Som jednou z predkladateliek tohto návrhu zákona, ktorý upravuje pravidlá pre prevádzkovateľov hazardných hier. Súčasný zákon uberá možnosť samosprávam regulovať hazard. Problémom je hlavne podmienka petície, ktorá je potrebná na to, aby mohlo mesto alebo obec o zákaze vôbec rokovať. Podmienkou je, že petíciu musí podpísať 30 % obyvateľov.
Najväčší problém vznikol hlavne v krajských mestách, napr. petíciu v Nitre podpísalo 23 082 ľudí,...
Som jednou z predkladateliek tohto návrhu zákona, ktorý upravuje pravidlá pre prevádzkovateľov hazardných hier. Súčasný zákon uberá možnosť samosprávam regulovať hazard. Problémom je hlavne podmienka petície, ktorá je potrebná na to, aby mohlo mesto alebo obec o zákaze vôbec rokovať. Podmienkou je, že petíciu musí podpísať 30 % obyvateľov.
Najväčší problém vznikol hlavne v krajských mestách, napr. petíciu v Nitre podpísalo 23 082 ľudí, čo je viac ako 30 % občanov krajského mesta, ktorí majú trvalý pobyt v Nitre a majú viac ako 18 rokov. Aj keď petícia spĺňala podmienky súčasného zákona a poslanci Mestského zastupiteľstva v Nitre hazard všeobecným záväzným nariadením zrušili, znenie napadla prokuratúra aj napriek tomu, že súčasný zákon o hazardných hrách bližšie nešpecifikuje, akým spôsobom majú byť spočítané podpisy. Prokurátor svoj protest zdôvodnil tým, že mesto Nitra podpisy z petície fyzicky nespočítalo na všetkých 1 311 hárkoch, ale iba na náhodných 51 hárkoch. Nitrianski poslanci schválili úplný zákaz herní a kasín na území mesta všeobecne záväzným nariadením. Herne a kasína mali z ulíc Nitry miznúť postupne, teda k termínu skončenia licencie. Posledné mali ukončiť prevádzku v roku 2024. Krajský súd v Nitre dočasne pozastavil účinnosť všeobecne záväzného nariadenia o zákazu, zákaze hazardu v Nitre. Pre majiteľov herní bol, bola problémom aj neopodstatnenosť petície a nestrannosť jej aktérov. Napádali skutočnosť, že petícii pomáhali zbierať podpisy aj poslanci mestských zastupiteľstiev.
Slováci ročne investujú do všetkých foriem hier a hazardu približne 2,52 mld. eur, čo je približne 500 eur na jedného obyvateľa. Herne sú lákadlom aj pre deti, ktoré treba ochrániť pred závislosťou na hazardných hrách. Gamblerstvo prináša obete na životoch a rozpad rodín. V prostredí gamblingu je zvýšená kriminalita, kedy bežní občania čelia krádežiam, podvodom a trestným činom.
Aj z tohto dôvodu som sa veľmi intenzívne angažovala v boji proti hazardu v našom okrese Stará Ľubovňa. Veľmi vypuklým problémom boli občania obce Lomnička, ktorí využívali 64 herných automatov v meste Podolínec. Martin Majda, katolícky kňaz, ktorý pôsobil niekedy v obci Lomnička a v súčasnosti je špirituálom Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka, hovorí o vlastnej skúsenosti so závislosťou ľudí zo sociálne slabšieho prostredia, s ktorými v Lomničke pracoval. Hovorí o tom, že týmto ľuďom pomohla skutočnosť, keď sa herné automaty v Podolínci zakázali. Niektoré herne dokonca mali otvorené výhradne pár dní počas obdobia vyplácania dávok. Sociálne dopady tohto problému boli rozsiahle. Hrali otcovia aj mamy a, žiaľ, bolo vidieť aj maloleté deti postávať pred krčmami s hracími automatmi. Výnimkou nebolo ani napriek zákazu ich vidieť, ako hádžu mince do automatov. A, samozrejme, po prebdenej noci bola doma sodoma a na druhý deň sa nešlo do školy. Takmer všetky sociálne dávky končili v automatoch a rodiny nemali potom už celý mesiac z čoho žiť. Do života rodín často vstúpila dohoda s úžerníkmi a tá bola zarážajúca, s útokmi, ktoré boli zdrvujúce. Za fľašu pálenky sa zaplatila v korunách viac ako tisícovka. A tak to šlo každý mesiac. A rodiny sa zadlžovali a chudoba sa zväčšovala.
My sme s Michalom Šípošom, ktorý bol aktivistom v boji proti hazardu, v roku 2011 často sedeli v národnom parlamente a pri mnohých príležitostiach sme presviedčali poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby prijali poslanecký návrh, aby rozhodovali výlučne poslanci mestských a obecných zastupiteľstiev. Podľa pôvodného vládneho návrhu zákona, o ktorom poslanci hlasovali 5. decembra 2012, bolo zrušenie hazardu v obciach a mestách ešte nemožnejšie, lebo vyžadovalo sa referendum, čo na slovenské pomery bolo takmer utópiou. Aj na základe nášho tlaku prijali vtedy poslanci Národnej rady Slovenskej republiky pozmeňovací návrh a referendum zmenili na petíciu. Prvé boli tie mestá a obce, kde mali najviac občanov, ktorým sociálne dávky končili v hracích automatoch. Mestá pripravili všeobecne záväzné nariadenia a na zasadnutiach zastupiteľstiev ho prijali aj napriek veľkému tlaku hazardnej loby. Ako prvé tak urobilo mesto Sabinov, potom mesto Podolínec, Stará Ľubovňa a postupne počas zastupiteľstiev, ktoré hazard na území svojho mesta a obce zakázali, vzrástol viac ako na stovku. Všetci vieme, z bratislavského magistrátu podla, podlo ukradli podpisy pod prvú petíciu proti hazardu, a kto čítal Kočnerovu Threemu, získal matnú predstavu o fungovaní prokuratúry a súdov v tomto štáte. Z nej sme sa dozvedeli, že rozsudok ohľadom hazardu sa na Najvyššom súde vybavuje. Hazardná loby aktivistov proti hazardu nedokázala zastaviť, a preto zneužívala prieskumné agentúry a plánovala okradnutých a predaných Bratislavčanov ešte aj zavádzať. Hazardná lobby sa nezdráha použiť všetky prostriedky vrátane manipulácie verejnej mienky pred konaním petície, aby si zachránili svoj krvavý biznis.
Vážení kolegovia, schválením tohto zákona dáme šancu obciam a mestám rozhodnúť o zákaze hazardu na svojom území bez petície, ktorej vykonanie bolo príčinou polemík medzi obcami, mestami, prokuratúrou a prevádzkovateľmi hazardných hier. Prostredníctvom ďalších ustanovení zákona si mesto bude môcť všeobecne záväzným nariadením upraviť, aby herňa nebola umiestnená vo vzdialenosti menej ako 500 metrov od školy, školského zariadenia, zariadenia sociálnych služieb, zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, zariadenia pre liečbu nelátkových závislostí a ubytovne mládeže. Takéto opatrenie umožní lepšiu ochranu tých najzraniteľnejších skupín, ku ktorým patria všetci klienti zariadenia sociálnych služieb bez rozdielu veku. Upravuje sa aj spôsob merania tejto minimálnej vzdialenosti. Novým novelizačným bodom sa navrhuje zavedenie zákazu hrania kurzových stávok pre hráčov registrovaných v Registri vylúčených osôb.
Prechodným ustanovením sa rieši premiestnenie herne, ktoré súčasné umiestnenie bude v zmysle zákona v znení účinno..., účinné od 1. novembra 2020, keďže absolútny zákaz umiestnenia herne sa rozširuje na všetky zariadenia sociálnych služieb.
Vážení kolegovia, verím, že podporíte svojím „za“ schválenie tohto zákona a obce a mestá budú si môcť prostredníctvom svojich poslancov rozhodnúť o zákaze hazardu na svojom území.
Chcem sa poďakovať hlavnému predkladateľovi pánovi primátorovi mesta Nitry za tento návrh zákona a verím, že ho všetci v Národnej rade schválime.
Skryt prepis