Vážený pán podpredseda, pani ministerka, kolegyne, kolegovia, po desiatej večer rokovať v parlamente o pomoci ľuďom na Ukrajine a zároveň o zavedení cenzúry na Slovensku, je naozaj netypická situácia. Ja preto veľmi stručne využijem tých desať minút na to, aby sme si povedali, ako to naozaj je a čo vy vlastne v skutočnosti chcete.
Každý z vás, každý z vás ako poslanec Národnej rady skladal svoj sľub na Ústavu Slovenskej republiky....
Vážený pán podpredseda, pani ministerka, kolegyne, kolegovia, po desiatej večer rokovať v parlamente o pomoci ľuďom na Ukrajine a zároveň o zavedení cenzúry na Slovensku, je naozaj netypická situácia. Ja preto veľmi stručne využijem tých desať minút na to, aby sme si povedali, ako to naozaj je a čo vy vlastne v skutočnosti chcete.
Každý z vás, každý z vás ako poslanec Národnej rady skladal svoj sľub na Ústavu Slovenskej republiky. (Rečník ukázal smerom do pléna výtlačok ústavy.) Na túto ústavu. A v tejto ústave v treťom oddieli s názvom Politické práva, ktorý je v Ústave Slovenskej republiky upravený v čl. 26, sa píše.
Odsek jeden. "Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené." Právo na informácie sú zaručené. Na všetky informácie. Aj na tie, ktoré sa vám nepáčia, aj na tie, ktoré si chcete ako cenzúrované odôvodniť, že to má byť nejaký hybridný zdroj, na všetky informácie.
V čl. 2 Ústava Slovenskej republiky píše: "Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu. Vydávanie tlače nepodlieha povoľovaciemu konaniu. Podnikanie v odbore rozhlasu a televízie sa môže viazať na povolenie štátu. Podmienky ustanoví zákon."
Takže ešte raz, kolegyne, kolegovia. Článok 2, článok 2, teda odsek 2 článok 26 Ústavy Slovenskej republiky: Každý má právo slobodne vyhľadávať informácie. To znamená, každý má právo slobodne pristupovať na akékoľvek servery, nech šíria akékoľvek bludy, a slobodne sa rozhodnú, či si z toho niečo zoberie, alebo nie. A vy nemáte právo mu túto slobodu, ktorú garantuje Ústava Slovenskej republiky, pod žiadnou zámienkou tomuto človeku zobrať.
Článok 26 odsek 3 je úplne jasný: "Cenzúra sa zakazuje." Ešte raz, neviem, či ste niekedy ústavu čítali, alebo ste o nej aspoň počuli, cenzúra sa zakazuje.
Áno, je tu článok 4, ktorý hovorí, že "slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti." Ale vy, kolegyne a kolegovia z koalície, vy ste ani jediným slovom, jediným výrazom nezdôvodnili v predkladanej alebo aj dôvodovej správe nič, nič z toho, čo by ústava predpokladala na to, aby ste mohli zavádzať cenzúru myšlienok a internetu, aby ste mohli zavádzať obmedzovania slobody, vyhľadávania názorov pre ľudí bez ohľadu na to, čo si myslia o koalícii, čo si myslia o opozícii, čo si myslia o hocijakej inej otázke na Slovensku. Ani jedno jediné písmeno. Ani jedno jediné slovo zdôvodnenia. Pre vás sa ústava stala trhacím kalendárom, z ktorého si nič nerobíte, pretože máte ústavnú väčšinu a ste presvedčení, že vďaka vášmu ústavnému valcu si môžte s ústavou vytrieť, čo len chcete.
Ja vám chcem ale pripomenúť, že ústava je základným pilierom parlamentnej demokracie na Slovensku. Že ústava je základným pilierom našej štátnosti a nášho štátu, ktorý sa nazýva Slovenská republika. Žiadna táto krajina. A ústava upravuje práva občanov na Slovensku. Ústava hovorí, čo môžu ľudia a čo môžu orgány štátnej moci. A vy chcete ľuďom ich základné slobody, základné práva zobrať len preto, že z nejakého dôvodu potrebujete dostať do svojich rúk absolútnu informačnú kontrolu.
Článok... odsek 5 v článku 26 Ústavy Slovenskej republiky hovorí: "Orgány verejnej moci majú povinnosť primeraným spôsobom poskytovať informácie o svojej činnosti v štátnom jazyku. Podmienky a spôsob vykonania ustanoví zákon."
Celý tento článok 26 Ústavy Slovenskej republiky, kolegyne, kolegovia, vo svojom znení od článku 1 až 5 hovorí o tom, aké nedotknuteľné sú tieto práva na šírenie a slobodu informácií a ako ich je možné obmedziť naozaj len vo výnimočných prípadoch výnimočným a riadne zdôvodneným spôsobom na základe riadne prijatého zákona. A my sme tu dnes v situácii, kedy o pol jedenástej v noci, skoro už v sobotu, ideme prijať balík zákonov, ktoré absolútne spolu nesúvisia, ktoré na jednej strane chcú povedať a vyslať odkaz, že my chceme pomáhať. Chceme pomáhať ľuďom, ktorí sú v tiesni, chceme pomáhať, ktorí nie z vlastnej viny sa dostali do problémov, pretože je tam obrovská kríza medzi Ukrajinou a Ruskom. A na druhej strane chcete túto situáciu využiť, aby ste potlačili základné, ústavou garantované práva občanov Slovenskej republiky.
Ja sa pýtam, kolegyne, kolegovia z koalície, čo je tou obrovskou silou, ktorá vás núti za každú cenu tieto dva zákony prijímať spolu? Čo je tou obrovskou silou, ktorá vám nedovolí akceptovať absolútne skromnú a legitímnu požiadavku opozície rozdeliť tieto dva nesúvisiace body, tak aby opozícia s kľudným svedomím bod o pomoci Ukrajine mohla podporiť a zároveň mohla ochrániť ľudí na Slovensku pred cenzúrou a neslobodou informácií? Prečo to tak tlačíte? Prečo ste boli ochotní natiahnuť rokovanie, dnešné rokovanie Národnej rady do neskorých až nočných hodín len preto, aby ste si pomocou pozliepaných pozmeňovacích návrhov nejakým spôsobom pred sebou ospravedlnili svoje konanie a povedali si, že však vy to až tak zle nemyslíte. Ak by ste to takto neznásilňovali, ak by ste to netlačili na pílu, netlačili na hranu, tak pomoc Ukrajine, o ktorej tu dnes tak vo veľkom všetci rozprávate, mohla byť schválená už pred niekoľkými hodinami. Ako sme počuli, situácia na východnej slovenskej hranici sa každou hodinou zhoršuje. Vy namiesto toho, aby ste urgentne a akútne išli tým ľuďom pomáhať, namiesto toho tu zdržiavate čas tým, že chcete za každú cenu pretlačiť cenzúru na Slovensku. Na jednej strane si prijmete skrátené legislatívne konanie, pretože sme predsa v núdzi, sme v kríze, sme vo výnimočnom stave, hrozí vojna a tak ďalej, a na strane druhej tu strácate celé hodiny, pol dňa tým, že sa snažíte presadiť a pretlačiť túto cenzúru.
A preto sa vás znova pýtam, najmä tých, ktorí nad tým trošku aj rozmýšľate, a tých, pre ktorých ústava nie je trhací kalendár, čo je tá sila, ktorá vás do toho tlačí? Čo je tou motiváciou, ktorá vás núti ešte aj pomoc ľuďom týraným na Ukrajine v rámci toho konfliktu podmieňovať zavedením cenzúry na informácie na Slovensku? Aký má súvis, aký má súvis informačná sloboda na Slovensku s tým, či a ako budeme pomáhať ľuďom na Ukrajine? Nemá to žiadnu logiku. Nemá to žiadnu spojitosť. Bude za tým zase len nejaká veľmi špinavá hra, ktorá, mám taký pocit, súvisí s tým, že chcete naozaj umlčať ľudí, ktorí vytvárajú možno aj v skromnosti bez pozadia nejakých firiem malé informačné servery, šíria správy, ktoré sa vám nepáčia, šíria správy, ktoré, ktoré ľuďom, obyvateľom Slovenska hovoria: Pozor, dávajte si pozor, vláda tu niečo chystá!
A vidíme, že práve dnes vyšli správy o tom, že okrem amerických vojsk tu už majú byť aj vojská nemecké. Do 30. júna ste pod rúškom informačného embarga, pod rúškom vypnutia tých nesprávnych serverov, tých nesprávnych zdrojov informácií ste schopní spraviť naozaj veľa zla. A ja sa pýtam, či toto náhodou nie je tá skutočná sila, ktorá vás tak silno tlačí, až neprekonateľne tlačí do toho, aby ste dnes tú cenzúru na informácie a na slobodu informácií na Slovensku zaviedli.
Samozrejme, máte čísla, máte svoju väčšinu, máte dokonca ústavnú väčšinu a môžte si to hrubou silou napriek odporu opozície presadiť. Ale keď to spravíte, vedzte, že znásilňujete Ústavu Slovenskej republiky a viac nebudete môcť hovoriť o tom, že vy ste tí, ktorí si ctia ústavu ako pilier parlamentnej demokracie na Slovensku.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis