Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.3.2023 o 13:14 hod.

Ing.

Slavěna Vorobelová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2023 13:14 - 13:15 hod.

Slavěna Vorobelová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ja len chcem poznamenať, že predkladáte tu návrh zákona, ktorým zdôvodňujete nejaké šetrenie verejných zdrojov. Ak už chceme šetriť, tak treba sa pozrieť na veci komplexnejšie. Veď existuje u nás v Slovenskej republike množstvo nominantov, ktorý poberajú oveľa vyššie platy. Tým nechcem povedať, že poslanci by mali mať vyššie platy. Áno, poďme sa baviť o tom, že je možné znížiť platy poslancom, ale dívajme sa na to komplexne. Pozrime sa aký má plat prezidentka, pozrime sa na platy iných štátnych predstaviteľov. Pozrime sa na dozorné rady štátnych firiem a poďme sa baviť o tejto téme teda z tohto uhla pohľadu. Ak ideme šetriť mzdové prostriedky štátu, tak poďme zahrnúť do tejto skupiny nielen poslancov, ale teda aj tie iné pozície, ktoré v štáte máme.
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.3.2023 14:41 - 14:42 hod.

Slavěna Vorobelová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja len doplním, že každý poslanec pochádza z určitého regiónu a sleduje záujmy toho konkrétneho kraja. Či už prejde tento pozmeňovací návrh, lebo neprejde, tak dôležité je schváliť návrh tohto zákona ako celku, pretože či sa postaví úsek ja neviem na Orave alebo či to bude okres Svidník, Prešov, stále je to niečo, čo je v prospech občana. Je to v prospech všetkých občanov na Slovensku. Či už sa vystaví kilometer pri Prešove alebo kilometer ako vravím na Orave. Stále je to v prospech občana, pretože každý cestuje alebo väčšina z nás cestuje po Slovensku a uvíta ak sa ten proces výstavby urýchli. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.3.2023 14:20 - 14:21 hod.

Slavěna Vorobelová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ja len možno doplním a opýtam sa, že konečne boli vyslyšané tie hlasy ľudí z východného Slovenska. Pretože všetci dobre vieme, že východné Slovensko neustále upozorňuje či už petíciami, či už štrajkami, blokovaním ciest, pretože tá situácia je fakt neúnosná. Slovensko nie je predsa len Bratislava a celé toto plénum 150 poslancov by malo konečne zahlasovať za vec, ktorá urýchli budovania diaľnic.
Nepočula som zatiaľ ani jeden argument, že prečo nie. Čítala som stanovisko ministerstva financií, ktoré síce poukazuje, že sú tam nejaké nepravdivé tvrdenia a poukazuje na to, že ministerstvo výstavby by ušetrilo nemalé finančné zdroje, keby sa postupovalo tak ako doposiaľ.
Všetci dobre vieme, že pri výstavbe diaľnic už išlo dolu vodou toľko peňazí, že myslím, že tento zákon neurobí žiaden iný škrt cez štátny rozpočet. Dúfam, že všetci podporíte tento návrh zákona.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.3.2023 17:57 - 17:58 hod.

Slavěna Vorobelová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Nechcem spochybňovať účel zákona, som za to, aby sa zverejňovali tie zápisnice, len keď som si prečítala paragraf tridsať, § 32 predmetného zákona, tak v úvodných odsekoch sa hovorí, že je tam slovo bezodkladne. V tomto návrhu tejto novely mi tam chýba nejaká časová lehota, teda do kedy sa to má zverejniť, že či tiež neuvažujete o tom, že tam vsuniete nejakú lehotu, lebo môže to byť potom aj o pol roka, o rok, o dva.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.3.2023 16:27 - 16:27 hod.

Slavěna Vorobelová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
V normálnom demokratickom štáte by takáto novela nebola vôbec potrebná, ale keď sa demokracia mení na totalitu v priamom prenose, tak je to nutné. Je nutné schváliť takýto návrh zákona. Šikanujú, terorizujú a konajú očividne proti vôli ľudu. Veď máme k dispozícii množstvo prieskumov, ktoré hovoria, že neveria týmto ľuďom, ktorí sú na čele štátu. Neverili tejto vláde, neveria predstaviteľom, ktorí stoja na čele. Títo vojnoví štváči sú novodobou organizovanou zločineckou skupinou. Ja tento návrh zákona podporím a verím, že tak urobí väčšina v tomto pléne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2023 15:27 - 15:28 hod.

Slavěna Vorobelová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ja len doplním možno kolegu vedľa. Vyššie ohodnotenie si zaslúžia určite nielen príslušníci policajného zboru, SIS, Železničnej polície alebo Zboru väzenskej a justičnej stráže, ale aj ostatní zamestnanci štátnej a verejnej správy. Len ma mrzí, prečo tento návrh zákona nie je predložený ako vládny návrh, ale predkladá sa ako nejaká poslanecká iniciatíva. A vysvetlím prečo.
Pretože v dôvodovej správe je uvedené, že tento váš návrh nebude mať vplyv na rozpočet verejnej správy. Ale opak je pravdou.
Aj ministerstvo financií upozorňuje, že nie sú vyčíslené finančné dopady na bežný rok ani tri nasledujúce roky. Pretože zvýšenie hornej hranice sadzby príplatku za riadenie, ako aj navrhovaná konštrukcia premenlivého príplatku, môže vyvolať negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy. Taktiež sa uvádza, že sa počíta so znížením počtu riadiacich funkcií v policajnom zbore približne o jednu tretinu, čo môže mať za následok zvýšenú odchodovosť do výsluhového dôchodku, čo by malo negatívny vplyv na výdavky osobitného účtu ministerstva vnútra. Možno by sa to týkalo aj tých riadiacich pozícií, ktoré nie sú možno názorovo blízke súčasnej vládnej garnitúre. Čiže ja vítam to, že tento zákon sa teda odkladá a možno by bolo vhodné, aby to pred... bol predložený tento zákon ako vládny návrh zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 3.2.2023 13:32 - 13:32 hod.

Slavěna Vorobelová
Ďakujem pekne. Ja by som chcela len oznámiť termín hlasovania, bude vo štvrtok o sedemnástej.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2023 12:53 - 12:54 hod.

Slavěna Vorobelová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Na margo toho mailu tej pani z lekárne upozorňujem, že v tom zákone sú výnimky. Čiže na lekáreň sa vzťahuje výnimka. Čiže pani nepríde o nič.
Tak ako som, opakovane hovorím, je to uhol pohľadu. Myslím si, že väčšina pléna bude za tento zákon. Zjavne SaS bude proti tomuto zákonu, čiže rozhodne väčšina v tomto pléne. Zbytočne budeme tu teraz polemizovať možno zasa ďalšie dni.
Padajú tu stále čísla, čísla, koľko brigádnikov, koľko dôchodcov pracuje v maloobchode. Tie čísla sú určite dostupné v Sociálnej poisťovni. Myslím, že ministerstvo financií posudzovalo ten dopad aj vrátane všetkých zamestnancov, čiže nielen brigádnikov študentov.
A ešte raz, nezakazujeme dôchodcom pracovať, ani študentom. Čiže nemýľme si pojmy a dojmy.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2023 12:41 - 12:42 hod.

Slavěna Vorobelová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Chcela by som zareagovať na to, čo tu odznelo.
Čo sa týka strany SAS, že nie sú proti dôchodcom, veď práve predstavitelia strany SaS, celá SaS bola súčasťou koalície, a ja nemám pocit, že tie dôchodky nejako výrazne stúpli, a že tí dôchodcovia si teraz žijú super život. Ich predstavitelia predsa označujú ľudí za ťuťmákov, ich predstavitelia tejto strany označujú, že ak ľudia nemajú na základné životné potreby, pretože je kríza, majú predať svoje nehnuteľnosti. To som nebola ja, to boli predstavitelia strany SaS.
Čo sa týka pána Šefčíka, brigádnici, že brigádujú v nedeľu v maloobchode. Môžu sa presunúť potom do služieb, tam sa to neobmedzuje. Služby môžu fungovať. Je to okej. Myslím, že nebude to mať nejaký taký zásadný, výrazný dopad. Zaznelo tu to číslo zase opäť 1700 ľudí, že možno príde o prácu. Veď bežne tá fluktuácia v tom obchode je možno oveľa vyššia. Stále sa boríme s tým a upozorňujú nás na to tí zamestnávatelia, že majú nedostatok zamestnancov, čiže ja nerozumiem.
Ďakujem veľmi pekne za vaše názory.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 3.2.2023 12:19 - 12:26 hod.

Slavěna Vorobelová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Tento zákon má, ako som povedala, svoje za a proti. Je to uhoľ pohľadu. Treba si uvedomiť, koho zastupuje strana SaS, Sloboda a Solidarita. Zastupuje elity, oligarchov, zbohatlíkov, nadnárodné spoločnosti, veľkých podnikateľov, malých podnikateľov, ale ľudí berie ako zdroj zisku. Ľudia sú pre nich čísla, štatistiky, zdroj daní. Už len ten argument, že dôchodcovia chcú pracovať v nedeľu, že je to nejaká sociálna terapia. Ja nepoznám dôchodcu, ktorý by chcel pracovať v nedeľu. Ak by mal dobrý dôchodok, žiaden dôchodca nechce pracovať v nedeľu. Chce chodiť na kultúrne podujatia, na športové podujatia, ako tu zaznelo, chce žiť normálny, slušný život s normálnym dôchodkom.
Strana Sloboda a Solidarita stále bojuje proti zvyšovaniu dôchodkov. Áno, rozumiem aj ich pohľad, ale myslím si, že človek si zaslúži dôstojný život. Solidarita. Tak prečo nie sme, páni poslanci, potom zo strany SaS solidárni s bežnými ľuďmi? Prečo nepracujeme v nedeľu? Prečo tu nezasadáme v pondelok? Prečo máme obedňajšiu prestávku dve hodiny? Však buďme solidárni. Pracujme.
Bolo tu spomínané, že odbory najlepšie vedia a tí podnikatelia najlepšie vedia, že či áno alebo nie, či majú mať otvorené, alebo nemajú mať otvorené. No odbory podľa mojich informácií sú za tento návrh zákona. Možnože nie v takom konkrétnom znení, ako je teraz konkrétne navrhované, ale boli dohodnuté tie pozmeňovacie návrhy, že tam budú. A myslím, že to stanovisko je jasné. Stanovisko tých zamestnancov je jasné.
Stále tu hovoríme o zákaze maloobchodného predaja. Nie, to nie je zákaz maloobchodného predaja. Ten maloobchodný predaj môže fungovať, ako aj služby môžu fungovať v nedeľu. Je to len obmedzenie nariadiť prácu zamestnancovi v maloobchode. Čiže tí živnostníci možno nájdu priestor, že budú otvorení a budú poskytovať proste ten predaj. Budú predávať, stúpnu im zisky. Ale sami dobre viete, že tomu tak nie je. Aj ľudia sa vedia nastaviť proste na ten systém, že sa bude nakupovať od pondelka do soboty. Ja nevidím nejaký problém v tom, aby museli nakupovať niečo v nedeľu. No neviem, či vám budú chýbať, ja neviem, spodné prádlo alebo čo v nedeľu také nutné musíme nakupovať. Veď ak budete chcieť ten teplý rožok, tak myslím si, že bude nejaká večierka, kde bude ten živnostník, ktorý tie teplé rožky bude predávať a kľudne si ich môžete kúpiť.
Spomínali sa tu nejaké čísla, že sú tam odhady ministerstva financií, že o prácu by mohlo dôjsť cca 1 700 ľudí. Sú to len odhady, nie sú to žiadne fixné čísla. Ale ja si myslím, že tá masa ľudí sa presunie do iných sektorov, ktoré možno sa oživia a začnú fungovať. Čiže ja nevidím žiaden dôvod, ako tu zaznelo, že hromadné prepúšťanie. Vy viete, čo je hromadné prepúšťanie? Veď potom hromadne prepúšťame každý deň, lebo ľudia dostávajú výpovede, končia v práci. Tak na Slovensku máme hromadné prepúšťanie nonstop.
Sme v kríze. Sme v recesii. Veď veľmi dobre viete, že ľudia vás upozorňujú na to, že tie ceny rastú. Ja nemám pocit, že by oni chceli húfne teraz chodiť nakupovať v nedeľu. Ja mám skôr pocit, že ten predaj sa bude obmedzovať. A tí ľudia obmedzujú svoje nákupné návyky. Snažia sa šetriť, kde sa dá.
Stále tu hovoríme o zosúlaďovaní osobného a pracovného života. Veď sú na to prieskumy. Každý by rád bol so svojou rodinou v nedeľu, áno, u nás je to tak zaužívané, že tá nedeľa si zaslúži, aby rodina bola spolu. Ak chceme byť teda aj solidárni, prečo potom, ja neviem, keď berieme ten pohľad taký, že veď ľudia chcú nakupovať. No napríklad možno ľudia chcú si vybavovať úradné veci v sobotu a v nedeľu. Prečo nezrušíme v utorok, streda, štvrtok štátne úrady, ministerstvá a budeme robiť v sobotu a v nedeľu. Povieme tým úradníkom, robte v sobotu a v nedeľu. Čiže ja nerozumiem tým argumentom, že prečo by to nemohlo byť u nás.
Stále sa hrdíme, že západ. Však inšpirujme sa západom. Veď keď zbroja, zásobujú Ukrajinu, pomáhajme Ukrajine, zásobujme. Veď západ to robí. My sme súčasťou západu. Tak prečo v tomto si neberieme tú inšpiráciu? Veď západ, na západe väčšina krajín to tak má. Prečo sa porovnávame s tými, ktorí to, práve to obmedzenie toho Zákonníka práce nemajú nastavené takto? Veď buďme západní, buďme európski.
Tá nákupná turistika ešte, že ľudia pôjdu nakupovať za hranice. Ja už som to spomínala. Tá turistika tu bude stále kvôli kvalite a cenám. Čiže tí ľudia, áno, idú do okolitých štátov, pretože vidia tam lepšie ceny a možno je tam širšia a lepšia, kvalitnejšia ponuka.
Stále sa tu spomína, že to je nejaký kresťanský zákon. Prečo kresťanský? Čo je na tom kresťanské, že tí ľudia budú v nedeľu doma? Myslím si, že aj vy chcete byť v nedeľu doma. My, poslanci. Každý chce byť v nedeľu doma so svojou rodinou. Ako vravím, tie obchody, to nie je zákaz maloobchodného predaja. Predsa to, čo trh vykreuje, to bude. A možno tým podporíme aj práve to gastro, ktoré bolo zlikvidované, možno podporíme tú kultúru a šport. Čiže zamyslime sa možnože aj z tej opačnej strany, ten iný uhol pohľadu, ktorý to môže celé priniesť, tento zákon.
Ja som rada, že diskutujeme možno ten jeden deň, dva dni o tomto návrhu zákona, pretože sa možno vyvinie nejaká celospoločenská diskusia. Aj tí ľudia, ktorí možno v tom prvom šoku, že á, nebudem môcť chodiť nakupovať v nedeľu, že, aj ja som si povedala, že ako budem tráviť čas, veď som bola zvyknutá ísť v nedeľu si nakúpiť, keď idem na kávu. Ale áno, nastavím sa, pretože sa viem vžiť do role zamestnancov.
Tak ešte na záver by som chcela povedať, ja tento návrh zákona vítam. Možno nie v takom znení, ako je konkrétne, ale ak budú prijaté pozmeňovacie návrhy podľa dohody, tak tento zákon určite podporím.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis