Ďakujem pekne za slovo. Bolo tu už otvorených viacero otázok. Ja sa budem venovať mne témy blízkej, a to je otázky dopravy a rozvoja dopravnej infraštruktúry na Slovensku.
V rámci programového vyhlásenia vlády je táto téma rozdelená do dvoch častí, a to sú tie krátkodobé a tie dlhodobé priority v rámci rozvoja dopravnej infraštruktúry. V rámci tohto programového vyhlásenia vlády sa na prvé miesto alebo v rámci úvodu dostala otázka...
Ďakujem pekne za slovo. Bolo tu už otvorených viacero otázok. Ja sa budem venovať mne témy blízkej, a to je otázky dopravy a rozvoja dopravnej infraštruktúry na Slovensku.
V rámci programového vyhlásenia vlády je táto téma rozdelená do dvoch častí, a to sú tie krátkodobé a tie dlhodobé priority v rámci rozvoja dopravnej infraštruktúry. V rámci tohto programového vyhlásenia vlády sa na prvé miesto alebo v rámci úvodu dostala otázka reformy verejnej osobnej dopravy, kde sa rieši ten nový zákon o verejnej osobnej dopravy, doprave vrátene príslušných vykonávacích predpisov. Vy zaiste viete, že v rámci druhého čítania teraz máme na júnovej schôdzi medzi vládnymi návrhmi aj zákon o verejnej osobnej doprave, kde sa riešia aj tarifné a prepravné podmienky medzi železničnou dopravou, prímestskou autobusovou dopravou a mestskou hromadou dopravou, ktoré by sa mali zjednotiť.
Cieľom tohto návrhu zákona, ktorý bol pripravovaný dlhé mesiace, pretože vychádzal aj z programového vyhlásenia ešte vlády z roku 2020 a potom obnovenej vlády 2021, teda zmenenej, cieľom je predovšetkým umožniť cestovanie na jeden cestovný doklad všetkými prostriedkami verejnej osobnej dopravy vo verejnom záujme. Ministerstvo dopravy pripravilo tento vládny návrh zákona, ktorým to má riešiť, a ja som rád, že prešiel tento návrh aj cez jednotlivé výbory, máme to v druhom čítaní a kvitujem aj to, že novo, teda vymenovaný pán minister Lančarič pokračuje v tomto legislatívnom procese a zákon o verejnej osobnej doprave tak jednoducho nevypadol z tejto, z tejto priority ministerstva dopravy.
Zároveň je to otázka podpory cestovného ruchu. Na rezorte dopravy podľa kompetenčného zákona sa rieši aj podpora cestovného ruchu. My veľmi dobre vieme, že čím si prešiel cestovný ruch na Slovensku počas pandémie COVID-19, počas poslednej energetickej krízy, že nám veľmi veľa oblastných organizácií cestovného ruchu doslova horko zaplakalo tým, v akých podmienkach pracovali. A ja som aj prišiel v rámci volebného obdobia s viacerými novelami alebo s viacerými návrhmi zákonov o podpore cestovného ruchu. Niektoré sa podarili, niektoré nie. Bohužiaľ, teraz na májovej schôdzi mi neprešiel o pár hlasov návrh zákona o podpore cestovného ruchu, ktorého cieľom bola práve tá úprava, harmonizácia legislatívnych rámcov s aktuálnymi potrebami v cestovnom ruchu. Ja som tam navrhoval, aby všetky tie veci, ktoré v programovom vyhlásení vlády z 2020 a ´21 boli vypracované, tak práve týmito, týmto návrhom som chcel zrealizovať tieto, toto programové vyhlásenie vlády, ale, bohužiaľ, snemovňa neposunula tento návrh zákona do druhého čítania. Osobitne ma mrzí, že sa tam vytvárali nové legislatívne procesné podmienky na spoluprácu medzi ministerstvom dopravy a ministerstvom kultúry napríklad, pretože máme aj tento destinačný manažment aj v tej otázke potom s ministerstvom regionálneho rozvoja a informatizácii.
Čo by som sa bližšie chcel dotknúť, tak to je mostný program. Mostný program je veľmi dôležitá vec, pretože mostný program rieši rekonštrukciu ciest I. triedy. Na Slovensku máme v žalostnom stave po tých desiatkach rokov mosty. V minulosti sa hovorilo o tom, že by sa v rámci verejno-súkromného partnerstva v rámci PPP projektov mohli, mohlo po vzore napríklad z Kalifornie, kde práve idú týmto procesom, riešiť cez súkromného partnera oprava týchto mostov, pretože do piatich rokov, ak mám správnu informáciu, tak 80 až 90 % mostov na Slovensku v rámci ciest I. triedy môže byť v tak kritickom stave, že veľká väčšina z nich sa môže uzatvoriť. Túto otázku riešila aj predchádzajúca vláda, aj predchádzajúce vedenie rezortu, dokonca to bolo aj v programovom vyhlásení vlády. Predchádzajúci minister pán Doležal sa snažil presadiť tento mostný program a práve chcel to riešiť tým spôsobom a tou cestou, ktorú som vám spomínal, cez verejno-súkromné partnerstvá. Ale, bohužiaľ, po rokovaniach aj s ministerstvom financií, pretože to je hlavne otázka financií, tento mostný program nebol zrealizovaný. Ja kvitujem aspoň to, že je uvedený a že je tento program vôbec otvorený v rámci súčasného PVV. Ale som dosť pesimistický a možno je to taká len, taký odkaz na to, že čo sme mali v predchádzajúcich programových vyhláseniach, ale, bohužiaľ, som tvrdý realista a môžem povedať, že v tejto veci sa neposunieme ďalej, pretože určite tam bude zamietavé stanovisko zo strany ministerstva financií.
Čo sa týka priorít so strategickým a medzinárodným významom, tak som rád, že je spomenuté v PVV, že sú spomenuté ustanovenia alebo otázky týkajúce sa pokračovania prípravy výstavby strategických úsekov TEN-T koridorov, ktoré prepájajú jednotlivé kúty Európy sever – juh, východ – západ. Samozrejme, Slovensko do toho patrí. Máme tu veľmi dôležité úseky Via Carpatia, R4, ktorá prepája Baltické more s Jadranským a s Čiernym morom a taktiež úseky D3 od poľskej hranice po Žilinu, v rámci ktorých sa pripravuje už dokumentácia na výstavbu týchto úsekov. A ja si pamätám, keď aj predchádzajúci minister pán Doležal v rámci pléna rozprával, že nie je týždňa, ak by vtedajší minister infraštruktúry pán Adamczyk nevolal svojmu slovenskému kolegovi a neotváral túto otázku. Tak práve preto sme prišli aj, ak si dobre pamätáte, bola k tomu veľmi búrlivá téma, búrlivá diskusia k zmene zákona 669/2007 o výstavbe dôležitých a strategických úsekov diaľnic a rýchlostných ciest, kde sme chceli zrýchliť tú prípravu aj čo sa týka zo strany Útvaru hodnoty za peniaze, z ministerstva financií, aj čo sa týka jednotlivých kompetencií ministerstva dopravy, kde sme dali do prílohy k tomuto zákonu, v prílohe č. 2 veľmi dôležité úseky D1 Turany – Hubová, Bidovce – štátna hranica po Slovenskú republiku a Ukrajinu. Taktiež D3 Žilinu – Kysucké Nové Mesto – Čadcu – Skalité, štátnu hranicu s Poľskou republikou a R4, tak ako som spomínal, Milhosť – Košice – Prešov – Giraltovce – Svidník a štátnu hranicu medzi Slovenskou republikou a Poľskou republikou.
Čo mi však chýba je zmienka o Štátnom fonde rozvoja bývania. Možno by som privítal, keby sa riešila aspoň otázka bytovej politiky, pretože je to veľmi dôležitý nástroj na riešenie bytovej politiky, máme určité záväzky aj do roku 2030, taktiež máme kopu tých subjektov, ktorých sa téma výstavby bytov na Slovensku týka, to znamená samosprávu, obce, vyššie územné celky, ktoré určite chcú od toho štátu, aby bol veľmi rýchly, no tak možno by som požiadal súčasnú vládu, aby spolupracovala aj pri presadení zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania, ktorý máme momentálne v druhom čítaní. Je to zákon, ktorým chceme otvoriť tému financovania, lepšieho, rýchlejšieho financovania, pretože máme možnosť vyčerpať 415 miliónov eur z eurofondov, z európskych štrukturálnych fondov do roku 2027. Čiže v prípade, ak by nedošlo k schváleniu teraz na tejto schôdzi, na júnovej schôdzi, tohto zákona, tak by nám prepadlo 415 miliónov eur. Zároveň je to otázka lepšej a rýchlejšej elektroniz... elektrif... elektronizácie systému, nastavujeme týmto poslaneckým návrhom možnosť rýchlejšieho podania žiadosti, vybavenia žiadosti a odpovede zo Štátneho fondu rozvoja bývania. A dokonca v prípade, ak preukážete 30 % energetickej úspory v rámci rekonštrukcie bytovej jednotky alebo bytového domu, tak sa vám 30 % tejto pôžičky odpúšťa.
Takže ja by som poprosil ešte zo strany vlády, že v prípade, ak by sme potrebovali prekonzultovať niektoré ustanovenia, predpokladám, že tam ešte bude predložený nejaký pozmeňujúci návrh v rámci otvorenej rozpravy, tak by som privítal takú kvalitnú, odbornú diskusiu, na ktorú som zvyknutý zo strany rezortu dopravy, a môžem aj pochváliť, čo sa týka odborných kapacít v rámci rezortu dopravy, že si svoju prácu robia veľmi dobre a to sú aj výsledky v prijatých zákonoch.
Posledná veta, chýba mi tam štátny fond dopravnej infraštruktúry, je to orgán, ktorý bol zrušený pred 20 rokmi, funguje v Českej republike a veľmi výrazným spôsobom by vedel nastaviť financovanie výstavby a rozvoja dopravnej infraštruktúry diaľnic, železníc a ciest.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis