Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.11.2022 o 9:40 hod.

Ing.

Dušan Muňko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.11.2022 9:40 - 9:40 hod.

Dušan Muňko Zobrazit prepis
Pán poslanec, veľmi správne si povedal, že táto petícia mala byť zaradená prvý bod tejto schôdzi, pretože tá situácia u seniorov je veľmi zlá. Veľmi zlá tým, že tá inflácia, tak jak hovorí guvernér Národnej banky, povedal, aká je k dnešnému dňu a aká bude do konca roka, sa blíži k 20 %. Česi riešili už vopred a dali svojim seniorom čiastku, ktorú naši dôchodcovia môžu len snívať. To isté spravili rakúski, Rakúšania. Rakúšania dali na každú rodinu 300 euro.
A a ďalšia vec, ktorá tam je, samozrejme, ktorá sa dotýka nielen minimálneho dôchodku, ale je hlavne veľmi ohrozené – invalidní dôchodcovia. Keď si zoberiete priemerný dôchodok invalidný, aký je a keď si zoberiete tí, čo majú 50 % a tí sú najviac ohrození a hlavne tí, ktorí sú ťažko postihnutí. Preto doporučujem, aby proste vláda zaujala čo najskôr k tejto problematike a k tejto petícii jasné stanovisko a povedala, jakým spôsobom bude riešiť seniorov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.10.2022 17:46 - 17:48 hod.

Dušan Muňko Zobrazit prepis
Pán podpredseda, ja ťa len doplním. Prekvapuje ma na tej ľavej strane, že ste sa ešte páni nezobudili. Veď Slovenská informačná služba dala relevantnú správu, ktorá tu bola prečítaná. Po nej sa zišli najvyšší čelní predstavitelia tohto štátu. Prezidentka republiky, predseda parlamentu, predseda vlády, aby prijali opatrenia na to, aby sa to, čo Slovenská informačná služba dala, aby sa ďalej nepokračovalo a čo sa stalo páni. No pokračuje sa ďalej. Vy si vôbec uvedomujete, že to je rozklad právneho štátu. Vy si uvedomujete ty z tých odpisov, ktoré tuná sú. Páni, veď sa zobuďte. Vy hovoríte o ministerke spravodlivosti. Pani ministerka spravodlivosti dávno nemala tam, čo robiť. Veď ešte nikdy v živote Slovenskej republiky nebolo ministerstvo spravodlivosti v takom stave v akom je dneska. Veď to pozastavil už nový minister spravodlivosti, ktorý tam je a vy ste sa stále nezobudili. Sedemkrát tu odvolávame ministra vnútra, vy ste sa nezobudili páni. Veď tie veci, ktoré dneska vychádzajú z ministerstva vnútra páni to je strach a hrúza. Ja sa vám divím páni, ak si vy myslíte, že vláda, ktorá príde po vás, nemusí to byť vláda akákoľvek, dôjde mladých ľudí. Páni, zráta vám to aj s číslom topánok a nemôže iné nič spraviť, lebo by páchala trestný čin, tak ako ich páchate vy dneska. Veď sa už zobuďte, čo sa tu deje. Veď príde tu minister financií a poobviňuje proste svojho koaličného partnera. Hovorí, že kradol. To isté povedal proste k Pellegrinimu poslancovi. Veď páni zobuďte sa konečne, že sme čelní, sme ústavní činitelia. Jak sa ten národ slovenský má pozerať na nás a vy tu obhajujete neobhájiteľné... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.10.2022 15:25 - 15:25 hod.

Dušan Muňko Zobrazit prepis
Pán poslanec, veľmi podrobne si rozobral a veľmi dobre v akom stave je dôchodkový systém. A ja kvitujem, že a podporíme, samozrejmá vec, 14. dôchodok. Chcem, samozrejmá vec, v druhom čítaní doplniť, ale chcem poprosiť, pán minister, napriek tomu, že situácia je taká, aká je, aby ste sa pozreli na invalidných dôchodcov. Pretože tí prakticky sú najviac postihnutí. Nakoniec aj výška invalidného dôchodku je najnižšia, keď to zoberiete z tej skupiny ľudí, ktorí sú najviac postihnutí. To je tak, ako tí, čo postihnutí, ktorí sú na dávkach hmotnej núdzi, tak proste invalidní dôchodcovia a ešte najhoršie sú tam dve kategórie tých invalidných dôchodcov. I keď tá prvá je už veľmi malá, ale proste sú tam. K tým by sa, aj prídeme s pozmeňovacím návrhom asi k tým invalidným dôchodkom, proste, aby sa zvýšili. Pretože tá čiastka je.
A to isté sa chcem vrátiť k valorizácii tých 2 %. Viete, tých krikľúňov, ktorých je tu k prvému pilieru a vôbec k valorizácii, že veď zoberte si jednu vec. Že zvýšime dôchodky nie za päť rokov, ale za desať rokov o 20 %. Zoberme priemerný dôchodok, ktorý dneska vieme, aký je, a zvýši sa ten dôchodok o 20 %. Viete, aká je to čiastka dôchodku? A skúste si, tí, čo tu hovoríte, čo stále hovoria k prvému pilieru, že to treba zmeniť. Skúste si pozrieť, a to teraz hovorím, aj my sa máme za niektoré veci, čo hanbiť, od roku 2004, čiže od 1. 1. 2005, kedy bola dôchodková reforma 461 tridsiatka, o koľko sa zvýšil priemerný dôchodok, proste veci. Samozrejmá vec, bolo to poznačené určitými výkyvmi, to, čo sme tu hovorili, že deflácia, ale proste jednoducho títo ľudia, starí ľudia, hlavne penzisti sú najviac ohrození. Čiže vítam to. A proste podporíme to a prídeme aj s návrhmi... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.10.2022 14:10 - 14:10 hod.

Dušan Muňko Zobrazit prepis
Pán poslanec, veľmi dobrý tvoj príhovor, respektíve tvoja vyčerpávajúca správa tak ako to vidíš zdravotníctvo. Ja som rád, že si spomenul všeobecných lekárov, ja spomeniem okrem všeobecných lekárov aj zubných lekárov a vrátim sa hlavne k zdravotníckemu personálu, hlavne k zdravotníckym sestrám a poviem prečo.
Povedal si veľmi správne, že pokiaľ sa týka, že treba tu robiť so zdravotníckymi školami, ale keď vezmete, a to hovorím teraz to, čo poznám zo Sociálnej poisťovne, koľko zdravotných sestier za rok je, tak vyštuduje a koľko ešte ostane za tie peniaze tam, tak tento problém neni vyriešený. A čím ho neskoršie budeme riešiť, tým bude horší. Ja som povedal, to čo sa snažia robiť Česi, že proste dávajú zelené karty a riešia to proste s Ukrajincami, riešia to s ľuďmi z východnej Európy. Treba spraviť tu. A druhá vec je, ten materiál, ktorý som ja voľakedy predložil, to vychádzalo zhruba, aby sme vôbec, aby sme posilnili veci a riešili zdravotné sestry, to bolo okolo 210 miliónov.
Ja vychádzam napriek tomu, že tá situácia v zdravotníctve je taká, aká je, ale poznám veci, pretože moje dcéry podnikajú v cestovnom ruchu a vieme, koľko zdravotných sestier je zhruba dneska vonku. Vieme a za aké peniaze. Pokiaľ tie sestry naše, ktoré sú v Rakúsku, v Česku proste nedostanú sa aspoň na tú úroveň, pán minister, budete mať problémy. Čiže ja som, keď prídete s akýmkoľvek návrhom, pokiaľ sa týka zdravotných sestier, proste riešenia tých vecí napriek tomu, že tých peňazí tam nie je, máme inú možnosť, kde je ďaleko viac peňazí a to je pokiaľ sa týka liekov, kde treba spraviť skutočne poriadok, ale treba riešiť zdravotné, lebo tie zdravotné sestry skutočne budeme mať s nimi problém.
Skryt prepis
 

28.9.2022 17:40 - 17:40 hod.

Dušan Muňko Zobrazit prepis
Pán poslanec, máme nadštandardné vzťahy, sme prakticky obaja vo finančnom výbore. Pripadalo mi to ako plač nad rozliatym mliekom. Dva a pol roka s malými výnimkami ste ho podporoval či už ako predsedu vlády, ktorý predkladal, alebo potom ako ministra financií jednotlivé zákony. Sám si povedal, že zajtra predložil znova ničím nepodložené 1,3 miliardy. Tak isto ako z večera do rána, večer bolo o 400 miliónov menej, na druhý deň ráno bolo o 400 miliónov viac. nehovoriac o tom, že tento človek, môže si to dovoliť len preto, že na čele vlády stojí bábka. A tá bábka bude sedieť ďalej, páni, vy ste ho tam dali, tak si uvedomte čo získate, keby ste sa znova vrátili do vlády. Znova to bude riadiť zozadu pán Matovič. Tak jak dneska sedí na úrade vlády a riadi. Páni, veď sa zobuďte. Zobuďte, kde túto krajinu vediete. Táto, títo ľudia vám to raz zrátajú. A zrátajú vám to aj ďalšie politické strany, ktoré sa do parlamentu dostanú, lebo s vami nemôžu ísť do koalície. Pretože vy ste jednoznačne rozvrátili, tí, čo prídu po vás, tých 17 miliárd budú musieť splácať, páni, a to nie je 17 miliárd. To bude ešte viac, pretože táto koalícia vydrží ďalej, voľby budú najskorej možno v druhej polovici budúceho roku. Takže páni, uvedomte si a zvážte, že či chcete sa vrátiť do tejto koalícii a zachovajte si aspoň trocha tvár.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2022 17:10 - 17:12 hod.

Dušan Muňko Zobrazit prepis
Pán poslanec Sulík, je ťažko vôbec veriť, to čo ste tu všetko povedali a teraz ste sa rozhodli odvolať bývalého koaličného partnera, bývalého predsedu vlády a ministra financií.
Keby ste toto boli spravili po deväťdesiatich dňoch, keď ste stúpili do koalícii, beriem a pochopím vás, že ste sa mýlili, pretože ste vedeli, že 10 rokov tento človek vyvádzal to isté, čo vyvádza dneska. No je ešte horšie, že vy ste sa rozhodli proste znova vstúpiť do koalícii, kde ste prakticky dva a pol roka robili rozvrat tejto spoločnosti. Zdravotníctvo v dezolátnom stave 1 500 lekárov dáva výpoveď, školstvo v dezolátnom stave, nevykryté veci váš minister mal, mám menovať všetky ďalšie veci, ktoré jednoducho ste sa dostali. A to nechcem povedať, čo tu povedal pán Viskupič, že verejné financie za dva a pol roka 17 miliárd deficit.
To je to ozdravenie tých verejných financií. A stále hovoríte o mafii smeráckej a neviem o fašistov tu jednoznačne...( Nezrozumiteľne vyslovené.) Po 28 rokoch ani ja už som bol presvedčený, že po vláde kelňu, respektívne pána Ľuptáka HZDS sa nemôže dostať situácia na Slovensku to, do čoho ste sa vy dneska ste túto republiku dostali.
Veď my kdekoľvek dojdeme, to je jedno teraz či ste z koalície alebo opozícii, tí ľudia nemôžu nájsť slušného slova. A po dneskajšej schôdzi, ktor, čo tu predvádzate, už ďalší nemusia ani vystúpiť. Lebo keď si to ľudia pozrú na televíznych obrazovkách, tak túto bandu treba vyhnať.
Páni, nehnevajte sa na mňa, či ste, či je to taká strana alebo aká strana. Jednoducho ľudia sú znechutení. Znechutení nielen tie, že majú ekonomické problémy, ale znechutenia, že po 28 rokoch zvolili takúto vládu. Páni spamätajte sa. Nehovoriac o tom nech...(Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.9.2022 15:10 - 15:10 hod.

Dušan Muňko Zobrazit prepis
Pán minister, viem, že ste v zložitej situácii, ale vrátim sa k jednej veci, čo ste povedali. V roku, z hľadiska kúpy akcií naspäť. Nešlo to, pretože 800 mil. tam bola pohľadávka Sberbanky, kde bolo, 750 mil. z Enelu požičala Sberbanka, 50 dala, bola to Dexia, naša banka, to bolo 800 miliónov. Keď sme to chceli kúpiť, konzorcium bánk vyprovokovalo to, že nielen zaplatiť 800-miliónovú pohľadávku, ale prakticky riešiť celú reštrukturalizáciu vtedy Slovenských elektrární. Preto sa ti kúpiť nedalo. Nechcem sa vracať k tej veci, pretože my sme od prvej chvíli, tak ja som bol ten, ktorý som podal žalobu voči Slovenským elektrárňam za vrátenie Gabčíkova naspäť, na 30 rokov to bolo, že to bola zlá privatizácia. Mám zmluvu od rakúskej právnickej firmy, kde povedali, že privatizácia Slovenských elektrární sa priečia dobrým mravom a že môžme do toho ísť. Nemohli sme do toho ísť, pretože jednoducho my by sme cez Brusel neboli prešli. Nechcem sa vracať k veciam, to, čo nám dávate za tom. Ale my vám len chceme pomôcť a čakáme proste, aby ste si vyjasnili veci. Ale keď je, že to chcete dneska, dneska ja, tá situácia, čo prijmeme, je zlá a každé riešenie je zlé a horšie. To je, bohužiaľ, tvrdá realita, a preto sme chceli vedieť a chceli sme vám dať čas, nič iné proste, aby sme si to vyblýskali. Lebo nič sa nezmení. Či ešte príde niečo, Európska únia, alebo nie. Európska únia na celej čiare zlyhala. To si darmo budeme hovoriť.
Skryt prepis
 

27.9.2022 14:40 - 14:40 hod.

Dušan Muňko Zobrazit prepis
Pán predseda, čiastočne ste mali pravdu, ale treba povedať jednu vec, že od novembra minule... respektíve od septembra minulého roku sme vás upozorňovali, že bude problém. Prišiel minister hospodárstva a povedal, že proste má memorandum. Jako mohlo podpísať Slovenské elektrárne memorandum na rok ´23, ´24, keď proste jednoducho mali elektrinu predanú? Čiže memorandum nebolo podpísané.
Ďalšia vec, pokiaľ sa týka, kto nechce zachraňovať, my aspoň nevieme zachrániť Slovenské elektrárne, pretože tie sú zadlžené 4,2 mld. Nehovoriac o tom, že tam treba dať ďalšie peniaze na to, aby to mohlo fungovať. Tam je konzorcium bánk, ktoré bude rozhodovať. Nie Křetínský ani slovenské, ani slovenský štát, alebo Slovenská republika nebude rozhodovať o Slovenských elektrárňach. Konzorcium bánk, ak to dajú do konkurzu proste, tak jednoducho si tam dajú aj svojho správcu. Jakonáhle sme to znárodnili, resp. to, čo navrhujete, sa nedoplatíme, pretože máme jednak na krku Enel a druhého veri... druhého majiteľa a máme ďalej podpísané zmluvy na burze v Lipsku.
Čiže prakticky je tu každé riešenie, ktoré je, je zle a horšie. Preto sme navrhovali, aby sme získali všetky informácie, ktoré jednoducho potrebujeme k tomu, aby sme sa správne mohli rozhodnúť. Ale k tomu musí povedať zásadné stanovisko regulačný úrad. Musí povedať proste, čo nás čaká, čo sme schopní spraviť s našima vodnými elektrárňami, s Gabčíkovom, pokiaľ sa týka a veci, ktoré sú. Veď my vieme od prvej chvíli a poznáme to dôverne, pokiaľ sa týkalo, že keď sme aj Gabčíkovo chceli dostať naspäť, ktoré bolo za 1 euro predané na 30 rokov do prenájmu. Takže vieme, ako sa, v akom stave sú Slovenské elektrárne. Ale táto situácia, ktorá bola vyvolaná, tú treba riešiť pomaly a proste rozumne.
Skryt prepis
 

22.9.2022 16:25 - 16:40 hod.

Dušan Muňko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán poslanec, že ste nás uviedli, tie veci, ktoré dávno sme upozorňovali od minulého roku, že táto kríza dôjde. Samozrejme, že zlyhal trh. Veď keď si zobereme, nielen s elektrickou energiou, ale aj pokiaľ sa týka plynu. Zastavovanie jadrových elektrární a zastavovanie, proste alternatívne zdroje sú ďaleko, desaťnásobne drahšie, ako je jadrová elektráreň, ako je voda, ako je fotovoltaika. Čiže proste tieto všetky veci, ktoré Európska únia absolútne zlyhala, to si treba povedať narovinu. Upozorňovali sme, my od vás, pán minister, nič nechceme, chceme, aby ste sa stretli takisto s tripartitou, aby ste s nima prerokovali, lebo tí jednoducho budú vedieť, čo vedia ušetriť tie podniky. Povedia to isté, vedia povedať ZMOS, to isté vedia povedať odborári, čiže dostať kompletnú informáciu, aj keď nemusí to byť budúci týždeň v utorok. Dať to dohromady, máme budúci týždeň schôdzu, aby sme proste dostali podrobné informácie, akým spôsobom bude, aká je maximálna, čo môžme z hľadiska regulácie, čo treba dať proste ľuďom, čo treba za jednotlivé firmy.
Táto situácia je veľmi zložitá. Prekvapuje ma od niektorých poslancov z koalície, že sa ešte nezobudili. A ešte sa asi nezobudia, pretože tá kríza, ktorá dojde, bude ďaleko horšia, nielen pokiaľ sa týka plynu, energie, ale aj iných surovín, ktoré z Ruska sú dodávané. My si povedzme, že Mendelejova tabuľka je tam a veškeré firmy, hlavne v západnej Európe, čerpajú a vozia všetko stadiaľ. Ja si neviem niektoré veci predstaviť. Už sa konečne, a to ešte ma ďalej, viacej irituje to, že Amerika zvýšila vývoz z Ruska ropy z 12 % na 18. Pokračuje s nima vo vývoji, pokiaľ sa týka celej atómovej energii bez... (Reakcia z pléna.) Druhá vec, Američania idú prijímať 14 vodných elektrární, 4 jadrové elektrárne. Tak mi povedzte... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

13.9.2022 17:40 - 17:55 hod.

Dušan Muňko Zobrazit prepis
Pán poslanec, ďakujem za veľmi korektný, slušný prejav k tejto celej veci. Viete, prekvapuje ma, že koalícia nedospela ešte k slušnému názoru napriek tomu, to čo si tu povedal a ďalšie nahrávky, ktoré sú, kde je nahratý znova pán premiér Heger, ktorý sa zúčastnil rokovania na Dunajskej s pánom Makom. Sú nahraté ďalšie veci, ktoré nechcem hovoriť, pretože to, len to chcem pripomenúť a doplniť ťa, že správa Slovenskej informačnej služby, ktorá bola prečítaná v parlamente je natoľko vážna, že by sa páni z koalície mali skutočne zamyslieť, je to štátna organizácia, ktorá je platená z našich daní. To čo dala na papier a čo je v skutočnosti, iste či to bude vláda akákoľvek, ktorá príde, bude sa s tým zaoberať. A budú z toho padať aj hlavy, som o tom presvedčený, pretože ak sa má budovať právny štát, tak sa musí budovať na serióznom základe, ale nie to čo sa tu predvádza. Nebudem, lebo tu už bolo dosť povedané, proste jednu vec, ja len chcem povedať, že páni, skutočne spamätajme sa, lebo to, čo aj tu dneska bolo, to nesvedčí o slušnej úrovni tohto parlamentu.
Skryt prepis