Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

30.11.2022 o 16:55 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 30.11.2022 16:55 - 16:55 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
.... až 80aw sa navyšuje spôsobom podľa prvej vety o 0,01-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa priznáva základná zložka mzdy. Základnú zložku mzdy zdravotníckeho pracovníka uvedeného v § 80a až 80aw možno navýšiť najviac za tridsať odpracovaných rokov. Ak má zdravotnícky pracovník dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas, navýšená základná zložka mzdy za odpracované roky výkonu zdravotníckeho povolania zodpovedá dohodnutému kratšiemu pracovnému času. Ak zdravotnícky pracovník uvedený v § 80a až 80aw vykonáva odborné pracovné činnosti, špecializované pracovné činnosti alebo certifikované pracovné činnosti súbežne vo viacerých zdravotníckych povolaniach alebo vykonáva odborné pracovné činnosti, špecializované pracovné činnosti alebo certifikované pracovné činnosti súbežne v pracovných pomeroch s viacerými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, do počtu odpracovaných rokov tohto zdravotníckeho pracovníka sa započíta doba, počas ktorej súbežne vykonával viacero zdravotníckych povolaní alebo počas ktorej mal súbežne uzatvorené pracovné pomery s viacerými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, iba raz.".".
Pán podpredseda, skončil som.
Skryt prepis
 

30.11.2022 16:40 - 16:40 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Tak aby sme to stihli, ja iba v odrážkach pár poznámok, hoci som chcel možno hovoriť dlhšie a potom budem čítať pozmeňujúci návrh, ktorý predkladáme spoločne s kolegyňou Monikou Kaveckou.
Takže najskôr k tým poznámkam. Bolo tu povedané, že vláda vyčkávala a doviedla to do krízy. Tak nechcem sa vracať k minulosti. Poviem iba to čo sa stalo teraz. V októbri, ešte pred októbrom prišiel Igor Matovič s návrhom, aby sa navýšil mzdy v zdravotníctve a na to bolo vyčlenených, on s tým prišiel, 247 mil. eur a bolo to schválené v októbri. Odborárom samozrejme to nestačilo a preto rozumiem znechuteniu Igora Matoviča, ktoré tu predviedol.
Čo sa týka sestier, tak v priemere, teraz hovorím v priemere aj so službami o 25 % im pôjde mzda od 1. 1. 2023 hore. Zdravotníci navyše majú svoj mzdový automat. Čo sa týka toho čo bolo vyrokované, tak atestovaní lekári budú mať 0,025-násobok za každý rok odpracovaný, alebo za každý rok praxe, 0,015 neatestovaní. No a teraz sa dostávam k tomu, že o čom je nás pozmeňovák. Chceme aby aj ostatní zdravotnícki pracovníci aby sa im započítavali roky praxe nielen do 20 roku ale, ale do 30 roku praxe. Čiže aby sa to zrovnoprávnilo aspoň v tomto s lekármi. Čiže, áno, obávame sa, že nejakým spôsobom, ako to už minister financií naznačil, to spustí nejakú lavínu nespravodlivosti, ale aspoň z časti ju chceme napraviť. Preto teraz, dovoľte mi prečítať pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Moniky Kaveckej a Mareka Šefčíka k vládnemu návrh u zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení zákon č. 341/2022 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Najskôr krátko odôvodnenie a potom čítam samotný pozmeňovák. Odôvodnenie: Ide o zrovnoprávnenie ostatných zdravotníckych pracovníkov s lekárom a zubným lekárom v rámci inštitútu započítania odpracovaných rokov.
V súvislosti s predloženým návrhom zákona, to je informácia pre spravodajcu, vynímam bod 3 spoločnej správy na osobitné hlasovanie. Pán spravodajca, vynímam bod 3 spoločnej správy na osobitné hlasovanie.
A teraz samotný pozmeňovák.
V čl. 1 bod 3 znie:
"3. V § 80b odsek 5 znie:
"(5) Základná zložka mzdy zdravotníckeho pracovníka uvedeného v § 80a ods. 1 sa navyšuje za každý odpracovaný rok výkonu zdravotníckeho povolania v zdravotníckom zariadení, ktorý je súhrnom dvanástich mesiacov, o 0,015-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa priznáva základná zložka mzdy. Základná zložka mzdy zdravotníckeho pracovníka uvedeného v § 80a ods. 2 sa navyšuje spôsobom podľa prvej vety o 0,03-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa priznáva základná zložka mzdy. Základná zložka mzdy zdravotníckeho pracovníka uvedeného v § 80aa až 80aw sa navyšuje spôsobom podľa prvej vety o 0,01-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 18:01 - 18:01 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Taraba, Mazurek, vyložene manipulácia, čo ste tu predviedli. Pretože, ja som neobvinil Mazureka z vraždy tých dvoch ľudí. To by som si nedovolil. Ja som ho obvinil zo šírenia nenávisti voči nejakej skupine, o ktorej hovoril v súvislosti s iným niečím, ako o Leguánoch a, a podobne.
A preto sa, sa mohlo stať to, čo sa stalo. Šíril nenávisť? Šíril. Viac sa bojím, pán Mazurek, vášho šírenia nenávisti ako čohokoľvek iného. Pretože tie vaše vystúpenia sa podobajú na to, čo niekedy predvádzal Hitler. Aj on mal popularitu. Vy hovoríte, Šefčík, nemáš popularitu, my máme popularitu. Jasné. Cez nejaké, cez nejaké šírenie strachu a nenávisti vám to ide.
Ďakujem kolegom, Pročko, Nemec, Kučera, za vaše povzbudenia vo faktických poznámkach.
Suja, hovoril som o tom, že nenávistné a výhražné slová voči nám spôsobujú práve tieto vaše prejavy.
Kolega Susko, riešiť migračnú krízu? To som nikdy nepovedal, že by, že by mali tí dobrovoľníci riešiť migračnú krízu. To ste si zase vymysleli, ako je u vás zvykom manipulovať.
Ešte na záver som si nechal, pán Valášek, ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 17:46 - 17:46 hod.

Marek Šefčík
Ďakujem za vaše faktické poznámky. Nestihnem na všetko reagovať a začnem tým, že keď ma urážajú ľudia zo SMER-u a z Republiky, je to pre mňa vyznamenanie. Môžte, môžte sa smiať, koľko chcete. Taraba, Mazurek, vyložene manipulácia, čo ste tu predviedli, pretože ja som neobvinil Mazureka z vraždy tých dvoch ľudí, to by som si nedovolil. Ja som ho obvinil zo šírenia nenávisti voči nejakej skupine, o ktorej hovoril v súvislosti...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.11.2022 17:31 - 17:33 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
aj smeráci, vaši, si predstavte. Ja len teraz prirovnávam... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Páni poslanci, pán poslanec, pán poslanec, pán poslanec, pán poslanec, teraz rozprávam ja. Pán poslanec, prosím, vás všetkých, aby ste sa ukľudnili. V opačnom prípade preruším schôdzu a môžme to naťahovať kľudne do polnoci. Nechajte ho dohovoriť. Ešte má minútu. Potom sa môžte realizovať vo faktických poznámkach. Ďakujem pekne. Nech sa páči.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
... argumenty k Ficovim argumentom, čo sa hovorí, čo sa po chodbách hovorí. Aha, aha, aha. To sú presne vaše argumenty.
Presne tie Ficove argumenty, že my po chodbách niečo hovoríme. Tak ja vám teraz hovorím, čo smeráci hovoria. Vaši hovoria, že ste mali dávno sedieť v Leopoldove. Že ako to, že na to ešte OČTK neprišli. Odporným spôsobom, tretíkrát to opakujem, opozícia každú jednu krízu využíva na rozsievanie nenávisti. A to, čo predviedol Mazurek pred chvíľou vo svojej rozprave, o čom hovoril. Oni sa so Sujom boli pozrieť v Holíči. Suja, ktorý, ktorý za 149 či za 139-tis. autom parkuje v zákaze bez problémov. Asi na tom aute, 170, he. Asi na tom aute sa boli pozrieť v Holíči. Čo ste tam videli? Dvoch migrantov, pri ktorých nebola polícia. No čo ste až tam videli, pán Mazurek? Lebo ja tam žijem v tom Holíči. Nenávisť, nenávisť, to vám prináša body. Nenávisť a klamstvá. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.11.2022 17:16 - 17:21 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, poslanci. Ja som sledoval znova celú rozpravu od začiatku až do konca a spravil som si pár poznámok, na ktoré by som chcel reagovať, teda ktoré tu odzneli a chcel by som takisto pripomenúť niektoré veci a uviesť na pravú mieru, pretože ja osobne žijem v Holíči, čiže priamo hraničný prechod Holíč - Hodonín máme blízko. Keď vypukla táto kríza, ktorú nikto nespochybňuje, ani ja som ju nespochybňoval, tak som sa skontaktoval s niektorými ľuďmi s ministerstva a takisto s policajným viceprezidentom a pýtal som sa ho, ako to je, v akej sme situácii. Povedal mi, uistil ma, že títo ľudia prechádzajú cez naše územie, neplánujú tu ostať. Išiel som aj osobne, že veď chodím aj so svojou rodinou po uliciach Holíča, nič také ako tu niektorí strašia, rozsievajú strach a nenávisť, zatiaľ sa nedeje. Hovorím zatiaľ, verím, že to tak aj ostane. Policajný viceprezident mi povedal, že oni situáciu monitorujú, nielen policajti v uniformách, ale aj policajti v civile chodia po obchodoch v Holíči napríklad a pýtajú sa aj predavačiek ako sa správajú títo ľudia. Títo ľudia, migranti, ako ich nazývame, sú poväčšine zo série z krajiny, v ktorej sa bojuje.
Pán predsedajúci, prosím vás, aby ste ich utíšili, pretože ja som bol, ja akože pán Fico na začiatku pán Fico hovoril, nikto mu do toho neskákal ... (Reakcie z pléna.) (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Páni poslanci, ukľudnite sa všetci.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
Momentálne nemáme žiadnu trestnú činnosť zaznamenanú, ktorú by títo ľudia robili. Ale vy, pre vás je ľahké povedať, pozor budú robiť. Áno jasné. Vystúpi Mazurek so svojou samopalovou rečou a hovorí o tom, že kto si zoberie na zodpovednosť, keď znásilnia ženy? Kto si zoberie na zodpovednosť, keď dôjde k lúpeniu? Kto si zoberie na zodpovednosť, keď dôjde k vraždám? Viete čo? Ten istý Mazurek tu hovoril niečo o leguánoch. Pamätáte si? Šíril nenávisť voči jednej skupine. Kto si zobral na zodpovednosť to, že napokon to dopadlo tak, že niekto zastrelil dvoch mladých ľudí? Kto? Mazurek? Prečo to neberie na zodpovednosť? Čo sa teraz smejete jak. (Reakcia z pléna.) (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Páni poslanci, dajte si faktickú poznámku.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
Hovorili ste o leguánoch? A práve o tom to je. Vystúpil Mazurek a stačilo si doplniť namiesto migranti slovíčko židia alebo Rómovia a namiesto náš slovenský národ si doplniť národ s čistou rasou a ako keby ste tu videli Hitlera. Takýto prejav mal Mazurek. Toto, čo ste predviedli, pán Mazurek a spomínali ste aj mňa viackrát, presne títo ľudia v Holíči ohrozujú moju rodinu, vyhrážajú sa mne smrťou, že chcú stretnúť mojich synov v tmavej uličke, lebo Mazurek povedal toto a toto. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Páni poslanci.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
Fico chválil Maďarov v svojom príhovore. Tu mám takú poznámku. Odkiaľ teda tí migranti prichádzajú k nám? Keď Maďari to tak zvládajú na srbsko-maďarskej hranici. Chválil Orbána jak to zvláda. Tak ako to zvláda, keď sú tu? Keď som sa rozprával s policajným viceprezidentom, tak hovoril mi, že tam je, boli tam na srbsko-maďarskej hranici a tam je dvojitý štvormetrový plot s elektrinou. Aj tak sú odhodlaní títo ľudia to prekonať a prekonajú to. Hliníkové rebríky niekoľkonásobne sa vrátia, keď ich vrátia, oni sa vrátia a tak ďalej, a tak ďalej. Prekonajú to. Prekonajú celé Maďarsko. Tri, štyri mesiace sú na cestách, nebuďme naivní, že neprekonajú nejakú zelenú hranicu.
Je príznačné pre vás pre opozíciu, že zneužívate krízy. Už pomaly tri roky zneužívate každú jednu krízu na šírenie nenávisti, zla, strachu. Či už to bol COVID, alebo keď vypukla vojna na Ukrajine alebo migrácia. Myslím, že jedenkrát ste tak aj voľby smeráci vyhrali, tam bola aj zo SNS migrácia, migrácia, migrácia. Nikdy tu neprišli tí migranti. Energetická kríza to isté. Teraz je kríza migračná, bol som sa pozrieť, rozprával som sa s výpravcom na železničnej stanici v Holíči. Pán Šefčík, tu ich vidíte desiatich, ale oni tu, keď prídete zajtra, jeden z nich mi hovoril, že, že odišiel z tej Sýrie, že mu vyvraždili rodinu. On už nemá prečo tam ostať v tej krajine. Chce ísť do Nemecka, pretože jeho príbuzní emigrovali v roku 2015. Dokonca sa stávajú prípady, že prídu ich príbuzní z Nemecka autom a čakajú ich na tej hranici a prevezú ich do toho Nemecka. To je pre nich tá krajina, do ktorej chcú ísť, v ktorej sú ich príbuzní, v roku 2015 tam odišli. Situácia v Kútoch, v Holíči, obyčajná ľudskosť, obyčajná ľudskosť nič iné sa nevyžadovalo od tých dobrovoľníkov a áno, pán Svrček, kolega Miloš, tí dobrovoľníci takýmto spôsobom zareagovali. Ja nehovorím, že majú migračnú krízu riešiť, to som nikdy nepovedal, ale takýmto spôsobom ľudsky zareagovali. Priniesli im polievku, aby neboli hladní, priniesli im oblečenie, aby im nebolo chladno a ja ich za to obdivujem a ďakujem im za to.
Opozícia nechutne každú jednu krízu zneužije a idú odvolávať Mikulca. Vojna v Ukrajine, problém na ukrajinských hraniciach zas Mikulec. Pán Fico, nič iné len o vlastný zadok vám ide. Vy tu budete hovoriť, vy tu budete hovoriť, že, že po chodbách hovoríme, že s tým Mikulcom sme nespokojní a tak. To čo sú za argumenty. Po chodbách sa hovorí, že Šutaj Eštok z úradu vlády, keď bol Pellegrini s vami tam pri moci, že nosil ruličky bankoviek z úradu vlády. Aj to sa po chodbách hovorí. A viete, čo sa o vás po chodbách hovorí? Viete, čo sa o vás po chodbách hovorí, pán Fico? Že ste mali dávno byť v Leopoldove, že prečo tam ešte nie ste? A to hovoria aj smeráci vaši. Si predstavte. Ja len teraz prirovnávam argumenty k Ficovým argumentom, čo hovorí, čo sa po chodbách hovorí. Aha, aha, aha. To sú presne vaše argumenty ... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Páni poslanci, pán poslanec, pán poslanec, pán poslanec. Teraz rozprávam ja. Pán poslanec, prosím vás všetkých, aby ste sa ...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 17:01 - 17:01 hod.

Marek Šefčík
Ktorí chodia na zahraničné cesty, niekoľko desiatok zahraničných ciest má niektorý poslanec a nikto nevie čo, kde rieši. O Mikulcovi vieme načo išiel do toho Rumunska.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 17:01 - 17:02 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Dali im polievku, doniesli im šatstvo, dali im takéto možnosti, ktoré po troch, štyroch mesiacoch úteku zo svojej krajiny tí ľudia potrebovali. Tu hovoríme o obyčajnej ľudskosti a potom áno, štát sa postaral štát, štát má predsa záujem na tom, aby tí ľudia aj keď prechádzajú našou krajinou prechádzali dôstojne a nie, nie tak, aby tu hynuli ja neviem od hlasu alebo, alebo na nejaké choroby. Ďalšia vec, čo si hovoril ohľadom ministra veď od začiatku tu sedím, minister Mikulec prišiel, vystúpil, povedal svoje postoje, ospravedlnil sa, že musí ísť práve kvôli tejto téme na konferenciu ako najvyšší predstaviteľ rezortu tak koho sme tam mali poslať keď nie ministra. Existujú poslanci, ktorí chodia na (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 17:01 - 17:01 hod.

Marek Šefčík
Ďakujem, pekne. Miloš, ja len k tomu čo si hovoril ohľadom reakcie dobrovoľníkov a štátu. Ja som sa rozprával s tými dobrovoľníkmi, niektorých osobne poznám v Kútoch a neexistuje, aby podobne ako na ukrajinskej hranici aj tu na hranici s Českou republikou zareagoval skôr štát na takéto veci ako dobrovoľníci. Tam išlo o obyčajnú ľudskosť zareagovali, dali (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2022 15:01 - 15:01 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Šutaj Eštok, v svojom príhovore ste hovorili o znova dookola o slovách prokurátorov, respektíve vyšetrovateľov, ktoré ste povytrhávali z kontextu manipulativne ich otáčate, prekrúcate. Už to vysvetľoval a vyvracal tie, po tých vašich tlačovkách a po Ficových tlačovkách aj samotný policajný prezident. Treba si pozrieť tú jeho dlhú tlačovku. Mala vyše hodiny, či hodinu a pol. Tam to pekne vysvetlil, lenže vy vsádzate na to, že, že tamto si ľudia nepozrú, ale tie vaše manipulativne keci dookola opakované, to si určite pozrú.
Ďalšia vec, ktorú ste hovorili, je zaujímavé, že vy sa pripravujete na svoju rozpravu a v rozprave poviete výrok človeka Pašku, ktorý stál na čele východniarskej mafie nasatej na zdravotníctvo zo SMER-u, čiže z vašej strany. Vyhraj voľby, môžeš všetko, a to tam opakujete.
Povedali ste aj výrok, "Nemôžete klamať veľkú skupinu ľudí dlhý čas", že to povedal Abrahám Lincoln, myslím, keď som si dobre zapamätal. To ako keby ste si na vidly nabehli. Pretože Fico, Pellegrini, Šutaj Eštok, tak tým sa to podarilo dosť dlho na to, aby stvorili Janskovskú, Kičuru, všelijakých Bödörov, Bašternákov a, a dosť na to, aby ľudia ako títo a Kočner, volali vášho šéfa, šéf.
Ďakujem.
Skryt prepis