Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.9.2020 o 12:35 hod.

Ing. arch.

Zita Pleštinská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2020 12:35 - 12:36 hod.

Zita Pleštinská
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.9.2020 16:55 - 16:56 hod.

Zita Pleštinská Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Udalosť, pri ktorej zahynul Jozef Chovanec, sa udiala 23. februára 2018, v čase, keď vládla strana SMER a premiérom bol Robert Fico. Možnože slovenská vláda mohla byť aktívnejšia na vyšetrenie vraždy Slováka aj v tomto období, veď bolo spomenuté, že žiadala to manželka zosnulého Jozefa Chovanca. Strana SMER - SD mala a má dnes svojho komisára v osobe Maroša Šefčoviča, ktorý je členom Európskej komisie. Je to skúsený diplomat, ktorý mohol a môže tiež prispieť k urýchleniu vyšetrovania tohto prípadu. Svoju moc spustiť monitorovací mechanizmus majú aj naši slovenskí europoslanci a určite nebudú ticho. Som presvedčená, že európske inštitúcie kriticky zhodnotia zneužívania policajnej moci vo svete a zároveň nezostanú ticho pri takejto tragickej udalosti v srdci Európskej únie.
Chcem ubezpečiť kolegov, ktorí kritizujú kroky premiéra Igora Matoviča a ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka, že vláda Slovenskej republiky urobí všetko pre to, aby bola smrť nášho slovenského občana vyšetrená. Verím, že Národná rada nájde spoločné stanovisko a tento prípad bude vyšetrený.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2020 3:27 - 3:28 hod.

Zita Pleštinská Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Petrák, celú noc počúvam o netransparentnom výbere prednostov okresných úradov. Ja som bola dvakrát prednostkou okresného úradu a práve SMER-SD ma odvolal a dosadil si svojho nominanta bez výberového konania. Pán kolega, práve vy nás nepoučujte o niečom, čo ste sami nikdy nerobili a v štátnej správe ste si zabetónovali svojich nominantov, častokrát nepozerajúc na ich odbornosť. Keby nás hodnotil niekto iný, by som to pochopila, ale práve od nominantov strany SMER-SD mi to príde veľmi nepoctivé. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 21:20 - 21:21 hod.

Zita Pleštinská Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán minister Budaj, veľmi pekne ti ďakujem za tvoje vystúpenie, povedal si, že sa jedná o prelomový čas, keď spravodlivosť konečne zvíťazí. Ľudia vo voľbách dali Igorovi Matovičovi dôveru a on dokázal rozložiť SMER - SD. To sa nikomu nepodarilo. Toto mu Robert Fico a kolegovia zo SMER-u nikdy neodpustia.
Plagiátorstvo nie je problém študentov, ktorí sa k nemu uchyľujú, ale systému, ktorý ho toleruje. (Reakcie z pléna.) Ako je možné, že niektoré vysoké školy porušujú pravidlá na viacerých frontoch, a napriek tomu majú akreditáciu? Verím, že nový zákon o vysokých školách to upraví a my začneme schvaľovať zákony, ktoré pomôžu ľuďom na Slovensku.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 16:31 - 16:33 hod.

Zita Pleštinská Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán podpredseda Pellegrini, veľmi sa čudujem vášmu vystúpeniu. Súdiť premiéra Igora Matoviča za päť mesiacov v premiérskej pozícii je odvahou.
Igor Matovič je antikorupčný líder. V jeho osobe prišla spravodlivosť, odstrániť zo Slovenska mafiu. Dnešnú mimoriadnu schôdzu Národnej rady vnímam ako boj medzi spravodlivými a mafiou, ktorú treba poslať preč. V súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka sa hovorí o pôsobení talianskej mafii (mafie) na území Slovenska, do ktorého investigatívny novinár pichol a stalo sa mu to osudným. Práve dvanásť rokov vašej vlády, pán kolega Pellegrini, počas pôsobenia strany SMER - SD bolo pre mafiánov zlatým vekom.
Na najbližších sedem rokov máme vďaka šikovnosti a vyjednávacej schopnosti premiéra Igora Matoviča k dispozícii 43,8 mld. eur na reformy. Je to 6,25 mld. eur na každý rok. Nedovolíme mafii, aby tieto peniaze rozkradla na spôsob káuz Búrka alebo Dobytkári.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 18:36 - 18:37 hod.

Zita Pleštinská
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 18:21 - 18:22 hod.

Zita Pleštinská
Ďakujem pekne. Chcela by som sa, pán predsedajúci, poďakovať navrhovateľkám tohto návrhu zákona. Ja som ročník ´61, aj keď sa nehovorí vek ženy, ale tiež patrím medzi 120-tisíc tých žien, ktoré majú ročníky ´57 až ´63, a myslím si, že týmto návrhom zákona sa odstráni tá krivda, ktorá nám bola spôsobená.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 16:38 - 16:39 hod.

Zita Pleštinská Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Možno treba zvýrazniť aj to, že domáce zviera má často aj psychologický význam hlavne pre ľudí, ktorí sú s rôznymi problémami, starých ľudí, ako aj osamelých, a práve domáce zviera sa stáva takým plnohodnotným členom rodiny so sociálnou funkciou. Mnohokrát organizácie na ochranu hospodárskych a spoločenských zvierat sú jediné subjekty, ktoré nemôžu dostať a žiadať žiadne granty, dotácie či eurofondy na svoju prevádzku a rozvoj. Aj z tohto dôvodu som za presadenie systémových zmien v tejto oblasti. A mnohokrát takéto zvieratko, ktoré niekto vyhodí, sa stáva vlastne oporou napríklad pre starých ľudí v starobe, takže myslím si, že všetko treba chrániť a treba, treba vlastne aj to zviera považovať nie za vec, ale za plnohodnotného, teda plno... ani nie vec, ale, ale, ale zviera, ktoré treba chrániť, však nemôžeme nechať týrať, že by vlastne tie psy chodili zbytočne po uliciach a nikto sa o to nestaral. Takže ja si myslím, že toto je zákon, ktorý treba podporiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 16:20 - 16:21 hod.

Zita Pleštinská Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Ja by som chcela vyzdvihnúť túto novelu, ktorú sme vlastne počuli, pretože je nemysliteľné, aby v civilizovanej, kultúrnej spoločnosti sme sa stretávali s prípadmi, keď niekto zavlečie psa do lesa a nechá ho tam priviazaného, opusteného čakať na smrť, alebo časté sú prípady vyhodenia psíkov cez Vianoce.
Princípom tejto novely, čo by som chcela vyzdvihnúť, že, je, že trestné činy týrania zvierat bude odteraz riešiť špecializovaný vyšetrovací tím, ktorý bude na tento typ trestných činov zvlášť vyškolený. V súčasnosti tieto trestné činy vyšetrujú bežní príslušníci polície, ktorí sú často zahltení aj inou agendou, v dôsledku čoho sa nestíhajú trestným činom naplno venovať. Takže ja si myslím, že rovnako ako ľudský život, aj zvieratá sú bytosti, ktoré si zaslúžia ochranu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 15:07 - 15:08 hod.

Zita Pleštinská Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážený pán minister, vážený kolega, chcela by som poďakovať za možno takýto prístup prijať legislatívu, ktorá, samozrejme, bude chrániť tých zodpovedných ľudí, ktorí majú obavy, pretože počúvame stále, dnešné čísla hovoria, že na COVID-19 sa nakazilo už 13 miliónov ľudí. To číslo je alarmujúce a myslím si, že ľudia si zaslúžia, aby vláda prijala takéto, takúto legislatívnu úpravu aj z toho dôvodu, že výškou pokút, teraz cena života, hej, jaká je výška pokuty, 5-tisíc alebo koľko? Možno je ešte otázka, až do výšky 5-tisíc, tak povedať: Áno, keď sa nahlási o jeden deň, bude taká pokuta. Možno odstupňovať, aby nebol tam vlastne ten priestor na to, aby tam vznikal priestor na korupciu. Ale ja sa veľmi prikláňam, lebo je to návrh, ktorý chráni ľudí, a myslím si, že toto ľudia očakávajú.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis