Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

29.3.2023 o 11:42 hod.

BSc.

Patrick Linhart

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 12.5.2023 10:41 - 10:41 hod.

Patrick Linhart
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Podávam nový procedurálny návrh, žiadam o termínovanie bodov 107, tlač 1343, a 108, tlač 1344, na 16. piatok, na 16. 5., pardon, opravujem, v utorok, a to o 14 h bod 107, tlač 1343, a 15 h bod 108, tlač 1344. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 12.5.2023 10:26 - 10:27 hod.

Patrick Linhart
Pán predsedajúci, ja žiadam o termínovanie bodov 107 a 108 na utorok ráno, čiže na 16. 5. ´23 na deviatu hodinu bod 107, tlač 1343, a na desiatu hodinu v ten istý deň bod 108, tlač 1344. Poprosím o všeobecný súhlas, pokiaľ nie, tak poďme hlasovať a môžme rovno uzavrieť túto schôdzu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11.5.2023 9:25 - 9:25 hod.

Patrick Linhart
Pán predsedajúci, len chcem kvôli záznamu uviesť, že som sa prezentoval aj o deviatej hodine a ma vykázalo, že tu nie som. Ja som tu bol aj fyzicky prítomný, takže by som chcel do záznamu dať. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.5.2023 12:16 - 12:16 hod.

Patrick Linhart
Ďakujem. Len som priniesol minerálku kolegovi, lebo nemôže opustiť svoje miesto, tak mi ho bolo ľúto.
Ďakujem, pán predsedajúci, za slovo. Ja len chcem naozaj poďakovať Mariánovi aj ostatným všetkým, ktorí vystúpili v rôznych rozpravách, vo faktických otázkach, za ich veľmi odborné a vecné diskusie a za ich príspevky. Veľmi pekne vám ďakujem ešte raz a prajem pekný deň.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 5.5.2023 12:04 - 12:14 hod.

Patrick Linhart Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené dámy, vážení páni, ja plne súhlasím, že Slovenská obchodná inšpekcia by mala mať naozaj naspäť kontrolu nad cenami. Veď videli sme to pri tzv. protiinflačnom, pri protiinflačných garancií cien, alebo ako sa to nazvalo, ten, to pro... tá promoakcia, ktorá bola vedená pánom ministrom Vlčanom, odchádzajúcim z postu ministra po včerajšej tlačovke, ako som sa dozvedel. Vieme dobre, že Slovenská obchodná inšpekcia, aj keď som napríklad podal podnet na prešetrenie cien, ktoré boli zmanipulované predtým, než sa spustila tzv. tá promoakcia pod názvom protiinflačnej garancie, tak nemohla vykonať svoju činnosť z toho dôvodu, že nemala jednoducho v rukách žiadny nástroj, žiadnu zbraň tak urobiť. Čiže sa opierala o dobrovoľnosť. Čiže naozaj tu plne súhlasím, tu treba vrátiť túto moc späť SOI-ke a treba im dať späť ich prácu do rúk, pretože teraz sú momentálne odstavení.
Čo sa týka samotných návrhov. Ja som si prešiel tento návrh s pánom Suskom ešte predtým, než ho, než bol podaný do pléna, plne súhlasím s väčšinou bodov. V podstate veľmi podobný alebo rovnaký návrh som dával ešte v roku 2021. Ja som veľmi rád, že momentálne sa našla obrovská spústa politikov, ktorá sa bije do hrude a bojuje za potraviny. Ja som veľmi rád, že mám konečne svojich kamarátov a svojich prívržencov a spoločne možno aj so svojím fanklubom, týmto politickým fanklubom ostatných ľudí, ktorí sa teda pridali po tých šiestich rokoch, čo bojujem za lepšie potraviny, nie otraviny na Slovensku, takže tu títo politici sa objavili. Niektorí to naozaj myslia vážne. Ja osobne poznám predsa pána predsedu výboru, takisto kolegov a v živote som sa nepozeral na politické tričko, či je to červený, zelený, oranžový alebo modrý, ale pozeral som sa na to, ako ladíme v tematike potravín.
Bohužiaľ, ja už v roku 2021 som dával viacero návrhov na koaličnú radu, ktoré, bohužiaľ, nikdy nevideli svetlo sveta. Prečo? Pretože koaličnou radou boli zamietnuté. Bolo mi povedané, že moje návrhy, ktoré sa dnes predkladajú do pléna, tieto návrhy sú nelogické a nepomôžu. To mi je naozaj ľúto, pretože o inflácii sme už vedeli dávno a zobúdzame sa teraz, keď je neskoro. Takisto som veľmi rád, že u niektorých politikov sa prebudila taká tá citlivosť k ľuďom s rôznymi potravinovými alergiami a intoleranciami. Matka troch detí, kde každé dieťa má úplne inú intoleranciu, nemá šancu v dnešnej dobe prežiť bez pomoci ostatných. Predstavte si matku s dieťaťom, s troma deťmi, a to je vážne, to je skutočný prípad, kde mám e-mail od mamičky s troma deťmi s rôznymi intoleranciami. Ja vám ho aj môžem prečítať, ale nebudem zdržovať, lebo som sľúbil, že budem mať vystúpenie iba päť minút, kolega Marián Viskupič ide hneď po mne. Takže nechcem zdržovať, chcem dodržať slovo. Nemá šancu jednoducho tieto deti uživiť bez pomoci štátu alebo iných. Takže preto v druhom čítaní, ja, samozrejme, podporím tento návrh, takisto ako podporím návrh z dielne HLAS – sociálna demokracia, ktorý je úplne identický, pretože máme tam naozaj skutočne rovnaké zmýšľanie, čo som veľmi rád. A ten istý návrh, ktorý je z dielne HLAS – SD, som chcel podať do pléna ja. Lenže pozrite sa sem, vieme veľmi dobre, že keď sú rovnaké dva návrhy, tak jednoducho jeden z tých návrhov sa aj tak stiahne. Predseda parlamentu predsa stiahne jeden z tých návrhov, lebo sú úplne identické.
Takže budem veľmi rád, pokiaľ buď po prvom čítaní, keď verím, že návrh SMER-u – SD alebo HLAS-u – SD nájde plnú podporu v parlamente, priložím pozmeňovacím návrhom do druhého čítania pozmeňujúci návrh, ktorý rieši pomoc ľudí s rôznymi intoleranciami. Dnes máme na Slovensku trištvrte milióna týchto ľudí. Trištvrte milióna ľudí, ktorí musia platiť o 20 až 60 % viac za svoje produkty ako ostatní. Trištvrte milióna ľudí, ktorí u určitých vybraných produktoch, bez ktorých oni, bohužiaľ, nevedia prežiť, trištvrte milióna ľudí platí až o 200 % viac. A to nie je výrobou. Výrobok, ktorý je bezlaktózový, a výrobné náklady tohto výrobku sú možno o 20 % vyššie než výrobky obyčajného produktu, ktorý nemusí spĺňať podmienku bezlaktózového produktu. Bohužiaľ, obchodné reťazce, ako veľmi dobre viete, si prehadzujú neskutočne obrovskú obchodnú prirážku. Teraz sa nebudeme baviť o regulácii cien, nepôjdeme cestou Maďarska.
A prosím politikov, nech si nemýlia, a tých, čo tomu nerozumejú, nech nehovoria o cenovej regulácii alebo... cien alebo... a nech ju neporovnávajú s reguláciou obchodných marží alebo obchodných prirážok. Sú to dva úplne iné, totálne elementárne iné a rozdielne veci. Nejdeme cestou Maďarska a nikdy cestou Maďarska nepôjdeme. Tú chybu sme videli, akú urobil Orbán. Prázdne poličky, výrobcovia nechcú absolútne ani vyrábať tieto produkty, pretože majú, musia ich vyrábať za určitú cenu, tak sa radšej rozhodli, nech, že ich prestanú vyrábať, zavreli fabriky a tak ďalej. Vidíme tú obrovskú infláciu, myslím, že je to už na úrovni, pán kolega, keď sa nemýlim, 48 % teraz momentálne? Skoro 50 %, áno. Takže touto cestou určite nechceme ísť. Ale vždy musíme šlapnúť na krk obchodným reťazcom. Ja to tu hovorím od prvej chvíle, keď som prišiel do tohto pléna. Od prvej chvíle! Nenažranosť zahraničných koncernov, ktoré prídu, vyžerú tento, tento národ, zoberú peniaze a ujdú s nimi do zahraničia. Túto nenažranosť musíme ukončiť. Ja som veľmi rád, že sa predkladajú takéto návrhy. Som naozaj veľmi rád, plne ich podporím v pléne a ja verím, že ľudia, ktorí majú zmysel pre ľudskosť a sú tu pre ľudí a nie ako lobisti určitých koncernov, že títo ľudia, títo poslanci tu v Národnej rade Slovenskej republiky tieto dva návrhy zákonov podporia.
Dámy a páni, pokiaľ si niekto myslí, že obchodný reťazec nemôže prežiť na 40-percentnej obchodnej prirážke, tak ja vám poviem príklad z praxe, pretože som človek, ktorý hovorí z praxe. Mal som reštauráciu, ktorej som sa vzdal kvôli mandátu. Mal som vyšší príjem v tej reštaurácii, ako beriem dneska poslanecký plat. Bola to reštaurácia pre ľudí s intoleranciami. Takže naozaj, odžili sme si tam svoje a viem, čo to je, viem, koľko ľudí je, viem, aké majú problémy, a viem, ako ťažko sa im dneska dýcha, keď idú do obchodu alebo do reštaurácie a chcú si kúpiť obyčajné základné jedlo. Veď jedlo a voda, veď to je základná vec, ktorú by mal, by mal mať prístup každý občan. To malo byť zakomponované v Ústave Slovenskej republiky.
Ja vám dám presný príklad. Založil som pred vstupom do politiky obchodnú sieť. Nebudem hovoriť značku, lebo nemôžem. Táto obchodná sieť funguje na štyridsať, na 35 až 40 % určitých výrobkoch, ako sú napríklad tzv. výrobky nadštandardné, by som to nazval, tak funguje na 35- až 40-percentnej obchodnej prirážke. A ja vždycky hovorím: dá sa to. A sú to slovenské produkty, podporujú slovenských poľnohospodárov, slovenských gazdov, slovenských pestovateľov a dá sa to. Takže ja vidím tie nákladné, nákladný, nákladné ceny alebo nákladky, ako sa tomu hovorí tak slangovo, u výrobcov, vidím, aké oni majú obchodné prirážky na svojich výrobkoch. Bohužiaľ, niektorý výrobca predáva jeden výrobok s jedným, s jednocentovým ziskom. Niektorí sú tu takí, čo predávajú s desať, maximálne 12 %. To už preháňam, to sú už fakt lukratívne výrobky, to už hovoríme o nejakej lukratívnej klobáse a tak ďalej. Keď si zoberiete cenu surového mäsa, tam sa pohybujeme na pár centoch a keby nebolo nášho zákona deväťdesiatjedničky o neprimeraných obchodných podmienkach v obchodoch v potravinárstve, tak možno by išli aj do dnešného dňa ešte pod výrobnú cenu, len aby sa dostali do toho reťazca, len aby tam ukázali svoje produkty a len aby mohli prežívať a mohli fungovať.
Samozrejme, keďže sa vyjadrujem k tomuto zákonu, budem sa držať čisto kritiky alebo pochvaly, to je jedno, k tomuto zákonu, ale chcem spomenúť len veľmi naozaj na okraj... (reakcia z pléna), mám 49 sekúnd, tak 36 sekúnd, tak za 36 sekúnd stihnem ešte povedať, že aj ja ako nezávislý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky riešim problematiku cien potravín v školských jedálňach, v nemocniciach a v domovoch dôchodcov, ten zákon, ktorý prešiel prvým čítaním, a ďakujem za podporu celého pléna, ktoré tento zákon jednoducho posunie do druhého čítania. A riešime aj 40-miliónovou dotáciou ceny slovenských pestovaných, kvalitných produktov, aby k nim mali prístup deti, pacienti a naši rodičia, ktorí sú v domovoch dôchodcov.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.5.2023 11:15 - 11:17 hod.

Patrick Linhart Zobrazit prepis
Pán kolega, ďakujem za veľmi odbornú, vecnú debatu. Naozaj, táto debata, takáto debata o potravinách v skutočnosti v parlamente už dlho nebola. Musím povedať, že potravinárstvu sa venujem niekoľko rokov, presne 25, to je štvrť storočia, a prečítal som si podrobne tento zákon. Nechal som si to vysvetliť aj od vášho kolegu s právnym vzdelaním, od pána Suska a naozaj musím povedať, že veľmi podobný návrh som dával ja v roku 2021 práve, lebo ste práve povedal, že od roku ´21 sa nikto tomu nevenoval. Bohužiaľ, moje návrhy nikdy nevideli svetlo sveta, pretože už boli zarezané na koaličnej rade a boli odmietnuté koaličnou radou, preto som vtedy ešte ako nominant strany alebo klubu, hnutia SME RODINA nemohol tieto návrhy predložiť, pretože mi to nebolo dovolené.
Každopádne vítam túto pomoc. Samozrejme, nesmieme zabúdať aj na jednu dôležitú skupinu, a to je skupina ľudí s intoleranciami. Máme na Slovensku trištvrte milióna ľudí s rôznymi intoleranciami, potravinovými intoleranciami, a preto by som bol veľmi rád, keby som mohol zapracovať do jedného z návrhov, ktoré sú predložené do Národnej rady Slovenskej republiky na túto schôdzu, zapracovať v druhom čítaní, keď prejdú, aj svoj pozmeňovací návrh, ktorý bude nezabúdať aj na túto skupinu a pomoc tejto skupine, pretože potraviny pre túto skupinu ľudí sú naozaj o 20, 30 a v niektorých prípadoch až o 200 % drahšie a títo ľudia, bohužiaľ, si túto svoju intoleranciu alebo chorobu nevybrali a nie sú schopní, keď máte tri deti napríklad a každé má inú intoleranciu, je veľmi ťažké pre matku zvládať finančne takúto situáciu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 4.5.2023 17:11 - 17:12 hod.

Patrick Linhart Zobrazit prepis
Pán predseda, ja nechcem ani termínovať, ani posúvať body svojich dvoch zákonov, ktoré sú tu, ale, bohužiaľ, tie zákony moje sa presunuli z bodu 97 na bod 107 a 108. A vzhľadom k tomu, že tieto body už boli stiahnuté a boli predložené na septembrovej schôdzi a stále sa presúvajú a presúvajú a presúvajú (reakcia predsedajúceho: „Áno."), len vás chcem poprosiť, a to som dal do procedurálneho návrhu, aby sa len prihliadalo na to, aby boli prerokované na tejto schôdzi. Nič iné nechcem. Ja nechcem žiadny iný prístup, len tento, prosím, pán predseda. Veľmi pekne ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 29.3.2023 11:42 - 11:42 hod.

Patrick Linhart
Ďakujem, pán predsedajúci.
Ja len chcem pripomenúť, že dnes máme ten mimoriadny výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, kde sa budú takisto rozdávať takéto balíky, je to balík základnej pomoci potravín pre tých ľudí, čo si to nemôžu dovoliť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 23.3.2023 10:36 - 10:37 hod.

Patrick Linhart Zobrazit prepis
Ja len veľmi stručne. Ďakujem za slovo. Ako záverečné slovo by som chcel povedať, ešte raz, prosím, podporte ten zákon, je to zákon pre pestovateľov, tí pestovatelia trpia, bránia sa aj pred zelenými vekslákmi, nemôžu im konkurovať cenovo z veľkoskladov, proste keď vám príde nejaká paprika niekde z Číny alebo z Afriky, alebo z Izraela, ako to k nám chodí, nemajú šancu alebo melóny z Almérie zo Španielska dole z tých fóliovníkov, nemajú šancu to kontrolovať, a teda nemajú šancu sa s tým nejak vysporiadať, pretože tá cena je úplne niekde iná, ako keď si vypestuje pestovateľ niekde v Komoči napríklad, takže ja som, ja budem veľmi rád, keď to podporíte, pôjde to do ďalšieho čítania, sadneme si na to a dopracujeme všetko, o čom ste hovorili, pretože ja súhlasím s tým, čo ste rozprávali, nedá sa protirečiť, čiže budem rád, keď sa to dopracuje a keď my s týmto zákonom potom ďalej pomôžete. Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 23.3.2023 10:23 - 10:34 hod.

Patrick Linhart Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Ja som veľmi rád, že sa tu strhla taká veľmi praktická, taká objektívna a veľmi odborná diskusia. Ja som naozaj za to veľmi rád.
V prvom rade by som chcel poďakovať všetkým, ktorí vystúpili v rozprave, a aby som dal na poriadok pár, pár vecí.
Pán Oravec, my sme riešili s pánom profesorom Bírešom tú certifikáciu a dohodli sme sa, že to bude urobené vnútorným predpisom. Bolo to v takom politickom období, keď tá situácia nebola najlepšia medzi ministerstvami. Tento zákon pripravovalo mimochodom legislatívne oddelenie ministerstva pôdohospodárstva, nie hospodárstva, práve kvôli tomu udeleniu tej, tej certifikácie a tak ďalej. S pánom Hirmanom sme si len teda prebrali detaily a bolo to odsúhlasené s pánom Hirmanom aj celou koaličnou radou. A RVPS-ka a pán Bíreš, pán profesor Bíreš ako riaditeľ ŠVPS-ky teda navrhol, že bude to riešiť vnútorným predpisom a keď sa otvorí diskusia, tak aj v druhom kole môžeme pridať pozmeňovák, kde teda pokiaľ to nebude vnútorným predpisom a pokiaľ to bude potrebné zákonom, pokiaľ plénum bude mať s tým problém, a týmto pozmeňovákom už priamo určiť, že kto kde a ako. Nechceli sme to robiť takto natvrdo hneď na začiatku, pretože chceme dať priestor aj správcom trhovísk. Správcovia trhovísk momentálne si už označujú, veľa trhovísk, aj v Nových Zámkoch, keď pôjdete na Tržnicu v Nových Zámkoch, tak títo správcovia si už označujú svojich tých slovenských pestovateľov, prípadne slovenskí pestovatelia samostatne sa označujú, je tam aj také veľké napísané, že z vlastnej produkcie, hej. Ovocie, zelenina, z vlastnej produkcie.
A už keď hovorím o tých nových Zámkoch, keď už máme spoločný vkus na ženy, lebo vaša žena je z Nových Zámkov, aj moja žena je z Nových Zámkov, ja som sa tam priženil, tak tie Nové Zámky sú také v tom špecifické. Určite, pán Oravec, viete, že tam je jedna rodina, ktorá tam tak nejak operuje, dokonca už vytvára aj cenotvorbu, tá pani, ono ich je 8, majú 8 stánkov, čiže problém nemajú s tým skupovaním stánkov, majú niečo svoje, naozaj majú svoje, lebo majú záhradku malú, ale potom tam majú celú tú selekciu z Tesca, v podstate to je len také Tesco pod holým nebom. Hej? Keď si to tak zoberiete, keď tak vám preloží ešte v tých bedničkách, v Tesco bedničkách, v tých zelených to tam majú, tak jednoducho oni nemajú problém si zaplatiť 8 miest, pretože majú na to peniaze, dokonca si už aj robia cenotvorbu, už prešli do takého mafiánskeho štýlu, že si vytvárajú cenotvorbu, no ale sú chránené primátorom v Nových Zámkoch, takže je to jeho kamarátska nejaká rodina údajne, takže jednoducho neviem s tým nijak pohnúť priamo u tohto trhoviska, ale toto sa deje aj úplne všade, v celom štáte sa toto deje.
Ja som prebehol trhoviská v rámci reseču, bol som v Košiciach, bol som v Poprade, bol som na Miletičke v Bratislave, sú aj o tom záznamy, sú aj videá o tom a ukazoval som na tieto nedostatky. Takže ešte raz aby som teda konkrétne odpovedal na túto otázku, tá, ten fokusy na to, že buď v druhom čítaní, keď to chceme dať legislatívne do toho zákona, môžme, po nejakých dohodách, lebo je to otvorená vec, nie je to nič uzavreté a pokiaľ nie, tak pán Bíreš a teda ŠVPS-ka by si to rada riešila sama vo svojej kompetencii vnútorným predpisom. To je jedna vec.
Vypravovalo to ministerstvo pôdohospodárstva tento zákon a ešte by som odpovedal, neboli to dva zákony, ono s tými odbytovými centrami bol problém, lebo zase bolo to prilepené s pánom Hirmanom a pán Dostál, ktorý tu sedí, tak, samozrejme, a veľmi správne, pán Dostál, ste to urobil, tak pán Dostál povedal, že to je prílepok, čo my sme uznali, že to je prílepok a my sme ten zákon stiahli. Čiže to je úplne v poriadku, je to pravda, chceli sme to veľmi rýchlo presadiť, pretože tá politická situácia bola naozaj vtedy veľmi horká.
No a ešte k tej politickej situácii. Keď sa OĽANO mlátilo so SaS-kou a medzi sebou, tak tam nebol veľký priestor na to, aby sme behali medzi ministerstvami, špeciálne nie medzi ministerstvom OĽANO a SaS. Aj pre mňa ako člena vtedajšej koalície so SME RODINA bolo toto veľmi komplikované. Ja som vôbec rád, že som tento zákon dal, aj sa vkladal na niekoľkokrát a prekladal sa do nekonečna, v podstate od kedy, od septembra je už v pléne, takže dnes máme marec. Takže len toto k tomu.
Ďalej by som chcel povedať, poďakovať pánu Kočišovi, úplne správne ste hovoril, že plodiny by sa mali jesť v rámci makrobiotiky zo svojho lokálneho okolia a pán Taraba tak isto spomínal to víno. Na to by som veľmi rád reagoval, pretože mám s tým 20-ročné skúsenosti z pohľadu potravinového kritika, ktorý uháňa takýchto podvodníkov všade po svete.
Žil som v Írsku, aj tam to, tam to tak nefunguje, aj tam majú problémy, ale tam to nefunguje ako u nás, ale dobre, vrátim sa naspäť na Slovensko. Írsko je ostrov, je uzavretá krajina, veľa sa tam dováža, ale si pestujú sami a nemajú tento problém, tam nikoho asi nenapadne ísť do skladu a kúpiť niečo a povedať, že to je írske. Ako ja som nevidel Íra farmára, ktorý by sa tváril, že je farmár, nakupuje v Kauflande, ako alebo v Audi alebo v Lidli, lebo niekde tam, takže to som nikdy nevidel, nemajú to mentálne myslenie.
My aj geograficky, samozrejme, sme viac ohrození tým, že sme kontinent v strede Európy, v srdci Európy, máme tu Poliakov, ktorí tu dovážajú, Maďari, ktorí tu dovážajú, no a do toho maďarského skladu konkrétneho sa dováža úplne z celého, z celej Európy, z celej Európskej únie, tak to z celej Európskej únie, hlavne zo skladov z Belgicka vyradené rôzne tieto životu nebezpečné, zdraviu škodlivé plodiny. Čiže v rámci makrobiotiky by sme mali naozaj podporovať svojich lokálnych pestovateľov, nejaké označenia už existujú, áno, oni existujú, ale nefungujú. A ja vám poviem prečo nefungujú. Nefungujú preto, lebo sú dobrovoľné a to je ten problém. Hej? To je ten problém tej dobrovoľnosti, RVPS-ka nemá dosť kontrolórov, hovorím traja kontrolóri v Nových Zámkoch na 150 obchodov plus trhovisko. To sa nedá. Ja tých kontrolórov poznám, ja o nich môžem povedať po mene, pán Hlísta, ako ja vám ich môžem vymenovať aj s riaditeľom, ja ich poznám, ja som tento zákon aj s nimi tvoril a ja som s nimi diskutoval ako aj s pani Jankou Kováčovou, ktorej je šéfka tržnice v Nových Zámkoch, takže po mene všetkých poznám a tento zákon neni z Bratislavy niekde od stola z parlamentu, že tam šupne a na, trápte sa, tento zákon je jednoducho odšľapaný z praxe, z chodníka a je priamo z ulice vytvorený a prinesený do pléna. Tak som sa dostal aj ja do pléna, z ulice, ako potravinový kritik spred parlamentu, keď som tu chodil na výbory k pánovi Zelníkovi, šéfovi zdravotníckeho výboru zo SNS a až po poslanca.
Naša kontrola nie je dostatočná a ja vám poviem napríklad, ako sa dá obísť. Ako sa dá obísť veľa vecí. Ako sa dá obísť napríklad to, že ste pestovateľ - nepestovateľ. Celý ten proces som si zdokladoval, my sme to chceli riešiť komplexne, systémovo, bohužiaľ, by sme museli zapojiť do toho ministerstvo vnútra, pani Remišovú, čo bolo vtedy nemožné kvôli informatizácii systému, lebo mal by to byť nejaký informačný systém. Ja som ten systém aj vymyslel, aj navrhol, nazval som ho Potravinový semafor, pre trhoviská, jednoducho oni nemajú možnosť ako skontrolovať napríklad polia, hej? Čiže RVPS-ka príde a povie RVPS-ke, že tu je zmluva, tu je dohoda, tu je o poli, o prenájme nejakého políčka, to si môže napísať Janko Hraško s Evičkou, cez balkón si spíšu a napíšu si niečo a obaja majú len dva balkóny a jeden má 1m2 po babičke niekde na dedine, takže si to môže prenajímať a ja neviem čo všetko a môžete tam pestovať 10 ton banánov a ananásov akože v úvodzovkách mesačne, hej, lebo to je ich produkcia. A potom sa ide na RVPS-ku, tam dostanete pečiatku, že v pohode, však máte zmluvu, papierovo to sedí, založí si do šuflíka a nikto nič neuvidí a nikto ani nevie, či to pole vôbec existuje alebo nie a čo sa tam pestuje. Vymyslel som aplikáciu, bohužiaľ, nepodarilo sa nám to aplikovať kvôli tomu, že to bol taký veľký medzirezortný projekt a kvôli tomu, že tá politická situácia už vtedy bola nestabilná. Ja som volil kratšiu formu. Ja volím takú formu, že dobre, poďme do toho, ja nehovorím, že ten zákon je dokonalý, určite každý zákon keď si vezmem, tuto je dvojstránkový, no neni problém, však áno, samozrejme, nejaký základ je, hej ten pilier, ten podstavec, ten základný pilier je postavený, je napísaný schválne veľmi jednoducho a veľmi stručne, veľmi jednoducho, to je veľmi jednoduchý zákon, to je pár riadkov keď sa na toto pozriete, nie je tak komplikovaný ako odbytové centrá alebo potravinový semafor, alebo niečo iné. Toto je naozaj veľmi jednoduchý zákon a práve preto je tak napísaný, tak veľmi jednoducho, aby sa k tomu mohli dávať prípadné návrhy, pozmeňováky v druhom čítaní. My sme nečakali, že každý bude súhlasiť s týmto zákonom, ale to máte ako pivo jednej značky. Ono je také univerzálne, jedna značka americká, nebudem hovoriť, ktoré na B, je také univerzálne pivo, pije to každý, aj ženy, aj muži, aj chutí to tým, čo majú radi plzňové pivá aj ipy, aj čierne pivá, také je to také nejaké medzi. Hej? Aby oslovil každého. No dobre a teraz z toho môžeme urobiť alebo ipu, alebo čierne pivo, alebo poďme z toho vytvoriť niečo, čo potrebujeme na konci dať dokopy, aby to malo nejaký zmysel, nejakú hlavu a pätu. Ja sa nebránim komunikácii, nebránim sa tomu, aby tento zákon prešiel do druhého čítania potom nejakými ešte úpravami, som otvorený.
Takže, pán Taraba a pán Oravec, ja budem veľmi rád, keď si sadneme, obaja ste rozumní ľudia, nebudem sa pozerať na politické tričká. Sadneme si. Keď to podporíte do prvého čítania, ja vám sľubujem, že keď v druhom čítaní nebude zahrnutý váš pozmeňovák alebo nebude akceptovaný, alebo sa otočím chrbtom, tak kľudne to zarežte a dobre, je to moja chyba, ja si to zoberiem na svoje plecia, že dobre, ja som zlyhal, ale prosím vás, nepotopte tento zákon a podporte tento zákon, aby išiel do prvého čítania, v druhom čítaní tam to môžeme upravovať, ten zákon je postavený dobre, stačí tam upraviť pár riadkov alebo dodať pár riadkov, pokiaľ mu tam chýbajú, super, som otvorený debate.
Veľmi pekne vám ďakujem za slovo.
Skryt prepis