Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

13.2.2024 o 18:41 hod.

doc. Ing. PhD.

Jozef Habánik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.9.2024 16:50 - 16:51 hod.

Jozef Habánik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pán poslanec, to, čo vy nazývate polkrok, ja volám fázovanie. My predsa keď zavádzame prvýkrát takúto naozaj významnú systémovú zmenu od prechodu od originálnych kompetencií k normatívnemu financovaniu smerom k materským školám, aj keď môžete argumentovať, že v prípade základných a stredných škôl, samozrejme, to normatívne financovanie je zavedené už dlhodobo, my musíme skúmať a analyzovať aj dopady takéhoto, takéhoto mechanizmu, preto je dobré, že možno v tejto prvej etape vstupuje to financovanie tých miest za prevádzky a v ďalšom kroku po vyhodnotení po nejakom roku alebo dvoch, možnože skôr, možnože neskôr, ja to teraz nechcem nejakým spôsobom predikovať, sa budeme baviť aj o ďalších školských zariadeniach, ktoré môžu prejsť do tohto, do tohto systému. My tu dnes nemáme zavedený žiadny daňový, daňový mix, tu žiadny daňový mix od 1. januára 2025 platiť zrejme nebude, a preto je dôležité zaviesť to, čo v tejto etape zaviesť vieme, a to je práve to normatívne financovanie, financovanie materských škôl, obzvlášť keď máme vyrokovanú dohodu s príslušnými, s príslušnými samosprávami.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.9.2024 16:01 - 16:02 hod.

Jozef Habánik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pani poslankyňa, v prípade školských klubov detí a centier voľného času a ich zaradenia do systému normatívneho financovania plne s vami súhlasím a myslím si, že do budúcna aj k tomu dôjde, k týmto úpravám. Ale v prípade desegregácie, poviem to tak jemne, ste používali príliš silné slová. Ja nič také v samotnom návrhu tohto zákona nenachádzam a určite to nie je cieľom tohto návrhu a myslím si, že aj to strašenie, že Európska komisia bude mať, alebo už má nejaké výhrady k tomuto legislatívnemu zneniu, je minimálne predčasné, pretože sme ešte len pri samotnom návrhu v prvom čítaní. A, práve naopak, si myslím, že tento návrh adekvátnym spôsobom reaguje na tie výhrady, ktoré aj Európska komisia v minulosti k tejto problematike vzniesla.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.9.2024 15:38 - 15:40 hod.

Jozef Habánik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, vážený pán minister, aj ja som podobne ako pani poslankyňa veľmi pozorne sledoval celý legislatívny proces tvorby tejto právnej úpravy a musím povedať, že aj ja chcem oceniť a teda veľmi pozitívne vnímam, že na konci dňa došlo k dohode najmä so samosprávami ohľadom zavedenia normatívneho financovania v prípade materských škôl, pretože ide naozaj o systémovú zmenu. Naviac si cením, že ministerstvo školstva vyčlenilo pre budúci rok sumu cirka 54 mil. eur na podporu tohto opatrenia. Je to nad rámec toho, čo bolo vyrokované so samosprávami, pretože si uvedomujem, že akýkoľvek zásah do zmeny v prípade financovania samospráv z podielových daní, dane z príjmu fyzických osôb bol mimoriadne náročný. Rovnako profesné a stavovské organizácie tieto legislatívne zmeny privítali.
Čo sa týka výroku pána predsedu vlády na adresu zákazu používania mobilných telefónov, zjednodušene to poviem tak ako vy, tento výrok je stopercentne správny, absolútne pravdivý, pretože vo všeobecnej verejnosti nie sú tak jednoznačné názory na úpravu tejto problematiky ako u tých, ktorí sa výchove a vzdelávaniu venujeme v praxi. My to máme jednoznačne vysporiadané. Dívame sa nielen na samotný proces výchovy a vzdelávania, ale aj na to, čo je zavedené v okolitých krajinách.
Ďakujem.

-----------------------------------------
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.6.2024 14:36 - 14:37 hod.

Jozef Habánik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za odpoveď.
Nebude to ani doplňujúca otázka, pretože tu nemáme pána ministra dopravy, ale tejto téme sa chceme spolu s kolegami aj naďalej venovať, pretože tá situácia je tam mimoriadne vážna a zložitá. Tie dopravné obmedzenia spôsobujú isté kolízie a aj vlastne nápor na okolité cesty, ktoré sú buď v miestnej, alebo regionálnej správe, preto sa tomu chceme venovať. A je to naviac cesta aj medzinárodného významu, čiže z tohto uhla pohľadu ide o vážny problém dopravnej obslužnosti pri meste Trenčín, a preto budeme ešte ďalej rokovať s ministrom.
A keď príde pán minister, tak určite aj k tým termínom ešte budeme chcieť vedieť viac.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.5.2024 18:09 - 18:10 hod.

Jozef Habánik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, vážený pán predsedajúci.
No, nechcem sa vyjadriť teraz k tým legislatívnotechnickým otázkam, ale trošku k tomu § 15a, ktorý nepovažujem za skutočný problém, o ktorom tu dnes diskutujeme.
Problémom je to, že Generálna prokuratúra namietla nesprávne metodické usmernenie vtedajšieho ministra školstva pána Bútoru vo vzťahu k tomuto platnému paragrafu v zákone, v školskom zákone. Dnes nejaká alternatíva okamžitého vypustenia tohto § 15a zo školského zákona v strede školského roka, alebo uprostred školského roka, toto ja nepovažujem za metodicky správnu vec, preto súhlasím s postupom, ktorý je navrhnutý v tomto pozmeňovacom návrhu, aby sme to teda ošetrili a dali celú vec na poriadok, tak aby školy a školské zariadenia si jasne vedeli vysvetliť ustanovenie tohto zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.2.2024 11:44 - 11:46 hod.

Jozef Habánik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
No, pani poslankyňa, nemôžem s vaším názorom súhlasiť, pretože do roku 2022 tu žiadna téma nejakého dvojitého financovania v prípade akademických knižníc nebola. Čiže ten argument absolútne neobstojí, pretože my sme v tej novele zákona na podporu fondu... na... Fondu na podporu umenia riešili len výnimku so spolufinancovania nákupu odbornej a inej knižnej literatúry z vlastných zdrojov verejných vysokých škôl a pripravili sme ten návrh zákona tak, aby bol fiškálne neutrálny. To znamená Fond na podporu umenia to finančne vôbec nezaťažovalo a verejné vysoké školy, ktoré nemali alebo nepodali by si žiadosť o grant z toho titulu, že by nemali prostriedky na spolufinancovanie, sa mohli o v jednotlivých podprogramoch o tento nákup odbornej a knižnej literatúry uchádzať. Čiže tu nejde o žiadne zamedzenie nejakého dvojitého financovania a vôbec to už nemá nič s pravidlami, ktoré sú bežne používané pri štrukturálnych a investičných fondov Európskej únie.
Či táto téma má, alebo nemá byť predmetom rozpravy k novele zákona na Fondu na podporu umenia, ja si myslím, že má. Nemôžete určovať to, čo niekto chce alebo nechce povedať, pretože už aj v ostatných týždňoch a mesiacoch tu zaznievali v rámci jednotlivých diskusií alebo faktických poznámok témy, ktoré, môžem ja povedať, z môjho pohľadu, že vôbec do tejto snemovne a do tohto priestoru nepatria, ale to, čo som spomenul ja, a upozornil som na problém nedodržiavania zákona, platného zákona smerom k Fondu na podporu umenia, tak to... táto diskusia do tohto pléna patrí. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.2.2024 11:40 - 11:40 hod.

Jozef Habánik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážené panie poslankyne, páni poslanci, určite sa zhodneme na tom, že Fond na podporu umenia je významná inštitúcia, ktorá patrí do verejného priestoru a je financovaná verejnými prostriedkami, to znamená, mala by plniť istý verejný záujme a najmä ako inštitúcia dodržiavať zákon a vlastné zásady. Prečo o tom hovorím?
V roku 2022, v minulom volebnom období som spoločne s pánom poslancom Jarjabkom, ako opoziční poslanci vtedy, sme predložili novelu zákona o Fonde na podporu umenia. V tejto novele zákona sme sa snažili pomôcť verejným vysokým školám, osobitne umeleckým verejným vysokým školám s istou výnimkou vo spolufinancovaní pri získavaní grantov a projektov z tohto fondu. Novela, ktorú sme pripravili v tomto roku, pardon, v tom roku ’22, prešla riadnym, klasickým legislatívnym procesom, prvým, druhým čítaním, prešla aj pripomienkami, prešla legislatívnou radou vlády, prešla všetkými komisiami, ktorými prejsť mala, mohla sa k tomu vyjadriť akákoľvek verejnosť, odborná, široká, kto chcel, sa k tomu mohol vyjadriť. Novela nadobudla účinnosť, nikto tu nemá nejaké výhrady, dokonca ako opoziční poslanci... ako opozičným poslancom nám táto novela prešla v širokej zhode celým plénom, myslím, že viac ako 120 poslancov vtedy za ňu hlasovalo, ale môžem sa mýliť, ale viem, že prešla pomerne širokou zhodou.
Verejné vysoké školy v tom čase prechádzali ťažkým obdobím, pretože vláda im škrtla z dotačných programov viac ako 70 mil. eur a viaceré z nich sa nemohli uchádzať o granty a žiadosti najmä v tých oblastiach, kde bolo treba vynakladať vlastné zdroje na spolufinancovanie, či už šlo, išlo o výške 5, 10, 15 alebo 20%, preto sme túto novelu pripravili.
Čo sa stalo, ak nadobudla táto novela účinnosť? Stala sa jedna jednoduchá vec. Fond na podporu umenia zmenil svoje zásady a obmedzil prístup verejným vysokým školám k istej časti predkladania žiadostí, osobitne sa dotýkajúcich akademických knižníc. Každá verejná vysoká škola má, je to integrálnou súčasťou verejnej vysokej školy, je aj akademická knižnica. Táto akademická knižnica neslúži len študentom a zamestnancom danej vysokej školy, ale aj pomerne širokej verejnosti. Plní knižničné služby, ale výpožičné a iné činnosti, ktorá táto akademická knižnica zabezpečuje. Namiesto toho, aby sme im podporili, osobitne tie umelecké vysoké školy, nákupom odbornej literatúry, ale aj iných prostriedkov, ktoré môžu alebo iných tovarov a služieb, ktoré by mohli z týchto grantov získať, tak fond prišiel s myšlienkou, že táto novela je svojím spôsobom diskriminačná oproti ostatným žiadateľom fondu, a upravil zásady tak, aby akademické knižnice verejných vysokých škôl nemohli podávať žiadosti o financovanie z jednotlivých programov alebo programov tohto fondu.
To je tá spravodlivosť, o ktorej tu hovoríme, to je ten prístup, ktorý tu žiadame. Žiadame len to, aby Fond na podporu umenia a jeho orgány rešpektovali platné, schválené zákony, tie, ktoré prijme Národná rada Slovenskej republiky, sú podpísané prezidentom alebo pani prezidentkou a vyšli v Zbierke zákonov.
Hovorilo sa tu o kontrole, že prebieha vo fonde vo fonde kontrola, ja chcem povedať a tým budem končiť svoje vystúpenie, neviem, či bude stačiť len táto kontrola, bude treba urobiť akýsi poriadok aj vo vnútri tejto inštitúcie, aby naspäť mohli sa opäť po dvoch rokoch akademické knižnice verejných vysokých škôl uchádzať o zdroje tohto fondu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

13.2.2024 18:41 - 18:41 hod.

Jozef Habánik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Fond na podporu umenia ako verejnoprávna inštitúcia hospodári s prostriedkami nás všetkých, a preto je mimoriadne dôležité, aby v tejto inštitúcii dochádzalo k dodržiavaniu zákona a aj zásad hospodárenia s finančnými prostriedkami, ktoré má Fond na podporu umenia zverené. Preto chcem povedať, že nestačí toto robiť len kontrolou, tá kontrola je vždy následná, a mimoriadne dôležité je predchádzať takémuto porušeniu zákona.
Ja som sa prihlásil do rozpravy a uvediem v rozprave minimálne jeden príklad, konkrétny príklad obchádzania vlastných pravidiel a nedodržiavania zákona o Fonde na podporu umenia v prípade akademických knižníc, čo ma mrzí, že vlastne Fond na podporu umenia nedodržiava zákon, ktorý bol schválený v minulom volebnom období naprieč celým politickým spektrom, tá novela tu prešla výrazným počtom hlasov. A napriek tomu, že zákon platí, akademické knižnice verejných vysokých škôl, osobitne umeleckých verejných vysokých škôl sa nemôžu dostať k financovaniu, pretože boli z tohto financovania fondom vylúčené.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2023 9:10 - 9:25 hod.

Jozef Habánik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, vážený pán predsedajúci.
Chcem oceniť tú časť vystúpenia pani poslankyne Kalmárovej, ktorá sa dotýkala predmetnej novely vládneho zákona, návrhu vládneho zákona, ktorým sa čiastočne mení financovanie niektorých centier v prípade regionálneho školstva a prechádza teda toto financovanie z podielových daní na štát.
Diskutovaná téma dnes, ale aj včera na našom výbore bola, či tá alokovaná suma je alebo nie je dostatočná. Pani poslankyňa uviedli ste tú sumu, že 10 až 11 mil. vlastne sme doteraz vykladali, vynakladali na tieto podporné činnosti a že suma alokovaná v budúcom roku v štátnom rozpočte je 16,2 mil. eur, čiže je tam isté navýšenie, ktoré je asi kvalifikovaným odhadom ministerstva školstva aj ministerstva financií, ako sa to bude asi v budúcom roku vyvíjať aj z hľadiska zjednotenia informačných systémov, ale aj z hľadiska odborných personálnych kapacít, ktoré v tomto systéme máme. My ich jednoducho, vieme, že tej práce je tam potrebné urobiť ďaleko viac, ale nevieme tieto kapacity z večera do rána nafúknuť a jednoducho ich možno zdvojnásobiť.
Zároveň tento vládny návrh zákona je viazaný aj na štvrtú platbu z plánu obnovy, čiže je to reforma vychádzajúca z komponentu 6 a my môžeme mať rôzne pohľady aj výklady, aj výhrady k plánu obnovy, ale ďakujem, že naším spoločným záujmom je, aby sme vlastne získali a mohli čerpať z tejto štvrtej platby z plánu obnovy.
Ďakujem ešte raz.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.12.2023 8:55 - 9:10 hod.

Jozef Habánik Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, váženie panie poslankyne, páni poslanci, vážený pán podpredseda vlády, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport ako gestorský výbor podáva spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením zo 7. decembra 2023 č. 51 sa uzniesla prerokovať vládny návrh zákona v druhom čítaní a prideliť ho týmto výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Ako gestorský výbor určila Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a určila lehoty na jeho prerokovanie.
Výbory prerokovali návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady Slovenskej republiky. Iné výbory o vládnom návrhu zákona nerokovali.
Gestorský výbor konštatuje, že do začatia rokovania o návrhu zákona nedostal žiadne stanoviská od poslancov podané podľa § 75 ods. 2 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
K vládnemu návrhu zákona zaujali výbory Národnej rady Slovenskej republiky tieto stanoviská: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky v uznesení č. 9 zo 7. decembra 2023, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet v uznesení č. 23 zo 7. decembra 2023 a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport v uznesení č. 6 zo 7 decembra 2023, zhodne všetky výbory odporúčajú vládny návrh zákona schváliť.
Gestorský výbor na základe spoločných stanovísk výborov vyjadrených v ich uzneseniach odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona schváliť.
Predmetná spoločná správa výborov bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport 7. decembra 2023 pod číslom 7. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril ako spoločného spravodajcu, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky informoval o výsledku rokovania výborov, stanovisku a návrhu gestorského výboru a predkladal návrhy podľa príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som. Prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis