Pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Ja som si nepripravil dnes žiadne poznámočky, pretože na potravinovom semafore pracujem tri alebo štyri roky. Som veľmi rád, že sa mi podarilo ako potravinovému kritikovi, ktorý hájil záujmy ľudí, spotrebiteľov v uliciach, prebojovať do parlamentu s programom, ktorý pomôže celému Slovensku. Chcel by som poďakovať všetkým voličom, svojim voličom, ale aj, samozrejme, aj tým, ktorí ma nevolili, ale budú túto aplikáciu využívať na to, aby v obchodoch rozpoznali potraviny od otravín. Trošku možno poviem niečo zo zákulisia, ako vznikol potravinový semafor, čo rieši potravinový semafor a pre koho je teda určený.
Potravinový semafor si prešiel naozaj veľmi dlhým vývojom. Od čias, keď som začal upozorňovať v obchodoch na rôzne zloženia potravín, až po ten bod, keď som založil organizáciu Testy potravín a začali sme tie potraviny testovať, pretože máme podozrenie, že to, čo sa píše v zložení, nie je v skutočnosti pravda. Bohužiaľ, musím povedať, že 70 % testovaných produktov organizáciou Testy potravín, ktoré boli testované v akreditovaných štúdiách alebo laboratóriách, 70 % týchto potravín sa dokázalo, že ich zloženie naozaj nekorešponduje s tým, čo sa píše na obaloch.
Potravinový semafor je určený na to, aby sa ľudia neriadili iba reklamou. Chcel som povedať klamlivou reklamou, ale väčšinou, bohužiaľ, je to tak, klamlivou reklamou. Aby sa riadili vlastnými preferenciami, pretože potravinový semafor ako aplikácia je plne personalizovaná. Táto aplikácia vám umožní na základe vášho vlastného výberu si určiť, aké potraviny kupovať chcete a aké nie. V aplikácii si môžete nastaviť to, či ste alergik, keď ste alergický na lepok, tak si nastavíte, že ste alergický na lepok, či chcete kupovať domáce, alebo neznáme potraviny zahraničného nejakého anonymného pôvodu vyrobené pre ten a ten reťazec, či chcete podporovať ekologickú produkciu, alebo nejaké chemo a GMO otraviny. Máte ďalšie možnosti pozerať cez pôvod, cez alergény a cez ostatné certifikáty môžete vidieť, či je potravina testovaná, či skutočne ten výrobca tú potravinu, ktorú vám chce predať, či to zloženie naozaj je pravdivé a či to vie aj dokázať tým, že bude zverejňovať výsledky testov, ktoré bude sám aplikovať na svoje potraviny napríklad každé tri mesiace.
Za to, že som sa postavil, samozrejme, proti lobistom a otravinárom, ktorí produkujú na našom zdraví, na zdraví ľudí tým, že nás roky a roky klamali, milióny a milióny eur, čo sa odráža potom na zdraví obyvateľstva, samozrejme, som sa stal terčom mnohých diskreditačných kampaní, či už dezinformačných kampaní cez hlavné médiá, kde napríklad tri médiá majú zákaz o potravinovom semafore písať alebo hovoriť, alebo niečo o ňom vysielať. Povedali mi to sami šéfovia týchto médií, že majú jednoducho zákaz od svojich inzerentov, tak cez rôzne anonymné konšpiračné stránky, kde si otravinári zaplatili pravidelné diskreditačné kampane založené absolútne na vode bez žiadnych a akýchkoľvek dôkazov.
Prešiel som si naozaj dlhý vývojom, čo sa týka oblasti potravín. S potravinovými technológmi sme vyvíjali alebo pomáhali poctivým výrobcom vyvíjať potraviny bez syntetických látok, bez látok, ktoré spôsobili hyperaktivitu detí, bez chémie a bez GMO, na základe starých receptúr. Samozrejme, to sa nepáčilo tej druhej skupine tzv. otravinárom, ktorí ma, samozrejme, žalovali alebo podávali trestné oznámenia, bohužiaľ, do dnešného dňa neúspešne, pretože všetko bolo postavené na vode a bojujú v podstate so systémom, ktorý zavedieme.
Som rád, že sa mi podarilo dostať túto vec do parlamentu a chcem poďakovať všetkým nepriateľom, pretože ma v podstate posúvali vždy vpred. Linharta sa totiž nedá zlomiť, Linharta sa dá iba naštvať. A naštvali ma natoľko, že dnes vám predkladám tento zákon a prosím vás o schválenie tohto zákona, pretože tento zákon háji spotrebiteľov, ktorí budú mať rýchly a jednoduchý výber, pretože tento zákon pomáha slovenským farmárom, poctivým výrobcom, gazdom, ktorí sa nemajú šancu dostať na retailové poličky a do vedomia nás občanov, pretože nemajú milióny na reklamy, ktoré získali na základe krádeží nášho zdravia podvodmi v zložení potravín.
Môžem vám povedať pár prípadov, kde Testy potravín ako organizácia odhalila skutočne famózne veci. Určite si každý pamätáte ten prúšvih so Spišskými párkami, ktorý bežal v televízii, neviem, dva roky dozadu, už si presne nepamätám, kde sme tri mesiace v akreditovaných laboratóriách testovali všetky Spišské párky, ktoré boli na slovenskom trhu, ktoré dokonca aj už neboli, boli stiahnuté, ale stále ešte sme mali vzorky a zistili sme, že 5 z fabrík, ktoré vyrábali Spišské párky, mali stratiť licenciu. Bohužiaľ, to sa nestalo. Keď som sa snažil spolupracovať s pani Matečnou, s pánom Lapšanským, charaktery týchto osobností sú naozaj otázne a môžem vám povedať veľa o týchto osobnostiach, a to, akú krivdu urobili poľnohospodárstvu, ale keď som sa snažil spolupracovať s týmito ľuďmi a dodával im informácie, kde sa čo prebaľuje, kde sa podvádza, kde je problém v zložení, kde je pôvod výrobku, ktorý sa uvádza ako slovenský. Môžeme si povedať pri prebaľovaní kurčiat, mäsa, ovocia, zeleniny vo veľkých skladoch, ktoré dodávajú do obchodných centier a viem dodnes, že sa to deje, ale už to riešime, tak môžem povedať, že keď som dodal tieto informácie, tak určitá skupina ľudí na ministerstve pôdohospodárstva si z toho urobila vlastný biznis. Zneužili moje informácie na to, aby vydierali a vypaľovali buď retailové centrá, alebo retailové pobočky sietí potravín, alebo samotných výrobcov, ktorí túto činnosť konali. Tak sa stali súčasťou vlastne tejto špinavej štruktúry, ktorá skutočne zničila niektorým ľuďom životy a zničila niektoré život tak, že keď si celiatik dal napríklad papriku, do ktorej bola zamiešaná múka s karmínom – košenila E 120, tak dostal záchvat.
Skutočne, Testy potravín – organizácia prišla na veľa vecí a bol by sme tu asi týždeň, keby som začal rozprávať o všetkých týchto prípadoch a väčšina z nich bola medializovaná, ale veľmi som rád, že teda sa mi podaril. Keď preskočím celú túto éru ako napríklad diskreditácia mojej osoby, diskreditáciu potravinového semaforu, dokonca to došlo až tak ďaleko, že sa mi vyhrážali mojou fyzickou likvidáciou, kde som s rodinou musel opustiť Slovensko. Neskôr som sa vrátil, tak som veľmi vďačný, že dnes môžem stáť pred vami a že môžem predložiť zákon, ktorý pomôže slovenským výrobcom, spotrebiteľom, nákupcom, a teda nám všetkým.
Počas vývoja, kde som 28. augusta položil tento zákon, zaregistroval ho, tak sme prechádzali rôznymi koaličnými dohodami, kde mali niektorí kolegovia určité výhrady, zakomponovali sme všetky tieto stanoviská aj ostatných strán, zakomponovali sme stanovisko legis rady, legislatívcov aj z Národnej rady a prebehol som cez všetky, samozrejme, parlamentné výbory a všetky tieto námietky alebo nejaké doplnenia boli zakomponované, a preto spoločne s týmto zákonom budem predkladať 2 pozmeňovacie návrhy.
Pozmeňovacie návrhy boli odsúhlasené parlamentnými výbormi, vládou dnes ráno o deviatej hodine a sú pripravené na to, aby sme ich podali. Predkladateľmi týchto pozmeňovacích návrhov je, čo si môže človek viac priať, za poľnohospodárstvo je to predseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo, životné prostredie pán Karahuta a za ústavnoprávny výbor je to sám predseda ústavnoprávneho výboru pán Milan Vetrák. Dúfam teda, že tento zákon si nájde v pléne podporu, pretože tu skutočne ide o zákon, ktorý pomôže nám všetkým.
Ide o zákon, ktorý podporí malého slovenského poľnohospodára, malého slovenského poctivého výrobcu a hlavne pomôže napríklad mamičkám s deťmi, ktoré chcú rýchlo nakúpiť kvalitné potraviny podľa ich vlastného výberu. Už nebudú musieť stráviť hodiny skúmaním zloženia v obchodoch a spoliehaním sa na to, že výrobca, ktorý uvádza niečo na zložení, tak to uvádza pravdivo a že nezavádza, neklame. Potravinový semafor totiž odhalí, čo sa skutočne v potravine nachádza z produktu, ktorý sa predáva, čo obsahuje, aké alergény má, zvýrazní prídavné látky, zvýrazní syntetiká, zvýrazní GMO a zvýrazní ostatné veci, ktoré napríklad nechceme my v potravine mať.
Ešte úplne na záver, aby som teda nezdržoval, chcel by som doplniť, že mnohí porovnávajú slovenský potravinový semafor s tým európskym s tzv. Nutri-score. Poviem vám len jedno. Európska únia si môže dnes z nás brať príklad. Európska únia s ich Nutri-score je ďaleko pozadu pred tým, čo tu dnes, zajtra budeme schvaľovať. Európska únia totiž nám chce nakázať, koľko máme jesť tukov na 100 mg alebo solí alebo cukrov na 100 mg alebo 100 ml, 150 ml výrobku. Stále sa to mení. Európska únia sa nevie dohodnúť medzi štátmi. Francúzi chcú to, Nemci chcú to, Taliani chcú to, Česi chcú to, my chceme zase niečo iné. My sme sa nikdy do toho programu síce nepripojili, hoci sme mali možnosť od roku myslím 2004. Ale každý chce niečo iné.
Ja keď idem do obchodu a vezmem si dve slaniny, ja sa nepozerám na množstvo tukov. Ja si túto, toto kritérium na aplikácii vypnem, mňa nezaujíma proste Nutri-score. Mňa to nezaujíma. Však vidíte to na mne, ja si tú slaninu dám rád, ale už keď si dám tú slaninu, tak si nechcem dať chemoslaninu. Nechcem si dať otravinu s 13 prídavnými látkami.
Môžem vám povedať o jednom výrobku, ktorý obsahuje len 50 % toho, čo sa píše na obale. Je to názov slanina. Pamätám si, ako sme to testovali v labákoch a dodnes si pamätám, čo tam otravinári naozaj dokázali namiešať. Bol to čistý chemický pokus. Ja si hovorím, však keď to dá človek do mikrovlnky, keď to nevybuchne, tak to musí potom prejsť aj žalúdkom tento chemokoktail. Napríklad slanina, ktorá bola vyrobená pre jeden reťazec, ktorý sa chváli, že predáva výhradne slovenské potraviny, tak táto slanina obsahovala 13 pridaných látok, medzi ktorými bol napríklad kukuričný škrob, voda, fosfát, aby sa tá voda nevyliala, kukuričný škrob aby to nejako zahustil, karagénan tam bol – riasa, aby to bolo trošku želatínovejšie, potom tam bola mäsová príchuť, počujete dobre, mäsová príchuť do slaniny sa musela dať, mäsová príchuť, aby ten škrob, tá želatína a tá voda a ten fosfát, ktorý naväzuje, chutilo ako mäso. A na tú mäsovú príchuť je potom glutaman E621 – zvýrazňovač chuti, čiže zvýrazňovač tej mäsovej príchute a aby to nebolo dosť, tak potom je tam E 631, čiže zvýrazňovač zvýrazňovača tej mäsovej príchute. Môžem pokračovať ďalej, kde miesto papriky tam bol karmín a tak ďalej. Môžem tu rozprávať hodiny. Skutočne v tomto sa pohybujem 20 rokov, čiže ťažko mi bude niekto odporovať v prídavných látkach, aký majú vplyv na ľudský organizmus.
Potravinový semafor vznikal takisto so skupinou skutočne tých najlepších odborníkov na Slovensku, kde sme tri roky bojovali a tu som bol v parlamentnom výbore zdravotníckom ako potravinový kritik u pána Zelníka, ktorý teda skutočne mal ochotu pomôcť. Musím ho pochváliť. Nie všetci z SNS boli, akí boli, boli tam aj dobrí ľudia. V každej strane sa nájdu takí aj onakí, tak ja to asi uzavriem, nebudem vás zdržovať ďalej.
Chcem vám teda ešte raz poďakovať za to, že podporíte tento zákon a prosím vás, keď si budete vyberať slaninu, môžete si vybrať slaninu a nemusíte vyberať chemoslaninu, pretože keď si odškrtnete prídavné látky a nechcem syntetiká, chcem mať jasný pôvod mäsa, tak vám ukáže na tú slaninu s tými chemolátkmi a s tým neznámym pôvodom, že červená a na skutočnú slaninu, čo je slanina maximálne rasca, soľ na povrchu a paprika vám ukáže zelenú s jasným pôvodom. Pomôžete tým našim výrobcom, našim pestovateľom a hlavne sami sebe. Ja vám veľmi pekne ďakujem za vašu pozornosť.
Na konci len chcem povedať jedno, nezdržiavajte sa hlasovaním. Keď prídete domov a chcete si dať večeru a manželka alebo manžel vám povie, že – miláčik, dáš si večeru? – Nepoviete, že zdržiavam sa. Poviete áno alebo nie. Takže buď hlasujte proti a uvidíme potom lobistov, ktorí tu sedia za otravinármi a majú príkaz zmačknúť ten gombík proti, alebo teda dajte áno, súhlasím. Kto by mohol byť proti matkám s deťmi, kto by mohol byť proti onkologickým pacientom, kto by mohol byť proti nemocniciam, školám, ľuďom, ktorí majú vážny problém so zdravím. Neviem. Keď je to niekto z vás, nech stisne proti. Nech stisne proti a nech hlasuje proti potravinovému semaforu.
Totiž tento potravinový semafor, aby som bol ešte presný úplne na koniec, chcem rozšíriť neskôr na trhoviská, ktoré boli vyňaté, pretože koaliční partneri s tým nesúhlasili to dať naraz, ale v poriadku, dáme to postupne a chcem to rozšíriť na školy, nemocnice a ďalšie zariadenia, aby matka, ktorá sedí doma, vedela, čo jej dieťa konzumuje v škôlke alebo váš starý otec, čo konzumuje práve v nemocnici, v ktorej sa nachádza, a uvidíte to na aplikácií a uvidíte jedlo, ktoré konzumuje, či má zelenú, oranžovú alebo červenú a môžete to vy z domu zmeniť.
Mnohé matky sa mi sťažovali v tých mailoch, tých 150-tisíc fanúšikov, ktorých mám, teda skutočne tie maily boli tisíce a tisíce. Ja som napríklad dostával fotky výrobku, ktoré boli určené deťom, boli dané do rúk malým deťom v škôlkach a obsahovali látky, ktoré nemôžu konzumovať deti. Tomuto musíme zabrániť a ja môžem rovno sľúbiť teraz, rovno vám to hovorím, že tu bude potravinový semafor 2, ktorý vyhná prebaľovačov z trhovísk, ktorí nosia z veľkoskladov z Poľska, z Maďarska tovar a ponúkajú ho bez zaplatenia daní a bez bločkov ako za slovenský, čím nás podvádzajú. Mnohokrát sa jedná o tovar vyradený, ktorý mali zlikvidovať, a tak ho zlikvidujú, že z belgického skladu ho prenesú sem alebo z Číny sem na Slovensko cez maďarský alebo poľský sklad. Ja vám môžem rovno sľúbiť teraz, že príde potravinový semafor 3, ktorý zabezpečí v školách a deťom, aby mali zdravé, kvalitné a slovenské potraviny. A vy budete mať plnú kontrolu nad tým, čo váš otec, dedo alebo dieťa v týchto zariadeniach práve konzumuje a on bude mať plnú kontrolu nad tým, čo sa mu nachádza práve pred ním na tanieri.
Ja vám veľmi pekne ďakujem za pozornosť a, prosím, hlasujte, keď príde k hlasovaniu, za potravinový semafor, nezdržiavajte sa. Keď ste hladní, vaša manželka a manžel vám môže tým pádom dať niečo, čo si vyžiadate a nebudete sa zdržiavať, keď sa budete chcieť najesť. Veľmi pekne vám ďakujem za vašu pozornosť ešte raz a, prosím, hlasujte za kvalitné slovenské produkty, teda za potravinový semafor.
Ďakujem za slovo. (Potlesk.)