Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.6.2023 o 17:29 hod.

Ing.

Slavěna Vorobelová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.6.2023 17:29 - 17:29 hod.

Slavěna Vorobelová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Z vašej strany zaznela len, predpokladám, malá časť problémov, ktoré v rezorte práce sú. Ja sa chcem vôbec opýtať, že či je reálne, že niečo zmeníte, keďže je jún, júl, august, september parlament podľa harmonogramu nezasadá, takže nerozumiem vôbec, o čom celé to programové vyhlásenie je, keďže predpokladám, je potrebná na riešenie mnohých problémov, ktoré uvádzate v tom programovom vyhlásení, aj zmena legislatívy. Takže myslíte si, že stihnete niečo zmeniť aj reálne?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 25.5.2023 16:04 - 16:06 hod.

Slavěna Vorobelová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola výborom určená za spravodajcu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 1653. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.

Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií.
V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 1716 z 19. apríla 2023 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.5.2023 15:21 - 15:22 hod.

Slavěna Vorobelová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Chcem sa baviť vecne, ako tu bolo povedané. Cieľ zákona nespochybňujem.
Áno, možno, resp. je potrebný takýto zákon, len či v praxi presne, ako ste povedali, nebude dochádzať k jeho zneužívaniu, pretože podanie podnetu, ako je naformulované, že bude tam uvedené meno, bližšie konkrétnosti, tak v praxi bude dochádzať k tomu, že napríklad aj ja sa podpíšem vaším menom, vašimi údajmi a budem to písať vo vašom mene, že ako si tá Finančná správa bude overovať, že je to fakticky nejaká reálna osoba.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.5.2023 11:09 - 11:09 hod.

Slavěna Vorobelová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Treba si uvedomiť ešte jeden fakt, že vláda padla. Vláda prezidentky Čaputovej by mala riešiť oveľa vážnejšie problémy. Stále sa tu oháňate vojnou, utečeneckou krízou, myslím si, že tento návrh zákona nie je témou dňa, nie je tým, čo Slovensko momentálne v tejto chvíli trápi. Máme tu vysokú infláciu, zadlženosť, ľudia padajú pod hranicu chudoby, čiže ja súhlasím s procedurálnym návrhom a podporím ho, že tento návrh by mal, mala riešiť nová vláda po predčasných voľbách. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2023 19:22 - 19:23 hod.

Slavěna Vorobelová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja k tejto téme, aj keď sa berie, že je to vážna téma, ale každý pacient chce tú najmodernejšiu medicínu, chce prístup k tým najmodernejším liekom. Vieme, že napríklad pri onkologických pacientoch alebo pri rôznych, ja neviem, ochoreniach na nejaké syndrómy, čiže tie lieky existujú, a vieme, aké je ťažké sa k týmto liekom dostať, a keď teraz existuje možnosť, že tie lieky sú na trhu, áno, v Európe sú bežné, tak prečo by Slovensko a slovenské pacientky nemali mať umožnený prístup k týmto liekom? Ja si myslím, že každá žena sa rozhodne sama, že či využije jednu, alebo druhú metódu, ale tú možnosť by sme im ako politici mali dať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.5.2023 15:51 - 15:51 hod.

Slavěna Vorobelová
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Oceňujem tento pozmeňovací návrh, pretože už pri pôvodnom predkladaní som upozorňovala práve na to, že bol tento návrh zákona pôvodne nedostatočný, nevykonateľný. To isté hovorili aj médiá, že tento zákon nieže nie je dobrý, ale že je nevykonateľný. Čiže doplnili sa tam tie slová, že bezodkladne, takže veľmi pekne ďakujem za tento pozmeňujúci návrh a tento návrh zákona podporím.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2023 14:17 - 14:18 hod.

Slavěna Vorobelová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Tento návrh zákona hodnotím ako veľmi výborný marketingový nápad pred voľbami. Excelentný nápad. Asi viete, že bude ťažké, aby tento návrh zákona prešiel. (Reakcia z pléna.) Viem zahlasovať, kľudne, ale poďme sa baviť teda fakticky. Bolo tu slovo, že poďme si to kvantifikovať. Stanovisko ministerstva financií, dopad na štátny rozpočet 458 miliónov eur. Super. Atómovka, ako sa patrí. Ale pozrime sa na to trošku aj realisticky, ja chápem, že idú voľby, ale realisticky čo, po nás potopa? Však zahlasujme si zákon do každej rodiny 10-tisíc eur. Hádam podporíte nie? Prečo nie. Super. Každá rodina si zaslúži alebo ľudia pod hranicou chudoby 800-tisíc. Zaslúžia si, prečo nie, 5-tisíc, 10-tisíc, 20-tisíc, ale buďme realistickí. Veď veľmi dobre viete, ako sú na tom samosprávy. Čo z toho, že vy ľuďom na jednej strane dáte a potom im zoberiete. Áno, nebude to na poslancov, ale bude to na županov, na primátorov, na mestských poslancov. Čo budú robiť? Budú zvyšovať dane a poplatky. Áno, vy si očistíte ruky, však nie, my chceme mamičkám dobre. Super. Ako marketingovo excelentné. Dúfam, že ľudia vám na to nenaletia, aj keď sa obávam, že v ďalšom prieskume budete mať jedno, dve percentá navyše. Geniálny nápad marketingový.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2023 13:00 - 13:02 hod.

Slavěna Vorobelová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Poďme sa teda baviť ešte raz vecne, ako ste tu vraveli. Ja som nepovedala, že ten zákon nepodporím alebo že mám nejaký zásadný problém, ale tiež nemôžeme vychádzať len z účelu zákona. Niekto tu, zaznelo tu, že ako je formulovaný, že budeme sa baviť o tom potom konkrétnejšie. Dobre, som za, budeme sa baviť potom. Hovorím, podporila som aj zákon pána Pročka o hmotnej zodpovednosti politikov, ale sám dobre viete, ako fungujú kontrolné procesy v rámci štátnej správy, teda keď ste v tej štátnej správe robili. Zákon o kontrole predsa máme, vieme, že je slabý. Toto je len tiež možno, dá sa povedať, také nabaľovanie. Otázkou je, či bude aj reálne vykonateľný. Zaznel tu prípad pána Sulíka, ja poviem, že ako sa to možno bude argumentovať. Nie všetky procesy v rámci štátnej správy sú písomné, hej? Čiže pán Sulík prišiel za nejakým podriadeným, ten za ďalším podriadeným, povedal, vieš čo, tak vymysli, že potrebujeme tu odborníka na to a to, podriadený zamestnanec to vymyslel, čiže všetko papierovo bude sedieť, áno, potrebovali tam konkrétne odborníčku, teda dcéru pána Sulíka, ktorá mala vyštudované to a to, tak tam musela ísť, čiže prípad vybavený.
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2023 12:24 - 12:26 hod.

Slavěna Vorobelová Zobrazit prepis
Ďakujem vám veľmi pekne za slovo.
Pán poslanec Pročko, ďakujem vám veľmi pekne, oceňujem, že sa vám páči moje meno. Ja chcem len podotknúť, že váš návrh zákona som podporila. Vnímam požiadavku verejnosti, že sú za to, že je potrebné zaviesť hmotnú zodpovednu... zodpovednosť politikov, ale, tak ako povedal pán Vetrák v rozprave, že bavme sa odborne teda, ak ten zákon má byť dobrý, musí byť aj v praxi vykonateľný, čiže aby schválením tohto zákona nevzniklo viac problémov ako osohu, aby proste splnil ten účel, za ktorým ten zákon aj vy, aj iní poslanci predtým predkladali.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.5.2023 12:06 - 12:08 hod.

Slavěna Vorobelová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Neviem, prečo dávate do pozície, že kto tento zákon podporí, je za to, aby bola hmotná zodpovednosť a kto nepodporí, nie je za to. Zaznelo tu pár informácií a rada by som sa opýtala teda ako bližšie.
V § 3 sa hovorí o rozsahu zodpovednosti verejného činiteľa. Mňa by zaujímalo, v prvom odseku a vo štvrtom odseku, ako je to myslené. Verejný činiteľ je povinný pri nakladaní s verejným majetkom chrániť verejný záujem a postupovať s odbornou starostlivosťou. Ako je vnímaná alebo zadefinovaná v nejakých právnych aktoch alebo či bude to niekde zadefinované, čo to znamená. Veď aj teraz, keď je prijímaný zamestnanec, tak má mať nejaké odborné predpoklady na výkon tej funkcie.
Potom v odseku 4, aj sám ste povedali, že ako sa ten vedúci, ten najvyšší zbaví zodpovednosti, hej, lebo dostane nejaký odborný podklad a teraz ten na tom najnižšom stupni bude mať dajme tomu to poistenie. Čiže ja ako minister sa dohodnem s tým na najnižšom stupni, urob mi takýto odborný, však ty budeš chránený ako nejakým poistením a ja sa týmto zbavím celej zodpovednosti. Čiže nevidím tu zmysel v takto zadefinovanom zákone.
Áno, som za hmotnú zodpovednosť, ale nie takto definovaným zákonom.
Ďakujem.
Skryt prepis