Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážený pán podpredseda vlády, vážené kolegyne, kolegovia, kolega Čepček to tu pred chvíľkou tak jemne naznačil, naozaj veľmi jemne, pretože ide o koaličného poslanca, ja to poviem nahlas. Máme dnes hlasovať o vládnom návrhu, ktorý v podstate vytvára zmocňovací zákon, zmocňovací zákon. A viete prečo? Pretože z ustanovení tohto vládneho návrhu v spojení s doterajšou praxou psychopata Matoviča s jeho lokajmi...
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážený pán podpredseda vlády, vážené kolegyne, kolegovia, kolega Čepček to tu pred chvíľkou tak jemne naznačil, naozaj veľmi jemne, pretože ide o koaličného poslanca, ja to poviem nahlas. Máme dnes hlasovať o vládnom návrhu, ktorý v podstate vytvára zmocňovací zákon, zmocňovací zákon. A viete prečo? Pretože z ustanovení tohto vládneho návrhu v spojení s doterajšou praxou psychopata Matoviča s jeho lokajmi vo vláde sa ukazuje, že vláda núdzový stav vyhlasuje najmä za účelom toho, aby republiku mohla riadiť nie zákonmi, ale podzákonnými normami: uzneseniami vlády, usmerneniami, nariadeniam hlavného hygienika. A my dnes máme na stole hlasovať o tom, že vláda si bude môcť núdzový stav opakovane predlžovať a opakovane bude môcť ničiť životy sto tisícov ľudí alebo státisícov ľudí na Slovensku pomocou svojich uznesení, vyhlášok, nariadení a usmernení. To znamená podzákonných noriem a legislatívnych aktov, o ktorých nerozhoduje Národná rada Slovenskej republiky.
Takže ešte raz, schválením tejto vládnej novely úplne vygumujeme parlament a vláde necháme v podstate na minimálne, na minimálne 20 dní absolútne voľnú ruku, počas ktorej môžu robiť čokoľvek. Úplne čokoľvek bez kontroly parlamentu, bez kontroly Ústavného súdu, bez akejkoľvek kontroly inej zložky moci, ako je samotná vláda.
Ak by v tomto nezmenenom znení prešiel tento vládny návrh, to by znamenalo, že na dvadsať dní sa vláda stáva skutočne neobmedzeným, doslova feudálnym vládcom. Feudálnym vládcom nad celým Slovenskom a stačí len tak málo, stačí jedno formálne uznesenie o predĺžení núdzového stavu.
Ja som chcel taktiež predložiť pozmeňovací návrh a preto som pôvodne plánoval toto vystúpenie v druhom čítaní, ale skutočne musím povedať, že pozmeňovací návrh, ktorý predložil pán poslanec Susko, absolútne precízne rieši túto tému a absolútne jasne odstraňuje všetky nedostatky, ktoré vládny návrh so sebou prináša.
Kolegyne, kolegovia, teraz bez, bez politického trička. Sami musíte uznať, aj kolegovia z koalície, že vláda v núdzovom stave mení pravidlá života na Slovensku, ako chce. Jeden týždeň to platí tak, druhý týždeň je to všetko opačne. Keď má Matovič dobrú náladu, vyhlási jedna, jednu vec, keď sa poháda s nejakým členom vlády, poobede je všetko inak. A tento stav, tento stav by mohol ďalších dvadsať dní po vyhlásení núdzového stavu pri jeho predĺžení trvať bez akejkoľvek kontroly, bez akéhokoľvek obmedzenia, dokonca je tu elegantne v spojitosti s tými zákonmi, ktoré sa schvaľovali aj včera, je tu z hry úplne vyšachovaný aj Ústavný súd. Aj Ústavný súd. Tak ja sa potom pýtam, že kto tu má blízko k tomu fašizmu, kto tu má blízko k tomu nacizmu, keď na základe takýchto zákonov sa naozaj blížime dakde do 30. rokov, tak ako to kolega Čepček tu tak jemne a veľmi, veľmi opatrne pred chvíľkou spomenul.
Mohol by som rozprávať aj o takých technických otázkach v súvislosti s týmto návrhom, že prečo sa má núdzový stav predlžovať o 40 dní, ak pôvodne mal byť vyhlásený maximálne na 90 dní a 40 dní voči 90 dňom nie je žiadnym pomerom? Bolo by možno logické, keby to bolo 45 dní, alebo 15 dní, aby tam bol nejaký pomer, ale 40 dní z 90 je jednoducho veľmi zvláštne číslo. Takisto prečo by Národná rada mala odsúhlasiť predĺženie núdzového stavu do 20 dní? Ja chápem, že 20 dní je polovica z tých 40, ale celkovo pri tých 90 dňoch to nedáva absolútne žiadny zmysel.
Úplnou lahôdkou tohto návrhu sú skutočne tie prechodné ustanovenia v čl. XIa, kde sa hovorí, že predĺžiť možno aj núdzový stav vyhlásený pred účinnosťou tohto ústavného zákona. Čiže tento jeden článok zavádza tie možnosti vlády ako keby spätne, ako keby to, čo vláda dostane navyše tie kompetencie, tak jednoducho začnú platiť spätne už, už k núdzovému stavu, ktorý bol vyhlásený pred prijatím tejto vládnej novely.
A potom, vážené kolegyne, vážení kolegovia, naozaj je na mieste otázka, že prečo vláda tak strašne lipne na tom, aby mohli predlžovať v podstate donekonečna ten núdzový stav? Prečo vláda tak strašne lipne na tom, aby, aby Slovensku vládla, pán podpredseda, aby Slovensku vládla len a zásadne v núdzovom stave? Či je to preto, aby ľudia naozaj nemohli chodiť na ulice, či je to preto, aby za akýkoľvek občiansky odpor boli úplne neskutočné drakonické tresty, lebo iný dôvod sa jednoducho nájsť nedá. Ak Matovič nechce prevziať zodpovednosť za vládu v normálnom režime, tak radšej nech sa tej vlády vzdá. Ale ak má celý národ, všetci obyvatelia Slovenska trpieť a žiť v núdzovom stave len preto, že pán Matovič si to tak želá a že to je jeho predstava, ako on bude vládnuť Slovensku, tak potom je na nás poslancoch, aby sme takéto nedemokratické pokusy o uzurpovanie si moci jednoducho odmietli.
Ja neverím ani vám, koaliční poslanci, že všetci by ste s tým súhlasili. Ja jednoducho naozaj neverím, že aj medzi tými 95 koaličnými poslancami sa nájde drvivá väčšina tých, ktorým je to úplne jedno, ktorým je to úplne jedno a ktorí súhlasia s tým, že jednoducho vláda si bude uzneseniami, uzneseniami rozhodovať o tom, ako budú žiť, ale čo je smutnejšie, ako už ani nebudú žiť státisíce ľudí na Slovensku. Viete čo, viete čo to prinesie už len zajtra, v piatok zatvorenie opäť celej gastro oblasti? Koľko ľudí je už v depresii z toho, z čoho bude živiť svoje rodiny? Nie je to nijako zdôvodnené. Na jednej strane zatvárame všetky reštaurácie, na druhej strane sa veselo lyžuje, podľa toho, ako sa pán premiér vyspí. A my v tejto, v tomto čase, ťažkom čase, ktorý je sužovaný viac ako vírusom tými opatreniami vlády, nekoncepčnými, chaotickými a úplne takými, povedal by som až niekedy na hlavu postavenými, tak my ideme dávať vláde do ruky možnosť si sami od seba bez kontroly parlamentu, bez kontroly Ústavného súdu, predlžovať núdzový stav a jednoducho vlastne z Národnej rady spraviť štatistov a Ústavný súd z toho úplne vypustiť.
Chcem apelovať na vládnych poslancov, že tí, čo s tým naozaj nesúhlasíte, ale nemáte odvahu proti tomu hlasovať, tak sa aspoň nezúčastnite hlasovania. Aspoň sa nezúčastnite hlasovania, lebo jednoducho toto dovedie Slovensko naozaj veľmi blízko k totalitným krajinám a keď si nabudúce pán poslanec Čepček dá spraviť takúto analýzu, ktorú tu prezentoval, tak sa môže veľmi rýchlo stať, že sa Slovensko ocitne, čo sa týka nejakých ochrán práv ľudí a miery demokracie, že sa ocitne až za Tureckom, až za Tureckom.
A to bude vizitka vlády Matoviča, a to bude vizitka aj toho, že máme kresťanských poslancov aj vo vládnej väčšine a tí dopustia, že skončíme v ľudských právach až za Tureckom.
Skryt prepis