Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.6.2020 o 9:53 hod.

Mgr.

Stanislav Mizík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 9:53 - 9:54 hod.

Stanislav Mizík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Baránik, tak k tej možnosti, kto môže byť a nemôže byť generálny prokurátor. Slovenská republika zažila veľa prečudesných situácií za posledné roky či desaťročia. Aké? Napríklad generál s plochými nohami, ministri obrany, čo neboli na základnej vojenskej službe, predseda vlády, ktorý bol len nedávno najväčší absentér. A teraz tu máme návrh, aby bol generálny prokurátor človek, ktorý nepochádza z radov prokuratúry. No, a teraz priamo k tomu návrhu a k tomu, že o návrhu odvolania bude rozhodovať 150 členov parlamentu. Tak to je polopravda, ak nie lož. Vysvetlím vám prečo.
Na základe skúseností od začiatku fungovania národ..., Národnej rady Slovenskej republiky je bežná prax, že rozhoduje väčšina, to je koalícia či jednofarebná vláda. Čiže keď sa napríklad vašej vládnej koalícii nebude páčiť, že generálny prokurátor bude plniť, že nebude plniť vaše politické sny, tak si odhlasujete návrh prezidentovi alebo prezidentke. Pá, pá, vážený pán generálny prokurátor. A váš prezident či prezidentka to schváli, a nie, že či sa prezident alebo prezidentka rozhodla tak či tak, ako ste vy povedal, vaše slová som povedal.
A to, že odmietate, to a tamto, to z vašich úst znie tak strašne falošne. Doteraz tam bol neporiadok a za vašej vlády to bude humbug, pretože vy ste zobrali vládu na základe Paškových slov: „Vyhraj voľby, môžeš všetko.“
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 18:06 - 18:07 hod.

Stanislav Mizík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Osuský, hovorili ste o Putinovi, tak vám dám jedno okienko z histórie, čo sa týka Európskej únie. Walter Hallstein, bývalý prominentný nacistický právnik, už pred druhou svetovou vojnou naprojektoval projekt Komisie, komisie s veľkým K. V roku 1938 a v roku ´39 bol nemeckým delegátom na konferencii právnych vzťahov Nemecka a Talianska, kde sa oba národy zhodli, že sa musí vyriešiť rasová otázka. Potom sa zázračne vyšmykol z tých previerok, čo mali bývalí nacisti a v ´51. roku podpisoval za Nemecko vznik Európskeho spoločenstva uhlia a ocele a v roku, zázrakom, v roku 1963 sa stal prezidentom európskej ko... komisie Európskej únie.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 17:16 - 17:17 hod.

Stanislav Mizík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tak, pán minister, keď ste hovoril o mne, klamal ste, klamal, klamal a nepočúval ste. Naši vojaci nie sú na našom území. Nehovoril som o nich, že oni obkľučujú teritóriu. Ja som vravel, že obkľučujú teritórium Ruskej federácie. Si to pozrite zo záznamu. Nie o Lotyšsku alebo Litve, kde by ťažili jantár. Takže pri všetkej páre, ktorú ste vypúšťal, nepočúval ste s porozumením. Viacej kľudu, pán minister. Len infarkt; infarkt môže hroziť aj vo vašom veku.
A doplňte si vzdelanie! V júni 1966 de Gaulle oznámil vystúpenie z vojenskej štruktúry NATO a všetky (reakcie z pléna) a všetky vojská... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Páni, aj ostatní kolegovia, tí, čo chcete počúvať rozpravu... (Povedané súbežne s rečníkom.)

Mizík, Stanislav, poslanec NR SR
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) ... sa presunuli do západného Nemecka a Belgicka... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Počkajte, pán poslanec Mizík! Poprosím o kľud v rokovacej sále, už bez tak je tá rozprava dosť emotívna. A, pán minister, aj vás, aj vy, čo reagujete, poprosím vás, každý máte právo sa prihlásiť, vy, pán minister, máte právo vstúpiť do rozpravy. Dajme tomu, už keď nie obsah, tak aspoň nejakú formu.
Pán poslanec Mizík; prosím, vráťte mu čas; nech sa páči, môžte pokračovať.

Mizík, Stanislav, poslanec NR SR
Ďakujem ešte raz za slovo. ... a vojská, čo neboli pod francúzskym vedením sa presunuli do západného Nemecka a velenie do Belgicka. Zdroj - wikipedia. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 16:34 - 16:34 hod.

Stanislav Mizík
Ďakujem za slovo. Ešte raz ti ďakujem že si sa, Milan, nenechal vyprovokovať. Ja za štyri roky aj nejaké mesiace som nevidel žiadneho ministra, ktorý by tak rušil primitívnym správaním rečniaceho v rozprave. Môže si podať ruky s Poliačikom.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

3.6.2020 16:21 - 16:24 hod.

Stanislav Mizík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážené kolegyne, kolegyne, kolegovia, vážený pán minister, najprv by som vám chcel povedať, rozpravy, faktické si píšem ja osobne, žiaden asistent, žiaden internet a píšem si to tesne pred prejavom, tak ako aj toto (reakcia predkladateľa), tu, ručne (rečník ukázal predkladateľovi hárok papiera).
Opäť máme na programe vysielanie našich vojakov na cudzie hranice, do cudzích štátov. Opäť je tu návrh na našu účasť pri provokáciách voči Ruskej federácii. Niekto tomu hovorí odstrašenie, ja tomu hovorím provokácia. Opäť idú naši vojaci do Lotyšska. No je to veľmi paradoxné, pretože v lotyšskej Rige každoročne 16. marca pochodujú veteráni lotyšskej légie Waffen-SS aj s mladým dorastom. Joj, joj a naši vojaci idú brániť a demonštrovať plnenie akýchsi záväzkov a akúsi solidaritu. NATO a Spojené štáty rozvrátili obrovské množstvo štátov vo svete, priniesli nevýslovné utrpenia a smrť miliónom ľudí aj v posledných desaťročiach. Ten, kto si myslí, že ide o nejakú kolektívnu obranu na tzv. východnom krídle, tak ten sa hlboko, prehlboko mýli. Ide tu len a len o to, aby sa čo najtesnejšie obkľúčilo teritórium, o ktoré majú jastraby záujem a prečo? Lebo je tam neuveriteľné množstvo všetkých možných nerastov, je tam, sú tam zdroje všetkého.
Tie jastraby spoza veľkej mláky sú buď rozumčeka mdlého, alebo chcú vyskakovať a vyeskalovať nevýslovný konflikt. Akosi zabúdajú, že Rusko už nie je Jeľcinove Rusko, pán minister. Tie časy sa skončili. (Reakcie z pléna.) Medveď nadobudol silu a už si nenechá brnkať po nose. Ruskí vojaci sú na svojej strane hranice, ale naši sú na cudzom území. Spomeňme si ako de Gaulle a Francúzsko vystúpili z NATO. Viete kvôli čomu? Áno, v plánoch NATO bola vojna s Ruskom, by ste mohol vedieť, pán minister. (Reakcie z pléna.) Nemyslím si, že teraz tieto jastraby majú iné plány.
Celkovo by som zhodnotil to takto: Je to obyčajné provokovanie, je to zbytočná provokácia. Slovensku neprinesie nič a ešte raz nič dobré. A keď to niečo prinesie, bude to nočná mora v podobe apokalypsy. Verte mi, Amerika a NATO budú bojovať proti Rusku do posledného slovenského vojaka, do posledného slovenského občana, do posledného poľského vojaka, do posledného poľského občana. Toto postihne každého, kto sa sám označí za prvosledový terč, a my to veru robíme, a to je zle, veľmi zle.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 15:30 - 15:31 hod.

Stanislav Mizík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Milan, dobre si charakterizoval činnosť Igora Matoviča. Jeho chaotické riešenia sa dajú aj takto charakterizovať. Po prvé, ráno vstanem. Po druhé, urobím tlačovku. Po tretie, zisťujem situáciu a získam ozvenu. Po štvrté, nájdem si vinníka. Po piate, označím ho za sabotéra. Po šieste, pošpiním ho. Po siedme, urobím ďalšiu tlačovku a na nej odvolávam, čo som odvolal, a sľubujem, čo som nesľúbil. Ôsmy bod, dobrú noc vám prajem.
A k tým miliardám natlačených peňazí z EÚ. Nie je to pomoc, je to obojok, aby sme boli pod kontrolou a na dlhé, predlhé roky otrokmi dlhu za farebné papieriky, bezcenné papieriky.
Čo sa týka tých stíhačiek. Táto vláda, keď bola v opozícii, nenechala nitku suchú na Ficovej vláde, ale keď príde na to, podlizovať sa EÚ a NATO, tuto je to vidno jasne. Je to len jedna minca, z jednej strany červená a z druhej strany modrá. Stíhačky sú toho jasným dôkazom.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2020 10:49 - 10:50 hod.

Stanislav Mizík
Ďakujem za slovo. Pán Šeliga, kto tu koho urážal? Debata, diskusia v parlamente nie je často ponúkanie krémešov, nejakých zákuskov ani natieranie vonného olejčeka popod noštek, ani masírovanie brušiek prstíkov, tu sa veci pomenúvajú. Každý tak, ako uzná za vhodné. Bol ste ako vždy neurčitý. Neurčitý, neurčitý, to je vaša charakteristika. Vždy, keď nemáte argument, poviete neurčité obvinenie a dáte nálepku.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.5.2020 17:59 - 18:05 hod.

Stanislav Mizík Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, kolegovia, vážená pani Patakyová, s úžasom som si prečítal vašu správu. Toľko klišé, fráz a plošných vyjadrení a hodnotení skvelo konkuruje programovému vyhláseniu vlády, tzv. programovému vyhláseniu vlády. Aj keď musím uznať, že sú v tom aj konkrétne fakty, aj keď s nimi a ich prezentáciou ja osobne nesúhlasím.
Keďže som učiteľ, moja mama bola učiteľka v pomocnej škole, otec bol riaditeľ špeciálneho odborného učilišťa, asi sa orientujem v školstve, zvlášť keď som niekoľko desaťročí učil v škole s tzv. marginalizovanou menšinou, ktorá je už teraz väčšina. Preto sa zamerám hlavne na túto tému.
Veľmi ma zarazilo plošné konštatovanie na strane 80, druhý odsek zhora. V tomto odseku je hrubo urazená činnosť a práca pedagogicko-psychologických poradní či štátnych centier. Prieskumy vašej Kancelárie VOP a tiež výsledky práce viacerých tzv. mimovládok vraj opakovane poukazujú na nesprávne zaraďovanie rómskych detí do škôl a tried pre deti s ľahkým mentálnym postihnutím a tiež aj na nezákonnú prax zriaďovania etnicky homogénnych tried či vytváranie etnicky homogénnych škôl.
Tak si to rozmeníme na dve mince. Keďže ja všetko si k dačomu prirovnám alebo slovný zvrat vymyslím, tak prvú mincu by som nazval plošná dehonestácia. Druhú mincu nazvem povedzme hlboká neznalosť a plošná dehonestácia.
Tak teda prejdeme ku prvej minci, pani ombudsmanka. To si myslíte, že sa môže len tak dať žiak do nejakej špeciálnej triedy či školy? Myslíte si, že pedagogicko-psychologické poradne nerobia nič? Že len tak od buka uvidia desať, dvadsať chlapcov určitého etnika a šup, šup do špeciálky? To aké mimovládky vám to našepkali? To aké prieskumy realizovala vaša kancelária? A je tu pani Zemanová, ona sa o takúto vec raz starala. To na mizivom počte omylom či nebodaj ojedinelého podvodu to dávate takto plošne v tejto vašej správe, lebo to je tam plošne na všetkých dané. Pedagogicko-psychologické poradne tvrdo a na základe štandardizovaných postupov a až po niekoľkonásobnom opakovanom vyšetrení rozhodnú.
Teraz prídem k druhej minci. Tá druhá minca, to sa rovná hlboká neznalosť a tiež plošnosť. Etnicky homogénne školy. No keď je murovaná škola či novopostavená kontajnerová škola v osade alebo v blízkosti osady, alebo v časti mestskej štvrti, kde býva táto menšina, tak si vy alebo nejaká mimovládka budete myslieť, že tam zapíšu rodičia iného etnika svoje deti? Choďte sa pozrieť do Sečoviec, do Veľkej Idy sa môžte pozrieť, pozrite sa aj do kontajnerovej školy v Muránskej Dlhej Lúke. No to deti budú chodiť z dediny do kontajnerovej školy do osady? Preto je tam tá etnicky homogénna škola.
Viaceré etnicky homogénne školy vznikli prirodzene totižto. Prirodzeným vývojom. A tak keď sa z minority stane majorita, ako je to v mnohých regiónoch, čo sa stane, aká škola vznikne? No etnicky homogénna škola vznikne. V mnohých regiónoch je to úplne nezvratný a nevratný fakt. Žiaci, ktorí boli majoritou a stali sa absolútnou menšinou, cestujú do základnej školy, poznám také prípady, aj 30 kilometrov tam a 30 kilometrov späť. Je to jednoducho tak.
Čo to má znamenať, že taký odsek tam je, že porušovaním práva na vzdelanie bez diskriminácie a segregácie uzatvárame celé generácie detí z rómskych komunít do bludného kruhu chudoby? To čo má znamenať, pani Patakyová? To ja som ako učiteľ na vine, že som sa vlastne staral o svojich žiakov ako o poklady nebeské? A naozaj to tak bolo. To učitelia a pracovníci pedagogických centier majú za nich študovať alebo majú dokonca za nich neotehotnieť, alebo držať celibát? Toto mi nie je jasné.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2020 15:47 - 15:48 hod.

Stanislav Mizík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Milan, výborne si pripomenul ničenie vlastných vodných zdrojov. Pripomenul to aj náš kolega hore. Je to totižto vážna vec. Nie sú to len ojedinelé prípady, je to jav dosť masový.
Pozorujem to aj v mojom regióne. Ten je postihnutý tým, že tam nastal dosť masový prísun, organizovaný prísun dosť z nich neprispôsobivých elementov z Popradu a okolia. Naozaj, je to unikát. Pekné domy, ktoré im kúpili realitky, s vodou z vodovodu alebo s vlastnými studňami vo vlastnom dvore, si zničili. Tých prípadov v tej dedine je veľa. A tak je to v celom regióne.
Jedna rodina si dokonca zasypala vlastnú studňu doma v pivnici odpadkami. Zmizla krásna kúpeľňa so zlatými madlami, aj WC zmizlo. Zmizla aj latrína. Tak skončilo veľa vlastných zdrojov pitnej vody, toaliet.
A toto nie je naša chyba.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2020 14:51 - 14:52 hod.

Stanislav Mizík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani Marcinková, mňa to naozaj zaujalo, čo ste vraveli, o tom sme sa akurát bavili, takže dávali sme pozor.
No ako zaviesť vodu do osady vzniknutej na nelegálne zabratých pozemkoch bez súhlasu vlastníkov týchto pozemkov? Však štát si nevie urobiť ani poriadok s jednou osadou nie tak ďaleko od Bratislavy, čo časť tej osady stojí na plynovode.
Poviem vám príklad, netýka sa osady, ale je to špecifický príklad a dal by sa aplikovať aj na túto vašu prax, ktorú chcete prevádzať. Chcel som pomôcť jednej mestskej satelitnej časti s rekonštrukciou cesty, pretože stará cesta bola postavená za socializmu bez povolenia, len tak. No spolupodieľnikov, nevysporiadaných dedičských konaní, množstvo problémov, no nedalo sa, pani Marcinková. Tak teda ako? Urobíte zázrak?
Ďakujem.
Skryt prepis