Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

27.1.2021 o 11:43 hod.

BSc.

Patrick Linhart

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 31.3.2021 16:52 - 16:53 hod.

Patrick Linhart Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážené kolegyne a kolegovia, žiadam vyňať na osobitné hlasovania body B - odvoláva poslankyňu Katarínu Hatrákovú (OĽANO) z funkcie členky Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo, zároveň bodu C - volí poslankyňu Katarínu Hatrákovú (OĽANO) za členku Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny, poslanca Mareka Krajčiho za člena Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo, za člena Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky a poslanca Juraja Šeligu za člena Výboru Národnej rady Slovenskej republiky na preskúmanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu. Zároveň by som rád aj dal pozmeňovací návrh.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Patricka Linharta k návrhu na voľbu poslancov za členov výborov Národnej rady Slovenskej republiky, tlač 470.
Návrh na voľbu poslancov za členov výborov Národnej rady Slovenskej republiky, tlač 470, sa mení a dopĺňa nasledovne:
B sa dopĺňa nasledovne: Poslanca Petra Pčolinského (SME RODINA) z funkcie člena Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť;
C sa mení a dopĺňa nasledovne: Poslanca Petra Pčolinského (SME RODINA) za člena Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, poslanca Milana Krajniaka (SME RODINA) za člena Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť a za člena Osobitného kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 31.3.2021 15:51 - 15:53 hod.

Patrick Linhart Zobrazit prepis
Nemôžem reagovať na pána Blahu, takže nebudem. Ale, pán Blaha, máte v niečom tam pravdu. Nebudem reagovať na vás, budem, samozrejme, reagovať na predrečníka.
Ďakujem za váš výstup, pán exminister, a za poučenie. Ja budem reagovať len na jednu vec s tým, čo s vami súhlasím, teda nie to, čo nesúhlasím, na to by mi nestačil ten čas, ale s tým, čo súhlasím.
Súhlasím s vami a súhlasím aj s pánom Blahom teda, že by sme mali podporiť gastrozariadenia, čo aj vlastne robíme, však my sme to aj včera urobili. A súhlasím s vami, pán Kamenický, s tým, že napríklad kaderník, ako ste spomínal, je absolútna hlúposť, aby sa neotvorili prevádzky, ktoré sú hygienicky v poriadku, teda vedia tam zabezpečiť všetky nariadenia títo kaderníci a tieto služby. Samozrejme, ťažko si ostrihám asi bradu, keby som išiel ku kaderníkovi, lebo si musím dať dole rúško, takže to sú tam určité výnimky. A samozrejme, s týmto ja plne súhlasím, pretože keď takýto človek ide do rodiny, kde ostrihá päť dievčat, lebo zoberie aj mamku, aj sestru, aj všetkých naraz, aj manžela a tak ďalej, nakazí tých piatich, potom ide do ďalšej a do ďalšej a do ďalšej a tí piati ďalej idú a kazia, nakazia ďalších, tak to je absolútna hlúposť.
Len chcem povedať, že na túto výzvu aj na moju výzvu, ktorú tu opakujem už tri mesiace alebo teda odkedy som sa postavil za to, že nebudem hlasovať ako prvý poslanec koalície za núdzový stav, ja teda nebudem hlasovať za núdzový stav, za predĺženie, tak odkedy sa otvorila táto debata a už sa s ním zaoberá, pokiaľ viem, aj pandemická komisia, čiže toto bude čoskoro, dúfam, vyriešené.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 31.3.2021 15:12 - 15:14 hod.

Patrick Linhart Zobrazit prepis
Vážení páni kolegovia, ja veľmi pekne ďakujem za podporu. Budem reagovať aj na teba, pán Karahuta, ako predsedu pôdovýboru. Samozrejme, ono je rozdiel medzi králikom a králikom, keď vedci v Anglicku vytvorili GMO králika a geneticky modifikovali tak, aby svietil, lebo doňho dali vlastne gén z medúzy, myslím, alebo z rýb sa dáva, jednoducho časť molekúl sa dáva do rajčín, aby neboli také, aké sú, no, to sú také genetické modifikácie, ktoré ja určite neuznávam, ale presne, správne ako hovoríš, ale máme GMO a GMO, musíme to trošku rozlišovať, aj keď tá jonatánka si prešla dlhším vývojom a nebol to taký tvrdý zásah, že niekto prišiel, urobil niečo v labáku a jednoducho vytvoril niečo úplne iné.
Ja som veľmi rád, kým ešte... a ešte mám trošku času, ja som veľmi rád, že my máme tú možnosť, a síce do 1 %, čiže do 0,99 sa neuvádza geneticky modifikovaný odpad v našich potravinách, čiže keď máte napísané, že tam je percento kukuričného škrobu, tak vy neviete, či to je GMO, alebo nie je. Môžem vám povedať, že pokiaľ to nie je bio potravina, tak tam určite je.
Čo ma najviac dostalo, teraz trošku odbočím, ale týka sa to aj GMO ako napríklad v bio potravinách, ako som to spomenul aj minule, máte povolené 50 rôznych prídavných látok, ktoré môžu byť aj GMO, takže tam máte napísané bio a budete tam mať geneticky modifikovaný odpad, lebo nepresahuje 1 %. Chvalabohu, nad 1 % sa to vyznačuje a tým pádom sa aj líšime od tých Američanov, ktorých naozaj plne ľutujem.
Ešte raz ďakujem za vašu podporu a dúfam, že tá novela zákona, ktorú pripravujeme v súvislosti s GM plodinami, tak bude mať podporu naprieč celým politickým spektrom.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 31.3.2021 14:47 - 15:03 hod.

Patrick Linhart Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, Národná rada, ja som definitívne proti GMO, ja som to tu aj vyjadril, myslím, pri prvom čítaní tohto zákona a ja si myslím, že by sme mali využiť vlastne túto možnosť, ktorú nám dáva Európska únia, sa rozhodne prvýkrát, či chceme mať vôbec nejaké GMO a testovať GMO na Slovensku. A mali by sme sa vyjadriť proti tomuto a mali by sme prijať zákon, ktorý bude aj viazať vládu k tomu, aby tento zákaz geneticky modifikovaných plodín na Slovensku nastal celoplošne. A myslím, že tu môžme rovno povedať, že pripravujem, pracujem s pánmi z ministerstva životného prostredia na príprave novele zákona, ktorá jednoducho, keď prejde koaličnou radou, tak bude vlastne definovať úplný zákaz GMO plodín na Slovensku.
Myslím si, že minule som to dostatočne aj vysvetlil prečo, toto je druhá séria telenovely GMO. Ja budem pokračovať, teda druhýkrát vystupujem. Minule som hovoril o tradíciách našich, o našich starých otcoch, o ekologickom poľnohospodárstve. Počul som tu aj nejaké pripomienky, a to sú také piár pokriky firmy Monsanto od jedného poslanca, ktorého som nazval že poslanec Monsanto, a myslím, že aj tebe, pán poslanec Suja, môžem rovno teraz odpovedať, čo si sa pýtal môjho kolegu.
Pokiaľ dovolíte, pán predsedajúci, a poviem, že jednoducho som proti GMO. Ja odborníkom nie som, ale venujem sa tejto problematike už niekoľko rokov ako aktivista, mám organizáciu Testy potravín, kde sme testovali výrobky potravín na trhu, či obsahujú geneticky modifikované GMO, ja tomu hovorím nie organizmy, ale geneticky modifikovaný odpad. Mám rád, keď sa nazývajú veci správnym menom. A dokonca u kolového výrobku sme nevedeli po niektorých opakovaniach v Dolnom Kubíne, čo je najlepší labák na Slovensku na GMO, zistiť, či vlastne kolový výrobok to GM obsahuje alebo nie, tam bola kukurica, myslím, v tom a bolo to tak spracované, že sa to ani nedalo zistiť, tak sme to posielali do nemeckých labákov a tak ďalej.
Je to komplikovaná téma, keďže ale nie som fundovaný odborník, tak som sa stretol so skupinou odborníkov a pripravil som si s nimi takúto rozpravu. A rád by som teda tieto závažné veci prečítal a ako hovorím, je to podporované aj odbornou verejnosťou a tu sa vyjadrujú priamo odborníci fundovaní a ktorí môžu o tomto plne rozprávať, ale ja ich budem zastupovať dnes v parlamente.
Pred existenciou smernice 2015/412, ktorá sa práve implementuje do našich, nazvime to, GMO zákonov, ktorou sa mení a dopĺňa 2001/18/ES, štáty EÚ nemali v podstate možnosť zakázať pestovanie geneticky modifikovaných plodín na Slovensku. Ono ich veľa na Slovensku síce nie je, ale jedná sa o to, že aké možnosti sme mali predtým a aké máme teraz. Mohli sme tak urobiť len v prípade, že vedeli sme to odborne, a teda vedecky preukázať, preukázať škodlivosť pestovaných geneticky modifikovaných plodín, čo nebolo jednoduché a vieme, že biotech priemysel je veľmi silný protivník. A, avšak na nátlak aktivistov, akým som teda aj ja, sa situácia zmenila a vznikla predmetná smernica 2015/412, ktorá nám dáva do rúk možnosť rozhodnúť o pestovaní či nepestovaní GMO. Doteraz tu teda takáto možnosť, čistá možnosť nebola a dnes, keď tá smernica teda bude potvrdená parlamentom, čo bude, samozrejme, dúfam, že áno a my ju prijmeme, a tak bude implementovaná vládou.
Bohužiaľ, bojím sa trošku, že tá vláda môže zlyhať aj vlády sa tu môžu meniť, takže jedna to môže povoliť, druhá to môže zase zakázať, a preto rád by som ja prešiel potom ďalej prípadne novele zákona, ktorá určí potom úplne jasné pravidlá, či to teda povolené bude alebo nebude a parlament zaviaže vládu.
V zásade nám táto smernica ponúka dve možnosti a spôsoby, ako zakázať GMO. Ono to už spomenul pán minister.
Možnosť jedna, prvá je počas povoľovacieho procesu úplne novej geneticky modifikovanej plodiny, iba zopakujem na úrovni EÚ, členský štát môže počas tohto povoľovacieho procesu zakázať pestovať túto novú GMO plodinu na jeho území. Stačí len toto rozhodnutie oznámiť orgánom EÚ a v návrhu nášho zákona je to navrhnuté tak, že to urobí, myslím, ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka do 45 dní od doručenia potrebných materiálov z EÚ počas povoľovacieho postupu.
Druhý spôsob ustanovuje možnosť zákazu pestovania už GMO plodiny, v EÚ, len pripomeniem, že je momentálne povolenie na pestovanie GMO kukurica firmy Monsanto pod č. MON 810. Tu to už musí členský štát primerane odôvodniť a my to môžeme urobiť na základe PVV, pretože tam máme a preferujeme produkciu ekologických plodín, pokiaľ sa dobre pamätám, a môžeme sa oprieť o bod A už spomínanej EÚ smernice. Čiže je to spojené s našimi, bod hovorí, bod A hovorí "Cieľmi poľnohospodárskej politiky". Čiže takto môžeme na toto zaútočiť a tu je na to recept.
V návrhu našich GMO zákonov je navrhnuté, že takýto zákaz pestovania GMO môže vykonať vláda Slovenskej republiky nariadením vlády a práve lepšie by to bolo, si myslím, urobiť cez tú novelu zákona, na ktorej sa chcem podieľať. Prečo? Pretože ako som už spomínal, ako je umožnené GMO plodiny zakázať, tak smernica ich umožňuje aj opäť povoliť. Čiže jedna vláda môže GMO zakázať a druhá ich môže povoliť. A niektorí možno budú argumentovať, ako tu minule pán poslanec Monsanto, 30 rokov starým piár pokrikom firmy Monsanto, že GMO nám pomohlo vyriešiť hlad na zemi, čo je absolútny nezmysel. Dnes je už dokázané, že práve opak je pravdou. Roľníci, len tak spomeniem, ktorí prešli z ekopoľnohospodárstva pod pazúry bývalej firmy Monsanto, teraz to kúpil Bayer aj to oľutoval, pretože tam prišiel o 40 % akcií po tom, čo to, ako keby ste si dali kúsok ryby, ale tá kosť sa vám zadrela v tom hrdle, pretože to kúpili aj s receptom na Roundup, kde sa dokázalo, že je to karcinogén, myslím, že je tam 15-tisíc, nie, pardon, 150-tisíc rôznych žalôb na území len USA a v Austrálii. Oni prišli o 40 % akcií, 10 % zamestnancov a tak ďalej. Čiže veľmi to nevyhrali tou kúpou, ale takto sa chcela dostať presne Monsanto na európsky market, takže nemecká firma Bayer vlastne spolkla Monsanto.
Roľníci, ktorí prešli na geneticky modifikované plodiny, sa dostali vďaka agresívnej politike bývalej firmy Monsanto do životných dlhov a po niektorých štátoch sa na základe tohto faktu sa zvýšil aj počet, dobre počujete, samovrážd týchto zadlžených roľníkov.
Tu chcem poukázať ešte na televízne správy spred pár týždňov, keď chce niekto argumentovať, že toto akože vyrieši hlad na zemi, to boli tie piár pokriky. Tieto správy potvrdili len to, čo som tu už hovoril minule v rozprave o plytvaní s potravinami, a toto je naozaj problém, pretože polovica potravín končí v koši. Takže piár pokrik Monsanta o riešení hladu týmto stráca na, myslím, že akomkoľvek význame. Keď si vyriešime, že nebudeme plytvať potravinami, tak myslím si, že nebudeme sa musieť biť do pŕs a kričať, že potrebujeme GMO na to, aby nám tu zachránil nejaké hladujúce deti. Hovorím: nezmysel.
A s ministerstvom životného prostredia, keďže ministerstvo pôdohospodárstva ako spolugestor akosi nemal o túto novelu, bohužiaľ, momentálne viditeľný záujem, by som teda rád pripravil novelu zákona, ktorá sa bude hlavne orientovať na zákaz plodín, ktoré si vyžadujú väčšie množstvo pesticídov alebo herbicídov, akými sú napríklad - prekvapivo - herbicídy a pesticídy od výrobcu firmy Monsanto, napríklad už spomínaný Roundup Ready. Čiže tu vidíte to krásne prepojenie, vymyslíme GMO, geneticky modifikovaný odpad, a beží nám biznis, pretože my to budeme striekať teraz pesticídmi, zničíme pôdu, zničíme celý život na zemi a zničíme ľudí, aby dostali rakovinu, čiže ten biznis vlastne ide ďalej a potom ideme do, do nemocníc, tam máme privátny biznis a ešte aj hrobár na nás zarobí. Čiže to je taký ten, ten cyklus krásny, kde sa začína práve podľa mňa od tých geneticky modifikovaných plodín a geneticky modifikovaného odpadu.
Zase hovorím, neni GMO ako GMO, ja sa k tomu dostanem, a prečo som hlavne proti tomu a prečo tu spomínam práve Roundup a firmu Monsanto a pesticídy a herbicídy.
Pokiaľ teda hovoríme o GM plodinách, je potreba ich rozlíšiť na dve kategórie a podotknúť, že ide o prvú generáciu, čiže teraz budem hovoriť o prvej generácii. Prvé sú tolerantné, napríklad náš spomínaný glyfosát, a, no a tou druhou kategóriou sú plodiny, ktoré si samostatne vytvárajú vlastný insekticíd. Ešte tu existuje aj druhá a tretia generácia geneticky modifikovaných plodín s kombinovanými vlastnosťami, ale tie moc sa nenachádzajú v teréne, čiže v praxi sú najrozšírenejšie hlavne geneticky modifikované plodiny prvej, práve prvej generácie, ktorými je vysadených 75 % plôch s geneticky modifikovanými plodinami. Čiže celkovo 75 % plôch je práve z tej prvej rady a tam je ten kameň úrazu. Ide napríklad o kukuricu a o sóju.
V tomto prípade sú skúsenosti popísané v početných vedeckých článkoch jednoznačné v porovnaní s východiskovým stavom, čiže ešte pred začiatkom éry GMO je dnes spotreba glyfosátu podstatne vyššia. V prvých rokoch sa síce spotreba glyfosátu na hektár naozaj o niečo znížila, ale od štvrtého, piateho roku začala výrazne narastať. Keby to chcel niekto poprieť, tak tu mám aj čísla, v preklade z GMP, čiže geneticky modifikovaných plodín najviac ťažia výrobcovia glyfosátu. V roku 2008 - 600 000 ton, 2011 - 650 000, potom to bolo 720 000 - 2012, 800 000 ton v roku 2015.
A spomeniem teraz taký vzor GMO, Spojené štáty, kde Američania ani nevidia na svojich výrobkoch v potravinách, či vlastne obsahuje geneticky modifikovaný odpad alebo nie, takže si kupujú vždycky tú mačku vo vreci, nevedia teda, čo si nakupujú. Tak v Spojených štátoch za obdobie 20 rokov množstvo aplikovaného glyfosátu za zvýšilo až o dvadsať, dvadsaťnásobne. Dvadsaťnásobne viac! Čiže to je nepredstaviteľné množstvo, čím oni si posievajú.
Ja som žil osobne v Írsku, s glyfosátom, s Roundupom ešte postrekovali aj školské ihriská a strechy škôl, aby im nezarástli machom, a potom sa čudovali, že prečo sú, myslím, že druhí alebo tretí najhorší v číslach na rakovinu. Ono sa to, samozrejme, dokázalo neskôr, že glyfosát, teda napríklad výrobok firmy Monsanto, teraz je Bayer, Roundup Ready je škodlivý a karcinogénny, prv sa tvrdilo, dokonca vo francúzskych reklamách som pozeral niekedy, tak behal taký ten psíček v animovanej reklame, olizoval rastlinku s glyfosátom, že je to dobré aj pre teba, nemusíš sa báť. No tak všetci poznáme asi ten film, kde lobistovi Monsanta nalial Roundup Ready, myslím, ten moderátor alebo niekto tam bol a nechal mu to vypiť a on doslova zdrhol, takže vieme asi, vieme asi, že vedel o tomto, že to nebude až tak zdravé a zdraviu neškodlivé.
A v preklade by som povedal, že glyfosát, problém glyfosátu, a to je môj problém s GMO, problém glyfosátu sa stáva voči burine čoraz menej účinný, pretože opakované vysádzanie tých istých kultúr a opakované postreky glyfosátom bez rotácie a diverzity spôsobili, že sa za posledných pätnásť rokov objavili buriny rezistentné na túto molekulu. Inak povedané, burina chytá rezistenciu na túto molekulu, my musíme viac a viac striekať s glyfosátom, dostáva sa to aj do spodných vôd a do vôd, dneska sa našiel glyfosát aj v telách rybičiek.
Ja sa len nadýchnem, pretože ja nemôžem v tomto vôbec dýchať, pardon, už nech príde čas, nech nemusíme nosiť tie rúška, dúfam, že to bude čoskoro.
Tak, čo ma však najviac šokuje, je fakt, že reziduá glyfosátu sú dnes bežnou súčasťou potravín. Ako som spomínal, mám tu dve štúdie. Jedna bola v USA, aby sme videli, ako sú na tom, chudáci, zle, kde to vôbec neregulujú, kde sa zistil prítomnosť glyfosátu v 75 % vzoriek dažďovej vody a vzduchu analyzovaných v jednej oblasti, kde sa vo veľkom pestujú plodiny Roundup Ready. A potom sa pozrieme do Nemecka a nemožno takisto nespomenúť túto rozsiahlu štúdiu v Nemecku a publikovanú vo februári 2016, zameranú na kontamináciu nemeckej populácie glyfosátom. Na vzorke 2009 osôb z celej krajiny oboch pohlaví v rôznom veku a všetkých povolaní sa zistilo, že v moči 99,6 %, to máte mínus 0,4 % na 100 %, čiže vlastne u všetkých v podstate viac-menej sa nachádza analyticky zistiteľné množstvo tejto aktívnej látky. A teraz pozor! U 75 % z nich ide o koncentrácie vyššie ako 0,5 miligramu v litri, čo je päťkrát viac ako prah tolerovaný v pitnej vode! Päťkrát viac prach tolerovaný v pitnej vode. To sa našlo už v našich telách. U nás takéto štúdie neexistujú, preto sa opieram o Nemecko, čo je najbližšie. 22 % analyzovaných vzoriek, u 22 % analyzovaných vzoriek ide o množstvá 15 až 45-krát prevyšujúce tento prach.
To sú naozaj varovné výstrelné signály a ja si myslím, že mali by sme sa ich definitívne chytiť. Ja ani vás nebudem ďalej zdržovať, len som chcel predstaviť, aký je môj problém s GMO, pretože GMO je naviazaný na ďalší biznis, ktorý nám ničí prírodu. A toto všetko je nanajvýš naozaj povážlivé za situácie, kedy glyfosát stále zaradený Medzinárodným centrom pre výskum rakoviny medzi potencionálne karcinogénnu látku. A keď je mnohými expertmi dôvodne podozrivý, že je tzv. endokrinný disruptor, to znamená, substancia narušujúca rovnováhu hormonálneho systému, u ktorej ani nie je možné stanoviť hraničné množstvo, pod ktoré by nebola škodlivá.
Toto sú naozaj závažné fakty, a preto ja dúfam, že teda keď pripravím budúcu novelu k tejto smernici, tak bude podporená nielen koalíciou, ale aj opozíciou. A chcem len povedať, že, aby sme, aby pochopili všetci naši politici a moji kolegovia, aká to je závažná téma a aké sú nálady takisto obyvateľstva, tak budem spúšťať petíciu na stránke uplnyzakazgmona.sk, kde sa môžu všetci registrovať, s tým prídem potom na koaličnú radu, keď pripravíme novelu zákona.
Veľmi vám ďakujem za vašu pozornosť. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 12:02 - 12:03 hod.

Patrick Linhart Zobrazit prepis
Stlačil som to, áno, ďakujem. Budem reagovať. Tú dobu dávam naschvál preto, pretože, ako som spomínal, ešte stále prebieha určitá diskusia, tá diskusia je už dnešným dňom, samozrejme, uzavretá. Ešte prebiehala pár sekúnd dozadu vzadu v pléne za tou plentou, ako to mám povedať, horlivá diskusia s mojimi koaličnými kolegami, veľmi správne si to odhadol. Jasné, že je to uzavreté, pozmeňováky sú jasne prečítané, prešlo to všetko výbormi, legislatívou, Úradom vlády, takže táto vec je uzavretá. A môžeme sa posunúť ďalej. Bolo, boli to tvrdé vyjednávania.
Teraz k tej druhej veci, ktorú si spomínal. Ja dávam ministerstvu pôdohospodárstva na to celý rok a ja si myslím, že to aj dúfam, že to nezbabrú. Ja budem ako člen parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, samozrejme, dohliadať a pozerať im cez plece na to, aby to urobili a aby to urobili hlavne správne, aby to bolo zavedené včas. To nebudú môcť byť žiadne výhovorky, preto dostali na to celý celučičký rok.
Ďalšia vec je, tie notifikácie Európskou úniou, keďže sa bude jednať o technický predpis my budeme musieť to zaslať na notifikáciu, ktorá môže trvať 3 až 6 mesiacov. Čiže v podstate na vývoj softvéru majú 3 mesiace, na vykonávací predpis majú 3 mesiace a 6 mesiacov, nech máme dostatok času, bude, budeme čakať vlastne na odpoveď z Európskej únie. Takže preto tá doba, aby bol dostatok času aj na vývoj aplikácie a na celú prípravu aj retaileri, nech sa môžu pripraviť, spotrebitelia, nech je to celé poriadne pripravené.
Veľmi pekne ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 27.1.2021 11:58 - 12:01 hod.

Patrick Linhart
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 11:56 - 11:57 hod.

Patrick Linhart Zobrazit prepis
Tak prv budem reagovať na faktické poznámky a potom ďakujem pánovi kolegovi, ja to prečítam teda ešte raz, aby náhodou nevznikli nejaké nedorozumenia. Myslím si, že som sa nepomýlil, ale predsa pre istotu dám to, dám ešte raz. Ďakujem. Predsa som len v tomto akože je to prvý zákon, som tu nováčik, nebudem sa hrať na profesionála, mám aj trému pri rozprave, ale chcel som to povedať všetko vlastnými slovami, aby to bolo zrozumiteľné, a teda ja to zopakujem.
Faktická, ďakujem kolegovi jednému, druhému kolegovi, všetkým vám aj kolegyni ďakujem za tú skvelú podporu, ja si myslím, že toto je fantastická vec a keď sa to zavedie, tak to bude úžasná vec, ktorý, ktorú môže možno od nás kopírovať neskôr aj český senát, pretože oni tiež nie sú spokojný s Nutri-scorom. A keďže to bude v digitalizovanej podobe a nebude sa to tlačiť na obaly produktov, tak majú obrovskú šancu zaviesť aj v Európskej únii niečo, na čo sme prišli my Slovensko ako prvý. Toto je absolútne prevratná vec, my to dávame v digitalizovanej podobe a je to plne personalizované na potreby každého jedného spotrebiteľa. Toto tu ešte nebolo vôbec ani vo svete, ani v Európskej únii, ani na Slovensku.
Takže veľmi pekne vám ďakujem za všetkú podporu, a teda idem znova otvoriť rozpravu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 27.1.2021 11:43 - 11:52 hod.

Patrick Linhart Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Ten návrh zákona je presunutý na 17.00 hodinu, pretože ešte stále prebiehajú tie vnútorné boje o niektoré body. Sám to nechápem. Od 28. augusta je tento zákon predložený. Bol predmetom niekoľko desiatok koaličných vyjednávaní. Prešiel legislatívou, všetci to schválili. Zasa riešime nejaký úplne bezpredmetný problém. Ja už naozaj teda neviem, čo mám urobiť s niektorými kolegami, ale dúfam, že tento problém sa vyrieši a že sa posunieme ďalej.
Je to ťažký boj. Je to ťažký boj. Doteraz som bojoval s otravinármi, so žalobami, s trestnými oznámeniami, ktoré podávali jedna na druhú stranu, zo strany na mňa, neúspešne, z mojej strany, zatiaľ neúspešne, niektoré už sú na Generálnej prokuratúre, pretože boli jednoducho zametené pod koberec. Ako som spomínal vyšetrovateľ, ktorý mal vyšetrovať môj prípad, zamietol to pod koberec a fyzicky ma napadol. Vtedy som tu behal s tou bielou ozdobou na ruke.
Druhý vyšetrovateľ z Malaciek od jedného otravinára – najväčšieho výrobcu a jedného zo samozvaných poctivých mäsiarov. Tak tento, táto kapitánka alebo vyšetrovateľ takisto zamietol tento prípad pod koberec. Bol som odpojený z médií napríklad na, z niektorých médií teda na požiadavku niektorých skupín otravinárov, ktorí im tam platia reklamu. Takže ste ma nemohli vidieť v niektorých médiách a tá karta sa trošku potom obrátila v tých médiách.
Začalo sa písať veľa diskreditačných článkov proti potravinovému semaforu a proti mojej osobe. Čo som si zvykol. Aspoň som bol veľmi dobre vytrénovaný na politiku. Dnes to môžem brať, dnes to beriem naozaj už s takým ľahkým srdcom celé a s nadhľadom.
Pán predsedajúci, ja ešte budem reagovať na kolegu zo SaS a potom by som vás chcel o niečo požiadať. Kolega zo SaS, ďakujem za podporu. Ďakujem, že aj strana SaS, ktorá sľúbila ešte pred voľbami, že ešte tento potravinový semafor podporí napriek všetkým tým nedorozumeniam a vnútorným bojom a preťahovačkám a všetkým možným, čo sme si prešli spolu. Nakoniec zahlasuje za, pretože keby nezahlasovali za. Ja si myslím, že by to bolo porušenie našej dohody a sám pán Sulík povedal, že tento semafor veľmi rád podporí. Takže dúfam, že všetko je vydiskutované, a teda že sa pohneme konečne ďalej.
A, kolega zo SaS, ešte tu mal nejakú poznámku ohľadom prídavných látok. Musím ho vyviesť z omylu. Prídavné látky celkovo, pri použití viacerých pridaných látok naraz neboli nikdy, nikdy preskúmané, aké to má dopady na človeka a na ľudský organizmus. Inak povedané, keď si dáte 50 prídavných látok naraz a zohrejete si ich v mikrovlnke, nikdy žiadna firma na svete ani nikde neexistuje jeden jediný záznam, aby bolo preskúmané, aký to má dopad na toho človeka, aký má dopad na jeho ľudský organizmus, na jeho zdravie, ako sa to správa v organizme a tak ďalej. Vždycky bola preskúmaná aj EFSA-ou. EFSA preskúmala len jednu prídavnú látku a nejaké minimálne množstvo. Uzavrelo sa to, išlo to do obehu. Môžeme si povedať o rôznych prídavných látkach, ktoré boli aj stiahnuté z trhu. Však to boli tiež preskúmané a odsúhlasené a potom prečo sa sťahujú z trhu. Jednoduchá otázka.
Takisto môžem povedať napríklad aj o pesticídoch. Vždycky nám hovorili o DDT, aké je zdravé. O glyfosáte behali reklamy vo francúzskej televízii, že aké to je zdravé, že aj pes to môže jesť. V reklame bol pes, ktorý olizoval glyfosát a bol zdravučký. A dnes Monsanto Bayer je podrobený žalobám za milióny a milióny. Akcie dole padajú a milióny dolárov, ktoré alebo eur teda po novom už, keďže to už sú vlastne Nemci, nevedeli sa dostať na európsky trh, tak sa dostali touto kúpou podniku, cez Bayer, no ale dobre. Tým pádom vieme veľmi dobre, že nám klamali a takisto nám klamú v reklamách, takisto nám klamú na zložení, a práve potravinový semafor bude tieto klamstvá odhaľovať a riešiť. Teda rozdelí potravinárov na potravinárov a otravinárov.
Pán predsedajúci, ja by som rád ešte teda, neviem, jak sa to robí správne, lebo je to môj prvý zákon, takže sa ospravedlňujem, keď to dám ako nesprávne a poviem to nesprávne. Ja by som rád otvoril rozpravu na dva pozmeňujúce návrhy. Ja mám ešte dva pozmeňujúce návrhy, ktoré by som rád teda predložil.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Rozprava je otvorená, pán poslanec. Takže je to v poriadku. Len vás prosím, aby ste teda prečítali úplné znenie pozmeňujúcich návrhov.

Linhart, Patrick, poslanec NR SR
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Tak potvrdením rozpravy, dávam dva pozmeňujúce návrhy. Prvý pozmeňujúci návrh je.
Pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Jaroslava Karahutu a Patricka Linharta k návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Patricka Linharta na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov, tlač 221.
1. V čl. 1, § 6b ods. 1 sa za prvú vetu vkladá nová druhá veta, ktorá znie: „Potravinový semafor je jednoduchý, všeobecne zrozumiteľný a transparentný systém registrácie potravín, ktorý zohľadňuje požiadavky spotrebiteľov.”
2. V čl. 1, § 6b sa za odsek 1 vkladá nový odsek 2, ktorý znie: „(2) Do registra potravín sa zapisujú údaje o…”, to sú tie kritéria, o ktorých som hovoril, „cieľovej skupine spotrebiteľov, stupni a spôsobe spracovania potraviny, zložení potraviny, kvalite a politike kvality, produkčnom systéme a pôvode potraviny, certifikačnom systéme a požiadavkách na bezpečnosť pri výrobe potraviny.“
Doterajší odsek 2 sa označuje ako odsek 3.
Poznámky pod čiarou k odkazom 8dae) a 8daf) znejú:
„8dae) Napríklad nariadenie (ES) č. 110/2008 v platnom znení, nariadenie (EÚ) č. 1151/2012 v platnom znení, zákon č. 469/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.”
„8daf) Zákon č. 189/2009 Z. z. o ekologickej poľnohospodárskej výrobe v znení zákona č. 177/2018 Z. z.”
3. To je posledný. V čl. II sa slová „1. januára 2021“ nahrádzajú slovami „1.januára 2022”.
Ten posledný bod je preto, pretože potravinový semafor bol predložený v auguste a kvôli tým naťahovačkám, čo sme mali a doplňovačkám a tak ďalej, samozrejme, nemôže ísť platnosť v januári 2021, ktorý už teda ten dátum bol. Takže sme to predĺžili, aby aj ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré vykonávacím predpisom nastaví kritériá, ktoré sú tu navrhnuté v tomto pozmeňováku, tak nech má dostatok naozaj času na prípravu softvéru, na prípravu vykonávacej, vykonávacieho nariadenia a na implementáciu a spustenie k 1. januáru 2022. Inak povedané potravinový semafor sa spustí 1. januára 2022.
Potom tu mám ďalší pozmeňovací návrh poslanca – Pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Patricka Linharta k návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Patricka Linharta na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov, tlač 221.
Zase tri body.
1. V čl. 1, § 6b ods. 1 druhá veta znie „Register potravín pre potravinový semafor je informačný systém, ktorý obsahuje informácie o potravine a prevádzkovateľovi, registrácia je dobrovoľná.“
2. V čl. 1, § 6b ods. 1 tretia veta znie „Registrujúcim orgánom, správcom a prevádzkovateľom registra potravín je ministerstvo, ktoré zverejní tento register na svojom webovom sídle.”
3. V čl. 1, § 6b ods. 1 sa v štvrtej vete za slová „Podrobnosti o registrácií,“ vkladajú slová „odmietnutí registrácie."
To je všetko. Ja vám veľmi pekne ďakujem za možnosť otvoriť rozpravu a predniesť tieto dva pozmeňujúce návrhy a ostatným všetkým aj tým, čo to pozerajú možno alebo budú pozerať niekde na sociálnych sieťach alebo niekde vo videu, alebo niekde v televízii, tak chcem povedať len jedno, keď sa chce, tak sa to dá. Dá sa to.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 27.1.2021 11:39 - 11:41 hod.

Patrick Linhart Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Chcel by som všetkým kolegom naozaj poďakovať za všetky pripomienky a za podporu, ktorú ste vyjadrili k potravinovému semaforu. Naozaj si to vážim. Naozaj chcem vám poďakovať za podporu a za to, že táto záležitosť alebo tento zákon nebude len predmetom nejakých koalično-opozičných sporov alebo niečoho podobného, pretože vidím, že tu je záujem naprieč celým politickým spektrom, aby tento zákon bol podporený.
Budem potom reagovať ešte alebo rovno budem reagovať na teba Filip Kuffa. Áno, si sa pýtal, že či došlo k nejakej očiste. Ja som podal desiatky trestných oznámení a niekoľko žalôb. Už ani neviem, už keď si robím sumarizáciu žalôb a trestných oznámení, ktoré som podal, ktoré už končia niektoré na Generálnej prokuratúre, pretože poniektorí vyšetrovatelia, bohužiaľ, majú s otravinármi veľmi dobrý vzťah. Vieme veľmi dobre, že sa dajú ľahko podplatiť.
Napríklad poviem z Malaciek vyšetrovateľ alebo vyšetrovateľka, ktorá je teraz momentálne sama vyšetrovaná ministerstvom vnútra kvôli jej veľmi závažným a veľmi záhadným praktikám, ktoré praktikovala pri mojom trestnom oznámení.
Ďalej môžem spomenúť novozámockého jedného majora, ktorý keď vyšetroval môj prípad, tak ma napadol. Vtedy som tu behal s tou bielou ozdobou po parlamente, keď si pamätáte. To bol vyšetrovateľ, ktorý mal vyšetrovať môj prípad a napadol ma fyzicky. Prípad, samozrejme, zamietol pod koberec. Tak zase on je teraz momentálne predmetom niektorých trestných oznámení mojou osobou a neviem, či už nie je trestne stíhaný. Neviem ani, ako to dopadlo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 27.1.2021 10:36 - 10:54 hod.

Patrick Linhart Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Ja som si nepripravil dnes žiadne poznámočky, pretože na potravinovom semafore pracujem tri alebo štyri roky. Som veľmi rád, že sa mi podarilo ako potravinovému kritikovi, ktorý hájil záujmy ľudí, spotrebiteľov v uliciach, prebojovať do parlamentu s programom, ktorý pomôže celému Slovensku. Chcel by som poďakovať všetkým voličom, svojim voličom, ale aj, samozrejme, aj tým, ktorí ma nevolili, ale budú túto aplikáciu využívať na to, aby v obchodoch rozpoznali potraviny od otravín. Trošku možno poviem niečo zo zákulisia, ako vznikol potravinový semafor, čo rieši potravinový semafor a pre koho je teda určený.
Potravinový semafor si prešiel naozaj veľmi dlhým vývojom. Od čias, keď som začal upozorňovať v obchodoch na rôzne zloženia potravín, až po ten bod, keď som založil organizáciu Testy potravín a začali sme tie potraviny testovať, pretože máme podozrenie, že to, čo sa píše v zložení, nie je v skutočnosti pravda. Bohužiaľ, musím povedať, že 70 % testovaných produktov organizáciou Testy potravín, ktoré boli testované v akreditovaných štúdiách alebo laboratóriách, 70 % týchto potravín sa dokázalo, že ich zloženie naozaj nekorešponduje s tým, čo sa píše na obaloch.
Potravinový semafor je určený na to, aby sa ľudia neriadili iba reklamou. Chcel som povedať klamlivou reklamou, ale väčšinou, bohužiaľ, je to tak, klamlivou reklamou. Aby sa riadili vlastnými preferenciami, pretože potravinový semafor ako aplikácia je plne personalizovaná. Táto aplikácia vám umožní na základe vášho vlastného výberu si určiť, aké potraviny kupovať chcete a aké nie. V aplikácii si môžete nastaviť to, či ste alergik, keď ste alergický na lepok, tak si nastavíte, že ste alergický na lepok, či chcete kupovať domáce, alebo neznáme potraviny zahraničného nejakého anonymného pôvodu vyrobené pre ten a ten reťazec, či chcete podporovať ekologickú produkciu, alebo nejaké chemo a GMO otraviny. Máte ďalšie možnosti pozerať cez pôvod, cez alergény a cez ostatné certifikáty môžete vidieť, či je potravina testovaná, či skutočne ten výrobca tú potravinu, ktorú vám chce predať, či to zloženie naozaj je pravdivé a či to vie aj dokázať tým, že bude zverejňovať výsledky testov, ktoré bude sám aplikovať na svoje potraviny napríklad každé tri mesiace.
Za to, že som sa postavil, samozrejme, proti lobistom a otravinárom, ktorí produkujú na našom zdraví, na zdraví ľudí tým, že nás roky a roky klamali, milióny a milióny eur, čo sa odráža potom na zdraví obyvateľstva, samozrejme, som sa stal terčom mnohých diskreditačných kampaní, či už dezinformačných kampaní cez hlavné médiá, kde napríklad tri médiá majú zákaz o potravinovom semafore písať alebo hovoriť, alebo niečo o ňom vysielať. Povedali mi to sami šéfovia týchto médií, že majú jednoducho zákaz od svojich inzerentov, tak cez rôzne anonymné konšpiračné stránky, kde si otravinári zaplatili pravidelné diskreditačné kampane založené absolútne na vode bez žiadnych a akýchkoľvek dôkazov.
Prešiel som si naozaj dlhý vývojom, čo sa týka oblasti potravín. S potravinovými technológmi sme vyvíjali alebo pomáhali poctivým výrobcom vyvíjať potraviny bez syntetických látok, bez látok, ktoré spôsobili hyperaktivitu detí, bez chémie a bez GMO, na základe starých receptúr. Samozrejme, to sa nepáčilo tej druhej skupine tzv. otravinárom, ktorí ma, samozrejme, žalovali alebo podávali trestné oznámenia, bohužiaľ, do dnešného dňa neúspešne, pretože všetko bolo postavené na vode a bojujú v podstate so systémom, ktorý zavedieme.
Som rád, že sa mi podarilo dostať túto vec do parlamentu a chcem poďakovať všetkým nepriateľom, pretože ma v podstate posúvali vždy vpred. Linharta sa totiž nedá zlomiť, Linharta sa dá iba naštvať. A naštvali ma natoľko, že dnes vám predkladám tento zákon a prosím vás o schválenie tohto zákona, pretože tento zákon háji spotrebiteľov, ktorí budú mať rýchly a jednoduchý výber, pretože tento zákon pomáha slovenským farmárom, poctivým výrobcom, gazdom, ktorí sa nemajú šancu dostať na retailové poličky a do vedomia nás občanov, pretože nemajú milióny na reklamy, ktoré získali na základe krádeží nášho zdravia podvodmi v zložení potravín.
Môžem vám povedať pár prípadov, kde Testy potravín ako organizácia odhalila skutočne famózne veci. Určite si každý pamätáte ten prúšvih so Spišskými párkami, ktorý bežal v televízii, neviem, dva roky dozadu, už si presne nepamätám, kde sme tri mesiace v akreditovaných laboratóriách testovali všetky Spišské párky, ktoré boli na slovenskom trhu, ktoré dokonca aj už neboli, boli stiahnuté, ale stále ešte sme mali vzorky a zistili sme, že 5 z fabrík, ktoré vyrábali Spišské párky, mali stratiť licenciu. Bohužiaľ, to sa nestalo. Keď som sa snažil spolupracovať s pani Matečnou, s pánom Lapšanským, charaktery týchto osobností sú naozaj otázne a môžem vám povedať veľa o týchto osobnostiach, a to, akú krivdu urobili poľnohospodárstvu, ale keď som sa snažil spolupracovať s týmito ľuďmi a dodával im informácie, kde sa čo prebaľuje, kde sa podvádza, kde je problém v zložení, kde je pôvod výrobku, ktorý sa uvádza ako slovenský. Môžeme si povedať pri prebaľovaní kurčiat, mäsa, ovocia, zeleniny vo veľkých skladoch, ktoré dodávajú do obchodných centier a viem dodnes, že sa to deje, ale už to riešime, tak môžem povedať, že keď som dodal tieto informácie, tak určitá skupina ľudí na ministerstve pôdohospodárstva si z toho urobila vlastný biznis. Zneužili moje informácie na to, aby vydierali a vypaľovali buď retailové centrá, alebo retailové pobočky sietí potravín, alebo samotných výrobcov, ktorí túto činnosť konali. Tak sa stali súčasťou vlastne tejto špinavej štruktúry, ktorá skutočne zničila niektorým ľuďom životy a zničila niektoré život tak, že keď si celiatik dal napríklad papriku, do ktorej bola zamiešaná múka s karmínom – košenila E 120, tak dostal záchvat.
Skutočne, Testy potravín – organizácia prišla na veľa vecí a bol by sme tu asi týždeň, keby som začal rozprávať o všetkých týchto prípadoch a väčšina z nich bola medializovaná, ale veľmi som rád, že teda sa mi podaril. Keď preskočím celú túto éru ako napríklad diskreditácia mojej osoby, diskreditáciu potravinového semaforu, dokonca to došlo až tak ďaleko, že sa mi vyhrážali mojou fyzickou likvidáciou, kde som s rodinou musel opustiť Slovensko. Neskôr som sa vrátil, tak som veľmi vďačný, že dnes môžem stáť pred vami a že môžem predložiť zákon, ktorý pomôže slovenským výrobcom, spotrebiteľom, nákupcom, a teda nám všetkým.
Počas vývoja, kde som 28. augusta položil tento zákon, zaregistroval ho, tak sme prechádzali rôznymi koaličnými dohodami, kde mali niektorí kolegovia určité výhrady, zakomponovali sme všetky tieto stanoviská aj ostatných strán, zakomponovali sme stanovisko legis rady, legislatívcov aj z Národnej rady a prebehol som cez všetky, samozrejme, parlamentné výbory a všetky tieto námietky alebo nejaké doplnenia boli zakomponované, a preto spoločne s týmto zákonom budem predkladať 2 pozmeňovacie návrhy.
Pozmeňovacie návrhy boli odsúhlasené parlamentnými výbormi, vládou dnes ráno o deviatej hodine a sú pripravené na to, aby sme ich podali. Predkladateľmi týchto pozmeňovacích návrhov je, čo si môže človek viac priať, za poľnohospodárstvo je to predseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo, životné prostredie pán Karahuta a za ústavnoprávny výbor je to sám predseda ústavnoprávneho výboru pán Milan Vetrák. Dúfam teda, že tento zákon si nájde v pléne podporu, pretože tu skutočne ide o zákon, ktorý pomôže nám všetkým.
Ide o zákon, ktorý podporí malého slovenského poľnohospodára, malého slovenského poctivého výrobcu a hlavne pomôže napríklad mamičkám s deťmi, ktoré chcú rýchlo nakúpiť kvalitné potraviny podľa ich vlastného výberu. Už nebudú musieť stráviť hodiny skúmaním zloženia v obchodoch a spoliehaním sa na to, že výrobca, ktorý uvádza niečo na zložení, tak to uvádza pravdivo a že nezavádza, neklame. Potravinový semafor totiž odhalí, čo sa skutočne v potravine nachádza z produktu, ktorý sa predáva, čo obsahuje, aké alergény má, zvýrazní prídavné látky, zvýrazní syntetiká, zvýrazní GMO a zvýrazní ostatné veci, ktoré napríklad nechceme my v potravine mať.
Ešte úplne na záver, aby som teda nezdržoval, chcel by som doplniť, že mnohí porovnávajú slovenský potravinový semafor s tým európskym s tzv. Nutri-score. Poviem vám len jedno. Európska únia si môže dnes z nás brať príklad. Európska únia s ich Nutri-score je ďaleko pozadu pred tým, čo tu dnes, zajtra budeme schvaľovať. Európska únia totiž nám chce nakázať, koľko máme jesť tukov na 100 mg alebo solí alebo cukrov na 100 mg alebo 100 ml, 150 ml výrobku. Stále sa to mení. Európska únia sa nevie dohodnúť medzi štátmi. Francúzi chcú to, Nemci chcú to, Taliani chcú to, Česi chcú to, my chceme zase niečo iné. My sme sa nikdy do toho programu síce nepripojili, hoci sme mali možnosť od roku myslím 2004. Ale každý chce niečo iné.
Ja keď idem do obchodu a vezmem si dve slaniny, ja sa nepozerám na množstvo tukov. Ja si túto, toto kritérium na aplikácii vypnem, mňa nezaujíma proste Nutri-score. Mňa to nezaujíma. Však vidíte to na mne, ja si tú slaninu dám rád, ale už keď si dám tú slaninu, tak si nechcem dať chemoslaninu. Nechcem si dať otravinu s 13 prídavnými látkami.
Môžem vám povedať o jednom výrobku, ktorý obsahuje len 50 % toho, čo sa píše na obale. Je to názov slanina. Pamätám si, ako sme to testovali v labákoch a dodnes si pamätám, čo tam otravinári naozaj dokázali namiešať. Bol to čistý chemický pokus. Ja si hovorím, však keď to dá človek do mikrovlnky, keď to nevybuchne, tak to musí potom prejsť aj žalúdkom tento chemokoktail. Napríklad slanina, ktorá bola vyrobená pre jeden reťazec, ktorý sa chváli, že predáva výhradne slovenské potraviny, tak táto slanina obsahovala 13 pridaných látok, medzi ktorými bol napríklad kukuričný škrob, voda, fosfát, aby sa tá voda nevyliala, kukuričný škrob aby to nejako zahustil, karagénan tam bol – riasa, aby to bolo trošku želatínovejšie, potom tam bola mäsová príchuť, počujete dobre, mäsová príchuť do slaniny sa musela dať, mäsová príchuť, aby ten škrob, tá želatína a tá voda a ten fosfát, ktorý naväzuje, chutilo ako mäso. A na tú mäsovú príchuť je potom glutaman E621 – zvýrazňovač chuti, čiže zvýrazňovač tej mäsovej príchute a aby to nebolo dosť, tak potom je tam E 631, čiže zvýrazňovač zvýrazňovača tej mäsovej príchute. Môžem pokračovať ďalej, kde miesto papriky tam bol karmín a tak ďalej. Môžem tu rozprávať hodiny. Skutočne v tomto sa pohybujem 20 rokov, čiže ťažko mi bude niekto odporovať v prídavných látkach, aký majú vplyv na ľudský organizmus.
Potravinový semafor vznikal takisto so skupinou skutočne tých najlepších odborníkov na Slovensku, kde sme tri roky bojovali a tu som bol v parlamentnom výbore zdravotníckom ako potravinový kritik u pána Zelníka, ktorý teda skutočne mal ochotu pomôcť. Musím ho pochváliť. Nie všetci z SNS boli, akí boli, boli tam aj dobrí ľudia. V každej strane sa nájdu takí aj onakí, tak ja to asi uzavriem, nebudem vás zdržovať ďalej.
Chcem vám teda ešte raz poďakovať za to, že podporíte tento zákon a prosím vás, keď si budete vyberať slaninu, môžete si vybrať slaninu a nemusíte vyberať chemoslaninu, pretože keď si odškrtnete prídavné látky a nechcem syntetiká, chcem mať jasný pôvod mäsa, tak vám ukáže na tú slaninu s tými chemolátkmi a s tým neznámym pôvodom, že červená a na skutočnú slaninu, čo je slanina maximálne rasca, soľ na povrchu a paprika vám ukáže zelenú s jasným pôvodom. Pomôžete tým našim výrobcom, našim pestovateľom a hlavne sami sebe. Ja vám veľmi pekne ďakujem za vašu pozornosť.
Na konci len chcem povedať jedno, nezdržiavajte sa hlasovaním. Keď prídete domov a chcete si dať večeru a manželka alebo manžel vám povie, že – miláčik, dáš si večeru? – Nepoviete, že zdržiavam sa. Poviete áno alebo nie. Takže buď hlasujte proti a uvidíme potom lobistov, ktorí tu sedia za otravinármi a majú príkaz zmačknúť ten gombík proti, alebo teda dajte áno, súhlasím. Kto by mohol byť proti matkám s deťmi, kto by mohol byť proti onkologickým pacientom, kto by mohol byť proti nemocniciam, školám, ľuďom, ktorí majú vážny problém so zdravím. Neviem. Keď je to niekto z vás, nech stisne proti. Nech stisne proti a nech hlasuje proti potravinovému semaforu.
Totiž tento potravinový semafor, aby som bol ešte presný úplne na koniec, chcem rozšíriť neskôr na trhoviská, ktoré boli vyňaté, pretože koaliční partneri s tým nesúhlasili to dať naraz, ale v poriadku, dáme to postupne a chcem to rozšíriť na školy, nemocnice a ďalšie zariadenia, aby matka, ktorá sedí doma, vedela, čo jej dieťa konzumuje v škôlke alebo váš starý otec, čo konzumuje práve v nemocnici, v ktorej sa nachádza, a uvidíte to na aplikácií a uvidíte jedlo, ktoré konzumuje, či má zelenú, oranžovú alebo červenú a môžete to vy z domu zmeniť.
Mnohé matky sa mi sťažovali v tých mailoch, tých 150-tisíc fanúšikov, ktorých mám, teda skutočne tie maily boli tisíce a tisíce. Ja som napríklad dostával fotky výrobku, ktoré boli určené deťom, boli dané do rúk malým deťom v škôlkach a obsahovali látky, ktoré nemôžu konzumovať deti. Tomuto musíme zabrániť a ja môžem rovno sľúbiť teraz, rovno vám to hovorím, že tu bude potravinový semafor 2, ktorý vyhná prebaľovačov z trhovísk, ktorí nosia z veľkoskladov z Poľska, z Maďarska tovar a ponúkajú ho bez zaplatenia daní a bez bločkov ako za slovenský, čím nás podvádzajú. Mnohokrát sa jedná o tovar vyradený, ktorý mali zlikvidovať, a tak ho zlikvidujú, že z belgického skladu ho prenesú sem alebo z Číny sem na Slovensko cez maďarský alebo poľský sklad. Ja vám môžem rovno sľúbiť teraz, že príde potravinový semafor 3, ktorý zabezpečí v školách a deťom, aby mali zdravé, kvalitné a slovenské potraviny. A vy budete mať plnú kontrolu nad tým, čo váš otec, dedo alebo dieťa v týchto zariadeniach práve konzumuje a on bude mať plnú kontrolu nad tým, čo sa mu nachádza práve pred ním na tanieri.
Ja vám veľmi pekne ďakujem za pozornosť a, prosím, hlasujte, keď príde k hlasovaniu, za potravinový semafor, nezdržiavajte sa. Keď ste hladní, vaša manželka a manžel vám môže tým pádom dať niečo, čo si vyžiadate a nebudete sa zdržiavať, keď sa budete chcieť najesť. Veľmi pekne vám ďakujem za vašu pozornosť ešte raz a, prosím, hlasujte za kvalitné slovenské produkty, teda za potravinový semafor.
Ďakujem za slovo. (Potlesk.)
Skryt prepis