Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Ja som veľmi rád, že sa tu strhla taká veľmi praktická, taká objektívna a veľmi odborná diskusia. Ja som naozaj za to veľmi rád.
V prvom rade by som chcel poďakovať všetkým, ktorí vystúpili v rozprave, a aby som dal na poriadok pár, pár vecí.
Pán Oravec, my sme riešili s pánom profesorom Bírešom tú certifikáciu a dohodli sme sa, že to bude urobené vnútorným predpisom. Bolo to v takom politickom období, keď tá situácia nebola najlepšia medzi ministerstvami. Tento zákon pripravovalo mimochodom legislatívne oddelenie ministerstva pôdohospodárstva, nie hospodárstva, práve kvôli tomu udeleniu tej, tej certifikácie a tak ďalej. S pánom Hirmanom sme si len teda prebrali detaily a bolo to odsúhlasené s pánom Hirmanom aj celou koaličnou radou. A RVPS-ka a pán Bíreš, pán profesor Bíreš ako riaditeľ ŠVPS-ky teda navrhol, že bude to riešiť vnútorným predpisom a keď sa otvorí diskusia, tak aj v druhom kole môžeme pridať pozmeňovák, kde teda pokiaľ to nebude vnútorným predpisom a pokiaľ to bude potrebné zákonom, pokiaľ plénum bude mať s tým problém, a týmto pozmeňovákom už priamo určiť, že kto kde a ako. Nechceli sme to robiť takto natvrdo hneď na začiatku, pretože chceme dať priestor aj správcom trhovísk. Správcovia trhovísk momentálne si už označujú, veľa trhovísk, aj v Nových Zámkoch, keď pôjdete na Tržnicu v Nových Zámkoch, tak títo správcovia si už označujú svojich tých slovenských pestovateľov, prípadne slovenskí pestovatelia samostatne sa označujú, je tam aj také veľké napísané, že z vlastnej produkcie, hej. Ovocie, zelenina, z vlastnej produkcie.
A už keď hovorím o tých nových Zámkoch, keď už máme spoločný vkus na ženy, lebo vaša žena je z Nových Zámkov, aj moja žena je z Nových Zámkov, ja som sa tam priženil, tak tie Nové Zámky sú také v tom špecifické. Určite, pán Oravec, viete, že tam je jedna rodina, ktorá tam tak nejak operuje, dokonca už vytvára aj cenotvorbu, tá pani, ono ich je 8, majú 8 stánkov, čiže problém nemajú s tým skupovaním stánkov, majú niečo svoje, naozaj majú svoje, lebo majú záhradku malú, ale potom tam majú celú tú selekciu z Tesca, v podstate to je len také Tesco pod holým nebom. Hej? Keď si to tak zoberiete, keď tak vám preloží ešte v tých bedničkách, v Tesco bedničkách, v tých zelených to tam majú, tak jednoducho oni nemajú problém si zaplatiť 8 miest, pretože majú na to peniaze, dokonca si už aj robia cenotvorbu, už prešli do takého mafiánskeho štýlu, že si vytvárajú cenotvorbu, no ale sú chránené primátorom v Nových Zámkoch, takže je to jeho kamarátska nejaká rodina údajne, takže jednoducho neviem s tým nijak pohnúť priamo u tohto trhoviska, ale toto sa deje aj úplne všade, v celom štáte sa toto deje.
Ja som prebehol trhoviská v rámci reseču, bol som v Košiciach, bol som v Poprade, bol som na Miletičke v Bratislave, sú aj o tom záznamy, sú aj videá o tom a ukazoval som na tieto nedostatky. Takže ešte raz aby som teda konkrétne odpovedal na túto otázku, tá, ten fokusy na to, že buď v druhom čítaní, keď to chceme dať legislatívne do toho zákona, môžme, po nejakých dohodách, lebo je to otvorená vec, nie je to nič uzavreté a pokiaľ nie, tak pán Bíreš a teda ŠVPS-ka by si to rada riešila sama vo svojej kompetencii vnútorným predpisom. To je jedna vec.
Vypravovalo to ministerstvo pôdohospodárstva tento zákon a ešte by som odpovedal, neboli to dva zákony, ono s tými odbytovými centrami bol problém, lebo zase bolo to prilepené s pánom Hirmanom a pán Dostál, ktorý tu sedí, tak, samozrejme, a veľmi správne, pán Dostál, ste to urobil, tak pán Dostál povedal, že to je prílepok, čo my sme uznali, že to je prílepok a my sme ten zákon stiahli. Čiže to je úplne v poriadku, je to pravda, chceli sme to veľmi rýchlo presadiť, pretože tá politická situácia bola naozaj vtedy veľmi horká.
No a ešte k tej politickej situácii. Keď sa OĽANO mlátilo so SaS-kou a medzi sebou, tak tam nebol veľký priestor na to, aby sme behali medzi ministerstvami, špeciálne nie medzi ministerstvom OĽANO a SaS. Aj pre mňa ako člena vtedajšej koalície so SME RODINA bolo toto veľmi komplikované. Ja som vôbec rád, že som tento zákon dal, aj sa vkladal na niekoľkokrát a prekladal sa do nekonečna, v podstate od kedy, od septembra je už v pléne, takže dnes máme marec. Takže len toto k tomu.
Ďalej by som chcel povedať, poďakovať pánu Kočišovi, úplne správne ste hovoril, že plodiny by sa mali jesť v rámci makrobiotiky zo svojho lokálneho okolia a pán Taraba tak isto spomínal to víno. Na to by som veľmi rád reagoval, pretože mám s tým 20-ročné skúsenosti z pohľadu potravinového kritika, ktorý uháňa takýchto podvodníkov všade po svete.
Žil som v Írsku, aj tam to, tam to tak nefunguje, aj tam majú problémy, ale tam to nefunguje ako u nás, ale dobre, vrátim sa naspäť na Slovensko. Írsko je ostrov, je uzavretá krajina, veľa sa tam dováža, ale si pestujú sami a nemajú tento problém, tam nikoho asi nenapadne ísť do skladu a kúpiť niečo a povedať, že to je írske. Ako ja som nevidel Íra farmára, ktorý by sa tváril, že je farmár, nakupuje v Kauflande, ako alebo v Audi alebo v Lidli, lebo niekde tam, takže to som nikdy nevidel, nemajú to mentálne myslenie.
My aj geograficky, samozrejme, sme viac ohrození tým, že sme kontinent v strede Európy, v srdci Európy, máme tu Poliakov, ktorí tu dovážajú, Maďari, ktorí tu dovážajú, no a do toho maďarského skladu konkrétneho sa dováža úplne z celého, z celej Európy, z celej Európskej únie, tak to z celej Európskej únie, hlavne zo skladov z Belgicka vyradené rôzne tieto životu nebezpečné, zdraviu škodlivé plodiny. Čiže v rámci makrobiotiky by sme mali naozaj podporovať svojich lokálnych pestovateľov, nejaké označenia už existujú, áno, oni existujú, ale nefungujú. A ja vám poviem prečo nefungujú. Nefungujú preto, lebo sú dobrovoľné a to je ten problém. Hej? To je ten problém tej dobrovoľnosti, RVPS-ka nemá dosť kontrolórov, hovorím traja kontrolóri v Nových Zámkoch na 150 obchodov plus trhovisko. To sa nedá. Ja tých kontrolórov poznám, ja o nich môžem povedať po mene, pán Hlísta, ako ja vám ich môžem vymenovať aj s riaditeľom, ja ich poznám, ja som tento zákon aj s nimi tvoril a ja som s nimi diskutoval ako aj s pani Jankou Kováčovou, ktorej je šéfka tržnice v Nových Zámkoch, takže po mene všetkých poznám a tento zákon neni z Bratislavy niekde od stola z parlamentu, že tam šupne a na, trápte sa, tento zákon je jednoducho odšľapaný z praxe, z chodníka a je priamo z ulice vytvorený a prinesený do pléna. Tak som sa dostal aj ja do pléna, z ulice, ako potravinový kritik spred parlamentu, keď som tu chodil na výbory k pánovi Zelníkovi, šéfovi zdravotníckeho výboru zo SNS a až po poslanca.
Naša kontrola nie je dostatočná a ja vám poviem napríklad, ako sa dá obísť. Ako sa dá obísť veľa vecí. Ako sa dá obísť napríklad to, že ste pestovateľ - nepestovateľ. Celý ten proces som si zdokladoval, my sme to chceli riešiť komplexne, systémovo, bohužiaľ, by sme museli zapojiť do toho ministerstvo vnútra, pani Remišovú, čo bolo vtedy nemožné kvôli informatizácii systému, lebo mal by to byť nejaký informačný systém. Ja som ten systém aj vymyslel, aj navrhol, nazval som ho Potravinový semafor, pre trhoviská, jednoducho oni nemajú možnosť ako skontrolovať napríklad polia, hej? Čiže RVPS-ka príde a povie RVPS-ke, že tu je zmluva, tu je dohoda, tu je o poli, o prenájme nejakého políčka, to si môže napísať Janko Hraško s Evičkou, cez balkón si spíšu a napíšu si niečo a obaja majú len dva balkóny a jeden má 1m2 po babičke niekde na dedine, takže si to môže prenajímať a ja neviem čo všetko a môžete tam pestovať 10 ton banánov a ananásov akože v úvodzovkách mesačne, hej, lebo to je ich produkcia. A potom sa ide na RVPS-ku, tam dostanete pečiatku, že v pohode, však máte zmluvu, papierovo to sedí, založí si do šuflíka a nikto nič neuvidí a nikto ani nevie, či to pole vôbec existuje alebo nie a čo sa tam pestuje. Vymyslel som aplikáciu, bohužiaľ, nepodarilo sa nám to aplikovať kvôli tomu, že to bol taký veľký medzirezortný projekt a kvôli tomu, že tá politická situácia už vtedy bola nestabilná. Ja som volil kratšiu formu. Ja volím takú formu, že dobre, poďme do toho, ja nehovorím, že ten zákon je dokonalý, určite každý zákon keď si vezmem, tuto je dvojstránkový, no neni problém, však áno, samozrejme, nejaký základ je, hej ten pilier, ten podstavec, ten základný pilier je postavený, je napísaný schválne veľmi jednoducho a veľmi stručne, veľmi jednoducho, to je veľmi jednoduchý zákon, to je pár riadkov keď sa na toto pozriete, nie je tak komplikovaný ako odbytové centrá alebo potravinový semafor, alebo niečo iné. Toto je naozaj veľmi jednoduchý zákon a práve preto je tak napísaný, tak veľmi jednoducho, aby sa k tomu mohli dávať prípadné návrhy, pozmeňováky v druhom čítaní. My sme nečakali, že každý bude súhlasiť s týmto zákonom, ale to máte ako pivo jednej značky. Ono je také univerzálne, jedna značka americká, nebudem hovoriť, ktoré na B, je také univerzálne pivo, pije to každý, aj ženy, aj muži, aj chutí to tým, čo majú radi plzňové pivá aj ipy, aj čierne pivá, také je to také nejaké medzi. Hej? Aby oslovil každého. No dobre a teraz z toho môžeme urobiť alebo ipu, alebo čierne pivo, alebo poďme z toho vytvoriť niečo, čo potrebujeme na konci dať dokopy, aby to malo nejaký zmysel, nejakú hlavu a pätu. Ja sa nebránim komunikácii, nebránim sa tomu, aby tento zákon prešiel do druhého čítania potom nejakými ešte úpravami, som otvorený.
Takže, pán Taraba a pán Oravec, ja budem veľmi rád, keď si sadneme, obaja ste rozumní ľudia, nebudem sa pozerať na politické tričká. Sadneme si. Keď to podporíte do prvého čítania, ja vám sľubujem, že keď v druhom čítaní nebude zahrnutý váš pozmeňovák alebo nebude akceptovaný, alebo sa otočím chrbtom, tak kľudne to zarežte a dobre, je to moja chyba, ja si to zoberiem na svoje plecia, že dobre, ja som zlyhal, ale prosím vás, nepotopte tento zákon a podporte tento zákon, aby išiel do prvého čítania, v druhom čítaní tam to môžeme upravovať, ten zákon je postavený dobre, stačí tam upraviť pár riadkov alebo dodať pár riadkov, pokiaľ mu tam chýbajú, super, som otvorený debate.
Veľmi pekne vám ďakujem za slovo.