Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

28.6.2023 o 12:25 hod.

Mgr. art. M.A., ArtD.

Veronika Remišová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 28.6.2023 12:49 - 12:49 hod.

Veronika Remišová
Poprosím opraviť hlasovanie 280, hlasovanie ma vykázalo, ako... že som nehlasovala. Poprosím, za, ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 28.6.2023 12:25 - 12:25 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Ďakujem. To bola len oprava hlasovania, čiže... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
No, ale to nemyslíte vážne, to sa robí na konci.

Remišová, Veronika, poslankyňa NR SR
No, čiže poprosím, na záver.

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
To nemyslíte vážne, to sa robí na konci. (Reakcia z pléna. „To sa robí po hlasovaniach.“)

Remišová, Veronika.
No tak, prosím vás, vypnite ma z rozpravy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2023 12:43 - 12:45 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Ďakujem, ďakujem veľmi pekne kolegom za konštruktívne pripomienky, možno len na tú poslednú odpoviem, lebo pamätám si jako tam, ja to nazvem že „dohoda vznikala", samozrejme, že ministerstvo financií, a ja vôbec mu to nezazlievam, úloha ministerstva financií je strážiť verejné financie, čiže ministerstvo financií povedalo, že ani za svet a všetci ostatní zainteresovaní aktéri bojovali za to, aby tá RTVS dostala viac. No nakoniec vládou prešiel návrh, ktorý, a myslím si, že to bolo korektné voči ministerstvu financií, ktorý sa ustálil teda na tom 0,15 %, ale ak sa v parlamente nájde zhoda, že sa, a zase 40 mil. na vlastnú tvorbu, myslím si, že to nie je taká, taká horibilná suma, ak sa nájde v parlamente konsenzus na to, aby, aby bol navýšený rozpočet verejnoprávnej televízie, myslím si, že to bude pozitívna vec. A ešte raz, momentálne, však viete veľmi dobre, a nechcem sem pliesť politiku, ale mať nezávislé verejnoprávne médium je niečo, čo by sme mali budovať, čo by sme mali podporovať, na čom by sme mali stavať a v tom dnešnom takom, a strážiť to, a v tom dnešnom takom mediálnom svete vidíte, že jedna finančná skupina dáva do schránok zadarmo noviny každý druhý týždeň, iný, Flašík financuje eREPORT a tak ďalej, by som mohla pokračovať o mediálnom prostredí. Čiže ak toto je cena za to, že tu bude jedno nezávislé verejnoprávne médium, samozrejme s kontrolou, aby sa nestalo, že riaditeľovi platí štúdium nejaký podnikateľ, ktorý dostáva zákazky, tak si myslím, že to neni vysoká cena za tú nezávislosť, verejnoprávnosť a kvalitu.
Ďakujem vám veľmi pekne, kolegovia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.6.2023 12:29 - 12:38 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi začať tento krátky vstup k verejnoprávnej televízii s koncesionárskymi poplatkami. Myslím si, že bolo veľmi nešťastné, že sa zrušili koncesionárske poplatky a pristúpili sme k tomu len preto, že celá koalícia bola vydieraná tým, že nezahlasuje za, strana SaS, za návrh štátneho rozpočtu, to znamená, že celá pomoc ľuďom, kompenzácie za energie, kompenzácie za, za, inflačná pomoc by sa nemohla jednoducho vyplatiť, lebo by sme boli v rozpočtovom provizóriu.
Teraz sa vrátim do Veľkej Británie. Veľká Británie, žiadna krajina, kde sú koncesionárske poplatky, nie je tejto diskusie ušetrená. Počas energetickej inflačnej krízy táto diskusia prebiehala vo Veľkej Británii, ale prebiehala so všetkými zainteresovanými aktérmi, trvala rok a viac a na konci tejto diskusie sa dohodlo, že koncesionárske poplatky sa nebudú rušiť, lebo sú na ne hrdí ako na záruku verejnoprávnosti, ale koncesionárske poplatky sa zmrazia na určité, presne definované obdobie. No a zrušiť koncesionárske poplatky napriek tomu teda, že strana SaS o tom robila referendum, dobre, zrušiť to z večera do rána som pokladala za mimoriadne nešťastné. Zároveň teraz v súčasnej situácii vidíme, že RTVS ohlásila, že si bude musieť brať kontokorentný úver, pretože nemá preklenuté nejaké obdobie financovania, to znamená, že ani nevie, z čoho bude platiť platy redaktorov, výrobu a tak ďalej, čiže bude si musieť zobrať úver, bude musieť notifikovať zmenu financovania Európskej komisii a toto, jednoduchá akože vec, zrušenie koncesionárskych poplatkov, spôsobí úplný chaos a spôsobilo úplný chaos vo financovaní verejnoprávnej televízie.
Teraz čo sa týka verejnoprávnej televízie. Verejnoprávna televízia, každý normálny štát si verejnoprávnu televíziu chráni ako oko v hlave, pretože je to záruka toho, že informácie budú objektívne, že bude nezávislé spravodajstvo, vie garantovať nejaké penzum vlastnej tvorby, čo je mimoriadne cenná vec v súčasnom globalizovanom svete. Vlastná tvorba. Všetci si určite pamätáme rozhlasové hry. Mnohí z nás vyrástli na zlatom fonde rozhlasových hier, ktoré, v ktorých sme boli Slovenská republika absolútna špička. Mnohí si pamätáme fantastickú dramatizáciu Pána prsteňov, rozhlasová dramatizácia Pána prsteňov je jedna podľa mňa z najlepších, svetový unikát, kde účinkujú mnohí už nebohí špičkoví herci. Všetci si pamätáme rozprávky, na ktorých sme vyrástli my, na ktorých vyrastali naše deti, a na to všetko ale je potrebné, aby RTVS mala zabezpečené nie peniaze na to, aby žili, živorili, ale potrebujú peniaze na to, aby mohli rozvíjať profesie, ktoré sú veľmi špecifické v RTVS a aby mohli rozvíjať vlastnú tvorbu založenú na našich vlastných národných hodnotách.
Keď sa tu všetci rozčuľujeme na tom, ako k nám prenikajú rôzne neblahé vplyvy z kultúr, ktoré sú nám cudzie, alebo nárast agresie zahraničných filmov, tak práve vlastná tvorba je receptom na to, ako si udržať nejakú takú súdržnosť, nejaké také vlastné kultúrne povedomie. A ešte si dovolím spomenúť to, že naši animátori, máme úžasnú tradíciu v animovaných filmoch, a sú jedny z najlepších, vyhrávali európske medzinárodné súťaže v animovaných filmoch. A tie profesie, ktoré v RTVS sú, tie sa nedajú vybudovať zo dňa na deň. Zvukári, zvukové štúdiá, to sú jednoducho profesie, ktoré ak sa v nich nepokračuje, tak tie profesie jednoducho zaniknú, nemajú svojich nasledovníkov, nemajú sa ako vyvíjať. Máme fantastické zvukové štúdiá, mali sme fantastických zvukových režisérov a dramaturgov. No, čiže to je vlastná tvorba.
Práve preto mi veľmi záleží, prednesiem teda pozmeňujúci návrh k zvýšeniu, navýšeniu rozpočtu napriek tomu, čo hovoril kolega Čekovský, ja som presvedčená o tom, že práve na rozvoj vlastnej tvorby ten rozpočet RTVS by mal byť zvýšený. 0,15 je absolútne katastrofálne percento, 0,17 je tak len tak-tak a 0,19 je tam nejaký vankúš na rozvoj. 0,19 znamená oproti 0,17 % HDP nejakých 20-22 miliónov navyše pre RTVS. A len aby ste vedeli, ako, v akých podmienkach pracujú zamestnanci v RTVS, tak regionálny redaktor má plat niekde na úrovni 700-800 eur a zvukári, redaktori ledva dokážu uživiť svoje rodiny. Ako chcete, aby verejnoprávna, ako chceme, my ako národ, Slovensko, aby verejnoprávna televízia konkurovala súkromným televíziám, ktoré majú neobmedzené rozpočty, samozrejme, tomu zodpovedá aj produkcia, ktorú, ktorú tieto televízie robia, ale pripomínam, že ony nemajú v poslaní robiť výchovno-vzdelávací obsah. A nemôžeme im to zazlievať, ich poslaním je jednoducho robiť zisk. Ale verejnoprávna televízia v tom je unikátna, má v prvom rade vychovávať a vzdelávať. A na to potrebuje aj svoj rozpočet, na to potrebuje byť aj nezávislá.
Keď ešte sa vrátim k nezávislosti, tak sme tu počuli napríklad, myslím, že pán Danko bol v relácii, v jednej z diskusných nedeľných relácií, kde doslova povedal, že televíziu treba zoštátniť, všetci, ktorí, poviem, neposlúchajú alebo šíria podľa neho teda dezinformácie, bludy, v normálnom jazyku objektívne spravodajstvo, tak tí majú byť vyhodení a prvé, čo urobí, je teda, že vyhodí všetkých týchto ľudí a televíziu zoštátni. Čiže toto máme plán jednej zo strán, ktoré sa uchádzajú o dôveru voliča, že toto bude postup pri verejnoprávnej televízii, keď sa dostane SNS k moci. A my sme to už skúsili, všetci si pamätáme na časy, keď Kapusta šíril v slovenskej televízii, vo verejnoprávnom, vo verejnoprávnych médiách tie najhoršie dezinformácie a najhoršie hoaxy a nikdy viac to nechceme zažiť vo verejnoprávnej televízii, a preto ako, poviem, ako klenot by sme si mali tú verejnoprávnosť chrániť a nikdy nebude televízia tak dobrá, ako keď si dávame métu, že ako Česká republika, keď nebude mať peniaze na rozvoj.
A, samozrejme, súhlasím aj s kolegom Čekovským, áno, keď sú peniaze, treba aj kontrolu. Treba kontrolovať na čo sa peniaze využívajú a nemôže sa stať, že pán riaditeľ verejnoprávnej televízie zrazu účty jeho detí na luxusných zahraničných školách platí nejaká firma, ktorá zhodou okolností dostáva zákazky z verejnoprávnej televízie. No tak toto je teda svetový unikát. Myslím si, že aby riaditeľovi verejnoprávnej televízie, bývalému riaditeľovi, pretože nevie si vyklikať účet a nájsť účet, tak vraj mu to platí teraz firma, ktorá dostáva zákazky. Ja som to ešte nepočula.
No práve z toho dôvodu navrhujeme teda zvýšiť financovanie verejnoprávnej televízie, verejnoprávnej televízie, čiže ale zopakujem tri vec, nezávislosť, kvalita a vlastná tvorba. Toto sú tri ciele, ktoré týmto sledujeme.
Dovoľte mi prečítať pozmeňovací návrh k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 532/2010 o Rozhlase a televízii Slovenska.
1. V čl. I bod 22 § 21 ods. 2 sa slová „0,15 %" nahrádzajú slovami „0,19 %".
Odôvodnenie: Navrhuje sa, aby sa nárokovateľný príspevok poskytovaný zo štátneho rozpočtu v sume zodpovedajúcej 0,15 % HDP Slovenskej republiky vyjadreného v bežných cenách za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa príspevok poskytuje, zvýšil na 0,19 %. A zároveň navrhujeme vyňať zo spoločnej správy výborov Národnej rady Slovenskej republiky bod 2 na samostatné hlasovanie. Keďže tie dva body sa bijú.
Ďakujem veľmi pekne, ďakujem teda aj za prípadnú podporu a ja verím, že Slovenská televízia že bude naozaj plniť, však sa o to snaží, tú funkciu, ktorú má definovanú v zákone a po ktorej všetci voláme, vzdelávať, vychovávať, šíriť objektívne, nezávislé spravodajstvo.
Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.6.2023 11:00 - 11:02 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Začnem asi pánom Muňkom zo SMER-u, vy v SMER-e a špeciálne vy, pán Muňko, vy viete len útočiť osobnými urážkami. Keby ja som mala vymenovať to, k vám veci, tak by som tu bola od rána do večera. Agent ŠtB, priklepli ste Bonulu 5,9 milióna eur, chovateľ zakázaných exotických vtákov, stavateľ domov bez povolenia, to ste vy, pán Muňko, a neklamte, že prepadli 4 miliardy, neprepadlo za našej vlády ani jediné euro v hlavných fondoch. Čiže pozrieť sa do zrkadla, pán Muňko, lebo toto presne ste vy v SMER-e.
Tomáš, ja s tebou súhlasím, že nemôžeme vytvárať kultúru odkázanosti, v tom sa zhodneme, že štát nemôže za ľudí vyriešiť všetko a je dôležité, aby ľudia sa vedeli postarať o seba, vzájomne si pomôcť, ale myslím si, že dvojcifernú infláciu, ktorú sme nemali pomaly, neviem, možno 20 rokov, do toho energetickú krízu, do toho sme mali pandémiu, udržanie zamestnanosti a v zásade, keď rokovanie, alebo resp. keď ceny energií a elektriny sú vyrokované, uzavreté do roku 2027, meniť tento systém, myslím si, že nie je efektívne, nie je efektívne. Ale v základnom nastavení kultúra odkázanosti určite, si myslím, že to nie je dobré a štát nemôže byť úspešný, ak sa bude budovať kultúra odkázanosti.
Pán, zabudla som meno, pán z (reakcia z pléna), nie, z Republiky, Kočiš, digitálny príspevok ste nazvali hlúposťou, čiže to, že dostane 150-tisíc detí digitálny príspevok, prváci na stredných školách plus deti, ktoré, ktoré, a na základných školách, ktoré sú z chudobnejších rodín, to nazývate hlúposťou. Aj viem asi prečo to nazývate hlúposťou. Hovoril o tom... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.6.2023 10:32 - 10:52 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážení členovia vlády, vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi začať rozpravu k programovému vyhláseniu vlády s tým, že by som chcela veľmi oceniť pokračovanie v proeurópskej domácej a zahraničnej politike.
Práve v tomto čase, keď čelíme veľkým bezpečnostným hrozbám, keď máme za našimi hranicami vojnu na Ukrajine... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, skúste ten mikrofón si dať bližšie, lebo vôbec pri tých reproduktoroch vás nepočuť, alebo hovorte bližšie k mikrofónom.

Remišová, Veronika, poslankyňa NR SR
Práve v týchto... Lepšie to je?

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Je to trošku lepšie, no.

Remišová, Veronika, poslankyňa NR SR
Práve v týchto zložitých časoch, keď čelíme veľkým bezpečnostným hrozbám, za našimi hranicami máme vojnu u suseda, kde to nie je o Ukrajine, ale v prvom rade je to o nás, o Európe, o našich európskych hodnotách, tak mimoriadne oceňujem, že táto vláda pokračuje v domácej prozápadnej a proeurópskej zahraničnej politike. Jednotný postup v tejto ťažkej dobe pokladám za veľmi dôležitú vec.
S čím nesúhlasím v programovom vyhlásení vlády je revízia systému pomoci s cenami energií pre domácnosti, kde v programovom vyhlásení sa píše, že v súčasnosti uplatňovaný spôsob ochrany rozpočtov domácností pred dôsledkami energetickej krízy je pre štát veľmi nákladný a dlhodobo neudržateľný a prehodnotia tento spôsob s cieľom adresnejšej kompenzácie nárastu cien, čo v praxi znamená to, že adresná pomoc, pokiaľ ide o ceny energií, znamená to, že tisíckam domácností energie jednoducho zdražejú. Predchádzajúce vlády si dali obrovskú námahu a investovali veľké množstvo úsilia do, do zastabilizovania cien energií, do vyrokovania memoranda so Slovenskými elektrárňami, kde máme zastropované ceny elektriny až do roku 2027 a máme jedny z najlacnejších cien energií v celej Európskej únii. Hovoriť, že teraz v čase dvojcifernej inflácie tieto ceny vláda prehodnotí, znamená, ešte raz, že tisícom domácností jednoducho energie zdražejú.
Ja som za adresnosť aj opatrenia, ktoré sme robili v eurofondoch, keď sme zavádzali, napríklad digitálny príspevok sme robili adresne, čo bolo veľmi byrokraticky náročné a veľkú časť toho procesu strávite overovaním. Ale urobiť energetickú pomoc tak, pokiaľ ju teda nechcete dať vybraným kategóriám ľudí, ako sú, ktoré sú ľahko identifikovateľné, napríklad poberatelia dávok v hmotnej núdzi alebo siroty, alebo veľmi úzko špecifikované skupiny ľudí, ktoré máme zachytené v štatistikách Sociálnej poisťovne, tak jednoducho veľká časť, veľká časť, veľkej časti obyvateľstva energie zdražejú.
Keby, myslím si, že v súčasnosti už aj stredná trieda, nižšia stredná trieda pociťuje dôsledky inflácie, pociťuje dôsledky zvyšovania cien. Nie sú to len nízkopríjmové domácnosti a zastabilizovanie cien energií bol jeden veľmi účinný nástroj, ako bojovať práve proti inflácii a pomáhať rozpočtom, rozpočtom ľudí. A áno, keby sa to dalo spraviť tak, že odrežeme to jedno percento najbohatších ľudí z pomoci, určite by to aj predchádzajúce vlády spravili, ale bolo by to byrokratické peklo. Pokúšalo sa o to aj Nemecká republika, ale jednoducho Slovensko nezbiera štatistiky o príjmoch domácností, je to problém, nezbiera štatistiky o tom, akú veľkú časť z príjmu domácností tvoria energie. To znamená, že ľudia by museli vydokladovať, aký majú príjem domácností, museli by poslať faktúry za energie a na základe toho by sa mal stanoviť nejaký férový mechanizmus. Keď to skúšalo urobiť Nemecko, tak sa rozhodli, že trvalo by im to dva roky a v zásade to nemá význam. Čiže s týmto opatrením zvyšovanie cien energií pre ľudí zásadne nesúhlasím.
Dovoľte mi vyjadriť sa k druhému bodu, ktorý je, ktorý sa týka nejakých strategických dokumentov, ktoré si dala za cieľ vypracovať táto vláda. Tu len jedna poznámka. Aj keď vláda má časovo obmedzený mandát, tak vláda nie je analytický inštitút. Vláda nie je ani ´think tank´. Máme tu reformu verejnej správy a vypracovanie nejakého návrhu reformy verejnej správy. Ja som sa o tom rozprávala aj s pánom premiérom. Nie je problém napísať stratégie alebo reformy verejnej správy. Takých popísaných stratégií už boli, boli, haldy papiera sa popísali. Problém, a ten najväčší problém, je reformu politicky presadiť. To znamená, dohodnúť konsenzus so všetkými zainteresovanými stranami, so ZMOS-om, s úniou miest, so všetkými aktérmi a reformu presadiť. A na tomto zlyhalo, a však povedzme si to úprimne, 20 rokov sa reforma verejnej správy nerealizovala, ale nie preto, že by nebola na papieri. Na papieri bolo veľmi veľa reforiem verejnej správy, ale zlyhalo to, pretože nebola na to, nebola na to, politická vôľa by možno bola, ale nebol politický konsenzus, aby sa podarilo takúto reformu presadiť.
A ešte podotýkam, že pri reforme verejnej správy neexistuje jeden ten správny, jediný odborný pohľad, ktorý je správny. Na reformu verejnej správy je mnoho relevantných odborných pohľadov a alternatív a je na danej vláde, aby si vybrala ten, ktorý dokáže a má politickú silu aj presadiť. A toto, toto sa týka aj viacerých oblastí, čiže nie je, nie, nemyslím si, že výzvou vlády by malo byť písať teraz stratégie alebo nejaké, pripravovať nejaké papiere, ktoré nová vláda, nech už bude akákoľvek, zrejme dá do šuflíka, pretože bude mať na to svoj vlastný pohľad, ale je riešiť v tom časovom horizonte, ktorý táto vláda má, riešiť tie pálčivé problémy, ktoré ľudí trápia.
Budem teraz hovoriť o, tretím takým bodom, ktorý by som chcela pomenovať, je, v niektorých oblastiach táto vláda do programového vyhlásenia vlády si dala veci, ktoré fungujú už roky. Hovorí o tom, že ich bude zavádzať, ale tieto opatrenia fungujú roky, budem aj konkrétna.
Pokiaľ ide o oblasti z portfólia eurofondov, tak v programovom, v programovom vyhlásení vlády sa píše, že pripraví podmienky pre zjednodušenie procesu vrátane odstraňovania zbytočne prísnych podmienok pre žiadateľov a revízie právneho rámca. Opäť veľmi nekonkrétne vyjadrenie. Ja by som bola rada, keby do programového vyhlásenia vlády, ktoré je na tri mesiace, napísali jedinú konkrétnu vec, pretože v oblasti eurofondov sme mali na to rok a pol pracovnú skupinu. Táto pracovná skupina prišla nie s tým, že bla-bla, budeme odstraňovať byrokraciu. Prišla s konkrétnymi návrhmi odstraňovania byrokracie, ktoré sme aj zaviedli. Z nich by som prečítala niektoré.
Napríklad stavebné povolenia. Stavebné povolenia 20 rokov bolo potrebné dokladať už pri prihlasovaní sa do výzvy. To znamená, že starostovia, primátori si dávali obrovskú námahu s tým, aby získali stavebné povolenia, nakoniec ich projekt nebol schválený a stavebné povolenia hodili do koša. My sme zaviedli to, že stavebné povolenia sa dokladujú až vtedy, keď projekt bude vybratý, reálne vybratý, vtedy stačí doložiť stavebné povolenie. Zjednodušili sme pravidlá pri vysporiadaní pozemkov, zaviedli sme jednotný register odborných hodnotiteľov, znížili sme počty povinných kontrol, aby vám bolo jasné, povinné kontroly sa robili na celej vzorke projektov, to znamená 10-tisíc projektov sa kontrolovalo. Zaviedli sme vzorkové kontroly, zaviedli sme prehľadnosť, jednotnú metodiku, zaviedli sme jeden orgán na kontrolu verejného obstarávania, hoci predtým to kontrolovali tri rozličné orgány, jeden povedal áno, druhý nie, tretí povedal neviem, takže jeden úrad pre verejné obstarávanie, ktorý je certifikovaný Európskou komisiou, a to by malo zlepšiť právnu istotu. Čiže ak nová vláda píše, že chce odstraňovať byrokraciu, tak treba, aby napísala aspoň jednu konkrétnu vec, ktorú chce odstrániť, pretože hovorím, po konzultácii a takom participatívnom dialógu v pracovnej skupine sme odstránili desiatky takýchto, takýchto byrokratických vecí, ktoré tu 20 rokov pretrvávali.
Druhá, druhá dôležitá vec, ešte sa vrátim k energetickej kríze. Aj preto si myslím, že nová vláda píše, že energetická pomoc je mimoriadne náročná pre rozpočet, rozpočet verejnej správy, v skutočnosti energetickú pomoc je možné, pre domácnosti špeciálne, lebo hovoríme o domácnostiach, je možné preplatiť si ju z eurofondov. Je to vďaka tomu, že sme vyrokovali na európskej úrovni zmenu legislatívy SAFE-CARE a nebolo to ľahké. To bola slovenská iniciatíva, my sme oslovili jednotlivé krajiny, vyrokovali sme zmenu európskej legislatívy a vďaka tomu si môžme práve pomoc domácnosti preplatiť z eurofondov. A preto zvyšovať teraz cenu energií pre domácnosti, keď si môžme tie náklady 1,4 miliardy preplatiť z eurofondov, pokladám za veľmi necitlivé a veľmi nezodpovedné voči občanom Slovenskej republiky. V skutočnosti teraz treba, ministerstvo hospodárstva by malo urobiť schémy tak, aby tieto peniaze refundovalo a 1,4 miliardy eur sa môže vrátiť do rozpočtu Slovenskej republiky.
Pokiaľ ide o, pokiaľ ide o oblasť informatizácie, opäť, vláda v programovom vyhlásení uvádza, že zavedie veci, ktoré, ktoré roky fungujú, a pri niektorých to ani neboli predchádzajúce vlády Igora Matoviča alebo Eduarda Hegera, ktoré to zaviedli, ale jednoducho to fungovalo, tie procesy fungovali. Preto ma prekvapuje, že tu vidím veci, zavedieme, urobíme, spravíme, ktoré jednoducho fungujú. Poviem napríklad jednu z nich. Výdavky na informatizáciu prejdú hodnotením v procese prípravy rozpočtu verejnej správy a budú navrhnuté opatrenia pre lepšie využitie zdrojov. Ale toto je štandardný proces každý rok pri zostavovaní rozpočtu verejnej správy, kedy práve ministerstvo hodnotí výdavky všetkých ostatných rezortov a tie-ktoré výdavky, je tam zbytočná vata, tak tie sa jednoducho škrtnú. Už v ´20, ´21, ´22 sme ušetrili milióny eur práve na tejto revízii rozpočtov jednotlivých IT projektov. Každý jeden rok. Tak ako prechádzajú všetky výdavky nad milión eur, tuto sú to všetky projekty, prechádzajú ÚHP, tak IT projekty štandardným spôsobom prechádzajú hodnotením. A každý rok sme osekali zbytočné, zbytočné výdavky a zbytočnú vatu, najviditeľnejšie to bolo, samozrejme, po vláde HLAS-u, kde na projektoch len na revízii takýchto výdavkov pri príprave rozpočtu sme ušetrili štátu 16 miliónov eur, čiže je to štandardný proces a bude to teda, buď to písal niekto, kto nie je zorientovaný v danom procese alebo v danom rezorte, v danej oblasti, alebo je to teda vedomé zavádzanie ľudí, čo dúfam, čo dúfam nie.
Takisto čo sa týka, čo sa týka informatizácie, vláda hovorí, že pripraví hodnotenie informaticko-technologických projektov z programového obdobia 2014 – 2020. Toto hodnotenie sme robili v roku 2020, kedy to malo význam. To znamená, že všetky projekty informatizácie prešli hodnotením, tak aby boli ponechané len tie, ktoré mali zmysel. Teraz je šesť mesiacov do konca programového obdobia, čiže teraz hodiť atómovú bombu do celého systému znamená, že sa nezrealizuje ani to, čo je úplne pripravené a je, malo by sa zrealizovať do decembra 2023. Čiže to pokladám vyslovene za kontraproduktívnu vec.
Len aby ste vedeli si predstaviť, čo sme napríklad zrušili. Tak napríklad sme zrušili projekt integrovaných obslužných miest, ktorý nastavoval pán Kažimír, a projekty v IT sa robili takým spôsobom, že sa presadila do zákona malá veta, jednoduchá veta, ktorá ale znamenala 20-miliónový projekt. Poviem aj príklad. V zákone bolo napísané, že pošty môžu poskytovať služby integrovaných obslužných miest, to znamená, že prídete, spravíte si zaručenú konverziu, dokument, ktorý potrebujete na oficiálne účely na pošte. A pán Kažimír si vymyslel, vtedy bol aj na ministerstve pán Pellegrini, to bola tá éra krabíc od šampanského, že prečo tieto integrované obslužné miesta nerobiť aj na matrikách. Takže zmenil sa zákon a do zákona sa zaviedla jednoduchá vec, už to nebolo, že môže, ale bolo, matriky musia, vykonávajú funkciu integrovaných obslužných miest. Štatistika, na poštách sa vybavilo 360-tisíc žiadostí za rok, na matrikách 3-tisíc, projekt stál 20 miliónov eur a za každý jeden papier, ktorý si občan prišiel vyzdvihnúť na matriku, papier spojí 1 cent, občan zaplatil 2,50 a dodávateľovi išlo 3-tisíc eur. A napríklad tento projekt sme zrušili. Čiže takéto nezmysly a museli sme to zrušiť v zákone, pretože to bola tá perfídna časť informatizácie, že veci sa dávali priamo do zákonov a potom už len pri zostavovaní rozpočtu sa hovorilo, prepáčte, je to zákonná legislatívna požiadavka, musíte nám na to dať peniaze, 20-miliónový projekt bol vo vrecku. A ani sa nemusíte pýtať, kto asi z toho projektu profitoval, respektíve ktoré firmy tento projekt robili a s kým boli tieto firmy previazané. Čiže áno, takéto projekty sme zrušili a pristupovali sme k tomu veľmi, veľmi poctivo.
Ďalej v oblasti informatizácie sa píše, nastavíme jednotný model správy hodnotenia nad projektami v oblasti IT, ktorý bude rovnaký pre všetky projekty bez ohľadu na zdroj financovania. My ten model, nastavený je, v súčasnosti sa hodnotia všetky projekty IT bez ohľadu na zdroj financovania, čiže naozaj programové vyhlásenie by mal písať niekto, kto sa orientuje v oblasti štátneho IT. Hodnotí sa projekt IT, či sa robí z peňazí štátnych alebo či sa robí z eurofondov, alebo či sa robí v súčasnosti z plánu obnovy.
Zoznam pripravovaných projektov bude verejný, je verejný, čo zlepší transparentnosť, zlepšili sme ju, umožní lepšiu informovanosť a spätnú väzbu od odbornej verejnosti a celkovo zvýši kvalitu. Takže v každom projekte existuje riadiaci výbor, kde je zastúpená odborná verejnosť, tento systém funguje roky a odborná verejnosť dáva spätnú väzbu na každý jeden projekt. Čiže netreba nič nastavovať, treba pokračovať.
Zjednodušenie, sprehľadnenie elektronických služieb štátu, životné situácie, bola, my sme kompletne spravili, pripravili životnú situáciu narodenie dieťaťa, je nastavených ďalšie štyri životné situácie, ktoré by mali byť do konca tohto roku, nevidím tu zmienku alebo záväzok, že sa zrealizujú, bolo by dobré, keby v programovom vyhlásení boli veľmi konkrétne kroky.
Čo sa týka informatizácie, je tam jedna konkrétna vec, a tá konkrétna vec je vybudovanie alebo áno, platformy alebo portálu eVisitor. To je v zásade jediná konkrétna vec, ktorú, ktorú v oblasti informatizácie, ktorá tam je, má to byť portál, ktorý priškrtí trochu poskytovateľov ubytovania v cestovnom ruchu a prinúti ich, zlepší, zlepší platenie daní. Alebo priškrtí, zlepší platenie daní. No, je to projekt, ktorý je okopírovaný z Chorvátska vrátane názvu, ale v Chorvátsku majú úplne odlišnú situáciu. Tam majú 90 miliónov prenocovaní, my máme 15 miliónov prenocovaní, v Chorvátsku väčšina ubytovaní je na súkromí, u nás na Slovensku to nie je ten prípad, čiže povedať si, že z oblasti informatizácie spravím portál eVisitor, aby som evidoval poskytovateľov ubytovania v cestovnom ruchu, zdá sa mi to málo a myslím si, že cestovný ruch, idú prázdniny, ide leto, idú dovolenky, má iné problémy ako portál pre poskytovateľov, poskytovateľov ubytovacích služieb, ktorých by sme mali viac stimulovať. Čiže toto je asi taká desiata priorita, keď budeme mať infraštruktúru, obnovu historických kultúrnych pamiatok a tak ďalej. Mimochodom peniaze na to v eurofondoch vyčlenené máme, je to vôbec prvýkrát, čo sme vyčlenili v eurofondoch, historicky, peniaze na obnovu národných kultúrnych pamiatok. Nikdy doteraz z eurofondov sa národné kultúrne pamiatky neobnovovali, lebo sa to nevyrokovalo, lebo sa podporoval kreatívny priemysel, kde niektoré projekty sa teraz museli rušiť.
Posledná vec, ktorá ma mrzí pri programovom vyhlásení vlády, je, je očista Slovenska od, očista Slovenska, právny štát, ktorý je na poslednom mieste v programovom vyhlásení vlády, na posledných stránkach. Na porovnanie v programovom, v našich programových vyhláseniach bola táto priorita na prvom mieste. Na jedných z prvých strán. A ak niečo dlžíme, keď hovoríme o pamiatke Jána a Martiny, ak niečo im dlžíme, tak je to, aby táto priorita figurovala aspoň v tých slušných vládach vždy na začiatku programových vyhlásení.
Ďakujem veľmi pekne. Myslím si, že na dobré a užitočné návrhy zákonov podporu v parlamente určite nájdete a ja verím, že tie dobré veci, ktoré sú tam, sa zrealizujú.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13.6.2023 13:37 - 13:37 hod.

Veronika Remišová
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13.6.2023 13:36 - 13:37 hod.

Veronika Remišová
Procedurálny návrh, ale nie k programu. To znamená, že žiadam informáciu od pani ministerky spravodlivosti a pána ministra vnútra, ako štát nakladá s prepadnutým majetkom štátu, kde podľa informácie sa mal nasťahovať do už prepadnutého majetku a zaisteného majetku štátu po mafiánovi nejaký neznámy človek a štát o tom nevie. Takže informáciu, ako štát nakladá s týmto majetkom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 9.5.2023 9:08 - 9:11 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, vážený pán predsedajúci. Vážené pani poslankyne, páni poslanci, na rokovanie Národnej rady predkladám vládny návrh, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 539 o podpore regionálneho rozvoja v znení neskorších predpisov.
Návrh zákona bol vypracovaný ako iniciatívny materiál na základe záväzkov vlády Slovenskej republiky v oblasti zlepšenia procesov a strategického plánovania podpory regionálneho rozvoja.
Návrh zákona sa predkladá na základe potreby prepojenia legislatívnej úpravy podpory regionálneho rozvoja a nástrojov implementácie fondov Európskej únie. V roku 2008 vznikol systematický problém v dosahovaní cieľov politiky regionálneho rozvoja, ktorým je znižovanie regionálnych rozdielov, vzhľadom na paralelné a neprepojené strategické plánovanie implementácie fondov Európskej únie, ktoré by mali byť len doplnkovým nástrojom politiky regionálneho rozvoja.
Vyššie spomenutý stav v praxi sa preukazuje napríklad prípravou duplicitných regionálnych strategických dokumentov v programovom období 2014 a ´20, ktoré podľa zákona č. 539 o podpore regionálneho rozvoja v znení neskorších predpisov vznikali tzv. programy hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja krajov a podľa zákona o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov to boli tzv. regionálne integrované územné stratégie, pričom obe úrovne dokumentov mali odlišné procesy schvaľovania, implementácie a monitorovania, čo bola v zásade duplicita a taký byrokratický, byrokratická nadpráca. Chýbajúce prepojenie procesov implementácie fondov Európskej únie na procese podpory regionálneho rozvoja, územné riadiace štruktúry a dokumenty v konečnom dôsledku viedlo k nemožnosti nastavenia nedopytového mechanizmu implementácie integrovaných územných investícií, čo v tomto programovom období meníme a podľa toho nastavujeme aj zákon o podpore regionálneho rozvoja.
Čiže cieľom návrhu zákona je zakotvenie niektorých mechanizmov vo vzťahu už k existujúcej právnej úprave zákona o príspevkoch z fondov Európskej únie. Spresňujú sa činnosti Rady partnerstva, Kooperačnej rady udržateľného mestského rozvoja, ktorých cieľom je implementácia mimo dopytového výberu projektov prostredníctvom integrovaných územných stratégií a investícií.
V zásade, aby som to jednoducho zhrnula, dopytový, dopytový systém v eurofondoch pre 2,2 mld. meníme na systém, kedy regióny budú samé rozhodovať o tom práve cez strategické plánovanie, čo chcú podporiť, kde chcú dať peniaze a ktoré projekty sú pre nich prioritné.
Zároveň sa umožní aj efektívnejšie poskytovanie dotácií, ktoré bude môcť flexibilnejšie reagovať na dopyt žiadateľov. Navýšia sa flexibilné prostriedky pričlenené na výzvu, predĺži sa lehota na predkladanie žiadostí o dotáciu.
Tento návrh má negatívne rozpočtovo zabezpečené vplyvy na rozpočet
verejnej správy, pozitívne sociálne vplyvy.

Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky.

Vážené dámy, vážení páni, som presvedčená, že táto novela prispeje k zlepšeniu procesov podpory regionálneho rozvoja a implementácie fondov Európskej únie s cieľom vyrovnávania regionálnych rozdielov a naplnenia programového vyhlásenia vlády.

Ďakujem vám a dovoľujem si vás požiadať o podporu tohto návrhu zákona. Ďakujem.
Skryt prepis
 

9.5.2023 9:02 - 9:05 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky predkladám vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 95 o informačných technológiách vo verejnej správe a o zmene a doplnení niektorých návrhov zákonov.
Návrh bol vypracovaný na základe legislatívnych úloh. Cieľom návrhu zákona je reagovať na aplikačné problémy v praxi, zlepšovať kvalitu elektronických služieb za účelom dohliadnuť na kvalitu týchto služieb občanom a podnikateľom, znížiť náročnosť ich poskytovania pre občanov a podnikateľov, a teda aj pre bežného používateľa.
Čo by som chcela vypichnúť v tomto zákone, je, novelizuje sa ním aj zákon 305, ktorým sa okrem iného upúšťa od, podľa môjho názoru, nezmyselného poplatku za zvýšenie kapacity elektronickej schránky pre iné orgány, ako sú orgány verejnej moci, napr. pre advokátov, podnikateľov, ktorí musia povinne komunikovať so súdmi, ale, samozrejme, aj pre bežných občanov, ktorí už nebudú musieť žiadať o zvýšenie kapacity elektronickej schránky a pri každej žiadosti o zvýšenie platiť za jedno giga 10 eur. Toto robilo zo štátneho emailu jednu z najdrahších emailových, emailových služieb.
Takisto návrh má za cieľ precizovať kompetencie vládnej jednotky CSIRT MIRRI, posilniť kybernetickú bezpečnosť a takisto aj ruší aj obmedzenia kapacity, to znamená, že doteraz štátna schránka, štátny email na slovensko.sk mal obmedzenú kapacitu, teraz tieto obmedzenia rušíme, pretože sú nezmyselné.
Vážené dámy, vážení páni, som presvedčená, že táto novela o informačných technológiách vo verejnej správe a s tým aj súvisiaca novela zákona o e-Governmente prinesie očakávané zmeny v elektronických službách štátu, najmä v ich kvalite, tak aby sa dali jednoducho používať, boli pre občana zrozumiteľné, nie problematické, zdĺhavé alebo inak komplikované.
Taktiež upustenie od poplatku za zvýšenie kapacity elektronickej schránky môže pomôcť motivácii občanov a podnikateľov k elektronickej komunikácii so štátom a tým aj ďalej eliminovať listinnú podobu vydávaných elektronických úradných dokumentov.
Ďakujem vám za pozornosť a dovoľujem si vás požiadať o podporu tohto návrhu zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis