Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

26.11.2020 o 16:40 hod.

Bc.

Milan Krajniak

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 26.11.2020 16:40 - 16:41 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
preskúšaním, aby bolo jasné, že je tá spôsobilosť trvá. Títo, ktorí mali prenesené uznanie týchto vecí zo zahraničia, nemuseli. Čiže zavádzame platnosť, aby aj oni museli prejsť takým istým preškolením ako tí, ktorí si vlastne získali to oprávnenie na území Slovenskej republiky. A potom sú tam nejaké drobné veci ešte organizačné, zjednodušovanie vecí. Bolo to široko diskutované pol roka, kde sme sa snažili vyhovieť aj zamestnávateľom, aj zamestnancom, aby sme veci zjednodušili aby sme odstránili tú možnosť, že by svojvoľne mohli inšpektoráty práce tak ako od nich chceme aby tvrdo postihovali nelegálne zamestnávanie aj to robia. Tak zase aby sme vylúčili možnosť, že niekto by šikanoval len kvôli tomu, že si zmyslí zamestnávateľa, ktorý možno iba urobí nejakú drobnú chybu. Ďakujem za podporu tohto zákona.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 26.11.2020 16:17 - 16:36 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Ďakujem pán podpredseda, začať by som chcel trochu takou osobnou vecou. Ja si myslím, že istá džentlmenskosť alebo rytierskosť by mala patriť aj do politického súboja a byť súčasťou aj tu v parlamente a pokiaľ mali by sme proste používať silu argumentov a nie zosmiešňovať a ešte trápnym spôsobom svojho oponenta bez nejakých argumentov. Ja som si tu všimol, že pán poslanec Tomáš namiesto toho, aby argumentoval tak dvakrát sa snažil zosmiešniť pána poslanca Šefčíka, že s tým, že on má 62 tisíc preferenčných hlasov a koľko á pán poslanec Šefčík. To je taký typ argumentov nie celkom dôstojný ale tak som si teda pozrel, že koľko mal pán poslanec Šefčík preferenčných hlasov v týchto voľbách. Konkrétne 3 917, aby som bol presný. Pán poslanec Šefčík je učiteľ z Holíča normálny človek, ktorý jednoducho kandidoval v parlamentných voľbách a zo 48 miesta dostal 3 900 preferenčných hlasov. To je veľmi slušné musí povedať. Zaujímavé je, že keď v minulých voľbách vstupoval do politiky pán poslanec Tomáš, televízny redaktor dlhoročný televízie Markíza, dlhoročný hovorca ministra vnútra, dlhoročný hovorca predsedu vlády, ktorý bol teda v televízii pečený varený, skúste si tipnúť koľko preferenčných hlasov získal, len tak. 2 529, takže pán poslanec Tomáš ak, ak ste dostali ak ste dostali vo svojich prvých voľbách 2 529 preferenčných hlasov ako dlhoročná televízna hviezda a hovorca ministra vnútra a potom hovorca premiéra, nevysmievajte sa normálnemu človeku učiteľovi z Holíča, ktorý vo svojich prvých voľbách dostane 3 917 preferenčných hlasov, lebo sa vám to môže vrátiť. (Potlesk.)
K meritu veci. Vyjadrím sa k dvom otázkam. Jedna vec potreba sociálneho dialógu a druhá vec sú tie gastrolístky verzus finančný príspevok na stravu. Absolútne súhlasím s tým, že sociálny dialóg je potrebný a preto odkedy som ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny so pripravený rokovať s každým , s každým bez ohľadu na to či s ním súhlasím alebo nesúhlasím či kritizuje mňa alebo ministerstvo alebo vládu alebo parlament, je mi to jedno keď niekto je ochotný prísť na rokovanie tak si s ním sadnem a rokujem. A takto to funguje aj v praxi, vážené dámy a páni, a teraz pán poslanec Tomáš a pán poslanec Richter asi vás zavádzajú ale o všetkých tých zákonoch, ktoré ste spomínali rokujem so všetkými sociálnymi partnermi priebežne u nás na ministerstve. Pripomienku každý zákon, ktorý je v legislatívnom procese na patričnej a veľmi dôstojnej úrovni sa s nimi stretneme a rokujeme o tých pripomienkach, niektoré akceptujeme, niekde sa nájde kompromis, niektoré neakceptujeme tak je to normálne v každom dialógu. Pán poslanec Tomáš tu nevdojak priznal jednu vec ušlo mu to ale treba počúvať tie parlamentné rozpravy lebo tam človek sa dozvie aj pravdu. Citujem: "KOZ odišla z tripartity z rokovania tripartity", ešte raz opakujem "KOZ odišla z rokovania tripartity". Nie vláda, nie ministerstvo práce, nie zamestnávatelia, nie ZMOS, KOZ odišla z rokovania tripartity.
Ubezpečujem vás, že ja nie som urážlivý človek a práve preto bez ohľadu nato v pravidelných mesačných intervaloch tak ako je to v zákone ale tak ako je to aj v zmysle sociálneho dialógu napíšem pozvánku všetkým sociálnym partnerom a pozvem ich na rokovania predsedníctva tripartity. Každý mesiac, dneska som podpísal ďalšiu na najbližšie rokovanie predsedníctva tripartity. Čiže to nie je tak, že vláda alebo niekto z vlády nechce rokovať na tripartite, chceme akurát predstavitelia KOZ sa vždy ospravedlnenia pán poslanec Richter a neprídu. A podľa zákona, ktorý ste vy pripravili pán poslanec Richter a pán poslanec Tomáš, vy ste ten zákon pripravili, minister práce môže zvolať plenárne rokovanie tripartity iba po schválení programu na predsedníctve. To znamená keď sa niekto zo sociálnych partnerov na rokovaní predsedníctva tripartity nezúčastní, nemôže byť schválený program a ak by som zvolal rokovanie tripartity čoby som rád urobil kedykoľvek aj zajtra, postupoval by som protizákonne. A práve preto je v parlamente novela Zákonníka práce kde sa rieši aj postavenie partnerov v tripartite, aby bolo možné tripartitu zvolať aj v prípade ak náhodou jeden zo sociálnych partnerov sa bude snažiť z takýchto formálnych dôvodov to rokovanie blokovať. Čiže práve táto novela Zákonníka práce slúži k tomu, aby rokovanie plenárne rokovanie tripartity za účasti sociálnych partnerov mohlo fungovať, aby bolo obnovené. Dokonca zákon kvôli tomu zmeníme pán poslanec Richter, aby to rokovanie bolo možné.
Druhá vec, obaja predstavitelia opozičných strán ste povedali, že KOZ reprezentuje 270 alebo 60 tisíc zamestnancov. Toľko má členov deklarovaných ale členmi sú aj osoby v dôchodkovom veku ale nevadí to je v poriadku ja to rešpektujem, a momentálne teda týchto 270 tisíc členov alebo teda organizácií zúčastnených alebo zastúpených v KOZ reprezentuje všetkých 2 milióny zamestnancov, ktorí na Slovensku sú. A ja sa pýtam keď chceme rozšíriť tripartitu o to, aby aj zástupcovia nie škrtnúť KOZ, aby aj ďalší zástupcovia desaťtisíc a desaťtisíc zamestnancov mohli byť súčasťou tripartity to znamená
=====
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 26.11.2020 15:13 - 15:14 hod.

Milan Krajniak
Ďakujem veľmi pekne. Pán predseda, táto novela zákona o Zákonníku práce rieši tri zásadné veci.
Skryt prepis
 

26.11.2020 14:43 - 14:49 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec, nemáme to v úmysle, a to preto, že vždy musíme postupovať v súlade s metodikou a usmerneniami a dohodami Európskej únie. To znamená, my sme sa snažili rozšíriť tú pomoc čo najviac, myslím v porovnaní s tou prvou pomocou, teraz tú prvú pomoc Plus, ale tam, kde sa to nepodarilo, nevieme to ovplyvniť, a tam, kde sa to podarilo, to nevieme vrátiť spätne, keďže bola schválená tá nová schéma štátnej pomoci, alebo teda upravená schéma štátnej pomoci až teraz.
Skryt prepis
 

26.11.2020 14:40 - 14:43 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
v porovnaní so všetkými krajinami Európskej únie. Čiže také krajiny ako Česko, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, to znamená V4 plus Rakúsko, ale aj Nemecko a ďalšie krajiny sú na tom výrazne horšie v tom, že o koľko poklesla zamestnanosť v gastre a v cestovnom ruchu. Vybral som si iba dve také čísla, Slovensko, tam bol necelých 10 % pokles, čo je významná vec. Naozaj sa to týka tisícov a tisícov ľudí, ktorým sa snažíme pomôcť aspoň zastabilizovať to tými projektami na nové pracovné miesta alebo dotácie pri otvorení novej živnosti, čiže tam sa snažíme nejakým spôsobom to kompenzovať, ale v Česku to bolo -17 % a dokonca v Rakúsku, ktoré teda je meka cestovného ruchu, tam nikto nepochybuje, že je to pre nich kľúčové, je to 29 % pokles zamestnanosti v cestovnom ruchu.
Nie je dobrá situácia v týchto segmentoch, ale aj v porovnaní s tými ostatnými krajinami Európskej únie naozaj robíme všetko, čo vieme a čo nám možnosti štátneho rozpočtu aspoň z nášho rezortu umožňujú.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.11.2020 11:55 - 12:01 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
a robíme to napriek tomu, že sme v najhoršej kríze od druhej svetovej vojny. Po ďalšie čo sa týka minimálnej mzdy, tí ktorí poberajú minimálnu mzdu už o dva mesiace budú mať svoju výplatu v budúcom alebo teda o tri mesiace dostanú januárovú výplatu v budúcom roku a v hrubom to bude suma o 43 eur vyššia ako dostávali v tomto roku. Znovu zvyšujeme úroveň toho, čo garantujeme aj tým najmenej zarábajúcim na území Slovenskej republiky. To čo mňa najviac teda mrzí je, že my sa správame k rodičom, ktorí chcú a máme tu viacdetné rodiny ako správne povedala pani poslankyňa Drábiková, ktorí chcú aby sa ich deti stravovali spoločne ako rodina aj cez obed, tak týmto deťom chceme uprieť tú možnosť aby ak so ty ich rodičia ich rodina želá aby mohli takýmto spôsobom zabezpečiť stravovanie svojich detí aj v domácnosti. My chcem ignorovať, teda nie my, ale na základe tých návrhov, ktoré som tu počul to, že mnohé deti žiaľ majú civilizačné choroby, majú rôzne alergie a ďalšie zdravotné problémy, na základe ktorých oprávnene uvítajú aj tú finančnú podporu, nielen tú priamou v tom, že sa v škole navarí, ale uvítajú tú možnosť, že dostanú finančný príspevok aj priamo oni a budú môcť tomu dieťaťu poskytnúť taký stravovací režim, ktoré ich dieťaťu najviac vyhovuje. A to, čo považujem za absolútny paradox toho čo som tu počúval, tak na jednej strane všetci tvrdia, že tie školské jedálne sú fantastické a varia tam fantasticky a deti sú s tým spokojné, rodičia sú s tým spokojní, všetci sú s tým spokojní. Ale veď rodičia dostanú finančný príspevok ak sú s tým všetci spokojní tak budú ďalej chodiť do tej istej školskej jedálne. objednajú si obedy tak ako si objednávajú doteraz ale ak náhodou sa stane v niektorej škole, v niektorej obci, že rodičia nie sú spokojní s tým ako tá školská jedáleň varí, no tak dostanú finančný príspevok a budú i môcť zvoliť to, že kde chcú aby sa ich dieťa stravovalo, napríklad doma, čo asi nespochybňuje nikto, kto má aspoň trošku sociálne cítenie a kto aspoň trošku chce podporovať rodiny, že naobedovať sa doma so svojou mamičkou a so svojimi súrodencami asi nie je žiadne zvrhlé opatrenie, to je niečo normálne, to je niečo čo je normálne pre mnohé rodiny na Slovensku a práve preto im takýto finančný príspevok podľa nášho názoru patri. Aby som ukončil s dvanástou hodinou tento svoj príhovor, chcem ešte raz povedať, pretože ten úmysel je úplne zrejmý tí, ktorí nemôžu si odpočítať daňový bonus a nemôžu dostať možno z ohľadom na korunu horšiu situáciu tento príspevok vo finančnej podobe tí budú ďalej fungovať v tomto režime tak ako do teraz. Tí, ktorí si môžu odpočítať daňový bonus, zvýšený daňový bonus na dieťa ktoré chodí na základnú školu, to dostanú vo finančnej forme ako finančný príspevok. Ak sa ukáže, že je nejaká skupina ľudí a ja teda tvrdím na základe toho, čo som povedal, že tam sú napríklad zahrnuté teda aj deti, ktoré nemusia byť v tejto situácii ale chodia na školu kde väčšina detí je v hmotnej núdzi, ale ak sa ukáže, že nejaká skupina detí alebo rodičov by mala byť mimo, som pripravený ešte do leta odstrániť akýkoľvek takýto rozpad bolo úplne jasné, že ten finančný príspevok navyšujem, nie rušíme, navyšujeme, to znamená každá rodina na Slovensku dostane či už prostredníctvom rodičov, čo ja považujem za legitímne alebo prostredníctvom obce, čo tiež považujem v niektorých prípadoch za legitímne dostane príspevok na obedy detí, zvýšený oproti tomu ako to bolo v tomto roku. A pri všetkej úcte k samosprávam a ja veľmi si vážim a rešpektujem úlohu, ktoré samosprávy na Slovensku majú, predsa len si myslím, že ak by som som si mal vybrať či o stravovacích návykoch svojho dieťaťa rozhodne pán starosta, alebo primátor mesta v ktorom žijem, alebo pán riaditeľ alebo riaditeľka školy kde moje deti chodia, alebo by som mohol k tomu prispieť ja, predsa len by som dôveroval ako rodič tomu skôr sebe viac ako to, že nejaký vo väčšine prípadov naozaj veľmi šikovný a vzdelaný riaditelia škôl alebo starostovia a primátori musia mať vždy lepší názor ako rodič, to tak určite neplatí. Na záver ešte raz by som vás chcel poprosiť o podporu tohto návrhu zákona, som rád že nevzniesol nikto ani jedinú pripomienku k tej, k tým dotačným schémam, ktoré rozširujeme a čo sa týka tejto otázky o ktorej sme diskutovali ak by existovala nejaká skupina, ktorá by sa mohla cítiť, že vypadne medzi ten systém, tak garantujem, že do leta som pripravený to vyriešiť. Ďakujem vám veľmi pekne za podporu. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.11.2020 11:43 - 12:00 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené dámy a páni. Pán poslanec Drdul mal nielenže pravdu, keď viacerých opozičných poslancov obvinil, že klamú, ale myslím si, že niektorí nehorázne klamú a chcel by som vysvetliť prečo. Ale ešte predtým stále pripúšťam to, že možno niektorí poslanci si len nedostatočne prečítali alebo sa oboznámili s tým, čo tento návrh zákona chce zakotviť a ustanoviť. Napriek tomu, že tento zákon bol v medzirezortnom pripomienkovom konaní a o tomto návrhu sa týždne a týždne debatovalo, pripúšťam možnosť, že niektorí poslanci si zle prečítali, o čo tu ide.
Takže prvá vec, ktorú by sme si mali uvedomiť je, že príspevok rodičom na obedy ich detí zvyšujeme z euro dvadsať na euro tridsať. To je zlepšenie situácie, ktorá bola doteraz. Zvyšujeme tento príspevok o osem percent. Tým reagujeme na to, že naozaj tá situácia v čase koronakrízy pre mnohých rodičov, najmä tých zo sociálne slabších rodín je horšia.
Po druhé to čo sa deje je, že zachovávame nielen obedy zadarmo pre deti z tých znevýhodnených, nazvime to marginalizovaných skupín, povedzme si to otvorene, najmä rómskych, čiže pán poslanec Šimko napríklad, ktorý to spomínal, tam sa nič nemení. To, čo ste s takým bôľom v duši porozprávali o tých deťoch, ktoré tam sú, pre nich sa nič nemení. Rovnako sa nič nemení pre ktorékoľvek deti zo sociálne slabších rodín, teda mení, mení, pán poslanec, aby som bol pravdivý, zvyšujeme ten príspevok. Zvyšujeme ho, čiže tá situácia sa zlepšuje.
Ďalšia vec, ktorú by som chcel k tomu povedať, že nielen pre deti, ktoré sú z tých sociálne slabších rodín, ale pre školy, kde 50 % a viac detí je zo sociálne slabších rodín. Tam naďalej budú tento príspevok, ktorý štát vyčleňuje, dostávať samosprávy v tej zvýšenej miere na euro tridsať. A teraz by som chcel poukázať na taký absolútny hyenizmus, ktorý tu z úst viacerých poslancov zaznel. Vážení rodičia, ktorých deti chodia na základné školy, páni opoziční poslanci o vás tvrdia, že ste absolútne bezcitné hyeny, a keď vám štát prispeje vám priamo rodičom finančným príspevkom euro tridsať za každý deň, kedy vaše dieťa chodí do školy, tak oni tvrdia, že vy dieťaťu nekúpite teplý obed. Toto tvrdíte. Toto ste celý čas tvrdili v rozprave. Keď štát prispeje rodičovi na každý deň euro tridsať vo forme finančného príspevku, ohrozí to tento štát, lebo tí krkavčí rodičia nekúpia svojim deťom teplý obed. Toto tu počúvame celý deň. To je absolútna urážka. 99,9 percenta rodičov na Slovensku. A ak niekde hrozí, páni poslanci, a to naozaj hrozí v niektorých skupinách obyvateľov, že nebodaj niektorý rodič si radšej tie peniaze nechá namiesto toho, aby ich posunul tomu dieťaťu na obed, tak to sú presne tie skupiny obyvateľstva, kde zostáva zachovaný presne ten režim, ktorý je doteraz.
Čiže ten príspevok rovnako ako sociálne dávky nepošleme priamo tým rodičom, ale pošleme ho obciam, pošleme ho tým školám, ale veď tento inštitút poznáme. Tento inštitút poznáme aj z normálnej podpory rodín, ktoré sú v hmotnej núdzi. Áno, keby sme to chceli urobiť tak ako tuto páni opoziční slobodní kolegovia navrhujú, tak aj dávky v hmotnej núdzi budú dostávať priamo obce a oni rozhodnú ako prispejú jednotlivým rodičom v hmotnej núdzi. Tam sa nikto nečuduje, že im to dávame vo finančnom príspevku, tam nikto nehorekuje nad tým, že niektorí si z toho možno kúpia aj cigarety. Ale iba tie dávky v hmotnej núdzi, kde hrozí takéto, povedal by som neprispôsobivé správanie, tak tam sa stávajú adresátom týchto dávok mestá a obce. Veď ten inštitút poznáme, veď je zavedený, roky rokúce je zavedený.
Že aby som si zhrnul fakty. Po prvé. Zvyšujeme príspevok na obedy pre deti na základných školách z euro dvadsať na euro tridsať. O osem percent. Zvyšujeme úroveň toho, akú garanciu alebo istotu poskytuje tento štát a táto vláda a táto vládna koalícia rodičom detí. Po druhé. Tí, ktorí majú dostatočný príjem na to, aby ho mohli dostať ako finančný príspevok prostredníctvom zvýšenia daňového bonusu, ho dostanú ako finančný príspevok. A obviňovať 99 percent rodičov na Slovensku, že ak im štát prispeje finančne na obedy ich detí, tak oni tomu dieťaťu nekúpia teplý obed, to je taká zvrhlosť, nehoráznosť ako keby väčšina rodín na Slovensku a väčšina rodičov, ktorí majú deti na základných školách, boli asociáli, ktorým, keď štát dá finančný príspevok, tak oni to prepijú. Absolútna nehoráznosť. Ak by zostala akákoľvek pochybnosť, akákoľvek pochybnosť, že by boli rodičia a najmä teraz v čase korony, kde sa veci menia, sú tam súbehy príspevkov, napríklad SOS dotácií a ďalších príspevkov, ktoré štát podporuje na vykrytie tejto zložitej situácie, ak by náhodou hrozilo, že ktorékoľvek dieťa by mohlo prepadnúť z toho systému, to znamená, že by nemalo garantované ani finančný príspevok na rodiča, ani by nemalo garantované to, že v prípade, ak je ten rodič zo sociálne slabšieho prostredia, tak tú garanciu prebere na seba jedáleň, tým pádom škola, tým pádom obec alebo mesto ako zriaďovateľ, tak dávam verejný prísľub, že ak by niekto vypadol, čo sa môže stať z tohto systému, tak dostane ten príspevok buď prostredníctvom dotačnej schémy ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny ako fyzická osoba, lebo tá dotačná schéma je pre právnické osoby, ale je aj pre fyzické osoby alebo a práve preto prijímame ten zákon už teraz. Napriek tomu, že bude účinný až od prvého augusta, až od prvého augusta budúceho roku a práve preto na tejto schôdzi, na tejto schôdzi, aby to bolo súčasne, zvyšujeme ten daňový bonus, aby si to každý mohol porovnať a mohol zistiť, že teda áno aj od budúceho školského roku má garantované, že ten príspevok či už finančný, lebo ten príspevok je finančný vždy, ale sú dve možnosti, buď ide obci alebo ide človeku priamo. A ja nedopustím v mene tých rodičov, ktorí sa starajú zodpovedne o svoje deti, aby ste z nich robili všetkých hyeny, ktorým, keď štát prispeje finančným príspevkom, tak oni to prepijú, lebo tak to teda nie je. Ale dám vám verejný prísľub. Ak by niekto vzhľadom na to, že nevieme tú situáciu, čo sa týka korony úplne predvídať, bol taký, že by nemal príspevok ani prostredníctvom obce a nedostal by ani príspevok prostredníctvom daňového bonusu, tak nájdeme spôsobom prostredníctvom dotačnej schémy ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, aby sme mu to vyrovnali.
A ešte chcem povedať ďalšiu vec. A máme na to, teda každý človek bude mať pol roka, pol roka na to, aby posúdil či od 01. 09., keďže ten daňový bonus bude platiť od 01. 07. a zákon týkajúci sa finančného príspevku o finančnom príspevku obciam a mestám bude platiť od 01. 08., každý si bude môcť posúdiť, že či je jeho právo na zvýšenie príspevku garantované. Pretože my zavádzame zvýšenie príspevku na obedy pre každého rodiča, ktorý má dieťa na základnej škole. A chcel by som tiež oznámiť, že garantujeme aj to, že ten daňový bonus bude naďalej platiť pre deti do 26 rokov tak ako je tomu doteraz. Akurát pre kategóriu detí, ktoré sú na základnej škole, bude zvýšený primeraným spôsobom. Takže odmietam akékoľvek vytĺkanie sprosté, zavádzajúce na niečom, kde my nielenže garantujeme tú súčasnú úroveň, ktorá je, my ju zvyšujeme, my ju zvyšujeme. Tak ako dámy a pán viem, že sa vám to ťažko počúva, ale už o niekoľko dní dostanú dôchodcovia trinásty dôchodok na svoj účet a v porovnaní s tým, čo dostali pred rokom, každý dostane viac a dôchodca s priemerným dôchodkom dostane dva a pol násobne viac ako dostal minulý rok. To nie je garantovanie tých sociálnych istôt vymožeností, na ktoré boli ľudia zvyknutí, to je zvýšenie, zvýšenie, výrazné zvýšenie tých istôt a istých vymožeností sociálneho systému Slovenskej republiky a robíme to napriek tomu, že sme v najhoršej kríze od druhej svetovej vojny.
Po ďalšie. Čo sa týka minimálnej mzdy, tí, ktorí poberajú minimálnu mzdu už o dva mesiace budú mať svoju výplatu v budúcom alebo teda o tri mesiace dostanú januárovú výplatu v budúcom roku a v hrubom to bude suma o 43 eur vyššia ...
=====
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 26.11.2020 9:15 - 9:17 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Okrem známych vecí, a to je rozširovanie dotačných schém na podporu rodiny a na umožnenie podpory aj v oblasti týraných žien, ktoré doteraz nebolo možné z tohto dotačného mechanizmu ministerstva práce, sociálnych veci a podpory, rodiny podporiť. Je súčasťou tohto návrhu zákona po zapracovaní pripomienok z výborov aj zmena financovania tzv. obedov zadarmo na takú formu, že rodičia, ktorí majú príjem a môžu si uplatniť daňový bonus ho budú mať zvýšený takým spôsobom, aby dostávali ďalej tento príspevok vo finančnej forme. Rodičia tých detí, ktorí nemajú dostatočný príjem budú naďalej poberať túto dotáciu vo forme, zjednodušene povedané v naturáliách, t. z., že dostanú obed zadarmo. A súčasne zvyšujeme príspevok na tieto obedy z 1,20 na 1,30. To je také najzákladnejšie, čo sa tejto novely týka. Chcem poprosiť o jej podporu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 26.11.2020 9:14 - 9:15 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Pán poslanec Tomáš, samozrejme, že sa o tom môžme baviť. A ja to aj vítam. Čiže keď budeme debatovať o podrobnosti ako to nastaviť, nie je problém. Ak budete mať záujem vy alebo ktokoľvek z poslancov mať k tomu nejakú debatu, prípadne diskutovať ako to nastaviť, ja sa tomu nebránim. Len upozorňujem teda, že to bude samozrejme predmetom už potom tých vykonávacích predpisov. V ústave to nastavené nebude, že akým spôsobom tá konkrétna valorizácia bude. Tam bude garantované v ústavnom zákone iba to, že teda na tú valorizáciu majú dôchodcovia nárok. Potom v tých následných predpisoch, nech sa páči.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 26.11.2020 9:04 - 9:06 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Dobrý deň prajem vážený pán podpredseda, vážené dámy a páni, tento zákon bol široko diskutovaný na verejnosti, na výboroch v prvom čítaní, čiže len veľmi v krátkosti je tam riešenie minimálnych dôchodkov, ktoré boli upravené tesne pred koncom minulého volebného obdobia, kde bola nastolená nespravedlnosť v tom, že dôchodky minimálne pre ľudí ktorí odpracovali oveľa menej rokov ako pre tých, ktorí pracovali oveľa dlhšie mali nastavenú valorizáciu oveľa rýchlejšiu a v priebehu pár rokov by sa stalo, že by dobehli tých ktorí odvádzali na dôchodok oveľa vyššie poistné krytia poistné odvody. Druhá vec ktorú riešime je to, aby zamestnávateľ mal informáciu o tom aké poistné má odviesť, aby sociálna poisťovňa ho mohla informovať keďže sa stalo, že túto informáciu odteraz nemali. Ďalším návrhom je predĺženie fikcie zaplatenia poistného na účely posúdenia nároku na nemocenské dávky a dôchodkové dávky do troch mesiacov po skončení krízovej situácie ak toto poistné bude uvedené v lehote aj zaplatené, to sú asi také základné veci, ktoré sú predmetom tejto novely. Chcem vás podporiť o jej podporu. Ďakujem.
Skryt prepis