Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Kolegovia a kolegyne, v prvom rade mi dovoľte poďakovať kolegom Milošovi Svrčekovi, Romane Tabák a Jurajovi Šeligovi, s ktorými sme mali možnosť pracovať na novele tohoto zákona.
Myslím si, že máme veľký dlh práve voči cyklistom v bezpečnosti ich, ich v cestnej premávke. Cyklodoprava je jeden z dopravných druhov, ktorý má veľkú budúcnosť pred sebou, obzvlášť na Slovensku, kde máme, kde...
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Kolegovia a kolegyne, v prvom rade mi dovoľte poďakovať kolegom Milošovi Svrčekovi, Romane Tabák a Jurajovi Šeligovi, s ktorými sme mali možnosť pracovať na novele tohoto zákona.
Myslím si, že máme veľký dlh práve voči cyklistom v bezpečnosti ich, ich v cestnej premávke. Cyklodoprava je jeden z dopravných druhov, ktorý má veľkú budúcnosť pred sebou, obzvlášť na Slovensku, kde máme, kde máme dlhodobé resty a európske peniaze aj súčasné aktivity súčasnej vlády smerujú k tomu, aby sa cyklodoprava, predovšetkým cyklodoprava začala rozvíjať a budovať pre cyklistov nové cyklotrasy. Týmto mám na mysli predovšetkým cyklodopravu ako takú, to znamená premiestňovanie ľudí z bodu A do bodu B za účelom práce alebo realizácie vlastných potrieb a výkonu služieb. Toto je to kľúčové a toto je tiež jeden z dôvodov, prečo sme pristúpili a prečo sa nám konečne darí aj zlepšovať dlh voči bezpečnosti cyklistov na cestách.
Hovorilo sa tu veľa o 1,5 metra. Nechcem zachádzať už do detailov, prečo je to tak dôležité, ale myslím si, že najdôležitejší, najdôležitejší odkaz prijatia tejto zmeny zákona je v tom, je ten tzv. psychologický efekt, že ľudia, hlavne vodiči, budú vedieť o tomto pravidle a budú sa snažiť cyklistov v oveľa väčšej, bezpečnej vzdialenosti obchádzať.
Samozrejme, 1,5 metra nerieši bezpečnosť cyklistov na cestách. Z tohoto dôvodu som pripravil alebo sme s kolegami pripravili pozmeňujúci návrh, ktorý sa venuje významne väčšiemu okruhu bezpečnosti, bezpečnosti cyklistov. Ja by som len v skratke teraz uviedol jednotlivé body, ktoré budeme, ktoré budeme pozmeňujúcim návrhom do tohoto zákona dopĺňať.
Za prvé, navrhujeme zavedenie povinnosti neohroziť cyklistu na cestičke pre cyklistov v prípadoch, keď autá vychádzajú na cesty alebo odbočujú a prechádzajú cez cestičku pre cyklistov.
Za druhé, k aktuálnym zákazom zastavenia vozidla na priechode pre chodcov a priechode pre cyklistov pridávame aj miesto na predchádzanie, ktoré taktiež slúži na vyznačenie priestoru určeného pre chodcov a cyklistov na ich prejdenie cez vozovku.
Za ďalšie, navrhujeme upraviť pravidlá pri odbočovaní cyklistov a ďalej upraviť ich povinnosti pri odbočovaní v križovatkách.
Za ďalšie, zákaz zastavenia a státia vodiča rozširujeme o cyklistický pruh.
Ďalej pridávame možnosť jazdiť na chodníku okrem detí do desať rokov aj cyklistom, ktorí ich sprevádzajú alebo vezú, tak aby neohrozovali chodcov, čím zlepšujeme podmienky pre rodičov a doprovod detí, pretože aktuálne cyklista do desať rokov môže ísť po chodníku, ale osoba, ktorá ho sprevádza a je staršia ako desať rokov, musí ísť mimo chodníka.
Za ďalšie, cyklisti budú môcť jazdiť vedľa seba na tzv. voľnejších komunikáciách, akými sú napríklad poľná cesta, lesná cesta alebo úseky cesty, ktoré sú označené značkou Obytná zóna.
Za ďalšie, zavádzame možnosť jazdy cyklistov vo dvojici vedľa seba pri skupine väčšej ako šesť. Toto pravidlo, si myslíme, že nám umožní väčšiu bezpečnosť pri predchádzaní cyklistov, pretože doteraz mohli cyklisti jazdiť iba za sebou, čo pri skupine väčšieho počtu cyklistov znamenalo riziko pri predbiehaní.
A na záver navrhujeme doplniť bicyklovú cestu. Ide o komunikáciu vymedzenú dopravnou značkou, kde vstup motorových vozidiel je umožnený na základe dodatkovej tabule. Ak je daný vstup umožnený, prednosť na tejto komunikácii má cyklista, dodržuje sa dostatočný bočný odstup a parkovanie vozidiel je možné len na vyznačených miestach. V zahraničí je tento inštitút pomerne zaužívaný.
Na záver by som rád zopakoval, že tieto opatrenia boli dôsledne komunikované s odborníkmi, s cyklistami, cykloiniciatívou a predovšetkým s Policajným zborom Slovenskej republiky. Takže chcel by som ešte raz z tohto miesta poďakovať všetkým, ktorí sa na týchto zmenách podieľali, Milošovi Svrčekovi, Romane Tabák aj Jurajovi Šeligovi a pomáhal nám aj Ľuboš Kyselica.
Ja si teraz dovolím prečítať pozmeňujúci návrh, takže poprosím o zastavenie času.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Radovana Slobodu, Miloša Svrčeka, Romany Tabák a Juraja Šeligu k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka, Romany Tabák, Radovana Slobodu a Juraja Šeligu na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 730).
1. V čl. I sa pred 1. bod vkladajú nové body 1 a 2, ktoré znejú:
"1. V § 4 ods. 2 písm. h) sa za slovo "chodníku," vkladajú slová "cyklistov na cestičke pre cyklistov, chodcov a cyklistov".
2. V § 4 ods. 2 písm. p) sa za slovo "chodcov" vkladá čiarka a slová "mieste na predchádzanie"."
Doterajšie body 1 a 2 sa primerane prečíslujú.
2. V čl. I sa za bod 1 vkladajú nové body 2 až 11, ktoré znejú:
"2. V § 19 ods. 3 tretej vete sa bodka na konci nahrádza bodkočiarkou a pripájajú sa tieto slová: "to neplatí pre cyklistu.".
3. V § 19 ods. 4 prvej vete sa za slovo "strane" vkladá čiarka a slová "cyklistom idúcim súbežne s cestou".
4. V § 19 ods. 6 sa za slovo "rovno" vkladajú slová "vrátane cyklistu idúceho súbežne s cestou".
5. V § 20 ods. 1 sa slová "okrem chodcov, ktorí neprechádzajú cez križovatku v organizovanom útvare" nahrádzajú slovami "vrátane cyklistov idúcich súbežne s hlavnou cestou".
6. V § 25 ods. 1 písm. k) sa za slová "cestičke pre cyklistov" vkladá čiarka a slová "cyklistickom pruhu".
7. V § 52 odsek 2 znie:
"(2) Iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí pre cyklistov podľa § 55 ods. 1, pre vodičov samovyvažovacieho vozidla podľa § 55a ods. 2, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie bicykla alebo motocykla, pri ktorom ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m."
8. V § 55 ods. 1 piata veta znie: "Osoby mladšie ako desať rokov, osoby, ktoré ich sprevádzajú, a osoby, ktoré ich vezú podľa ods. 3, smú jazdiť po pravej strane chodníka, ak tým neohrozujú ani neobmedzujú chodcov."
9. V § 55 ods. 2 prvej vete sa za slovo "cyklistov," vkladajú slová "poľnej ceste, lesnej ceste a v obytnej zóne,".
10. V § 55 ods. 2 sa za prvú vetu vkladá nová druhá veta, ktorá znie: "V skupine najmenej šiestich cyklistov môžu jazdiť dvaja cyklisti vedľa seba."
11. V § 55 ods. 8 prvej vete sa za slovo "cyklistov" vkladá čiarka a slová "ktorý je vyznačený mimo križovatky,"."
Doterajší bod 2 sa primerane prečísluje.
3. V čl. I sa za bod 2 pripája bod 3, ktorý znie:
"3. Za § 59 sa vkladá § 59a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 59a
Osobitné ustanovenia o cestnej premávke na bicyklovej ceste
(1) Bicyklovú cestu môžu cyklisti používať v celej šírke určenej pre ich smer jazdy.
(2) Na bicyklovej ceste vodič smie jazdiť rýchlosťou najviac 30 km za hodinu.
(3) Motorovým vozidlám je jazda na bicyklovej ceste zakázaná, ak dopravnou značkou nie je určené inak.
(4) Ak je dopravnou značkou umožnená jazda na bicyklovej ceste vodičom vozidiel, cyklisti majú pred nimi prednosť, pričom tí ich nesmú ohroziť a predchádzať ich môžu iba pri dodržaní bočného odstupu najmenej 1,5 metra. Zastavenie a státie motorových vozidiel okrem motocyklov je na bicyklovej ceste povolené len na vyznačených miestach.
(5) Ak v odsekoch 1 až 4 nie je ustanovené inak, platia pre premávku na bicyklovej ceste ostatné ustanovenia tohto zákona."."
Skončil som.
Skryt prepis