Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.12.2021 o 10:44 hod.

Ing.

Radovan Sloboda

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.2.2022 11:49 - 11:50 hod.

Radovan Sloboda Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda.
Ja len aby došlo k správnemu pochopeniu celej záležitosti, lebo to bolo podané trošičku takým štýlom, ako keby teraz tu nastala apokalypsa pre vodičov, že od marca budú všetci pokutovaní, lebo nemajú kde parkovať na chodníkoch. To jednoducho nie je pravda. Obce mali možnosť si situáciu vyriešiť a tam, kde uznali za vhodné, môžu povoliť parkovanie na chodníkoch, stačí im iba osadiť dopravnú značku. Ja registrujem odpor z niekoľkých bratislavských štvrtí, kde to údajne nevedia stihnúť. V poriadku, môžme sa skúsiť rozprávať o rozumnom predĺžení lehoty na osadenie týchto značiek. Osobne si skôr myslím, že tu niektorí starostovia, špeciálne bratislavskí, robia politiku miesto toho, aby sa chytili práce a tie značky si tam osadili.
Ďalšia vec, ktorá mi z tohto návrhu vyplýva, je to, že tu dochádza k priamemu stretu komunálnej politiky s činnosťou Národnej rady. My by sme tu nemali prijímať zákony, ktoré, ktoré obhajujú jednotlivé komunálne, komunálne, jednotlivých starostov komunálnych poslancov, jednotlivé štvrte.
Ja neregistrujem z iných miest ako niektor..., od niekoľkých bratislavských starostov to, že s tým osadením dopravnej značky majú problém. Dopravnej značky, ktorá udelí výnimku z parkovania na chodníku.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.2.2022 17:34 - 17:35 hod.

Radovan Sloboda
Ďakujem za slovo. Drahé kolegyne, ja som počúval, zaujala ma tá časť o terminológii zdravotná sestra – asistent, alebo praktická sestra, áno, ďakujem. A obidvom som viac-menej v tejto veci rozumel, len každá máte trochu iný postoj. Ak by som chcel využiť príležitosť a poprosiť pána ministra, keby sa k tomu vedel vyjadriť, lebo ja ako neodborník si neviem celkom urobiť názor.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.2.2022 15:21 - 15:21 hod.

Radovan Sloboda
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pani kolegyňa, ja som vás, teda že strašne sa sústredil na to, že by som vás počúval, čo ste to hovorili tu. Ale ja som vám vôbec nerozumel, že ani, ani slovo.
Vedeli by ste skúsiť, že dať do jednej vety, čo ste nám tu vlastne chceli povedať, že čo je, v čom je ten problém, že prečo tí spotrebitelia sú poškodzovaní?
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 2.2.2022 16:15 - 16:19 hod.

Radovan Sloboda Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené kolegovia... vážení... kolegyne, vážení kolegovia, touto novelou zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch chceme motivovať, ako som povedal už v úvode, bývalých vrcholových športovcov, aby prišli do školstva a priniesli so sebou kvalitné a odborné procesy, ktoré budú v prvom rade odovzdávať našim deťom.
Ich skúsenosti, ktoré značnú časť zasvätili zdravému životnému štýlu, aktívnemu pohybu či dodržiavania správnej techniky a stravovacích návykov majú veľkú hodnotu pre mladých ľudí. Zároveň ľudia, ktorí sa vrcholovo venovali športu, môžu pre mnohých mladých vzorom byť a inšpiráciou a motivovať ich k zvýšenej športovej aktivite.
Už viackrát som hovoril, že pohyb má veľký vplyv nielen na fyzické zdravie, ktoré je nesmierne dôležité, ale aj na psychickú pohodu a mentálne zdravie a zdravý komplexný vývoj našich detí. Preto práve zapojenie takýchto ľudí, ako sú bývalí vrcholoví športovci, má o to väčšiu hodnotu, keď jedným z veľkých problémov, ktorým my ako rodičia, ale aj ako krajina riešime, je detská obezita, obezita vo všeobecnosti a súčasný životný štýl, ktorý inklinuje ku moderným technológiám, ako sú mobily a tak ďalej. Sedavé zamestnanie, všade dostupné služby dovozu k dverám až domov alebo či vplyv pandémie na nás všetkých postihla a zavrela v našich izbách na dlhé obdobia, prípadne nám obmedzila športové a pohybové aktivity na istý čas, iba umocňujú celý tento problém, o ktorom som pred chvíľou hovoril.
Aj z tohto dôvodu prinášame túto novelu zákona, ktorá má dopomôcť vyriešiť aj tento celosvetový – nielen slovenský – problém, akým je obezita a nadváha. Podľa zistení Svetovej zdravotníckej organizácie nadváha detí rastie. Len pre zaujímavosť, zatiaľ čo v roku 1975 bolo obéznych menej ako 1 % detí a dospievajúcich vo veku 5 - 19 rokov, v roku 2016 to bolo obéznych už viac ako 124 mil. detí a dospievajúcich, čo je 6 % dievčat a 8 % chlapcov. Najčastejším dôvodom vzniku obezity je energetická nevyrovnanosť medzi prijatými kalóriami a spotrebovanými kalóriami. V celosvetovom meradle došlo k nárastu príjmu energeticky bohatých potravín a vysokých obsahových tukov a cukrov a nárastom fyzickej neaktivity dochádza k týmto negatívnym javom.
Na školách máme zavedené systémy telesnej výchovy, ktoré potrebujeme zefektívniť a zveľadiť, a práve, práve príchod a motivácia bývalých športovcov, ktorí majú aktívne skúsenosti s vykonávaním športu a hlavne pohybových aktivít, to je to najdôležitejšie, čo potrebujú naše deti, bolo jedným z dôvodov, prečo sme, chceme uviesť do života tento zákon.
Ďakujem vám za jeho podporu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 2.2.2022 16:13 - 16:13 hod.

Radovan Sloboda
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Kolegyne, kolegovia, týmto zákonom hlavne chceme zaviesť do praxe motiváciu bývalých výkonnostných športovcov, aby sa, aby posilnili rady pedagogických zamestnancov. To je tak v skratke všetko a potom by som v rozprave povedal viac. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.2.2022 9:43 - 9:45 hod.

Radovan Sloboda Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán minister, ja obdivujem vašu snahu o vecnú diskusiu s kolegami z hnutia Republika, len toto je tu permanentný scenár, ktorý sa tu stále deň čo deň v Národnej rade opakuje, oni totiž nepotrebujú vecnú diskusiu, oni potrebujú klamať, zavádzať a šíriť nenávisť, toto je ich cesta, toto je ich politika, toto sa tu permanentne deje, to sa tu dialo včera, keď sa mal pán kolega Suja ospra... prosto ospravedlniť, mal povedať tuto pánovi kolegovi Benčíkovi prepáčte, on tu začal kričať s niekoľkominútovým prejavom a začal ho urážať, osočovať, samozrejme, nepravdivo, klamlivo, to znamená, že s nimi vecne diskutovať nemá žiadny zmysel, im ide o niečo úplne iné.
Včera kolegyňa, tuto prirovnala k takému štekajúcemu ratlíkovi, no ja som si spomenul na môjho, mal som asi pred desiatimi rokmi takú čivavu ako... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec, reagujte na pána podpredsedu,

Sloboda, Radovan, poslanec NR SR
Áno, to je reakcia na pána, na pána ministra, ktorý... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Tak to tak aj formulujte, aby sa pán Suja necítil dotknutý. (Hovorené súbežne s rečníkom.)

Sloboda, Radovan, poslanec NR SR
... snažil vecne, vecne diskutovať, vecne pánovi Sujovi argumentovať a dostal predtým ako znôžku poloprávd a nezmyslov, to je reakcia na pána ministra, toto nie je reakcia na pána Suju.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.2.2022 16:09 - 16:15 hod.

Radovan Sloboda Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, Slovensko, členskom, členstvom, svojím členstvom v Európskej únii získalo množstvo výhod. Medzi tie najzákladnejšie výhody určite môžeme počítať voľný pohyb osôb, tovaru, služieb, ale môže to byť napríklad aj pohyb kapitálu.
Vďaka tomuto všetkému je oveľa jednoduchšie, než v minulosti, pokiaľ sme neboli členmi Európskej únie, tak voči týmto časom môžeme oveľa jednoduchšie cestovať, dá sa nám jednoduchšie pracovať v zahraničí, môžeme jednoduchšie podnikať alebo napríklad sa môžeme usadiť a žiť v rôznych členských štátoch Európskej únie. Toto pred naším vstupom do Európskej únie nebolo jednoducho možné, pretože neboli sme v jednotnom európskom priestore, nemohli sme voľne prekračovať hranice atď. atď.
Zákon, o ktorom dnes rokujeme, súvisí práve so slobodou voľného pohybu osôb, ktorá je v podstate jedným zo základných pilierov členstva a občianstva v Európskej únii. Po zavedení Schengenu, čím sa odstránili vnútorné hranice, Európska únia prijala smernice a smernicu o práve občanov Európskej únie a ich rodinných príslušníkov voľne sa pohybovať a zdržiavať sa na celom území Európskej únie. Toto je to, čo som pred chvíľou hovoril, že keď sme neboli ešte členovia Európskej únie, tak sme toto jednoducho nemali možnosť využívať.
Podľa tejto smernice majú členské štáty vydávať a obnovovať preukazy totožnosti alebo pasy svojim štátnym príslušníkom v súlade s vlastnými vnútornými právnymi predpismi. Úrovne zabezpečenia preukazov totožnosti v jednotlivých krajinách Európskej únie sú rôzne, čo, samozrejme, zvyšuje riziko prípadných podvodov a falšovania dokladov totožnosti.
Štatistické údaje európskej siete pre analýzu rizika podvodov v oblasti dokladov ukazujú, že počet falošných preukazov totožnosti sa zvýšil a zvyšuje. A tento trend pokračuje. Európska komisia v záujme bojovať s terorizmom, s cezhraničnou trestnou činnosťou a ako aj chrániť vonkajšie hranice Európskej únie predložila akčný plán na riešenie podvodov, čo sa týkal vystavovania dokladov, aj cestovných, aj vnútroštátnych. Vidíme preto, ako dôležité je zvýšiť bezpečnosť a zabezpečenie aj občianskych preukazov navrhovanou, práve navrhovanou formou, a to preto, aby sme zamedzili falšovaniu dokladov a súčasne podnikli kroky k tomu, aby používanie dokladov totožnosti v rámci Európskej únie bolo bezpečnejšie. Práve takto môže každý občan Slovenskej republiky v plnej miere využívať svoje právo voľného pohybu v rámci celej Európskej únie.
Je však na pleciach našej vlády dôsledne informovať verejnosť o dôležitosti týchto opatrení a zabezpečiť, aby neexistovali pochybnosti, aby takéto pochybnosti ani len nevznikali, že by tieto osobné údaje boli ohrozené z dôvodu nedostatočného zabezpečenia na strane štátu a jeho orgánov. Toto je veľmi dôležitý prvok, ktorý musí jednoducho štát a vláda zabezpečiť. Ochrana osobných údajov, ochrana dát, ktoré obsahujú tieto naše doklady, je veľmi citlivá a môže spôsobiť ich prípadný únik, môže spôsobiť veľa negatívnych javov, ktoré by sa v konečnom dôsledku takisto mohli potom prejaviť v obmedzení pohybu a cestovania.
Zároveň je teda úlohou ministerstva vnútra zabezpečiť, aby postupy všetkých týchto biometrických identifikačných znakov boli v súlade s medzinárodnými dohovormi a chartami, ako napríklad Dohovor Rady Európy o ochrane ľudských práv a základných slobôd či Dohovore Organizácie Spojených národov o právach dieťaťa.
Takže, pán minister, držím vám palce a dúfam, že to všetko zvládneme.
Ďakujem, pán podpredseda.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2021 10:44 - 10:45 hod.

Radovan Sloboda Zobrazit prepis
Pán kolega Šutaj Eštok, ja som vás sa snažil počúvať, ale väčšina prejavov sa počúvať nedala, pretože to boli vaše klasické omáčky smerohlasácke, stále to isté dokola. Zlá táto vláda, vy akí ste boli geniálni, ale zrazu ste tam zapojil aj nejaké číslo a vtedy vždy zbystrím, keď niekto od vás začne používať čísla.
No samozrejme, že ste úplne zase vedľa, úplne dezinformujete, klamete. Hovoril ste o inflácii, že za tejto vlády je najvyššia inflácia. Nie je to pravda! A zase len vyjsť s touto vašou rétorikou. Pozrite si, zapojte svojich asistentov, nech vám to naštudujú, ak to už neviete spraviť sám. Zistite si, aká bola inflácia za posledných 5 rokov a najväčšia inflácia bola, hádaj, kedy za posledných 5 rokov? Za vašej vlády. Za čias hojnosti, keď ste mohli plniť špajze. Ale nie, vy ste vtedy nasekali najväčšiu infláciu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2021 13:06 - 13:08 hod.

Radovan Sloboda Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Maroš, ďakujem ti za tvoje vystúpenie, ktoré bolo teda že vecné, faktické, argumentačne vybavené. Ja sa chcem, chcel by som reagovať na dve veci, že ja neviem pochopiť, že čo nás vedie k tomu, že ideme, že ideme ľuďom, ktorým zachraňujeme život, tak im ešte ideme za toto platiť. Toto ja jednoducho neviem pochopiť. Nebere mi to hlava, nevidím v tom žiadnu logiku. Aký bude krok ďalej? Príde tretia vlna, potom im budeme dávať koľko? Potom im budeme dávať tisíceurové poukážky alebo aký, aký má toto vôbec, vôbec zmysel?
Ďalšia vec ešte, ktorou chcem reagovať na tvoje vystúpenie, tak zmienil si, zmienil si veľmi správne obslužnú aplikáciu tohoto celého systému, lebo to bude musieť byť obsluhované cez nejaký dômyselný softvér. No, vytvoriť niečo takéto, to je práca na veľmi-veľmi dlhý čas. Na jednej strane to nadizajnovať, vymysleť to. Neviem, tí seniori by mali byť zrejme ako v úlohe nejakých zákazníkov tam vystupovať. Na druhej strane by mali byť tie asi oprávnené subjekty, ktoré teda zadefinuje nejakým spôsobom štát, ktoré budú môcť poskytovať vybrané služby. A hlavne, akým spôsobom budú realizované platby, ako bude štát poukazovať do toho systému platby, ako sa budú dostávať k tým jednotlivým, v úvodzovkách, akreditovaným subjektom, ktoré budú oprávnené tie služby poskytovať tým seniorom. A toto celé, toto celé teda vymysleť, nadizajnovať, naprogramovať, sfunkčniť, nuž to je určite beh na veľmi dlhú trať. To neni zo dňa na deň spraviť toto. Takže už tu je tiež zásadný problém na stole, kde teda takéto riešenie, nemáme odpovede pre takéto riešenie. Otázka je teda, či... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.11.2021 10:00 - 10:11 hod.

Radovan Sloboda Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Kolegovia a kolegyne, v prvom rade mi dovoľte poďakovať kolegom Milošovi Svrčekovi, Romane Tabák a Jurajovi Šeligovi, s ktorými sme mali možnosť pracovať na novele tohoto zákona.
Myslím si, že máme veľký dlh práve voči cyklistom v bezpečnosti ich, ich v cestnej premávke. Cyklodoprava je jeden z dopravných druhov, ktorý má veľkú budúcnosť pred sebou, obzvlášť na Slovensku, kde máme, kde máme dlhodobé resty a európske peniaze aj súčasné aktivity súčasnej vlády smerujú k tomu, aby sa cyklodoprava, predovšetkým cyklodoprava začala rozvíjať a budovať pre cyklistov nové cyklotrasy. Týmto mám na mysli predovšetkým cyklodopravu ako takú, to znamená premiestňovanie ľudí z bodu A do bodu B za účelom práce alebo realizácie vlastných potrieb a výkonu služieb. Toto je to kľúčové a toto je tiež jeden z dôvodov, prečo sme pristúpili a prečo sa nám konečne darí aj zlepšovať dlh voči bezpečnosti cyklistov na cestách.
Hovorilo sa tu veľa o 1,5 metra. Nechcem zachádzať už do detailov, prečo je to tak dôležité, ale myslím si, že najdôležitejší, najdôležitejší odkaz prijatia tejto zmeny zákona je v tom, je ten tzv. psychologický efekt, že ľudia, hlavne vodiči, budú vedieť o tomto pravidle a budú sa snažiť cyklistov v oveľa väčšej, bezpečnej vzdialenosti obchádzať.
Samozrejme, 1,5 metra nerieši bezpečnosť cyklistov na cestách. Z tohoto dôvodu som pripravil alebo sme s kolegami pripravili pozmeňujúci návrh, ktorý sa venuje významne väčšiemu okruhu bezpečnosti, bezpečnosti cyklistov. Ja by som len v skratke teraz uviedol jednotlivé body, ktoré budeme, ktoré budeme pozmeňujúcim návrhom do tohoto zákona dopĺňať.
Za prvé, navrhujeme zavedenie povinnosti neohroziť cyklistu na cestičke pre cyklistov v prípadoch, keď autá vychádzajú na cesty alebo odbočujú a prechádzajú cez cestičku pre cyklistov.
Za druhé, k aktuálnym zákazom zastavenia vozidla na priechode pre chodcov a priechode pre cyklistov pridávame aj miesto na predchádzanie, ktoré taktiež slúži na vyznačenie priestoru určeného pre chodcov a cyklistov na ich prejdenie cez vozovku.
Za ďalšie, navrhujeme upraviť pravidlá pri odbočovaní cyklistov a ďalej upraviť ich povinnosti pri odbočovaní v križovatkách.
Za ďalšie, zákaz zastavenia a státia vodiča rozširujeme o cyklistický pruh.
Ďalej pridávame možnosť jazdiť na chodníku okrem detí do desať rokov aj cyklistom, ktorí ich sprevádzajú alebo vezú, tak aby neohrozovali chodcov, čím zlepšujeme podmienky pre rodičov a doprovod detí, pretože aktuálne cyklista do desať rokov môže ísť po chodníku, ale osoba, ktorá ho sprevádza a je staršia ako desať rokov, musí ísť mimo chodníka.
Za ďalšie, cyklisti budú môcť jazdiť vedľa seba na tzv. voľnejších komunikáciách, akými sú napríklad poľná cesta, lesná cesta alebo úseky cesty, ktoré sú označené značkou Obytná zóna.
Za ďalšie, zavádzame možnosť jazdy cyklistov vo dvojici vedľa seba pri skupine väčšej ako šesť. Toto pravidlo, si myslíme, že nám umožní väčšiu bezpečnosť pri predchádzaní cyklistov, pretože doteraz mohli cyklisti jazdiť iba za sebou, čo pri skupine väčšieho počtu cyklistov znamenalo riziko pri predbiehaní.
A na záver navrhujeme doplniť bicyklovú cestu. Ide o komunikáciu vymedzenú dopravnou značkou, kde vstup motorových vozidiel je umožnený na základe dodatkovej tabule. Ak je daný vstup umožnený, prednosť na tejto komunikácii má cyklista, dodržuje sa dostatočný bočný odstup a parkovanie vozidiel je možné len na vyznačených miestach. V zahraničí je tento inštitút pomerne zaužívaný.
Na záver by som rád zopakoval, že tieto opatrenia boli dôsledne komunikované s odborníkmi, s cyklistami, cykloiniciatívou a predovšetkým s Policajným zborom Slovenskej republiky. Takže chcel by som ešte raz z tohto miesta poďakovať všetkým, ktorí sa na týchto zmenách podieľali, Milošovi Svrčekovi, Romane Tabák aj Jurajovi Šeligovi a pomáhal nám aj Ľuboš Kyselica.
Ja si teraz dovolím prečítať pozmeňujúci návrh, takže poprosím o zastavenie času.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Radovana Slobodu, Miloša Svrčeka, Romany Tabák a Juraja Šeligu k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka, Romany Tabák, Radovana Slobodu a Juraja Šeligu na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 730).
1. V čl. I sa pred 1. bod vkladajú nové body 1 a 2, ktoré znejú:
"1. V § 4 ods. 2 písm. h) sa za slovo "chodníku," vkladajú slová "cyklistov na cestičke pre cyklistov, chodcov a cyklistov".
2. V § 4 ods. 2 písm. p) sa za slovo "chodcov" vkladá čiarka a slová "mieste na predchádzanie"."
Doterajšie body 1 a 2 sa primerane prečíslujú.
2. V čl. I sa za bod 1 vkladajú nové body 2 až 11, ktoré znejú:
"2. V § 19 ods. 3 tretej vete sa bodka na konci nahrádza bodkočiarkou a pripájajú sa tieto slová: "to neplatí pre cyklistu.".
3. V § 19 ods. 4 prvej vete sa za slovo "strane" vkladá čiarka a slová "cyklistom idúcim súbežne s cestou".
4. V § 19 ods. 6 sa za slovo "rovno" vkladajú slová "vrátane cyklistu idúceho súbežne s cestou".
5. V § 20 ods. 1 sa slová "okrem chodcov, ktorí neprechádzajú cez križovatku v organizovanom útvare" nahrádzajú slovami "vrátane cyklistov idúcich súbežne s hlavnou cestou".
6. V § 25 ods. 1 písm. k) sa za slová "cestičke pre cyklistov" vkladá čiarka a slová "cyklistickom pruhu".
7. V § 52 odsek 2 znie:
"(2) Iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí pre cyklistov podľa § 55 ods. 1, pre vodičov samovyvažovacieho vozidla podľa § 55a ods. 2, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie bicykla alebo motocykla, pri ktorom ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m."
8. V § 55 ods. 1 piata veta znie: "Osoby mladšie ako desať rokov, osoby, ktoré ich sprevádzajú, a osoby, ktoré ich vezú podľa ods. 3, smú jazdiť po pravej strane chodníka, ak tým neohrozujú ani neobmedzujú chodcov."
9. V § 55 ods. 2 prvej vete sa za slovo "cyklistov," vkladajú slová "poľnej ceste, lesnej ceste a v obytnej zóne,".
10. V § 55 ods. 2 sa za prvú vetu vkladá nová druhá veta, ktorá znie: "V skupine najmenej šiestich cyklistov môžu jazdiť dvaja cyklisti vedľa seba."
11. V § 55 ods. 8 prvej vete sa za slovo "cyklistov" vkladá čiarka a slová "ktorý je vyznačený mimo križovatky,"."
Doterajší bod 2 sa primerane prečísluje.
3. V čl. I sa za bod 2 pripája bod 3, ktorý znie:
"3. Za § 59 sa vkladá § 59a, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 59a
Osobitné ustanovenia o cestnej premávke na bicyklovej ceste
(1) Bicyklovú cestu môžu cyklisti používať v celej šírke určenej pre ich smer jazdy.
(2) Na bicyklovej ceste vodič smie jazdiť rýchlosťou najviac 30 km za hodinu.
(3) Motorovým vozidlám je jazda na bicyklovej ceste zakázaná, ak dopravnou značkou nie je určené inak.
(4) Ak je dopravnou značkou umožnená jazda na bicyklovej ceste vodičom vozidiel, cyklisti majú pred nimi prednosť, pričom tí ich nesmú ohroziť a predchádzať ich môžu iba pri dodržaní bočného odstupu najmenej 1,5 metra. Zastavenie a státie motorových vozidiel okrem motocyklov je na bicyklovej ceste povolené len na vyznačených miestach.
(5) Ak v odsekoch 1 až 4 nie je ustanovené inak, platia pre premávku na bicyklovej ceste ostatné ustanovenia tohto zákona."."
Skončil som.
Skryt prepis