Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

16.6.2023 o 11:33 hod.

Ing.

Tomáš Lehotský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.6.2023 16:27 - 16:29 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
No, pardon, pardon, som si myslel, že aj Peťo je prihlásený s faktickou, áno, áno.
Musím povedať, že ja to naozaj považujem za šialené, to, že tie dva režimy sú si tak podobné, bohužiaľ, aj v počtoch obetí, aj v tom, ako riadili tú krajinu. Napriek tomu na Slovensku obrovská časť ľudí, obyvateľov nedokáže prekročiť ten tieň tej propagandy, ktorú zažívali počas komunistického režimu, a nie je schopná odsúdiť Sovietsky zväz a nie je schopná odsúdiť ani Rusko, pretože tak ako som spomínal, Rusko sa veľmi aktívne, nielen to, že teda je to právny nástupca Sovietskeho zväzu a neurobilo takmer nič pre odhaľovanie zločinov, ktoré Sovietsky zväz urobilo, ale Rusko sa v posledných rokoch veľmi aktívne k tomu odkazu Sovietskeho zväzu vracia. Vracia sa k myšlienke imperialisticky ovládnuť minimálne časť Európy vrátane našich krajín a ja naozaj nie úplne rozumiem tej nemalej časti slovenskej verejnosti, ktorá sa stále pozerá na Rusko alebo Sovietsky zväz s nejakým druhom nádeje alebo minimálne teda nejakej pozitívnej emócie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 20.6.2023 16:07 - 16:23 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Dovoľte teda, aby som nadviazal na to, čo hovoril kolega Osuský, Peter a prispel teda svojou troškou do debaty ohľadom tohto dôležitého uznesenia.
Sovietsky zväz v roku 1932 až 1933 vedomo, vedome a účelovo rozpútal na Ukrajine hladomor. Čo sa týka počtov, tak medzi rokmi 1931 až 1937 klesol počet obyvateľov Ukrajiny o 3 milióny. Treba však povedať, že roky 1935 až 1937 boli veľmi silné z pohľadu pôrodnosti, rodilo sa veľmi veľa detí, a napriek tomu ten pokles v tom období ´31 až ´37 zaznamenal až 3 milióny. To znamená, že 3 milióny mŕtvych zapríčinených hladomorom je, bohužiaľ, veľmi konzervatívny odhad. V skutočnosti tých mŕtvych bolo oveľa-oveľa viac. Tri milióny, to je väčšina obyvateľov Slovenska, aby sme si to vedeli predstaviť.
Možno ešte horšie je ale počúvať, prečo sa tak stalo. Pretože nešlo o prírodnú katastrofu, ktorú človek nedokáže nejakým spôsobom ovplyvniť, ale práve naopak. Hladomor bol výsledkom premyslenej a cieľavedomej snahy Sovietskeho zväzu, a teda Stalina, zlomiť odpor Ukrajincov. A to za každú cenu, aj za cenu genocídy.
V krátkosti možno, aké boli dôvody hladomoru. Dejiny Sovietskeho zväzu sú plné krvi a nezmyselných ideologických východísk. Jedným z nich bolo presvedčenie, že správanie ľudí, ich motivácia a potreby sa dajú naplánovať centralizovane z Moskvy. Preto keď sa súdruhovia – vrahovia – v Moskve rozhodli, že za pár rokov dobehnú Západ v priemyselnej výrobe, rozhodli sa, že peniaze na to získajú zoštátnením poľnohospodárstva na Ukrajine. Tá už v tom období, tak ako bolo spomenuté, patrila medzi sýpky Sovietskeho zväzu a obilie sa vyvážalo do mnohých krajín a v samotnom Sovietskom zväze zabezpečovala 60 % produkcie.
Takže čo sa dialo, keď ukrajinskí poľnohospodári kládli kolektivizácii, teda zoštátneniu poľnohospodárstva odpor? Začala sa ich programová likvidácia a medzi rokmi 1927 až 1930 bolo zničených 320-tisíc hospodárstiev. Vytvárali sa veľké jednotné roľnícke družstvá, tzv. kolchozy, ktoré však často nemali know-how na to, ako pestovať poľnohospodárske produkty, keďže existujúci poľnohospodári v nich nechceli pracovať alebo boli odvlečení na Sibír, alebo boli mŕtvi. Sovietsky zväz ďalej stanovil nízke výkupné hodnoty poľnohospodárskych produktov a nútil poľnohospodárov, poľnohospodárov za takéto ceny predávať. Desaťtisíce poľnohospodárov bolo deportovaných do iných častí Sovietskeho zväzu, najmä na Sibír, ich majetky boli skonfiškované, znárodnené, teda rozumej ukradnuté. Vytvárali sa tzv. čierne zoznamy, čo bol systém, čo bol systém izolácie dedín, ktoré neplnili plán. Celkovo bolo zaradených na zoznam okolo 735 okresov, dedín a kolchozov. Voči týmto boli uplatňované špeciálne opatrenia ako blokáda celých okresov, stráženie vojenskými jednotkami, zákaz vychádzania a likvidácia sabotérov. Štát zároveň násilím zaisťoval poľnohospodármi dopestované potraviny. V roku 1932 sa zaviedol systém pokút pre kolchozy, ktoré nestíhali ročný plán, a v obciach, ktoré boli na čiernom zozname, sa uskutočňovalo zabavovanie všetkého obilia, pekárenských výrobkov a dobytku. Ukrajinské poľnohospodárstvo bolo všetkými týmito krokmi zdecimované a do veľkej miery nefunkčné. Do toho prišla neúroda a na Ukrajine teda prepukol hladomor. Sklady potravín pri Azovskom mori boli však plné, keďže obilie dopestované na Ukrajine bolo poľnohospodárom konfiškované. Z týchto skladov sa obilie predávalo do celého sveta, aby mal Stalin na financovanie svojich nezmyselných plánov. Čo viac, Peter to už spomínal, Kremeľ zakázal vydávať toto obilie ukrajinskému ľudu napriek tomu, že ho dopestoval, napriek tomu, že Ukrajinci hladovali.
To boli v skratke procesné dôvody, no takým podstatným dôvodom na uskutočnenie tohto cieľa, cieľavedomého hladomoru na Ukrajine, bola aj cynická snaha potlačiť ukrajinské obyvateľstvo a ich národnú identitu. Tak ako dnešné vedenie Ruska prechováva k Ukrajincom nenávisť, tak ako ich dnešné vedenie Ruska systematicky vyvražďuje, či v tom lepšom prípade prevychováva takzvane, rovnaký postoj k Ukrajincom malo aj vedenie Sovietskeho zväzu. Ukrajinci boli príliš sebavedomí a odbojní. Veľmi zarputilo bojovali proti boľševikom, a tak ich boľševici chceli jednoducho vymazať. V čase, keď Ukrajinci nemali čo jesť, Sovieti úplne vedome zadržiavali úrodu v ukrajinských prístavoch. Úplne vedome zatvárali ukrajinské okresy a hranice, aby Ukrajinci nemohli cestovať do iných častí Sovietskeho zväzu, kde bola situácia podstatne lepšia. Len preto, aby zomierali na svojich poliach a aby Sovietsky zväz ukázal, že odporovať strane znamená smrť.
Je potrebné povedať, že Ukrajinci neboli jediným národom, voči ktorému Sovietsky zväz uplatňoval podobne kruté metódy. Presídľovanie, unášanie detí či vyvražďovanie zažili napríklad Kazaši, Bielorusi, obyvatelia severného Kaukazu alebo obyvatelia pobaltských republík. Je už len príznačné, že Sovietsky zväz informácie o tejto genocíde tajil. Tajil ich až do svojho zániku a je veľmi znepokojujúce, že rovnako v tajení informácií o tejto genocíde pokračuje aj Rusko ako právny nástupca Sovietskeho zväzu. Je to znepokojivé, ale, samozrejme, nič iné nečakáme. V čase hladomoru súdruhovia propagandisti v Sovietskom zväze išli tak ďaleko, že z hladomoru obviňovali ukrajinských roľníkov. Z obete sa tak stávali obžalovaní, stará dobrá taktika, ktorú Rusko používa aj dnes, pravda je lož a lož sa stáva pravdou.
Prečo je dôležité o tom hovoriť, prečo je dôležité prijímať takéto uznesenie? Najdôležitejšie je, samozrejme, to, že to dlhujeme tým miliónom Ukrajincov, ktorí stalinistický teror neprežili. Nevinné deti, ženy a muži zomreli len a len kvôli ambíciám a nenávistí pár ľudí v Kremli. Dlhujeme to aj ostatným obyvateľom Ukrajiny. Roky sa snažia o uznanie hladomoru za ruskú genocídu, aby upozornili na krutosti Sovietskeho zväzu. Medzinárodné spoločenstvo však doteraz nebolo schopné jednoznačne tento akt zverstva odsúdiť. Ale dlhom, dlhujeme to aj sami sebe. Veľká časť obyvateľstva Slovenska vyrastala v socialistickom Československu, čo má okrem iného za následok aj to, že veľmi veľa obyvateľov Slovenska má o Sovietskom zväze či Rusku skreslené informácie. Ide pritom o krajiny, ktoré si pre svoje správanie v mnohom nezaslúžia náš obdiv, práve naopak, a je potrebné si to pripomínať najmä dnes, keď skreslené vnímanie Ruska môže viesť k zlým rozhodnutiam. Takže dovoľte pár historických faktov, čo to bol Sovietsky zväz, čo to je súčasné Rusko.
Sovietsky zväz uzatvoril partnerstvo s nacistickým Nemeckom a spoločne si pri vypuknutí druhej svetovej vojny delili Európu až do momentu, kedy Hitler napadol Sovietsky zväz v roku 1941. Dva roky po vypuknutí druhej svetovej vojny. Dovtedy boli partnermi, ktorí plánovali podrobiť si celú Európu. Áno, Rusko napadlo Poľsko len 16 dní po Nemecku a spoločne si Poľsko rozdelili.
Sovietsky zväz okupoval Československo, státisíce vojakov pochodovalo po slovenských a českých mestách a zabíjali našich občanov. V roku 1968 Sovietsky zväz vojensky napadol našu krajinu a ďalších 20 rokov nás Sovietsky zväz okupoval. Československo v tomto období nebolo suverénnou krajinou, ovládal nás Sovietsky zväz. Kvôli Sovietskemu zväzu sme spadali do bloku krajín, ktoré vraždili svojich občanov, zakazovali im slobodne sa pohybovať, študovať, rozprávať. Absurdný ekonomický model urobil zo Slovenska zaostá... zaostávajúcu krajinu. Je pravda, že sa Sovietsky zväz podieľal na porážke nacistického Nemecka, ale to až potom, keď Hitler porušil dohodu medzi Ruskom a Nemeckom, že si Európu rozdelia. Dovtedy spoločne Európu okupovali, nacistické Nemecko pri ťažení Európou veselo tankovalo sovietsku ropu. Sovietsky zväz bol do roku 1941 spojencom, strategickým spojencom nacistického Nemecka.
Áno, je pravda, Rusko sa pričinilo o porážku nacistov, ale nikdy by sa tak nestalo, ak by západné krajiny Sovietsky zväz veľmi vytrvalo nepodporili ekonomicky a vojensky. Zopakujem vojensky, čo podľa mnohých aj súčasných poslancov nemali, predpokladám, robiť, pretože tým len predlžovali druhú svetovú vojnu. To je logika, ktorú dneska uplatňujú poslanci, mnohí poslanci aj mnohí ľudia na Slovensku v prípade agresívnej vojny na Ukrajine. To, že Sovietsky zväz bol nakoniec vynútene na strane spojencov, nemôže byť ospravedlnením za všetko zlo, čo táto krajina dovtedy a aj neskôr napáchala. Za oslobodenie je potrebné byť vďačný, ale je potrebné byť vďačný tým státisícom, miliónom vojakov Červenej armády, ktorí padli, určite nie vedúcim predstaviteľom Sovietskeho zväzu alebo Sovietskemu zväzu ako takému. Pre nich bolo totiž oslobodzovanie len spôsob, ako si podrobiť a zničiť krajiny strednej Európy. Stačí zájsť napríklad do varšavského múzea a pozrieť sa na to, ako Červená armáda stála pred bránami Varšavy a čakala, kým sa Nemci z Varšavy stiahnu sami a pri svojom ústupe zrovnajú mesto so zemou. Napriek apelu západných spojencov si Červená armáda počkala, kým bude Varšava úplne zničená. Sovietsky zväz totiž nepotreboval silné Poľsko, Sovietsky zväz potreboval aj slabé Poľsko. Preto nakoniec aj v roku 1941 Sovietsky zväz vyvraždil v Katyni 22-tisíc poľských dôstojníkov. Rovnako je potrebné hovoriť o tom, ako všade tam, kde vstúpila čižma takzvaných ruských osloboditeľov, priniesla so sebou štyridsaťročnú totalitu, vraždenie a úpadok.
Čo nás nedávna minulosť naučila o Rusku ako právnom nástupcovi Sovietskeho zväzu a krajine, ktorá sa veľmi hrdo hlási k odkazu Sovietskeho zväzu? Rusko je krajinou, ktorá v Európe postupne vojensky destabilizovala Moldavsko, Gruzínsko a nakoniec rozpútala brutálnu vojnu na Ukrajine. Rusko je krajinou, ktorá roky porušuje na vlastnom území ľudské práva, zatýka politických oponentov, vraždí vlastných občanov doma aj v zahraničí. Rusko je krajinou, ktorá považuje rozpad Sovietskeho zväzu za najväčšiu geopolitickú katastrofu 20. storočia a jeho čelní predstavitelia hovoria roky o tom, ako by mali vojensky ovládnuť pobaltské krajiny, Poľsko, ale aj našu krajinu, a to dávno predtým, ako v roku tisícdeväťsto... ako v roku 2022 napadli Ukrajinu, dávno predtým.
Rusko je krajinou, ktorá klame. Klame svojich občanov, klame celý svet. Rusko sa zaviazalo, že bude uznávať suverenitu Ukrajiny, keď sa vzdá jadrových zbraní. Oklamali Ukrajinu, oklamali nás. Rusko podvádzalo na viacerých olympijských hrách a iných športových súťažiach prostredníctvom štátom organizovaného dopingu, dopingového systému. Medvedev, bývalý prezident Ruska, tvrdí, že ruská okupácia Československa bola bratskou pomocou. Rusko sa snaží rehabilitovať masového vraha Stalina, ktorý v poslednom období zažíva veľký comeback v Rusku. Snažia sa opäť z neho vytvoriť rešpektovanú osobu, veľkého otca veľkého Ruska. Rusko sa v posledných rokoch vracia k odkazu Sovietskeho zväzu, len nedávno vyvesilo Rusko v Petrohrade vedľa seba zástavy Ruskej federácie, zástavy cárskeho Ruska a zástavy Sovietskeho zväzu. Neviem si predstaviť, čo by sa dialo, keby Nemecko takto vyvesilo súčasnú zástavu Nemecka a zástavu nacistického Nemecka.
Putin kedysi hovoril, že na Donbase nie sú ruskí vojaci, neskôr ich sám vyznamenal. Putin tvrdil, že Rusko vojensky nenapadne Ukrajinu, dnes sa Ukrajina bráni brutálnej vojenskej agresii. Rusko klamalo, klame a bude klamať. Je dôležité o tom vedieť a rátať s tým.
Hovoriť o ukrajinskom hladomori je ale dôležité aj kvôli Rusom samotným. Rusko a Rusi dnes, bohužiaľ, žijú v paralelnom vesmíre. Vládcovia z Kremľa dlhé desaťročia v obyvateľoch živia predstavu Ruska ako výnimočnej krajiny s výnimočným poslaním pre medzinárodné spoločenstvo. Aj v tomto klamú. Nebezpečne tým vytvárajú očakávania, ktoré režim nedokáže naplniť. Tie sú potom živnou pôdou pre šírenie klamstiev o tom, že celý Západ sa snaží Rusko zničiť, že Ukrajina sa snaží Rusko zničiť, že medzinárodný obchod sa snaží Rusko zničiť, doplňte si čokoľvek. Sú to všetko ničím nepodložené klamstvá, ktorými sú však obyčajní Rusi masírovaní každý deň.
Je pravda, že sa hovorí, že nie je možné dať rovnítko medzi štát a jeho obyvateľov, na druhej strane je pravda, že súčasný zločinecký ruský režim držia po moci, pri moci práve obyčajní Rusi, obyčajní Ukrajinci svojho puntita... svojho Putina Janukovyča zvrhli a zaplatili za to na Majdane aj svojimi životmi, čiže dá sa to. Chápem však, že je ťažké hodnotiť konanie ľudí žijúcich v totalitnom režime. Nám trvalo 40 rokov, kým sme sa zbavili komunistov. Preto aj dnes rozprávame v Národnej rade o tom, čo Sovietsky zväz spôsobil na Ukrajine. Ja nie som naivný, aby som si myslel, že túto diskusiu budú sledovať obyčajní Rusi, v každom prípade informácia o nej sa do Ruska určite dostane. Uznesenie a táto diskusia je preto dôležitým symbolom, že nám zlo páchané na tomto svete nie je ľahostajné. Solidarizujme sa s tými slabšími a ukazujme tým silnejším, že si pamätáme.
Dámy a páni, nezabúdajme na hrôzy, ktoré páchajú ľudia na tomto svete a nebojme sa ich pomenovať a urobme tak podporou tohto uznesenia. Týmto vás vyzývam, aby ste tak urobili.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 16.6.2023 11:33 - 11:33 hod.

Tomáš Lehotský
O tomto návrhu zákona sa bude hlasovať v utorok o jedenástej.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.6.2023 11:20 - 11:22 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
V súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada vo všeobecne rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od jeho prerokovania v prvom čítaní na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2023 11:00 - 11:02 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Nechcem zdržovať, len rýchla poznámka. Monika, nie som z Bratislavy, som z Popradu, tam aj žijem, a ja zase nemám rád také to obhliadanie sa do minulosti, ako všetko bolo dobré a všetci si pamätáme, ako sme chodili vonku hrať futbal na trávu atď. A ty si spomínala, že teda v Bratislave zanikajú tie športoviská, a teda ja len chcem povedať, aby sme sa neprepadli do toho pesimizmu nejakého, že ja zasa mám pocit, aj teda nielen pocit, ale aj to vidím, že športoviská v Poprade tie naopak sú na oveľa vyššej úrovni, také tie akože voľne dostupné, ako boli za mojich čias. Ja som basketbal napríklad hrával, a to som bol ešte veľmi rád, na nejakom asfaltovom ihrisku. Dneska je tam krásne ihrisko, pekne oplotené s mäkším povrchom, s výbornými košmi a takýchto ihrísk vzniklo v tom Poprade viacero. Čiže to je zasa nejaká moja skúsenosť a treba sa teda na to pozerať tak globálnejšie. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2023 16:02 - 16:04 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja teda nie som expert na životné prostredie ani na pôdohospodárstvo, a teda... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Na mikrofón hovorte.

Lehotský, Tomáš, poslanec NR SR
... počúvam len, počúvam na jedno ucho, ale, pán Karahuta, jedna taká zaujímavá vec z toho vášho príhovoru a ani to nie je akože proti vám, ani proti ničomu, len je to taký paradox pre mňa, že to, čo ste spomínali, ako jednu z výčitiek, bolo to, že vy vnímate konflikt záujmov medzi ŠOP-kou napríklad vzhľadom na to, že teda je to štátna inštitúcia a zároveň aj subjekt, ktorý podniká alebo pôsobí na tom trhu. Tak len chcem upozorniť, že toto nepovažujem úplne za argument, pretože to je situácia, ktorá je bežná v tejto krajine, aleže úplne bežná a ani som teda nepočul, že by SME RODINA mala niečo proti tomu, lebo keď si zoberiete zdravotníctvo napríklad, tak to je z vášho pohľadu tým pádom sektor, kde je permanentný konflikt záujmov, lebo štát je jednak regulátor vzhľadom na ministerstvo zdravotníctva a štát je subjekt, ktorý pôsobí na trhu cez nemocnice, cez poisťovňu, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, podniká na trhu, kde sú aj súkromní podnikatelia. Štát je aj kontrolórom, lebo je tam Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Štát je aj spracovateľom osobných údajov cez NCZI a tak ďalej.
A rovnako tak ako vy ste spomínali, že teda dostáva tá ŠOP-ka, alebo bude dostávať nejaké peniaze, tak detto, hej, že štát každý rok dotuje tieto štátne inštitúcie, tieto nemocnice, svoju Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. Čiže len poukazujem na taký akože paradox možno v tom, čo ste povedali, že toto je úplne že bežná situácia v tejto krajine.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.6.2023 12:24 - 12:26 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Tak budem dúfam, že Peťo aspoň počúva. A zaznela tam teda na začiatku tá otázka, prečo podporujeme teraz PVV, keď niektorí poslanci nepodporili PVV bývalej vlády a bývalých vlád. Pravdupovediac nerozumiem tejto logike, lebo teda, tak ako Maroš povedal, jedna poslankyňa z 20 poslancov SaS, súčasných, nepodporila, jedna z 20 nepodporila to PVV, čiže, Peťo, ja neviem ani že kam mieriš týmto, že kde je tá logika, že 19 podporili, teraz 20 podporia, že čo tá jedna poslankyňa. Nerozumiem, možno to vysvetlíš. V každom prípade ja ako človek, ktorý v prvom prípade podporil PVV bývalej vlády, bývalých vlád a aj teraz podporí PVV tejto súčasnej vlády, sa ťa pýtam, čo si tým chcel povedať, lebo nerozumiem, že z čoho ma obviňuješ napríklad, keď sa pýtaš na tú motiváciu. Dôležitejšie na tom všetkom však je to, že, že je veľmi nebezpečná tá tendencia hľadať za všetkým nejaké konšpiračné teórie. Neviem, asi mieriš na nejaký obchod, jednanie, neviem čo. Proste v čom je to iné ako keď Robert Fico hovorí o Sorosovi, keď hovorí o potencionálne zmanipulovaných voľbách, keď hovorí o zmanipulovaných vyšetrovaniach. V čom je to iné, preboha? On to začal, ale vy na to naskakujete a ja to považujem za veľmi nebezpečné, lebo vytvára to atmosféru, kedy nikto sa už nejde správať podľa svedomia, za všetkým je nejaká dohoda, nejaká konšpiračná teória. Teda otázka, že prečo podporíme? Tak preto, lebo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.6.2023 10:56 - 10:58 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Veronika, ty si začala tú rozpravu tým, že si kritizovala snahu tejto vlády o revíziu pomoci domácnostiam. Ja naopak vítam triezvy pohľad tejto novej vlády na to, že nie je možné donekonečna rozhadzovať peniaze tohto štátu, čiže nás občanov, na pomoc ľuďom, ktorí, samozrejme, pocítia a cítia určité následky krízy, ale nevyhnutne nepotrebujú pomoc od štátu. Hovorila si, že tá bývalá vláda investovala kopu energie a kopu úsilia do vytvorenia tej schémy pomoci. V prvom rade táto vláda, budúca vláda, teda predchádzajúca vláda, pardon, investovala kopu peňazí občanov tohto štátu do toho, aby sme častokrát aj nezmyselne pomáhali tým, ktorí si to, ktorí to nepotrebujú, príkladom som, samozrejme, aj ja, aj ty momentálne a množstvo iných ľudí. Ja sa veľmi bojím toho, že sa tu vytvára určitá kultúra odkázanosti Slovákov na, na to, že keď príde akákoľvek kríza, keď sa čokoľvek stane, tak príde dobrý deduško štát, ktorý všetko vyrieši, všetkým nám pomôže. Nie je to pravda, stačí sa pozrieť na tie verejné financie a kam s nimi smerujeme. To je krátkodobý pohľad verzus dlhodobý pohľad. Ty inými slovami hovoríš, že budúcnosť si prejeme teraz, len aby sme sa ukázali ako pekní a pomohli, pomohli aj ľuďom, ktorí to nepotrebujú. Jednoducho je kríza, je to tak, tomu rozumiem, ale realita je taká, že niektorí ľudia to proste budú musieť pocítiť, samozrejme.... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.6.2023 10:26 - 10:27 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Tak, pán Mazurek, vy ste pokračoval v prekrúcaní všetkého, čo sa dá. Spomínal ste teda, že táto vláda odignorovala 10 % obyvateľov, lebo teda to je nejaký počet voličov, ktorých si myslíte, že teda budete mať. Môj pohľad na vec je taký, že táto vláda nielen neodignorovala 10 % voličov, ale odignorovala rokovanie s vami, s hnutím REPUBLIKA, pán Mazurek, vy ste právoplatne odsúdený z verejných rasistických útokov na Rómov. Pán Ďurica od súdu dostal pre všetkých nás povolenie nazývať ho neonacistom, je to bývalý frontman, alebo neviem, či súčasný frontman neonacistickej kapely Biely odpor, ktorá v textoch odkazuje na neonacistické symboly a rasizmus. Odignorovala rokovanie s pánom Sujom, ktorý bol trestne stíhaný za vydieranie a odsúdený za ťažké ublíženie na zdraví. Čiže treba to pomenovať, pán Mazurek, pravdivo a jasne, že táto vláda, nemyslím si, a treba sa ich to spýtať, ale neodignorovala 10 % ľudí, odignorovala hnutie REPUBLIKA, ktoré je plné rôznych extrémistov, právoplatne odsúdených ľudí. Je vlastne otázka, a to teda môžte tiež odpovedať, že či tam je vôbec možné s niekým rokovať, kto nemá takúto minulosť. To by mala byť potom ponuka od vás voči tejto vláde. Je možné, že potom sa s takými ľuďmi budú chcieť stretnúť, ale nie som si úplne istý, či tam máte ľudí, ktorí spĺňajú nejaké základné morálne predpoklady.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.6.2023 18:47 - 18:49 hod.

Tomáš Lehotský Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pán Blaha, pre prekrúcačov histórie, akým ste vy a vám podobní zo strany SMER a iných, je to zrejme neustále potrebné opakovať. Ale teda najväčším bezpečnostným rizikom pre túto krajinu nie je to, že podporujeme Ukrajinu humanitárne aj vojensky, ako ste hovorili vy, ale najväčším bezpečnostným rizikom pre túto krajinu je pokľaknúť pred brutálnou silou teroristického štátu, akým Rusko je dneska. A to presne robíte vy tým, že hovoríte o falošnom mieri, tým, že vyzývate k tomu, aby Ukrajina prestala vlastne bojovať a uspokojila sa s tým, že si silnejší štát uchmatne časť toho slabšieho. Ak Rusko nebude zastavené a v tejto chvíli to, bohužiaľ, vyzerá tak, že bude musieť byť zastavené vojensky, tak sa nezastaví na Ukrajine, bude pokračovať do Pobaltia, bude pokračovať na Slovensko, do Poľska, stačí len počúvať to, čo ruskí politici hovoria, pán Blaha, oni hovoria presne toto.
A dôvodom, prečo teda je potrebné Ukrajine pomáhať aj vojensky, nie je to, že Slovensko chce zabíjať ruských vojakov, že Poľsko chce zabíjať ruských vojakov, ale to, že Rusko sa rozhodlo zabíjať ukrajinských vojakov, že sa rozhodlo zabíjať ukrajinských civilistov, ničiť civilnú infraštruktúru a podobne. A Ukrajinci teda dneska bojujú za svoju slobodu a bojujú aj za vašu slobodu, pán Blaha, tak ako za vašu slobodu bojovali aj naši starí rodičia v Slovenskom národnom povstaní, tou vašou logikou by vlastne v tom povstaní nemali bojovať, mali sa vzdať nacistickému Nemecku, pokľaknúť pred ním. Taký ste vy vlastenec, pán... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis