Vážené kolegyne, vážení kolegovia, dneska máme také kľudné obdobie, lebo pán minister, musím ho podporiť, že vlastne vie svoje zákony si aj obhájiť, ale zároveň, zároveň vždy sú tam nejaké ale. Takže k tomuto zákonu by som povedal, že Progresívne Slovensko zámer tohto zákona podporuje. Po prvé aj preto, lebo je to niečo, čo preberáme z dlhodobého procesu v rámci európskeho legislatívneho procesu. To znamená, že je to niečo, čo si vkladáme do...
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, dneska máme také kľudné obdobie, lebo pán minister, musím ho podporiť, že vlastne vie svoje zákony si aj obhájiť, ale zároveň, zároveň vždy sú tam nejaké ale. Takže k tomuto zákonu by som povedal, že Progresívne Slovensko zámer tohto zákona podporuje. Po prvé aj preto, lebo je to niečo, čo preberáme z dlhodobého procesu v rámci európskeho legislatívneho procesu. To znamená, že je to niečo, čo si vkladáme do nášho vlastného právneho poriadku, ale zároveň to podporujeme aj preto, lebo obsahovo to spĺňa veci, ktoré my máme v programe a o ktorých dlhodobo rozprávame. V zásade tento zákon by mal podporovať budovanie budov, ktoré budú mať lepšiu energetickú efektívnosť, ľudia, ktorí budú buď tam v nájme, alebo firmy, ktoré tam budú v nájme, budú platiť nižšie účty za energie. Bude tam vlastne v skutočnosti nižšia podpora spotreby plynu a teda nižšia podpora správania sa agresívneho Ruska a zároveň v zásade toto podporí aj rozvoj fotovoltatiky, elektromobility, tepelných čerpadiel, ktoré vyrábame u nás na Slovensku, a v zásade to podporí aj kvalitné budovy, lebo vlastne v kvalitných budovách sa dobre býva a dobre-dobre robí. Možno by som ešte povedal a prifarbil toto všetko takou osobnou skúsenosťou. Už 3 roky chodím na konferenciu. Občianske združenie alebo aliancia priemyslu, ktoré sa volá, že Budovy budúcnosti. A táto konferencia sa deje v jednej úplne novej, modernej, uhlíkovo neutrálnej budove. A z okna tejto budovy, je to v Petržalke, to na druhej strane Dunaja, vlastne vidno jeden relatívne dobre zrekonštruovaný panelák, na ktorý si ľudia zobrali úvery, spolufinancovali to bankou, aby si znížili účty za energie, aby mali menšiu vlhkosť, aby v zásade aj ten ich barák vyzeral lepšie, ale hneď vedľa toho je štátna budova, v tomto prípade je to, alebo verejná budova, v tomto prípade je to vzdelávacie zariadenie, ktoré je ošarpané, ktoré podľa mňa 20 alebo 30 rokov, a možno aj viacej, sa omietky nikto nedotkol a v zásade tým pádom odpadáva a tak ďalej. A z toho je vlastne taká-taká otázka, ktorá sa mi akože vsúva do úst, že prečo sa súkromný sektor vie starať o svoje budovy a vie si byť motivovaný znižovať svoje náklady? Prečo dokonca aj obyvatelia, pravda je, na zdravie, si vedia proste uvedomiť, že keď zainvestujú do svojich budov, tak tým pádom proste budú mať nižšie náklady a lepšie zdravotné prostredie pre svoje deti, pre seba? A prečo sa vlastne štát nevie starať o svoje budovy a prečo nezvyšuje ich efektívnosť a tak ďalej? A prečo toto vlastne hovorím, lebo tento celý zákon má byť o tom, že v zásade má pasportizovať budovy a v zásade týka sa to aj súkromných, aj verejných budov. To znamená, že pre mňa v tomto zákone nie sú problém ciele. A s tými úplne súhlasím a som veľmi rád, že robíme toto aproximovanie. Ale podľa mňa je to trošku problém pripravenosť nášho štátu a v zásade tieto budovy robiť efektívnejšími. A možno si poviete, však ale máme plno iných problémov, existuje tu konsolidácia, máme plno všelijakých tlakov na verejné financie, ale to úplne až tak nie je pravda, lebo štát má relatívne veľa peňazí na to, aby si svoje-svoje budovy rekonštruoval, respektíve na to bral európske peniaze a tým pádom znižoval rozpočtový deficit Slovenskej republiky. Ale vráťme sa ešte k tým veciam, ktoré sa týkajú občanov. No, my máme projekt, ktorý sa volá Zelená domácnostiam. Je to veľmi úspešný program. V zásade už bolo vyčerpaných skoro 100 miliónov € a v zásade oveľa väčší dopyt. Prečo už sa tam nedáva viacej peňazí ako plánovaných 28 miliónov, keď v plno iných oblastiach nevieme vyčerpať európske zdroje? Prečo až na jeseň sa uvoľňujú tieto peniaze? Prečo nie teraz, kedy cez leto si môžu ľudia zrekonštruovať svoje-svoje byty alebo domy? Nebolo by dobré, povedzme, zvážiť, pán minister, zvýšiť tú podporu z 50 na 60 %? Prečo by sme neurobili rýchlejšie vyplácanie tých peňazí, aby si ľudia mohli efektívnejšie fungovať so svojím cash flowom? Existuje aj projekt, ktorý sa volá Zelená solidarita a je to pre chudobných ľudí. Znova sa prihováram mojim kolegom zo sociálnej demokracie, že pre chudobných ľudí proste neuvoľňujeme dostatok peňazí. Len 28 miliónov sa plánuje v najbližšie obdobie a dokonca v rámci tej Zelenej solidarity nie je oprávnený náklad minúť tie peniaze na tepelné čerpadlo. Tak na Slovensku máme minimálne päť fabrík, ktoré vyrábajú tepelné čerpadlá. A my nedovolíme našim občanom si zefektívniť svoju energetickú spotrebu nákupom tepelného čerpadla, ktoré vyrábame tu na Slovensku, vo fabrikách, ktoré zamestnávajú ľudí, ktorí živia svoje rodiny a ktoré vlastne tie fabriky platia dane pre rozvoj, pre rozvoj či už miest, obcí alebo aj krajiny. Takže to sú také tie veci. Ja som strašne rád, ja by som sa strašne rád prihováral pánovi ministrovi a neviem, prečo môj opozičný kolega práve preto, keď sa prihováram pánovi ministrovi, ide riešiť svoje veci. A ja neviem, nehovorím, že tvoje akože, ale že tak buďme, že na to je to tá diskrétna zóna, tak viem, že no, tak si vytiahol chlapíka vedľa, no, tak super. Máme tu aj plán obnovy a plán obnovy, keď skončí, pán minister, ako budeme, alebo už skončil, ako budeme financovať vlastne obnovu budov? A toto strašne by ma zaujímalo. Prosím. Áno, áno. Takže to by ma strašne zaujímalo. Takže ja som vlastne vám prišiel klásť otázky. Môj opozičný kolega vám ich tiež kladol zároveň, takže ste skoro nič nepočuli. Pošlem vám môj prejav písomne alebo si to pozrite na webe. Takže, po prvé, zákon podporujeme. Zámer zákona podporujeme. Veľmi vítam, a to ja málokedy chválim, že aj odborná verejnosť podporuje ten zákon, treba povedať, že bolo to dlhodobé úsilie. A teda by som len povedal, že najväčší náš problém nie je nedostatok ambícií, ale najväčšia prekážka podľa mňa pri realizácii cieľov tohto zákona bude ako keby neschopnosť realizácie. A teda vy týmto zákonom ukazujete cieľ a ja by som sa strašne rád s vami bavil o tom, že ako bude prebiehať tá cesta. To znamená, že aké budú nasledovné kroky, čo bude robiť ministerstvo pod vaším vedením, aby sa pripravovalo na nedostatok iných zdrojov, akým spôsobom bude plniť rekonštrukciu verejných budov. Je tam nejaký záväzok 3 % budov ročne do roku 2055, takže-takže strašne mám veľa otázok a držím vám palce pri realizácii cieľov, ktoré máte v tom zákone. Ďakujem. Ďakujem pekne, pán poslanec, s faktickou.
Skryt prepis