Vážený pán predsedajúci, vážení členovia vlády, vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi začať rozpravu k programovému vyhláseniu vlády s tým, že by som chcela veľmi oceniť pokračovanie v proeurópskej domácej a zahraničnej politike.
Práve v tomto čase, keď čelíme veľkým bezpečnostným hrozbám, keď máme za našimi hranicami vojnu na Ukrajine... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Pčolinský, Peter, podpredseda NR...
Vážený pán predsedajúci, vážení členovia vlády, vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi začať rozpravu k programovému vyhláseniu vlády s tým, že by som chcela veľmi oceniť pokračovanie v proeurópskej domácej a zahraničnej politike.
Práve v tomto čase, keď čelíme veľkým bezpečnostným hrozbám, keď máme za našimi hranicami vojnu na Ukrajine... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, skúste ten mikrofón si dať bližšie, lebo vôbec pri tých reproduktoroch vás nepočuť, alebo hovorte bližšie k mikrofónom.
Remišová, Veronika, poslankyňa NR SR
Práve v týchto... Lepšie to je?
Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Je to trošku lepšie, no.
Remišová, Veronika, poslankyňa NR SR
Práve v týchto zložitých časoch, keď čelíme veľkým bezpečnostným hrozbám, za našimi hranicami máme vojnu u suseda, kde to nie je o Ukrajine, ale v prvom rade je to o nás, o Európe, o našich európskych hodnotách, tak mimoriadne oceňujem, že táto vláda pokračuje v domácej prozápadnej a proeurópskej zahraničnej politike. Jednotný postup v tejto ťažkej dobe pokladám za veľmi dôležitú vec.
S čím nesúhlasím v programovom vyhlásení vlády je revízia systému pomoci s cenami energií pre domácnosti, kde v programovom vyhlásení sa píše, že v súčasnosti uplatňovaný spôsob ochrany rozpočtov domácností pred dôsledkami energetickej krízy je pre štát veľmi nákladný a dlhodobo neudržateľný a prehodnotia tento spôsob s cieľom adresnejšej kompenzácie nárastu cien, čo v praxi znamená to, že adresná pomoc, pokiaľ ide o ceny energií, znamená to, že tisíckam domácností energie jednoducho zdražejú. Predchádzajúce vlády si dali obrovskú námahu a investovali veľké množstvo úsilia do, do zastabilizovania cien energií, do vyrokovania memoranda so Slovenskými elektrárňami, kde máme zastropované ceny elektriny až do roku 2027 a máme jedny z najlacnejších cien energií v celej Európskej únii. Hovoriť, že teraz v čase dvojcifernej inflácie tieto ceny vláda prehodnotí, znamená, ešte raz, že tisícom domácností jednoducho energie zdražejú.
Ja som za adresnosť aj opatrenia, ktoré sme robili v eurofondoch, keď sme zavádzali, napríklad digitálny príspevok sme robili adresne, čo bolo veľmi byrokraticky náročné a veľkú časť toho procesu strávite overovaním. Ale urobiť energetickú pomoc tak, pokiaľ ju teda nechcete dať vybraným kategóriám ľudí, ako sú, ktoré sú ľahko identifikovateľné, napríklad poberatelia dávok v hmotnej núdzi alebo siroty, alebo veľmi úzko špecifikované skupiny ľudí, ktoré máme zachytené v štatistikách Sociálnej poisťovne, tak jednoducho veľká časť, veľká časť, veľkej časti obyvateľstva energie zdražejú.
Keby, myslím si, že v súčasnosti už aj stredná trieda, nižšia stredná trieda pociťuje dôsledky inflácie, pociťuje dôsledky zvyšovania cien. Nie sú to len nízkopríjmové domácnosti a zastabilizovanie cien energií bol jeden veľmi účinný nástroj, ako bojovať práve proti inflácii a pomáhať rozpočtom, rozpočtom ľudí. A áno, keby sa to dalo spraviť tak, že odrežeme to jedno percento najbohatších ľudí z pomoci, určite by to aj predchádzajúce vlády spravili, ale bolo by to byrokratické peklo. Pokúšalo sa o to aj Nemecká republika, ale jednoducho Slovensko nezbiera štatistiky o príjmoch domácností, je to problém, nezbiera štatistiky o tom, akú veľkú časť z príjmu domácností tvoria energie. To znamená, že ľudia by museli vydokladovať, aký majú príjem domácností, museli by poslať faktúry za energie a na základe toho by sa mal stanoviť nejaký férový mechanizmus. Keď to skúšalo urobiť Nemecko, tak sa rozhodli, že trvalo by im to dva roky a v zásade to nemá význam. Čiže s týmto opatrením zvyšovanie cien energií pre ľudí zásadne nesúhlasím.
Dovoľte mi vyjadriť sa k druhému bodu, ktorý je, ktorý sa týka nejakých strategických dokumentov, ktoré si dala za cieľ vypracovať táto vláda. Tu len jedna poznámka. Aj keď vláda má časovo obmedzený mandát, tak vláda nie je analytický inštitút. Vláda nie je ani ´think tank´. Máme tu reformu verejnej správy a vypracovanie nejakého návrhu reformy verejnej správy. Ja som sa o tom rozprávala aj s pánom premiérom. Nie je problém napísať stratégie alebo reformy verejnej správy. Takých popísaných stratégií už boli, boli, haldy papiera sa popísali. Problém, a ten najväčší problém, je reformu politicky presadiť. To znamená, dohodnúť konsenzus so všetkými zainteresovanými stranami, so ZMOS-om, s úniou miest, so všetkými aktérmi a reformu presadiť. A na tomto zlyhalo, a však povedzme si to úprimne, 20 rokov sa reforma verejnej správy nerealizovala, ale nie preto, že by nebola na papieri. Na papieri bolo veľmi veľa reforiem verejnej správy, ale zlyhalo to, pretože nebola na to, nebola na to, politická vôľa by možno bola, ale nebol politický konsenzus, aby sa podarilo takúto reformu presadiť.
A ešte podotýkam, že pri reforme verejnej správy neexistuje jeden ten správny, jediný odborný pohľad, ktorý je správny. Na reformu verejnej správy je mnoho relevantných odborných pohľadov a alternatív a je na danej vláde, aby si vybrala ten, ktorý dokáže a má politickú silu aj presadiť. A toto, toto sa týka aj viacerých oblastí, čiže nie je, nie, nemyslím si, že výzvou vlády by malo byť písať teraz stratégie alebo nejaké, pripravovať nejaké papiere, ktoré nová vláda, nech už bude akákoľvek, zrejme dá do šuflíka, pretože bude mať na to svoj vlastný pohľad, ale je riešiť v tom časovom horizonte, ktorý táto vláda má, riešiť tie pálčivé problémy, ktoré ľudí trápia.
Budem teraz hovoriť o, tretím takým bodom, ktorý by som chcela pomenovať, je, v niektorých oblastiach táto vláda do programového vyhlásenia vlády si dala veci, ktoré fungujú už roky. Hovorí o tom, že ich bude zavádzať, ale tieto opatrenia fungujú roky, budem aj konkrétna.
Pokiaľ ide o oblasti z portfólia eurofondov, tak v programovom, v programovom vyhlásení vlády sa píše, že pripraví podmienky pre zjednodušenie procesu vrátane odstraňovania zbytočne prísnych podmienok pre žiadateľov a revízie právneho rámca. Opäť veľmi nekonkrétne vyjadrenie. Ja by som bola rada, keby do programového vyhlásenia vlády, ktoré je na tri mesiace, napísali jedinú konkrétnu vec, pretože v oblasti eurofondov sme mali na to rok a pol pracovnú skupinu. Táto pracovná skupina prišla nie s tým, že bla-bla, budeme odstraňovať byrokraciu. Prišla s konkrétnymi návrhmi odstraňovania byrokracie, ktoré sme aj zaviedli. Z nich by som prečítala niektoré.
Napríklad stavebné povolenia. Stavebné povolenia 20 rokov bolo potrebné dokladať už pri prihlasovaní sa do výzvy. To znamená, že starostovia, primátori si dávali obrovskú námahu s tým, aby získali stavebné povolenia, nakoniec ich projekt nebol schválený a stavebné povolenia hodili do koša. My sme zaviedli to, že stavebné povolenia sa dokladujú až vtedy, keď projekt bude vybratý, reálne vybratý, vtedy stačí doložiť stavebné povolenie. Zjednodušili sme pravidlá pri vysporiadaní pozemkov, zaviedli sme jednotný register odborných hodnotiteľov, znížili sme počty povinných kontrol, aby vám bolo jasné, povinné kontroly sa robili na celej vzorke projektov, to znamená 10-tisíc projektov sa kontrolovalo. Zaviedli sme vzorkové kontroly, zaviedli sme prehľadnosť, jednotnú metodiku, zaviedli sme jeden orgán na kontrolu verejného obstarávania, hoci predtým to kontrolovali tri rozličné orgány, jeden povedal áno, druhý nie, tretí povedal neviem, takže jeden úrad pre verejné obstarávanie, ktorý je certifikovaný Európskou komisiou, a to by malo zlepšiť právnu istotu. Čiže ak nová vláda píše, že chce odstraňovať byrokraciu, tak treba, aby napísala aspoň jednu konkrétnu vec, ktorú chce odstrániť, pretože hovorím, po konzultácii a takom participatívnom dialógu v pracovnej skupine sme odstránili desiatky takýchto, takýchto byrokratických vecí, ktoré tu 20 rokov pretrvávali.
Druhá, druhá dôležitá vec, ešte sa vrátim k energetickej kríze. Aj preto si myslím, že nová vláda píše, že energetická pomoc je mimoriadne náročná pre rozpočet, rozpočet verejnej správy, v skutočnosti energetickú pomoc je možné, pre domácnosti špeciálne, lebo hovoríme o domácnostiach, je možné preplatiť si ju z eurofondov. Je to vďaka tomu, že sme vyrokovali na európskej úrovni zmenu legislatívy SAFE-CARE a nebolo to ľahké. To bola slovenská iniciatíva, my sme oslovili jednotlivé krajiny, vyrokovali sme zmenu európskej legislatívy a vďaka tomu si môžme práve pomoc domácnosti preplatiť z eurofondov. A preto zvyšovať teraz cenu energií pre domácnosti, keď si môžme tie náklady 1,4 miliardy preplatiť z eurofondov, pokladám za veľmi necitlivé a veľmi nezodpovedné voči občanom Slovenskej republiky. V skutočnosti teraz treba, ministerstvo hospodárstva by malo urobiť schémy tak, aby tieto peniaze refundovalo a 1,4 miliardy eur sa môže vrátiť do rozpočtu Slovenskej republiky.
Pokiaľ ide o, pokiaľ ide o oblasť informatizácie, opäť, vláda v programovom vyhlásení uvádza, že zavedie veci, ktoré, ktoré roky fungujú, a pri niektorých to ani neboli predchádzajúce vlády Igora Matoviča alebo Eduarda Hegera, ktoré to zaviedli, ale jednoducho to fungovalo, tie procesy fungovali. Preto ma prekvapuje, že tu vidím veci, zavedieme, urobíme, spravíme, ktoré jednoducho fungujú. Poviem napríklad jednu z nich. Výdavky na informatizáciu prejdú hodnotením v procese prípravy rozpočtu verejnej správy a budú navrhnuté opatrenia pre lepšie využitie zdrojov. Ale toto je štandardný proces každý rok pri zostavovaní rozpočtu verejnej správy, kedy práve ministerstvo hodnotí výdavky všetkých ostatných rezortov a tie-ktoré výdavky, je tam zbytočná vata, tak tie sa jednoducho škrtnú. Už v ´20, ´21, ´22 sme ušetrili milióny eur práve na tejto revízii rozpočtov jednotlivých IT projektov. Každý jeden rok. Tak ako prechádzajú všetky výdavky nad milión eur, tuto sú to všetky projekty, prechádzajú ÚHP, tak IT projekty štandardným spôsobom prechádzajú hodnotením. A každý rok sme osekali zbytočné, zbytočné výdavky a zbytočnú vatu, najviditeľnejšie to bolo, samozrejme, po vláde HLAS-u, kde na projektoch len na revízii takýchto výdavkov pri príprave rozpočtu sme ušetrili štátu 16 miliónov eur, čiže je to štandardný proces a bude to teda, buď to písal niekto, kto nie je zorientovaný v danom procese alebo v danom rezorte, v danej oblasti, alebo je to teda vedomé zavádzanie ľudí, čo dúfam, čo dúfam nie.
Takisto čo sa týka, čo sa týka informatizácie, vláda hovorí, že pripraví hodnotenie informaticko-technologických projektov z programového obdobia 2014 – 2020. Toto hodnotenie sme robili v roku 2020, kedy to malo význam. To znamená, že všetky projekty informatizácie prešli hodnotením, tak aby boli ponechané len tie, ktoré mali zmysel. Teraz je šesť mesiacov do konca programového obdobia, čiže teraz hodiť atómovú bombu do celého systému znamená, že sa nezrealizuje ani to, čo je úplne pripravené a je, malo by sa zrealizovať do decembra 2023. Čiže to pokladám vyslovene za kontraproduktívnu vec.
Len aby ste vedeli si predstaviť, čo sme napríklad zrušili. Tak napríklad sme zrušili projekt integrovaných obslužných miest, ktorý nastavoval pán Kažimír, a projekty v IT sa robili takým spôsobom, že sa presadila do zákona malá veta, jednoduchá veta, ktorá ale znamenala 20-miliónový projekt. Poviem aj príklad. V zákone bolo napísané, že pošty môžu poskytovať služby integrovaných obslužných miest, to znamená, že prídete, spravíte si zaručenú konverziu, dokument, ktorý potrebujete na oficiálne účely na pošte. A pán Kažimír si vymyslel, vtedy bol aj na ministerstve pán Pellegrini, to bola tá éra krabíc od šampanského, že prečo tieto integrované obslužné miesta nerobiť aj na matrikách. Takže zmenil sa zákon a do zákona sa zaviedla jednoduchá vec, už to nebolo, že môže, ale bolo, matriky musia, vykonávajú funkciu integrovaných obslužných miest. Štatistika, na poštách sa vybavilo 360-tisíc žiadostí za rok, na matrikách 3-tisíc, projekt stál 20 miliónov eur a za každý jeden papier, ktorý si občan prišiel vyzdvihnúť na matriku, papier spojí 1 cent, občan zaplatil 2,50 a dodávateľovi išlo 3-tisíc eur. A napríklad tento projekt sme zrušili. Čiže takéto nezmysly a museli sme to zrušiť v zákone, pretože to bola tá perfídna časť informatizácie, že veci sa dávali priamo do zákonov a potom už len pri zostavovaní rozpočtu sa hovorilo, prepáčte, je to zákonná legislatívna požiadavka, musíte nám na to dať peniaze, 20-miliónový projekt bol vo vrecku. A ani sa nemusíte pýtať, kto asi z toho projektu profitoval, respektíve ktoré firmy tento projekt robili a s kým boli tieto firmy previazané. Čiže áno, takéto projekty sme zrušili a pristupovali sme k tomu veľmi, veľmi poctivo.
Ďalej v oblasti informatizácie sa píše, nastavíme jednotný model správy hodnotenia nad projektami v oblasti IT, ktorý bude rovnaký pre všetky projekty bez ohľadu na zdroj financovania. My ten model, nastavený je, v súčasnosti sa hodnotia všetky projekty IT bez ohľadu na zdroj financovania, čiže naozaj programové vyhlásenie by mal písať niekto, kto sa orientuje v oblasti štátneho IT. Hodnotí sa projekt IT, či sa robí z peňazí štátnych alebo či sa robí z eurofondov, alebo či sa robí v súčasnosti z plánu obnovy.
Zoznam pripravovaných projektov bude verejný, je verejný, čo zlepší transparentnosť, zlepšili sme ju, umožní lepšiu informovanosť a spätnú väzbu od odbornej verejnosti a celkovo zvýši kvalitu. Takže v každom projekte existuje riadiaci výbor, kde je zastúpená odborná verejnosť, tento systém funguje roky a odborná verejnosť dáva spätnú väzbu na každý jeden projekt. Čiže netreba nič nastavovať, treba pokračovať.
Zjednodušenie, sprehľadnenie elektronických služieb štátu, životné situácie, bola, my sme kompletne spravili, pripravili životnú situáciu narodenie dieťaťa, je nastavených ďalšie štyri životné situácie, ktoré by mali byť do konca tohto roku, nevidím tu zmienku alebo záväzok, že sa zrealizujú, bolo by dobré, keby v programovom vyhlásení boli veľmi konkrétne kroky.
Čo sa týka informatizácie, je tam jedna konkrétna vec, a tá konkrétna vec je vybudovanie alebo áno, platformy alebo portálu eVisitor. To je v zásade jediná konkrétna vec, ktorú, ktorú v oblasti informatizácie, ktorá tam je, má to byť portál, ktorý priškrtí trochu poskytovateľov ubytovania v cestovnom ruchu a prinúti ich, zlepší, zlepší platenie daní. Alebo priškrtí, zlepší platenie daní. No, je to projekt, ktorý je okopírovaný z Chorvátska vrátane názvu, ale v Chorvátsku majú úplne odlišnú situáciu. Tam majú 90 miliónov prenocovaní, my máme 15 miliónov prenocovaní, v Chorvátsku väčšina ubytovaní je na súkromí, u nás na Slovensku to nie je ten prípad, čiže povedať si, že z oblasti informatizácie spravím portál eVisitor, aby som evidoval poskytovateľov ubytovania v cestovnom ruchu, zdá sa mi to málo a myslím si, že cestovný ruch, idú prázdniny, ide leto, idú dovolenky, má iné problémy ako portál pre poskytovateľov, poskytovateľov ubytovacích služieb, ktorých by sme mali viac stimulovať. Čiže toto je asi taká desiata priorita, keď budeme mať infraštruktúru, obnovu historických kultúrnych pamiatok a tak ďalej. Mimochodom peniaze na to v eurofondoch vyčlenené máme, je to vôbec prvýkrát, čo sme vyčlenili v eurofondoch, historicky, peniaze na obnovu národných kultúrnych pamiatok. Nikdy doteraz z eurofondov sa národné kultúrne pamiatky neobnovovali, lebo sa to nevyrokovalo, lebo sa podporoval kreatívny priemysel, kde niektoré projekty sa teraz museli rušiť.
Posledná vec, ktorá ma mrzí pri programovom vyhlásení vlády, je, je očista Slovenska od, očista Slovenska, právny štát, ktorý je na poslednom mieste v programovom vyhlásení vlády, na posledných stránkach. Na porovnanie v programovom, v našich programových vyhláseniach bola táto priorita na prvom mieste. Na jedných z prvých strán. A ak niečo dlžíme, keď hovoríme o pamiatke Jána a Martiny, ak niečo im dlžíme, tak je to, aby táto priorita figurovala aspoň v tých slušných vládach vždy na začiatku programových vyhlásení.
Ďakujem veľmi pekne. Myslím si, že na dobré a užitočné návrhy zákonov podporu v parlamente určite nájdete a ja verím, že tie dobré veci, ktoré sú tam, sa zrealizujú.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis