Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.11.2021 o 15:54 hod.

Ing.

Tomáš Lehotský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 11:34 - 11:34 hod.

Tomáš Lehotský
Vymazať rámček!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 11:33 - 11:34 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Robert Fico hovoril o tom, že, teda aj zľahčene trošku na tému rozprával, ja teraz si tiež dovolím trošku zľahčiť na začiatok, hovoril o tom, že SMER nebude ticho. No on nebude ticho, hneď keby všetci v SMER-e mlčali, tak nejaké ďalšie videá s rôznymi chatovicami a o tom, o čom sa rozprávali s kamošom Bödörom, budú vychádzať i naďalej, čiže SMER rozhodne nebude ticho.
Fico hovoril aj o sociálnom dialógu, o sociálnom dialógu hovoril človek, ktorý si nevšimne krádež 50 tisícov zo svojej vlastnej kancelárie, ktorý ju nerieši, hovoril to človek, ktorý nevedel vysvetliť svoje luxusné bývanie, svoje drahé hodinky, o sociálnom dialógu hovorí Robert Fico, tento politik.
A teraz k veci, opakovane sa tu hovorí o tom, že, že vzniká nejaká nebodaj daň, resp. že zamestnávatelia nebudú schopní platiť za testovanie. Treba si ten zákon prečítať veľmi podrobne, očividne zákon nehovorí o tom, že zamestnávatelia budú platiť za testy. Zákon dáva možnosť, aby zamestnávatelia, keď budú chcieť, vykonávali takúto kontrolu, a vtedy musia zabezpečiť to, aby tie testy boli zadarmo pre zamestnancov. To znamená, že zákon nehovorí o tom, že zamestnávatelia budú za tie testy platiť.
Už pána Fica upozornila pani prezidentka, že si má doštudovať nejaké právne veci, a vidím, že je to naozaj potrebné.
No a hovoril o tom, ako sme sa ocitli v novembri 2021 v stave, kedy lekári musia vyberať, kto sa dostane na pľúcnu ventiláciu a kto sa nedostane. Tak musím povedať, že zato ste zodpovedný presne vy, Robert Fico, váš SMER, ĽSNS, jednak kvôli tomu, že ste to tu zdravotníctvo rozkrádali posledných 12 rokov, a jednak kvôli tomu, že rok a pol od... odhovárate ľudí, aby sa zaočkovali, a toto je pandémia nezaočkovaných. Oni ležia vo väčšine... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2021 10:43 - 10:45 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán Beluský, vy si v tej rozprave trošku odporujete, lebo na niektorých miestach hovoríte, že sa nemá rozhodovať politicky, ale odborne. Ale keď sa spomína, keď ste spomínali COVID automat, tak ste zase hovorili o tom, že to my sme určili, kto, kde bude čierny okres a kde sa bude zatvárať.
Čiže ja to len chcem uviesť na pravú mieru. COVID automat vytvorili odborníci, potom ho, samozrejme, schválil parlament, ale vyšlo to z odborného, z odborných kruhov. A nie na základe nejakých vymyslených čísiel alebo príbehov, ktoré tu zas a znova zaznievajú, ale na základe toho, ako to dneska postupne v tých nemocniciach vyzerá.
Ja len zopakujem, že dnešná epidémia je epidémia nezaočkovaných. Nezaočkovaní sú tí, ktorí v prvom rade a vo väčšine obsadzujú miesta v nemocniciach, ktoré potom chýbajú aj zaočkovaným ľuďom, ale aj bežne chorým ľuďom. Ste to, vy ste priamo zodpovední za to, že tá situácia na Slovensku je takáto, lebo vy ste tá sila, ktorá už rok a pol odmieta očkovanie, brojí proti nemu. My na Slovensku máme aj Rusko, ale máme na Slovensku aj západnú Európu. Bratislava a jej zaočkovanie sa pohybuje na úrovni 64 %, ale také okresy ako Rožňava, Spišská Nová Ves, tam sa pohybujeme pod 40 %. To je práveže priamo vaša zodpovednosť, že to takto vyzerá. Nie, my zatvárame, ale vy zatvárate.
Hovorili ste o tom, že ako veľké firmy budú zvládať takúto kontrolu. No úplne jednoducho. Tak ako veľké firmy zvládali testovanie, kde si to vedia veľmi dobre zmanažovať, tam žiaden problém nevidím. A posledná vec, ktorú chcem povedať, tento zákon nehovorí o nutnosti, aby zamestnávateľ tieto opatrenia robil. Tento zákon dáva zamestnávateľom možnosť, lebo oni si to sami pýtajú. Oni... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

11.11.2021 9:55 - 10:10 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pani Vaľová, veľmi pekne ďakujeme za dôležitý príspevok o futbale, jogurtoch a müsli, to je dôležité vedieť, čo pán minister obeduje, ďakujem veľmi pekne. Hovorili ste, že nie ste guru na futbal, vy nie ste guru ani na čísla. Začala ste príbehmi a to je ten problém, že vy rozprávate príbehy, nejaké anekdotické príhody, ktoré sa stali, možno sa nestali, ale teda ak sa bavíme o faktoch, tak fakty sú takéto.
Súčasná tretia vlna je pandémiou nezaočkovaných. V nemocniciach končia aj zaočkovaní, ale ten pomer je 80 % na 20 %. 80 % všetkých ležiacich v nemocniciach sú nezaočkovaní. Vakcína funguje a funguje tak, že vytvára protilátky. To, že tie protilátky postupne miznú, je predpokladaná a normálna vec a treba sa znova očkovať. Vakcína chráni, pri delte je to menej, opäť čísla z vedeckých štúdií, nie z Hlavných správ, vakcína delta chráni pred nakazením na nejakých 60-70 %, pred hospitalizáciou na nejakých 90-95 % a pred smrťou na 99 %. To sú čísla z vedeckých štúdií.
To znamená, že áno, niektorí sa nakazia, aj tí, ktorí sú zaočkovaní, a je to logické, ale tá šanca, že skončia v nemocnici alebo že zomrú, je oveľa, oveľa nižšia.
Nemecko - zaočkovanosť 69 %, je tam momentálne 9 úmrtí na 1 mil. obyvateľov, Slovensko - zaočkovanosť 46 %, 37 úmrtí na 1 mil. obyvateľov, 4-krát viac úmrtí na Slovensku ako v Nemecku. To sú fakty.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.11.2021 15:54 - 15:55 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Áno, je 21. storočie a ja teda považujem spoločnosť za vyspelú vtedy, keď sa dokáže spoľahnúť na úsudok svojich občanov. Ak sa štát dokáže spoľahnúť na úsudok svojich občanov, nie keď svojich občanov obmedzuje tam, kde nemá, kde nemusí. Zákon prináša bariéry, nepochybne, v dostupnosti zdravotnej starostlivosti, v dostupnosti umelého prerušenia tehotenstva, či už je to predĺženie doby, počas ktorej nie je možné vykonať umelé prerušenie tehotenstva, či už je to napríklad to, k dispozícii nemajú byť informácie o tom, kde sa môže umelé prerušenie tehotenstva vykonať. To je všetko obmedzujúce, tých bariér je tam viacero. Dneska už o tom veľmi veľa zaznelo. Čiže netvárme sa, že ten zákon sprístupňuje umelé prerušenie tehotenstva. Práve naopak.
A k pánovi Mizíkovi len toľko, že takto pred 200 rokmi podľa mňa niekde na Slovensku vykrikoval nejaký iný Mizík na nejakom trávnatom vŕšku a brojil proti parnému stroju.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.11.2021 15:42 - 15:50 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Vážený predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, zákon na pomoc tehotným ženám je ďalším zo série pokusov, kedy sa stretáva ten starý svet s novým svetom, svet dogiem, zákazov a príkazov so svetom, ktorý rešpektuje fakty a dôveruje ľuďom. Medicína, filozofia ani náboženstvo nepoznajú zhodu na tom, kedy vzniká právo na život plodu. Je to pochopiteľné, keďže každý z týchto pohľadov na svet vychádza z iných východísk. Medicína argumentuje vedeckými faktami, filozofia sa snaží pracovať s objektívnymi poznatkami o svete a o človeku a náboženstvo používa presvedčenie, vieru a dogmy.
Ak niekto verí, že život vzniká počatím, je slobodný v tom, aby žil v súlade s takýmto svojím presvedčením. Môže odmietnuť umelé prerušenie tehotenstva v ktoromkoľvek štádiu tehotenstva. Naša spoločnosť mu to slobodne umožňuje a je to tak správne. Každý z nás má právo si vybrať svoj pohľad na svet. Nie je však správne, aby svoje videnie sveta vnucovali iným a už vôbec nie, aby na základe svojho presvedčenia iných obmedzoval. A presne to sa týmto zákonom, návrhom zákona opäť deje. Predkladatelia by interrupcie zakázali najradšej úplne. Vedie ich k tomu ich ideológia, ich náboženské presvedčenie, ale vedia, že dnes ešte alebo už nie je taká doba. Tak sa snažia postupnými krokmi vytvárať bariéry a obmedzenia, aby to ženám aspoň sťažili.
Napríklad teda predkladatelia navrhujú predĺžiť lehotu, počas ktorej nie je možné vykonať umelé prerušenie tehotenstva. Argumentujú potrebou dlhšieho času na rozmyslenie, ale dnešný zákon ženy v ich rozmýšľaní, v ich rozhodovaní neobmedzuje. Majú toľko času, koľko potrebujú. Jediným obmedzením pre ženy, ktoré nemajú zdravotné komplikácie, je 12 týždňov. Čiže nie 96 alebo 72 hodín, ktoré navrhujú predkladatelia, ale 12 týždňov majú dnes ženy na to, aby sa slobodne rozhodovali o tom, či podstúpia, alebo nepodstúpia umelé prerušenie tehotenstva. A verte tomu, že teda každá tehotná žena nad takýmto svojím rozhodnutím rozmýšľa. Pre každú ženu je toto rozhodnutie jedno z najťažších rozhodnutí vo svojom živote. Nepotrebuje k tomu zákon ani štát, ani náboženstvo, aby milostivo umožnili toto rozmýšľanie. Povinná čakacia doba je tak len umelou prekážkou, ktorú pred ženy stavajú predkladatelia.
Predkladatelia ďalej zakazujú vo svojom zákone informovať o dostupnosti zdravotníckych zariadení, kde sa vykonáva umelé prerušenie tehotenstva. Čiže tehotná žena, ktorá bude rozmýšľať nad takýmto zákrokom, sa vlastne nedozvie, kde sa takéto zákroky robia. Aké typické pre tento druh konzervatívneho myslenia - zakázať, skryť, umlčať, strčiť hlavu do piesku a tváriť sa, že teda problém neexistuje a že je vyriešený. Že to prinesie teda komplikácie pre ženy, je predkladateľom zrejme jedno.
Tých oblastí, tých bariér, tých umelých prekážok je v tomto návrhu zákona viac. Moji predrečníci sa každému z nich venovali podrobnejšie. Pre mňa je ten zákon, tento zákon hovorí asi toľko, že vy, milé ženy, neviete, čo je pre vás dobré, my to vieme lepšie, takže rozhodneme za vás. My vás nútime rozmýšľať dlhšie a my sme sa rozhodli, že sú niektoré informácie, ktoré nesmiete vedieť, tak tieto informácie zakážeme, aby ste o nich vedeli.
Vážení predkladatelia, buďme k sebe úprimní, neskrývajte sa za dlhší čas, ktorý akože dávate ženám, lebo nedávate. Neskrývajte sa za druhý názor lekára, ktorý akože dávate ženám, lebo ho nedávate. Váš zákon oveľa viac ako akákoľvek pomoc najlepšie vystihujú zmeny v článku VI, ktorý priamo mení zákon o umelom prerušení tehotenstva a v ňom napríklad rušíte povinnosť lekára informovať ženu o spôsoboch používania antikoncepčných metód a prostriedkov. A navyše v dôvodovej správe túto zmenu voláte legislatívno-technickou zmenou. Toto nie je legislatívno-technická zmena, to je ideologická zmena. Neexistuje iný dôvod neinformovať ženy o možnosti antikoncepcie ako vaše náboženské presvedčenie. Ale žijeme v 21. storočí, vážení. Rozhodovať o tom, či použiť, alebo nepoužiť kondóm, s tým nemá cirkev alebo náboženstvo nič spoločné. Do zákona dopĺňate formuláciu o ochrane ľudského života pred narodením a symbolicky dopĺňate túto ochranu pred ochranu života a zdravia ženy. To znamená, svoje ideologické presvedčenie povyšujete nad práva ženy, už narodenej ženy. Je to symbol, ja predpokladám, že premyslený symbol, ale považujem to za veľmi cynické.
V inej časti svojho zákona píšete, že ženám, ktoré sa rozhodli podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva, by po novom mohli poskytovať povinné informácie aj náboženské organizácie či rovno cirkvi. Čiže predkladatelia sa tak rozhodli na agende interrupcií rozširovať apoštolskú činnosť cirkvi aj mimo kostolov, do nemocníc, do ambulancií. Toto je zákon na pomoc tehotným ženám? Neskrývajme sa teda za dlhší čas na rozhodovanie či druhý názor lekára. V skutočnosti ide o presadenie konzervatívnej agendy. Nezaujímajú vás čísla, nezaujímajú vás fakty. Nechcete do zákona presadiť interrupčnú tabletku, ktorá podľa vedeckých štúdií je modernejšou, bezpečnejšou formou umelého prerušenia tehotenstva, ktoré reálne môže pomôcť. Neprichádzate s posilnením sexuálnej výchovy na školách, ktorá dokázateľne znižuje počet interrupcií. Neberiete na zreteľ, že skutoční experti v tejto oblasti či už Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť, WHO, ale aj množstvo iných medzinárodných organizácií hovoria, že náš zákon je dobrý a že ho netreba meniť. Nie, vy vymýšľate bariéry.
Považujem za veľmi nebezpečné, keď sa do zákonov sekulárneho štátu, ako naša krajina je, presadzujú idey akéhokoľvek náboženstva. Ak chcete žiť podľa svojich náboženských pravidiel, žite. Ale nenúťte podľa nich žiť ľudí, ktorí vašim pravidlám neveria. Ak chcete priniesť zákon, ktorý pomáha tehotným ženám, vynechajte všetky ideologické nánosy, prínosy, ktoré sa vám do toho zákona podarilo dostať. Odstráňte všetky prekážky, ktorými ženám nepomáhate, ale, naopak, zbytočne im komplikujete život.
Poďme sa baviť o tom, ako ženám, pre ktoré je interrupcia východiskom zo zlej finančnej situácie, pomôcť. V zákone máte aj dobré veci. Tie zlé však, bohužiaľ, prevažujú. Aj preto pevne verím, že tento zákon nebude schválený. Nie preto, že si myslím, že nie je potrebné pomôcť tehotným ženám, práve naopak. Tehotným ženám je potrebné pomôcť, ale zaslúžia si skutočnú pomoc, nie ideologické opatrenia, ktoré s pomocou nemajú nič spoločné. Zopakujem to ešte raz. Žijeme v 21. storočí a čas, kedy nám cirkev alebo náboženstvo pre nás všetkých hovorili, čo je a čo nie je dobré, je dávno za nami.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.11.2021 9:40 - 9:55 hod.

Tomáš Lehotský
Hlasovanie dneska o jedenástej.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.11.2021 9:40 - 9:55 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, dovoľte mi, prosím, ako určenému spravodajcovi výboru predniesť spoločnú správu výborov Národnej rady o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o účtovníctve (tlač 635). Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet ako gestorský výbor podáva Národnej rade túto spoločnú správu výborov Národnej rady o prerokovaní vyššie uvedeného návrhu zákona.
Národná rada uznesením č. 949 z 24. septembra 2021 pridelila vládny návrh zákona týmto výborom Národnej rady Slovenskej republiky: výboru pre financie a rozpočet, ústavnoprávnemu výboru. Určila zároveň výbor pre financie a rozpočet ako gestorský výbor a lehotu na prerokovanie predmetného návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
K predmetnému návrhu zákona zaujali výbory toto stanovisko: Odporúčanie pre Národnú radu návrh schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi (výbor pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor).
Z uznesení výborov Národnej rady Slovenskej republiky uvedených pod bodom III tejto správy vyplývajú pozmeňujúce a doplňujúce návrhy uvedené pod bodom IV spoločnej správy. Gestorský výbor odporúčal o návrhoch výborov Národnej rady, ktoré sú uvedené v spoločnej správe, hlasovať takto: O bodoch spoločnej správy č. 1 až 7 hlasovať spoločne s návrhom gestorského výboru schváliť.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.
Spoločná správa výborov o prerokovaní vládneho návrhu zákona bola schválená uznesením gestorského výboru č. 244 z 19. októbra 2021. Týmto uznesením výbor zároveň poveril spoločného spravodajcu, mňa, aby na schôdzi Národnej rady pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona predkladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku.
Ďakujem, pán predsedajúci. Skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.11.2021 9:40 - 9:55 hod.

Tomáš Lehotský
Termín hlasovania dnes o jedenástej.
Skryt prepis
 

2.11.2021 9:25 - 9:40 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, dovoľte mi, prosím, ako určenému spravodajcovi výboru predniesť spoločnú správu výborov Národnej rady o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení zákon Národnej rady o cenách (tlač 626).
Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet ako gestorský výbor podáva Národnej rade túto spoločnú správu výborov Národnej rady o prerokovaní vyššie uvedeného zákona.
Národná rada uznesením č. 947 z 24. septembra 2021 pridelila vládny návrh zákona týmto výborom: výboru pre financie a rozpočet, ústavnoprávnemu výboru, výboru pre hospodárske záležitosti. Určila zároveň výbor pre financie a rozpočet ako gestorský výbor a lehotu na prerokovanie predmetného návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
K predmetnému návrhu zákona zaujali výbory toto stanovisko: Odporúčanie pre Národnú radu návrh schváliť s pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom (výbor pre financie a rozpočet), odporúčanie pre Národnú radu Slovenskej republiky návrh schváliť (ústavnoprávny výbor, výbor pre hospodárske záležitosti).
Z uznesenia výboru uvedeného pod bodom III tejto správy vyplýva pozmeňujúci a doplňujúci návrh uvedený pod bodom IV spoločnej správy.
Gestorský výbor odporúčal o návrhoch výboru, ktoré sú uvedené v spoločnej správe, hlasovať takto: o bode spoločnej správy č. 1 hlasovať s návrhom gestorského výboru schváliť. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade predmetný návrh zákona schváliť s pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom.
Spoločná správa výborov bola schválená uznesením gestorského výboru č. 242 z 19. októbra 2021. Týmto uznesením výbor zároveň poveril spoločného spravodajcu, mňa, aby na schôdzi Národnej rady pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona predkladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis