Určite mi potom nadložíš nejaký čas. Nie? Či...? (Rečník sa obrátil k predsedajúcemu.) To sa nedá? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Už vám beží čas, pán poslanec.
Matovič, Igor, poslanec NR SR
Fakt, už to tam odbúda. (Povedané so smiechom.) Dobre, no.
Zaujímavá debata sa celkom rozprúdila a myslím si, že veľmi dobre vystúpenie...
Určite mi potom nadložíš nejaký čas. Nie? Či...? (Rečník sa obrátil k predsedajúcemu.) To sa nedá? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Už vám beží čas, pán poslanec.
Matovič, Igor, poslanec NR SR
Fakt, už to tam odbúda. (Povedané so smiechom.) Dobre, no.
Zaujímavá debata sa celkom rozprúdila a myslím si, že veľmi dobre vystúpenie pána navrhovateľa Krajniaka a doslova sa môžem pod neho podpísať od A do Z, so odôvodnením, s noblesou, s argumentami a ja to poviem teraz trošku zase inými slovami.
Ale pred tým si teda dovolím ešte zareagovať na predoš... predrečníka Viskupiča z SaS, ktorý tu teda mudroval o tom, jako teda sme mohli toto, toto, jako sme prebrali verejné financie so 48-percentným dlhom a, jéj, teraz je to 50... ani nevedel koľko. Dobre, 58 povedzme, že sme ukončili minulý rok 58,7 %. Ale presne tak manipulatívny jako, jako aj Fico s Pellegrinim, s Mazurekom a spol. a tými... alebo ako tí ľudia, ktorí potrebujú vyvolávať dojem rozvratu verejných financií. Ani raz nepovedal, že ten rozdiel medzi tým, že 48 % zadlženie sme prebrali a odovzdali sme 58, že je zároveň to, že sme natlačili do kasičky v hotovosti navyše sedem mld. eur, lebo sme si požičali ako dobrí hospodári v čase, kedy sme si mohli požičať za nulapercentné úroky. A keď sme za Fica preberali síce krajinu s hrubým zadlžením, to znamená, že aj s reálnym dlhom, aj s tým, čo máte v kasičke štátnej, s hotovosťou v štátnej kase1,5 mld., že sme mali dva týždne na financovanie štátu, ale radšej sme mlčali pred finančnými trhmi, aby teda náhodou nebola z toho na finančných trhoch paseka, a teraz odovzdávame síce s 58-percentným zadlžením voči, voči HDP, ale navyše sedem miliárd eur nafutrovaných do štátnej kasičky, ktoré sme požičali počas toho, ako som bol ministrom financií za nulapercentný úrok. To už nepovie, lebo to by mu nepasovalo do toho obrazu, ktorý potrebuje vytvárať.
Takže pravda je taká, že síce sme zvýšili zadlženie a zároveň sme dramatickým až skoro šesťnásobným spôsobom zvýšili hotovostnú rezervu v štátnej kase za nulapercentný úrok v priemere požičané peniaze na desať rokov na splátky, ktoré sa použijú na splátky starých dlhov. Zároveň ale platí, že medzi tým, ako sme prebrali spravovanie štátu, a medzi tým, ako sme, povedzme si k ultimu minulého roku, ako sme odovzdávali, alebo teraz, keď sa menila vláda, tak medzičasom sa sakra teda ale udiali nejaké krízy, ktoré bolo treba financovať, či už teda v súvislosti s covidom, alebo s Ukrajinou. Dokopy celkové financovanie dopadov kríz aj vrátane tohto roku 20 mld. eur. Takže nemáme sa za čo hanbiť.
Vysvedčenie nám vystavila najlepšia svetová ratingová agentúra Standard & Poors v piatok pred polnocou, kde nám zlepšili rating práve na základe toho, ako zodpovedne sme hospodárili. Druhé vysvedčenie nám vystavil Európsky štatistický úrad, alias Eurostat, ktorý povedal, že nikdy v histórii existencie samostatnej Slovenskej republiky nebol nižší štrukturálny deficit pri správe verejných financií ako akurát zhodou okolností za ministra Matoviča, čiže za roky 2021 a 2022. Ale to by tuto manipulátorom z SaS nevyhovovalo, lebo jednoducho by tie ich drísty a klamstvá vyzerali trošku inak, ak by to, sme tomu nadstavili skutočné, pravdivé informácie.
Zároveň však platí, že teraz síce mudrujú o tom, že zákon o rozpočtovej zodpovednosti, a možno, ja som to dnes už cítil aj od novinárov, keď sa ma dvaja pýtali, že či by sme to a tak nezávisle, jeden inde a druhý na tlačovej konferencii, že či by sme teda neboli ochotní zmeniť zákon o rozpočtovej zodpovednosti. Aha, teraz SaS-ka zrazu je už ochotná meniť zákon o rozpočtovej zodpovednosti. A nie je to tá istá SaS-ka, ktorá viac ako 2,5 roka túto zmenu blokuje priamo v rozpore s koaličnou zmluvou, priamo v rozpore s programovým vyhlásením vlády? Nie je to náhodou tá istá SaS-ka, vraj zodpovedná SaS-ka voči verejným financiám, ktorá včera len tak, bác, 600 mil. bez akéhokoľvek krytia.
To je to zodpovedné spravovanie verejných financií? Áno, pán Viskupič, takto sa to robí? Na hulváta? Bez akýchkoľvek zdrojov? Ja keď som prišiel s nejakou atómovkou, či už pre rodiny, alebo akoukoľvek inou, vždy som povedal, z čoho to zaplatíme. Vy nič, vy nič! Jednoducho niečo kážeme, iné konáme. Ale podľa ovocia ich spoznáte. Takže môžete sa hanbiť za to, ako ste podsekávali nohy vládnej koalícii, ako ste blokovali zodpovednú zmenu zákona, ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, lebo ste začali vydierať s nejakou vašou kravinkou o daňovej brzde, lebo ste si nakreslili, dodatočne ste si kúpili, zrejme ste išli okolo papiernictva, na výklade mali akciu, že predávajú alebo výpredaj kriedy alebo farbičky, špeciálna akcia, 90-percentná zľava na červené farbičky. Kúpili ste si červené farbičky a potom ste kreslili si svoje červené čiarky. A vymysleli ste si daňovú brzdum, o ktorej nikto nepočul predtým. Nikto v koalícii nepočul. Ani v koaličnej zmluve nič také neni, ani nikde počas rokovania o vzniku koalície a vlády také nič nepadlo od vás, ani v programovom vyhlásení vlády. A zrazu ste začali vydierať pri zásadnej veci, pri ústavnom zákone o rozpočtovej zodpovednosti s vymyslenou doslova kravinou, lebo daňová brzdička.
A vy ste zablokovali zmenu zákona, aby dnes nestála vláda pred tým, že musí predložiť vyrovnaný rozpočet alebo návrh zákona o vyrovnanom rozpočte, čiže je to vaše maslo. A teraz to bude duplicitne vaše maslo, lebo podľa toho, čo som pochopil, tak vy idete hlasovať za podporu úradníckej vlády. O. K., ja vám gratulujem. Čiže nebude to vláda prezidentky, bude to vláda prezidentky, Progresívneho Slovenska, SaS, možno Demokrati sa pridajú, neviem, či tu ešte bude iný samovrah v pléne. O. K., dobre, stačí nám v tomto liberálno-progresívnom zoskupení. Jednoducho áno, Slovensko si zaslúži vidieť a poznať, ako teda tí liberáli a progresívci by spravovali republiku po tých voľbách. Však to je úplne geniálne podľa mňa, mesiac pred voľbami im predstaviť tú vašu víziu, kde sa teda dá zrazu len tak z roka na rok zobrať v zdravotníctve miliarda. Komu zoberete? Ako teda znížite sestričkám platy o 30 %, doktorom o 50 %? Asi potom fáš budete strihať, namiesto metrového dáte polmetrový, namiesto leukoplastu budete ho lepiť dvakrát, jednému pacientovi, potom oblížete, nalepíte druhému.
Fakt som na to zvedavý, lebo takto vy ste sa k nám správali, vy ste nám tri roky iba vyprávali o tom, netreba ľuďom pomáhať, inflácia - to sa poddá, to samé nejako to klesne. Ako neblbnime. Keď dôchodci umierajú počas covidu - aspoň ušetríme na dôchodkoch. Psychopati, sorry, psychopati, že to hovorím. A my sme toto zažívali v koalícii.
A vyzývam každého rozumného človeka, aby vo voľbách, tak ako som trikrát vyzýval pred voľbami, ’12, ’16, ’20, aby to dali SaS-ke, keď teda nedokážu voliť nás, tak prosím ľudí, keď majú Boha pri sebe, keď si vážia starých ľudí, tak aby nevolili tých cynikov, ktorí hovorili, že však, keď starí ľudia počas covidu umrú, aspoň ušetríme na dôchodkoch. Takýto odpad, bohužiaľ, sme mali v koalícii! Mňa to mrzí. Štrnásť stretnutí sme s nimi mali! Akože s koaličným partnerom o tom, že treba pomôcť rodinám s deťmi, že z Ficového budovania sociálneho štátu alebo Pellegriniho, ktorý sa teda spolu s ním na tom podieľal, zrazu vyšlo to, že najviac ohrozených chudobou sú rodiny s deťmi. Štrnásť stretnutí som mal s týmito ľuďmi z SaS o tom, panebože, na rodiny s deťmi sa valí katastrofa, cunami, dajme im pomocnú ruku, bude inflácia, energie rastú, pomôžme im. Oni? Vyložené nohy, počúvajú a po hodine tento človek vypotí, že... Nie, Sulík povie, to netreba, inflácia klesne. Načo? Najhoršia smrť je z oplašenia. Načo by sme pomáhali? Tá inflácia klesne, tie ceny klesnú. Tuto tento človek, keď sme povedali, že tak nejaké peniaze, niekde niečo teda zožeňte pri tvorbe štátneho rozpočtu, on povedal, však prepustíme štátnych zamestnancov. A ktorých? sa pýtame. No, to je úloha pre ministerstvo financií. No však ty si taký debilný návrh dal, tak ty povedz, koho máme prepustiť. Povedz, či teda učiteľov, či lekárov, či policajtov, či vojakov, či teda úradníkov a ktorých. Nič. Jednoducho štrnásť stretnutí o pomoci rodinám, nič, ix stretnutí o tvorbe rozpočtu, iba vyložené nohy - prepustiť štátnych zamestnancov. Keď prepustíme jedného, ušetríme 20-tisíc. Ktorých? Povedz ktorých? Nič.
Prosím, ľudia, keď máte Boha pri sebe, keď to myslíte dobre so Slovenskom, táto strana po tom, ako povalila tri demokratické a protikorupčné vlády, si nezaslúži, aby znova povalila štvrtú. Však nebláznime. Čo už trpíme štokholmským syndrómom, že budeme voliť neustále ľudí, ktorí potom v správnej chvíli urobia to, čo oligarchom uvidia na očiach, a podľa môjho hlbokého presvedčenia za to zinkasujú veľmi slušnú odmenu? Na čo to je dobré? A títo tu teraz budú mudrovať o tom, jako to máme tuto my teraz robiť inak, ako teda zrazu máme, keď dva aj trištvrte roka blokujú zmenu zákona o rozpočtovej zodpovednosti, jako teda zrazu by sme mali teda ju zmeniť. No, samozrejme, že zase potom prídu, keď sa s nimi stretnete, a zase budú hovoriť - a daňovú brzdičku by sme tam chceli, lebo Riško si nakreslil s červenou farbičkou červenú čiaričku, že bez daňovej brzdičky on teda nezahlasuje za to. Však jak malé deti sa správate. Tri roky. Mudrujete tu o rozpočtovej zodpovednosti, joj, Matovič, atómovky, on si dovolil pomôcť rodinám s deťmi. A potom vy len tak sa pridáte k SMER-u, len tak, bez akejkoľvek zodpovednosti a 600 mil. šup, zrazu je... Lebo kto, lebo si to Haščák prial, napísal Riškovi esemesku? Rišo, zahlasuj, Robko ma poprosil, aby som u teba vybavil. Tak to funguje u vás? Vieš veľmi dobre, Marián, že tak to funguje. (Rečník sa obrátil k spravodajcovi.)
Takže k návrhu, lebo mi čas plynie. Á, toľko som si ušetril? Takže návrh, ktorý predkladá pán predkladateľ má hlavu, pätu, logiku, je spravodlivý a v podstate voči vláde veľmi ústretový, lebo ja som zaregistroval, keď pán premiér odchádzal od pani prezidentky alebo spolu tuším vtedy odchádzali, tak keď sa ho tam novinár opýtal, že teda ale to znamená, že možno budete aj predkladať návrh štátneho rozpočtu, vyrovnaného štátneho rozpočtu, tak on povedal, že áno, je to pravda a on sa na to teší. Tak keď sa na to teší, prečo by sme mu to neumožnili, aby sa tešil o to viac? Tešiť sa dva týždne po voľbách, čo to je za tešenie? Keď potom budú iba stresy a rýchlo, rýchlo, rýchlo spraviť, zistíme zrazu, že sa nevyskladala vláda, že tie voľby nejako inak dopadli a zrazu on bude v strese robiť to svoje dieťa, však nech ho opatruje o tie dva mesiace viac alebo jeden a pol mesiaca. Ja by som bol za to aj posunúť to možno na 15. august, nech má o dva mesiace viac, v kľude, nech sa s tým zžije. On si to vysníval, on si to napísal, on si to presadil, minister financií Horváth mu pri tom asistoval, jeden je autor, druhý je spoluautor tejto kuchárskej knižky, v ktorej je napísaný krásny, ľúbivý recept o tom, ako krajina, ktorá si prežila najväčšie krízy v histórii, najväčšiu zdravotnícku krízu od prvej svetovej vojny, potom ktorá si prežíva situáciu, že za rohom má vojnu, kde má utečeneckú krízu, extrémny nárast cien energií, extrémny nárast cien potravín, všetkého možného, normálne krajina v zúfalom stave, tak v tom receptári od pána Ódora a pána Horvátha, v tej kuchárskej knihe, ktorú napísali sa píše, to je jedno, že nejaké krízy boli a že nejaké krízy sú. Jednoducho vyrovnaný rozpočet, z roka na rok ušetriť päť mld. eur, tak sa patrí, lebo tak to náš analytický mozog kapacít v Národnej banke Slovenska hovorí. Ale to sa ľahko mudruje pánom analytikom z Národnej banky Slovenska.
Ale teraz tí analytici z Národnej banky Slovenska zhodou okolností už sú medzičasom premiér a minister financií. A tak, jak to povedal predkladateľ, čo ste si, páni, upiekli, to si budete musieť zjesť. A preto je tento návrh spravodlivý. A to nie je že zlomyseľnosť, to je normálna vec. Ministerstvo financií vždy sa chystá v svojich predpokladoch pri spravovaní verejných financií na najhorší scenár. A najhorší scenár je, že po voľbách z pohľadu rozpočtovej zodpovednosti alebo zákona o štátnom rozpočte nevznikne žiadna vláda. A v prípade, ak vznikne, predpokladajme, že má väčšinu v parlamente, schváli si programové vyhlásenie vlády a tým dňom na dva roky sa vypína trest, sankcia voči, voči vláde. Takže my sa musíme nachystať na najhorší scenár z pohľadu zákona o rozpočte alebo o tvorbe štátneho rozpočtu a to znamená, že po voľbách nevznikne koalícia, to znamená, že budeme sa chystať na ďalšie voľby a pán Ódor, či sa mu to páči, alebo nepáči, bude naďalej premiérom a bude nadsluhovať možno pol roka, kým prebehnú ďalšie predčasné voľby. Bulharom sa to stalo päťkrát za sebou za posledné dva roky. A furt a furt nevedia porodiť vládu, ktorá by dokázala zabezpečiť vládnu väčšinu.
Takže my na základe tohoto superreceptu od analytikov z NBS pána Ódora a Horvátha máme v čase veľkých kríz predkladať vyrovnaný rozpočet a mirnix-dirnix sekať miliardy, zo zdravotníctva miliardu, zo školstva pol miliardy, určite z obrany miliardu, a tuto keď si zoberú Viskupiča za poradcu, tak ten to zoseká všade. A ja sa nato naozaj teším, že konečne celému Slovensku ukážu, že kde teda sme robili chyby všetci, ktorí sme teda spravovali tie verejné financie počas ťažkých rokov kríz. Mudrovali z NBS-ky analytici, ako ten Matovič rozhadzuje, ako ten Klimek rozhadzuje, ako ten Heger rozhadzuje, Viskupič furt vyprával, plnú hubu toho, že čo tu ako nezodpovedne, ako sa dá šetriť. Teraz bude musieť ukázať, bude to ich vláda, idú hlasovať za jej podporu, bude to ich vláda, už to zo seba nezmyjú, bude to vláda Progresívneho Slovenska, pani prezidentka je odtiaľ, väčšina nominantov je de facto odtiaľ, to, že to... dali tam dvoch kádehákov, tak to iba preto, aby výnimka potvrdila pravidlo, nič iné tam nevidím, a bude to vláda tých strán, ktoré tu vládu podporia. Áno, SaS, Demokrati, ak teda budú chcieť spáchať harakiri ďalšie, tak tú vládu podporia, dobre, podporia Demokrati a predpokladám, že ten jeden statočný zástupca Progresívneho Slovenska pán Valášek takisto podporí svoju vlastnú vládu.
Ale potom 1. septembra sa všetci dozvieme, ako si to predstavujete po voľbách, ako je podľa vás, ako bude vyzerať zodpovedná správa verejných financií, kde podľa vás sú peniaze navyše, kde sa dá škrtať, aké dane zvýšite, aké poplatky zvýšite, aké pokuty zvýšite. Naozaj treba, aby konečne ste ukázali, čo je vo vás, a aby ste pomohli aj pánovi premiérovi aj ministrovi financií, aby teda spoločne s tými stranami odborníkov alebo akokoľvek si budete hovoriť a stranami zdravého rozumu, aby ste teda tie rozumy dali dokopy počas tej volebnej kampani alebo počas teda leta sa stretali a predložili všetkým mesiac pred voľbami tú úžasnú predstavu, ako by ste štát spravovali.
Pani prezidentka hovorila, že tá úradnícka vláda, jej úradnícka vláda, jej úlohou je predložiť zásadný návrh rozpočtu. My si zase myslíme, že keď teda chce predložiť zásadný návrh rozpočtu, patrí sa ho predkladať nie dva týždne po voľbách do 15. októbra, ako bolo zvykom, ale podľa termínu, aký navrhuje aj pán predkladateľ, k tomu prvému septembru, si myslím, že to je vcelku dobré, alebo k 30. augustu, aby, aby som bol teda presný. Takže nie je to zlomyseľnosť, je to len dostatočne vytvorenie dostatočného priestoru pre ľudí, ktorí doteraz mudrovali z pozícií analytikov, ako sa to dá, napísali si zákon presadili si ho cez politikov. Zároveň tu mali ľudí, ktorých teraz podporujú, ktorí blokovali zmenu tohto zákona, podľa môjho názoru paškvilu, ale O. K., keď si za tým stoja, nech si za ním stoja, že to je dobrý zákon. A keď teraz títo ľudia ich podporujú, ktorí blokovali zmenu tej, toho ich receptu na stvorenie vyrovnaného rozpočtu, tak všetci budeme s otvorenými sánkami čakať, s pukancami a s nejakou už tou kolou v ruke na to, ako toho 1. septembra sa dozvieme, ako sa to celé tie dlhé roky malo robiť.
Takže ja si myslím, že je to veľmi dobrý návrh zákona, je veľmi ústretový, lebo vytvára viacej priestoru na to, aby sa ľudia na Slovensku, ktorých sa toto sekanie používania verejných zdrojov dotkne, aby sa s tým zoznámili, takisto to je veľmi ústretový krok voči tripartite, alebo teda členom tripartity, ktorí vždy kritizovali, že na poslednú chvíľu sa dozvedajú o návrhu rozpočte, rozpočtu, takto sa dozvedia skoro o dva mesiace skôr. Myslím teda, že aj tým pádom oni to privítajú a hlavne je to zodpovedné urobiť to skôr, lebo spoliehať sa a klamať tu ľudí o tom, že však po voľbách vznikne nová vláda vlastne ani netreba chystať návrh vyrovnaného rozpočtu, tak to je bohapustá lož, bohapusté klamstvo, lebo naozaj po voľbách sa môže stať, že žiadna vláda nevznikne, žiadna, žiadne programové vyhlásenie vlády tým pádom tu nebude schválené a tým pádom sa, sa trest alebo sankcia vo forme vyrovnaného rozpočtu nevypne a jednoducho na budúci rok budeme musieť fungovať s vyrovnaným rozpočtom.
Takže ešte raz, považujem tento návrh za veľmi dobrý, ja predpokladám, že naši poslanci ho na základe toho aj podporia. Nemyslím si, že má zmysel čakať do obdobia, kedy sa vysloví alebo nevysloví dôvera vlády, jednoducho treba makať, koniec augusta je čoskoro a takto zásadné zmeny pri správe verejných financií treba presadiť čím skôr. Myslím si, že to na ministerstve financií ich čkajú stovky rokovaní a poviem, možnože konečne začnú makať, lebo z posledných dvoch týždňov alebo odkedy vláda bola vytvorená, ja som nemal pocit, že by pán minister alebo pán premiér mali pocit, že oni sú premiérom a ministrom. Naďalej som mal pocit, že oni si myslia, že oni si myslia, že sú asi analytici niekde v Národnej banke a že oni tu budú len komentovať dianie. Ale oni sú dnes už výkonná moc, oni nie sú len taká nejaká záskočná vláda, nejaké rezervné koleso a všetky ostatné sú normálne plnohodnotné, oni sú regulárna vláda, majú regulérne vládnuť a nehovoriť tu drísty o tom, že oni nachystajú len nejaké menu pre ďalšie vlády, že oni nachystajú len nejaké lego kocky a ďalšia vláda si to vyskladá. To kde je, prosím vás, napísané v ústave? Alebo kde to je v zákone o rozpočtovej zodpovednosti, v zákone o štátnom rozpočte, kde to je v zákone o financovaní, alebo teda v zákonoch, ktoré sa zaoberajú financovaním štátu, že tu má byť nejaká nedokonalá vláda prechodná, ktorá bude chystať lego kocky pre ďalšie vlády?
Nie, má zodpovednosť vláda predložiť normálny návrh zákona, v tomto prípade vyrovnaného zákona, zákona o vyrovnanom rozpočte a kto iný by to dokázal lepšie predsa ako autor a prvý spoluautor zákona alebo tohto nápadu, že napriek tomu, že štát si prešiel veľmi ťažkými krízami, sekneme ho pro krížoch a treba nasadiť takýto trest vo forme vyrovnaného rozpočtu, lebo takto analytickej kalkulačke vyšlo.
Ja osobne si myslím, že to je konina. Ale keď si pán premiér a minister financií myslia, že to je správna vec, že treba takto trestať krajinu napriek krízam, ktoré si, ktoré si prežila bez zohľadnenia toho, že to bolo naozaj z vyššej moci a to nebola naša kríza, ktorú sme si sami spôsobili, a napriek tomu treba, treba seknúť štátu po krížoch, nech sa páči. Nech ukážu, ako sa to dá, nech si zjedia kašu, ktorú navarili. My všetci sa veľmi radi poučíme a v podstate z tohto pohľadu som rád, že tí čo doteraz len kritizovali zboku, z pozície analytikov, dnes vládnu a môžu tým ostatným, ktorí sa dovtedy snažili vládnuť najlepšie, ako vedeli, a spravovať verejné financie najlepšie, ako vedeli, ukázať, teda ako sa to má robiť.
Z tohto dôvodu ja osobne určite tento návrh zákona, alebo teda tohto uznesenia podporím lebo si myslím, že je v súlade s verejným záujmom, a naozaj ľudia sa môžu tešiť, že 1. septembra sa dozvieme, ako by po voľbách spravovali štát, ako by vyzeral štátny rozpočet, ak by vám vládli strany ako Progresívne Slovensko, SaS, možno teda tí Demokrati, ktorí sa chystajú podporiť túto vládu. Sám som zvedavý, ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis