Videokanál poslanca
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie
18.5.2023 o 9:07 hod.
JUDr. Mgr. PhD., LL.M.
Miloš Svrček
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Ja mám štyri pozmeňujúce návrhy a s tým, že vystúpim, a potom aj s odôvodnením v rámci úvodu, chcem uviesť, že spoločne s kolegom poslancom Lukáčom navrhujeme rozšírenie okruhu oprávnených osôb na nárok na rodičovský dôchodok o poberateľov starobného dôchodku, poberateľov invalidného dôchodku, vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku, a poberateľov výsluhového dôchodku, vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku, ktorých dieťa bolo v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku, zúčastnené na výsluhovom zabezpečení podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov. Uvedené sa navrhuje v záujme zabezpečenia rovnakého prístupu poistencov zúčastnených na dôchodkovom poistení a policajtov a vojakov zúčastnených na výsluhovom zabezpečení podľa zákona o výsluhovom zabezpečení. Čiže jedná sa o príslušníkov Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru, Horskej záchrannej služby, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže a ozbrojení príslušníci finančnej správy. Jedná sa tu teda o realizáciu ústavného práva na asignáciu časti uhradenej platby spojenej s účasťou na systéme primeraného hmotného zabezpečenia v starobe osobám, ktoré ich vychovali a ktorým je poskytované hmotné zabezpečenie v starobe.
Nakoľko Ústava Slovenskej republiky garantuje právo na asignáciu poistného z uhradeného poistného, navrhujeme, aby na účely nároku a nároku na výplatu rodičovského dôchodku bolo obdobím účasti na výsluhovom zabezpečení obdobie, počas ktorého policajt alebo profesionálny vojak mal vymeriavací základ na platenie poistného na výsluhové zabezpečenie a bol povinný platiť poistné na výsluhové zabezpečenie podľa zákona o výsluhovom zabezpečení, teda aby sa za to obdobie poistenia na účely posúdenia nároku na rodičovský dôchodok a jeho výplatu nepovažovalo obdobie poberania invalidného výsluhového dôchodku a obdobie, počas ktorého zákon o výsluhovom zabezpečení neukladá povinnosť platiť poistné.
Uvedené sa navrhuje rovnako upraviť aj ako v prípade poistenca poisteného podľa zákona o sociálnych poistencoch. To znamená, že nárok na výplatu rodičovského dôchodku nebude v príslušnom kalendárnom roku platiť... alebo patriť v prípade, ak dieťa, to znamená policajt alebo profesionálny vojak, počas celého kalendárneho roky dva... roka dva roky predchádzajúceho príslušného kalendárneho roku nemalo vymeriavací základ na platenie poistného na výsluhové zabezpečenie, alebo na dôchodkové poistenie.
Za účelom realizácie navrhovanej právnej úpravy nároku na rodičovský dôchodok poberateľov, čiže poberateľov dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku policajtov a profesionálnych vojakov, sa navrhuje rozšírenie informačnej povinnosti útvarov sociálneho zabezpečenia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Ministerstva obrany Slovenskej republiky, ministerstva spravodlivosti, Ministerstva financií Slovenskej republiky, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Policajného zboru, Ústavu na výkon väzby, Ústavu na výkon trestu odňatia slobody, detenčného ústavu, Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky a Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia o údaje o policajtovi a profesionálnom vojakovi za predchádzajúci kalendárny rok.
Uvedené údaje má v zmysle návrhu príslušný útvar sociálneho zabezpečenia a Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia zasielať do 1. septembra kalendárneho roku. Čiže návrh tohto zákona o sociálnom poistení predkladáme za účelom realizácie toho ústavného práva, ktoré sme zaviedli v 2020. do ústavy na... s účasťou na systéme primeraného hmotného zabezpečenia v starobe v prospech osoby, ktorá ho vychovala a ktorej je poskytované hmotné zabezpečenie v starobe.
Vaši rodičia, keď teraz o s nimi rozprávate, tak určite vám hovoria, že teraz prichádzajú v mesiacoch apríl a máj platby z rodičovského bonusu, z rodičovskej penzie, no a my chceme to tohto systému zahrnúť aj rodičov osôb, ktoré sú príslušníkmi ozbrojených zborov, ktoré som teraz vymenoval.
V tejto súvislosti máme však ešte štyri pozmeňujúci návrhy spoločne s pánom poslancom Krajniakom a pánom Lukáčom, ktoré riešia jednak legislatívnotechnické veci, jednak posun účinnosti, jednak otázku oranžovej obálky, jednak otázku postavenia sporiteľov a otcovskej dovolenky.
Čiže ja by som išiel na ten prvý pozmeňujúci návrh, ktorý rieši posun účinnosti. Navrhujeme ho predložiť z dôvodu potreby rozšírenia aj okruhu oprávnených osôb na nárok na rodičovský dôchodok a jeho výplatu. Chcem len doplniť, tento okruh o poberateľa invalidného výsluhového dôchodku vyplácaného, vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku, ktorý je rodič dieťaťa alebo poistenec, ktorému bolo dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť o rodičov, ak toto dieťa bolo dva pred príslušným kalendárnym rokom dôchodkovo poistené.
V tejto súvislosti navrhujeme v prechodnom ustanovení upraviť, že nárok na rodičovský dôchodok a nárok na jeho výplatu vzniká aj za obdobie pred 1. júlom 2023, najskôr od 1. januára 2023, ak boli v tomto období splnené podmienky nároku na rodičovský dôchodok a na jeho výplatu v znení účinnom od 1. januára... od 1. júla 2023 v súlade s čl. 39 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, zakotvujúcim právo každého rozhodnúť, že časť uhradenej dane alebo časť uhradenej platby spojenej s účasťou na systéme primeraného hmotného zabezpečenia v starobe, bude poskytnutá osobe, ktorá ho vychovala a ktorej je poskytované hmotné zabezpečenie v starobe, sa navrhuje zakotviť nárok na rodičovský dôchodok pre poberateľov dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku odvodený od aktívnych policajtov a profesionálnych vojakov, ktorí sú v služobnom útvare.
Navrhovaná právna úprava určuje vecnú príslušnosť útvarov sociálneho zabezpečenia ministerstiev, ktoré sú dotknuté, a taktiež Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia na konanie a rozhodovanie o rodičovskom dôchodku, ktorý je odvedený od aktívneho policajta a profesionálneho vojaka.
Chceme taktiež, aby sa vznik nároku na rodičovský dôchodok poberateľovi dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku vyžadoval aktívny prístup policajta alebo profesionálneho vojaka, ktorý svoje ústavné právo podľa čl. 39 ods. 5 ústavy (právo rozhodnúť) zrealizuje písomným vyhlásením, ktorým prejaví vôľu, že jeho rodičovi má vzniknúť právo na rodičovský dôchodok.
Navrhovanou úpravou taktiež chceme zakotviť podmienky vzniku, trvania a zániku nároku na rodičovský dôchodok odvodený od aktívneho policajta alebo profesionálneho vojaka s nepatrnými odlišnosťami v porovnaní s právnou úpravou obsiahnutou vo všeobecnom predpise o sociálnom poistení, a to z dôvodu vyššie uvedených osobitostí vyplývajúcich z právneho postavenia policajta alebo profesionálneho vojaka.
Taktiež chceme, aby prípadné trvanie služobného pomeru policajta a profesionálneho vojaka v období, kedy tento nemá vymeriavací základ alebo povinnosť platiť poistné na výsluhové zabezpečenie v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku, nemalo za následok zánik nároku na rodičovský dôchodok, ale len zánik nároku na jeho výplatu, a to od 1. januára príslušného kalendárneho roka. Ide napríklad o situácie zaradenia policajta alebo profesionálneho vojaka do neplatenej zálohy alebo mimo činnú štátnu službu, čerpanie služobného voľna bez nároku na služobný plat a podobne v zmysle zákona o sociálnom zabezpečení vojakov, teda aj policajtov.
Financovanie nákladov na rodičovský dôchodok a nákladov spojených s jeho výplatou sa navrhuje zabezpečiť zo štátneho rozpočtu štátu realizovaného prostredníctvom Ministerstva financií Slovenskej republiky. V tejto súvislosti túto navrhovanú právnu úpravu, teda táto navrhovaná úprava zakotvuje novú položku v príjmoch osobitného účtu, a to finančné prostriedky poskytované štátom na úhradu nákladov na rodičovský dôchodok a na úhradu nákladov spojených s jeho výplatou. Účinnosť navrhovanej právnej úpravy sa navrhuje na 1. júl tohto roka.
Teraz by som prečítal text tohto prvého pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu, ktorý rieši posun účinnosti.
Čiže pozmeňujúci a doplňujúci poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Milana Krajniaka, Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov
1. V čl. I bod 1 znie:
1. V § 66b ods. 1 úvodnej vete sa za slovami „dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku“ slovo „a“ nahrádza čiarkou a za slová „predpisu2) vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku“ sa vkladajú slová „a poberateľ invalidného výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu2) vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku“.
2. V čl. I sa vypúšťajú body 2 až 4.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
3. V čl. I bod 5 znie:
5. V § 233 ods. 11 sa za slová „Sociálnej poisťovni“ vkladá slovo „elektronicky“, slová „vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku a“ sa nahrádzajú slovami „vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku, poberateľovi invalidného výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu2) vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku a“, slová „výplaty výsluhového dôchodku“ sa nahrádzajú slovami „výplaty tohto dôchodku" a slová „výsluhový dôchodok“ sa nahrádzajú slovami „tento dôchodok“.
4. V čl. I sa za bod 5 vkladajú nové body 6 a 7, ktoré znejú:
6. Nad § 293fza sa vkladá nadpis „Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. júla 2023“.
7. Nadpis pod § 293fza sa vypúšťa.
Nasledujúci bod sa primerane prečísluje.
5. V čl. I bod 6 nie:
6. Za § 293fza) sa vkladá § 293fzb), ktorý znie:
„§ 293fzb
(1) Poberateľovi invalidného výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu2) vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku vzniká nárok na rodičovský dôchodok a nárok na jeho výplatu aj za obdobie pred 1. júlom 2023, najskôr od 1. januára 2023, v ktorom splnil podmienky nároku na rodičovský dôchodok a na jeho výplatu podľa § 66b v znení účinnom od 1. júla 2023.
(2) Na účely vzniku nároku poberateľa invalidného výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu2) vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku na rodičovský dôchodok v roku 2023
a) možno vyhlásenie podľa § 66b ods. 1 písm. a) druhého bodu a písm. b) druhého bodu urobiť do 31. augusta 2023,
b) splnenie podmienky podľa § 66b ods. 1 písm. a) druhého bodu a písm. b) druhého bodu sa posudzuje k 31. augustu 2023.
(3) O nároku na rodičovský dôchodok, ktorý poberateľovi invalidného výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu2) vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku vznikol do 31. augusta 2023, a nároku na jeho výplatu rozhodne Sociálna poisťovňa najneskôr do 31. decembra 2023.
(4) Nárok poberateľa invalidného výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu2) vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku na rodičovský dôchodok za rok 2023 a nárok na jeho výplatu trvá do 31. decembra 2023, aj ak podmienky nároku na rodičovský dôchodok a nároku na jeho výplatu poberateľ invalidného výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu2) vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku prestal spĺňať po 31. auguste 2023.“
6. Za čl. I sa vkladá nový čl. II, ktorý znie:
„Čl. II
Zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 447/2002 Z. z., zákona č. 534/2002 Z. z., zákona č. 463/2003 Z. z., zákona č. 365/2004 Z. z., zákona č. 732/2004 Z. z., zákona č. 592/2006 Z. z., zákona č. 274/2007 Z. z., zákona č. 519/2007 Z. z., zákona č. 643/2007 Z. z., zákona č. 61/2008 Z. z., zákona č. 445/2008 Z. z., zákona č. 449/2008 Z. z., zákona č. 58/2009 Z. z., zákona č. 59/2009 Z. z., zákona č. 70/2009 Z. z., zákona č. 82/2009 Z. z., zákona č. 285/2009 Z. z., zákona č. 543/2010 Z. z., zákona č. 220/2011 Z. z., zákona č. 185/2012 Z. z., zákona č. 80/2013 Z. z., zákona č. 140/2015 Z. z., zákona č. 281/2015 Z. z. zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 190/2018 Z. z., zákona č. 35/2019 Z. z., zákona č. 153/2019 Z. z., zákona č. 466/2019 Z. z., zákona č. 46/2020 Z. z., zákona č. 296/2020 Z. z., zákona č. 365/2020 Z. z., zákona č. 426/2020 Z. z., zákona č. 221/2021 Z. z., zákona č. 283/2021 Z. z., zákona č. 431/2021 Z. z., zákona č. 125/2022 Z. z. a zákona č. 420/2022 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 1 sa za odsek 1 vkladá nový odsek 2, ktorý znie:
„(2) Tento zákon upravuje podmienky vzniku nároku na rodičovský dôchodok a podmienky vzniku nároku na jeho výplatu, ak ide o rodiča, ktorého dieťa je zúčastnené na výsluhovom zabezpečení.“
Doterajšie odseky 2 a 3 sa označujú ako odseky 3 a 4.
2. Za piatu časť sa vkladá nová šiesta časť, ktorá vrátane nadpisu znie:
RODIČOVSKÝ DÔCHODOK
§ 78b
(1) Nárok na rodičovský dôchodok a nárok na jeho výplatu má poberateľ starobného dôchodku podľa osobitného predpisu,3f) poberateľ invalidného dôchodku podľa osobitného predpisu3f) vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku určeného podľa osobitného predpisu,3f) poberateľ výsluhového dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku určeného podľa osobitného predpisu3f) a poberateľ invalidného výsluhového dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku určeného podľa osobitného predpisu3f) (ďalej len „poberateľ dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku“), ak je rodičom policajta alebo profesionálneho vojaka, ktorý je jeho vlastným dieťaťom alebo osvojeným dieťaťom alebo je fyzickou osobou, ktorá vychovala policajta alebo profesionálneho vojaka, ktorý mu bol ako dieťa zverený do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, a tento policajt alebo profesionálny vojak mal vymeriavací základ na vyplatenie poistného na výsluhové zabezpečenie a bol povinný platiť poistné na výsluhové zabezpečenie v roku, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku, a písomne vyhlásil, že poberateľovi dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku má vzniknúť nárok na rodičovský dôchodok.
(2) Nárok na rodičovský dôchodok a nárok na jeho výplatu vzniká poberateľovi dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku od prvého dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bolo písomné vyhlásenie o vzniku nároku na rodičovský dôchodok doručené podľa odseku 9 a súčasne sú splnené podmienky podľa odseku 1.
(3) Ak policajt alebo profesionálny vojak podľa odseku 1 počas trvania služobného pomeru alebo do dvoch rokov po skončení služobného pomeru písomne vyhlási, že priznaný nárok na rodičovský dôchodok poberateľovi dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku má zaniknúť, tento nárok poberateľovi dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku zanikne uplynutím kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bolo toto písomné vyhlásenie doručené podľa odseku 9; toto vyhlásenie môže policajt alebo profesionálny vojak podľa odseku 1 urobiť len raz v priebehu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych rokov.
(4) Nárok na rodičovský dôchodok a nárok na jeho výplatu poberateľovi dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku zaniká aj uplynutím druhého kalendárneho roka nasledujúceho po roku, v ktorom sa skončil služobný pomer policajta alebo profesionálneho vojaka podľa odseku 1 alebo smrťou poberateľa dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku.
(5) Ak nárok na rodičovský dôchodok zanikol podľa odseku 3 a policajt alebo profesionálny vojak podľa odseku 1 písomne vyhlási, že nárok na rodičovský dôchodok má vzniknúť opätovne, tento nárok vznikne
a) prvým dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom je toto vyhlásenie doručené podľa odseku 9, ak policajt alebo profesionálny vojak podľa odseku 1 toto vyhlásenie doručí v období po uplynutí kalendárneho roka, v ktorom doručil vyhlásenie podľa odseku 3,
b) prvým dňom kalendárneho roka, ktorý nasleduje po roku, v ktorom zanikol nárok na rodičovský dôchodok podľa odseku 3, ak policajt alebo profesionálny vojak podľa odseku 1 doručí podľa odseku 9 toto vyhlásenie v tom istom kalendárnom roku, v ktorom doručil vyhlásenie podľa odseku 3.
(6) Ak policajt alebo profesionálny vojak podľa odseku 1, od ktorého vymeriavacieho základu na platenie poistného na výsluhové zabezpečenie a povinnosti platiť poistné na výsluhové zabezpečenie je odvodený nárok na rodičovský dôchodok, nemal vymeriavací základ na platenie poistného na výsluhové zabezpečenie alebo povinnosť platiť poistné na výsluhové zabezpečenie v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku, nárok na rodičovský dôchodok nezaniká, zaniká len nárok na výplatu rodičovského dôchodku a to od 1. januára príslušného kalendárneho roka.
(7) Na účely vzniku nároku na rodičovský dôchodok a nároku na jeho výplatu sa za príslušný kalendárny rok považuje kalendárny rok, za ktorý sa posudzuje splnenie podmienok na vznik nároku na rodičovský dôchodok a jeho výplatu.
(8) Vyhlásenie podľa odsekov 1, 3 a 5 nevyvoláva právne účinky voči rodičovskému dôchodku poberateľa dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku, ktorého nárok na rodičovský dôchodok nie je odvodený od policajta alebo profesionálneho vojaka podľa odseku 1, ktorý vyhlásenie urobil.
(9) Vyhlásenie podľa odsekov 1, 3 a 5 doručuje
a) policajt podľa odseku 1 príslušnému útvaru sociálneho zabezpečenia ministerstva,
b) profesionálny vojak podľa odseku 1 Vojenskému úradu sociálneho zabezpečenia.
§ 78c
Určenie sumy rodičovského dôchodku
(1) Suma rodičovského dôchodku v príslušnom kalendárnom roku sa určí ako 1,5 % jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacích základov policajta alebo profesionálneho vojaka podľa § 78b ods. 1, od ktorého je odvodený nárok na rodičovský dôchodok, za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku, z ktorých bolo zaplatené poistné na výsluhové zabezpečenie, najviac ako 1,5 % jednej dvanástiny 1,2-násobku všeobecného vymeriavacieho základu podľa osobitného predpisu3f) platného v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku; na zmeny vymeriavacích základov po 31. októbri kalendárneho roka predchádzajúceho príslušnému kalendárnemu roku sa neprihliada.
(2) Úhrn súm rodičovských dôchodkov viacerých poberateľov dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku v príslušnom kalendárnom roku určených z úhrnu vymeriavacích základov jedného policajta alebo profesionálneho vojaka podľa § 78b ods. 1, od ktorého je odvodený nárok na rodičovský dôchodok, je najviac 3 % jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacích základov tohto policajta alebo profesionálneho vojaka podľa § 78b ods. 1 za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku, z ktorých bolo zaplatené poistné na výsluhové zabezpečenie, a najviac 3 % jednej dvanástiny 1,2-násobku všeobecného vymeriavacieho základu podľa osobitného predpisu3f) platného v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku; na zmeny vymeriavacích základov po 31. októbri kalendárneho roka predchádzajúceho príslušnému kalendárnemu roku sa neprihliada.
(3) Suma rodičovského dôchodku sa určí podľa odsekov 1 a 2, aj ak sú podmienky nároku na rodičovský dôchodok a nároku na jeho výplatu splnené len za časť kalendárneho mesiaca.
§ 78d
Rodičovský dôchodok nepodlieha výkonu rozhodnutia podľa osobitných predpisov.“
Doterajšia šiesta časť až ôsma časť sa označujú ako siedma časť až deviata časť.
3. Za § 84 sa vkladá § 84a, ktorý znie:
„§ 84a
(1) Policajt a profesionálny vojak predkladá vyhlásenie podľa § 78b ods. 1 na predpísanom tlačive vydanom útvarom sociálneho zabezpečenia ministerstva a Vojenským úradom sociálneho zabezpečenia.
(2) O priznaní rodičovského dôchodku sa písomné rozhodnutie nevyhotovuje.
(3) Útvar sociálneho zabezpečenia ministerstva a Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia posúdi splnenie podmienok vzniku nároku na rodičovský dôchodok a nároku na jeho výplatu do 90 dní odo dňa doručenia písomného vyhlásenia podľa § 78b ods. 1. Túto lehotu môže primerane predĺžiť vedúci útvaru sociálneho zabezpečenia ministerstva alebo riaditeľ Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia; dôvody predĺženia lehoty sa oznámia policajtovi alebo profesionálnemu vojakovi podľa § 78b ods. 1, ktorý predkladá vyhlásenie.
(4) Na rodičovský dôchodok sa primerane vzťahujú ustanovenia § 84 ods. 5, § 100 ods. 2, § 105, § 106, § 113 až § 117 a 120.“
4. V § 94 ods. 1 sa písmeno b) dopĺňa štrnástym bodom, ktorý znie:
„14. rodičovský dôchodok a na úhradu nákladov spojených s jeho výplatou,“.
5. V § 94 sa za odsek 3 vkladá nový odsek 4, ktorý znie:
„(4) Finančné prostriedky na úhradu nákladov na rodičovský dôchodok a úhradu nákladov spojených s jeho výplatou podľa odseku 1 písm. b) štrnásteho bodu sa poukazujú podľa odseku 2 na osobitný účet útvaru sociálneho zabezpečenia ministerstva a Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia, ktoré vyplácajú rodičovský dôchodok prostredníctvom rozpočtových výdavkov štátneho rozpočtu Ministerstva financií Slovenskej republiky.“
Doterajší odsek 4 sa označuje ako odsek 5.
6. § 95 sa dopĺňa písmenom f), ktoré znie:
„f) úhradu nákladov na rodičovský dôchodok a úhradu nákladov spojených s jeho výplatou.“.
7. Za § 143an sa vkladá § 143ao, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 143ao
Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. júla 2023
(1) Poberateľovi dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku vzniká nárok na rodičovský dôchodok a nárok na jeho výplatu aj za obdobie pred 1. júlom 2023, najskôr od 1. januára 2023, ak splnil podmienky podľa § 78b ods. 1.
(2) Nárok na rodičovský dôchodok a nárok na jeho výplatu vznikne poberateľovi dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku od prvého dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom sú splnené podmienky podľa § 78b ods. 1, najskôr od 1. januára 2023, ak policajt a profesionálny vojak doručí písomné vyhlásenie o vzniku nároku podľa § 78b ods. 9 najneskôr do 31. augusta 2023.
(3) Nárok na rodičovský dôchodok a jeho výplatu vznikne aj poberateľovi dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku, ak policajt a profesionálny vojak, ktorého služobný pomer skončil, doručí do 31. augusta 2023 vyhlásenie podľa § 78b ods. 9 a sú splnené podmienky uvedené v § 78b ods. 1.
(4) O nároku na rodičovský dôchodok, ktorý vznikol do 31. augusta 2023, a nároku na jeho výplatu, rozhodne útvar sociálneho zabezpečenia a Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia najneskôr do 31. decembra 2023.
(5) Nárok na rodičovský dôchodok za rok 2023 a nárok na jeho výplatu trvá do 31. decembra 2023, aj ak podmienky nároku na rodičovský dôchodok a nároku na jeho výplatu poberateľ dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku prestal spĺňať po 31. auguste 2023.
(6) Za rok 2023 sa rodičovský dôchodok vyplatí v jednej úhrnnej splátke, a to do 31. marca 2024.“
Nasledujúci článok sa primerane preznačí.
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2023, čo sa premietne do článku o účinnosti.
V súvislosti s navrhovanou zmenou sa primerane upraví názov návrhu zákona.
7. V čl. II sa slová „mája“ nahrádzajú slovami „júla“.
V súvislosti s predloženým pozmeňujúcim návrhom navrhujem, aby sa o pozmeňujúcom návrhu z časti IV spoločnej správy výborov (1397a) hlasovalo osobitne.
Toľko k prvému pozmeňujúcemu návrhu, teraz prejdem na druhý pozmeňujúci návrh. Ten sa týka tzv. oranžovej obálky.
Navrhujeme, alebo navrhuje sa povinnosť pre Sociálnu poisťovňu viesť elektronický účet poistenca, ktorý súčasne v záujme predchádzania duplicít nahrádza pasívny individuálny účet poistenca. Uvedené sa navrhuje v súlade s vývojom aplikačnej praxe Sociálnej poisťovne, v rámci ktorej sú realizované požiadavky na užívateľsky prístupnejší, prívetivejší nástroj pasívnej aj aktívnej komunikácie medzi Sociálnou poisťovňou a poistencom realizovaný v rámci webového sídla Sociálnej poisťovne.
Elektronický účet poistenca napĺňa požiadavky na realizáciu informatizácie verejnej správy, v rámci ktorej by mal byť vytvorený čo najväčší priestor na efektívnu komunikáciu v online prostredí bez potreby osobných návštev pobočky Sociálnej poisťovne a zasielania dokumentov v listinnej podobe. Zároveň sa však navrhuje ponechať priestor aj na listinnú komunikáciu v prípade, ak poistenec takúto formu komunikácie preferuje. Konkrétne sa navrhuje, aby Sociálna poisťovňa na žiadosť poistenca zaslala informáciu vedenú na elektronickom účte poistenca do 60 dní od doručenia žiadosti, a to v rozsahu určenom Sociálnou poisťovňou, pričom takto už poskytnuté informácie Sociálna poisťovňa neposkytuje opakovane v priebehu tohto istého kalendárneho roka.
Súčasne navrhujeme s kolegami, aby v prípade potreby mohlo ministerstvo ustanoviť všeobecne záväzným právnym predpisom minimálny rozsah funkcionalít elektronického účtu poistenca, ak takúto reguláciu bude považovať za potrebnú. Za účelom informovania poistenca a jeho predpokladaným budúcich dôchodkových nárokov sa navrhuje zavedenie povinnosti pre Sociálnu poisťovňu zasielať poistencovi, osobe, ktorá bola dôchodkovo poistená aspoň jeden deň, informáciu o predpokladaných dôchodkových nárokoch z dôchodkového poistenia a starobného dôchodkového sporenia, to znamená tzv. dôchodková prognóza. Navrhujeme, aby sa dôchodková prognóza sprístupnila prostredníctvom pasívneho prístupu k elektronickému účtu poistenca do 31. mája príslušného kalendárneho roka, pričom údaje v nej uvedené by mali vychádzať zo stavu k 31. decembru predchádzajúceho kalendárneho roka. Okrem týchto základných údajov navrhujeme, aby dôchodková prognóza obsahovala aj informáciu o prognózach starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia a dôchodkového sporenia.
Prečítam teda druhý pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Milana Krajniaka, Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.
1. V čl. I sa za bod 4 vkladajú nové body 5 až 9, ktoré znejú:
5. V § 226 ods. 1 písmeno a) znie:
„a) viesť elektronický účet poistenca, ktorý obsahuje informácie o sociálnom poistení poistenca,“.
6. V § 226 odseky 2 a 3 znejú:
„(2) Sociálna poisťovňa
a) umožní poistencovi prostredníctvom svojho webového sídla bezplatný prístup k jeho elektronickému účtu,
b) zašle raz ročne na žiadosť poistenca informáciu vedenú na elektronickom účte poistenca v rozsahu určenom Sociálnou poisťovňou, a to do 60 dní od doručenia žiadosti.
(3) Všeobecne záväzným právnym predpisom, ktorý vydá ministerstvo, možno ustanoviť minimálny rozsah funkcionalít elektronického účtu poistenca.“
7. V § 226 sa vypúšťa odsek 4.
Doterajšie odseky 5 až 8 sa označujú ako odseky 4 až 7.
8. V § 226 ods. 4 sa slová „písm. a), n)“ nahrádzajú slovami „písm. n)“.
9. Za § 226a sa vkladá § 226b, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 226b Dôchodková prognóza
(1) Sociálna poisťovňa vyhotovuje dôchodkovú prognózu na účel informovania poistenca o jeho predpokladaných dôchodkových nárokoch z dôchodkového poistenia a starobného dôchodkového sporenia.1)
(2) Sociálna poisťovňa poistencovi sprístupní prostredníctvom pasívneho prístupu na elektronickom účte poistenca do 31. mája príslušného kalendárneho roka dôchodkovú prognózu k 31. decembru kalendárneho roka predchádzajúceho príslušnému kalendárnemu roku. Sociálna poisťovňa písomne zašle poistencovi dôchodkovú prognózu podľa prvej vety, ak poistenec neoznámil Sociálnej poisťovni, že dôchodkovú prognózu žiada sprístupniť výlučne prostredníctvom elektronického účtu poistenca.
(3) Príslušný kalendárny rok podľa odseku 2 je
a) kalendárny rok, ktorý nasleduje po kalendárnom roku, v ktorom bol poistenec po dovŕšení 18 rokov veku prvýkrát dôchodkovo poistený,
b) každý piaty kalendárny rok, ktorý nasleduje po kalendárnom roku určenom podľa písmena a) do dovŕšenia 50 rokov veku poistenca,
c) každý kalendárny rok, ktorý nasleduje po kalendárnom roku určenom podľa písmena a) po dovŕšení 50 rokov veku poistenca, do
1. priznania starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku, alebo
2. dovŕšenia dôchodkového veku, ak ide o poberateľa invalidného dôchodku.
(4) Dôchodková prognóza obsahuje
a) meno, priezvisko a rodné číslo poistenca,
b) dátum, ku ktorému sa vzťahujú informácie uvedené v dôchodkovej prognóze,
c) dôchodkový vek poistenca alebo predpokladaný dôchodkový vek poistenca,
d) získané obdobie dôchodkového poistenia,
e) aktuálnu hodnotu priemerného osobného mzdového bodu,
f) informáciu o základnej prognóze starobného dôchodku a starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia,1) ktorá zahŕňa základný scenár, optimistický scenár a pesimistický scenár vychádzajúci z možných ekonomických scenárov a z možných scenárov vývoja parametrov, ktoré majú vplyv na výšku starobného dôchodku a starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia,1)
g) informáciu o alternatívnej prognóze starobného dôchodku a starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia1) alebo informáciu o alternatívnej prognóze starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia1) a predčasného starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia1) vychádzajúce z možnej
1. účasti poistenca na starobnom dôchodkovom sporení,1)
2. zmeny skutočností rozhodujúcich pre určenie starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia1) a predčasného starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia,1)
h) informáciu o vplyve inflácie na výšku prognózovaného starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia1) a predčasného starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia,1)
i) informácie týkajúce sa poistenca, ktorému bola dôchodková prognóza poskytnutá, o stave plnenia podmienok nároku na starobný dôchodok a predčasný starobný dôchodok,
j) všeobecné informácie o starobnom dôchodku, predčasnom starobnom dôchodku, starobnom dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia1) a predčasnom starobnom dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia,1)
k) všeobecné informácie o dôchodkovej prognóze.
(5) Sociálna poisťovňa uchováva dôchodkovú prognózu desať rokov od jej sprístupnenia, najdlhšie do
a) priznania starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku poistenca, alebo
b) dovŕšenia dôchodkového veku poistenca, ak ide o poberateľa invalidného dôchodku.
(6) Všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo, ustanoví
a) vzor dôchodkovej prognózy,
b) podrobnosti o obsahu dôchodkovej prognózy,
c) spôsob určenia predpokladaného dôchodkového veku poistenca,
d) parametre, predpoklady a pravidlá na určenie
1. základnej prognózy starobného dôchodku,
2. alternatívnej prognózy starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia1) a predčasného starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia,1)
3. vplyvu inflácie na výšku prognózovaného starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia1) a predčasného starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia.1)“
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Tieto body nadobúdajú účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku o účinnosti.
2. V čl. I sa za bod 5 vkladá nový bod 6, ktorý znie:
6. § 233 sa dopĺňa odsekom 18, ktorý znie:
„(18) Dôchodková správcovská spoločnosť je na účely zostavenia dôchodkovej prognózy povinná Sociálnej poisťovni elektronicky a v lehotách ňou určených bezplatne poskytovať údaje o sporiteľovi podľa osobitného predpisu,1) a to jeho rodné číslo, prognózu jeho starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia1) a prognózu jeho predčasného starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia.1) Dôchodková správcovská spoločnosť vytvorí prognózu predčasného starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia1) poistenca, ktorý je sporiteľom podľa osobitného predpisu,1) podľa parametrov, predpokladov a pravidiel ustanovených všeobecne záväzným právnym predpisom vydaným podľa § 226b ods. 6.“
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Tento bod nadobúda účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku o účinnosti.
3. Čl. I sa dopĺňa bodmi 7 a 8, ktoré znejú:
7. Za § 293ga sa vkladá § 293gb, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 293gb Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. januára 2024
Sociálna poisťovňa zašle prvýkrát dôchodkovú prognózu v roku 2026.“
8. Za § 294aa sa vkladá § 294ab, ktorý znie:
„§ 294ab
Zrušuje sa opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 157/2004 Z. z. ktorým sa ustanovujú náležitosti informácie o stave individuálneho účtu poistenca a náležitosti informácie o zmenách stavu individuálneho účtu poistenca v znení opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 372/2005 Z. z.“
Tieto body nadobúdajú účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku o účinnosti.
4. Za čl. I sa vkladajú nové čl. II a III, ktoré znejú:
„Čl. II
Zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 186/2004 Z. z., zákona č. 439/2004 Z. z., zákona č. 721/2004 Z. z., zákona č. 747/2004 Z. z., zákona č. 310/2006 Z. z., zákona č. 644/2006 Z. z., zákona č. 677/2006 Z. z., zákona č. 519/2007 Z. z., zákona č. 555/2007 Z. z., zákona č. 659/2007 Z. z., zákona č. 62/2008 Z. z., zákona č. 434/2008 Z. z., zákona č. 449/2008 Z. z., zákona č. 137/2009 Z. z., zákona č. 572/2009 Z. z., zákona č. 105/2010 Z. z., nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 355/2010 Z. z., zákona č. 543/2010 Z. z., zákona č. 334/2011 Z. z., zákona č. 546/2011 Z. z., zákona č. 547/2011 Z. z., zákona č. 252/2012 Z. z., zákona č. 413/2012 Z. z., zákona č. 132/2013 Z. z., zákona č. 352/2013 Z. z., zákona č. 183/2014 Z. z., zákona č. 301/2014 Z. z., zákona č. 25/2015 Z. z., zákona č. 140/2015 Z. z., zákona č. 91/2016 Z. z., zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 292/2016 Z. z., zákona č. 97/2017 Z. z., zákona č. 279/2017 Z. z., zákona č. 109/2018 Z. z., zákona č. 177/2018 Z. z., zákona č. 317/2018 Z. z., zákona č. 231/2019 Z. z., zákona č. 234/2019 Z. z., zákona č. 46/2020 Z. z., zákona č. 66/2020 Z. z., zákona č. 68/2020 Z. z., zákona č. 95/2020 Z. z., zákona č. 27512020 Z. z., zákona č. 296/2020 Z. z., zákona č. 310/2021 Z. z., zákona č. 101/2022 Z. z., zákona č. 125/2022 Z. z., zákona č. 352/2022 Z. z. a zákona č. 399/2022 Z. z. sa mení takto:
V § 108 ods. 1 prvej vete sa slová „jedného mesiaca“ nahrádzajú slovami „troch mesiacov“.
Čl. III
Zákon č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 747/2004 Z. z., zákona č. 584/2005 Z. z., zákona č. 310/2006 Z. z., zákona č. 555/2007 Z. z., zákona č. 659/2007 Z. z., zákona č. 449/2008 Z. z., zákona č. 186/2009 Z. z., zákona č. 557/2009 Z. z., zákona č. 520/2011 Z. z., zákona č. 318/2013 Z. z., zákona č. 352/2013 Z. z., zákona č. 301/2014 Z. z., zákona č. 375/2015 Z. z., zákona č. 91/2016 Z. z., zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 292/2016 Z. z., zákona č. 279/2017 Z. z., zákona č. 109/2018 Z. z., zákona č. 177/2018 Z. z., zákona č. 35/2019 Z. z., zákona 156/2019 Z. z., zákona č. 68/2020 Z. z., zákona č. 95/2020 Z. z., zákona č. 310/2021 Z. z., zákona č. 101/2022 Z. z. a zákona č. 410/2022 Z. z. sa mení takto:
V § 66a ods. 1 prvej vete sa slovo „dvoch“ nahrádza slovom „troch“.
Nasledujúci článok sa primerane prečísluje.
Tieto články nadobúdajú účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku o účinnosti. V tejto súvislosti sa primerane upraví aj názov návrhu zákona.
Toľko druhý pozmeňujúci návrh.
Predkladám tretí pozmeňujúci návrh k sporiteľom. Navrhujeme úpravu sadzby poistného na starobné poistenie plateného zamestnávateľom za zamestnancov tak, aby korešpondovala so sadzbou povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie. V úhrne by tieto sadzby mali každý rok, tak ako doteraz predstavovať 14 %, čo zodpovedá sadzbe poistného na stavebné poistenie, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý nie je sporiteľom v II. pilieri.
Uvedený návrh je súladný so schváleným znením zákona 352/2022 Z. z., ktorý sa mení a dopĺňa... ktorým sa mení a dopĺňa zákon o sociálnom poistení. Právna úprava sadzby poistného na starobné poistenie zavedená zákonom č. 352/2022 Z. z. bola vzhľadom na kolíziu legislatívneho procesu v rozpore s pôvodným zámerom zmenená zákonom č. 399/2022 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení. V prípade, ak by nedošlo k navrhovanej úprave sadzby poistného na starobné poistenie, vznikol by neodôvodnený rozdiel vo výške odvodového zaťaženia zamestnávateľa v závislosti od toho, či je zamestnanec účastný na starobnom dôchodkovom sporení, alebo nie. Z rovnakého dôvodu sa uvedené navrhuje primerane upraviť aj vo vzťahu k povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovej činnej osobe, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osobe štátu a sociálnej poisťovni.
Prečítam teda znenie tretieho pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Milana Krajniaka, Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (tlač 1397).
V čl. I sa za bod 4 vkladajú nové body 5 a 6, ktoré znejú:
5. V § 131 odsek 2 znie:
„(2) Sadzba poistného na starobné poistenie je pre
a) zamestnanca, ktorý je sporiteľ podľa osobitného predpisu 1) a nevypláca sa mu starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok podľa osobitného predpisu, 1), 4 % z vymeriavacieho základu,
b) zamestnávateľa za zamestnanca, ktorý je sporiteľ podľa osobitného predpisu 1) a nevypláca sa mu starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok podľa osobitného predpisu, 1) v:
1. v roku 2024 8,50 % z vymeriavacieho základu,
2. v rokoch 2025 a 2026 8,25 % z vymeriavacieho základu,
3. v roku 2027 a nasledujúcich rokoch 8 % z vymeriavacieho základu,
c) povinne dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá je sporiteľ podľa osobitného predpisu 1) a nevypláca sa jej starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok podľa osobitného predpisu, 1) dobrovoľne dôchodkovo poistenú osobu, ktorá je sporiteľ podľa osobitného predpisu, 1) a nevypláca sa jej starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok podľa osobitného predpisu, 1) štát za fyzické osoby uvedené v § 128 ods. 2, ktoré sú sporitelia podľa osobitného predpisu, 1) a nevypláca sa im starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok podľa osobitného predpisu 1) a Sociálnu poisťovňu za poberateľov úrazovej renty priznanej podľa § 88, ktorí do 31. júla 2006 nedovŕšili dôchodkový vek alebo im nebol priznaný predčasný starobný dôchodok a ktorí sú sporitelia podľa osobitného predpisu, 1) a nevypláca sa im starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok podľa osobitného predpisu 1) v:
1. v roku 2024 12,50 % z vymeriavacieho základu,
2. v rokoch 2025 a 2026 12,25 % z vymeriavacieho základu,
3. v roku 2027 a nasledujúcich rokoch 12 % z vymeriavacieho základu.“
6. V § 131 odsek 2 znie:
„(2) Sadzba poistného na starobné poistenie je pre
a) zamestnanca, ktorý je sporiteľ podľa osobitného predpisu, 1) 4 % z vymeriavacieho základu,
b) zamestnávateľa za zamestnanca, ktorý je sporiteľ podľa osobitného predpisu 1) a neuzatvoril zmluvu o poistení dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu,1)
1. v rokoch 2025 a 2026 8,25 % z vymeriavacieho základu,
2. v roku 2027 a nasledujúcich rokoch 8 % z vymeriavacieho základu,
c) povinne dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá je sporiteľ podľa osobitného predpisu1) a neuzatvorila zmluvu o poistení dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu, 1) dobrovoľne dôchodkovo poistenú osobu, ktorá je sporiteľ podľa osobitného predpisu 1) a neuzatvorila zmluvu o poistení dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu,1) štát za fyzické osoby uvedené v § 128 ods. 2, ktoré sú sporitelia podľa osobitného predpisu 1) a neuzatvorili zmluvu o poistení dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu 1) a Sociálnu poisťovňu za poberateľov úrazovej renty priznanej podľa § 88, ktorí do 31. júla 2006 nedovŕšili dôchodkový vek alebo im nebol priznaný predčasný starobný dôchodok a ktorí sú sporitelia podľa osobitného predpisu 1) a neuzatvorili zmluvu o poistení dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu 1) v:
1. v rokoch 2025 a 2026 12,25 % z vymeriavacieho základu,
2. v roku 2027 a nasledujúcich rokoch 12 % z vymeriavacieho základu.“
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Bod 5 nadobúda účinnosť 1. januára 2024 a bod 6 nadobúda účinnosť 1. januára 2025, čo sa premietne do článku o účinnosti.
2. Za čl. I sa vkladá nový čl. II, ktorý znie:
„Čl. II
Zákon č. 399/2022 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony sa mení takto:
1. V čl. 1 bode 125 § 123bj celom texte vrátane nadpisu sa slovo „2024“ nahrádza slovom „2025“ a slovo „2023“ sa nahrádza slovom „2024“.
2. V čl. II bode 10 § 293ga v celom texte vrátane nadpisu sa slovo „2024“ nahrádza slovom „2025“ a slovo „2023“ sa nahrádza slovom „2024“.
3. V čl. IV sa slová „1. januára 2024“ nahrádzajú slovami „1. januára 2025“.
Tento článok nadobúda účinnosť 1. júla 2023, čo sa premietne do článku o účinnosti. Nasledujúci článok sa primerane prečísluje.
V súvislosti s navrhovanou zmenou sa primerane upraví názov návrhu zákona.
Štvrtý pozmeňujúci návrh sa týka otcovskej dovolenky.
V nadväznosti na úpravu vylúčenia povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti zamestnancom alebo samostatne zárobkovou osobou v súvislosti s tehotenstvom, pôrodom, starostlivosťou o dieťa a nárokov na materské v navrhovanom bode 5 a 8 sa navrhuje aj úprava prerušenia ich povinného poistenia. Prerušenie poistenia nastane tak ako doteraz v období čerpania rodičovskej dovolenky v prípade zamestnanca a v prípade SZČO v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok. Ak v tomto období podľa vlastného vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne poistenej SZČO. Z tohto pravidla sa navrhuje výnimka, na základe ktorej sa poistenie zamestnanca alebo SZČO nepreruší v období, v ktorom im trvá nárok na výplatu materského alebo nárok na materské nevznikol z dôvodu nesplnenia podmienky získania najmenej 270 dní nemocenského poistenia. Keďže obdobie uvedené v predchádzajúcej vete sú obdobím vylúčenia povinnosti platiť poistné, nie je dôvod na prerušenie poistenia.
Taktiež s účinnosťou od 1. novembra 2022 bola schválená novela Zákonníka práce, ktorej cieľom vychádzajúc zo smernice Európskej únie bolo doplniť a spresniť ustanovenia, ktoré sa týkajú rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom rodičov a osôb s opatrovateľskými povinnosťami, napríklad inštitút tzv. otcovskej dovolenky. Zároveň bola schválená novela zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej v záujme transpozície záväzkov vyplývajúcich zo smernice Európskej únie 2019/1158, konkrétne v súvislosti s právom pracovníka na príspevok pri čerpaní otcovskej alebo rodičovskej dovolenky, otcovi dieťaťa vzniká nárok na materské v rozsahu 2 týždňov (14 kalendárnych dní) v období 6 týždňov narodenia dieťaťa. Prekážkou tohto nároku nie je poberanie materského alebo rodičovského príspevku matkou dieťaťa.
Vzhľadom na to, že obdobie poberania materského iným poistencom - otcom je v podmienkach Slovenskej republiky v porovnaní s inými krajinami Európskej únie nastavené nadštandardne, tak celkové obdobie poberanie materského napríklad 28 týždňov sa rozdeľuje na dve obdobia poberania materského. Napríklad 2 týždne a 26 týždňov, to je z období otcovskej a rodičovskej dovolenky. V súvislosti s uvedeným preto navrhujeme spresniť úpravu vylúčenia povinnosti platiť poistné pre zamestnanca alebo povinne poistenú SZČO, ak zamestnancovi alebo povinne poistenej SZČO vznikne nárok na výplatu materského. Obdobie vylúčenia povinnosti platiť poistné bude totožné s obdobím trvania nároku na výplatu materského. Súčasne navrhujeme aj vylúčenie povinnosti platiť poistné uplatniť aj na prípady, ak ku vzniku nároku na materské nedošlo len z dôvodu, že nebola splnená podmienka nemocenského poistenia najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom v prípade poistenkyne alebo pred dňom, od ktorého žiada o priznanie materského v prípade iného poistenca, napríklad otca.
Prečítam teda štvrtý pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Milana Krajniaka, Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.
1. V čl. I sa pred doterajší bod 1 vkladajú nové body 1 a 2, ktoré znejú:
1. V § 26 ods. 1 písmeno e) znie:
„e) čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a) ak neplynie obdobie uvedené v § 140 ods. 1 písm. b).“
2. V § 26 ods. 4 písmeno d) znie:
„d) v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu 36) a v ktorom podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ak neplynie obdobie uvedené v § 140 ods. 2 písm. b),“.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Tieto body nadobúdajú účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku o účinnosti.
2. V čl. I sa za bod 4 vkladajú nové body 5 až 10, ktoré znejú:
5. V § 140 ods. 1 písmeno b) znie:
„b) v období, v ktorom
1. mu trvá nárok na výplatu materského,
2. by mu trval nárok na materské, ak nárok na materské nevznikol z dôvodu nesplnenia podmienky získania najmenej 270 dní nemocenského poistenia podľa § 48 ods. 1 alebo § 49 ods. 1,“.
6. V § 140 ods. 2 úvodnej vete sa vypúšťa slovo „od“.
7. V § 140 ods. 2 písm. a) sa pred slovo „jej“ vkladá slovo „od“.
8. V § 140 ods. 2 písmeno b) znie:
„b) v období, v ktorom
1. jej trvá nárok na výplatu materského,
2. by jej trval nárok na materské, ak nárok na materské nevznikol z dôvodu nesplnenia podmienky získania najmenej 270 dní nemocenského poistenia podľa § 48 ods. 1 alebo § 49 ods. 1,“.
9. V § 140 ods. 2 písm. c) a d) sa pred slovo „prvého“ vkladá slovo „od“.
10. V § 226 ods. 7 sa vypúšťajú slová „z dôvodu, že zamestnanec bol uznaný za dočasne práceneschopného,“ a za slová „§ 140 ods. 1“ sa vkladajú slová „písm. a) až e)“.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Tieto body nadobúdajú účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku o účinnosti.
Ďakujem pekne.
Rozpracované
Videokanál poslanca
Uvádzajúci uvádza bod 18.5.2023 18:51 - 18:52 hod.
Miloš SvrčekCieľom návrhu zákona je zadefinovať mladšie historické vozidlá. Sú to vozidlá, ktoré majú preukaz mladšieho historického vozidla, ktorý vydá príslušný národný orgán Medzinárodnej organizácie historických vozidiel FIVA. Vozidlo musí byť vyrobené pred viac ako 20 rokmi, ale nie viac ako 30 rokmi a už sa nevyrába ako typ vozidla, je historicky zachované, udržiavané v pôvodnom stave a neprešlo žiadnou podstatnou zmenou...
Cieľom návrhu zákona je zadefinovať mladšie historické vozidlá. Sú to vozidlá, ktoré majú preukaz mladšieho historického vozidla, ktorý vydá príslušný národný orgán Medzinárodnej organizácie historických vozidiel FIVA. Vozidlo musí byť vyrobené pred viac ako 20 rokmi, ale nie viac ako 30 rokmi a už sa nevyrába ako typ vozidla, je historicky zachované, udržiavané v pôvodnom stave a neprešlo žiadnou podstatnou zmenou technických vlastností jeho hlavných súčastí, obvykle sa používa vo voľnom čase, je prihlásené v evidencii vozidiel a po dosiahnutí veku 30 rokov má nárok na preukaz historického vozidla.
Neustály pokrok, globalizácia a rastúci trh vyprodukovali milióny vozidiel, ktoré z historického, technického, dizajnového či z hľadiska významu pre automobilizmus neprinášajú takú hodnotu, aby existoval dôvod na ich zachovanie v neúmerných množstvách, a to z ekologického i bezpečnostného pohľadu a tiež z hľadiska uvádzania... uchádzania o významný status historického vozidla.
Predkladaný návrh zákona nemá žiaden vplyv na štátny rozpočet, vplyvy na podnikateľské prostredie a je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a normálnymi zákonmi.
Ďakujem pekne.
Uvádzajúci uvádza bod 18.5.2023 18:47 - 18:48 hod.
Miloš SvrčekĎalším cieľom návrhu zákona je úprava ustanovení v oblasti prevádzky verejných prístavov na zabezpečenie efektívnejšieho vymáhania dodržiavania prevádzkového poriadku verejných prístavov.
Ďakujem pekne.
Uvádzajúci uvádza bod 18.5.2023 18:43 - 18:44 hod.
Miloš SvrčekCieľom návrhu zákona je reagovať na podnety občanov, ktorí žiadajú poskytovanie osvedčenia listín a podpisov na listinách prostredníctvom poštového podniku poskytujúceho univerzálnu službu, a to z dôvodu, že poštový podnik disponuje jednak širokou sieťou pôšt na celom území Slovenskej republiky, t. j. geografickou dostupnosťou, ako aj časovou dostupnosťou, nakoľko sú napríklad veľké pošty, resp. pošty v...
Cieľom návrhu zákona je reagovať na podnety občanov, ktorí žiadajú poskytovanie osvedčenia listín a podpisov na listinách prostredníctvom poštového podniku poskytujúceho univerzálnu službu, a to z dôvodu, že poštový podnik disponuje jednak širokou sieťou pôšt na celom území Slovenskej republiky, t. j. geografickou dostupnosťou, ako aj časovou dostupnosťou, nakoľko sú napríklad veľké pošty, resp. pošty v nákupných strediskách otvorené aj cez víkendy. Obce a okresné úrady vykonávajúce osvedčovanie listín a podpisov na listinách len v obmedzenom časovom rozsahu v rámci úradných hodín, čím nie je zabezpečená dostatočná časová dostupnosť pre občanov, čo spôsobuje nespokojnosť a znížený komfort zo strany občanov.
Cieľom je taktiež rozšírenie poskytovania osvedčení listín a podpisov na listinách aj prostredníctvom poštového podniku, čím by sa zabezpečilo občanom poskytovanie väčšieho rozsahu služieb pre riešenie najčastejšej životnej situácie v komerčnej sfére, ako aj pri komunikácii s orgánmi verejnej moci prostredníctvom poštového podniku.
Ďakujem pekne.
Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.5.2023 16:33 - 16:33 hod.
Miloš SvrčekVystúpenie s faktickou poznámkou 18.5.2023 16:29 - 16:31 hod.
Miloš SvrčekA, samozrejme, sú tam ďalšie veci, ako aj generálny pardon Sociálnej poisťovne, alebo ďalšie veci. A spomínala si predovšetkým tú Sociálnu poisťovňu, tu sa ukazuje opodstatnenosť tejto inštitúcie a veľmi chcem poďakovať ľuďom, ktorí pracujú na týchto pobočkách, že dávajú fakt veľkú robotu do toho, aby pomáhali celému systému, aby fungoval.
Myslím si, že máme byť na čo hrdí, a ešte raz ďakujem za podporu pri tomto zákone.
Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.5.2023 16:15 - 16:17 hod.
Miloš SvrčekPán poslanec, ďakujem ti za vystúpenie. Áno, musím s tebou súhlasiť. Rodičovský zavie... príspevok alebo rodičovský dôchodok sa zaviedol, aby sa zmiernila diskriminácia matiek, ktoré vychovali viac pracujúcich detí. A tým, že sa venovali výchove, a v tom čase platili oveľa menšie odvody do dôchodkového systému, majú aj nižšie dôchodky. Čiže aspoň touto cestou sa rodičovským bonusom alebo rodičovským dôchodkom...
Pán poslanec, ďakujem ti za vystúpenie. Áno, musím s tebou súhlasiť. Rodičovský zavie... príspevok alebo rodičovský dôchodok sa zaviedol, aby sa zmiernila diskriminácia matiek, ktoré vychovali viac pracujúcich detí. A tým, že sa venovali výchove, a v tom čase platili oveľa menšie odvody do dôchodkového systému, majú aj nižšie dôchodky. Čiže aspoň touto cestou sa rodičovským bonusom alebo rodičovským dôchodkom chcelo pomôcť práve tejto skupine ľudí.
A ja mám informáciu, avšak je to aj verejne vonku, že sa podporí okolo 850-tisíc dôchodcov momentálne, a práve aj preto sme prišli spoločne s kolegom Lukáčom s týmto poslaneckým návrhom, aby sa myslelo aj na 50-tisíc taktiež príslušníkov ozbrojených zborov, resp. ich rodičov, aby aj oni dostávali rodičovský príspevok. Čiže ja pevne verím, že tento návrh zákona prejde.
A čo sa týka tvojho pozmeňujúceho návrhu, áno, tiež súhlasím s tým, že veľmi nesúvisí s pôvodným návrhom, ale na druhej strane dáva to logiku, je opodstatnený. Ja som dokonca prekvapený, že to doteraz nefungovalo, takže ja určite budem odporúčať schválenie tvojho pozmeňujúceho návrhu a nemáme k tomu výhrady.
Takže ďakujem ešte raz za tvoje vystúpenie a súhlasím s tým, že dôchodcom alebo rodičom týchto pracujúcich detí, ktoré posielajú rodičovský bonus, tak určite im to pomôže aj v budúcnosti.
Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.5.2023 15:58 - 16:00 hod.
Miloš SvrčekPán poslanec, trošku ma irituje to, že stále tu kopeš do pána poslanca Krajniaka, že klamal, že nerozpráva pravdu, pritom ja si dobre pamätám, keď sme sedeli tu vzadu v miestnosti a boli tam sekční šéfovia aj zamestnanci ministerstva práce, bol tam tuším, ak sa dobre pamätám, aj pán kolega poslanec Kremský, kde sme riešili ešte zákon, ktorý predkladal on ako poslanec, a týkal sa dôchodkového systému. Čiže pamätám...
Pán poslanec, trošku ma irituje to, že stále tu kopeš do pána poslanca Krajniaka, že klamal, že nerozpráva pravdu, pritom ja si dobre pamätám, keď sme sedeli tu vzadu v miestnosti a boli tam sekční šéfovia aj zamestnanci ministerstva práce, bol tam tuším, ak sa dobre pamätám, aj pán kolega poslanec Kremský, kde sme riešili ešte zákon, ktorý predkladal on ako poslanec, a týkal sa dôchodkového systému. Čiže pamätám si, že si tam vtedy sedel, a riešila sa táto otázka, prečo... preto som teraz taký trošku prekvapený a zdvíham obočie, že stále rozprávaš, že klame, pretože tvrdil, že sa komunikovalo s tebou a že sa o týchto veciach aj rozprával ako minister s tebou. Čiže je to také trošku prekvapujúce pre mňa. Je vtipné aj to, že ráno, teda ešte v rámci písomnej rozpravy si hovoril, že tieto pozmeňováky boli pripravované na ministerstve práce, že ministerka je do toho - v úvodzovkách - komplotu zapojená a teraz v hodine otázok si zistil, že ministerka o tom nevie, čiže ráno si ju dourážal a teraz hovoríš úplne niečo iné.
A čo sa týka toho pozmeňováku, ktorý si teraz predložil, tak to je ďalší dvojaký meter, že na jednej strane hovoríš, že ty s našimi si sa nevedel ozrejmiť alebo oboznámiť, s tými pozmeňovákmi, o ktorých som už aj dávnejšie aj verejne hovoril, že potrebujeme riešiť tie technické legislatívne veci, ako napríklad príslušníkov SIS-ky, NBÚ, Vojenského spravodajstva a ďalších bezpečnostných zložiek, pretože by došlo k zverejneniu utajovanej skutočnosti, čiže legislatívne to potrebujeme riešiť.
A na druhej strane ty podáš svoj pozmeňujúci návrh, s ktorým ja ešte ani som nebol oboznámený, ani neviem, že si ho mal podať. Čiže to je ako taký dosť už okatý dvojaký meter.
Asi všetko, ďakujem.
Vystúpenie s procedurálnym návrhom 18.5.2023 11:24 - 11:24 hod.
Miloš SvrčekPoprosím, bod 67 (tlač 1399), zaradiť hlasovanie na koniec tejto riadnej schôdze, pretože máme tam ešte neschválený pozmeňujúci návrh ohľadne posunutia účinnosti, čiže aj keby došlo k schváleniu zákona, prezidentka by nám to vrátila, takže poprosím posunúť na koniec schôdze.
Poprosím, bod 67 (tlač 1399), zaradiť hlasovanie na koniec tejto riadnej schôdze, pretože máme tam ešte neschválený pozmeňujúci návrh ohľadne posunutia účinnosti, čiže aj keby došlo k schváleniu zákona, prezidentka by nám to vrátila, takže poprosím posunúť na koniec schôdze.
Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.5.2023 10:50 - 10:52 hod.
Miloš SvrčekČo sa týka tvojho vyjadrenia, že to pripravovalo ministerstvo práce a že sa budeš pýtať aj pani Gaborčákovej, aj nového premiéra Ódora, že čo to má znamenať, že táto úradnícka vláda pripravuje takto pozmeňováky. Tieto pozmeňováky boli riešené dlho, dlho predtým, ako nastúpila úradnícka vláda, alebo keď sa niekomu snívalo o nejakej úradníckej vláde.
A čo sa týka tej nekomunikácie, no vitaj v klube, kamarát, lebo ja som komunikoval a snažil sa dlhé mesiace komunikovať s ministerstvom spravodlivosti, ešte keď bola vaša kolegyňa pani ministerka Kolíková, a nedostal som žiadne odpovede na maily, dokonca som to riešil na koaličnej rade. A som im povedal, aspoň keby ste mi napísali choď do... choď preč alebo neotravuj, nevypisuj nám, ale ešte ani žiadnu odpoveď som nedostal. Len tu je rozdiel oproti tomu ministerstvu, že ministerstvo práce ti aspoň pomáhalo a ti odpísalo a komunikovalo, že majú natoľko slušnosť, takže nemáš rovnaký meter.
Takže čo sa týka toho postupu, ešte mám, pán kolega poslanec Tomáš predbehol, pretože ja sa veľmi dobre pamätám, keď bola odsunutá účinnosť mimoriadnej valorizácie dôchodkov až na budúci rok, a potom keď si pocítil ten hnev seniorov, tak si ju chcel vrátiť naspäť alebo sa pokúšaš vrátiť ju naspäť... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie 18.5.2023 9:07 - 10:11 hod.
Miloš SvrčekNakoľko Ústava Slovenskej republiky garantuje právo na asignáciu poistného z uhradeného poistného, navrhujeme, aby na účely nároku a nároku na výplatu rodičovského dôchodku bolo obdobím účasti na výsluhovom zabezpečení obdobie, počas ktorého policajt alebo profesionálny vojak mal vymeriavací základ na platenie poistného na výsluhové zabezpečenie a bol povinný platiť poistné na výsluhové zabezpečenie podľa zákona o výsluhovom zabezpečení, teda aby sa za to obdobie poistenia na účely posúdenia nároku na rodičovský dôchodok a jeho výplatu nepovažovalo obdobie poberania invalidného výsluhového dôchodku a obdobie, počas ktorého zákon o výsluhovom zabezpečení neukladá povinnosť platiť poistné.
Uvedené sa navrhuje rovnako upraviť aj ako v prípade poistenca poisteného podľa zákona o sociálnych poistencoch. To znamená, že nárok na výplatu rodičovského dôchodku nebude v príslušnom kalendárnom roku platiť... alebo patriť v prípade, ak dieťa, to znamená policajt alebo profesionálny vojak, počas celého kalendárneho roky dva... roka dva roky predchádzajúceho príslušného kalendárneho roku nemalo vymeriavací základ na platenie poistného na výsluhové zabezpečenie, alebo na dôchodkové poistenie.
Za účelom realizácie navrhovanej právnej úpravy nároku na rodičovský dôchodok poberateľov, čiže poberateľov dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku policajtov a profesionálnych vojakov, sa navrhuje rozšírenie informačnej povinnosti útvarov sociálneho zabezpečenia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Ministerstva obrany Slovenskej republiky, ministerstva spravodlivosti, Ministerstva financií Slovenskej republiky, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Policajného zboru, Ústavu na výkon väzby, Ústavu na výkon trestu odňatia slobody, detenčného ústavu, Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky a Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia o údaje o policajtovi a profesionálnom vojakovi za predchádzajúci kalendárny rok.
Uvedené údaje má v zmysle návrhu príslušný útvar sociálneho zabezpečenia a Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia zasielať do 1. septembra kalendárneho roku. Čiže návrh tohto zákona o sociálnom poistení predkladáme za účelom realizácie toho ústavného práva, ktoré sme zaviedli v 2020. do ústavy na... s účasťou na systéme primeraného hmotného zabezpečenia v starobe v prospech osoby, ktorá ho vychovala a ktorej je poskytované hmotné zabezpečenie v starobe.
Vaši rodičia, keď teraz o s nimi rozprávate, tak určite vám hovoria, že teraz prichádzajú v mesiacoch apríl a máj platby z rodičovského bonusu, z rodičovskej penzie, no a my chceme to tohto systému zahrnúť aj rodičov osôb, ktoré sú príslušníkmi ozbrojených zborov, ktoré som teraz vymenoval.
V tejto súvislosti máme však ešte štyri pozmeňujúci návrhy spoločne s pánom poslancom Krajniakom a pánom Lukáčom, ktoré riešia jednak legislatívnotechnické veci, jednak posun účinnosti, jednak otázku oranžovej obálky, jednak otázku postavenia sporiteľov a otcovskej dovolenky.
Čiže ja by som išiel na ten prvý pozmeňujúci návrh, ktorý rieši posun účinnosti. Navrhujeme ho predložiť z dôvodu potreby rozšírenia aj okruhu oprávnených osôb na nárok na rodičovský dôchodok a jeho výplatu. Chcem len doplniť, tento okruh o poberateľa invalidného výsluhového dôchodku vyplácaného, vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku, ktorý je rodič dieťaťa alebo poistenec, ktorému bolo dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť o rodičov, ak toto dieťa bolo dva pred príslušným kalendárnym rokom dôchodkovo poistené.
V tejto súvislosti navrhujeme v prechodnom ustanovení upraviť, že nárok na rodičovský dôchodok a nárok na jeho výplatu vzniká aj za obdobie pred 1. júlom 2023, najskôr od 1. januára 2023, ak boli v tomto období splnené podmienky nároku na rodičovský dôchodok a na jeho výplatu v znení účinnom od 1. januára... od 1. júla 2023 v súlade s čl. 39 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, zakotvujúcim právo každého rozhodnúť, že časť uhradenej dane alebo časť uhradenej platby spojenej s účasťou na systéme primeraného hmotného zabezpečenia v starobe, bude poskytnutá osobe, ktorá ho vychovala a ktorej je poskytované hmotné zabezpečenie v starobe, sa navrhuje zakotviť nárok na rodičovský dôchodok pre poberateľov dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku odvodený od aktívnych policajtov a profesionálnych vojakov, ktorí sú v služobnom útvare.
Navrhovaná právna úprava určuje vecnú príslušnosť útvarov sociálneho zabezpečenia ministerstiev, ktoré sú dotknuté, a taktiež Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia na konanie a rozhodovanie o rodičovskom dôchodku, ktorý je odvedený od aktívneho policajta a profesionálneho vojaka.
Chceme taktiež, aby sa vznik nároku na rodičovský dôchodok poberateľovi dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku vyžadoval aktívny prístup policajta alebo profesionálneho vojaka, ktorý svoje ústavné právo podľa čl. 39 ods. 5 ústavy (právo rozhodnúť) zrealizuje písomným vyhlásením, ktorým prejaví vôľu, že jeho rodičovi má vzniknúť právo na rodičovský dôchodok.
Navrhovanou úpravou taktiež chceme zakotviť podmienky vzniku, trvania a zániku nároku na rodičovský dôchodok odvodený od aktívneho policajta alebo profesionálneho vojaka s nepatrnými odlišnosťami v porovnaní s právnou úpravou obsiahnutou vo všeobecnom predpise o sociálnom poistení, a to z dôvodu vyššie uvedených osobitostí vyplývajúcich z právneho postavenia policajta alebo profesionálneho vojaka.
Taktiež chceme, aby prípadné trvanie služobného pomeru policajta a profesionálneho vojaka v období, kedy tento nemá vymeriavací základ alebo povinnosť platiť poistné na výsluhové zabezpečenie v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku, nemalo za následok zánik nároku na rodičovský dôchodok, ale len zánik nároku na jeho výplatu, a to od 1. januára príslušného kalendárneho roka. Ide napríklad o situácie zaradenia policajta alebo profesionálneho vojaka do neplatenej zálohy alebo mimo činnú štátnu službu, čerpanie služobného voľna bez nároku na služobný plat a podobne v zmysle zákona o sociálnom zabezpečení vojakov, teda aj policajtov.
Financovanie nákladov na rodičovský dôchodok a nákladov spojených s jeho výplatou sa navrhuje zabezpečiť zo štátneho rozpočtu štátu realizovaného prostredníctvom Ministerstva financií Slovenskej republiky. V tejto súvislosti túto navrhovanú právnu úpravu, teda táto navrhovaná úprava zakotvuje novú položku v príjmoch osobitného účtu, a to finančné prostriedky poskytované štátom na úhradu nákladov na rodičovský dôchodok a na úhradu nákladov spojených s jeho výplatou. Účinnosť navrhovanej právnej úpravy sa navrhuje na 1. júl tohto roka.
Teraz by som prečítal text tohto prvého pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu, ktorý rieši posun účinnosti.
Čiže pozmeňujúci a doplňujúci poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Milana Krajniaka, Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov
1. V čl. I bod 1 znie:
1. V § 66b ods. 1 úvodnej vete sa za slovami „dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku“ slovo „a“ nahrádza čiarkou a za slová „predpisu2) vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku“ sa vkladajú slová „a poberateľ invalidného výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu2) vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku“.
2. V čl. I sa vypúšťajú body 2 až 4.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
3. V čl. I bod 5 znie:
5. V § 233 ods. 11 sa za slová „Sociálnej poisťovni“ vkladá slovo „elektronicky“, slová „vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku a“ sa nahrádzajú slovami „vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku, poberateľovi invalidného výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu2) vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku a“, slová „výplaty výsluhového dôchodku“ sa nahrádzajú slovami „výplaty tohto dôchodku" a slová „výsluhový dôchodok“ sa nahrádzajú slovami „tento dôchodok“.
4. V čl. I sa za bod 5 vkladajú nové body 6 a 7, ktoré znejú:
6. Nad § 293fza sa vkladá nadpis „Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. júla 2023“.
7. Nadpis pod § 293fza sa vypúšťa.
Nasledujúci bod sa primerane prečísluje.
5. V čl. I bod 6 nie:
6. Za § 293fza) sa vkladá § 293fzb), ktorý znie:
„§ 293fzb
(1) Poberateľovi invalidného výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu2) vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku vzniká nárok na rodičovský dôchodok a nárok na jeho výplatu aj za obdobie pred 1. júlom 2023, najskôr od 1. januára 2023, v ktorom splnil podmienky nároku na rodičovský dôchodok a na jeho výplatu podľa § 66b v znení účinnom od 1. júla 2023.
(2) Na účely vzniku nároku poberateľa invalidného výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu2) vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku na rodičovský dôchodok v roku 2023
a) možno vyhlásenie podľa § 66b ods. 1 písm. a) druhého bodu a písm. b) druhého bodu urobiť do 31. augusta 2023,
b) splnenie podmienky podľa § 66b ods. 1 písm. a) druhého bodu a písm. b) druhého bodu sa posudzuje k 31. augustu 2023.
(3) O nároku na rodičovský dôchodok, ktorý poberateľovi invalidného výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu2) vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku vznikol do 31. augusta 2023, a nároku na jeho výplatu rozhodne Sociálna poisťovňa najneskôr do 31. decembra 2023.
(4) Nárok poberateľa invalidného výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu2) vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku na rodičovský dôchodok za rok 2023 a nárok na jeho výplatu trvá do 31. decembra 2023, aj ak podmienky nároku na rodičovský dôchodok a nároku na jeho výplatu poberateľ invalidného výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu2) vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku prestal spĺňať po 31. auguste 2023.“
6. Za čl. I sa vkladá nový čl. II, ktorý znie:
„Čl. II
Zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 447/2002 Z. z., zákona č. 534/2002 Z. z., zákona č. 463/2003 Z. z., zákona č. 365/2004 Z. z., zákona č. 732/2004 Z. z., zákona č. 592/2006 Z. z., zákona č. 274/2007 Z. z., zákona č. 519/2007 Z. z., zákona č. 643/2007 Z. z., zákona č. 61/2008 Z. z., zákona č. 445/2008 Z. z., zákona č. 449/2008 Z. z., zákona č. 58/2009 Z. z., zákona č. 59/2009 Z. z., zákona č. 70/2009 Z. z., zákona č. 82/2009 Z. z., zákona č. 285/2009 Z. z., zákona č. 543/2010 Z. z., zákona č. 220/2011 Z. z., zákona č. 185/2012 Z. z., zákona č. 80/2013 Z. z., zákona č. 140/2015 Z. z., zákona č. 281/2015 Z. z. zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 190/2018 Z. z., zákona č. 35/2019 Z. z., zákona č. 153/2019 Z. z., zákona č. 466/2019 Z. z., zákona č. 46/2020 Z. z., zákona č. 296/2020 Z. z., zákona č. 365/2020 Z. z., zákona č. 426/2020 Z. z., zákona č. 221/2021 Z. z., zákona č. 283/2021 Z. z., zákona č. 431/2021 Z. z., zákona č. 125/2022 Z. z. a zákona č. 420/2022 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 1 sa za odsek 1 vkladá nový odsek 2, ktorý znie:
„(2) Tento zákon upravuje podmienky vzniku nároku na rodičovský dôchodok a podmienky vzniku nároku na jeho výplatu, ak ide o rodiča, ktorého dieťa je zúčastnené na výsluhovom zabezpečení.“
Doterajšie odseky 2 a 3 sa označujú ako odseky 3 a 4.
2. Za piatu časť sa vkladá nová šiesta časť, ktorá vrátane nadpisu znie:
RODIČOVSKÝ DÔCHODOK
§ 78b
(1) Nárok na rodičovský dôchodok a nárok na jeho výplatu má poberateľ starobného dôchodku podľa osobitného predpisu,3f) poberateľ invalidného dôchodku podľa osobitného predpisu3f) vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku určeného podľa osobitného predpisu,3f) poberateľ výsluhového dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku určeného podľa osobitného predpisu3f) a poberateľ invalidného výsluhového dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku určeného podľa osobitného predpisu3f) (ďalej len „poberateľ dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku“), ak je rodičom policajta alebo profesionálneho vojaka, ktorý je jeho vlastným dieťaťom alebo osvojeným dieťaťom alebo je fyzickou osobou, ktorá vychovala policajta alebo profesionálneho vojaka, ktorý mu bol ako dieťa zverený do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, a tento policajt alebo profesionálny vojak mal vymeriavací základ na vyplatenie poistného na výsluhové zabezpečenie a bol povinný platiť poistné na výsluhové zabezpečenie v roku, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku, a písomne vyhlásil, že poberateľovi dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku má vzniknúť nárok na rodičovský dôchodok.
(2) Nárok na rodičovský dôchodok a nárok na jeho výplatu vzniká poberateľovi dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku od prvého dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bolo písomné vyhlásenie o vzniku nároku na rodičovský dôchodok doručené podľa odseku 9 a súčasne sú splnené podmienky podľa odseku 1.
(3) Ak policajt alebo profesionálny vojak podľa odseku 1 počas trvania služobného pomeru alebo do dvoch rokov po skončení služobného pomeru písomne vyhlási, že priznaný nárok na rodičovský dôchodok poberateľovi dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku má zaniknúť, tento nárok poberateľovi dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku zanikne uplynutím kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bolo toto písomné vyhlásenie doručené podľa odseku 9; toto vyhlásenie môže policajt alebo profesionálny vojak podľa odseku 1 urobiť len raz v priebehu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych rokov.
(4) Nárok na rodičovský dôchodok a nárok na jeho výplatu poberateľovi dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku zaniká aj uplynutím druhého kalendárneho roka nasledujúceho po roku, v ktorom sa skončil služobný pomer policajta alebo profesionálneho vojaka podľa odseku 1 alebo smrťou poberateľa dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku.
(5) Ak nárok na rodičovský dôchodok zanikol podľa odseku 3 a policajt alebo profesionálny vojak podľa odseku 1 písomne vyhlási, že nárok na rodičovský dôchodok má vzniknúť opätovne, tento nárok vznikne
a) prvým dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom je toto vyhlásenie doručené podľa odseku 9, ak policajt alebo profesionálny vojak podľa odseku 1 toto vyhlásenie doručí v období po uplynutí kalendárneho roka, v ktorom doručil vyhlásenie podľa odseku 3,
b) prvým dňom kalendárneho roka, ktorý nasleduje po roku, v ktorom zanikol nárok na rodičovský dôchodok podľa odseku 3, ak policajt alebo profesionálny vojak podľa odseku 1 doručí podľa odseku 9 toto vyhlásenie v tom istom kalendárnom roku, v ktorom doručil vyhlásenie podľa odseku 3.
(6) Ak policajt alebo profesionálny vojak podľa odseku 1, od ktorého vymeriavacieho základu na platenie poistného na výsluhové zabezpečenie a povinnosti platiť poistné na výsluhové zabezpečenie je odvodený nárok na rodičovský dôchodok, nemal vymeriavací základ na platenie poistného na výsluhové zabezpečenie alebo povinnosť platiť poistné na výsluhové zabezpečenie v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku, nárok na rodičovský dôchodok nezaniká, zaniká len nárok na výplatu rodičovského dôchodku a to od 1. januára príslušného kalendárneho roka.
(7) Na účely vzniku nároku na rodičovský dôchodok a nároku na jeho výplatu sa za príslušný kalendárny rok považuje kalendárny rok, za ktorý sa posudzuje splnenie podmienok na vznik nároku na rodičovský dôchodok a jeho výplatu.
(8) Vyhlásenie podľa odsekov 1, 3 a 5 nevyvoláva právne účinky voči rodičovskému dôchodku poberateľa dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku, ktorého nárok na rodičovský dôchodok nie je odvodený od policajta alebo profesionálneho vojaka podľa odseku 1, ktorý vyhlásenie urobil.
(9) Vyhlásenie podľa odsekov 1, 3 a 5 doručuje
a) policajt podľa odseku 1 príslušnému útvaru sociálneho zabezpečenia ministerstva,
b) profesionálny vojak podľa odseku 1 Vojenskému úradu sociálneho zabezpečenia.
§ 78c
Určenie sumy rodičovského dôchodku
(1) Suma rodičovského dôchodku v príslušnom kalendárnom roku sa určí ako 1,5 % jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacích základov policajta alebo profesionálneho vojaka podľa § 78b ods. 1, od ktorého je odvodený nárok na rodičovský dôchodok, za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku, z ktorých bolo zaplatené poistné na výsluhové zabezpečenie, najviac ako 1,5 % jednej dvanástiny 1,2-násobku všeobecného vymeriavacieho základu podľa osobitného predpisu3f) platného v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku; na zmeny vymeriavacích základov po 31. októbri kalendárneho roka predchádzajúceho príslušnému kalendárnemu roku sa neprihliada.
(2) Úhrn súm rodičovských dôchodkov viacerých poberateľov dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku v príslušnom kalendárnom roku určených z úhrnu vymeriavacích základov jedného policajta alebo profesionálneho vojaka podľa § 78b ods. 1, od ktorého je odvodený nárok na rodičovský dôchodok, je najviac 3 % jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacích základov tohto policajta alebo profesionálneho vojaka podľa § 78b ods. 1 za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku, z ktorých bolo zaplatené poistné na výsluhové zabezpečenie, a najviac 3 % jednej dvanástiny 1,2-násobku všeobecného vymeriavacieho základu podľa osobitného predpisu3f) platného v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku; na zmeny vymeriavacích základov po 31. októbri kalendárneho roka predchádzajúceho príslušnému kalendárnemu roku sa neprihliada.
(3) Suma rodičovského dôchodku sa určí podľa odsekov 1 a 2, aj ak sú podmienky nároku na rodičovský dôchodok a nároku na jeho výplatu splnené len za časť kalendárneho mesiaca.
§ 78d
Rodičovský dôchodok nepodlieha výkonu rozhodnutia podľa osobitných predpisov.“
Doterajšia šiesta časť až ôsma časť sa označujú ako siedma časť až deviata časť.
3. Za § 84 sa vkladá § 84a, ktorý znie:
„§ 84a
(1) Policajt a profesionálny vojak predkladá vyhlásenie podľa § 78b ods. 1 na predpísanom tlačive vydanom útvarom sociálneho zabezpečenia ministerstva a Vojenským úradom sociálneho zabezpečenia.
(2) O priznaní rodičovského dôchodku sa písomné rozhodnutie nevyhotovuje.
(3) Útvar sociálneho zabezpečenia ministerstva a Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia posúdi splnenie podmienok vzniku nároku na rodičovský dôchodok a nároku na jeho výplatu do 90 dní odo dňa doručenia písomného vyhlásenia podľa § 78b ods. 1. Túto lehotu môže primerane predĺžiť vedúci útvaru sociálneho zabezpečenia ministerstva alebo riaditeľ Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia; dôvody predĺženia lehoty sa oznámia policajtovi alebo profesionálnemu vojakovi podľa § 78b ods. 1, ktorý predkladá vyhlásenie.
(4) Na rodičovský dôchodok sa primerane vzťahujú ustanovenia § 84 ods. 5, § 100 ods. 2, § 105, § 106, § 113 až § 117 a 120.“
4. V § 94 ods. 1 sa písmeno b) dopĺňa štrnástym bodom, ktorý znie:
„14. rodičovský dôchodok a na úhradu nákladov spojených s jeho výplatou,“.
5. V § 94 sa za odsek 3 vkladá nový odsek 4, ktorý znie:
„(4) Finančné prostriedky na úhradu nákladov na rodičovský dôchodok a úhradu nákladov spojených s jeho výplatou podľa odseku 1 písm. b) štrnásteho bodu sa poukazujú podľa odseku 2 na osobitný účet útvaru sociálneho zabezpečenia ministerstva a Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia, ktoré vyplácajú rodičovský dôchodok prostredníctvom rozpočtových výdavkov štátneho rozpočtu Ministerstva financií Slovenskej republiky.“
Doterajší odsek 4 sa označuje ako odsek 5.
6. § 95 sa dopĺňa písmenom f), ktoré znie:
„f) úhradu nákladov na rodičovský dôchodok a úhradu nákladov spojených s jeho výplatou.“.
7. Za § 143an sa vkladá § 143ao, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 143ao
Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. júla 2023
(1) Poberateľovi dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku vzniká nárok na rodičovský dôchodok a nárok na jeho výplatu aj za obdobie pred 1. júlom 2023, najskôr od 1. januára 2023, ak splnil podmienky podľa § 78b ods. 1.
(2) Nárok na rodičovský dôchodok a nárok na jeho výplatu vznikne poberateľovi dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku od prvého dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom sú splnené podmienky podľa § 78b ods. 1, najskôr od 1. januára 2023, ak policajt a profesionálny vojak doručí písomné vyhlásenie o vzniku nároku podľa § 78b ods. 9 najneskôr do 31. augusta 2023.
(3) Nárok na rodičovský dôchodok a jeho výplatu vznikne aj poberateľovi dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku, ak policajt a profesionálny vojak, ktorého služobný pomer skončil, doručí do 31. augusta 2023 vyhlásenie podľa § 78b ods. 9 a sú splnené podmienky uvedené v § 78b ods. 1.
(4) O nároku na rodičovský dôchodok, ktorý vznikol do 31. augusta 2023, a nároku na jeho výplatu, rozhodne útvar sociálneho zabezpečenia a Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia najneskôr do 31. decembra 2023.
(5) Nárok na rodičovský dôchodok za rok 2023 a nárok na jeho výplatu trvá do 31. decembra 2023, aj ak podmienky nároku na rodičovský dôchodok a nároku na jeho výplatu poberateľ dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku prestal spĺňať po 31. auguste 2023.
(6) Za rok 2023 sa rodičovský dôchodok vyplatí v jednej úhrnnej splátke, a to do 31. marca 2024.“
Nasledujúci článok sa primerane preznačí.
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2023, čo sa premietne do článku o účinnosti.
V súvislosti s navrhovanou zmenou sa primerane upraví názov návrhu zákona.
7. V čl. II sa slová „mája“ nahrádzajú slovami „júla“.
V súvislosti s predloženým pozmeňujúcim návrhom navrhujem, aby sa o pozmeňujúcom návrhu z časti IV spoločnej správy výborov (1397a) hlasovalo osobitne.
Toľko k prvému pozmeňujúcemu návrhu, teraz prejdem na druhý pozmeňujúci návrh. Ten sa týka tzv. oranžovej obálky.
Navrhujeme, alebo navrhuje sa povinnosť pre Sociálnu poisťovňu viesť elektronický účet poistenca, ktorý súčasne v záujme predchádzania duplicít nahrádza pasívny individuálny účet poistenca. Uvedené sa navrhuje v súlade s vývojom aplikačnej praxe Sociálnej poisťovne, v rámci ktorej sú realizované požiadavky na užívateľsky prístupnejší, prívetivejší nástroj pasívnej aj aktívnej komunikácie medzi Sociálnou poisťovňou a poistencom realizovaný v rámci webového sídla Sociálnej poisťovne.
Elektronický účet poistenca napĺňa požiadavky na realizáciu informatizácie verejnej správy, v rámci ktorej by mal byť vytvorený čo najväčší priestor na efektívnu komunikáciu v online prostredí bez potreby osobných návštev pobočky Sociálnej poisťovne a zasielania dokumentov v listinnej podobe. Zároveň sa však navrhuje ponechať priestor aj na listinnú komunikáciu v prípade, ak poistenec takúto formu komunikácie preferuje. Konkrétne sa navrhuje, aby Sociálna poisťovňa na žiadosť poistenca zaslala informáciu vedenú na elektronickom účte poistenca do 60 dní od doručenia žiadosti, a to v rozsahu určenom Sociálnou poisťovňou, pričom takto už poskytnuté informácie Sociálna poisťovňa neposkytuje opakovane v priebehu tohto istého kalendárneho roka.
Súčasne navrhujeme s kolegami, aby v prípade potreby mohlo ministerstvo ustanoviť všeobecne záväzným právnym predpisom minimálny rozsah funkcionalít elektronického účtu poistenca, ak takúto reguláciu bude považovať za potrebnú. Za účelom informovania poistenca a jeho predpokladaným budúcich dôchodkových nárokov sa navrhuje zavedenie povinnosti pre Sociálnu poisťovňu zasielať poistencovi, osobe, ktorá bola dôchodkovo poistená aspoň jeden deň, informáciu o predpokladaných dôchodkových nárokoch z dôchodkového poistenia a starobného dôchodkového sporenia, to znamená tzv. dôchodková prognóza. Navrhujeme, aby sa dôchodková prognóza sprístupnila prostredníctvom pasívneho prístupu k elektronickému účtu poistenca do 31. mája príslušného kalendárneho roka, pričom údaje v nej uvedené by mali vychádzať zo stavu k 31. decembru predchádzajúceho kalendárneho roka. Okrem týchto základných údajov navrhujeme, aby dôchodková prognóza obsahovala aj informáciu o prognózach starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia a dôchodkového sporenia.
Prečítam teda druhý pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Milana Krajniaka, Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.
1. V čl. I sa za bod 4 vkladajú nové body 5 až 9, ktoré znejú:
5. V § 226 ods. 1 písmeno a) znie:
„a) viesť elektronický účet poistenca, ktorý obsahuje informácie o sociálnom poistení poistenca,“.
6. V § 226 odseky 2 a 3 znejú:
„(2) Sociálna poisťovňa
a) umožní poistencovi prostredníctvom svojho webového sídla bezplatný prístup k jeho elektronickému účtu,
b) zašle raz ročne na žiadosť poistenca informáciu vedenú na elektronickom účte poistenca v rozsahu určenom Sociálnou poisťovňou, a to do 60 dní od doručenia žiadosti.
(3) Všeobecne záväzným právnym predpisom, ktorý vydá ministerstvo, možno ustanoviť minimálny rozsah funkcionalít elektronického účtu poistenca.“
7. V § 226 sa vypúšťa odsek 4.
Doterajšie odseky 5 až 8 sa označujú ako odseky 4 až 7.
8. V § 226 ods. 4 sa slová „písm. a), n)“ nahrádzajú slovami „písm. n)“.
9. Za § 226a sa vkladá § 226b, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 226b Dôchodková prognóza
(1) Sociálna poisťovňa vyhotovuje dôchodkovú prognózu na účel informovania poistenca o jeho predpokladaných dôchodkových nárokoch z dôchodkového poistenia a starobného dôchodkového sporenia.1)
(2) Sociálna poisťovňa poistencovi sprístupní prostredníctvom pasívneho prístupu na elektronickom účte poistenca do 31. mája príslušného kalendárneho roka dôchodkovú prognózu k 31. decembru kalendárneho roka predchádzajúceho príslušnému kalendárnemu roku. Sociálna poisťovňa písomne zašle poistencovi dôchodkovú prognózu podľa prvej vety, ak poistenec neoznámil Sociálnej poisťovni, že dôchodkovú prognózu žiada sprístupniť výlučne prostredníctvom elektronického účtu poistenca.
(3) Príslušný kalendárny rok podľa odseku 2 je
a) kalendárny rok, ktorý nasleduje po kalendárnom roku, v ktorom bol poistenec po dovŕšení 18 rokov veku prvýkrát dôchodkovo poistený,
b) každý piaty kalendárny rok, ktorý nasleduje po kalendárnom roku určenom podľa písmena a) do dovŕšenia 50 rokov veku poistenca,
c) každý kalendárny rok, ktorý nasleduje po kalendárnom roku určenom podľa písmena a) po dovŕšení 50 rokov veku poistenca, do
1. priznania starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku, alebo
2. dovŕšenia dôchodkového veku, ak ide o poberateľa invalidného dôchodku.
(4) Dôchodková prognóza obsahuje
a) meno, priezvisko a rodné číslo poistenca,
b) dátum, ku ktorému sa vzťahujú informácie uvedené v dôchodkovej prognóze,
c) dôchodkový vek poistenca alebo predpokladaný dôchodkový vek poistenca,
d) získané obdobie dôchodkového poistenia,
e) aktuálnu hodnotu priemerného osobného mzdového bodu,
f) informáciu o základnej prognóze starobného dôchodku a starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia,1) ktorá zahŕňa základný scenár, optimistický scenár a pesimistický scenár vychádzajúci z možných ekonomických scenárov a z možných scenárov vývoja parametrov, ktoré majú vplyv na výšku starobného dôchodku a starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia,1)
g) informáciu o alternatívnej prognóze starobného dôchodku a starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia1) alebo informáciu o alternatívnej prognóze starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia1) a predčasného starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia1) vychádzajúce z možnej
1. účasti poistenca na starobnom dôchodkovom sporení,1)
2. zmeny skutočností rozhodujúcich pre určenie starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia1) a predčasného starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia,1)
h) informáciu o vplyve inflácie na výšku prognózovaného starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia1) a predčasného starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia,1)
i) informácie týkajúce sa poistenca, ktorému bola dôchodková prognóza poskytnutá, o stave plnenia podmienok nároku na starobný dôchodok a predčasný starobný dôchodok,
j) všeobecné informácie o starobnom dôchodku, predčasnom starobnom dôchodku, starobnom dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia1) a predčasnom starobnom dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia,1)
k) všeobecné informácie o dôchodkovej prognóze.
(5) Sociálna poisťovňa uchováva dôchodkovú prognózu desať rokov od jej sprístupnenia, najdlhšie do
a) priznania starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku poistenca, alebo
b) dovŕšenia dôchodkového veku poistenca, ak ide o poberateľa invalidného dôchodku.
(6) Všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo, ustanoví
a) vzor dôchodkovej prognózy,
b) podrobnosti o obsahu dôchodkovej prognózy,
c) spôsob určenia predpokladaného dôchodkového veku poistenca,
d) parametre, predpoklady a pravidlá na určenie
1. základnej prognózy starobného dôchodku,
2. alternatívnej prognózy starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia1) a predčasného starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia,1)
3. vplyvu inflácie na výšku prognózovaného starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia1) a predčasného starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia.1)“
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Tieto body nadobúdajú účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku o účinnosti.
2. V čl. I sa za bod 5 vkladá nový bod 6, ktorý znie:
6. § 233 sa dopĺňa odsekom 18, ktorý znie:
„(18) Dôchodková správcovská spoločnosť je na účely zostavenia dôchodkovej prognózy povinná Sociálnej poisťovni elektronicky a v lehotách ňou určených bezplatne poskytovať údaje o sporiteľovi podľa osobitného predpisu,1) a to jeho rodné číslo, prognózu jeho starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia1) a prognózu jeho predčasného starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia.1) Dôchodková správcovská spoločnosť vytvorí prognózu predčasného starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia1) poistenca, ktorý je sporiteľom podľa osobitného predpisu,1) podľa parametrov, predpokladov a pravidiel ustanovených všeobecne záväzným právnym predpisom vydaným podľa § 226b ods. 6.“
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Tento bod nadobúda účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku o účinnosti.
3. Čl. I sa dopĺňa bodmi 7 a 8, ktoré znejú:
7. Za § 293ga sa vkladá § 293gb, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 293gb Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. januára 2024
Sociálna poisťovňa zašle prvýkrát dôchodkovú prognózu v roku 2026.“
8. Za § 294aa sa vkladá § 294ab, ktorý znie:
„§ 294ab
Zrušuje sa opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 157/2004 Z. z. ktorým sa ustanovujú náležitosti informácie o stave individuálneho účtu poistenca a náležitosti informácie o zmenách stavu individuálneho účtu poistenca v znení opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 372/2005 Z. z.“
Tieto body nadobúdajú účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku o účinnosti.
4. Za čl. I sa vkladajú nové čl. II a III, ktoré znejú:
„Čl. II
Zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 186/2004 Z. z., zákona č. 439/2004 Z. z., zákona č. 721/2004 Z. z., zákona č. 747/2004 Z. z., zákona č. 310/2006 Z. z., zákona č. 644/2006 Z. z., zákona č. 677/2006 Z. z., zákona č. 519/2007 Z. z., zákona č. 555/2007 Z. z., zákona č. 659/2007 Z. z., zákona č. 62/2008 Z. z., zákona č. 434/2008 Z. z., zákona č. 449/2008 Z. z., zákona č. 137/2009 Z. z., zákona č. 572/2009 Z. z., zákona č. 105/2010 Z. z., nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 355/2010 Z. z., zákona č. 543/2010 Z. z., zákona č. 334/2011 Z. z., zákona č. 546/2011 Z. z., zákona č. 547/2011 Z. z., zákona č. 252/2012 Z. z., zákona č. 413/2012 Z. z., zákona č. 132/2013 Z. z., zákona č. 352/2013 Z. z., zákona č. 183/2014 Z. z., zákona č. 301/2014 Z. z., zákona č. 25/2015 Z. z., zákona č. 140/2015 Z. z., zákona č. 91/2016 Z. z., zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 292/2016 Z. z., zákona č. 97/2017 Z. z., zákona č. 279/2017 Z. z., zákona č. 109/2018 Z. z., zákona č. 177/2018 Z. z., zákona č. 317/2018 Z. z., zákona č. 231/2019 Z. z., zákona č. 234/2019 Z. z., zákona č. 46/2020 Z. z., zákona č. 66/2020 Z. z., zákona č. 68/2020 Z. z., zákona č. 95/2020 Z. z., zákona č. 27512020 Z. z., zákona č. 296/2020 Z. z., zákona č. 310/2021 Z. z., zákona č. 101/2022 Z. z., zákona č. 125/2022 Z. z., zákona č. 352/2022 Z. z. a zákona č. 399/2022 Z. z. sa mení takto:
V § 108 ods. 1 prvej vete sa slová „jedného mesiaca“ nahrádzajú slovami „troch mesiacov“.
Čl. III
Zákon č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 747/2004 Z. z., zákona č. 584/2005 Z. z., zákona č. 310/2006 Z. z., zákona č. 555/2007 Z. z., zákona č. 659/2007 Z. z., zákona č. 449/2008 Z. z., zákona č. 186/2009 Z. z., zákona č. 557/2009 Z. z., zákona č. 520/2011 Z. z., zákona č. 318/2013 Z. z., zákona č. 352/2013 Z. z., zákona č. 301/2014 Z. z., zákona č. 375/2015 Z. z., zákona č. 91/2016 Z. z., zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 292/2016 Z. z., zákona č. 279/2017 Z. z., zákona č. 109/2018 Z. z., zákona č. 177/2018 Z. z., zákona č. 35/2019 Z. z., zákona 156/2019 Z. z., zákona č. 68/2020 Z. z., zákona č. 95/2020 Z. z., zákona č. 310/2021 Z. z., zákona č. 101/2022 Z. z. a zákona č. 410/2022 Z. z. sa mení takto:
V § 66a ods. 1 prvej vete sa slovo „dvoch“ nahrádza slovom „troch“.
Nasledujúci článok sa primerane prečísluje.
Tieto články nadobúdajú účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku o účinnosti. V tejto súvislosti sa primerane upraví aj názov návrhu zákona.
Toľko druhý pozmeňujúci návrh.
Predkladám tretí pozmeňujúci návrh k sporiteľom. Navrhujeme úpravu sadzby poistného na starobné poistenie plateného zamestnávateľom za zamestnancov tak, aby korešpondovala so sadzbou povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie. V úhrne by tieto sadzby mali každý rok, tak ako doteraz predstavovať 14 %, čo zodpovedá sadzbe poistného na stavebné poistenie, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý nie je sporiteľom v II. pilieri.
Uvedený návrh je súladný so schváleným znením zákona 352/2022 Z. z., ktorý sa mení a dopĺňa... ktorým sa mení a dopĺňa zákon o sociálnom poistení. Právna úprava sadzby poistného na starobné poistenie zavedená zákonom č. 352/2022 Z. z. bola vzhľadom na kolíziu legislatívneho procesu v rozpore s pôvodným zámerom zmenená zákonom č. 399/2022 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení. V prípade, ak by nedošlo k navrhovanej úprave sadzby poistného na starobné poistenie, vznikol by neodôvodnený rozdiel vo výške odvodového zaťaženia zamestnávateľa v závislosti od toho, či je zamestnanec účastný na starobnom dôchodkovom sporení, alebo nie. Z rovnakého dôvodu sa uvedené navrhuje primerane upraviť aj vo vzťahu k povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovej činnej osobe, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osobe štátu a sociálnej poisťovni.
Prečítam teda znenie tretieho pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Milana Krajniaka, Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (tlač 1397).
V čl. I sa za bod 4 vkladajú nové body 5 a 6, ktoré znejú:
5. V § 131 odsek 2 znie:
„(2) Sadzba poistného na starobné poistenie je pre
a) zamestnanca, ktorý je sporiteľ podľa osobitného predpisu 1) a nevypláca sa mu starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok podľa osobitného predpisu, 1), 4 % z vymeriavacieho základu,
b) zamestnávateľa za zamestnanca, ktorý je sporiteľ podľa osobitného predpisu 1) a nevypláca sa mu starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok podľa osobitného predpisu, 1) v:
1. v roku 2024 8,50 % z vymeriavacieho základu,
2. v rokoch 2025 a 2026 8,25 % z vymeriavacieho základu,
3. v roku 2027 a nasledujúcich rokoch 8 % z vymeriavacieho základu,
c) povinne dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá je sporiteľ podľa osobitného predpisu 1) a nevypláca sa jej starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok podľa osobitného predpisu, 1) dobrovoľne dôchodkovo poistenú osobu, ktorá je sporiteľ podľa osobitného predpisu, 1) a nevypláca sa jej starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok podľa osobitného predpisu, 1) štát za fyzické osoby uvedené v § 128 ods. 2, ktoré sú sporitelia podľa osobitného predpisu, 1) a nevypláca sa im starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok podľa osobitného predpisu 1) a Sociálnu poisťovňu za poberateľov úrazovej renty priznanej podľa § 88, ktorí do 31. júla 2006 nedovŕšili dôchodkový vek alebo im nebol priznaný predčasný starobný dôchodok a ktorí sú sporitelia podľa osobitného predpisu, 1) a nevypláca sa im starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok podľa osobitného predpisu 1) v:
1. v roku 2024 12,50 % z vymeriavacieho základu,
2. v rokoch 2025 a 2026 12,25 % z vymeriavacieho základu,
3. v roku 2027 a nasledujúcich rokoch 12 % z vymeriavacieho základu.“
6. V § 131 odsek 2 znie:
„(2) Sadzba poistného na starobné poistenie je pre
a) zamestnanca, ktorý je sporiteľ podľa osobitného predpisu, 1) 4 % z vymeriavacieho základu,
b) zamestnávateľa za zamestnanca, ktorý je sporiteľ podľa osobitného predpisu 1) a neuzatvoril zmluvu o poistení dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu,1)
1. v rokoch 2025 a 2026 8,25 % z vymeriavacieho základu,
2. v roku 2027 a nasledujúcich rokoch 8 % z vymeriavacieho základu,
c) povinne dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá je sporiteľ podľa osobitného predpisu1) a neuzatvorila zmluvu o poistení dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu, 1) dobrovoľne dôchodkovo poistenú osobu, ktorá je sporiteľ podľa osobitného predpisu 1) a neuzatvorila zmluvu o poistení dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu,1) štát za fyzické osoby uvedené v § 128 ods. 2, ktoré sú sporitelia podľa osobitného predpisu 1) a neuzatvorili zmluvu o poistení dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu 1) a Sociálnu poisťovňu za poberateľov úrazovej renty priznanej podľa § 88, ktorí do 31. júla 2006 nedovŕšili dôchodkový vek alebo im nebol priznaný predčasný starobný dôchodok a ktorí sú sporitelia podľa osobitného predpisu 1) a neuzatvorili zmluvu o poistení dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu 1) v:
1. v rokoch 2025 a 2026 12,25 % z vymeriavacieho základu,
2. v roku 2027 a nasledujúcich rokoch 12 % z vymeriavacieho základu.“
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Bod 5 nadobúda účinnosť 1. januára 2024 a bod 6 nadobúda účinnosť 1. januára 2025, čo sa premietne do článku o účinnosti.
2. Za čl. I sa vkladá nový čl. II, ktorý znie:
„Čl. II
Zákon č. 399/2022 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony sa mení takto:
1. V čl. 1 bode 125 § 123bj celom texte vrátane nadpisu sa slovo „2024“ nahrádza slovom „2025“ a slovo „2023“ sa nahrádza slovom „2024“.
2. V čl. II bode 10 § 293ga v celom texte vrátane nadpisu sa slovo „2024“ nahrádza slovom „2025“ a slovo „2023“ sa nahrádza slovom „2024“.
3. V čl. IV sa slová „1. januára 2024“ nahrádzajú slovami „1. januára 2025“.
Tento článok nadobúda účinnosť 1. júla 2023, čo sa premietne do článku o účinnosti. Nasledujúci článok sa primerane prečísluje.
V súvislosti s navrhovanou zmenou sa primerane upraví názov návrhu zákona.
Štvrtý pozmeňujúci návrh sa týka otcovskej dovolenky.
V nadväznosti na úpravu vylúčenia povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti zamestnancom alebo samostatne zárobkovou osobou v súvislosti s tehotenstvom, pôrodom, starostlivosťou o dieťa a nárokov na materské v navrhovanom bode 5 a 8 sa navrhuje aj úprava prerušenia ich povinného poistenia. Prerušenie poistenia nastane tak ako doteraz v období čerpania rodičovskej dovolenky v prípade zamestnanca a v prípade SZČO v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok. Ak v tomto období podľa vlastného vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne poistenej SZČO. Z tohto pravidla sa navrhuje výnimka, na základe ktorej sa poistenie zamestnanca alebo SZČO nepreruší v období, v ktorom im trvá nárok na výplatu materského alebo nárok na materské nevznikol z dôvodu nesplnenia podmienky získania najmenej 270 dní nemocenského poistenia. Keďže obdobie uvedené v predchádzajúcej vete sú obdobím vylúčenia povinnosti platiť poistné, nie je dôvod na prerušenie poistenia.
Taktiež s účinnosťou od 1. novembra 2022 bola schválená novela Zákonníka práce, ktorej cieľom vychádzajúc zo smernice Európskej únie bolo doplniť a spresniť ustanovenia, ktoré sa týkajú rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom rodičov a osôb s opatrovateľskými povinnosťami, napríklad inštitút tzv. otcovskej dovolenky. Zároveň bola schválená novela zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej v záujme transpozície záväzkov vyplývajúcich zo smernice Európskej únie 2019/1158, konkrétne v súvislosti s právom pracovníka na príspevok pri čerpaní otcovskej alebo rodičovskej dovolenky, otcovi dieťaťa vzniká nárok na materské v rozsahu 2 týždňov (14 kalendárnych dní) v období 6 týždňov narodenia dieťaťa. Prekážkou tohto nároku nie je poberanie materského alebo rodičovského príspevku matkou dieťaťa.
Vzhľadom na to, že obdobie poberania materského iným poistencom - otcom je v podmienkach Slovenskej republiky v porovnaní s inými krajinami Európskej únie nastavené nadštandardne, tak celkové obdobie poberanie materského napríklad 28 týždňov sa rozdeľuje na dve obdobia poberania materského. Napríklad 2 týždne a 26 týždňov, to je z období otcovskej a rodičovskej dovolenky. V súvislosti s uvedeným preto navrhujeme spresniť úpravu vylúčenia povinnosti platiť poistné pre zamestnanca alebo povinne poistenú SZČO, ak zamestnancovi alebo povinne poistenej SZČO vznikne nárok na výplatu materského. Obdobie vylúčenia povinnosti platiť poistné bude totožné s obdobím trvania nároku na výplatu materského. Súčasne navrhujeme aj vylúčenie povinnosti platiť poistné uplatniť aj na prípady, ak ku vzniku nároku na materské nedošlo len z dôvodu, že nebola splnená podmienka nemocenského poistenia najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom v prípade poistenkyne alebo pred dňom, od ktorého žiada o priznanie materského v prípade iného poistenca, napríklad otca.
Prečítam teda štvrtý pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Milana Krajniaka, Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.
1. V čl. I sa pred doterajší bod 1 vkladajú nové body 1 a 2, ktoré znejú:
1. V § 26 ods. 1 písmeno e) znie:
„e) čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a) ak neplynie obdobie uvedené v § 140 ods. 1 písm. b).“
2. V § 26 ods. 4 písmeno d) znie:
„d) v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu 36) a v ktorom podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ak neplynie obdobie uvedené v § 140 ods. 2 písm. b),“.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Tieto body nadobúdajú účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku o účinnosti.
2. V čl. I sa za bod 4 vkladajú nové body 5 až 10, ktoré znejú:
5. V § 140 ods. 1 písmeno b) znie:
„b) v období, v ktorom
1. mu trvá nárok na výplatu materského,
2. by mu trval nárok na materské, ak nárok na materské nevznikol z dôvodu nesplnenia podmienky získania najmenej 270 dní nemocenského poistenia podľa § 48 ods. 1 alebo § 49 ods. 1,“.
6. V § 140 ods. 2 úvodnej vete sa vypúšťa slovo „od“.
7. V § 140 ods. 2 písm. a) sa pred slovo „jej“ vkladá slovo „od“.
8. V § 140 ods. 2 písmeno b) znie:
„b) v období, v ktorom
1. jej trvá nárok na výplatu materského,
2. by jej trval nárok na materské, ak nárok na materské nevznikol z dôvodu nesplnenia podmienky získania najmenej 270 dní nemocenského poistenia podľa § 48 ods. 1 alebo § 49 ods. 1,“.
9. V § 140 ods. 2 písm. c) a d) sa pred slovo „prvého“ vkladá slovo „od“.
10. V § 226 ods. 7 sa vypúšťajú slová „z dôvodu, že zamestnanec bol uznaný za dočasne práceneschopného,“ a za slová „§ 140 ods. 1“ sa vkladajú slová „písm. a) až e)“.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Tieto body nadobúdajú účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku o účinnosti.
Ďakujem pekne.