Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.2.2021 o 10:03 hod.

Ing.

Richard Takáč

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.3.2021 18:29 - 18:30 hod.

Richard Takáč Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega Zajačik, ja v dobrom, v dobrom ja hovorím, že vek je len číslo a každý je tak, ako sa cíti a ja fandím každému, kto pomáha. Dovoľte mi ešte podotknúť nejaké veci.
Napríklad dnes taká aktuálna informácia, výroba elektriny z uhlia v Číne vzrástla a podiel Číny na celosvetovej produkcii elektriky z uhlia vzrástol na 53 %. To len by som dal do takého porovnania, že my môžme tu, môže v niektorých krajinách Európskej únie zrušiť všetku výrobu elektriky z domáceho uhlia, v Číne otvoria jednu takúto elektráreň a aj tak to bude omnoho viacej v tej Číne ako u nás, keď budeme takíto ekologickí.
A napríklad aj z hľadiska toho životného prostredia stačí, keby sme možnože začali aj my tu v Národnej rade, už viackrát to bolo hovorené, možnože keby sme nemali tú vodu v plastoch, plastových fľaškách, ale v sklenených. A možnože keby sme sa vedeli aj v tom bufete vedeli normálne najesť a nemuseli si to celé dni nosiť v tých plastoch, za tie týždne, čo tu chodíme, každý z nás, keď si berie obed a večeru do plastových nádob, myslím si, že je tu pomerne dosť plastu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.3.2021 16:25 - 16:35 hod.

Richard Takáč Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Kolegyne, kolegovia, dovoľte aj mne v krátkosti vystúpiť v rámci toho bodu, ktoré, ktorý tu prerokovávame už na druhýkrát, a ja poviem za náš, hneď na začiatku za náš poslanecký klub SMER - sociálna demokracia, že my to predložené uznesenie, ktoré, ktoré máme k dispozícii, podporíme.
Myslím si, že každý z nás, či je z opozície, z koalície, každému ide o, o kvalitu životného prostredia, o klímu, o znižovanie emisií skleníkových plynov bez rozdielu, z ktorej politickej strany je a z ktorej časti, verím, že aj sveta sa nachádza. Ja by som chcel poďakovať, samozrejme, každému, kto nejakým spôsobom, už otázne, akým spôsobom, podpísal túto elektronickú petíciu, kolegovia, sa už viackrát k tomu vyjadrovali a, samozrejme, že je iné podpísať petíciu elektronicky nejakým klikom a rozdiel je, keď tú petíciu podpisujeme fyzicky niekde medzi ľuďmi, a tá autenticita toho človeka je úplne iná ako niekde cez nejaký, cez nejaký možnože program cez internet, cez email, ale bez rozdielu, či to je 120-tisíc, 100-tisíc, 30-tisíc, každému ďakujem, čo i len jednému, čo toto podpísal.
Ja som bol tiež taký prekvapený, keď nám chodili, myslím si, že každému z vás množstvo emailov, ako treba túto petíciu podporiť túto v Národnej rade. Ja si myslím, že keď sme presvedčení o tom, že treba chrániť životné prostredie, nepotrebujeme dostať 150 emailov. Máme tu vnútorne to presvedčenie, a preto ja si myslím, že nepotrebujeme byť zahlcovaní rovnakým mailom niekoľko týždňov.
Myslím si, že treba aj poďakovať každému, kto akýmkoľvek spôsobom pristupuje k ochrane životného prostredia, či je to zbieraním možnože odpadkov vo svojom regióne, alebo triedením plastu, alebo šetrením vody, alebo rôznymi inými, ďalšími krokmi, ktorými sa snaží pomôcť tomu, aby ochrana životného prostredia bola prioritou pre každého z nás, lebo myslím si, že to všetci robíme pre naše budúce generácie, a ja som rád, že sme tu aj takí mladší vekovo a sa aktívne do tohto, do tejto diskusie zapájame, lebo myslím si, že je v prvom rade aj naša úloha, aby sme tým našim budúcim generáciám odovzdali, ja to poviem, v globále ten náš svet v takom lepšom stave, ako, ako sa nachádza teraz.
Dotknem sa jednej veci, kde, si myslím, že treba vnímať veci, jednak možnože aj, samozrejme, u nás na Slovensku z hľadiska ekológie a ochrany životného prostredia, ale ja si myslím, že to treba vnímať aj celosvetovo. Nemôžme my len vypichnúť malé Slovensko v rámci sveta a tváriť sa, že my tu budeme najekologickejší, najlepší, budeme tu dodržiavať všetky opatrenia, recyklovať, nebudeme tu mať fabriky, ktoré budú vypúšťať rôzne skleníkové plyny do ovzdušia, budeme najlepší a tým pádom celý svet zachránime, nie je to pravda. Netreba si predtým zatvárať oči, realita je taká, už to tu viackrát viacerí z vás spomínali, že sú iné krajiny, ktoré, ktoré proste znehodnocujú a zhoršujú to životné prostredie na svete. A keby sme hneď my ako samotná Európska únia zo všetkými členskými štátmi boli na tom najlepšie, tak je to len určité percento z toho celého globálneho vnímania ochrany životného prostredia.
Tí, ktorí to viacej vnímate, určite vám nemusím hovoriť o tom, že rôzne lode, ktoré prepravujú odpady po svete, po moriach, oceánoch, keď zistia, že kde to vyvážajú, je tam zlá cena, nedostanú zaplatené všetko, všetko sa vysypáva do morí a oceánov, je to jedna veľká tragédia.
Spomínaná aj napríklad India, ktorá z hľadiska životného prostredia patrí medzi tie tri najhoršie krajiny sveta. No môžem povedať z vlastnej skúsenosti, bol som v Indii a je to tam jedna veľká katastrofa. Ako v strede, v strede Dillí normálne máte veľké odpady, smetí, plastu všetkého možného, proste že to tam horí, ľudia si to tam zapaľujú, no je to jedna veľká tragédia. A to je ten príklad aj toho, že ako sme my poukazovali v minulosti z hľadiska, z hľadiska migrácie a utečencov, že sú to problémy, ktoré sa musia riešiť v tých krajinách, kde sa tie problémy nachádzajú. To znamená, že áno, my sa musíme zamerať aj k tomu, aby sme, aj keď viem, že v malej miere to dokážeme ovplyvniť, dokázali ovplyvniť celkovú ekológiu v rámci celého sveta a snažiť sa možnože ako Európska únia tlačiť aj tie veľké krajiny na to, aby dodržiavali tieto jednotlivé opatrenia.
Dovoľte mi povedať, že my ako Slovensko, a, chvalabohu, v tomto tak možno viacej napredujeme, lebo patríme medzi, medzi krajiny Európskej únie, ktoré patria medzi pilotné projekty v rámci znižovania týchto skleníkových plynov, a patríme medzi štyri, štyri krajiny v rámci transformácie uholných regiónov. Slovensko je jedna z krajín, ktorá bola úplne od začiatku, a to v roku 2018, kde vtedajší eurokomisár pre energetickú úniu Maroš Šefčovič s týmto prišiel, bola tam, samozrejme, aj krajina napríklad ako Poľsko, Grécko a, samozrejme, Slovenská republika a zhodou okolností región Hornej Nitry, odkiaľ pochádzam ja, takže bol som úplne od začiatku pri tomto a za toto treba poďakovať aj dotknutým. Len tu mám skôr takú obavu, že začalo to všetko v roku 2018 a stále nič, hej, ako stále sa bavíme o nejakých projektoch, stále sa snažíme niečo posudzovať, a pritom sú na to vyčlenené finančné prostriedky, ktoré reálne môžu pomôcť tomu, aby sa tieto skleníkové plyny znižovali.
V rámci transformácie regiónu Hornej Nitry dochádza k uzavretiu ťažby teda výroby elektriky z domáceho uhlia k 31. 12. 2023 a táto transformácia má tomu celému napomôcť, len, bohužiaľ, reálna, znižovanie činnosti samotných Hornonitrianskych baní už sa znižuje, ľudia sa prepúšťajú, ale nie sú adekvátne projekty na prezamestnanie týchto ľudí a na toto by mala a na toto slúžiť táto transformácia uholného regiónu, kde boli vyčlenené finančné prostriedky v sume zhruba 459 mil. eur, kde teda tieto peniaze budú použité na to, aby sa aj tento región Hornej Nitry pretransformoval na ekologickejší, lepší región. Je to veľká výzva, ktorá nás čaká, myslím si, že je aj na nás, aby sme v tomto čo najviacej pomohli v rámci tejto transformácie. U nás na Slovensku boli do toho zahrnuté aj regióny, ako je Bratislavský kraj, Banskobystrický kraj a Košický kraj. Teraz dochádza k posudzovaniu týchto jednotlivých regiónov a predkladaniu nejakých projektov na to, ako, ako tieto jednotlivé regióny sa posunú a kde koľko bude využitých finančných prostriedkov.
Hovoríme, hovoríme všetci ešte aj v rámci tejto klimatickej zmeny o, samozrejme, o tom zvyšovaní tej teploty. Všetci dobre vieme, že v minulosti, možnože tisíc rokov alebo koľko dozadu to ľudia pociťovali, ani nepociťovali tieto klimatické zmeny, a ja si myslím, že my, ako tu teraz žijeme a fungujeme, pociťujeme z roka na rok, že je teplejšie, suchšie, prídu návalové dažde a je to, je to citeľné a vnímateľné na ročnej báze, čiže nie na báze tisíc rokov, ale na báze niekoľko rokov po sebe.
V rámci aj toho nedostatku tej pitnej vody, chvalabohu, a som rád, že aj v minulosti sa schválil zákon, ktorý ukladá vlastne z hľadiska ochrany našej vody, je chránený Ústavou Slovenskej republiky, kde my patríme medzi top krajiny, neviem, či nie dve-tri krajiny na svete na počet obyvateľov z množstva, množstvom vody. A tuto je potrebné túto vodu zadržiavať v krajine a tu už viackrát spomínaný napríklad aj Plán obnovy, v ktorom, bohužiaľ, momentálne ešte zatiaľ, pevne verím, že sa to zmení, sa nenachádzajú finančné prostriedky pre ministerstvo pôdohospodárstva, kde by sme aj v rámci tohto Plánu obnovy vedeli vyčleniť, a teda i použiť finančné prostriedky na to, aby sa táto voda zadržala v krajine a aby sa možnože nevyparovala a netiekla niekde mimo, ale zadržala sa v a našom regióne.
Samozrejme, tak ako spomínal aj pán primátor Hlohovca, veľké zastúpenie v rámci ochrany klímy a podpory majú samotné obce a mestá, ktoré vedia aj možnože malými opatreniami napomôcť tomu, či sú to rôzne výsadby vegetácie, zachytávanie rôznych dažďových vôd, vytváranie rôznych jazierok a rôznych iných systémov.
Takže treba sa na to pozerať nielen takto, ale tak širokospektrálne v rámci celého sveta a pevne verím, že sa nám to nejako podarí.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.3.2021 10:01 - 10:03 hod.

Richard Takáč Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega Susko, tvoje zhodnotenie toho stavu núdzového, núdzového stavu a schválenia a predloženia tohto materiálu a takej tej, by som povedal, pod takým rúškom tmy, myslím si, že nás všetkých, ktorí tu sedíme, z hľadiska núdzového stavu trápia tie dôvody a to vyhodnotenie toho celého stavu, že prečo treba schváliť núdzový stav.
Doteraz sme sa vôbec nedozvedeli, že ako sa ľudia nakazujú, ako to, ako to celé funguje, že či sa nakazia v obchode, či sa nenakazia v obchode, či vonku niekde, či sa nakazia pri tom, než stoja pri testovaní, a toto sú všetko dáta a informácie, ktoré proste by mali byť súčasťou predloženého toho schválenia, resp. toho materiálu z hľadiska predĺženia núdzového stavu.
A správne si aj povedal o tom chaose, ktorý sa presunul už sem aj do Národnej rady. Ja poviem taký príklad z nášho výboru pôdohospodárskeho a životného prostredia, kde sme teda mali na tejto schôdzi rokovať o, už v druhom čítaní o zákone, o deväťdesiatjednotke, o zákone o neprimeraných obchodných podmienkach, a realita bola taká, že v pondelok na výbore sme tento zákon odložili, sme o ňom nerokovali, lebo vládna koalícia nemala zasadnutie koaličnej rady a nedohodli sa, resp. sa mali dohodnúť večer a mali sme mať v utorok ďalšie rokovanie výboru, kde sme to teda mali schváliť a posunúť ďalej do pléna, kde teda nastala situácia taká, že koaličná rada nezasadá, nezasadala a asi ani zasadať nebude a tento zákon z hľadiska jednotlivých pozmeňovacích návrhov, ktoré tam boli navrhnuté, nebol schválený a bol aj odložený ministrom až na ďalšiu schôdzu.
Takže toto je realita dnešných dní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.3.2021 9:36 - 9:38 hod.

Richard Takáč Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Pán podpredseda Juraj Blanár, ja ti chcem veľmi pekne poďakovať za aj dobrú prípravu a také zanalyzovanie toho celého roka z hľadiska toho, čo sa u nás na Slovensku deje. A myslím si, že toto uznesenie je úplne opodstatnené, a to z dôvodu výzvy pre všetkých, či už prezidentku Slovenskej republiky, vládu Slovenskej republiky, samozrejme, predsedu vlády Slovenskej republiky a predsedu Národnej rady Slovenskej republiky.
Myslím si, že každý, každý to tu spomína a všetci to tu cítime na vlastnú kožu, že tá vládna kríza sa úplne premietla aj u nás sem do parlamentu, lebo zažívame to či včera, predvčerom. Ja som poslanec Národnej rady prvýkrát, ale z hľadiska mojej osobnej prípravy na jednotlivé body fakt akože neviem počas dňa, kedy to ide, ako to ide. Toto je niečo neskutočné a myslím si, že toto je, toto je veľká chyba a škoda hlavne preto, aby sme dokázali tu schvaľovať a prijímať veci, a zákony teda, ktoré majú v prvom rade pomáhať ľuďom na Slovensku.
To, že vláda nefunguje, nefunguje aj preto, lebo neschvaľuje zákony, ktoré by mali pomáhať ľuďom na Slovensku. Ja som v očakávaní a pevne verím, že teda koaliční poslanci to pochopia, a pevne verím, že to vidia aj oni a určite dostávajú maily a esemesky a správy, že proste treba tým ľuďom pomôcť. Ja neviem ako, či nevieme nájsť pár miliónov na to, aby sme tým ľuďom proste nakúpili, spravili nejaké balíčky. Ako ja toto, toto nedokážem pochopiť, že proste pri pozitívne testovaných, ľuďom, im dáme nejaké lieky. Mali sme možnosť sledovať jednotlivé firmy, starostovia, primátori musia takto pomáhať a myslím si, že toto je v prvom rade úloha vlády Slovenskej republiky, aby tie milióny, ktoré nezmyselne vynaložili na antigénové testy, našli na to, aby tým ľuďom vedeli reálne... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 18.3.2021 15:01 - 15:03 hod.

Richard Takáč Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán minister, ďakujem veľmi pekne, viem, že možno nebudete vedieť zodpovedať, lebo to nepatrí priamo pod vás, ale neviem, či tam máte ešte niečo napísané, ale chcem sa spýtať. Čiže chápem to správne, že tá suma, ktorá je na to alokovaná, je tých asi pravdepodobne 500 mil., či 500-tisíc, vy ste hovorili na nejaké aktivity... (Prerušenie vystúpenia predrečníkom.)

14:55:00-15:01:59] Heger, Eduard, podpredseda vlády a minister financií SR
To bola technická pomoc, iba akože navýšenie na tú technickú pomoc.

Takáč, Richard, poslanec NR SR
Technická pomoc, čiže či mi viete presne povedať, koľko je tá konečná suma, ktorá má byť využitá. Najprv sa hovorilo o nejakých 960 miliónoch, potom som zachytil nejakú informáciu 460 - 490 miliónov. A kedy teda, či predpokladáte, alebo či viete mi povedať, že teda potom, keď sa to pošle v tom máji do toho Bruselu, nám to hneď následne nejakým spôsobom asi pravdepodobne odsúhlasia, že sa už budú môcť čerpať a niektoré dané projekty aj realizovať v rámci napríklad danej, daného regiónu Hornej Nitry z dôvodu toho, že už dochádza k prepúšťaniu zamestnancov z hľadiska útlmu toho baníctva a tá situácia si aktuálne vyžaduje už reálne nejaké projekty, kde by tí ľudia sa mohli prezamestnať a využiť ten ich potenciál, ktorý mali.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.2.2021 10:26 - 10:28 hod.

Richard Takáč Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ľuboš, ja by som sa dotkol jednej veci, ktorú si spomenul, a neviem asi aj poslanec Fico to spomínal, to je tých 200 mil. pre NAKA v rámci plánu obnovy. No neviem si predstaviť, čo má 200 mil. pre NAKA s plánom obnovy na Slovensku, kde sa máme dotýkať ekologických, sociálnych a ďalších oblastí, ktoré majú priamy, na ktorých je priamy dopad COVID-u pandémie, no ale ja to chápem tak, že to je tá jediná možnosť vládnej koalície, ktorá nedokáže podľa mňa nič iné. A vidíme to aj na tom postoji tých jednotlivých vládnych predstaviteľov a poslancov aj vládnej koalície, ktorí úplne, ale úplne inak vnímajú ten rozdiel v tom chápaní toho, ako to teraz na Slovensku funguje v rámci COVID-u a pandémie.
Všetci v rámci vládnej koalície obviňujú nás za to, že všetky predchádzajúce vlády môžu za to, v akom stave sa nachádza teraz Slovensko z hľadiska úmrtnosti, hospitalizácie a všeobecne z hľadiska riadenia COVID-u. A tuto je, ale to je úplný nezmysel a dnes zhodou okolností aj ráno odborníci, lekári a ďalší hovorili o tom, že terajšia vláda musí, resp. pandémia sa musí, sa musí liečiť pred nemocnicami, lebo však je veľký problém v nemocniciach, čiže neznamená to, že predchádzajúce vlády za to môžu. Nesie za to plnú zodpovednosť terajšia vláda a to tým, že nelieči tých ľudí pred nemocnicami, a to je výsledok terajšej vládnucej koalície.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.2.2021 10:03 - 10:04 hod.

Richard Takáč Zobrazit prepis
Ďakujem vám veľmi pekne, pán predsedajúci. Kolegyne, kolegovia, pán poslanec Fico, ja veľmi pozitívne hodnotím tvoje vystúpenie hlavne z pohľadu, že to bolo fakt čisto odborne vystúpenie. Snažil si sa vysvetliť danú skutočnosť, ktorou sme chceli zaviazať vládu Slovenskej republiky. Vidíme tu taký rozdiel, že aj pán Valášek, aj koaliční sa na to inak pozerajú, ako sa my na to pozeráme. Je to možnože o tom, že my hovoríme o tom, že nebola splnená tá ústavná povinnosť, a teda koalícia pravdepodobne to vidí inak.
Ja si myslím, že inak to vidia ale, samozrejme, aj odborníci a opozícia. Mrzí ma vystúpenie, bol som rád, že teda na moje vystúpenie reagovala pani poslankyňa tak vecne, odborne, že teda snažila sa povedať, že bude o tom diskusia v marci, bude sa predkladať a tak ďalej. Mrzí ma, že kolega teraz sa nechal uniesť a zase typicky proste lebo Fico a všetko... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, prosím reagujte na predrečníka.

Takáč, Richard, poslanec NR SR
30.
Áno, ja reagujem na to, že pán poslanec Fico vystúpil čisto odborne, vecne a, bohužiaľ, vidíme realitu koalície, že pán poslanec sa nechal úplne stiahnuť do úplných extrémov a v politike nikdy nehovor nikdy.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.2.2021 9:44 - 9:46 hod.

Richard Takáč Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, kolegyne, kolegovia, za reakcie. Myslím si, že každý sa k tomu vyjadril. Mrzí ma, že tu nie je viacej kolegov, ako keby to všetci podceňovali ten plán obnovy. Možnože málokto si uvedomuje, ako je dôležitý. Tuto Jožko, Jožko Habánik, rektor Trenčianskej univerzity, to celkom tak dobre zhodnotil a, bohužiaľ, to je aj tá realita tých dní, že v rámci tých jednotlivých oblastí, rezortov a odborov, oddelení proste nevedia tí ľudia z toho Slovenska, že ako to bude, čo to je. Je tam napísaných napríklad aj v rámci vysokých škôl 200 mil., ale nevedia, na čo budú použité. Však tá škola sa musí pripraviť na tú výzvu. Bude trvať rok, rok a pol.
Kolegyňa z koalície povedala, že teda v marci môžme počítať s nejakými diskusiami, že niečo je už zavesené aj na stránke a v marci sa bude diskutovať, lebo do apríla sa to musí poslať. Áno, do apríla sa to musí poslať, ale iné krajiny už poslali. My zas ideme robiť niečo o päť minút dvanásť narýchlo a všetci dobre vieme, že veci, ktoré sa robia narýchlo pred termínom odovzdania, sú veľakrát zlé.
Ja preto si myslím, že tu mala byť dlhodobá diskusia, verejná odborná diskusia. Možno poviem ten príklad toho, zase sa dotknem ministerstva pôdohospodárstva pána ministra, vždy každý rok začiatkom roka sa predkladá zmena, zmena z hľadiska dotácií do Bruselu a pán minister to rieši týždeň, týždeň a pol pred odovzdaním do toho, aby sa to poslalo na Európsku komisiu. Potom vznikne búrlivá diskusia, štrajky, pomaly traktory do ulíc a len preto, že to robí z týždňa na týždeň. Prečo nezačal o tomto diskutovať už minulý rok? A to je presne príklad aj toho. Prečo sme nezačali už verejne odborne so všetkými diskutovať minulý rok, nie pod rúškom tmy a už to mohlo byť úplne inak. Už to mohlo byť pekne spracované a už to mohlo byť odoslané do Bruselu.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.2.2021 9:27 - 9:37 hod.

Richard Takáč Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Kolegyne, kolegovia, kolega Juraj Blanár ako jeden z predkladateľov predniesol návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky, a to o okamžitom predložení návrhu národného plánu podpory obnovy a odolnosti na verejnú diskusiu. Ja som bol veľmi milo prekvapený, keď zaradil predseda Národnej rady tento bod programu, čo nemusel, ale zaradil ho do programu tejto schôdze, a tým pádom som ja dúfal a bol som v takom očakávaní, že keď tento bod je zaradený, tak príde aj k diskusii a k predloženiu samotného toho plánu obnovy sem do pléna. Mal som možnosť tu vystupovať asi pred mesiacom a pol dozadu, kde teda niektorí koaliční poslanci ma uistili, že príde na diskusiu, a teda pokiaľ som videl, že je tento bod programu zaradený do tejto schôdze, tak som počítal s tým, že sa to sem predloží a budeme o tom rokovať. Mrzí ma, že to tak nenastalo.
Viackrát sme mali možnosť aj v minulom roku, ako strana SMER - sociálna demokracia predkladať návrhy rôznych uznesení k tomuto plánu obnovy. Takisto sme predkladali aj záväzné stanovisko do tejto, do tejto Národnej rady a, bohužiaľ, vždy ste nám to v koalícii zamietli. A tu musím povedať, že tu je príklad toho, kde nám v rámci aj jednotlivých diskusií, ktorých sa spoločne v televíziách a v rozhlasoch zúčastňujeme, vyčítate, že nepodávame pomocnú ruku, nechceme s vami spolupracovať. A tu je to úplne vyvrátenie tohto, tohto vášho tvrdenia, lebo tu je evidentné napríklad na príklade tohto plánu obnovy, ktorý je, myslím si, veľmi dôležitý nielen pre koalíciu, ale aj pre celé Slovensko. A tu je evidentne vidieť na tom, že my máme snahu z opozície vám podávať pomocnú ruku a spoločne pracovať na tom, aby sa tieto jednotlivé veci úspešne spravili tak, aby bolo celé Slovensko z hľadiska tohto plánu úspešné. Bohužiaľ, to nie je tak a mňa to veľmi mrzí.
Všetci dobre vieme, že tá história toho celého plánu obnovy začala minulý rok niekedy pred letom, kde sa vrátil pán premiér Matovič z Bruselu, a teda oznamoval nám, že zhruba 6 mil. eur dostaneme z tohto plánu obnovy a môžeme to využiť na modernizáciu, zefektívnenie jednotlivých ministerstiev, vecí, služieb na Slovensku. Lebo 6 miliárd je 6 miliárd. Nie je to, nie je to malá suma, je to veľmi veľká suma. A, bohužiaľ, tu je aj príklad toho, že z vašej strany a zo strany ministerstva financií nebol vôbec záujem na to, aby sa o tomto odborne široko verejne diskutovalo. Keby bol tento záujem, tak už dávno máme za sebou niekoľko verejných odborných diskusií, kde sa môžu zúčastniť jednotliví odborníci, široká, široká laická verejnosť a, samozrejme, aj my z opozície, ktorí sme veľakrát ponúkali v tomto pomocnú ruku. Nestalo sa tak a, bohužiaľ, realita toho je aj tá, že po tej genéze minulý rok a začiatkom aj tohto roka nastalo to, že nám to Brusel vrátil na úplné prepracovanie. Vrátil nám to, lebo bolo to zle nastavené, zle spracované, a to je príklad podľa mňa aj toho a ten dôvod toho, že sme, že sa to robilo tak pod rúškom tmy, tak potichu, nikto o tom nič nevedel. Myslím si, že keby sa k tomu viedla taká odborná široká diskusia pol roka minulý rok, tak sme mohli podľa mňa poskytnúť veľmi kvalitný, dobre spracovaný materiál, ktorý by nám Brusel nevrátil, tak ako sa to stalo začiatkom tohto roka.
Myslím si, že ten plán obnovy je tak potrebný a je tam taká veľká možnosť ho využiť v rámci Slovenska na zmodernizovanie a zlepšenie toho, ako to tu bude fungovať. Ale mňa veľmi zaráža a spomínal to aj Juraj Blanár vo svojom príhovore, to také rozdelenie, ktoré, ktoré chcete vy rozdeliť, viete. Nemôže sa to rozdeľovať, rozdeľovať na základe toho, že kto koľko z vládnej koalície dostal percent a aký mal výsledok v parlamentných voľbách v minulom roku. Tuto ide o budúcnosť a o celkovú budúcnosť Slovenska. A ja si myslím, že nemôže to byť rozdeľované na základe volebných výsledkov, ale na základe toho, ako ktoré jednotlivé ministerstvá, ministerské rezorty majú potrebu. Aké sú potreby v rámci jednotlivých oblastí, a to musí byť tá prvotná základná vec, na základe ktorého sa to má rozdeliť. Nie na základe toho, že ktoré, ktorá politická strana v koalícii dostala. Viem, že niektorí ste sa to snažili dementovať, ale, bohužiaľ, vaši koaliční partneri niektorí verejne otvorene o tom hovorili a máme na to aj videozáznamy. Čiže bolo to potvrdené, že takéto rozdelenie sa chystá.
Dovoľte mi ešte, aby som sa dotkol aj toho už viackrát spomínaného napríklad rezortu pôdohospodárstva, nakoľko som členom výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Ja som tak ako celkovo z celého plánu obnovy, ako to, ako to vnímam, sklamaný. Tak nehovoriac o ministerstve pôdohospodárstva. Minister pôdohospodárstva, keď som mal možnosť minulý rok vidieť prvú jeho tlačovku, tak prvá jeho tlačovka bola veľkolepá, čo, kde, ako všetko ideme robiť. Navrhoval, že by si predstavoval zhruba 2,4 mld. eur z tohto plánu rozpočtu na ministerstvo pôdohospodárstva. Samozrejme, že sme viacerí vnímali, že táto suma je nereálna, nakoľko celkový plán obsahuje 6 mld. a nie je asi predstaviteľné, že by len pôdohospodárstvo si z toho odkrojilo 2,4 mld. Potom prišli teda ďalšie tlačovky a ďalšie informácie o tom, že minister pôdohospodárstva sa vyjadril a povedal, že tak budem rád, keď to bude nejako 1 - 1,2 mld., budem spokojný. Ja si doteraz pamätám to jeho vyjadrenie, že keď tam nebude 1 mld., nemá čo robiť na svojej stoličke, som v očakávaní, ako teda sa k tomu postaví. Lebo realita, ktorá bola premietnutá v rámci plánu obnovy v oblasti pôdohospodárstva, ktorú tam teda dalo ministerstvo financií, ktoré tento, tento materiál spracovávalo, tak tam bolo navrhnutých asi 30, 50 mil. eur, ktoré sú len na pozemkové úpravy. A všetci dobre viete, ktorí pôsobíte v rámci pôdohospodárstva, potravinárstva, lesníctva, že pozemkové úpravy sú dobrá vec. Je to dlhodobý proces, ktorý treba riešiť, ale nemajú priamy vplyv na zvýšenie potravinovej sebestačnosti, na zmodernizovanie potravinárstva a ďalšie veci, ktoré sa tohto rezortu priamo dotýkajú.
Čiže ostal som zaskočený, zarazený a aj v takom očakávaní a viete, to je aj to, že keď porovnám ostatné krajiny, okolité krajiny v rámci V4, ktoré si v rámci týchto plánov obnovy dali prioritu napríklad aj pôdohospodárstvo a potravinárstvo, dali si tam jednotlivé tieto opatrenia na zmodernizovanie potravinárstva, rozvoj vidieka, a preto sa čudujem, že my v rámci Slovenska sme to nedokázali dať v oblasti pôdohospodárstva a potravinárstva. Všetci hovoríme už dlhodobo, každý to hovorí, každá vláda si to dáva do programového vyhlásenia, a to je zvýšenie potravinovej sebestačnosti a bezpečnosti. Ale to, že tu máme možnosť čerpať finančné prostriedky z plánu obnovy na tento rezort a ešte raz je pre mňa zarážajúce, že sa tam dostalo pár miliónov. A, samozrejme, že všetci dobre vieme, že Európska únia hovorí o ekologizácii a rôznych ekologických opatrenia a ja si myslím, že v rámci tohto pôdohospodárstva je tam veľmi veľká možnosť tieto finančné prostriedky využiť tak správne, aby sme dokázali zvýšiť tú potravinovú sebestačnosť a bezpečnosť.
Kolegyne, kolegovia, ja som to povedal na začiatku, dúfal som, že keď tento bod programu nám predseda parlamentu zaradil do tejto schôdze, že sem príde tento materiál a budeme o ňom rokovať. Bohužiaľ, sa toto zatiaľ nestalo a ja neviem, čo už my máme spraviť. Ako fakt reálne sa snažíme podávať pomocnú roku. Povedal som to, že viackrát sme predkladali rôzne uznesenia v rámci plánu obnovy, ale neboli sme vypočutí, takže argument aj váš už do diskusií, že nemáme záujem spolupracovať a podávať pomocnú roku, je vyvrátený, je to nezmysel, lebo my sa snažíme, ale vždy nám to tu zarežete. Som rád že aspoň pár poslancov koaličných sa voči tomu postavilo a neviem, aká bude budúcnosť tohto plánu obnovy. Ale pevne verím, že sa dožijeme toho, lebo ešte musím to povedať, mám na to pár sekúnd, tento plán obnovy nie je na jedno volebné obdobie. Tento plán obnovy je na niekoľko volebných období. Preto musí byť robený spoločne aj s koalíciou, aj opozíciou a širokou laickou odbornou verejnosťou.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 18:03 - 18:05 hod.

Richard Takáč Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci, za slovo. Kolegyne, kolegovia, Ľuboš, ja mám pocit, že keď vystupuješ tak zmiernivejšie, tak na teba viacej ľudí v tej faktickej reaguje. Aspoň podľa tých čísiel, ktoré som mal možnosť vidieť. Hovoril si o výzve pre koaličných poslancov z hľadiska neschválenia núdzového stavu a ja musím povedať, že ono aj keby sme, poviem príklad, neschválili v tomto pléne núdzový stav, tak zasadne na druhý deň vláda a vláda si schváli o ďalších dvadsať dní predĺženia. Bude 20 dní a 20 dní. Vôbec na to nepotrebuje ani parlament.
Mňa strašne mrzí, keď počúvam koaličných poslancov a včera som si mal možnosť vystúpiť vlastne aj koaličnú pani poslankyňu, pani Kaveckú, ktorá vystúpila za OĽANO a pravdepodobne celú koalíciu, tak nebolo tam vôbec nič k núdzovému stavu. Aj reakcie jednotlivých koaličných poslancov nereagujú priamo k tomu, čo sa, čo sa tu prejednáva, a to je núdzový stav. Čo sa týka celoplošného testovania, ja, stačí sa ísť pozrieť po Slovensku po primátoroch a starostoch a zistíte, že keď testuje sa týždeň čo týždeň, tak v tých obciach a mestách tie čísla sa zvyšujú a je to tým, že proste sa každý týždeň testuje. Zvyšuje sa mobilita a toto je už jednoznačne dokázané.
Kolegyne, kolegovia, ja viem, že to proste vy v koalícii stále používate, ale čo má spoločné, spoločné predchádzajúce vlády x-y rokov dozadu s tým, že terajšia vláda, terajšie zastúpenie proste nezvláda tú situáciu? To je tým, že neliečite tých ľudí predtým, než sa dostanú ešte do tých nemocníc. Proste sú iné krajiny tretieho sveta, ktoré zvládajú trikrát, štyrikrát lepšie pandémiu, ako my na Slovensku. U nás dostane ten človek certifikát, že je pozitívny... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis