Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

22.6.2023 o 15:01 hod.

Bc.

Tomáš Šudík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 22.6.2023 15:01 - 15:02 hod.

Tomáš Šudík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja len sa k tomu NKÚ vyjadrím. Dokonca 20. decembra 2022 bola tlačovka NKÚ, kde napísali, desiatky miliónov vyplatilo NPPC len za vyplnenie dotazníka bez akejkoľvek kontroly a dali to na ďalšie prešetrenie, takže tam tá kontrola prebehla a dokonca má to možno aj všetko, čo som chcel práve s touto otázkou, má podľa mojich informácií aj dnešné spojenie s dnešnou akciou, ktorá sa udiala. Takže ja chápem, že ľudia, ktorí to písali, sa ma snažili nejako zastrašiť, som si za ten polrok zvykol, ale ja pevne, ja verím OČTK aj všetci, ktorí tu tieto kauzy vyšetrujú, že všetci Slováci, aj my tu poslanci, aj vy, sa dozvieme spravodlivé informácie, ako čo bolo. Len znova poukazujem, že presne tie veci, o ktorých som sa pýtal, práve aj tie veci môžu byť súčasťou dnešného vyšetrovania. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 22.6.2023 14:49 - 14:51 hod.

Tomáš Šudík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. A ďakujem aj za vašu odpoveď. Všetky moje otázky, ktoré som aj v minulosti dával v rámci PPA-čky alebo činnosti ministerstva pôdohospodárstva, majú svoj zmysel. A vedel som ich, prečo ich dávam. A ja minimálne od minulého roku decembra aj na rôznych tlačových konferenciách, ale aj tu v parlamente som poukazoval, okrem pána Kadnára, napríklad aj ľudí ako je pán Kiss, pán Vincent Danko, pani Nouzovská, pán Ondráš a záhadne dnešná akcia týchto ľudí nejako zobrala. Takže ja tu niečo od decembra tvrdím, nikto ma pomaličky napočúval, poukazoval som ešte vášmu predchodcovi pánovi Vlčanovi na týchto ľudí, poslal množstvo pochybností o týchto ľuďoch a dneska sa všetko zázračne deje. Tak preto aj tieto otázky som smeroval, dokonca aj keď bolo hlasovanie o dôvere vlády, ja nemám nič proti žiadnemu členovi tejto novej vlády, ktorá vznikla, ale ja som hovoril, že nemôžem novú vládu podporiť z dôvodu, že podľa mňa existuje agromafia na rezorte pôdohospodárstva, a tým som myslel ešte to bývalé vedenie a tých všetkých ľudí, ktoré tam zanechalo, pretože títo ľudia nemajú určite čisté svedomie. A si myslím, že to, čo v minulosti aj bolo tak medializované a skončil bývalý šéf PPA pán Kožuch, to isté je aj pán Kiss. A ešte uvidíme, čo všetko sa v rámci týchto káuz vznikne a bude. Takže možno aj touto cestou takto nepriamo vás vyzvať, aby ste si urobili aj medzi tými poradcami a bývalými ľuďmi, ktorí boli zamestnaní ešte za bývalého vedenia, poriadok, pretože si myslím, že vám môžu len uškodiť a uškodiť tejto novej vláde. A ja verím, že toto, čo sa stalo dnes, je len začiatok celej chronológie, ktorá ešte príde aj k auditu, ako bol vlastne ten audit pre PPA-čku spravený spoločnosťou PwC.
Mohli by ste sa pozrieť aj na to, ale aj to, čo sa deje v súčasnosti v LPM Ulič po skončení pána Mičovského a nastúpení nového ministra, ako boli porušené staré zmluvy, zázračne boli dané zmluvy spoločnostiam a ľuďom, ktorí predtým kritizovali pána Mičovského. Je to... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2023 12:47 - 12:49 hod.

Tomáš Šudík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja som si spravil pár poznámok k rozprave, ktorú ste mali, pani Cigániková, a mňa napríklad zaujalo to, ako ste kritizovali, že pozrime sa na to, v akom stave je slovenské zdravotníctvo. No ale posledné obdobie bol napríklad ministrom zdravotníctva aj pán Lengvarský, s ktorým ste bola kamarátka a podporovali ste ho, a teraz ako všetko dobre robil a teraz poviete, v akom stave je, v zlom, zdravotníctvo. Tak mi to nejako nejde dokopy. Tak buď je v dobrom, keď tam bol váš kamarát pán Lengvarský, ktorého ste chválili, alebo je v takom katastrofálnom stave. Raz tvrdíte niečo iné, a potom niečo iné.
Povedali ste, že pán Krajčí by sa mal hanbiť. Za čo by sa mal pán Krajčí hanbiť? Za to, že ako poslanec Národnej rady podporuje v parlamente rodiny, podporil 200 eur príspevok? A vy ste koho podporili, pani Cigániková? Oligarchov, ste boli proti zdaneniu spoločnosti Slovnaft. Takto si vy predstavujete politiku? Ja si predstavujem slušných politikov takých, ktorí robia pre občanov, pre dôchodcov, pre mladé rodiny a vy zas možno pre tých, ktorí slúžia oligarchom a nejakým finančným skupinám. Prečo tento zákon predkladáte teraz tesne pred voľbami, spoločne vám to podporuje SMER a HLAS. Mali ste množstvo času, kedy ste si to mohli vydiskutovať pred. Prišli voľby, zrazu potrebujete spraviť službu Pente, čo od toho všetkého očakávate?
Napríklad aj tá Penta, o ktorej sa tu tak často hovorí, vydáva Špeciál, Plus 1 deň a častokrát tam máte pozitívne piár práve vy. Prečo práve vy? Prečo práve ten plátok Penta nepíše, aká je dobrá napríklad pani Zemanová, pán Benčík, pán Lehotský, ale práve píšu vždy o vás a vy im za to potom predkladáte v parlamente zákony. To sú dáta, kľudne si naštudujte tie články, ktoré vychádzajú, 90 % pozitívnych článkov je priamo v týchto penťáckych plátkoch iba o vás. Prečo nepíšu o ďalších vašich kolegoch, akí sú super? Prečo to pre nich robíte, pani Cigániková?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 15.6.2023 14:53 - 14:54 hod.

Tomáš Šudík Zobrazit prepis
(Časť faktickej odznela mimo mikrofónu.)
... alebo organizáciu Aliancia stredoškolákov, ktorí, bohužiaľ, ako mládežnícky parlament ani Aliancia stredoškolákov nespadajú do formy financovania a spadajú pod to iné organizácie. My sme sa aj dlhodobo snažili to všetko prehodnotiť, pretože ja som presvedčený o tom, že v súčasnosti organizácie, ktoré spadajú pod schému financovania, často tieto finančné prostriedky využívajú celkom neefektívne a kupujú si rôzne propagačné materiály, USB kľúče, dáždniky a tak ďalej. A neviem, ako toto pomáha mladým ľuďom sa realizovať. A organizácie, ktoré reálne pracujú s tou mládežou, im pomáhajú, vytvárajú priestor, nemajú žiadne financie a tie, ktoré sú dlhodobo zabehnuté, tie financie dostávajú. Aby sme možno našli nejakú schému, ako pridať nové združenia do tejto schémy, aby aj ony vedeli pracovať a tie finančné prostriedky využívať v prospech mladých, lebo títo ľudia to robia zdarma a za vlastné peniaze a... alebo vidia za tým niečo pozitívne. A tie, ktoré tie peniaze majú, už ich podľa môjho názoru častokrát len neefektívne zneužívajú a nakupujú za ne hlúposti relatívne, ktoré nijako nepomáhajú mladým ľuďom. Ako pomôže nejakému mladému človeku, ak mu dá niekto dáždnik alebo pôjdu niekde na nejaký výlet, ako by nejaké iné aktivity, ktoré im pomôžu?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

15.6.2023 14:34 - 14:34 hod.

Tomáš Šudík Zobrazit prepis
Vážený pán minister, ešte taká možno doplňujúca otázka, viem, že ste ešte krátko na svojej pozícii, ale budete mi možno vedieť odpovedať. Čo robí Slovenská republika takú najväčšiu chybu oproti napríklad Poľsku, kde vyčerpajú oveľa väčšie množstvo tých peňazí z Európskej únie, ako ich vyčerpáme na Slovensku, pretože každý hovorí, že z roka na rok ako sme málo financií my dokázali vyčerpať a v zahraničí ich koľko čerpajú. Že kde je tá chyba, ktorú Slovensko trápi, ako to zmeniť do budúcnosti, ďalšie vlády.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 18.5.2023 11:17 - 11:18 hod.

Tomáš Šudík
Vážený pán predsedajúci, vážení kolegovia, žiadam termínovať tlač č. 1444 záklon o veterinárnej starostlivosti na 17. 05. 2023, to je piatok o deviatej hodine po tlači č. 1671.
Ďakujem. 19.05. ospravedlňujem sa.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.5.2023 17:25 - 17:28 hod.

Tomáš Šudík
O tomto návrhu zákona budeme hlasovať zajtra to je štvrtok o 11.00 h.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.5.2023 17:20 - 17:25 hod.

Tomáš Šudík Zobrazit prepis
Vážené panie poslankyne, vážený pán predsedajúci, vážení páni poslanci, Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 2143 z 23. marca 2023 pridelila návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Patrika Linharta na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 178/1998 Z. z. o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov, v znení neskorších predpisov tlač 1344 na prerokovanie týmto výborom: ústavnoprávnemu výboru, výboru pre hospodárske záležitosti a výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Za gestorský výbor určila výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Výbory prerokovali predmetný návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady. Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona. Výbory Národnej rady, ktorým bol návrh zákona pridelený zaujali k nemu nasledovné stanoviská. Ústavnoprávny výbor a výbor pre hospodárske záležitosti neprijali platné uznesenie, keďže návrhy uznesení nezískali potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov podľa § 52 ods. 4 zákona Národnej rady č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady. Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie o návrhu nerokoval, nakoľko podľa § 52 ods. 2 zákona Národnej rady č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady nebol uznášaniaschopný. Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie ako gestorský výbor k návrhu spoločnej správy neprijal platné uznesenie, keďže návrh uznesenia nezískal potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov podľa § 52 ods. 4 zákona Národnej rady č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady. Predseda výboru ma určil za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona, ktorý predkladá predmetnú informáciu a na schôdzi Národnej rady bude informovať o výsledku rokovania výboru a bude navrhovať ďalší postup. Pán predsedajúci, prosím otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 17.5.2023 17:17 - 17:19 hod.

Tomáš Šudík
Hlasovať o tomto návrhu zákona budeme zajtra o 11 hodine.
Skryt prepis
 

17.5.2023 16:52 - 16:55 hod.

Tomáš Šudík Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení poslanci, Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 2138 z 23. marca 2023 pridelila návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Patricka Linharta na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 491/2001 Z. z. o organizovaní trhu s vybranými poľnohospodárskymi výrobkami v znení neskorších predpisov a zákon č. 178/1998 Z. z. o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov a zákon č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov (tlač 1343) na prerokovanie týmto výborom: ústavnoprávnemu výboru, výboru pre hospodárske záležitosti a výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Za gestorský výbor určila výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Výbory prerokovali predmetný návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady. Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona. Výbory Národnej rady, ktorým bol návrh zákona pridelený, zaujali k nemu nasledovné stanoviská: ústavnoprávny výbor a výbor pre hospodárske záležitosti neprijali platné uznesenie, keďže vládny návrh, keďže návrhy uznesení nezískal potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov podľa § 52 ods. 4 zákona Národnej rady č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady. Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie o návrhu nerokoval, nakoľko podľa § 52 ods. 2 zákona Národnej rady č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady nebol uznášaniaschopný.
Spoločná správa výborov Národnej rady o prerokovaní predmetného návrhu zákona vo výboroch Národnej rady v druhom čítaní bola schválená uznesením výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie č. 298 z 2. mája 2023. V citovanom uznesení ma výbor poveril predložiť Národnej rade spoločnú správu výborov a splnomocnil ma podať návrhy podľa príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu. Otváram rozpravu do ktorej som nedostal žiadnu písomnú prihlášku. Dávam možnosť prihlásiť sa do rozpravy ústne. Hlási sa pán navrhovateľ a to je všetko. Končím možnosť prihlásiť sa ústne do rozpravy. Nech sa páči, pán poslanec Patrick Linhart, máte slovo.
Skryt prepis