Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.3.2022 o 14:39 hod.

PhDr.

Vladimír Ledecký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 23.3.2022 15:49 - 15:55 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Vážená pani ochrankyňa ľudských práv, vážený predsedajúci, drahé kolegyne, kolegovia, ako sa v Starom zákone píše, strom poznáš po ovocí. Vo vašom prípade výsledkom vašej neoblomnej práce pochybnosť o tom, či úrad ste posledných päť rokov viedli vy, nesie správny názov - verejný ochranca ľudských práv. Dovoľte mi to spochybniť.
Ako hlavou rádu ste totiž neboli ochrancom práv, ale boli ste tvrdým bojovníkom za práva jednotlivcov, za práva ľudí, tých najzraniteľnejších skupín, ktorým ste výkonom vašej funkcie vo väčšine prípadov zmenili život. Aj keď niekedy to trvalo dlhšie, ako by to bolo vhodné.
Nehovorím len o konkrétnych legislatívnych návrhoch či odborných diskusiách, vaším výkonom funkcie ste v spoločnosti zmenili pohľad na to, ako spoločnosť vníma slová pomoc, sloboda či ľudské právo jednotlivca. Zbabelý postoj k riešeniu porušovania základných ľudských práv ste pripomínali každoročne vo vašich výročných správach aj tu na pôde parlamentu. Ako odpoveď ste si často vyslúžili ignoranstvo alebo spŕšku tvrdých, nepríjemných slov. Ľudskosť, solidarita totiž nepozná kultúrno-etnické vojny či farbu politického trička. Tak by to malo aspoň byť. Je to základný pilier každej modernej demokratickej spoločnosti. Je to niečo, čo by mal mať každý prirodzene v sebe a každý z nás by si to mal ctiť a presadzovať.
Cítil som, že tento pohľad na svet zdieľame spoločne. Viem, mnohí poslanci by, ako to sami nazývajú, cigánov z osád najradšej odsťahovali na druhú stranu planéty, čo najďalej od našich pohodlných životov. Jednoducho tento problém odhodiť preč, skartovať. Skratky a rýchle riešenia však v živote nefungujú. Tí, čo sa tejto problematike venujeme, to poznáme. Boľavé problémy často nemajú rýchle a jednoduché riešenia. A vy to viete najlepšie. Ukázali ste to v ochote riešiť krivdy z minulosti, na ktoré by sa mohlo zdať, že naša spoločnosť zabudla. Ja si pamätám vaše cesty do terénu s celým vaším tímom aj niekoľko hodín strávených pri tých najťažších témach, konkrétne aj u nás, v našej obci, takže naozaj vnímal som to tak, že chcete pochopiť problém do hĺbky a následne ho riešiť.
Rovnako nezákonná sterilizácia rómskych žien. Pamätám si, ako ste mi na našom spoločnom stretnutí hovorili o tom, ako sú častokrát čo i len symbolické gestá dôležité. Jednoduché slovko ´prepáč´ má v niektorých situáciách cenu zlata. A musím povedať, že tam ste mi otvorili oči, lebo som si povedal, ex post už s týmto problémom asi nenarobíme nič. Ale zmenil som názor.
Pre mňa osobne ste, pani Patakyová, symbolom, symbolom toho, že ignorovaním problému sa problém automaticky nerieši. Aj keď vás poslanci či ministri dlho ignorovali, vždy ste sa vrátili a opakovane im bolestivé prípady pripomenuli. Pripomínali ste, že v našej spoločnosti žijú stále ľudia, pre ktorých teplo domova či čerstvé pečivo na stole nie je samozrejmosťou. Pripomínali ste problémy v rómskych osadách, problémy detí, ktoré nemajú v živote rovnakú štartovaciu čiaru ako väčšina obyvateľov. Je mi smutno, keď pozerám na to, ako nedokážeme zvoliť vašu kolegyňu detskú ombudsmanku, detskú komisárku pre deti.
Dovolím si aj tu z tohto miesta pripomenúť, že zatiaľ čo spoza parlamentných lavíc riešime svoje egá a funkcie, vo vylúčených komunitách nám stále vyrastajú generácie detí, ktoré len kvôli miestu svojho bydliska nemajú prístup ku kvalitnému vzdelávaniu. Doslova im berieme právo na úspešnú budúcnosť.
A na záver mi ešte dovoľte naozaj zo srdca poďakovať za vašu prácu tu na pôde parlamentu, kde ste si za predchádzajúce roky vypočula mnoho tvrdých, nepríjemných slov a boli roky, že bolo aj ignoranstvo. Verte, že vaša práca nemenila len životy tých najzraniteľnejších, ale menili ste celú spoločnosť krôčik za krôčikom tým najsilnejším slovom, ktoré vy ako ombudsmanka máte, a to je slovom. Jedna stará múdrosť hovorí na to, aby zlo zvíťazilo, stačí málo, aby dobrí ľudia nerobili nič. Vo vašom prípade môžem povedať, že dobro ste spravili naozaj nástrojom vašej funkcie.
Takže ešte raz, pani ombudsmanka, ďakujem vám nielen za tento rok, ale za päť rokov skutočne dobrej práce. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.3.2022 15:38 - 15:39 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Nevidím tu pána Kočiša, asi odišiel. Tak len chcem mu odkázať, že nikdy som nebol žiadny predseda smeráckeho klubu na prešovskej župe ani som nebol členom SMER-u, ani nič podobné, tak nech láskavo nehovorí tu hlúposti. Som 22 rokov bol starosta obce a 15 alebo 16 rokov som poslanec vyššieho územného celku. Vždy som získal maximálnu dôveru voličov, nikdy ma tam žiadna stranícka štruktúra nenominovala, ale nominovali ma voliči, lebo v týchto voľbách či za starostu, alebo poslanca vyššieho územného celku sa volí vždycky osoba. A keďže som bol tak dlho a nechcel som v stúpiť do žiadnej strany, tak som bol nominantom KDH, SaS-ky, SMER-u, SDKÚ, ANO, a musím povedať, že obdobie, v ktorom, ktoré spomína, kde som bol členom poslaneckého klubu SMER, som zároveň prednášal na sneme SaS, takže asi to hovorí, aký, aký som mal k tomu vzťah.
A k pánovi Potockému a pánovi Sujovi, áno, neviem, či som to nespomenul, ale štátne inštitúcie si robia dobrú prácu a je prirodzené, čo som chcel povedať na začiatku, že tú aktivitu na hraniciach začali vykonávať neziskové organizácie a samosprávy, lebo práve kvôli tomuto sedíme tuná, lebo keď chceme, aby štát niečo konal, musíme najprv schváliť zákon a ten zákony alebo tie zákonné normy doteraz neboli a som rád, že tu sedíme a rýchlo to schváľme, lebo je to potrebné a tej veci to pomôže. Je to prirodzené, že najprv v takýchto krízach nabehnú neziskovky, ktorým som rád, že výrazne pomohla samospráva.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.3.2022 15:16 - 15:25 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Vážení páni ministri, vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, podľa Organizácie spojených národov doteraz odišlo z Ukrajiny 3,5 mil. nevinných ľudí, prevažne žien a detí, a ja keď tu od rána počúvam, že teda od obedu, že tu počúvam, že dobre, pomáhame Ukrajincom, ale... Ale dobre, však aj ja pomáham Ukrajincom, ale... Tak to ale mi vždycky pripomína, že ako keby ste odviesť pozornosť od toho vášho svätého grálu a to je Rusko a Putin, ktorí to všetko spôsobili a ktorí bombardujú naozaj nevinných ľudí bez zámienky.
Na druhej strane som rád, že Slovensko ako solidárny partner, ako dobrý sused naozaj nezištne pomáha a nepomáha len, len organizačne akože vláda, samosprávy a neziskové organizácie, ale že pomáhajú aj ľudia, lebo ľudia cítia, že tí ľudia, čo odchádzajú, sú v núdzi, a treba im pomôcť. Počuli sme kritiku, že celá pomoc na hraniciach stojí a padá na, na neziskových organizáciách, a, samozrejme, aj na samosprávach. Je to tak a naozaj im za to treba poďakovať, že urobili, že prví sa zobudili, že prví sa naštartovali a naozaj zmobilizovali zdroje alebo dali vlastné zdroje, ktoré, ktoré ani, ani nemali, a v budúcnosti musia očakávať, že im niekto, niekto to nahradí, a aktívne k tomu pristúpili. Ale práve kvôli tomu tu sedíme, lebo viete, rozdiel medzi štátom alebo štátnou správou, samosprávou a neziskov... neziskovými organizáciami alebo neziskovým sektorom je taký, že štátny úradník môže robiť len to, čo mu zákon prikazuje. Samospráva môže robiť všetko, čo mu zákon nezakazuje, a práve tá obrovská iniciatíva, ktorá, ktorú môže robiť všetko, ľudia môžu robiť všetko, kde cítia, že treba pomôcť, to je práve na tých neziskových organizáciách, ktorí, ktorí od prvých dní vyhlásili zbierky, a, a tieto peniaze, ktoré majú, tak používajú naozaj na to, aby, aby tým utekajúcim ľuďom pomohli.
Prekvapuje ma, ako v súčasnosti predstavitelia SMER-u a HLAS-u, v nedeľňajších reláciách to bolo počuť, jasne ďakujú neziskovým organizáciám, ďakujú im za to, že ako pomáhajú. Ja som tu za 12 rokov vlády SMER-u počul, len že sú to Sorosove deti obrovskú kritiku a obrovské škrtanie financií tam, kde sa to dalo. Dokonca aj tie 2 %, ktoré, ktoré neziskovkám išli, nejakým spôsobom sa snažili spochybniť a o tie peniaze ich pripraviť. Ja som rád, že sa to, že sa to nepodarilo. My keď sme nastúpili na MIRI, tak jednoducho rok predtým, ešte za vlád SMER-u a HLAS-u, alebo SMER-u v tej, v tom období ešte len, išlo, bola vyhlásená výzva a len 200-tisíc dali neziskovým organizáciám. Zbytok rozdelili iným organizáciám – a, a čuduj sa svete –, keď sme tam my prišli, tak sa táto suma dala späťnásobiť na 1 milión. Ja si myslím, že ukrajinskí občania sú príležitosťou pre Slovensko. Naozaj príležitosťou. Na našom pracovnom trhu máme desaťtisíce voľných pracovných miest a nie sú to len miesta také jednoduché, kde naozaj vieme obsadiť ľuďmi, ktorí momentálne sú nezamestnaní a nemajú dané zručnosti a danosti, ale sú to aj profesionálne miesta v zdravotníctve či v IT oblasti. Kto žije na na východe, tak vie, že keď si zavolá záchranku, tak z dvoch výjazdov raz príde Ukrajinec a to, to nie je šofér, ale zvyčajne je to lekár. Alebo keď prídete do nemocnice do Popradu, tak vás tam bežne obsluhuje ukrajinský lekár. Kto chodí na dovolenky do Tatier, tak vie, že vysoké percento personálu sú tam Ukrajinci a sú to aj, sú to aj kuchári, sú to aj čašníci, nielen, nielen zase ten pomocný personál, takže už teraz sú tu, už teraz pomáhajú, už teraz nám sa zapájajú do toho nášho hospodárstva, len využime to a zefektívnime to.
Možno taký, taký jeden dôležitý štatistický údaj, že, pán minister hospodárstva o tom hovoril možno detailnejšie, že na Slovensku nám vzniká deficit pracovníkov, proste na tie neobsadené pracovné miesta nemáme ľudí. V roku 2020 nám odišlo aktívnych pracovníkov z trhu práce 1 %, 30-tisíc ľudí. Keby sme tých 30-tisíc ľudí mali, tak ten pracovný trh má o 1 % alebo tých aktívnych ľudí, ktorí sú na pracovnom trhu, tak máme viacej. A kde odišli? 62 % týchto ľudí odišlo do dôchodku. To znamená, sa nám otvárajú nožnice medzi tými, čo už neprispievajú do štátneho rozpočtu, a tými, čo poberajú, a vlastne Ukrajinci sú obrovskou príležitosťou, aby to mohli zmeniť, a tento trend je dlhodobý. Tento trend je naozaj dlhodobý a my si musíme rovno povedať, že len takýmito aktívnymi opatreniami na trhu práce, že tu pustíme vzdelaných, múdrych ľudí, a je to smutné, ale naozaj tá Ukrajina sa o týchto ľudí ochudobní, lebo ja si myslím, že veľká časť tých ľudí, ktorí teraz utiekla, zostane v Európskej únii pracovať a už sa na tú krajinu nevrátia. Otázka, otázka je kde.
Ďalšia vec sú úrady práce či cudzinecká polícia, ktoré boli historicky pre mnohých ľudí zo zahraničia nočnou morou. Pevne verím, že aj táto tragická udalosť na Ukrajine nám pomôže a pristúpime k štrukturálnym zmenám v týchto konkrétnych úradov. Nezmyselná byrokracia častokrát pôsobí skôr odstrašujúco než motivačne. K cudzincom sme sa v minulosti právali ako k nepriateľom. Príkladov z praxe poznáme niekoľko. Prípad americkej učiteľky, kde od rána do noci študenti sa striedali, aby si vystála radu, alebo vystáli radu za ňu na cudzineckej polícii. Alebo umiestňovanie tých cudzineckých polícií kdesi na, na okraje, okraje miest. Aj u nás v Prešove som bol na cudzineckej polícii a tiež som bol prekvapený, že je kdesi úplne mimo.
Takže ja tu by som chcel poprosiť, pán minister, aby ten prístup k tým cudzincom, aby sme tú krízu naozaj využili ako poukázanie na tento problém, a, a naozaj aj na cudzineckej polícii, aj na úradoch práce sa k tomu aktívne pristúpilo.
A nakoniec ja jeden príklad s kufríkom poviem. Čakal som na ceste alebo na hranici na Ukrajine pol hodiny a videl som, ako tí, ja som išiel smerom na Ukrajinu a videl som, ako tí Ukrajinci alebo tie Ukrajinky s tými deťmi idú na Slovensko, a bol som svedkom, ako sa manžel s manželkou rozlúčil a tých 100 metrov už na tú hranicu už ho nepustili, už musela ísť sama. Jedno dieťa držala v rukách, ťahala jeden kufrík a to druhé dieťa sa držalo toho kufríka, lebo sa nemalo čoho chytiť, a manžel plakal na hraniciach a oni traja po celej tej ceste plakali na tú hranicu. Na tej hranici zistili, že je to pracovník, ktorý má vyštudované zdravotníctvo, nejaká zdravotná sestra, tak ju vrátili naspäť a do Európskej únie ju nepustili. Takže naozaj sú to veľmi, veľmi, veľmi smutné príbehy. Títo ľudia utekajú pred vojnou a každé to ale, ktoré počujem, mám pocit, že to je len akási obrana, aby sme povedali: „Á, však to v podstate to Rusko, ktoré sme doteraz velebili, až také zlé nie je.“ A mne jeden profesor na vysokej škole povedal: „Vieš, ako spoznáš rasistu? Veľmi jednoducho. Keď začne na túto tému rozprávať, tak začína slovami: „Ja nie som rasista, ale...“
Takže ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

18.3.2022 10:55 - 11:10 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Tak sa vyjadrím len k pánom poslancom, ktorí spomínali osadu Žehra. Osada nevznikla teraz, vnikla dávno, aj súčasné rozmery nabrala počas starostovania, poslancovania nerómskych poslancov a nerómskeho starostu. Ten rómsky starosta je tam, myslím, že tretie volebné obdobie. Prednosta, ešte raz, prednosta, ktorý je teraz tam a je akceptovaný a jeho názory sú akceptované a brané vážne, bol ten, ktorý založil neziskovú organizáciu na odčlenenie Žehry. Myslím si, že nie je pravdou, že ho v časti, kde Rómovia nieže nežijú, lebo už aj tam žijú, kde Rómovia predtým nežili, že ho neakceptujú. A nechápem, ako starosta rieši únosy ľudí a tých, čo pracujú v Anglicku, to teda neviem. Myslím, že poznám dosť dobre kompetencie samosprávy, ale nechápem, čo s tým vie alebo môže urobiť starosta.
Takže keď si chceme naliať čistého vína, tak si hovorme o tom, že urobíme reformu verejnej správy a presunieme kompetencie z malých samospráv na väčšie, a to je stavebný úrad a ďalšie kompetencie, kde budú rozhodovať odborne zdatní ľudia. A to neni len problém Žehry, to je problém celého Slovenska. Takže, takže nehádžme zase všetko na tých, ktorí sa nevedia alebo veľmi ťažko sa bránia, a to sú Rómovia, poprípade Židia v minulosti a neviem koho ešte.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

18.3.2022 10:40 - 10:55 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážení, vážené poslankyne, poslanci, ako sme už dneska počuli, tak na Slovensku máme 2 891 obcí. Sú to obce, ktoré majú naozaj dvojciferné číslo, až po najväčšie mesto Bratislavu, ale je jasné, že tá rozdrobenosť obcí na Slovensku je veľmi výrazná a hoci hovoríme o tom, že o spájaní, o reforme verejnej správy, tak zatiaľ sa nič v tomto neurobilo.
Problémy, o ktorých hovoríme, všetci sa asi zhodneme na tom, že reforma verejnej správy väčšinu týchto problémov by mohla vyriešiť. Takisto ako predrečníci, zhodujem sa v tom, že to neni malá vec, je to veľká vec, ale stále o nej hovoríme a ja vám pravdu poviem, že z tohto volebného obdobia prešlo viac ako polovička a tú reformu verejnej správy som videl len, len naozaj v náčrtoch alebo základných bodoch, čo by sme asi mali robiť. To znamená, že osobne som nevidel nejakú rozpracovanú reformu verejnej správy. Z toho chcem povedať, že asi sme rezignovali na tú reformu verejnej správy. A myslím si, že keby sa tá reforma verejnej správy napísala počas tohto volebného obdobia, tak nie sme ju schopní presadiť, aby naozaj bola, lebo takéto zásadné reformy sa určite nerobia na konci volebného obdobia.
Keď sa pýtate v Poľsku predstaviteľov samosprávy, predstaviteľov miestnej samosprávy, regionálnej samosprávy, ľudí, štátnych úradníkov, ale aj najvyšších predstaviteľov, tak všetci sa zhodujú v jednom, že reforma verejnej správy bola najlepšia reforma, aká sa v Poľsku urobila, dokonca niektorí hovoria, že to je jediná funkčná reforma. A musím povedať, že to zloženie štátnej správy a samosprávy v Poľsku predtým bolo veľmi podobné ako na Slovensku, to znamená, že naozaj máme sa kde inšpirovať a jazykovo sme aj blízki. Ja keď som bol ešte štátny tajomník, tak poľský veľvyslanec nám priamo ponúkol, že zavolá expertov a môžme si urobiť nejakú konferenciu ohľadom, ohľadom reformy verejnej správy, ako to celé prebiehalo a ako to teraz funguje. Ja pevne verím, že keď ten covid skončí, tak že to aj zrealizujeme.
Ja, pán poslanec, musím vám povedať, že neviem ešte dneska, že ako budem hlasovať, lebo naozaj sa tu bije veľa vecí proti a jedna vec, jedna vec je veľmi silne za, takže asi, asi naozaj rozhodnutý nie som.
Čo sa týka, reagujem možno dvakrát na pána poslanca Dostála, naozaj to pojmovo, že obec musí mať nejakú históriu, sa mi zdá veľmi slabé. Ja si myslím, že pokiaľ by malo k tomu dôjsť, tak musí byť jasne povedané, že tá obec historicky fungovala v nejakom, v nejakom období, aby naozaj sa nestalo to, že, ja neviem, centrum mesta si zmyslí, že sa odčlení, alebo nejaká časť sa odčlení, lebo je to ekonomicky pre ňu výhodnejšie, a nebudeme vedieť tomu zabrániť.
Máme tu, keď to spomínam, máme tu aj príklad Košíc a obce Sokoľany, kde išlo o železiarne, kto bude brať dane a vlastne bol tam, boli tam súdne spory, dokonca neviem, či je to skončené, kde tie súdy – okresný, krajský a Najvyšší súd – rozhodli rozdielne a vlastne na tom, aj na tom príklade vidieť, že pokiaľ sa jedná o peniaze, tak tie samosprávy sú schopné urobiť všetko, aby sa k tým peniazom dostali, a všetko ostatné je druhotné.
Keď hovoríme o reforme verejnej správy, ja si myslím, že mali by sme sa hlavne baviť nie o spájaní tých obcí, ale o presune kompetencií, lebo nie je normálne, že napr. kompetenciu, ma napadá teraz, prideľovanie rybárskych lístkov má všetkých 2 891 obcí na Slovensku, hoci určite vo väčšine tých malých obcí žiadni rybári nie sú a keď niektorá za dvadsať rokov príde pýtať rybársky lístok, tak tá, ten starosta naozaj prekvapene pozerá a musí si najprv celé to pozisťovať, o čo ide. A tých kompetencií je toľko, že v skutočnosti drvivú väčšinu tých kompetencií tie samosprávy nevykonávajú.
Čo je argument za, a to je silný argument za, je, že demokraticky si obyvatelia môžu zvoliť samosprávnu jednotku, v ktorej chcú žiť. To je naozaj argument a keď v minulosti takúto samosprávnu jednotku mali, tak viem sa nad tým zamyslieť, že toto je veľmi-veľmi silný argument.
Možno ešte jeden argument, čo pán poslanec Dostál spomínal, že prečo nie Košice a Bratislava. Tak Prešov je tretie najväčšie mesto na Slovensku a Košice a Bratislava majú nejaké miestne časti, Prešov ich nemá, hej? Takže tým, že je tretie na Slovensku, je, má to nejaký význam, že tie Košice a Bratislava majú tie mestské časti. Zase hovoríme, že ich je veľa a že to treba tiež nejak zreformovať, ale Prešov ich nemá a možno práve niektoré, niektoré časti Prešova, ktoré boli niekedy samostatné, odvtedy to tak vnímajú, že sú zaznávané alebo že si nevedia presadiť tie svoje veci.
Ja si myslím, že tí, čo nás trápi, a v parlamente je nás veľa, trápia jednotlivé problémy na tej miestnej samospráve, na tej miestnej úrovni, však aj iniciatíva tohto zákona hovorí o tom, že nám to neni jedno, by nám malo vliať takú spoločnú energiu a naozaj zísť sa a povedať, že čo urobíme s tou reformou verejnej správy, naliať do toho energiu, lebo, lebo ja chápem, že úradníci, ktorí sú tuná na ministerstve a vlastne nikdy neboli v tej samospráve, nefungovali v tej samospráve, neboli starostami, neboli poslancami a neviem čím všetkým, tak jednoducho tento problém nevnímajú tak, ako to vnímame my, že potrebujeme celý ten balík problémov nejak pohnúť a vyriešiť.
Bola tu spomenutá obec Žehra aj vlastne v jednom tom návrhu bola riešená obec Žehra, chvalabohu, to z toho vypadlo, lebo to, s týmto návrhom to bolo totálne nepriechodné.
Ale musím povedať, že kto pozná súčasne, ako tá obec Žehra funguje alebo nefunguje, tak musí uznať, že sa tam urobil veľmi veľký pokrok vo vzťahu k demokratickému riadeniu tejto obce. V prvom rade je tam prednosta v obci Žehra, ktorý bol riaditeľ neziskovej organizácie za odčlenenie. On chcel, aby sa tá Žehra, ktorá má 400 obyvateľov, odčlenila od tej časti druhej. Dneska je akceptovaný prednosta a naozaj po rozhovore s ním, hovoril, že bez toho, aby vlastne tie rozhodnutia nejakým spôsobom nepotvrdil, že sú správne, demokratické a že spĺňajú nejaké zákonné normy, tak tá samospráva, tá samospráva to nejak nepresadzuje.
Druhá vec, pri rozdelení obci Žehra, ktorá má 400 obyvateľov a z toho 100 sú, myslím, že 120, 120 obyvateľov sú, je v domove sociálnych služieb, v súkromnom domove sociálnych služieb a teraz tá obec podľa zákona, ktorý sme schválili minulého roku, musí od nového roku platiť 100 eur na každého člena, tak pokiaľ by sa odčlenila tá časť, ktorá má 400 obyvateľov a z toho 120 má ľudí v domove sociálnych služieb, tak mesačne by musela platiť 12-tisíc euro tomuto domovu sociálnych služieb a keď sa na budúci rok vypočítajú skutočné náklady, tak to bude ešte podstatne viacej. Áno, je pravda, že doteraz sa to neplatilo a bolo veľmi výhodné pre každú obec, čo mala domov sociálnych služieb, aby si tých ľudí prihlásila na trvalý pobyt. Tak brala na to peniaze, hoci poskytovala im minimálne služby, teraz, teraz už to tak nie je.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.3.2022 14:32 - 14:34 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Moja chyba, ja som sedel na Marcinkovej mieste.
Takže ďakujem veľmi pekne, pán minister. Ja snáď otázku vám nebudem dávať, keďže ste v zastúpení pána ministra sociálnych vecí, ale dosť možno by som pripomenul, že ako ste spomínali, že 19 000 dospelých prišlo na Slovensko, tak podľa štatistík z roku 2020, lebo za 2021 ešte nemáme, z pracovného trhu keď zoberieme tých ľudí, ktorí prichádzali zo škôl, a tých, ktorí odišli do dôchodku, tak je rozdiel mínus 29 000 ľudí za rok 2020. Keďže do toho nám prišiel COVID, tak predpokladáme, že to číslo v roku ’21 bude ešte vyššie, to znamená, že naozaj my sa nemusíme báť, že tí Ukrajinci budú brať pracovné miesta, ale naozaj aktívnymi opatreniami musíme prispieť k tomu, aby, aby tu čo v najväčšom počte ostávali a, a naozaj tie pracovné miesta vyplnili.
A čo sa týka štruktúry pracovných miest, je naozaj veľmi široká. Tu na západnom Slovensku vlastne v tých závodoch pri tých linkách robia vo väčšom množstve, ale na východnom Slovensku, napríklad v oblasti Vysokých Tatier je obrovské percento na všetkých možných pozíciách ukrajinských pracovníkov a takisto v zdravotníctve východného Slovenska od lekárov cez ošetrujúci personál je takisto veľmi veľa.
Čiže ešte skôr, než bola tá utečenecká kríza, tí Ukrajinci sa vedeli tu uplatniť, takže pokladajme toto ako za príležitosť ich zapojiť ešte vo väčšom meradle do nášho hospodárstva, a nie naopak, ako príťaž, ktorá k nám ide.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.3.2022 16:57 - 16:57 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážení kolegovia, kolegyne, chcem len doplniť, že predložený návrh nie je ministerský návrh. Je to návrh poslancov. Často tu bolo nadávané na našich ministrov, takže je to návrh poslancov.
Zosmiešňovanie ministerky ako Kazisvět, Majka z Gurunu hovorí o malosti rečníka a ja sa naozaj vážne čudujem, že takýto človek učil naše deti, lebo je to urážka ženy. Vy môžte spochybňovať ministra aj ministerku na základe jej práce, ale na základe nejakých vonkajších znakov je to neprípustné a neprijateľné, hlavne keď sa jedná o ženu. Takže z toho som dosť silne rozčarovaný.
Spochybňovať šesťmesačnú lehotu, o ktorej rozhoduje ústavnoprávny výbor, je preferovanie anarchie. Platilo to za vašich vlád, platí to teraz a myslím, že to bude platiť aj v ďalšom volebnom období. Tak rešpektujme a nevyzývajme k anarchii, najmä preto, že sme poslanci Národnej rady a mali by sme ísť v dodržiavaní zákonov vzorom. A každá koruna vyplatená na dôchodku skôr, myslím, že je prínosná bez toho, čo ktorý politik tu bude o tom rozprávať. Určite to dôchodcom vyplatenie skôr pomôže.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 16.3.2022 16:33 - 16:35 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol výborom určený za spravodajcu k tomuto návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 914. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 953 z 25. februára 2022 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci.
Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v prvom čítaní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.3.2022 14:39 - 14:41 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Pán poslanec Faič, musím vám dať čiastočne za pravdu, že tá šťava z toho, že sa tu robí veľká reforma verejnej správy akosi vyprchala a možno je to aj tým, že do toho prišiel aj covid a do toho prišla vojna na Ukrajine a vlastne naozaj riešia sa veci a promptne a venuje sa tomu veľa času a veľa energie a tá energia potom kdesi chýba.
Pán Kočiš, pokiaľ starostom alebo primátorom v regióne poviete, že čo ich najviac trápi, čo najviac potrebujú, tak vám povedia, že potrebujú vyasfaltovať nejakú komunikáciu, nejaký chodník alebo niečo. A preto si myslím, že tie priority musí nastaviť ministerstvo, lebo keď sa identifikujú problémy ako rozviť, rozbiť ten gordický uzol rozvoja v tých najmenej zaostalých regiónoch, tak nie sú identifikované problémy ako cesty miestnej komunikácie alebo miestne chodníky, lebo fajn, ten starosta si to dá opraviť a má politické body.
Ale najväčším problémom sú MRK, najväčším problémom sú nevhodné bývanie, najväčším problémom je zamestnávanie tých ťažšie zamestnateľných ľudí a najväčším problémom je vzdelávanie, naozaj aby každé jedno dieťa, aj keď vyrastá v zlých podmienkach, horších...
===== Ale najväčším problémom sú MRK, najväčším problémom sú nevhodné bývanie, najväčším problémom je zamestnávanie tých ťažšie zamestnateľných ľudí a najväčším problémom je vzdelávanie. Naozaj aby každé jedno dieťa, aj keď vyrastá v zlých podmienkach alebo horších, mohlo navštevovať tú materskú škôlku a to predprimárne vzdelávania malo také, aby bolo na rovnakej štartovacej čiary potom v základnej škole. Takže tu treba naozaj držať tú líniu, že to, čo máme identifikované ako problém, aby sme ho aj prvotne riešili, na to sú peniaze na rozvoj.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.3.2022 14:39 - 14:41 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Pán poslanec Faič, musím vám dať čiastočne za pravdu, že tá šťava z toho, že sa tu robí veľká reforma verejnej správy akosi vyprchala a možno je to aj tým, že do toho prišiel aj covid a do toho prišla vojna na Ukrajine a vlastne naozaj riešia sa veci a promptne a venuje sa tomu veľa času a veľa energie a tá energia potom kdesi chýba.
Pán Kočiš, pokiaľ starostom alebo primátorom v regióne poviete, že čo ich najviac trápi, čo najviac potrebujú, tak vám povedia, že potrebujú vyasfaltovať nejakú komunikáciu, nejaký chodník alebo niečo. A preto si myslím, že tie priority musí nastaviť ministerstvo, lebo keď sa identifikujú problémy ako rozviť, rozbiť ten gordický uzol rozvoja v tých najmenej zaostalých regiónoch, tak nie sú identifikované problémy ako cesty miestnej komunikácie alebo miestne chodníky, lebo fajn, ten starosta si to dá opraviť a má politické body.
Ale najväčším problémom sú MRK, najväčším problémom sú nevhodné bývanie, najväčším problémom je zamestnávanie tých ťažšie zamestnateľných ľudí a najväčším problémom je vzdelávanie, naozaj aby každé jedno dieťa, aj keď vyrastá v zlých podmienkach, horších...
===== Ale najväčším problémom sú MRK, najväčším problémom sú nevhodné bývanie, najväčším problémom je zamestnávanie tých ťažšie zamestnateľných ľudí a najväčším problémom je vzdelávanie. Naozaj aby každé jedno dieťa, aj keď vyrastá v zlých podmienkach alebo horších, mohlo navštevovať tú materskú škôlku a to predprimárne vzdelávania malo také, aby bolo na rovnakej štartovacej čiary potom v základnej škole. Takže tu treba naozaj držať tú líniu, že to, čo máme identifikované ako problém, aby sme ho aj prvotne riešili, na to sú peniaze na rozvoj.
Skryt prepis