby hlasovala proti tomuto zákonu. To bolo absurdné podľa mňa a teraz napísala, ak prejde novela pani Záborskej tak s mŕtvym plodom budete musieť žiť ďalšie štyri dni počas, ktorých si vraj máte potrat rozmyslieť. Samozrejme, že to je veľmi citlivé vyjadrenie ale je zavádzajúce. Veď keď je plod alebo to dieťa mŕtve, rieši sa to rieši to príslušný lekár a rieši to zákon o zdravotnej starostlivosti a nie zákon o umelom prerušení tehotenstva. Ja by som bol rád keby predkladateľka zákona Anka Záborská sa možno prihlásila aj na mňa faktickou poznámkou a toto dovysvetlila, že to tak nie je. Ja som si myslel, že, že sú tu medzi nami niektorí, ktorí nemajú problém šíriť po facebooku lži, nepravdy ale nemyslel som si, že k tomu sa zníži táto koaličná poslankyňa. Ešte keď mám čas tak spomeniem ďalšiu vec. V jednej politickej relácii vystúpil pán Raši a povedal, že oni neviem či to budem presne citovať ale povedal, že oni nebudú podporovať návrhy stredovekého krídla OĽANO. Minule vyšli zo sály, mali tlačovku tak tu neboli, teraz vraj budú hlasovať proti.
Nechal sa počuť už aj ich líder Peter Pellegrini tak isto, že to nepodporia, ale nie sú tu v sále ani teraz neargumentujú ani pred tým sa neprihlasovali, tak ja by som sa ich chcel aj takto opýtať pán doktor Richard Raši, ktorý bod kvôli, ktorému bodu v tomto zákone ste proti. Čo, ktorý bod je taký stredoveký, ktorý považujete teda za stredoveký, ktorý? Ja som počúval rozpravu aj minulý týždeň aj teraz dnes snáď faktické poznámky budú možno nejaké, ďalší rečníci, ja sa veľmi rád dozviem, ktorý z týchto bodov tej žene zamedzí tej, ktorá je rozhodnutá zamedzí ísť na ten potrat. My nič také týmto zákonom nezavádzame. Priatelia v tejto sále sú predpokladám normálne zmýšľajúci ľudia a ja ďakujem všetkým predkladateľom toho zákona, ja som jeden z nich nechcem, aby to blbo vyznelo, že ďakujem sebe ale tak hlavne Anke Záborskej, ktorá ide touto cestou, že chce pomáhať a nechce, nechce zakazovať. Ak máme pomôcť tak pomôžme aspoň trošička, ak sa nedá toľko pomôžme aspoň toľko a nezarežme ten zákon len preto, že to nie je toľko a hneď naraz. Ďakujem vám pekne a verím, že ten zákon podporíte.
Skryt prepis