Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.10.2020 o 16:08 hod.

Ing. Mgr.

Marian Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie 25.11.2020 18:15 - 18:23 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené kolegyne, kolegovia, najprv mi dovoľte takú malú úvahu. Keď tu v Národnej rade riešime obmedzenie potratov, zabíjanie detí, tak všetky tie ženy poslankyne - liberálky tu stoja nastúpené a kňučia, akým spôsobom veľmi si dovoľujeme obmedzovať nejaké reprodukčné práva, ale keď sa bavíme o, a preberáme skutočne účinnú a konkrétnu formu pomoci pre mamičky a pre dievčatá a ženy, ktoré by chceli byť mamičkami, tak sú tu dve poslankyne. A ďakujem aj za tie dve, ktoré sú tu. Kde sú všetky tie liberálky, kde sú teraz všetky tie liberálky? Ja trošku na rozdiel od kolegov to, túto tému by som vám chcel predstaviť tak globálnejšie.
Dnes bolo to spoločné zasadnutie brannobezpečnostného výboru a výboru pre európske záležitosti s francúzskym veľvyslancom, ktorý ako základný problém Európy a prežitia Európy takej, ako ju poznáme, hneď na úvod svojho vystúpenia zadefinoval demografickú explóziu v Afrike, že do roku 2050 Afrika zdvojnásobí svoje obyvateľstvo. A že kým, a to sú už štatistiky, kým tá populácia v Afrike sa zdvojnásobí a bude stále mladšia a mladšia, tak Európa, populácia v Európe vymiera a je čoraz staršia a staršia. A pýtame sa prečo, ako je to možné, keď, keď životná úroveň rastie, keď sa ľudia majú mať podľa vyhlásení predstaviteľov európskych vlád čoraz lepšie. Prečo majú čoraz menej detí? Prečo európske ženy, žiaľ, aj ženy slovenské, rodia v čoraz vyššom veku a s čoraz väčšími problémami priemerne? A ako sa k tomu, ako sa k tomu všetky tie vlády stavajú?
No a vidíme a vidíme to, žiaľ, s obrovským zármutkom aj tu pri tejto súčasnej vláde a ja sa čudujem tým kresťanským poslancom v nej, že kým na rôzne globalizačné projekty naozaj nie je problém dávať milióny, desiatky miliónov eur a schvaľovať na vláde a v parlamente, tak keď sa rozprávame o konkrétnej podpore pre slovenské rodiny a pre slovenské deti, tak budeme zas a opäť narážať na politické tričká a nejaké politikárčenie. Pretože aj potom, kolegyne, kolegovia, aj potom, čo ste tu schválili včera, a síce zrušenie bankového odvodu sa už nemôže nikto z vás vyhovárať na to, že na podporu a na zvýšenie podpory pre mladé mamičky, pre tehotné ženy, že nie sú peniaze. Keď viete 300 mil. eur odpustiť nenažratým bankám, ktoré na Slovensku dosahujú najvyššiu mieru zisku zo všetkých európskych štátov, tak sa nemôžme v prípade sociálnych opatrení v prospech detí a mamičiek rozprávať o nejakých peniazoch, lebo je to absolútne nepodstatné. Lebo v tomto prípade aj po včerajšku je úplne jedno, či to bude stáť 5, 10 alebo 25 mil. eur. Je to úplne jedno. Ale ten výsledok, ktorý by sme tým dosiahli, by bol skutočne impozantný.
Mladé dievčatá a ženy by sa už nemuseli báť mať deti. Nemuseli by uvažovať ani nad tými potratmi, ani nad inou, inými nejakými metódami obmedzenia svojho materstva. Ľudia by si mohli slobodnejšie zakladať rodiny a mohli by sa ešte viac tešiť na každé nové dieťa, každý nový prírastok.
A ja sa vás pýtam, kolegovia z vládnej koalície, ako chcete odôvodniť nepodporenie tohto návrhu? Čím to chcete odôvodniť? Že to predkladá naša strana? Že vystúpil v rozprave Mazurek? To sa nedá odôvodniť ničím, pretože tento návrh zákona je absolútne pozitívny, je absolútne v prospech rodinnej politiky na Slovensku, je absolútne v prospech všetkých cieľov, o ktoré by sa mal normálny, spravodlivý, moderný, demokratický a právny štát, ktorému záleží na vlastných obyvateľoch a na vlastnej populácii a na svojej budúcnosti, zaujímať.
Neobstojí ani to ekonomické hľadisko, ako som už povedal. Z pohľadu sociálneho alebo demografického je to nutné minimum, čo musíme spraviť, aby sme si mohli povedať, že aspoň niečo robíme preto, aby sa tá nešťastná negatívna demografická krivka otočila. Jednoducho dnes v tejto situácii niet dôvodu ani jedného jediného, ani toho najmenšieho, aby ste tento návrh zákona v rámci vašej vládnej ústavnej väčšiny nemohli s absolútne čistým svedomím podporiť. Nie je tam, kolegyne, kolegovia, nie v tomto návrhu zákona nič politické, nič politické, absolútne nič. Je to zákon alebo je to návrh, ktorý by zlepšil život všetkých mamičiek na celom území Slovenskej republiky bez akejkoľvek nejakej diskriminácie, bez akejkoľvek diskriminácie.
A ja vás preto prosím, ak sa vo vás nájde aspoň trošku, ja to už ani nechcem tak povedať, ale musím, nejakej politickej odvahy hlasovať za dobrú vec bez ohľadu na to, čo si váš Slovenskom nenávidený predseda vlády Matovič o tom bude myslieť. Ak máte aspoň trošku toho svedomia ešte vo vás, ktoré ste mali pred tým, ako ste sem do týchto lavíc zasadali, tak sa pri hlasovaní o tomto návrhu v prospech všetkých detí orientujte podľa neho. A nie podľa nejakej koaličnej dohody, ktorá sa musí ísť zašívať horúcou ihlou priamo do nemocnice, lebo je tak krehká a tak smiešna a trápna. Rozhodujte sa podľa seba, svojho vedomia a svedomia a nie podľa toho, čo vám už iba cez Facebook odkáže váš premiér, pretože sa aj bojí vyjsť medzi ľudí na ulicu. A spravte aspoň niečo pozitívne ako táto koalícia v týchto ťažkých časoch pre ľudí. Doteraz čakajú na sľúbenú pomoc, nedostali ju. Doteraz ľudia čakajú na nejaké normálne opatrenia, ktoré budú mať jasný charakter, jasnú perspektívu, nemajú ich. Iba chaos, strach a vydieranie.
Tak spravme niečo aspoň pre tie deti, ktoré sa ešte nenarodili, spravme niečo aspoň pre tú budúcu generáciu, pretože peniaze na to máte. Peniaze na to máte, včera sa to úplne jasne ukázalo. Ja vám všetkým ďakujem za pozornosť, že aspoň ste tu ostali, aj keď je to naša práca, ale je pol siedmej večer, že aspoň ste tu toľkí ostali, čo ste tu ostali a budem sám veľmi zvedavý koľko hlasov, najmä teda z koalície, sa v prospech tých maličkých budúcich detí zajtra pri hlasovaní obetuje.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.11.2020 11:47 - 11:49 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Pán poslanec Nemec, ak by to tak bolo, ako vy hovoríte, tak váš argument by sa dal prijať, dal by sa prijať, lenže, žiaľ, nikde v zákone ani v dôvodovej správe to nie je napísané, že to bude tak, ako hovoríte. Čiže to sú len také predstavy, že ako pekne by to mohlo byť, aké ideálne by to mohlo byť, viete, ale nikde to tam neni. Čiže nie je dôvod sa spoliehať, že to tak je. A keď vidíme, čo vláda robí, tak ja by som skôr povedal na 90 %, že to naozaj tak nebude, že to bude slúžiť len na šikanovanie tých športových klubov atď.
No a, pán poslanec Pročko, vy ste totálny prínos tejto vládnej koalície. Vy hovoríte, že my tu strašíme ľudí a že ľudia zomierajú. To ste asi mali (reakcia poslanca Pročka: "To som nepovedal!"), to ste asi mali na mysli toho pána, čo zomrel na infarkt, kým čakal na to vaše geniálne plošné testovanie, však? Aby mohol byť s deťmi, aby ich mohol nosiť do škôlky (reakcia poslanca Pročka: "To som nepovedal!"), aby ich mohol nosiť do škôlky. Vy ako vláda by ste sa mali celej tej rodine ospravedlniť, lebo vďaka vašim psychopatickým nariadeniam tento človek zomrel! (Reakcia poslanca Pročka: "Klamár!" Ďalšie reakcie z pléna.)
A kto tu straší ľudí? Kto tu straší ľudí? My ako malá opozičná strana alebo vy, kto tu zavádza opatrenia, že bez kartičky sa nedostanete do práce?! Bez kartičky sa nedostanete proste nikde, že si musíte brať neplatené voľno. My poslanci nie, ale ľudia áno. Kto ich straší, pán Pročko, keď už rozprávate, tak aspoň si to uvedomte, čo hovoríte?!
A, áno, možno ste sa aj trošku preriekli a pravdu ste povedali, že tu celému tomu Slovensku šéfuje Penta. No tak ale Penta. Ale kto dal manažérov Penty do kľúčových štátnych pozícií? Kolegyne, kolegovia, SMER, áno? Pani kolegyňa... (Reakcia z pléna.) Počkaj.
Pani kolegyňa, doktor Lopatka, doktor Lopatka bol v kľúčovej štátnej pozícii ako top manažér Penty za vlády SMER-u alebo teraz?! Dajte si, kolegovia, kolegyne, otázku, odpoveď na túto otázku... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 12.11.2020 11:28 - 11:38 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
142
Vážený pán podpredseda, vážený pán minister, vážené kolegyne, vážení kolegovia, už sme teda v rozprave k samotnému zákonu a ja úplne na začiatok musím povedať, že ten zákon jednoducho nemôžeme podporiť.
A viete, prečo ho nemôžeme podporiť? Pretože ten zákon nie je nič iné ako pokus o nepodarený rekurzívny algoritmus, keď to poviem tak informaticky. Vy ste úplne pošliapali pri návrhu tohto zákona zásady a princípy právneho štátu. Zásady a princípy právneho štátu, ktoré sa majú naplniť aj v tom, že vláda a všetky štátne orgány majú konať len a výlučne na základe zákona. Vy ste si po dvoch kolách plošného testovania zistili, že presne túto zásadu ste v obrovskom merítku, ktoré sa dotklo tri a pol milióna ľudí, ste porušili. A vy idete dnes týmto zákonom sanovať a zachraňovať túto situáciu.
Čiže nie aby najprv bol vytvorený zákonný rámec, do ktorého vaše správanie, alebo teda vládne kroky a rozhodnutia nastavíte, aby zákonné, aby boli v rámci zákona, ale vy ste zistili, že ste, alebo vláda teda, ale vy ako vládna koalícia ste jednoducho tie zákonné mantinely veľmi výrazným spôsobom porušili a nedodržali. A reakcia nie je taká, že si to priznáte, ale reakcia je naozaj taká... (Rečník sa odmlčal. Zasmiatie v sále.) Ale reakcia je naozaj taká, že vy teraz sa snažíte tomu prispôsobiť, tomu správaniu a rozhodnutiam vlády, legislatívu, zákony.
A ja vás, ja chcem apelovať na tých skutočne svedomitých poslancov aj v OĽANO, pretože aj z práce na výbore, aj, aj z takého toho vnímania sa my vás tiež neodsudzujeme všetkých v jednom vreci a vieme, že mnohým vám je to proti srsti, že mnohí nie ste stotožnení s tým, ako to ide, a že máte iný názor, ale jednoducho držíte tú disciplínu. Ale ja vás chcem poprosiť, nepodieľajte sa na tomto, že najprv vláda niečo urobí, nech to je čokoľvek, a keď zistí, že je to v rozpore so zákonom, tak ide tomu upravovať zákony. Lebo tie zákony neupravuje vláda, tie zákony upravujeme my, upravujete ich vy ako poslanci. Vaše hlasovania tam budú potom v budúcnosti, keď sa bude história na to pozerať, že kto zlegalizoval také a také konanie vlády. Nie je predsa možné, aby sme takýmto úplne brutálnym, surovým spôsobom skutočne pošliapali tie zvyšky toho právneho štátu, ktorý tu proste máme.
A, viete, ono by si niekto mohol povedať, že, no a čo, však nič také sa nedeje, tak dobre, stali sa dve plošné testovania, boli tam porušené nejaké podľa vlády menej, menej závažné, menej závažné ustanovenia a že teda sa to napraví a bude to v poriadku. No, kolegyne, kolegovia, tu je jeden veľmi vážny a dôležitý precedens. Že tento zákon nemá len napraviť chyby z minulosti, tento zákon má vytvoriť priestor na ďalšie a ďalšie plošné testovanie a pomocou tohto plošného testovania sa má znova vydierať a zastrašovať obyvateľstvo, aby sa ho zúčastnilo, a keď sa ho nezúčastní, tak bude upierané na jeho slobode. Budú ľuďom upierané ich práva. Základné ľudské práva a slobody.
A potom tu ešte vládny poslanec Pročko má tú drzosť kritizovať ľudí, ktorí chcú 17. novembra na Deň boja za slobodu a demokraciu ísť skutočne bojovať za slobodu a demokraciu. Lebo to, čo ste týmito vašimi nariadeniami chaotickými spôsobili, je to, že ste ľuďom zobrali tú slobodu. Veď si uvedomte, veď si uvedomte, kolegyne, kolegovia, na základe nejakej modrej kartičky, ktorú vám na počkanie vytlačí stredoškolák, ale na základe takejto kartičky ľuďom ste zakázali ísť do práce. Dokonca ste vyhláškou donútili zamestnávateľov si to od tých ľudí pýtať, pán minister. Ľuďom ste zakázali vodiť svoje vlastné deti do škôlky! A vy chcete hovoriť, že netreba tu bojovať za slobodu a demokraciu? Za toho socializmu zďaleka neboli tie ľudské práva tak pošliapané ako to, čo robíte vy teraz.
A potom a potom, keď treba spraviť nejakú veľkú tlačovku, zase nejaký veľký úspech vlády alebo čo, príde Matovič, povie myšlienku, o ktorej sa o dva dni zistí, že je úplne mimo, ale dobre. A keď je nejaký problém, a to preto hovorím vám teraz, lebo bude problém, bude problém aj s tým, že ľudia sa budú dožadovať právnou cestou svojich práv, bude problém aj s tým, že tie porušenia zákonov raz proste vyjdú na povrch. A dnes sa vo veľkom berú ľudia do väzby za korupciu a potom sa budú brať možno ľudia do väzby za to, že sa podieľali aktívne na pošliapaní základných práv a slobôd ľudí a na rozhodnutiach, ktoré boli nezákonné.
No a keď je, keď je tá tlačovka veľká, pekná, úspešná, je tam Matovič hlavný hrdina. Hollywood. Ale keď je nejaký problém, však to veľmi sami, veľmi dobre sami, keď je problém, na vine je minister Krajčí. Keď je problém, na vine je za neschopnosť a neviem za čo je minister Mikulec. Proste vždy, keď je problém, tak sú to tí ministri, tí neschopáci, ktorí sú tam a ktorí proste to nedokázali spraviť, lebo pán Matovič to si inak predstavoval.
A, pán minister, však aj teraz už s pánom ministrom Hegerom ste v minulom volebnom období sedeli rovno podo mnou, pamätáte si to. A ja keď som vás tam sledoval, tú vašu prácu, tie názory, proste ako ste aj v mnohom diskutovali, ešte aj pán poslanec Lukáč tam bol a ako ste aj v mnohých veciach mali proste taký svoj, taký naozaj individuálny názor, že proste vedeli ste si povedať svoje, už nech to bola opozícia, koalícia, tak ja by som naozaj nepredpokladal, pán minister, že vy a pán minister Heger teraz sa stanete proste takýmito submisívnymi, submisívnymi ľuďmi, ktorí keď je zle, tak si nechávajú nakladať na seba, lebo proste za všetko môžete.
A jednoducho to sú vaše vzťahy, mňa je do toho, mňa je do toho nič, viete, ja to hovorím len kvôli tomu, že vďaka tomu systému, akým pracuje vládna koalícia, vďaka systému tých, tých nariadení, ktoré vláda prináša, čoraz viac ľudí je proste zúfalých. Čoraz viac ľudí je zúfalých.
Pred chvíľkou tu poslanec Pročko hovoril, ako vy tu zatvárate korupčníkov a SMER a všetko, ale povedzme si aj B k tomu. Ja ich nebudem obhajovať, ale povedzme si aj B. Vy nezatvárate len korupčníkov. Vy zatvárate aj firmy, reštaurácie, posilovne, kultúru, vy zatvárate všetko. Proste Matovič je univerzálny zatvárač. Ale keď zostane celé Slovensko zatvorené, keď ľudia prídu o prácu, keď vďaka vašim nariadeniam, ktoré úplne strácajú súdnosť, lebo vaše vlastné plošné testovanie ukázalo, že nakazených je 0,7 % a klesá to, a napriek tomu necháte lockdown, necháte zamrznuté Slovensko. Necháte tie prevádzky, ktoré majú možno 5, 10, 15 zamestnancov, necháte ich vykrvácať, tých ľudí prísť o prácu, o mzdu, tak proste na to sa nedá chladne pozerať, na to sa už nedá nič povedať. To je zodpovednosť vás všetkých, lebo vláda na čele s Matovičom si je veľmi dobre vedomá, kolegyne, kolegovia, že má tú oporu v ústavnej väčšine a že si môže robiť, čo chce. Ale tie dôsledky, tie dôsledky cítia tí ľudia, ktorí možno aj vás volili a ktorí nevedia v tom svojom zúfalom životnom nastavení nič urobiť, lebo to nastavenie neprišlo od nich, oni sa snažili, pracovali, budovali, a vláda im to jedným, jedným ťahom im to takto proste zrušila. Jedným ťahom.
A teraz Matovič má ešte tú drzosť a tento zákon mu to má umožniť, preto ho nemôžme nijako podporiť, hovoriť o pravidelnom testovaní, o komunitnom testovaní.
Ja chápem, že sa v Nemecku spravil kšeft. Ja chápem, že treba minúť testy, ktoré sa nakúpili. Tak ich proste vyhoďte do Dunaja a radšej si tie peniaze zoberte rovno, ale neničte Slovensko. Neničte tých drobných podnikateľov, ktorí chcú iba to, aby ste im nechali tú voľnosť dýchať. To je celé. To je celé. A za tých 15-20 mil. eur, čo je možno provízia na tých testoch, to naozaj nestojí. Zoberte si to, ak to je potrebné, ja neviem, aj že vy ako poslanci, ale nechajte ľudí dýchať. A nedávajte sem zákony, ktoré majú umožniť ďalšie a ďalšie systémové utláčanie a prenasledovanie ľudí.
Ďakujem za pozornosť a pred hlasovaním verím, že mnoho ľudí si to ešte môže rozmyslieť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.11.2020 10:51 - 10:52 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Milan, začal si svoj prejav tak silno a tak presvedčivo a jednoducho... (Smiech v sále.) Vidíš to, to je presne, ako keď v škole vysvetľuješ deťom, ktoré niečo nechápu, tak sa smejú. To je presne toto. (Reakcie z pléna.) Začal si ten prejav - potom vonku mi to povedzte - tak silno a presvedčivo, že, že si dosiahol dve veci. Dve veci si dosiahol.
Najprv predseda poslaneckého klubu OĽANO začal chodiť po svojich poslancoch, aby stiahli faktické poznámky na teba. To bola jedna vec, ktorá jasne povedala, že jednoducho oni ani nechcú diskutovať. A že skutočne, skutočne tie totalitné praktiky sú tam vedené zvrchu, zvrchu poslaneckého klubu.
A druhá vec ešte silnejšia. Že tu nejaký Žiak, o ktorom proste za celé toto volebné obdobie asi nikto nikdy ešte vôbec nepočul, tak jednoducho (reakcia z pléna) ide provokovať - reagujem na predrečníka - ide ťa provokovať, ide tu vyvolávať fyzické konflikty. A potom to takto dopadne.
Ale som rád, že proste si sa nenechal vyprovokovať, nenechal sa rozhádzať, lebo, lebo jednoducho oni už sú zúfalí, oni sú zúfalí, lebo vidia, že tí ľudia ich nenávidia. Ľudia ich nenávidia, lebo kvôli nim a ich psychopatickým opatreniam sa boja o prácu, sa boja proste bez nejakej kartičky vyjsť vonku. Toto je vizitka tejto vlády, Miňo. A veľmi dobre si to povedal a jednoducho musíme do nich biť pre všetkých tých ľudí, ktorí chcú, aby to Slovensko bolo normálne.
Však žiadna vláda nebola ideálna. Ale to, čo predvádzajú títo, to, čo predvádzajú títo, tak to je proste masaker.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.11.2020 10:13 - 10:14 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Pán poslanec, ja sa vám chcem poďakovať za to, že ste vládnym poslancom vy-svet-li-li, vysvetlili, prečo tento návrh ne-spĺ-ňa podmienky na skrátené legislatívne konanie. Ja som to v mojom vystúpení nehovoril, pretože som to pokladal za úplne triviálne a jednoducho, že to naozaj musí vidieť každý, kto sa len trošku venuje parlamentnej práci, že tento návrh môžme klasifikovať akokoľvek, ale nie ako kvalifikovaný návrh na skrátené legislatívne konanie.
Vy ste im to skutočne polopatisticky, úplne bez emócií, naozaj tak, že nemôže nikto voči vášmu vystúpeniu v podstate povedať niečo zlé, lebo ste im to skutočne tak učiteľsky, pedagogicky ste im to vysvetlili, že prečo to jednoducho nie je návrh na legislatívne konanie, a keď už to ono kvalifikujú ako návrh na legislatívne konanie, tak to nemôže byť schválené ako návrh na legislatívne konanie, pretože je to v priamom rozpore so zákonom o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Čiže, pán poslanec, ešte raz veľmi pekne ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.11.2020 9:53 - 9:55 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Ďakujem všetkým kolegom za reakcie a dovolím si reagovať na troch, teda takých, čo tam bol nejaký priestor.
Pán poslanec Šefčík, ja neviem, či vy ste si nevšimli, že my nie sme ešte v rozprave k samotnému zákonu alebo k návrhu zákona, ale k návrhu na skrátené legislatívne konanie. Tak vy ma nekritizujme, že som k samotnému návrhu zákona povedal málo, alebo teda že som sa toho nedržal.
Pani poslankyňa Letanovská, hovoríte o tom, že tá epidémia, že nie je pod kontrolou a tak ďalej a že vám priniesli troch ľudí na ARO. No ale veď vaše vlastné opakované plošné testovanie ukázalo, že nielen, nielenže je teraz momentálne nakazenosť obyvateľstva 0,7 %, ale že dokonca medzičasom medzi tými testovaniami kleslo o 0,3 %. Keby ste robili takéto plošné testovanie na chrípku alebo ja neviem na čo, tak vám vyjdú násobne vyššie čísla, násobne vyššie čísla. A s tými troma ľuďmi na ARE, 43 ľudí umiera denne na rakovinu na Slovensku podľa štatistiky, 43 ľudí denne, a zaujímavé, že tu o tom nikto nebije, zvony nebijú, poplach sa nerobí. Tak sa, prosím, spamätajte a nerobte paniku.
A, pán poslanec Dostál, chápem vašu snahu nejakým spôsobom mi kontrolovať a chrániť a brániť vládu a jej teda iniciatívu, ale povedzme si na rovinu, ako to je. Hospodárske škody, ktoré sa spomínajú v tom citovanom, aj vami citovanom, uznesení, alebo teda v bode, v odseku rokovacieho poriadku Národnej rady, tak hospodárske škody nehrozia na Slovensku, pretože hospodárske škody už nastali. Ale nenastali v dôsledku nejakej pandémie, ale nastali v dôsledku amatérskych a nepremyslených opatrení vlády! Toto sú tie hospodárske škody, nie z vyššej moci, ale konaním vlády a toto... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.11.2020 9:27 - 9:37 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, kolegyne, kolegovia, máme tu ďalší, ďalší návrh vlády na ďalšie skrátené legislatívne konanie. Ja si na začiatok dovolím zacitovať trošku zo zákona, a síce § 89 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky: "Skrátené legislatívne konanie. Za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody, národná rada sa môže na návrh vlády uzniesť na skrátenom legislatívnom konaní."
Priamo v tomto citovanom znení rokovacieho poriadku Národnej rady je jasne napísané, že dnes je táto koaličná snaha o skrátené legislatívne konanie absolútne nezákonná. Absolútne nezákonná. A je dôležité v tejto chvíli povedať, vážená koalícia, že vy dnešnou schôdzou parlamentu nerobíte nič iné, len sa snažíte vytvoriť zákonný rámec pre to plošné testovanie, ktoré už, ktoré sa už vykonalo. Vy ste totiž pochopili, že procesy, ktoré boli spojené s plošným testovaním, ktoré váš premiér Matovič tak silou-mocou nariadil a donútil všetkých občanov Slovenska alebo veľkú časť občanov Slovenska sa tam podriadiť tomu testovaniu a ísť tam jednoducho dobrovoľne nasilu bohapustým vydieraním, nátlakom a vyhrážkami, takže napriek tomu všetkému v tom boli zákonné nedostatky. Že boli zákonné nedostatky v tom, ako prebiehali procesy v pozadí, že boli zákonné nedostatky v tom, akým spôsobom sa narábalo s tým materiálom, ktorý bol získaný od ľudí, že jednoducho pri plošnom testovaní ste porušovali platné zákony Slovenskej republiky.
Ale ja vám chcem povedať, že skrátené legislatívne konanie tu nie je na to, aby sme pomocou neho zachraňovali nezákonné konanie vlády, aby sme pomocou neho vytvárali nejaké zákonné rámce pre niečo, čo ste proste úplne nezákonnou cestou spackali.
Nedá sa predsa štát riadiť takým spôsobom, že sa ráno zobudím, niečo si vymyslím, vláda to odhlasuje, ľudia sú k tomu donútení a potom zistíte, že to nebolo v súlade so zákonom. A aby ste sa vyhli v budúcnosti možno trestnému stíhaniu alebo aby ste si vytvorili rámec na ďalšie a ďalšie takéto akcie, tak urýchlene dáte mimoriadnu schôdzu parlamentu, kde dokonca ako prvý bod dáte návrh na skrátené legislatívne konanie.
Toto, vážená koalícia, toto už nie je amatérska forma vlády, čo tu predvádzate, toto je totálne ohýbanie zákona a výsmech, výsmech už nie občanom, lebo tých ste zotročili, tých ste položili na kolená, toto je už výsmech parlamentnej demokracii, Národnej rade ako takej a jednoducho parlamentarizmu. Vy si vďaka tomu, že máte ústavnú väčšinu, vy si myslíte, že môžte robiť čokoľvek. Ale to tak nie je, to tak nie je.
A dnes na tejto schôdzi naozaj nie je dôvod na to, aby ste tu používali na nápravu svojich chýb ešte aj skrátené legislatívne konanie.
Viete veľmi dobre, že na začiatku sme aj v opozícii, ale budem hovoriť za náš klub, sme vám tie skrátené legislatívne konania podporovali, pretože ste sľubovali, že prinesiete adresnú, účinnú a výraznú pomoc všetkým, ktorých sa koronakríza dotkla. Ľudia na tú pomoc čakajú už pol roka. Neprišlo nič, alebo keď, tak len omrvinky. Stále sme vám v dobrej viere schvaľovali skrátené legislatívne konania, naozaj, lebo sme nechceli, aby ste vraveli, že je to tu rozdelené, opozícia, koalícia. Ale vy to už úplne nechutne zneužívate. Vláda na čele s vaším premiérom šikanuje ľudí a z parlamentu aj z vás poslancov si spravila iba hlasovacie automaty. Hlasovacie automaty, ktoré budú poslušne hlasovať, lebo sa to tak od nich očakáva.
Ale, vážení poslanci, vážené poslankyne koalície, to, že máte ústavnú väčšinu, to neznamená, že si z ústavy môžte robiť trhací kalendár. To, že máte ústavnú väčšinu, neznamená, že si tie zákony môžte ohýbať, ako sa vám chce, ako sa váš premiér vyspí alebo ako vám to práve sa hodí.
Na jednej strane kritizujete ľudí, že nerešpektujú vaše podzákonné normy, kadejaké pozliepané vyhlášky, nariadenia, usmernenia, proste papieriky a legislatívne akty, ktoré sú nielen amatérske, ale ktoré nemajú ani mnohokrát vykonateľnosť a žiadny právny základ. A na druhej strane vy dávate príklad svojím správaním, že vlastne zákony sa dajú ohýbať, ako chcem. Zákony sa dajú ohýbať, ako chcem, lebo pre vás nie je účelné, alebo teda podstatné to, aby bol dodržaný zákon, ale aby ste za každú cenu zakryli túto amatérsku protislovenskú vládu.
A ja sa pýtam, že ako ďaleko chcete zájsť, ako ďaleko chcete zájsť? Ústava stratila akékoľvek opodstatnenie v Slovenskej republike. Zákony, sa pýtam, načo, načo? Načo, keď ani samotný rokovací poriadok, zákon o rokovacom poriadku, ktorý má riadiť rokovanie Národnej rady, pre vás je už proste nič. Nič.
Ja viem, že by bolo veľmi ťažké priznať teraz do kamier ľuďom, že narábanie s ich vzorkami, ktoré ste odobrali počas plošného testovania, bolo porušením zákona. Nehovoriac o tom, že mnohí ľudia, ktorí sa prišli testovať, ale žiadali, aby boli poučení o zdravotníckom zákroku tak, ako zákon vyžaduje, boli poslaní preč.
A vy dnes prídete s takýmto návrhom, pán minister, s takýmto návrhom, amatérskym, retrospektívnym a jednoducho zakrývajúcim, zakrývajúcim to, čo sa všetko počas tých dvoch etáp plošného testovania zle spravilo a spravilo v rozpore so zákonom.
Takže za našu stranu, za náš klub vám môžem povedať, že nielenže to nepodporíme, ale že to považujeme za úplne už absolútnu, absolútnu nejakú ukážku toho, že vy vďaka ústavnej väčšine proste budete porušovať zákony. Budete porušovať zákony. Tak ako, keď - sa mi zdá, že včera - váš minister obrany povedal, že Vojenská polícia má 17. novembra byť pripravená na zásahy proti ľuďom. Prosím vás, to čo je?! Kde už chcete zájsť?! Kde už chcete zájsť, vy, čo ste tu mnohí, možno, štrngali 17. novembra, mnohí ste na tom dvadsať, tridsať rokov proste stavali svoju nejakú osobnosť, kde vy chcete zájsť pri takejto vláde, keď minister nemá hanbu?! V Maďarsku by ho vyfackali na ulici za to. Nemá hanbu povedať, že na výročie tejto, tohto sviatku tu bude vojenská polícia pripravená stáť proti ľuďom.
No ale prečo by to nepovedal, keď vidí, že v parlamente jeho kolegovia poslanci idú odobriť ministrovi nielenže vyslovene, vyslovene nejaký nezmyselný zákon, ale ešte aj v skrátenom legislatívnom konaní. Naozaj, tí poslanci, ktorí máte trošku svedomia ešte, tak pouvažujte nad tým, že kde sa to celé zastaví. Kde sa to celé zastaví, keď to budeme takýmto spôsobom siliť, hnať za cenu porušenia už úplne všetkých zákonov? To nemá obdobu. To nemá obdobu.
Na jednej strane hovoríte o tom, že v Bielorusku aký je totalitný režim, na ulici ľudia sú proste zatýkaní, neviem čo, a na druhej strane sa pozrite, kde sa pod vašou vládou blížime, kde sa pod vašou vládou blížime.
Ja si nerobím ilúzie, že tento môj prejav tu niečo zmení na dnešnom hlasovaní, ale chcel som, aby ste to počuli, lebo verím, že možno v celom tom klube sa nájde päť ľudí, ktorí ešte majú nejaké svedomie, ktorí ešte majú nejakú, nejaký zmysel pre realitu a chápu tie veci a chápu to, že ideme veľmi, veľmi zlým smerom. Veľmi zlým proste, veľmi zlou cestou. Ani som nechcel povedať, že smerom, lebo vy si už aj s nimi robíte, čo chcete. Ale veľmi zlou cestou, veľmi zlou cestou.
Ďakujem pekne za všetkých občanov Slovenska.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.10.2020 16:40 - 16:41 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Milan, ty si dobre pripomenul, že teda je tam ten konflikt Matoviča so Sulíkom, ale ja to, trošku sa vrátim do histórie, pár dní, možno pár týždňov alebo týždeň, podľa Matoviča oficiálne najprv boli za tie úmrtia desiatok ľudí zodpovední Fico s Kotlebom a teraz zrazu po tom, ako si nejako skočil do úsmevu so Sulíkom, tak už je Sulík zodpovedný za tie isté úmrtia, za ktoré som zodpovedný ja s Ficom.
Ja sa teda pýtam, že možno by to psychiater pána premiéra vedel odpovedať, že kto bude ďalej ten zodpovedný za tie úmrtia, kto bude ďalej zodpovedný za všetky problémy, lebo vidíme, že Matovič je kráľ výhovoriek. Keď má možnosť, tak vidíme, že tie mocenské, tie mocenské chúťky sa prejavujú aj v tomto zákone, aj všade jednoducho. Tá chuť po moci, po možnosti ovládať národ, ovládať Slovensko je obrovská, ale potom, keď, keď mu dačo v tom jeho pláne nezaklape, zaškrípe, nefunguje, tak hľadá výhovorky na všetky strany.
Tak ja som len zvedavý, že teda Fico s Kotlebom už boli použití, už bol aj Sulík použitý, že kto bude ďalší.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.10.2020 16:08 - 16:10 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Ďakujem kolegom za pripomienky.
Pán Čekovský, na vás by bolo aj škoda reagovať, lebo to keby na každého trotla som mal reagovať vždy, tak to nerobím nič iné, ale musím. Viete prečo? Lebo vy ste svojím primitívnym vystúpením úplne dehonestovali to seriózne, tú serióznu faktickú poznámku zo strany pani poslankyne Cigánikovej, ktorá ako predstaviteľka koaličnej strany alebo teda vládnej koalície povedala, že je záujem sa o tých veciach rozprávať na výboroch, precizovať to. A naozaj som chcel na ňu zareagovať, že veľmi si túto iniciatívu vážim a verím, že z toho vyjde niečo rozumné, a potom sa do toho proste takýto poloposlanec obuje a už to ide.
Čiže to ma mrzí, mrzí ma to voči tomu, voči úrovni tej diskusie. A ja preto, pani poslankyňa, oceňujem tento prístup a verím, že dôjde k tomu, že to nejako upresníme, lebo ak bolo potrebné v tom zákone sa širšie povedzme venovať podmienkam toho transportu alebo iným veciam, ktoré sú dnes otázne a ktoré môžu vyvolávať pochybnosti a byť problémové do budúcnosti, tak mohol ten, mohol byť ten zákon rozšírený o samotný paragraf alebo o samotné ďalšie písmeno, alebo nejaký podparagraf, že, ja neviem, 48a) napríklad. Jednoducho mohlo sa to právne precizovať tak, aby, aby sme získali aj v tom paragrafovom rozsah na to, aby to bolo, aby to bolo bez debaty. Lebo tá myšlienka, čo ste povedali, nebola zlá. Len nie je podchytená vôbec v tom zákone, nie je to tam podchytené. Čiže ja to vítam, ďakujem za takú iniciatívu a verím, že, verím, že k tomu dôjde.
Ale ja aj viem, prečo sa tak veľmi vláda snaží to veľmi rýchlo teraz schváliť, pretože do 15. októbra musí Ústavný súd rozhodnúť o tých podaniach, ktoré tu v tejto veci boli a ak zákony dovtedy platné nebudú, tak nález Ústavného súdu bude jednoznačný a ten nález by tých ľudí potvrdil v tom, že štát im ublížil.
Skryt prepis
 

13.10.2020 15:36 - 15:58 hod.

Marian Kotleba Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené kolegyne, vážení kolegovia, ja som podobne ako predo mnou pán Fico písomne prihlásený, on hovoril, že bude hovoriť teda za poslanecký klub SMER, tak ja si dovolím najprv hovoriť chvíľku za občanov a tlmočiť stanovisko občianskeho združenia Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania k tomuto návrhu, ktorý dnes máme na stole.
Občianske združenie Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania dôrazne protestuje proti totalitárnemu obsahu predkladanej novely zákony č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a proti škandalóznemu spôsobu, akým je novela predkladaná a to zo dňa na deň. Dvanásteho októbra bola prerokovaná na vláde Slovenskej republiky a už 13. októbra je prerokovávaná v Národnej rade Slovenskej republiky a to bez medzirezortného pripomienkového konania, čo bráni štátnym rezortom, čo bráni štátnym rezortom vzniesť objektívne korektúry a pripomienky, verejnosti berie tento spôsob možnosť zákon pripomienkovať a poslancom, ako to už bolo povedané, neposkytuje možnosť dostatočne naštudovať túto závažnú problematiku, o ktorej máme podľa vyjadrenia koaličných poslancov hlasovať už dnes.
Novely zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia sme dlhodobo ako občianske združenie sledovali a pripomienkovali. Zúčastňovali sme sa rozporových konaní, a preto máme dlhoročnú skúsenosť so snahou Úradu verejného zdravotníctva uzurpovať si právomoci, ktoré nie sú vyvážené spoločenským záujmom. Je preto paradoxné, že vláda tentoraz celkom rozviazala ruky jednostranným záujmom Úradu verejného zdravotníctva a túto novelu nechala vypracovať právnikom Úradu verejného zdravotníctva a nepodrobila ju medzirezortnej a spoločenskej korektúre.
Výsledkom takéhoto postupu, vážená poslankyňa, vážení poslanci, je dokument, ktorý zavádza akúsi medicínsku diktatúru, kde sú právomoci Úradu verejného zdravotníctva povýšené nad ľudské a ústavné práva občanov. Toľko zo skráteného stanoviska občianskeho združenia.
A teraz trošku k samotnému návrhu. Začnem tak možno netradične odzadu. Dôvodovou správou, kde, pani ministerka to tu už spomínala, ale kde sa konštatuje vo všeobecnej časti hneď na prvej strane, Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky svojimi opatreniami; v úvodzovkách, už tu je to napísané v úvodzovkách, pretože tie opatrenia sa ani nedajú nazývať za opatrenia, to bola proste šikana obyvateľstva, šikana občanov; podľa § 12 zákona č. 355/2007 Z. z. podstatným spôsobom zasahuje do každodenného života, ba dokonca obmedzuje základné práva a slobody. Máme to tu, vládny návrh, ktorý jasne konštatuje, jasne konštatuje, že v súčasnom stave dlhodobo, tak ako my to kritizujeme absolútne od začiatku, sú týmito kvázi opatreniami porušované základné práva a slobody občanov Slovenskej republiky. Základné práva, ktoré garantuje ústava. Základné práva, ktoré majú chrániť zákony a my sme v podstate šesť mesiacov, šesť mesiacov od zloženia novej vlády úplne z pozície sily všetkým ľuďom na Slovensku obmedzovali ich práva. A tí, ktorí s tým nesúhlasili, ako sme boli aj my a naši poslanci, celá naša strana, ale aj ďalší, všetkých sa či už vláda, alebo niektoré média vláde blízke snažili zosmiešňovať a jednoducho z nich robiť nejakých odľudov. A zrazu po šiestich mesiacoch tu máme dôvodovú správu, ktorá hovorí, že naozaj, že naozaj tie opatrenia neboli v súlade s ústavou, že neboli v súlade so zákonmi, a mali sme tu vystúpenia poslancov Národnej rady, ktorí jasne povedali, že pokuty uložené štátom občanom za to, že odmietali opatrenia – či už tieto handry na tvárach, alebo iné – boli jednoducho protizákonné.
A preto budem pokračovať ďalším citátom z dôvodovej správy: „Navrhovaná úprava má za cieľ všetky tieto deficity právnej istoty odstrániť a riadnym a prehľadným spôsobom upraviť tak právnu formu týchto aktov, ako aj spôsob ich publikácie.“ Z tohto by si človek myslel, že aké to bude právne vyšperkované, aké to bude skutočne dokonalé, tak aby, keď sa príjme táto nová právna úprava, aby už nikto nemohol mať pochybnosť o tom, či ukladané opatrenia sú zákonné alebo protizákonné, či sú ústavné alebo protiústavné. Či jednoducho ľudia ich majú plniť, alebo ich plniť nemusia. A keď ich plniť nemusia, tak či za to môže im štát alebo nejaký orgán štátny uložiť nejaký postih a ten postih musia ako nejakú pokutu alebo niečo podobné, budú musieť jednoducho strpieť a zaplatiť.
Keby to tak bolo, keby to tak bolo, tak by sme o jednu tému dnes v tejto diskusii mali menej, pretože jedna vec je obsah samotných tých opatrení a druhá vec je ich forma a ich nejaká právna, právna textácia. Tak sa teda poďme pozrieť na ten samotný návrh zákona.
V bode 11; alebo ešte najprv takto. V bode 10, ale o tom už bolo povedané a uvidíme, že nakoľko sa splnia tu opakované sľuby alebo vyhlásenia predstaviteľov vládnej koalície o tom, že to očkovanie dáte stade preč, ale v podstate treba celý ten bod 10, ktorý ste, ktorý ste v tomto návrhu dali a ktorý hovorí, že v § 48 ods. 4 písm. i) znie: „očkovanie, chemoprofylaxia alebo podávanie protilátok“. To znamená nové oprávnenia, nové oprávnenia, ktoré sa rozšírili z pôvodného, z pôvodného textu profylaxia na očkovanie, chemoprofylaxia a podávanie protilátok. A ja si myslím, že ak by nemali byť v tomto alebo ohľadom tohto bodu nejaké turbulencie alebo nejaké vášnivé diskusie, tak musí byť táto zmena formou pozmeňovacieho návrhu, musí byť vypustená celá. Nech ostane tak, ako bola, pretože vy, keď z tohto bodu dnes iba vyhodíte tú časť, že očkovanie, ale zostane tam podávanie protilátok povinné, no tak ak to takto bude, ak to takto bude, sa vyhadzuje celý bod, tak ďakujem, tak tomu viem rozumieť a dáva to pre mňa na jednej strane signál, že ste si to uvedomili, že ste si to uvedomili, že je to neskutočná chyba, neskutočná chyba.
Na druhej strane doteraz, ďakujem za tú informáciu, lebo doteraz tu bolo zo strany vládnych poslancov alebo zástupcov vlády hovorené, že sa vyhodí len to očkovanie, a z jednoduchej analýzy toho textu treba jasne povedať, že to musí odísť celé, celý bod 10, to znamená celá zmena písm. i). Ak to tak bude, máme o jeden problém menej.
Povedali ste, že potom, ktorý bod? (Reakcia navrhovateľa.) Štrnásť ešte. Štrnástka ide celá preč, áno? (Reakcia navrhovateľa.) Dobre, ďakujem, tak sa toho nebudem ani dotýkať v rozprave.
Takže ak pôjde preč desiatka pozmeňovákom, štrnástka pozmeňovákom, tak sa nám o pekný kúsok zjednoduší tá situácia, ale aj tak tam stále zostávajú veľké problémy, na ktoré teraz chcem ešte poukázať.
V bode 11, v bode 11 predkladatelia zmenili alebo navrhujú zmeniť § 48 ods. 4 písm. n) nasledovne: „nútená izolácia osoby chorej na prenosné ochorenia alebo osoby podozrivej z prenosného ochorenia, alebo karanténa osoby podozrivej z nákazy, ktorá odmieta nariadené opatrenie podľa § 12 ods. 2 písm. f)“.
Kolegyne, kolegovia, neviem, či ste všetci, čo ste tu, tých pár poslancov, čo tu zostalo, neviem, či ste ten zákon čítali aj s porovnaním, alebo či ste si pri čítaní tohto, tejto novely porovnávali pôvodné, pôvodný text, pôvodný text tohto zákona č. 355, ale ak by to tak, ak by to tak bolo, tak by ste pri tomto bode 11 prišli na veľmi nemilú vec, veľmi nemilú vec, kolegyne, kolegovia. A síce, že predkladatelia dávajú v tomto bode na jednu úroveň osoby choré a osoby podozrivé z ochorenia. A ja sa pýtam, čo to je osoba podozrivá na nejaké ochorenie. Veď predsa tu sa nepohybujeme v trestnoprávnej rovine, aby sme rozprávali o tom, že nejaké osoby sú podozrivé z prenosného ochorenia. Veď už tu boli dnes debaty ohľadom právnej úrovne celého tohto materiálu, ale ja chcem naozaj na to upozorniť, že dnes máme toto písm. n), máme napísané v tom duchu, že v podstate sa týka, tieto právomoci sa týkajú izolácie osoby chorej. To znamená osoby, ktorá je už preukázaná, že ochorela na nejaké nákazlivé prenosné ochorenie a odmietla sa podriadiť nejakým opatreniam ochrany, napr. nejakej izolácie, alebo ja neviem, nejakému životnému režimu a tak ďalej, ale v tomto písm. n) v bode 11 návrhu vy žiadate zmeniť to, aby sa, aby Úrad verejného zdravotníctva mal kompetenciu nariadiť toto, túto zmenu života osobe, ktorá nie je chorá, ale ktorá je na základe bližšie nešpecifikovaných, bližšie nešpecifikovaných nejakých procesov alebo, alebo ukazovateľov podozrivá, podozrivá z nejakého prenosného infekčného ochorenia. A ja keď toto vidím a čítam, a je to tu čierne na bielom, tak, kolegyne, kolegovia, ja nemôžem súhlasiť s tým, čo tu pred chvíľkou pani ministerka spravodlivosti povedala, že sa má, že sa má touto novelou sprecizovať právna úprava, pretože, práve naopak, ak by táto novela bola v takomto znení schválená, tak vlastne my umožňujeme Úradu verejného zdravotníctva ešte širším spôsobom alebo v širšej skupine občanov porušovať ich práva a slobody. Lebo to už nebude nejaké súdne rozhodnutie, to už nebude nejaké veľmi jasné legislatívne opreté rozhodnutie, na základe ktorého človek bude obmedzený na nejakej slobode tým, že sa má podriadiť nejakým opatreniam z dôvodu obmedzenia šírenia nejakej nákazlivej choroby, ale bude stačiť, ak niekto o tom človeku povie, pane, vy ste podozrivý, šup do izolácie tam alebo tam, musíte zmeniť takto svoj život.
Kolegyne, kolegovia, možno máme teda odlišné, zásadne odlišné postoje k tejto COVID-19 projektu a korone a celej tejto vymyslenej pandémii, ale ja napriek tomu uznávam, že úmysel, úmysel bol možno dobrý. Aj vás ako poslancov, ktorí ste sa možno tomu venovali či na výboroch, alebo možno v nejakom, nejakej legislatívnej práci, však určite sa stretávate aj pri takýchto príležitostiach, ale napriek dobrému úmyslu nemôžem súhlasiť s takouto textáciou. Nemôžem súhlasiť s takýmto znením, lebo by viedlo k úplne voľnému, k úplne voľnej formulácii toho, že akých ľudí môže dať Úrad verejného zdravotníctva obmedziť v podstate na osobnej slobode, v podstate na osobnej slobode.
Poprosím vás, naozaj si to pozrite, je to veľmi dôležité, bod 11 návrhu, kde sa mení § 48 ods. 4 písm. n). Nedá sa s tým súhlasiť, nedá sa s tým súhlasiť. Mohli ste to písm. n) zmeniť v tom štýle, že chcete pre tie choré osoby, už choré, naozaj choré nejakým spôsobom vyšperkovať ten, ten mechanizmus ako Úrad verejného zdravotníctva môže rozhodnúť o ich, povedzme, nejakých opatreniach, aby nešírili ďalej tú chorobu, ale nemôžte tam dávať, že podozrivé z toho, že majú nejakú prenosnú chorobu. Veď je nás tu, ja neviem, teraz v tejto, v tomto pléne možno 30 alebo 35, alebo koľko a zoberte, že hocikto môže o nás povedať, sme všetci podozriví, sme všetci podozriví. Však podozrivé, čo to je podozrivé? Však to je subjektívny pocit, subjektívny, ničím nepreukázaný pocit, na základe ktorého ak toto prejde, tí ľudia budú obmedzení na osobných slobodách a nie nejakým policajtom alebo vyšetrovateľom, alebo prokurátorom, alebo sudcom, ale Úradom verejného zdravotníctva.
Ja sa potom pýtam, kolegyne, kolegovia, kam to až dospeje. Dospeje to k tomu, že budeme mať nejakú políciu, nejakú špeciálnu policajnú zložku, ktorú bude riadiť Úrad verejného zdravotníctva? Dakedy bola železničná polícia, tak čo teraz bude zdravotnícka polícia? A pre tých, ktorí sa nebudú chcieť podriadiť ani zdravotníckej polícii, tak budú čo? Zdravotnícke zásahové jednotky? Lebo tam to touto textáciou zákona smerujete. Do totality, do obmedzenia práv ľudí na, na slobodu a na to, aby mohli presne vedieť, čo ten zákon im vlastne má prikázať a aké kompetencie úplne presné a voči komu má Úradu verejného zdravotníctva dať, pretože človek podozrivý, že má nejakú nákazlivú chorobu, to jednoducho neexistuje, neexistuje.
No, v bode 12, v bode 12; Alino, kľud. V bode 12 sa veľmi výrazným spôsobom, kolegyne, kolegovia, znova dopĺňa ten veľmi nešťastný § 48 tohto zákona, kde v podstate on už teraz má veľa bodov od a) až po p) a vy ešte ďalších, ja neviem, sedem bodov pridávate. Ďalších asi sedem oprávnení pridávate, ktoré proste veľmi rozšíria tie právomoci. Je to na zváženie, či to bolo naozaj potrebné spraviť až v takom rozsahu.
Čo je ale opäť znova šokujúce, tak je z týchto všetkých písmen, ktoré pridávate do tohto § 48, je písm. v). Ja vám ho prečítam, kolegyne, kolegovia, ešte mi to hádam vyjde. Navrhované znenie písm. v): „transport osoby chorej na prenosné ochorenie alebo osoby podozrivej z prenosného ochorenia a určenie podmienok tohto transportu,“ že vlastne Úrad verejného zdravotníctva má právo nariadiť transport osoby chorej na prenosné ochorenie alebo osoby podozrivej z prenosného ochorenia a určenie podmienok tohto transportu. Opäť tam narážame, opäť tam narážame na tú nešťastnú formuláciu – osoby podozrivej a tu ešte naviac, kolegyne, kolegovia, tu ešte naviac narážame na to, že je tak vágne formulované toto ustanovenie, je tak vágne v zákone formulované, že v konečnom dôsledku, si zoberte, že to kľudne môže byť transport v nejakom, v nejakom aute alebo v nejakom antone, ako bolo dakedy za socializmu, kde proste toho človeka naložia do nejakej uzavretej korby a budú ho viezť ako nejakú, ako nejakého, nejakú mangalicu na porážku. Jednoducho ho dajú do nejakého takéhoto vozidla alebo, ja neviem, do nejakého takéhoto dopravného prostriedku a ten človek sa nebude môcť proti tomu ohradiť, lebo vy by ste touto novelou zákona dali Úradu verejného zdravotníctva úplne absolútne širokú a ničím, ničím neobmedzenú právomoc určiť, akým spôsobom vás alebo vás má proste transportovať alebo majú transportovať.
Mne tam, mne tam absolútne chýba tá, to spresnenie, to, o čom presne pani ministerka tu rozprávala, že to tam bude, že to bude jasné, že to bude bez debaty, že to bude nespochybniteľné, ale je to brutálne zlé, je to brutálne zlé. (Reakcia z pléna.) No, že akým spôsobom ten transport, viete, že to akej hĺbky alebo proste musí to byť nejako, musí to byť nejako upresnené, že akým spôsobom sa môže Úrad verejného zdravotníctva postaviť k tej otázke toho transportu toho človeka. Viete, že, ja neviem, odkiaľ kam alebo akým spôsobom, alebo časovo v nejakej, nejakom ohraničení, jednoducho možno, možno nejaké upresnenie nejakým iným ešte predpisom, ale nedá sa s týmto súhlasiť. Nedá sa súhlasiť s tým, že štátny orgán zdravotnícky, zdravotnícky bude môcť nariaďovať a bude môcť rozhodovať o tom, akým spôsobom sa človek, dokonca iba podozrivý z toho, že, že má nejakú prenosnú chorobu, podozrivý, to môže byť ktokoľvek podozrivý, naozaj môže byť ktokoľvek, má prepraviť z nejakého miesta na nejaké miesto. To je jedno, či to bude nejaká karanténa alebo niečo, to je absolútne jedno. Lebo tá formulácia je úplne nešťastná.
A po tom, čo je, čo je skutočne v priamom rozpore s tým, čo pani ministerka tu tvrdila dnes, mňa veľmi mrzí že tu neostala, ale viem to pochopiť na margo tých zdravotných problémov, je písmeno z), kolegyne, kolegovia. Budem ho citovať: „ďalšie nevyhnutné opatrenia na ochranu verejného zdravia” a tak ďalej a tak ďalej „v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas“.
Tak vy sa idete chváliť tým, že aké to ide byť všetko presnučké, aké to ide byť všetko proste vyšperkované do posledného písmenka, aby neboli pochybnosti, a potom tu písmeno z) všetko zabije, keď povie, že ďalšie nevyhnutné opatrenia. A ja sa pýtam, čo všetko sa dá subsumovať pod pojem ďalšie nevyhnutné opatrenia v tejto oblasti. Veď vlastne ste mohli všetky tie ostatné písmená vyhodiť a mohli ste tam nechať len ten pojem ďalšie nevyhnutné opatrenia, však tých občanov by ste už do toho nejako navliekli.
Čiže toto sú naše, toto sú naše konkrétne výhrady, ktoré vychádzajú aj zo stanoviska občianskeho združenia a proste ďalších občianskych aktivistov, ktorí sú veľmi pohoršení touto, touto novelou alebo týmto návrhom novely. A ja preto si myslím, že by naozaj bolo veľmi rozumné, ak by, ak by tento návrh bol stiahnutý z rokovania, bol možno prepracovaný, spresnený a potom opätovne predložený s tým, že by sme sa už nemuseli rozprávať o tej forme, lebo tá forma by bola právne úplne perfektná, ale mohli by sme sa rozprávať viac o tom obsahu.
To je v podstate asi tak všetko z tých výhrad, ktoré máme, ktoré sme tu chceli uviesť, a verím, že teda niečo z toho padne na úrodnú pôdu a že to nebudete vnímať ako politickú kritiku, ale ako kritiku vecnú, kritiku toho, že ak chcete prísť s niečím, čo upresní tú situáciu, tak naozaj by to tú situáciu malo upresňovať a nie zavádzať ešte istú vágnosť a isté nedokonalosti aj v tej novej právnej úprave. Pretože to potom tej istote, ale ani tej istote tých občanov vôbec nepomôže.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis