Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

8.12.2020 o 14:05 hod.

Ing.

Roman Mikulec

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 15.6.2021 10:40 - 11:10 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, podpredseda alebo vážení páni podpredsedovia Národnej rady, vážené poslankyne, vážení poslanci, vážený pán predseda vlády, vážení členovia vlády, podať návrh na odvolanie člena vlády je legitímne právo poslancov a ja ho plne rešpektujem. Vaše zdôvodnenie, prečo tu dnes stojím, je však pre mňa jasným dôkazom toho, na koho strane stojí opozícia, a musím konštatovať, že to nie je na strane občanov Slovenskej republiky.
Pán poslanec Fico tu v takmer hodinovom prejave spomenul veľmi veľa vecí a ja by som si dovolil na niektoré z nich, samozrejme, zareagovať. Používal slová ako zneužitie, respektíve použitie trestného práva ako nástroj v politickom súboji, že za jeho vlády k tomu nedošlo, že v rokoch 2010 až 2012 neboli zneužité orgány činné v trestnom konaní, nie je možné poveriť orgány činné v trestnom konaní na nejaké politické súboje, že sa tu zatvára za každú cenu a bez dôkazov, že sa ignorujú silné politické tradície, že je tu vytvorený nejaký systém ľudí v orgánoch činných v trestnom konaní na základe udavačov a ďalšie a ďalšie veci.
Tak dovoľte, pán poslanec Fico, aj napriek tomu, že ma mrzí, že tu nie ste teraz, respektíve ste, OK, ste, tak ja by som vám, ja by som začal ten svoj prejav jedným príbehom. Ten príbeh sa začal v roku 2012 vo februári, kedy som bol obvinený ako riaditeľ Vojenskej spravodajskej služby zo dňa na deň z ohovárania. Z ohovárania človeka, ktorý bol zapletený v tunelovaní Vojenskej spravodajskej služby a ktorého meno bolo obsiahnuté v rozsiahlom materiáli, ktorý o celom tomto tunelovaní pojednával. Ten materiál mal niekoľko 100 strán a boli tam mená, ktoré boli zvučné a smerovali k vám, pán Fico, k vám a vašim ľuďom.
Bol som obvinený z ohovárania práve preto, že som si splnil zákonnú povinnosť a ako riaditeľ Vojenskej spravodajskej služby som informoval Národný bezpečnostný úrad, tak ako mi to zákon ukladá o ochrane utajovaných skutočností, že daná osoba nebola bezpečnostne spoľahlivá. Za toto som bol obvinený z ohovárania a, čuduj sa svetu, kto bol prokurátorom, ktorý rozhodol alebo dozoroval tento prípad? Pán Kozolka. Pán Kozolka bol váš prokurátor, patril k vašim ľuďom, ktorí vytvárali systém, a vy ste to dnes pomenovali, že toto je váš svet. Toto nie je náš svet, pán Fico, to bol váš svet. Za vašej vlády.
Bol som obvinený z ohovárania a, samozrejme, na súde som dokázal svoju nevinu a ja mám dnes rozsudok zo súdu, ktorý hovorí, že žiadneho ohovárania som sa nedopustil, práve naopak.
Ale tento príbeh nekončil. Tento príbeh pokračoval v roku 2013, kedy pod dozorom vašich ľudí, pán Fico, mi bol do auta podhodený dôkaz. Zopakujem to. Do auta mi bol podvrhnutý dôkaz a to je dnes dokázané na súde. Ja mám rozsudok o tom, že som nevinný a že k takýmto veciam dochádzalo.
Čiže, pán poslanec Fico, vy keď hovoríte, že boli niekedy zneužívané orgány činné v trestnom konaní, že bolo trestné právo použité ako nástroj v politickom boji, tak ste, tak to bolo za vás. A keď hovoríte o tom, že vy dnes máte nejaké dôkazy o tom, čo ste tu dnes v plamennom prejave predniesol, ale nikto tie dôkazy zatiaľ nevidel. Ja ten dôkaz mám v rámci rozsudku, ktorý je uvedený na 35 stranách, čo sa dialo v konkrétnom prípade a týkal sa tunelovania Vojenskej spravodajskej služby. To bol dôvod, prečo vy a vaši ľudia ste zneužili orgány činné v trestnom konaní takým nechutným spôsobom a neváhali ste spraviť to, že ste dali do auta niekomu, kto bol nevinný, pripravené dôkazy. Toto sa dialo, pán poslanec Fico, za vás. Za vašej vlády a len preto, pretože ja ako riaditeľ Vojenskej spravodajskej služby spolu so svojím zástupcom, bohužiaľ, už nebohým, Vladom Suchodolinským, sme odhalili tieto vaše praktiky, resp. praktiky vašich ľudí: tunelovanie, prevádzanie majetkov na spriaznené osoby.
Vy tu dnes idete hovoriť o nejakom rodinkárstve? Vy tu dnes idete pomenovávať nejaké firmy, ale za vás sa dialo to, že sa prevádzali majetky, ktoré, na ktoré sa použili peniaze zo štátneho rozpočtu, povedalo sa, že akože padla strecha a treba tú strechu opraviť, žiadna strecha nepadla, ale, samozrejme, peniaze sa minuli. To boli vaši ľudia, pán poslanec Fico, a toto je dokázané, že to vy ste zneužívali orgány činné v trestnom konaní na politický súboj a na odstránenie svojich možných oponentov.
To vy a vaši ľudia, pán Fico, máte, ste spôsobili to, že dnes je systém, aký je, a keď tu dnes hovoríte o nejakej vojne policajtov, keď tu dnes hovoríte o nejakom, o nejakej deštrukcii bezpečnostného systému, tak to je vaša vizitka a vizitka vášho pôsobenia v predchádzajúcich desiatich rokoch.
Ale ja som presvedčený o tom, pán poslanec Fico, že toto nie je vojna polície, ani, ani nie je rozvrátený bezpečnostný systém, ale dochádza k očiste, po x rokoch došlo k tomu, že orgány činné v trestnom konaní, policajti, operatívci, vyšetrovatelia majú rozviazané ruky a vy veľmi dobre viete, ste docentom práva, že minister vnútra nemá ani zo zákona žiadnu právomoc zasahovať do vyšetrovania, nemá právomoc hovoriť vyšetrovateľom to, čo majú robiť, ako to majú robiť, nemá právomoc to kontrolovať, nemá právomoc si vyžiadať živé spisy. Vy to veľmi dobre viete. Ale, samozrejme, že zavádzate verejnosť, používate výrazy ako vojna policajtov, deštrukcia bezpečnostného systému, udavači, systém ľudí, ktorí tu cielene proti niekomu bojujú, nie, pán Fico, toto je vaša skúsenosť dlhoročná, ktorú máte, vaša osobná skúsenosť systému, ktorý ste si tu vytvárali s vašimi ľuďmi a podľa seba súdite teraz nás. (Potlesk.)
Ja tomu rozumiem, pán poslanec Fico a vážená opozícia, že dochádza k takémuto naratívu a k takejto rétorike na základe rôznych tých konšpiračných vecí a teórií, ktoré sa tu v mediálnom priestore omieľajú už niekoľko týždňov. Ja tomu rozumiem, lebo urobíte všetko pre to, aby ste tých vašich ľudí, z ktorých mnohí sú dnes väzobne stíhaní a niektorých ste tu už dnes menovali, ako je pán bývalý špeciálny prokurátor Kováčik, ako je pán Hraško, bývalý riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry. Zhodou okolností ten Hraško, ktorý bol riaditeľom Národnej kriminálnej agentúry, keď došlo k zásahu a k podstrčeniu dôkazov do môjho auta. Mohol by som menovať ďalších a ďalších, ktorí dnes sú väzobne stíhaní a ktorí mali stáť na strane zákona a strážiť to, akým spôsobom sa tu uplatňuje právo, ale to boli vaši ľudia, pán poslanec Fico, ktorí zdehonestovali systém.
A dnes, ja chápem, že sa bojíte, ja chápem, že urobíte všetko pre to, aby ste zvrátili ten stav, ktorý tu dnes je, ten očistný proces, ktorý tu nastal, pretože potrebujete vašich ľudí za každých okolností dostať či z väzby von, alebo, samozrejme, ochrániť tých ďalších, ktorí by mohli byť dnes ohrození, pretože sú podozriví z páchania závažnej trestnej činnosti.
Nebyť vás a vašej vlády, tak by ani tie procesy, ktoré dnes sú spustené, neboli ani také zásadné, ani také nutné. Ale, bohužiaľ, tým, že ste tu 10 rokov plienili Slovensko vo všetkých oblastiach a zanechali po sebe to, čo ste zanechali, tak, áno, sú tie procesy potrebné. Ľudia chceli zmenu a ľudia konečne chceli vidieť, že aj orgány činné v trestnom konaní nebudú zneužívané práve na ten politický boj, na ktorý ste ho používali vy a vaši ľudia.
Mňa osobne mrzí, keď musím sa tu postaviť a povedať aj občanom Slovenskej republiky, že, áno, dnes dochádza k raziám policajtov proti policajtom. Ja nepovažujem za normálne, aby ľudia, ktorí mali byť garanciou bezpečnosti na Slovensku, zriadenia, ochrany ústavného zriadenia a verejného poriadku, tak ako ste pomenovali, že takíto ľudia sú dnes trestne stíhaní. A, samozrejme, nie je ani príjemné mi hovoriť o tom, čo je už dnes v mnohých prípadoch aj zverejnené, kedy sa ukázalo a dokázalo, že mnohí z týchto funkcionárov mali majetky oveľa vyššie, ako by si za celý život mohli zarobiť poctivou a slušnou prácou. O tomto by nemalo byť bezpečnostné prostredie, o tomto by nemali byť silové zložky štátu, ale malo by to byť o tom, že ich povolanie je poslaním, celoživotným poslaním a mali by napĺňať to, čo majú a nosia aj napríklad na autách Pomáhať a chrániť. Otázka je, komu pomáhali a koho chránili vaši ľudia, ktorí dnes sú väzobne stíhaní za páchanie závažnej trestnej činnosti. Napriek tomu si myslím, že je stále veľa poctivých a slušných policajtov v rámci Policajného zboru a jednotlivých bezpečnostných zložiek.
Postup orgánov činných v trestnom konaní a súdov, vážená opozícia, upravuje Trestný poriadok tak, aby trestné činy boli náležite zistené a ich páchatelia boli spravodlivo potrestaní. To sa dnes deje. To sa deje, že jednoducho veci, ktoré ste prehliadali za vašej éry, sa dnes odkrývajú. Ale ja chápem, že vám je nepríjemné, že mnohé z tých vecí, ktoré sa diali, smerujú k vašim ľuďom, že vaši ľudia sú podozriví z páchania závažnej trestnej činnosti a že to smeruje stále vyššie a vyššie.
Orgány činné v trestnom konaní a súdy hodnotia dôkazy, pán Fico, nie nejaké vymyslené veci a konšpiračné teórie. Hodnotia dôkazy získané zákonným spôsobom. Podľa svojho vnútorného presvedčenia založeného na starostlivom uvážení všetkých okolností prípadu jednotlivo i v ich súhrne nezávisle od toho, či ich obstaral súd, orgány činné v trestnom konaní alebo ktorákoľvek zo zainteresovaných strán.
Orgány činné v trestnom konaní informujú verejnosť o trestnom konaní podľa Trestného poriadku. Nemajú o tom informovať ani poslanci Národnej rady, nemajú o tom informovať ani príslušníci Slovenskej informačnej služby. Jediným orgánom činným v trestnom konaní podľa Trestného poriadku je policajt alebo prokurátor. To by ste si mali uvedomiť.
Pri svojom informovaní, samozrejme, aj orgány činné v trestnom konaní musia dodržiavať zákony a musia chrániť aj utajované skutočnosti. A preto v mnohých prípadoch, samozrejme, nemôžu informovať o veciach, ktoré sa nachádzajú v trestných spisoch, a vy to veľmi dobre viete, že tieto veci nie sú verejné a vy ich takýmto spôsobom zneužívate na to, aby ste vyvolávali nepokoj v spoločnosti a aby ste každým jedným spôsobom dávali najavo, ako vám veľmi záleží na ochrane vašich ľudí.
Napriek tomu, že sa to mnohým nepáči, tak orgány činné v trestnom konaní dnes majú naozaj rozviazané ruky a nemusia v prvom rade dávať pozor na to, či je, alebo nie je vôľa vyšetrovať niektoré veci a konkrétne kauzy. Toto bolo za predošlých vlád sci-fi. Nestranné a nezávislé vyšetrovanie sa totižto nevolá, pán Fico, komplot, ako to vy nazývate, ale je to bežný postup, tak ako o tom hovoria zákony Slovenskej republiky. Predseda vlády ani minister vnútra nemajú čo vedieť o plánovaných akciách a už vôbec nie o rozpracovaných osobách.
Ja chápem a opakujem sa možno, že podľa vašej skúsenosti je to úplne bežná vec, pretože vy ste to takto robili.
Ja nemám strach nechať slobodne konať orgány činné v trestnom konaní a nebojím sa toho, že ja nemám informácie zo živých spisov, že sa nezaujímam možno spôsobom, ako by ste si to vy predstavovali, o tom, akým spôsobom vedú orgány činné v trestnom konaní vyšetrovatelia jednotlivé vyšetrovania. Nepotrebujem ani verejne komunikovať ten naratív, ako mnohí moji predchodcovia hovorili o tom, ako zisťujú, stíhajú, ako konajú v jednotlivých prípadoch, pretože čo je dôležité, aby konali nezávisle orgány činné v trestnom konaní. To je ich úloha a nie úloha ministra vnútra. (Potlesk.)
Samozrejme, vzhľadom na to, že minister, tak ako ste aj povedali, podľa kompetenčného zákona zodpovedá za Policajný zbor, má oprávnene byť informovaný najmä v niektorých prípadoch hodných zreteľa, ktoré napríklad môžu spôsobiť zlé meno Policajnému zboru alebo ministerstvu vnútra. Minister vnútra má oprávnenie pýtať sa policajného prezidenta na jednotlivé, priebeh niektorých vyšetrovaní v takýchto prípadoch a prezident Policajného zboru je oprávnený mu poskytnúť informácie tak, aby neohrozil vyšetrovanie, ale aby ministra uistil a informoval, že vyšetrovanie prebieha plynule, či už so zistenými nedostatkami, alebo bez nich. Zopakujem, že vyšetrovateľ je vo veciach, ktoré vyšetruje, procesne samostatný a je viazaný iba ústavnou, ústavnými zákonmi, zákonmi, ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná a v rozsahu ustanovenom Trestným poriadkom, to je veľmi dôležité, Trestným poriadkom aj pokynmi a príkazmi prokurátora a súdu.
Nikde, vážený pán poslanec Fico ani vážení poslanci opozície, nikde sa nehovorí a nepíše o tom, ani sa to nedočítate, že by minister vnútra mal mať informácie zo živých spisov, že by mal zasahovať do práce vyšetrovateľov či zisťovať stav vyšetrovania.
Opozícia sa momentálne snaží mariť vyšetrovanie svojimi tlačovkami a vynášaním rôznych SMS správ a ďalších kvázi podkladov a dokladov, zastrašuje slušných policajtov svojimi vyjadreniami a konšpiráciami, vytvára príbeh o boji v bezpečnostných zložkách a o tom, že na strane policajtov dochádza k ovplyvňovaniu svedkov, koordinácii výpovedí a zneužívaniu inštitútu, inštitútu spolupracujúceho obvineného. Tento inštitút tu je pätnásť rokov, používal sa aj za vašich vlád a zrazu teraz prichádzate s verziou, že sa zneužíva tento inštitút len preto, lebo vaši ľudia sedia v base. Doposiaľ nikto z vás nedokázal predložiť jediný dôkaz ani jediný fakt o tom, že naozaj k takejto, k takýmto aktivitám dochádza.
Áno, čítali ste zo správy Slovenskej informačnej služby, čítali ste tu rôzne ďalšie dokumenty, ako tú SMS správu od pána Čurillu, ktorou, keď ste to zverejnili, tak bolo dokázané veľmi rýchlo, že tá SMS správa išla dva dni po vykonaní úkonu. A zrazu z vášho príbehu nebolo nič. (Potlesk.)
Ja nedehonestujem spravodajské informácie a nedehonestujem ani Slovenskú informačnú službu ako inštitúciu. Každú jednu spravodajskú informáciu, ktorú som dostal, tak ako hovorí zákon, a ktorá obsahovala v sebe akékoľvek podozrenia z páchania možnej trestnej činnosti, som odstúpil relevantným orgánom a v tomto prípade Úradu inšpekčnej služby. Úrad inšpekčnej služby sa zaoberá všetkými podozreniami a, samozrejme, vyšetruje, a tak to je, tak to má byť, a nie, aby minister vnútra zasahoval a rozhodoval o tom, či niečo sa bude, alebo nebude riešiť, tak ako to bolo za vašej éry.
V tejto súvislosti mi dovoľte aj odcitovať prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú, ktorá sa ako adresát spravodajských informácií vyjadrila k celej situácii. Citujem: „Stretávame sa s rôznymi interpretáciami, pretože to, čo pozorujem k tejto téme, je predovšetkým to, že sa nerozlišuje rovina faktov a rovina interpretácií. Som prekvapená z toho, s akou trúfalosťou sa buduje rôzna miera interpretácií, príbehov a nadstavby. Ako keby táto téma bola predmetom legitímnej laickej polemiky, v tom zmysle robiť si názor a robiť si závery. Ako keby sme polemizovali o diagnóze, ku ktorej tiež treba mať najskôr fakty a odborníci to musia posúdiť. Faktom je, že to, čo je tu indikované zo strany napr. spravodajskej služby, spravodajská služba prináša informácie o tom, že dochádza k nejakému ovplyvňovaniu pri vyšetrovaní závažných trestných činov. Zároveň jediné, čo treba k tomu povedať, je, že ak sa niečo takéto udialo, tak to treba vyšetriť. Možno ešte sa treba pozrieť trošku z odstupu a s väčším oblúkom.
Dlhé roky predtým sme počúvali o tom, ako policajné zložky, prokuratúra alebo sudcovia zlyhávajú. Dnes sa deje to, že mnohí vysoko postavení predstavitelia justičných orgánov sú vyšetrovaní, sú obvinení, niektorí z nich už aj odsúdení a to je zásadná a veľká vec. Znamená to, že sa tu deje možno v istom zmysle nevídané ozdravovanie justície, justičných orgánov, policajtov, špeciálnych prokurátorov, sudcov.
Ale my si musíme stále dávať pozor, aby sme aj pri tom étose ozdravovania boli maximálne pozorní k akémukoľvek podnetu, ktorý by indikoval zneužitie moci alebo ovplyvňovanie, alebo čokoľvek iné. Ak niekto prináša takéto informácie, je treba, aby sa tým príslušné orgány zaoberali.“
A to sa deje, vážená opozícia. To sa presne deje, my sa zaoberáme každým jedným podozrením a nečakáme tak, ako ste čakali v mnohých prípadoch vy.
Čo ste robili so spravodajskými informáciami, ktoré hovorili o napojení Úradu vlády na mafiu taliansku? Čo ste robili so spravodajskými informáciami, ktoré hovorili o tom, akým spôsobom sa narábalo na pozemkovom fonde v rôznych oblastiach hospodárstva? Čo ste robili s takýmito informáciami vy, pán poslanec Fico, keď ste boli vo funkcii predsedu vlády? Zametali ste ich pod koberec, o tom hovoril dokonca aj prezident Kiska vo svojom prejave v roku 2018, že takéto informácie existovali a nerobili ste s nimi absolútne nič.
My so spravodajskými informáciami narábame tak, ako nám to hovorí zákon. Ja si vážim každého vyšetrovateľa, ktorý vykonáva svoju prácu zákonne, čestne a poctivo. Rozumiem, že sa snažíte navodiť atmosféru pochybností, lebo všetky nitky vedú k vašim ľuďom a prakticky aj k vám samotným, ktorí ste v tom čase boli pri moci. Vždy budem trvať na tom, čo moji predchodcovia síce ovládali teoreticky, ale nikdy to nepreviedli do praxe, a to, že politici musia vytvoriť profesionálne prostredie svojim podriadeným zložkám a ďalej ich nechať nestranne pracovať. Zaujímať ich má predovšetkým, aké pracovné nástroje potrebujú pre výkon svojej práce. Takto to totiž funguje vo vyspelých demokraciách.
Ale spýtam sa, čo zaujímalo vás a vašich ľudí, keď ste mali možnosť ovplyvniť veľa vecí? Čo vás zaujímalo? Pozrite sa, v akom stave ste zanechali krajinu. Pozrite sa, v akom stave ste zanechali zložky ministerstva vnútra. Pozrite sa, na akých obvodných oddeleniach musia slúžiť policajti x rokov, v azbestových budovách, špinavých, bez akýchkoľvek základných hygienických náležitostí. Jedna veľká katastrofa. To zaujímalo vás a dnes vieme, čo vás zaujímalo, pretože sa to postupne odkrýva od ľudí, ktorí sú dnes väzobne stíhaní, alebo teda trestne stíhaní a začínajú vypovedať. Tam sa dozvedáme, čo vás zaujímalo.
Ako informoval aj špeciálny prokurátor, v krátkej dobe sa začnú verejné pojednávania a vtedy si konečne aj verejnosť uvedomí a bude mať, môcť teda si urobiť svoj vlastný názor na to, ako postupovali vyšetrovatelia a prokurátori. Či naozaj jednotlivé trestné konania boli postavené na vode a na kajúcnikoch, resp. na udavačoch, ako ste ich nazvali, alebo či to bolo na základe relevantných dôkazov. Ja som presvedčený o tom, že verejnosť sa konečne dozvie pravdu a že tieto verejné pojednávania jasne ukážu, že obvinenia boli zákonné, že boli na základe dôkazov a nielen na základe nejakých spolupracujúcich obvinených, ako sa to vy, opozícia, donekonečna snažíte opakovať.
Teda ospravedlňujem sa, pán poslanec Fico nehovorí o výpovediach spolupracujúcich obvinených, ale o výpovediach udavačov. Podotýkam, že tí udavači boli vo vašom systéme, to boli vaši ľudia, pán poslanec Fico, a je mi jasné, že dnes sa vám to nepáči, keď začínajú hovoriť.
Pozrime sa napríklad na časť výpovede pána Slobodníka, ktorého ste tu dnes spomínali ako jedného z hlavných udavačov, ktorý za vašej moci alebo vášho vedenia bol riaditeľ Národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry. Citujem: „Státisícové úplatky sú len zrnkom toho, čo sa udialo, a to nielen v bezpečnostných zložkách, ale aj v iných sférach, ako je hospodárstvo, finančníctvo a podobne. Z titulu svojej funkcie som sa stretol s množstvom ľudí, ktorí nemali možnosť vďaka týmto konaniam, ako sme konali, domôcť sa práva. V tejto veci sa vôbec nerieši situácia, ktorá úplne zdehonestovala eurofondy, rôzne podporné programy za asistencie mnohých politikov, štátnych úradníkov a policajtov.“
Toto je, pán Fico, citácia pána Slobodníka, to nie je výmysel, to nie je konšpirácia, to nie je nejaká správa, ktorú ste tu vy začali čítať, toto je citácia človeka, ktorý sa priznal k páchaniu závažnej trestnej činnosti.
Môžem takisto odcitovať pána Maka (Makóa, pozn. red.), ktorého ste tu tiež spomínali, ktorý hovorí, že státisíce eur v hotovosti boli každý mesiac prevážané súkromným lietadlom do Dubaja, vždy tam bolo niečo medzi 600- až 900-tisíc. (Reakcie z pléna.) No.
Opoziční lídri by sa mali skôr zamyslieť nad vyvodením vlastnej zodpovednosti po týchto výpovediach a po ďalších, ktoré už dnes sú mnohé známe, a myslím, že ďalšie budú prichádzať, a ktoré veľmi otvorene a jasne hovoria a popisujú éru vášho vládnutia. Som presvedčený, že vášmu neustálemu spochybňovaniu bude koniec a bude, budem aj ja so záujmom sledovať, čo bude robiť opozícia, keď sa začnú verejné pojednávania.
Je od vás mimoriadne nezodpovedné, vážení páni poslanci a pani poslankyne opozície, že čas, kedy by sme mali venovať obnove krajiny, tak mrháte na nezmyselné táranie a osočovanie.
Ľudia po rokoch potrebujú a chcú cítiť zmenu v prístupe aj politikov aj v prístupe orgánov činných v trestnom konaní, ktoré tu roky boli za vašej éry zneužívané.
Ja si podporu koaličných partnerov nesmierne vážim a úprimne verím, že v rámci koalície máme zhodu a zhodný názor na to, že nikto z nás nechce, aby sa vrátili časy, keď sme sa prizerali rôznym politickým objednávkam. Verím, že poslanci Národnej rady Slovenskej republiky budú hlasovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia tak, ako to sľúbili vo svojom sľube poslanca, že svoje povinnosti budú vždy vykonávať a plniť v záujme občanov Slovenskej republiky.
Snahu opozície o moje odvolanie vnímam ako posledný pokus o záchranu všetkých, ktorí sú momentálne podozriví z trestnej činnosti, a heslo „padni, komu padni“ dnes nadobúda naozaj skutočne zásadný význam.
Ďakujem, skončil som. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.5.2021 10:10 - 10:14 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
No, pán Suja, nie, nie som dyslektik a myslím si, že pomýliť sa je ľudské. Otázka je, čo je ospravedlnenejšie v tom zmysle, či sa človek pomýli, keď chce povedať toho veľmi veľa, alebo ak niekto nezvláda svoje emócie, tak ako ste to ukázali vy.
Čo sa týka zatýkania, myslím, že k tejto téme bolo toho medializovaného veľmi veľa a nebudem zbytočne tu strácať čas. Je to súvisiace s tým, že polícia, tak ako je to uvedené aj v rôznych dokumentoch a pravidlách, má mať voľné ruky a vyšetrovatelia sú procesne samostatní. Nerozhoduje o tom minister, ani o tom nevie minister. To, že niektorí ministri predo mnou vedeli o takýchto veciach, to je ich vec. Ja o takých veciach neviem. Áno, NAKA je špeciálna jednotka a verte tomu, že je špeciálnou jednotkou. A ak NAKA posúdi a povie, že vám má doručiť nejaké oznámenie, jednoducho, je to ich voľba a NAKA zase nemá k tomu len obvodné oddelenia na to, aby doručovali lístočky.
Čo sa týka, pán Kotleba, áno, Lynx Commando je špeciálnym útvarom, tak ako sú špeciálnym útvarom aj útvary PPÚ. Ja si uvedomujem, že ten rozdiel v tej výstroji tu bol a, bohužiaľ, toto je jeden z pozostatkov toho x ročného bačovania mojich predchodcov. A áno, boli nakúpené aj na PPÚ mnohé vystrojné alebo vyzbrojené súčiastky, ktoré jednoducho nikto nepotreboval, tak ako som to spomínal, bolo aj podobné s vrtuľníkmi či s autami a podobne s mnohými vecami. A ja si toto uvedomujem a už sa to rieši a verím, že sa to do budúcna napraví.
Pán Krúpa, ďakujem veľmi pekne a chcem aj oceniť celkovo spoluprácu s výborom pre obranu a bezpečnosť za uplynulé... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.5.2021 9:39 - 10:00 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážení páni poslanci, vážené panie poslankyne, napriek tomu, že máme za sebou len prvý rok vládnutia, myslím, že ten rok bol veľmi náročný, veľmi ťažký a všetci veľmi dobre vieme, že v drvivej väčšine času spojený so zvládaním pandémie. Bola to zaťažkávajúca skúška pre každého člena vlády a ja som presvedčený, že každý jeden člen vlády spravil všetko preto, aby sme zvládli pandémiu, aby sme zachránili čo najviac životov a zdravia občanov Slovenskej republiky. Samozrejme, že po vojne je každý generál, ale pri prijímaní ťažkých a nepríjemných rozhodnutí, častokrát, samozrejme, finálna zodpovednosť je vždy na konkrétnom členovi vlády alebo ministrovi. A z opozičného kresla sa veľmi ľahko hovorí s nulovou zodpovednosťou a rozdáva karty. Ale chápem to, samozrejme, je to aj politika.
Pandémia poľavuje, ja som veľmi rád, že tie čísla klesajú, ale ministerstvo vnútra nepoľavuje, práve naopak. Napriek mimoriadne vyčerpávajúcemu boju s pandémiou sme nazaháľali ani v iných oblastiach počas celého roka a touto cestou sa chcem v prvom rade poďakovať všetkým kolegom z ministerstva vnútra a všetkým zložkám ministerstva vnútra, Policajnému zboru, Hasičskému záchrannému zboru, Horskej záchrannej službe a naozaj všetkým pracovníkom aj civilným pracovníkom ministerstvu vnútra podriadených útvarov, pretože si myslím, že si splnili svoje úlohy napriek mnohým ťažkým podmienkam, ktoré sa tu roky neriešili v rezorte vnútra, tak si splnili úlohy so cťou a ja som na nich hrdý a aj na to, akým spôsobom pandémiu zvládli. A, samozrejme, nielen pandémiu, ale aj všetky ostatné úlohy.
Bolo to, samozrejme, spojené s enormným vypätím a niekedy až nadľudskými výkonmi, to musím veľmi úprimne povedať, netýkalo sa to len pandémie, ale aj ostatných úloh, ktoré sme si stanovili v programovom vyhlásení vlády ešte na úvod funkčného obdobia tejto vlády alebo teda tej predošlej. A som osobne rád, že programové vyhlásenie vlády, tak ako je aj teraz nakoncipované a napísané, sa nesie v podobnom duchu, pretože za rezort vnútra a za kapitolu bezpečnosť a verejný poriadok, myslím si, že sú tam veľmi dobré veci, ktoré nielenže už sme zahájili a mnohé z nich sú v rozpracovaní, niektoré aj splnené, ale myslím, že aj do budúcna a verím, že sa nám podaria ďalšie veľmi dobré veci splniť.
Z nového návrhu programového vyhlásenia vlády bola vypustená úloha v časti - Boj s byrokraciou - týkajúca sa registra mimovládnych neziskových organizácií. Ten bol spustený ministerstvom vnútra k 1. januáru 2021. Úlohy, ktoré ešte splnené neboli, plníme priebežne v rezorte vnútra a, samozrejme, aj v súlade s plánom legislatívnej činnosti vlády. Žiaľ, pravdou zostáva, že množstvo procesov pandémia spomalila a my sme museli doslova nanovo budovať zničený a zdecimovaný rezort vnútra v mnohých oblastiach, ktorý predošlé vedenie vyžmýkalo doslova do posledného centa. Veci boli robené častokrát len naoko, vnútri bol chaos v mnohých procesoch a, samozrejme, že toto nám absolútne nezľahčovalo prácu v boji s pandémiou.
Po príchode do rezortu ma šokovali napríklad prázdne sklady, chýbajúca výstroj a výzbroj nielen pre policajtov, ale aj pre hasičov. Hoci existuje tzv. bodový systém, za ktorý si či policajti, alebo hasiči mohli nakupovať výstrojné súčiastky, tak oni si nemali, samozrejme, čo nakúpiť, pretože v skladoch nebolo nič. Je absolútne nemysliteľné, aby príslušníci záchranných zložiek si museli nakupovať výstrojné súčiastky na to, aby mohli plniť úlohy, ktoré im vyplývajú z pracovného zaradenia a zo zákona, aby si museli nakupovať za vlastné prostriedky a rôznym iným spôsobom len nie tým, akým by to malo fungovať v rezorte vnútra.
Som rád, že sme absolvovali úspešné a transparentné výberové konania a sklady sa postupne začínajú plniť a to nielen obuvou, ale aj, samozrejme, služobným odevom. Zabezpečili sme policajtom viac ako 30-tisíc párov obuvi. K dispozícii majú už dnes v skladoch niektoré výstrojné súčiastky odevné. Samozrejme, sa nám podarili, čo je veľmi dobrá vec, zásahové, ťažké zásahové mundúry pre hasičov, ktoré boli po životnosti. Čoskoro k nim pribudnú prilby, rukavice, ďalšie doplnky, bez ktorých si ťažko viem predstaviť činnosť hasičov, a myslím si, že každý občan Slovenskej republiky to vníma v prípade, že hocikoho z Hasičského záchranného alebo Policajného zboru potrebuje.
Predchádzajúcemu vedeniu rezortu sa totiž podarilo zakontrahovať firmu, ktorá nebola schopná dodať to, k čomu sa zmluvne zaviazala. Oceňujem v tomto zmysle aj to, že súčasťou aj plánu obnovy je technická modernizácia a vybavenie Hasičského záchranného zboru a v súlade so štandardami iných krajín, a to nehovorím len o požiarnej technike či osobných ochranných prostriedkoch, o ktorých sa doposiaľ naozaj hasičom mohlo len snívať, ale hovorím aj o rekonštrukcii hasičských staníc. Verím, že nikde na Slovensku sa už nezopakuje prípad Dolného Kubína, kde hasiči neuveriteľných 10 rokov čakajú na zrekonštruovanú stanicu v náhradných priestoroch. A ja verím, že sa konečne dočkajú tento rok adekvátnych podmienok.
Samostatnou kapitolou ministerstva vnútra je autopark. Deväť rokov neboli obstarávané vozidlá. Priemerná najazdenosť vozidiel v rámci celého ministerstva vnútra je 225-tisíc kilometrov a vek deväť rokov. Samozrejme, že tento stav má ďaleko od stavu, ktorý by si predstavovali nielen príslušníci Policajného zboru na plnenie každodenných povinností, ale myslím si, že to nepatrí do 21. storočia. K problému sme, samozrejme, pristúpili takpovediac od podlahy a vypracovali sme koncepčný materiál plán obnovy autoparku na roky 2021 až ´25, kde chceme vybudovať moderný, efektívny a ekologický vozový park. Zaviazali sme sa k tomu aj v projekte zelené ministerstvo vnútra, kde sme, samozrejme, začali aj spolupracovať na zadovážení, resp. nákupe, obstaraní aj hybridných, resp. ekologicky menej náročných vozidiel.
Samozrejme, máme pripravené také veci, ako je carsharing, ako sú zefektívnenie jednotlivých procesov využívania vozidiel, ktoré do budúcnosti by prinieslo, samozrejme, aj úsporu, ale hlavne efektívnejšie využívanie vozidiel a najmä prístup vozidiel tam, kam ich najviac potrebuje, a to do výkonu Policajného zboru, na čo sa veľmi často zabúdalo v minulosti.
Môžem potvrdiť, že policajti čoskoro dostanú 52 nových motoriek. Toto je obzvlášť kapitola, kde jednoducho používali motorky z roku 2004. Tie motocykle neboli ani špeciálne policajné motocykle. Boli upravované rôznym pokutnym spôsobom a boli dokonca nebezpečné pri prevádzke. Podotýkam, že sme nakúpili nové motocykle, špeciály pre príslušníkov Policajného zboru s 25-percentnou zľavou oproti trhovej cene.
Na základe pripravovanej legislatívy o podpore ekologických vozidiel, ako som už spomenul, ktorá zaväzuje štát minimálne k 22-percentnému podielu takýchto vozidiel už pri ich obstaraní, sme do plánu obstarávania na roky 2021 až ´23 zapracovali ich nákup. Keďže rezort doposiaľ hybridné ani elektrické vozidlá neobstarával, pristúpili sme najprv k testovaniu vo výkone formou zmluvy o výpožičke so spoločnosťami, ktoré nám 24 ekologických vozidiel zapožičali bezplatne.
Rovnako postupujeme aj v oblasti tak dôležitých vrtuľníkov, ktoré dlhodobo rezort vnútra nemá toľko, koľko by ich potreboval, keďže sa tu s podporou bývalého vedenia rezortu ministerstva vnútra vnucovali nákupy vrtuľníkov, ktoré nikto zo zložiek ministerstva vnútra v konečnom dôsledku ani nechcel. Keby nebolo takýchto prešľapov alebo takejto neprofesionality bývalého vedenia, už dnes sme mohli mať osem nových vrtuľníkov, ktoré sa, ako aj v nedávnej minulosti ukázalo pri zásahu pri požiari na Záhorí, kde zasahoval vrtuľník s použitím bambi vaku a požiar sa podarilo zvládnuť oveľa skôr, ako s použitím automobilovej techniky. Pri obstarávaní vrtuľníkov sa snažili roky obstarať vrtuľníky, ktoré jednoducho nepatrili ani jednej zo zložiek a boli zmenené špecifikácie. To hovorím veľmi úprimne. Tie špecifikácie nemenil nikto iný ako len niekto len tak z brucha. My takto nepostupujeme a určite postupovať ani do budúcna nebudeme. Už dnes pracuje skupina, pracovná skupina, ktorá vyhodnocuje koncepciu letectva nielen pevných, ale aj teda vrtuľníkového letectva v rámci ministerstva vnútra, tak, aby všetky zložky, ktoré vrtuľníky používať chcú a majú, pretože na to jednoducho je to potrebné, aby mali vrtuľníky také, aké potrebujú.
Do výkonu službu plánujeme tiež obstarať merače rýchlosti, analyzátori dychu či techniku na kontrolu zaťaženia náprav vozidiel v cestnej premávke. Vzhľadom na úlohy, ktoré bude ministerstvo vnútra zabezpečovať v najbližšom období, pripravujeme a už aj dokončujeme verejné obstarávania na množstvo systémov a zariadení. Národné personalizačné centrum Prezídia Policajného zboru by malo čoskoro prevádzkovať novú linku na výrobu dokladov, prostredníctvom ktorej bude vydávať elektronické doklady pre systém e-zdravie. Vzhľadom na záujem štátnych inštitúcií o služby vládneho cloudu je potrebné rozšíriť a obmedziť, pardon, obnoviť jeho hardware.
Modernizuje sa tiež vyvolávací systém na klientskych centrách. Pracoviská dokladov, dopravné inšpektoráty, oddelenia cudzineckej polície chceme vybaviť novou výpočtovou technikou, pretože tie systémy, ktoré tam fungujú roky, jednoducho už nepatria naozaj do 21. storočia.
Naplánovaných máme 164 investičných akcií v celkovom objeme 46 mil. eur. Cieľom je vylepšiť stav a predĺžiť životnosť budov v správe rezortu, znížiť ich energetickú náročnosť a vylepšiť pracovné prostredie pre klientov aj zamestnancov. Pripravujeme rekonštrukciu desiatich budov klientských centier. V rámci bežnej investičnej výstavby chce rezort vnútra opraviť 59 stavieb. Pokračovať budeme aj v budovaní špeciálnych výsluchových miestností. Úpravy pre ekologickejšie a lacnejšie fungovanie vykonáme postupne na 45 budovách, pre ďalších 42 pripravujeme momentálne projekty.
Mohol by som ďalej pokračovať v týchto veciach, ale chcem zhrnúť časť k téme financie. Ihneď po nástupe na ministerstvo sme pristúpili k mapovaniu stavu ekonomického zabezpečenia rezortu a dospeli sme k záveru, že značnej časti komodít chýba koncepčnosť. Vzhľadom na situáciu s pandémiou a nepriaznivou rozpočtovou bilanciou bolo potrebné mnohé zámery prehodnotiť, sústrediť sa primárne na tie oblasti, ktorých nedostatok bezprostredne ohrozuje chod zložiek ministerstva. Absolútnym štandardom sa stali rokovania so zazmluvnenými dodávateľmi. Požadujeme, aby vzhľadom na covidovú situáciu, ktorá sa odráža aj na trhu, sa znižovali, samozrejme, aj ceny. Prejavilo sa to v hospodárení a to, že v niektorých zmluvách sa nám podarilo dosiahnuť úsporu až 70 %. Do procesov verejného obstarávania sme zaviedli predbežné trhové konzultácie, na základe ktorých dokážeme lepšie zadefinovať predmety zákazky a upokojiť trh a vyvinúť tak aj, samozrejme, tlak na konečnú cenu.
Čo sa týka polície, myslím, že túto oblasť vnímajú občania Slovenskej republiky za uplynulý rok veľmi intenzívne a, samozrejme, že ju považujem aj ja za veľmi dôležitú a prioritnú. Záležalo mi na tom, aby policajti, vyšetrovatelia a mnohí ďalší od začiatku vedeli a cítili, že môžu pracovať slobodne, bez obáv, podľa najlepšieho svedomia a vedomia. Bolo kľúčové, aby cítili, že majú voľné ruky a že sa im snažíme vytvoriť tie najlepšie podmienky na to, aby mohli v kľude pracovať. Policajti totiž mnohí za predošlého vedenia museli poznať v prvom rade otázku na to, či je vôbec vôľa na to, aby sa niektoré veci vyšetrovali.
Táto autocenzúra skončila. Mňa osobne neprekvapuje, že množstvu policajných funkcionárov, ale aj sudcom či prokurátorom niektoré vyhliadky do budúcnosti otvorili ústa. Vyšetrovatelia už dnes natoľko pokročili v rozpletaní rôznych kamarátšaftov a premyslených zlodejsko-gaunerských schém, že nejeden obvinený pochopil, že mu už nepomôže nikto.
Hoci sa častokrát opozícia snaží spochybniť a dokonca aj niektorí jej členovia prichádzajú do otvorených vyhrážok o tom, ako budú po ich návrate mnohí vyšetrovatelia pykať, tak si myslím, že, a som o tom absolútne presvedčený, že obvinenia polície v medializovaných kauzách sú riadne podložené dôkazmi a stotožňujú sa s nimi nielen prokurátori, ale aj sudcovia. A to je jasný dôkaz toho, že polícia nezabudla pracovať a že čestnosť a úprimnosť zvíťazí. Som presvedčený o tom, že postupnými krokmi a systematickými krokmi dokážeme prinavrátiť dôveru občanov v Policajný zbor. Nemá zmysel sa stále vracať a reagovať na mediálne niektoré reakcie a výroky o tom, že či je v polícii, alebo medzi políciou a tajnou službou nejaká vojna a či sú to politické procesy a politické obete a či dochádza k nejakému vybavovaniu si účtov. Tieto motanice tu vždy boli a vždy budú a ja naozaj nechcem tráviť čas ich vyvracaním, pretože je to boj s veternými mlynmi. Som presvedčený a verím, že posledné slovo vždy budú mať dôkazy a súd. Pri... samozrejme, že vnímam aj diskusiu, ktorá sa v poslednej dobe rozpútala ohľadom väzby, a môžem povedať, že sme otvorení akejkoľvek diskusii. Netreba však zabúdať, že slušné zaobchádzanie a čistú celu si zaslúži každý, koho sa to, samozrejme, týka.
Keď sme pri reformách, nesmiem obísť jeden z veľmi dôležitých reformných zámerov, ktorý máme, a to je reforma - nová koncepcia polície. Je nesmierne dôležité, aby bol výkon služby policajtov orientovaný na potreby občanov, aby policajti dokázali miestne aj vecne okamžite riešiť problémy zákonným spôsobom. V celom procese je pre nás absolútne kľúčové zvyšovanie dôveryhodnosti a spoločenského statusu policajta, stabilizácia osobného systému sociálneho zabezpečenia policajtov a zároveň optimalizácia a znižovanie finančnej náročnosti chodu Policajného zboru. Ide nám, samozrejme, o odbremenenie od zbytočnej byrokracie, ktorej musia mnohí čeliť v rámci Policajného zboru. Všetky... Pri analýzach berieme do úvahy aj územné členenie Slovenskej republiky, navrhovanú reformu súdnictva, ako aj nevyhnutnosť dodržiavania zásad trestného práva a správneho práva a všetky prípadné zmeny sú už v súčasnosti konzultované so všetkými dotknutými štátnymi orgánmi, čo do miestnej ale aj vecnej súčinnosti.
Samozrejme, aj v tomto sa budeme snažiť využiť prostriedky z plánu obnovy a niekoľko miliónov, a to najmä v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí, podporu finančného vyšetrovania a s tým súvisiacich nielen štrukturálne, ale personálnych vecí týkajúcich sa špecializovaných útvarov Policajného zboru. Som vďačný, že túto časť historického dokumentu a plánu obnovy verejne podporili a ocenili mnohé neziskové a mimovládne organizácie, podľa ktorých plán obnovy jasne ukazuje, že táto vláda myslí boj s praním špinavých peňazí vážne.
Mohol by som ďalej pokračovať a ešte mám toho pripravené veľmi veľa, ale chcem vás na záver všetkých naozaj veľmi pekne poprosiť o podporu programového vyhlásenia vlády, pretože máme pripravených veľmi veľa vecí, ktoré by sme chceli občanom Slovenskej republiky predstaviť.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 17.3.2021 14:49 - 14:54 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, k novelizácii zákona o štátnom občianstve pristúpilo ministerstvo vnútra predovšetkým z dôvodu plnenia záväzku z programového vyhlásenia vlády na obdobie rokov 2020 - 2024, podľa ktorého vláda Slovenskej republiky umožní občanom Slovenskej republiky dlhodobo žijúcim na území iného štátu nadobudnúť občianstvo toho štátu bez straty občianstva Slovenskej republiky. Vláda Slovenskej republiky bude tiež riešiť situáciu osôb, ktoré na základe platného zákona prišli o štátne občianstvo Slovenskej republiky, tak, aby im bolo vrátené na základe štandardných európskych princípov nadobúdania občianstva, a zjednoduší podmienky nadobúdania štátneho občianstva pre Slovákov žijúcich v zahraničí.
V súlade s programovým vyhlásením vlády sa umožňuje opätovne nadobudnúť štátne občianstvo Slovenskej republiky bývalým občanom, ktorí oň zo zákona prišli, a to bez splnenia podmienky pobytu na území Slovenskej republiky za predpokladu, ak nadobudli cudzie štátnej občianstvo štátu, v ktorom mali pobyt najmenej päť rokov. Títo žiadatelia budú zároveň oslobodení do vykonania skúšky ovládania slovenského jazyka a reálií.
Novelou sa ďalej zmierňujú podmienky, za ktorých dochádza ku strate štátneho občianstva Slovenskej republiky zo zákona nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva. Obdobne, ako je tomu v prípade tzv. vrátenia štátneho občianstva, sa navrhuje, aby k strate štátneho občianska Slovenskej republiky nedošlo, ak občan v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva mal v tomto štáte pobyt najmenej päť rokov.
Zároveň sa rozširujú výnimky zo straty štátneho občianstva Slovenskej republiky nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva, ak bolo cudzie štátne občianstvo nadobudnuté osvojením alebo ak ho nadobudlo maloleté dieťa.
V súvislosti so zmiernením podmienok pre nadobudnutie štátneho občianstva sa rozširuje okruh osôb, ktoré budú mať výnimku z preukazovania ovládania slovenského jazyka a reálií. Skúške sa nebudú musieť podrobiť žiadatelia starší ako 65 rokov, žiadatelia, ktorí vykonali vymedzené skúšky zo slovenského jazyka, ak od nich neuplynulo viac ako 10 rokov, žiadatelia, ktorí sú alebo boli štátnymi občanmi Českej republiky, a žiadatelia, ktorí majú postavenie Slováka žijúceho v zahraničí.
V prípade potomkov bývalých československých občanov sa zmierňuje podmienka pre nadobudnutie štátneho občianstva týkajúca sa pobytu. Žiadatelia, ktorých jeden z rodičov, starých rodičov alebo až prastarých rodičov bol československým občanom narodeným na území Slovenskej republiky, budú povinní spĺňať iba podmienku povoleného pobytu na území Slovenskej republiky oproti platnej úprave, ktorá dosiaľ vyžadovala najmenej dvojročný nepretržitý pobyt.
Do zákona sa explicitne ustanovuje podmienka na udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky, že žiadateľ nesmie predstavovať hrozbu pre verejný poriadok alebo bezpečnosť Slovenskej republiky. Nejde o novú podmienku, ale o podmienku, ktorá sa v procese rozhodovania skúmala i doteraz, avšak nebola výslovne v zákone vyjadrená.
Upravuje sa tiež zastupovanie žiadateľa v konaní podľa tohto zákona a prípady, kedy je zastúpenie vylúčené. Zástupcom môže byť len advokát, mimovládna organizácia, ktorá poskytuje právnu pomoc cudzincom, alebo fyzická osoba splnomocnená žiadateľom. Návrhom zákona sa reaguje aj na požiadavky aplikačnej praxe a nutnosť riešenia existujúcich problémov pri vykonávaní zákona v pôsobnosti ministerstva vnútra a okresných úradov v sídlach krajov. Vzhľadom na predpokladanú dĺžku legislatívneho procesu a potrebnú legisvakanciu sa navrhuje, aby zákon nadobudol účinnosť 1. júla 2021.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o podporu predloženého vládneho návrhu zákona.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 17.3.2021 14:07 - 14:10 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Dobrý deň prajem. Ďakujem pekne, pán predsedajúci, za slovo. A, vážený pán predsedajúci, vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, hlavným cieľom predloženého návrhu zákona je zjednodušenie niektorých podmienok na výkon živnostenského podnikania.
Úpravou živnostenského zákona obsiahnutou v čl. 1 sa navrhuje znížiť administratívnu záťaž pri ohlasovaní živnosti využitím informácií, ktoré už má orgán verejnej správy k dispozícii, znížiť mieru regulácie pri preukazovaní odbornej spôsobilosti pri remeselných živnostiach a súčasne znížiť ich počet, skrátiť lehoty na preukazovanie požadovanej odbornej praxe vybraných viazaných živností a skrátiť minimálnu lehotu na pozastavenie živnosti zo 6 mesiacov na 1 mesiac a predĺžiť maximálnu lehotu pozastavenia živnosti z 3 rokov na 4 roky.
V nadväznosti na legislatívne zmeny súvisiace s obchodným registrom sa upravuje aj vznik oprávnenia prevádzkovať živnosť v prípade príslušníkov tretích krajín. Navrhuje sa, aby živnostenské oprávnenie týchto osôb vzniklo dňom udelenia povolenia na pobyt podľa príslušných ustanovení zákona o pobyte cudzincov.
V čl. 2 návrhu zákona sa vzhľadom na negatívne skúsenosti z aplikačnej praxe súvisiace s neprimeraným zaťažovaním podnikateľov precizuje zákon o obecnom zriadení tak, aby bolo zrejmé, že obce ustanovujú prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia iba čas predaja v obchode a čas prevádzky služieb na svojom území. Precizovaním tohto ustanovenia sa zamedzuje tomu, aby obce nad rámec zákonného splnomocnenia ukázali podnikateľom dodatočnú povinnosť oznamovať obci čas predaja a čas prevádzky služieb v prípade, ak podnikatelia dodržia časový rámec ustanovený všeobecne záväzným nariadením.
Predložený návrh je výsledkom diskusií so zainteresovanými partnermi z podnikateľského prostredia, ako aj s partnermi z úrovne ústredných orgánov štátnej správy a zástupcov združení územnej samosprávy a zohľadňuje primeranosť a vyváženosť aktuálnych potrieb. Vzhľadom na predpokladanú dĺžku legislatívneho procesu a potrebnú legisvakanciu sa navrhuje, aby zákon nadobudol účinnosť 1. júla 2021.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, zastávam názor, že naplnenie cieľa zjednodušiť niektoré podmienky na výkon živnostenského podnikania v intenciách predloženého vládneho návrhu zákona je aj vzhľadom na aktuálne zložitú situáciu v oblasti živnostenského podnikania rozumné a prínosné, a preto vás žiadam o podporu predloženého vládneho návrhu zákona.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

8.12.2020 14:05 - 14:07 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Neviem, o akých informáciách, teda aké informácie prebehli na sociálnych sieťach, ale ak mám ja informácie, tak zatiaľ k tej dohode ešte nedošlo. Deadline je zajtra, v stredu.
A čo sa týka opatrení Veľkej Británie voči občanom Slovenskej republiky, je to, samozrejme, na ich úprave legislatívnej. Je to veľmi podobné s tým, že občania Slovenskej republiky sa budú musieť prihlásiť na, na, na pobyt, ale takisto táto vec je riešená, sú o týchto veciach informované všetky konzulárne odbory, ktoré sa tým zapodievajú v rámci ministerstva zahraničných vecí.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 8.12.2020 14:01 - 14:02 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, neviem, či mám čítať ešte raz to, čo som čítal v dopoludňajších hodinách, a myslím si, že to nemá, nemá zmysel celkom.
Ten zákon aj, aj dôvod, prečo je v skrátenom legislatívnom konaní, tak bolo uvedené vzhľadom na dohodu brexit a týka sa to teda, samozrejme, pobytu občanov Veľkej Británie a Severného Írska a ich rodinných príslušníkov na území Slovenskej republiky a myslím, že týmto by som skôr vás požiadal o podporu tohto predloženého návrhu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

8.12.2020 11:24 - 11:26 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, návrhom zákona sa explicitne upravuje pobytový status a s ním spojené práva a povinnosti tých občanov Spojeného kráľovstva a ich rodinných príslušníkov, ktorí si do 31. decembra 2020 uplatnili právo na voľný pohyb na území Slovenskej republiky ako občania Európskej únie a ich rodinní príslušníci. V súlade s dohodou o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie a Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu Slovenská republika pristúpila k deklaratórnemu systému pobytu, čo znamená, že občania Spojeného kráľovstva a ich rodinní príslušníci nebudú musieť po skončení prechodného obdobia požiadať o udelenie pobytu, ale tento status im vyplynie z uplatnenia práva na voľný pohyb do 31. decembra 2020. Ich povinnosťou bude požiadať do 30. júna 2021 o vydanie dokladu o pobyte a v prípade pochybnosti budú musieť preukázať, že toto právo skutočne využívali.
Pobyt občanov Spojeného kráľovstva a ich rodinných príslušníkov, ktorí sa zdržiavali do 31. decembra 2020 na našom území menej ako päť rokov a svoj pobyt si zaregistrovali, sa bude automaticky považovať za trvalý pobyt na päť rokov. Tí, ktorí sa na Slovensku zdržiavali na základe registrácie viac ako päť rokov, budú mať automaticky trvalý pobyt na dňom neobmedzený čas. Rodinní príslušníci občanov Spojeného kráľovstva, ktorí svoje právo na voľný pohyb nevyužili, budú musieť preukázať, že ich rodinný vzťah existoval už pred skončením prechodného obdobia. Výnimkou budú deti do 21 rokov, pri ktorých sa nebude skúmať časový rámec vzniku rodinného vzťahu.
Občania Spojeného kráľovstva, ktorí budú prichádzať na naše územie od 1. januára 2021, a ich rodinní príslušníci, ktorí sa k nim budú chcieť pripojiť, budú považovaní za štátnych príslušníkov tretích krajín a nebudú sa na nich vzťahovať priaznivejšie ustanovenia vyplývajúce z dohody ani ustanovenia zo zákona o pobyte cudzincov týkajúce sa občanov Európskej únie a ich rodinných príslušníkov.
Vážený pán predsedajúci, vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o podporu predloženého návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 8.12.2020 9:00 - 9:02 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s Dohodou o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie a Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu a aktuálnymi požiadavkami Európskej komisie bolo potrebné pristúpiť k legislatívnym opatreniam na zachovanie pobytových práv občanov Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a ich rodinných príslušníkov, ktorí si na území Slovenskej republiky uplatnili do 31. decembra 2020 právo na voľný pohyb ako občania Európskej únie a ich rodinní príslušníci. Na základe tejto potreby bol vypracovaný vládny návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Komunikácia s Európskou komisiou o konkrétnych legislatívnych opatreniach prebiehala takmer počas celého roka 2020 a definitívna podoba navrhovaných vecných riešení pobytových práv občanov Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a ich rodinných príslušníkov bola uzavretá až nedávno.
Vzhľadom na skutočnosť, že Slovenská republika je v zmysle predmetnej dohody povinná zachovať po skončení prechodného obdobia, t. j. od 1. januára 2021, práva občanov Spojeného kráľovstva a ich rodinných príslušníkov na úrovni občanov Európskej únie, navrhuje sa prerokovať návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní.
Neprijatím potrebnej legislatívnej úpravy by mohlo dôjsť k ohrozeniu práva na slobodu pobytu a pohybu občanov Spojeného kráľovstva a ich rodinných príslušníkov, ktorí si ešte ako občania Európskej únie v rámci voľného pohybu po štátoch Európskej únie zvolili za svoje pôsobisko a v mnohých prípadoch aj domov Slovenskú republiku, čo odôvodňuje postup podľa § 89 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Vážený pán predsedajúci, vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, zároveň si vás dovoľujem požiadať o podporu predloženého návrhu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

26.11.2020 15:04 - 15:06 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predseda, vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, predložený návrh zákona je novelizáciou troch zákonov. V základnom článku v novele zákona o archívoch a registratúrach sa plní záväzok implementovať nariadenie Európskej únie o vstupe a dovoze tovaru kultúrnej hodnoty, ktoré sleduje cieľ zabrániť dovozu tohoto tovaru do Európskej únie, ak bol odcudzený v iných štátoch. Popri tom sú v návrhu novely zapracované aktuálne poznatky a požiadavky vyplývajúce z uplatňovania zákona v praxi tak na úseku registratúry, ako aj na úseku archívov.
V novele zákona o ochrane utajovaných skutoční sa v nadväznosti na úpravy zákona o archívoch a registratúrach zriaďuje centrálne úložisko utajovaných skutočností. Umožňuje sa ústredným orgánom štátnej správy uložiť v tomto úložisku archívne dokumenty obsahujúce utajované skutočnosti, čím si ústredné orgány štátnej správy môžu znížiť administratívnu záťaž.
Praktické podmienky pre plnenie tejto pôsobnosti Národného bezpečnostného úradu sú už vytvorené. Článok 3 návrhu obsahuje novelu zákona o registri mimovládnych neziskových organizácií, ktorá posúva účinnosť povinnosti viesť v registri elektronickú zbierku listín týchto organizácií. Dôvodom je potreba ďalšieho časového priestoru pre praktickú realizáciu digitalizácie príslušných dokumentov. Predložený návrh nepredstavuje žiadnu ďalšiu administratívnu záťaž pre subjekty verejnej správy ani pre subjekty podnikateľského prostredia.
Naopak, jeho schválením dôjde k efektívnejšiemu plneniu niektorých povinností na úseku správy registratúry. Návrh zákona bol prerokovaný v určených výboroch. Pripomienky, ktoré vzišli z týchto výborov, odporúčam schváliť tak, ako to navrhuje gestorský výbor.
Vážený pán predseda, vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o schválenie predloženého návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis