Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

27.10.2022 o 9:10 hod.

Ing.

Roman Mikulec

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

10.11.2022 14:54 - 14:54 hod.

Roman Mikulec
Odhady nelegálnych vstupov na územie Slovenskej republiky Úrad hraničnej a cudzineckej polície nevykonáva. Pre nás sú relevantné čísla, ktoré sú, ktoré som aj uviedol, ale tie odhady, samozrejme, sú veľmi ťažké, ťažké povedať, aký je odhad.
Skryt prepis
 

10.11.2022 14:54 - 14:54 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Opäť dovoľte, aby som uviedol nasledovné.
Priemerný počet nelegálnych migrantov, ktorých príslušníci Policajného zboru denne zadržia na území Slovenskej republiky za obdobie od 1. septembra 2022 do 6. novembra 2022 v rámci tranzitnej nelegálnej migrácie, je 66, celkom bolo za toto obdobie zadržaných 4 447 nelegálnych migrantov, septembri to bolo 1 369, v októbri 2 267, v novembri doposiaľ je to 811.
Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

10.11.2022 14:54 - 14:54 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za otázku.
Policajný zbor sa vo svojej činnosti riadi ústavou, ústavnými zákonmi, zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi a medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná. Policajný zbor plní podľa zákona o Policajnom zbore rôzne úlohy vyplývajúce z uvedeného zákona, pričom príslušníci Policajného zboru v rámci výkonu služby spolu pôsobia pri ochrane základných práv a slobôd, najmä pri ochrane života, zdravia a osobnej slobody a bezpečnosti osôb pri ochrane majetku, resp. spolupôsobia pri zabezpečení verejného poriadku.
Podľa zákona o Policajnom zbore má každý právo obracať sa na príslušníkov Policajného zboru a útvary Policajného zboru sú žiadosťou o pomoc. Príslušníci Policajného zboru a útvary Policajného zboru sú povinné v rozsahu tohto zákona pomoc poskytnúť. V prípade akéhokoľvek protiprávneho konania Policajný zbor vykoná všetky potrebné úkony a opatrenia, aby bolo toto konanie náležite objasnené a páchateľovi bola uložená sankcia.
Na záver chcem dodať a to je veľmi dôležité, že doposiaľ neboli evidované žiadne podnety, resp. oznámenia zo strany občanov Slovenskej republiky v prípadnej trestnej činnosti nelegálnych migrantov.
Ďakujem pekne, skončil som.
Skryt prepis
 

10.11.2022 14:39 - 14:39 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za otázku. Pán poslanec, dovoľte, aby som uviedol nasledovné.
Slovenská republika sa snaží dlhodobo a intenzívne odkomunikovať Českej republike svoj postoj a chápanie readmisnej dohody, ktorá je z roku 2002, a podľa nášho názoru je obsolentná a nezahŕňa, nereflektuje podmienky, ktoré, ku ktorým dochádza v týchto dňoch.
Komunikácia prebieha, samozrejme, na úrovni ministrov a taktiež na úrovni riaditeľov hraničných polícii. Zintenzívnila sa táto komunikácia aj na úrovni policajných prezidentov, kde sa odohralo viacero osobných stretnutí a rokovaní. Od 29. septembra boli obnovené kontroly na vnútorných hraniciach zo strany Českej republiky a došlo k prvému navráteniu migrantov na územie Slovenskej republiky bez súhlasu a prítomnosti príslušných orgánov Policajného zboru Slovenskej republiky, čo je porušením readmisnej dohody.
Tlak na Českú republiku v úmysle zastaviť vyvážanie migrantov na hranice Slovenskej republiky vyvíjame aj v rámci orgánov Európskej únie. Už niekoľkokrát na Rade JHA, Rada pre spravodlivosť a vnútorné veci, a iných fórach som vyzval Európsku komisiu, aby zaujala postoj a usmernila členské štáty v tejto neštandardnej situácii. Keďže zatiaľ nemáme zo strany Európskej komisie reakciu, pokračujeme vo výzve zaslaním oficiálneho listu pani komisárke Johansson a, samozrejme, sme žiadali aj predsednícku krajinu, ktorá v tomto prípade je práve Česká republika, aby k tomu zaujala stanovisko.
V prípade, že Česká republika bude naďalej pokračovať vo svojom konaní a bude vracať migrantov na územie Slovenskej republiky bez súhlasu našich príslušných orgánov a bez ich prítomnosti, zvažujeme aj pozastavenie príslušnej časti readmisnej dohody.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.11.2022 14:24 - 14:24 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Dovoľte, aby som odpovedal na vašu otázku, pán poslanec. Úrad hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru eviduje a registruje každý takýto prípad nelegálnej migrácie a všetky potrebné informácie k nemu pre ďalšie analytické účely od osobných údajov, biometrie, dôvodov opustenia domovskej krajiny, trasy, postupu, modus operandi a podobne. Úrad hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru v rámci svojej činnosti kladie migrantom aj otázky týkajúce sa dôvodu, pre ktorý nelegálni migranti opustili svoj domovský štát. Okrem obavy o život, bezpečnosť či uvádzané aj ekonomické dôvody.
Avšak Policajný zbor tieto dôvody nepreveruje, pretože na to nie je oprávnený. Či sú migranti považovaní za vojnových utečencov, alebo ekonomických migrantov, nie je predmetom činnosti Policajného zboru.
Tieto otázky sa posudzujú v rámci azylového konania. Toto je v pôsobnosti Migračného úradu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Tento zodpovedá a rozhoduje o žiadostiach o azyl na území, pričom sa posudzuje a preveruje dôvod migrácie a odchodu z domovských krajín, t. j. či sa považujú za vojnových utečencov, alebo ekonomických migrantov.
Uvádzam, že migranti zadržiavaní alebo zadržaní na tranzitnej nelegálnej migrácii o azyl na území Slovenskej republiky nežiadajú, lebo Slovenská republiky nie je pre týchto migrantov cieľovou krajinou a nemajú záujem na našom území zotrvať.
Po predvedení nelegálneho migranta na útvar hraničnej a cudzineckej polície na účely jeho administratívneho vyhostenia sa preverujú všetky skutočnosti potrebné na vydanie rozhodnutia o administratívnom vyhostení. Osobitné skutočnosti, na základe ktorých sa Policajný zbor vie rozhodnúť, či v prípade konkrétneho migranta exi... existujú, alebo neexistujú zákonné prekážky administratívneho vyhostenia podľa § 81 zákona o pobyte cudzincov.
Medzi ne patria aj zaistenie, zistenie skutočnosti o situácii v krajine pôvodu a v krajinách tranzitu z pohľadu prípadných hrozieb pre nelegálneho migranta definovaných v § 81 zákona o pobyte cudzincov.
Ďakujem pekne, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.11.2022 9:55 - 9:55 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Vážení páni, vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, predkladaná právna úprava nadväzuje na ostatnú novelu volebného zákona, ktorá vytvorila legislatívny priestor. Pardon. Na špeciálnu úpravu hlasovania pre prípad pandémie. Riešením podľa predloženého návrhu zákona je doručovanie špeciálnych prenosných volebných schránok voličom, ktorí by sa museli z dôvodu hrozby šírenia ochorenia covid-19 zdržiavať v izolácii.
Na zabezpečenie celého procesu sa navrhuje vytvoriť 79 špeciálnych volebných okrskov, pričom územným obvodom špeciálneho volebného okrsku má byť okres. Za účelom zabezpečenia špeciálneho spôsobu hlasovania v referende a na zisťovanie výsledkov špeciálneho spôsobu hlasovania sa navrhuje zriadiť špeciálna okrsková volebná komisia.
Návrhom zákona sa upravuje komplexný proces špeciálneho spôsobu hlasovania vo všetkých jeho štádiách zohľadňujúc špecifiká oproti hlasovaniu bežným spôsobom podľa volebného zákona. Výslovne zákonom ustanovenou podmienkou na uplatnenie špeciálneho spôsobu hlasovania je, že k 30. novembru 2022 bude Úradom verejného zdravotníctva osobám pozitívnym na ochorenie covid-19 alebo osobám, ktoré s nimi prišli do úzkeho kontaktu, nariadená izolácia alebo karanténa. Ak sa karanténne opatrenia uplatňovať nebudú, neuplatní sa ani postup podľa navrhovaného zákona. Postup podľa tohto návrhu zákona sa uplatní len v referende vyhlásenom na základe petície občanov prijatej 24. augusta 2022.
Ministerstvo vnútra načasovalo predloženie tohoto návrhu zákona tak, aby zákon mohol byť schválený a uverejnený v Zbierke zákonov ešte pred vyhlásením referenda, ktoré by malo sa konať v úvode roka 2023.
Vážený pán predsedajúci, vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie a podporu predloženého návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

9.11.2022 14:55 - 14:55 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, predkladaná právna úprava nadväzuje na ostatnú novelu volebného zákona, ktorá vytvorila legislatívny priestor na špeciálnu úpravu hlasovania pre prípad pandémie.
Riešením podľa predloženého návrhu zákona je doručovanie špeciálnych prenosných volebných schránok voličom, ktorí by sa museli z dôvodu hrozby šírenia ochorenia COVID-19 zdržiavať v izolácii.
Na zabezpečenie celého procesu sa navrhuje vytvoriť 79 špeciálnych volebných okrskov, pričom územným obvodom špeciálneho volebného okrsku má byť okres. Za účelom zabezpečenia špeciálneho spôsobu hlasovania v referende a na zisťovanie výsledkov špeciálneho spôsobu hlasovania sa navrhuje zriadiť špeciálnu okrskovú volebnú komisiu.
Návrhom zákona sa upravuje komplexný proces špeciálneho spôsobu hlasovania vo všetkých jeho štádiách, zohľadňujúc špecifiká oproti hlasovaniu bežným spôsobom podľa volebného zákona. Výslovne zákonom ustanovenou podmienkou na uplatnenie špeciálneho spôsobu hlasovania je, že k 30. novembru 2022 bude Úradom verejného zdravotníctva osobám pozitívnym na ochorenie COVID-19 alebo osobám, ktoré s nimi prišli do úzkeho kontaktu, nariadená izolácia alebo karanténa. Ak sa karanténne opatrenia uplatňovať nebudú, neuplatní sa ani postup podľa navrhovaného zákona.
Postup podľa tohto návrhu zákona sa uplatní len v referende vyhlásenom na základe petície občanov prijatej 24. augusta 2022.
Ministerstvo vnútra načasovalo predloženie tohoto návrhu zákona tak, aby zákon mohol byť schválený a uverejnený v Zbierke zákonov ešte pred vyhlásením referenda, ktoré by sa malo konať v úvode roka 2023.
Vážený pán predsedajúci, vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie a podporu predloženého návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.11.2022 8:55 - 8:55 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, v súvislosti s blížiacim sa termínom konania referenda, ktoré sa prezidentka Slovenskej republiky zaviazala vyhlásiť po rozhodnutí Ústavného súdu Slovenskej republiky o ústavnosti jednej z dvoch otázok, a v kontexte pretrvávajúcej celosvetovej pandémie ochorenia COVID-19 je potrebné v dostatočnom časovom predstihu proaktívne reagovať na záujmy spoločnosti a štátu v oblasti uplatňovania jedného zo základných politických práv, ktorým je právo voliť.
Posledná novela volebného zákona schválená v minulom roku vytvorila priestor na to, aby pre prípad pandémie mohol osobitný zákon ustanoviť výnimku z prekážky práva voliť, ktorá sa uplatňuje v prípadoch obmedzenia osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia. Za predpokladu nepriaznivej epidemiologickej situácie a pretrvania... pretrvávania protipandemických opatrení, ktorými sú izolácia a karanténa, by zrejme množstvo voličov nemohlo osobne prísť k volebným urnám.
V súlade s vytvoreným právnym rámcom preto navrhujeme, aby voliči, na ktorých by sa za bežných okolností vzťahovala prekážka výkonu volebného práva, mohli v prípade pretrvávajúcich karanténnych opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 hlasovať v blížiacom sa referende prostredníctvom špeciálneho spôsobu hlasovania. S cieľom dôslednej pripravenosti zabezpečiť komplexné organizačno-technické procesy a garantovať bezporuchovosť v priebehu referenda vyhláseného na základe petície občanov prijatej 24. augusta 2022 je potrebné ešte pred jeho vyhlásením ustanoviť jednoznačne pravidlá, ktorými sa bude v prípade negatívnej epidemiologickej situácie riadiť.
Z dôvodu mimoriadnych okolností súvisiacich s vážnymi dopadmi pandémie na realizáciu ústavných práv obyvateľov preto navrhujeme Národnej rade Slovenskej republiky, aby sa uzniesla na skrátenom legislatívnom konaní o vládnom návrhu zákona o špeciálnom spôsobe hlasovania v referende vyhlásenom na základe petície občanov.
Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.10.2022 9:10 - 9:10 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, primárnym cieľom predloženého návrhu zákona je reakcia na odporúčania schengenskej hodnotiacej komisie, ktoré vyplynuli z hodnotenia Slovenskej republiky v roku 2019. Návrh zákona prináša viaceré zmeny v oblasti návratov štátnych príslušníkov tretích krajín z územia Slovenskej republiky a v tejto súvislosti sa upravujú niektoré ustanovenia o administratívnom vyhostení a zaistení.
Na základe poznatkov aplikačnej praxe sa ustanovuje, že rovnako ako vstúpiť na územie Slovenska, aj vycestovať z nášho územia bude možné iba s platným cestovným dokladom. Nebude sa to však vzťahovať na cudzincov, ktorí budú z nášho územia administratívne vyhostení alebo sa rozhodnú pre dobrovoľný návrat do tretej krajiny.
Na úseku pobytov návrh zákona vychádza v ústrety podnikateľom, ktorí v čase podania žiadosti o obnovenie povolenia na prechodný pobyt nemajú z akýchkoľvek dôvodov uhradené svoje pohľadávky. Na ich úhradu budú mať ešte ďalších desať dní od podania žiadosti.
V súlade so žiaducim etablovaním odídencov do našej spoločnosti im novela zákona umožní podať žiadosť o iný druh pobytu na policajnom útvare na území Slovenska. V praxi to znamená, že odídenci, ktorí sa už čiastočne začlenili do našej spoločnosti a našli si napríklad zamestnanie alebo študujú, budú môcť požiadať o zodpovedajúci druh pobytu a nebudú odkázaní na dočasný štatút odídenca.
Určením konkrétneho dátumu sa obmedzujú niektoré prechodné ustanovenia prijaté v súvislosti s krízovou situáciou spôsobenou ochorením COVID-19. Tieto bude možné uplatniť najneskôr do 31. januára 2023.
V nadväznosti na predložený návrh zákona sa novelizuje aj zákon o správnych poplatkoch, kde sa premieta úprava správneho poplatku za vydanie dokladu o pobyte v súvislosti s jeho doručovaním na adresu cudzinca a zákon o službách zamestnanosti, ktorý sa zosúlaďuje so zákonom o pobyte cudzincov.
Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, návrh zákona bol prerokovaný v určených výboroch a pripomienky, ktoré z nich vzišli, odporúčam schváliť. Zároveň si vás dovoľujem požiadať o podporu predloženého návrhu zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.10.2022 9:10 - 9:10 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, návrh novely zákona o Hasičskom a záchrannom zbore reaguje na potreby a poznatky vyplývajúce z aplikačnej praxe výkonu štátnej služby príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a príslušníkov Horskej záchrannej služby, ktorí taktiež spadajú do pôsobnosti zákona o Hasičskom a záchrannom zbore.
Definícia štátnej služby týchto príslušníkov sa rozširuje o plnenie úloh zboru príslušníkov v zahraničí. Doba zaradenia príslušníka mimo činnej štátnej služby z dôvodov vylučujúcich vykonávanie štátnej služby bez nároku na služobný plat sa nebude započítavať do času výsluhových rokov hodnosti a zo závažných dôvodov bude možné príslušníka preveliť do iného miesta výkonu štátnej služby s jeho súhlasom až na šesť mesiacov.
Zriaďuje sa nová funkcia nadriadeného, ktorým bude vedúci zmeny.
Zavádza sa nový dôvod zaradenia príslušníka mimo činnej štátnej služby a explicitne sa uvádza povinnosť príslušníka podrobiť sa v súvislosti s výkonom štátnej služby dychovej skúške, prípadne aj vyšetreniu z dôvodu, či nie je pod vplyvom návykových látok.
Príslušník trvale sa starajúci o dieťa bude mať nárok na dovolenku vo vyššej výmere, čím sa táto právna úprava zosúlaďuje s právnou úpravou Zákonníka práce. Nanovo sa upravujú ustanovenia o rekondičnom pobyte, ktorý sa bude môcť vykonávať v kúpeľných ústavoch ministerstva vnútra alebo formou aktívneho odpočinku na území Slovenskej republiky.
Vážený pán predsedajúci, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o podporu predloženého návrhu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis