Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

9.6.2020 o 10:40 hod.

Bc.

Milan Krajniak

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

9.6.2020 10:40 - 10:55 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené dámy a páni, ide o dve podstatné úpravy.
Prvá sa týka tzv. pandemických OČR. Nám sa podarilo v rozhodnutí ministra školstva, ktorým otvoril školy a škôlky, uplatniť do tohto rozhodnutia takú právnu formuláciu, aby sme mohli ďalej vyplácať pandemické OČR-ky pre tých rodičov, ktorých deti buď sa nedostali z kapacitných dôvodov do škôl alebo do škôlok, alebo mali obavy poslať deti do škôl alebo do škôlok. Žiaľ, v ministrovom rozhodnutí on rozhoduje zjednodušene povedané o ľuďoch, kdežto, čo sa týka jasličiek, tam rozhodnutie hlavného hygienika sa týka priestorov. Takže sme nemohli aplikovať podobnú právnu úpravu aj pri tom rozhodnutí hlavného hygienika, preto sme pristúpili k zmene zákona, kde sme teda už upravili aj školy a škôlky aj jasličky, aby aj v tomto prípade rodičia v prípade nedostatku kapacít mohli čerpať tzv. pandemickú OČR-ku.
Druhá úprava je tá, že na poslednom zasadnutí tripartity sa dohodli odborári, zamestnávatelia na tom, že bude možné počas mimoriadnej situácie predĺžiť ešte raz, tretíkrát dohody na dobu určitú. Toto rozhodnutie upravujeme, aby sme uchránili približne, je to vysoký, vysoké stovky až malé tisíce pracovných miest najmä v automobilovom priemysle a v dodávateľských reťazcoch s tým súvisiacich, a keďže takýmto spôsobom môžme ochrániť domáce pracovné miesta, tak preto pristupujeme k tejto novele Zákonníka práce.
Ďakujem veľmi pekne za podporu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.6.2020 12:14 - 12:20 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Vážené dámy a páni, táto novela sa týka niekoľkých vecí. Spomenul by som dve, ktoré sú najpodstatnejšie.
Tak ako sme umožnili rodičom, ktorí majú svoje deti v škôlkach alebo v školách, aby sa mohli rozhodnúť, či ich do školy dajú, alebo máme situáciu v škôlkach, že nie každá škôlka musela nájsť takú kapacitu, aby mohla otvoriť pre všetky deti tak, aby rodičia, ktorých deti sa nedostanú do škôlky alebo nechodia do škôlky a do školy, aby dostávali tzv. pandemickú OČR.
Ale chceli sme túto možnosť poskytnúť aj rodičom, ktorí majú deti v jasliach. Na to sme museli otvoriť zákon. Nevedeli sme to urobiť iba nariadením, tak ako to bolo v prípade ministerstva školstva.
Chcem poďakovať pánovi ministrovi školstva, že upravil ten právny spôsob, akým otvoril znovu školy a škôlky, tak, aby súčasne Sociálna poisťovňa mohla ďalej tým rodičom, ktorí proste nemôžu mať deti v škole alebo v škôlke, aby sme im mohli vyplácať tú pandemickú OČR-ku, ale rovnakú možnosť chceme poskytnúť aj tým deťom, ktoré sú, alebo resp. sa nedostanú, alebo dajme tomu ich jasle ani neotvoria, tak, aby mali túto možnosť ďalej.
Druhá vec, ktorú považujem za veľmi dôležitú, to je záchrana pravdepodobne niekoľkých tisíc pracovných miest v automobilovom priemysle a v dodávateľských reťazcoch, ktorým skončili zmluvy alebo končia zmluvy na dobu určitú a nebolo by možné ich predĺžiť. V čase mimoriadnej situácie po dohode so zamestnávateľmi aj odbormi navrhujeme možnosť tieto pracovné zmluvy predĺžiť a tým pádom poskytnúť týmto ľuďom prácu.
Ďakujem veľmi pekne za podporu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 5.6.2020 12:14 - 12:17 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Pán poslanec Kuffa, nielen čítať, ale aj počúvať treba s porozumením. Možno o tom neviete, ale každý zamestnávateľ na Slovensku bez ohľadu na to, v akom legálnom segmente ekonomiky pracuje, má nárok na tzv. prvú pomoc. Nie je to pomoc tomu zamestnávateľovi v prvom momente, je to pomoc tým ľuďom, ktorí tam pracujú.
Moje názory na hazard alebo na pornopriemysel, alebo na čokoľvek takéto sú veľmi vyhranené a známe. Ale možno ste si nevšimli, áno, aj pracovníci v hazardnom odvetví, dokonca pracovníci, ja neviem, sexshopov a neviem čoho všetkého, pokiaľ boli zatvorení zo zákona, tak ako všetci ostatní, tak títo zamestnanci mali nárok na príspevok na udržanie pracovných miest. A ak by sme to neurobili, to by bolo protiústavné.
Ja môžem mať stokrát svoje konzervatívne názory, ale nebudem kvôli tomu kriviť systém a vylučovať ľudí, ktorí pracujú v nejakom segmente ekonomiky, pokiaľ je legálny. Veď my zachraňujeme to, aby tí ľudia mali čo jesť, aby mali za čo sa starať o svoje deti. A potom môžme riešiť, keď táto kríza skončí, akým spôsobom sa vysporiadame s hazardom ako takým. Ale pre mňa je tá mamička, ktorá robí hoc´ aj v nejakom kasíne, rovnako cenná ako ktorýkoľvek iný človek, pretože ja sa pozerám na ňu, na jej rodinu, na jej deti a chcem, aby aj v tomto čase krízy mala čo dať svojim deťom do úst. A keď táto kríza skončí a ekonomická kríza skončí, potom sa môžme rozprávať o tom a kľudne zakážme hazard. Ja teda na vláde to podporím, a keby som sedel v parlamente, tak za to zahlasujem. Ale nebudem diskriminovať tých 12-tisíc rodín, ktoré sú rovnako postihnuté krízou ako iní zamestnanci na Slovensku, a nebudem robiť to, že práve im nedáme, lebo si nemohli nájsť inú prácu ako v tomto segmente. Je to legálny biznis? Tak sa nemôžem na tých ľudí vykašľať, a preto súhlasím s tým, že ministerstvo financií tento návrh zákona pripravilo.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 5.6.2020 12:06 - 12:08 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené dámy a páni, väčšinou to býva tak, že ministerstvo financií sa snaží peniaze šetriť a ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, jeho úlohou je tie peniaze čo najefektívnejšie rozdeľovať a o to, preto si o to viac vážim, že pán minister financií má ku mne takú dôveru, že ma poveril prednesením tohto návrhu, a nebojí sa, že by mohol mať z toho neplánované nepríjemnosti.
Pán minister sa ospravedlňuje, musel ísť na ministerstvo v súrnej veci, takže zmyslom tohto zákona je veľmi jednoduchá vec. Tak ako boli rôzne odvetvia postihnuté koronakrízou aj z ekonomického hľadiska, aj keď sa nám niektorým nemusí páčiť toto odvetvie našej ekonomiky, a to je hazard, je to legálna činnosť, a preto máme povinnosť byť féroví aj k tomuto segmentu. Tam oni majú povinnosti, kde do 30. 4. a do 31. augusta musia platiť takzvané poplatky licenčné za každý automat, ktorý prevádzkujú. Samozrejme, že boli zo zákona zavretí. Týmto zákonom umožňujeme odložiť tú platbu, čiže neodpúšťame ju, ale odkladáme ju do 31. augusta a na koniec decembra 2020.
To je zmyslom tohto opatrenia, takže chcel by som vás požiadať o podporu tohto zákona, pretože bolo by to možno, by som povedal, až nielen neférové, ale aj možno až protiústavné, ak by sme jeden segment vylúčili z toho a nechali by sme ich platiť poplatky, aj keď nemôžu prevádzkovať svoju činnosť.
Takže napriek môjmu vzťahu k hazardu si vás dovolím poprosiť o podporu tohto zákona.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 5.6.2020 10:09 - 10:11 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené dámy a páni, účelom tohto skráteného legislatívneho konania je vyriešiť niektoré technické záležitosti, ale najmä teda vyriešiť praktické problémy, ktorým môžme pomôcť pomerne veľa ľuďom zachovať si prácu.
Na poslednej tripartite pred necelým dvomi týždňami, alebo pred dvomi týždňami, došlo k dohode medzi zamestnávateľmi, odborármi a, samozrejme, aj vládou, že by sme po dobu mimoriadnej situácie dovolili mimoriadne predĺžiť dohody, ktoré boli uzavreté na dobu určitú. Pýtali sa na to zamestnávatelia najmä v automobilovom priemysle a v nadväzujúcich dodávateľských reťazcoch. To, čo ma teší, je, že odbory takýto návrh odsúhlasili, a preto súčasťou tejto novely zákona o službách zamestnanosti, ako aj Zákonníka práce je tá možnosť predĺžiť po dobu mimoriadnej situácie tieto dohody na dobu určitú. Budú to minimálne veľké stovky pracovných miest, možno až malé tisíce pracovných miest, ktoré týmto zachránime, preto by som vás chcel požiadať o podporu.
Druhá vec, ktorá je dôležitá, my sme vyriešili na základe rozhodnutia ministra školstva (ruch v sále, zaznenie gongu), keď sme otvorili škôlky a školy, tak sme tam dali také právne ustanovenie pre tých rodičov, ktorí sa buď boja, alebo nemôžu dať deti do škôlok napríklad, pretože sú kapacitne obmedzené v tom novom režime, aby naďalej mohli poberať to takzvané pandemické, pandemickú OČR. Ale v jasliach sme nemohli urobiť to isté, pretože minister školstva vydáva rozhodnutie, zjednodušene povedané, o ľuďoch, kdežto hlavný hygienik vydáva rozhodnutie o prevádzkach.
A preto, aby sme mohli rovnakým spôsobom aj u tých rodičov, ktorí majú deti v jasliach, im umožniť čerpať pandemickú OČR-ku, tak kvôli tomu sme v skrátenom legislatívnom konaní prišli s týmto návrhom zákona.
Ďakujem vám za podporu.
Skryt prepis
 

4.6.2020 14:31 - 14:32 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, ja vám poviem, čo považujem za najväčší problém. Za najväčší problém považujem to, že si myslím napriek všetkým problémom, ktoré boli, bolo možné za nejakých okolností dokončiť tento úsek aj s predchádzajúcim konzorciom dodávateľov. Osobne si myslím, že to bolo ukončené takým spôsobom preto, pretože tam bol záujem, povedal by som, vybrať niekoho iného, tak by som to povedal a verím, že napriek tomu, alebo takto. Napriek tomu, že sa zmenila vláda a samozrejme je záujem urobiť to čo najrýchlejšie, nie som si ja istý, či nebudú pokusy, keďže vieme, že to sú dlhodobé zákazky, dlhodobé peniaze, v prípade ak niekto, kto si možno myslel, že to bude realizovať, ak náhodou sa ukáže, že keď budú všeobecnejšie nastavené kritéria, myslím objektívne, aby to bolo čo najrýchlejšie a čo najlacnejšie, ja sa skôr obávam, že tam môžme očakávať proces námietkovania a ďalších vecí, preto ak ste si všimli ani v tomto stanovisku, ktoré som čítal ako odpoveď na vašu otázku, ani raz nebol použitý žiadny prísľub toho, že do akého termínu čo sa dá garantovať. Neviem vám povedať ako sa to bude ťahať, úprimne povedané, myslím si, že sme urobili pri výstavbe diaľničnej siete niekoľko strategických chýb. Za jednu z nich považujem, ale berte to teraz, že je to môj osobný názor, nie je to názor ministerstva dopravy, že napriek tomu ako bolo predražená tá príprava toho PPP projektu na tú severnú, na ten severný ťah, asi dnes sa ukazuje, že možno bolo lepšie aj keď úmysel bol úprimný, čo najviac ušetriť finančné prostriedky, myslím si, že možno z dnešného pohľadu efektívnejšia stratégia bola, že snažiť sa existujúcich dodávateľov zraziť s cenou čo najnižšie, ale s tým, aby ten proces nebol zbrzdený.
Za úplne najhoršiu vec čo považujem, čo sa nám stala pri výstavbe tej diaľničnej siete, lebo všetky tieto veci sa dajú opraviť a bolo to, že tam máme ten úsek Turany - Hubová, ktorý už bol pripravený a schválený. Akonáhle vlastne došlo k presúťaženiu, vstúpila do toho Európska komisia a myslím, že to boli svište, kvôli ktorým sa musel prekreslovať celý, celý úsek. To čo mne strategicky najviac vadí, napriek tomu, že som ochotný pre ochranu prírody urobiť veľmi veľa, nezdá sa mi celkom efektívne, že občianske združenie, ktoré prepáčte za výraz, si nájde nejakého motýľa, ktorý tam je, môže teraz predražiť nejakú stavbu a oddialiť o niekoľko rokov a predražiť o stá milióny eur. Neviem, či je to celkom efektívne. Pamätám si, že keď sme stavali pri Voderadoch závod pre Samsung, tak sme dokázali vymyslieť to, že tam bolo hniezdisko nejakého vzácneho vtáka, prepáčte, nepamätám si presne akého a dokonca sme vymysleli aj taký konštrukt, že presťahujeme to hniezdisko, to neviem ako sa dá a všetci to akceptovali. Ale pri stavbe tejto diaľnice je toľko takýchto prekážok, podľa mňa nezmyselných, že dať záväzný prísľub, že do kedy to bude hotové, to podľa mňa, by urobil iba blázon, Mrzí ma, že je to tak, často tade chodím, ale sú niektoré veci, ktoré ako keď si raz zapnete to sako zle, tak už teraz iba riešime následky.
Skryt prepis
 

4.6.2020 14:25 - 14:25 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Pozerám bez okuliarov, že áno, áno, dobre, nechal som si ich v aute. Vážená pani poslankyňa, pri plánovania, príprava a výstavba diaľníc a rýchlostných ciest prebieha v súlade so základným strategickým rozvojovým dokumentom pre budovanie siete diaľníc a rýchlostných ciest na Slovensku, ktorým je nový projekt výstavby diaľníc a rýchlostných ciest schválený uznesením vlády Slovenskej republiky č. 162/2001 zo dňa 21. 2. 2001. Tento dokument definoval diaľničnú sieť tvorenú diaľničnými ťahmi D1, D2, D3 a D4 a sieť rýchlostných ciest R1 až R8. Aktualizácia siete diaľníc a rýchlostných ciest bola uzákonená prílohou č. 2 k zákonu č. 135/1965 Zb. zákon o pozemných komunikáciách tzv. cestný zákon s účinnosťou od 1. 2. 2009. Definovaná cestná sieť zabezpečuje jednotnú dopravnú politiku štátu a jej kompatibilitu s európskou cestnou sieťou a bola predmetom koncepcie územného rozvoja Slovenska, ktorá bola schválená vládou Slovenskej republiky v roku 2001 a aktualizovaná v roku 2010.
Taktiež bol 25. 6. 2014 uznesením vlády č. 311/2014 schválený Strategický plán rozvoja dopravnej infraštruktúry Slovenskej republiky do roku 2020, v ktorom bola definovaná stratégia rozvoja dopravnej infraštruktúry pre strednodobý horizont do roku 2020 s výhľadom do roku 2030, tzv. master plán, dopravná stratégia Slovenskej republiky. Plánovanie, príprava a výstavba ciest a diaľníc a hľadanie najvhodnejšieho riešenia je niekoľkoročný proces počas, ktorého odborné projektové organizácie v spolupráci s investorom zvažujú všetky možné a vhodné varianty z hľadiska dopravných potrieb, technických a finančných možností, ako aj vplyvu budúcej stavby na okolité životné prostredie. Navrhovanie ciest a diaľníc sa vykonáva podľa platných právnych predpisov slovenských a európskych technických noriem a technických predpisov. V záujme Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky je zosúladiť plánované riešenia s finančnými možnosťami štátu a s dôrazom na potreby jednotlivých regiónov. Rezort dopravy si kladie za cieľ dôkladne zanalyzovať priority a prípravu výstavby dopravnej infraštruktúry s dôrazom na optimalizáciu a etapizáciu riešení pri zohľadnení dostupných finančných zdrojov a dopravno-inžinierskych požiadaviek.
Prioritou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, ako aj Národnej diaľničnej spoločnosti je čo najrýchlejšie pripraviť a vybudovať sieť chýbajúcich diaľníc a rýchlostných ciest na území Slovenska, predovšetkým dobudovať plnohodnotné diaľničné prepojenie D1 medzi mestami Bratislava a Košice. V súčasnosti sú vo výstavbe viaceré chýbajúce úseky diaľnice D1, úseky D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala, D1 Hubová - Ivachnová a D1 Prešov západ - Prešov juh. Všetky úseky D1 v realizácii sú financované z prostriedkov EÚ v rámci operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 až 2020. V tomto roku by mal byť uvedený do prevádzky úsek D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka. V zmysle uzatvorenej zmluvy so zhotoviteľmi stavebných prác je zmluvný termín ukončenia stavby D1 Prešov západ - Prešov juh 26. 6. 2021. Pre stavbu D1 Hubová - Ivachnová sa predpokladá dokončenie realizácie do roka 2022. Od 31. januára 2020 prebieha súťaž na dostavbu hlavnej trasy úseku D1 Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala, pričom je predpoklad podpisu zmluvy o dielo do konca roka 2020 a následné dokončenie stavebných prác a odovzdanie diela do užívania motoristom najneskôr do konca roka 2023.
Národná diaľničná spoločnosť, ktorej kompetencie, príprava a výstavba jednotlivých úsekov diaľníc zabezpečovala vypracovanie dokumentácie pre územné rozhodnutie pre úseky D1 Turany - Hubová, v príprave v zmysle vydaného záverečného stanoviska životného prostredia zo dňa 18. 5. 2017, ktoré nadobudlo právoplatnosť dňa 9. 2. 2018. Predpokladaný termín vyhlásenia verejného obstarávania na výber zhotoviteľa stavby podľa knihy Žltý FIDIC je v zmysle aktuálneho harmonogramu a za predpokladu zabezpečenia finančného krytia projektu v treťom štvrťroku 2021, realizácia sa predpokladá v termíne prvý štvrťrok 2022 až prvý štvrťrok 2029 v závislosti od priebehu procesu verejného obstarávania. V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že ani alokácia operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 až 2020 ani kapitola ministerstva dopravy a výstavby nedokážu plne pokryť všetky rezortné potreby, ktoré na Slovensku existujú.
Skryt prepis
 

4.6.2020 14:18 - 14:18 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Žiaľ, na toto vám podrobnejšie zodpovedať neviem, keďže iba zastupujem. Viem, že je to nepríjemná situácia, keďže môj svokor a moja manželka pochádza z Kňažej a často tadiaľ chodievam, tak tú situáciu poznám aj osobne a tie, žiaľ, tie termíny na nejaké definitívne vyriešenie sú také aké sú a dúfajme ešte teda, že tam nevznikne nejaká vojna medzi záujemcami, ktorí by chceli tú stavbu realizovať, aby sa to čím skôr dalo urobiť. O tom náhradnom riešení, žiaľ, neviem, ale určite ak bude záujem, tak pán minister dopravy tú informáciu poskytne.
Skryt prepis
 

4.6.2020 14:10 - 14:18 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec, zastupujem pána ministra dopravy, ktorý rieši na východe najmä obchvat Prešova a ďalšie veci. Takže, vážený pán poslanec, Slovenská správa ciest zabezpečila v období od marca do septembra 2019 pre most s evidenčným číslom 59099 projektovú dokumentáciu, ktorá rieši demoláciu starého mosta a výstavbu nového. Začiatkom septembra boli na moste zistené nové trhliny a v rámci okamžitých opatrení správca zvolal dňa 4. 9. 2019 mimoriadnu prehliadku mosta na základe ktorej bol stanovený stavebno-technický stav mosta v stupni 7 havarijný. Ďalej zabezpečil diagnostiku a statické posúdenie technického stavu mosta, vylúčil dopravu nad 3 a pol tony a vykonával týždenný monitoring stavu trhlín nosnej konštrukcie. Na základe statického posudku bol most dňa 28. 10. 2019 uzatvorený pre všetku dopravu vrátane chodcov. Obchádzková trasa pre dopravu bola navrhnutá po rýchlostnej ceste R3 v dĺžke 2 km a po ceste 2. triedy č. 520 v dĺžke 1,8 km. Zároveň Slovenská správa ciest zriadila pre peších dočasnú lávku ponad uzatvorený most. Dňa 7. 5. vyhlásila 2020, vyhlásila Slovenská správa ciest verejné obstarávanie s predpokladanou hodnotou zákazky 1 414 212,38 eura bez DPH na realizáciu stavebných prác s termínom predkladania ponúk 27. 5. 2020. Vzhľadom na značné množstvo otázok posunul verejný obstarávateľ termín predkladania ponúk na 3. 6. a otváranie obálok bolo taktiež stanovené na 3. 6., to bol myslím včerajšok. Ale keďže prišla žiadosť o nápravu, tak sa posunulo otváranie obálok a termín na predkladanie ponúk na 11. 6. 2020. Predpokladaná doba výstavby, ktorá by mala byť financovaná z prostriedkov operačného programu integrovaná infraštruktúra, je 8 mesiacov mimo zimného obdobia po ukončení verejnej súťaže a podpise zmluvy so zhotoviteľom. Skončil som, pán predsedajúci.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.5.2020 16:30 - 16:32 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené dámy a páni, zo zákona majú v Dozornej rade Sociálnej poisťovne svojich zástupcov ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ministerstvo financií, takisto zástupcovia zamestnávateľov, zástupcovia dôchodcov sú prítomní v Dozornej rade.
Zástupkyni ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny pani Polakovičovej Kolesárovej končí v máji funkčné obdobie, preto som nominoval nového kandidáta, ktorý je generálnym tajomníkom služobného úradu na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny. Nebolo to kvôli tomu, že by som nepovažoval pani sekčnú šéfku Kolesárovú, Polakovičovú Kolesárovú za odborníčku, ktorá sa problematike rozumie, práve naopak, myslím si, že je to kvalifikovaná odborníčka, ale práve v tejto dobe, keď Sociálna poisťovňa zápasí aj s manažérskymi problémami v súvislosti s absolútne bezprecedentným počtom žiadostí o pandemické ošetrovné a nemocenské, tak by som bol rád, keby ministerstvo zastupoval človek, ktorý má manažérske skúsenosti aj zo súkromnej sféry a dokáže byť nápomocný pri tom, aby Sociálna poisťovňa túto problematiku zvládla.
Takže by som vás chcel poprosiť o podporu tohto návrhu.
Ďakujem.
Skryt prepis