Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

13.2.2024 o 9:23 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie 13.2.2024 10:50 - 10:55 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Prihlasujem sa v rámci rozpravy, chcel som trošku urýchliť tie debaty, nemám s tým absolútne žiadny problém a debatovať treba, ak to teda je efektívne, ak to nie je o tom, že len sa naťahuje čas.
Najskôr zareagujem na to, čo ste povedali, pán Viskupič, o samozdanení. Musím povedať, že je to, je to vec, ktorá sa odkladala dlho, dlho, lebo je naviazaná aj na nejaké technické prípravy. Samozrejme, my ešte riešime, že či to stihneme od 1. 1. 2025, alebo od neskoršieho dátumu. Ale padlo rozhodnutie, a poviem otvorene, nie je to jednoduché rozhodnutie, lebo ovplyvňuje, vy ako ekonóm viete, ovplyvňuje to cash flow štátu a v podstate štát, keď predtým vybral všetky tie dépeháčky dopredu, tak dnes v podstate ju zoberie až neskôr. Ale vychádzame v ústrety podnikateľom, hlavne tým veľkým, ktorí sú osvedčení, nikdy nemali daňové nejaké nedoplatky, proste funguje ten systém a máme v dôveru v tieto subjekty, že to samozdanenie tam prebehne jednoducho. Je to úplne nová vec, ktorou, o ktorej sa dlho, dlho hovorilo, a pristupujeme k tomu a ja to beriem ako, myslím, veľmi pozitívny krok vo vzťahu k podnikateľom, to je prvá vec.
Druhá vec, samozrejme, prenášame tie, je tu nejaká nová úprava, ktorá hovorí o tom, že keď nejaký malý podnik do 100-tisíc eur v rámci Európskej únie, tak vie si, sa oslobodiť od DPH, čo doteraz nebolo. Hneď od prvého eura boli povinní títo ľudia tú dépeháčku odvádzať a tiež to považujem za veľmi ústretový krok, takže to, čo sa tu toľko narozprávalo o tom, že jak my škodíme a neviem, čo tu robíme... Musím povedať jednu vec, to, či a ako zvýšime úroveň DPH, závisí, teda myslím na povinnosť platiteľa DPH, závisí aj od stavu verejných financií, pán Viskupič, pán Pročko. A vy to veľmi dobre viete. Každé navýšenie v podstate znamená nejaké peniaze, ktoré idú preč zo štátneho rozpočtu, ale za mňa môžem povedať a chcem povedať, že to sú debaty aj s pánom predsedom SNS napríklad Andrejom Dankom, my sme naklonení k tomu, aby sme zvýšili túto hranicu, ale všetko, samozrejme, každé takéto navýšenie znamená únik peňazí zo štátneho rozpočtu. Čiže ja si najskôr musím nechať prerátať, aké navýšenie koľko by znamenalo peňazí, a podľa toho potom by som možno zareagoval v druhom, teda buď teda na výbore, alebo nejak v druhom čítaní. Čiže ja nevylučujem takúto vec, ale berte jednu vec a tu môže vykrikovať pán Pročko, koľko chce, OĽANO je to, ktoré spôsobilo stav verejných financií, v ktorých sa nachádzame.
A ja by som rád zvýšil túto úroveň možno aj na tých maximálnych, o ktorých hovoríte, 85-tisíc eur, ale to stojí tento štát peniaze. Dépeháčka je najväčší zdroj príjmov štátu, to je proste fakt. Ale keď sa chceme pozrieť teda na úrovne DPH v okolitých krajinách, tak vám chcem povedať, áno, je pravdou, že, že Česko dostalo výnimku udelenú Radou Európy v roku ´23 na úroveň 78 800 eur cirka, ale máme tu krajiny ako Maďarsko, hej, už povinnosť platiť DPH je od 32 384 euro. Rakúsko od 35-tisíc, čo je oveľa menej ako na Slovensku, Poľsko 45 905, Španielsko nula, Dánsko 6 700 euro, Švédsko 8-tisíc euro, Belgicko 25-tisíc euro. To sú všetko vyspelé európske krajiny, hádajte, prečo sú tie úrovne povinnosti platiteľov DPH tak nízke? No lebo je to veľký zdroj financií štátu.
Takže ja som tu dnes predložil zákon, ktorý, si myslím, že vo veľkej miere pomáha podnikateľom, a som ďalej ochotný sa o tom baviť. Ale musíme sa pozrieť na stav verejných financií a čo verejné financie znesú a neznesú. Čiže ja som dal nejaký príkaz, aby sa prerátali niektoré veci. Ja ďakujem za debatu aj s pánom predsedom SNS Andrejom Dankom a budeme proste riešiť, riešiť túto problematiku do druhého a tretieho čítania. Nečakajte však zázraky. Ja poviem otvorene, chceme vyjsť v ústrety, ale nevieme robiť nejaké zásadné, zásadné skokové navyšovania.
Čo je pozitívne v tomto zákone, tým by som ukončil svoje vystúpenie, od 1. januára bude sa už počítať ten obrat, čo je podľa mňa pozitívne, lebo mnohí tí platitelia DPH dnes si museli vždycky robiť, každý mesiac prerátavať spätne 12 mesiacov, aby zistili, či neprekročili ten daný stav. Teraz to budú mať o to jednoduchšie, lebo viem, že ten problém medzi podnikateľmi bol. Takže aj v tomto sa snažíme nejak vyjsť v ústrety podnikateľom.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.2.2024 10:29 - 10:30 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, navrhovanými úpravami sa v zákone o dani z pridanej hodnoty primárne preberá smernica Rady Európskej únie s cieľom umožniť malým podnikom od roku 2025 využívať oslobodenie od dane aj v inom členskom štáte ako v štáte členskom, v ktorom je usadený, ak bude spĺňať ustanovené podmienky.
Zásadným spôsobom sa upravujú skutočnosti, na základe ktorých sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane, ako aj práva a povinnosti týchto platiteľov dane, ktorí si nesplnili zákonnú registračnú povinnosť. Nastavujú podmienky a pravidlá uplatňovania samozdanenia pri dovoze tovaru do tuzemska tak, aby tento inštitút mohol byť od roku 2025 uplatňovaný vybranými platiteľmi dane, ktorí dávajú dostatočné materiálne záruky o ich spoľahlivosti.
Upravujú sa aj iné oblasti zákona o DPH, napríklad podmienky uplatňovania zníženej sadzby dane na dodanie a uskutočnenie sociálnymi podnikmi.
Pokiaľ ide o ďalšie zákony, vládnym návrhom sa upravujú ustanovenia zákona o používaní elektronických registračných pokladníc v daňovom poriadku s cieľom podporiť dobrovoľné plnenie daňových povinností, znižuje výška úroku za odklad platenia dane a platenie dane v splátkach.
Vážené panie poslankyne, vážení poslanci, dovoľte mi požiadať o podporu a prijatie tohto zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 13.2.2024 10:28 - 10:30 hod.

Ladislav Kamenický
 

13.2.2024 10:25 - 10:27 hod.

Ladislav Kamenický
 

13.2.2024 9:37 - 9:39 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážení kolegovia, vážený pán predsedajúci, cieľom návrhu zákona je ustanoviť ministerstvo dopravy za cenový orgán pre oblasť regulácie cien nájmu bytov obstaraných z verejných prostriedkov, presunúť regulačné a kontrolné právomoci v tejto oblasti z ministerstva financií, ktoré je dnes ústredným orgánom štátnej správy pre oblasť cien, na ministerstvo dopravy, ktoré je ústredným orgánom pre bytovú politiku, v tomto sektore pôsobí, vytvára pre neho pravidlá a má najviac relevantných informácií, rovnako ako pri predchádzajúcich decentralizáciách právomocí v oblasti cien, napríklad Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb.
Za mňa môžem len povedať toľko, že väčšinou veci, ktoré sa nevedia prideliť, tak väčšinou skončia na ministerstve financií, aj keď teda nejak obsahovo to nesúvisí s prácou ministerstva financií, a toto je práve jeden z tých príkladov.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

13.2.2024 9:34 - 9:36 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem, ďakujem pekne, veľmi krátko len zareagujem vzhľadom aj na tú krátku rozpravu. Ďakujem pekne aj za korektné vystúpenie zo strany pána poslanca, aj to, že ocenil, že tento zákon zavádza pozitívne zmeny. Za mňa môžem povedať, že ja som neni zástanca žiadnych byrokratických postupov v rámci aj Ekofinu vždy riešime tzv. red tapes, to sú, to sú tie postupy, ktoré v podstate zamedzujú tomu, aby sa efektívne riadil štát a ostatné veci, a ja takisto na úrovni aj finančnej správy, aj ostatných inštitúcií teda požadujem, aby sme sa zbavovali zbytočnej administratívnej záťaže. Čo sa týka toho, toho dopadu, negatívny vplyv na rozpočet, čo sa týka informačných systémov, bavíme sa tu o 287-tisíc eurách, portál finančnej správy asi 94-tisíc, ostatný systém je tam asi 192-tisíc, tieto peniaze boli reálne zabezpečené už v rozpočte na rok 2023, nie je tam chyba, takže aspoň takú mám informáciu, takže aby sme si ujasnili veci.
Čo sa týka samotných tých úprav, toho pozmeňujúceho návrhu, dávam k dispozícii svojich ľudí, samozrejme, ale jedná sa hlavne o precizovanie postupu distribútorov v prípade odlišnosti údajov o množstve prepravovaného minerálneho oleja v elektronickom systéme pred a po začatí prepravy.
Čo sa týka tých celoeurópskych postupov samoosvedčenia statusu malých nezávislých výrobcov piva, vína a liehu, sa zavádza možnosť pre zahraničných nezávislých výrobcov, tak ako ste povedali, ktorí disponujú osvedčením preukázať nárok na uplatnenie zníženej sadzby spotrebnej dani pri liehu, víne a pive. Konkrétny postup, vás chcem odporučiť na pani Bílikovú na ministerstve financií, takže máte môj súhlas, kolegovia sedia hore, takže ak chcete nejaké detaily, tak oni vám to potom objasnia.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 13.2.2024 9:23 - 9:25 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda, predsedajúci. Takže predkladám, panie poslankyne, páni poslanci.
Cieľom návrhu zákona č. 98/2004 o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov je najmä zosúladenie ustanovení zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja s Ústavou Slovenskej republiky, ktoré upravujú kvantitatívne podmienky pre osoby žiadajúce o vydanie povolenia na distribúciu pohonných látok, a to na základe nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky z 10. novembra 2021.
Ďalším z cieľov tohto zákona je reflexia na požiadavky, ktoré uplynuli, vyplynuli z aplikačnej praxe naprieč daňovou legislatívou spotrebných daní v súvislosti s už implementovanou elektronizáciou prepravy zdaneného, zdanených predmetov spotrebných daní uvedených do daňového voľného obehu na podnikateľské účely v rámci členských štátov EÚ, ako aj na území Slovenskej republiky.
Ďalším cieľom je zníženie administratívnej záťaže daňových subjektov obchodujúcich s predmetmi spotrebnej dane, napríklad pri poskytovaní údajov, ktoré si colné úrady vedia zistiť z verejne dostupných zdrojov.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi požiadať o podporu a prijatie a schválenie tohto návrhu vládneho zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 18.1.2024 15:10 - 15:10 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem. Som rád, že mám opäť päť minút na to, aby som vysvetlil veci pánu poslancovi.
Jedna vec, k tomu časovému hľadisku, keď sa dostaneme, tak musím povedať, že za to, že sme tu museli tvoriť rozpočet v priebehu jedného mesiaca, nemôžme my, ale môže za to aj terajšia opozícia, môže za to aj pani prezidentka, ktorí, naťahovali ste, desať mesiacov sme tu nemali legitímnu vládu. A čo sa tu stalo? Z dvoch percent deficit sa vyšplhal na 6,5 % v roku ´23. To sú dôsledky toho, že tu bolo tak dlho v podstate bezvládie.
Musím povedať jednu vec. Čo sa týka toho, čo hovoríte, áno, dali sme opatrenia, stojíme si za opatreniami vo výške 960 miliónov. Bavíme sa o energopomoci, to som už povedal. Je tu oneskorenie vzhľadom na to, že niektoré krajiny, som to nedopovedal, majú spotové ceny, to znamená ľudia mnohokrát, ktorí kupujú energiu v danom mesiaci, platia spotové ceny. U nás je to s časovým oneskorením až vyše roka. Čiže z tohoto pohľadu musím povedať, že, že, samozrejme, je to oneskorený, oneskorenejší dopad na Slovenskú republiku je aj v tomto roku. Ja pevne verím, že budúci rok sa tá energopomoc zlepší.
Čo sa týka tých opatrení, pán poslanec, je nespochybniteľné, že táto vláda doručila najväčší objem vôbec konsolidácie, aký sa tu kedy na Slovensku robil, a musím povedať, že bude doručovať ďalšie konsolidačné opatrenia a bude to veľmi rýchlo. Musím povedať, že my už dnes na ministerstve financií robíme na konsolidačných opatreniach aj vzhľadom na nové pravidlá, ktoré ešte, samozrejme, sa vyšpecifikuvávajú v rámci Európskej únie, tak budeme musieť konsolidovať alebo teda predstavovať určité opatrenia v skoršom termíne, ako sme aj sami predpokladali. Ak teda hovoríme nielen teda o negatívach, ale aj o pozitívach, Európska komisia nás pochválila za to, že robíme verejné investície, že chceme investovať verejné zdroje. Z tohoto pohľadu sme dostali v podstate pozitívne hodnotenie.
A keď sa už teda bavíme o samotnej konsolidácii, pán poslanec, pozrite sa, pozrite sa, koľko návrhov zákonov ste dali na schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky, a spočítajte si, aký to má negatívny dopad na verejné financie, keď teda toľko rozprávate o tej konsolidácii, tak nepredkladajte tu všetci dekonsolidačné opatrenia. Bavíme sa asi o desiatich nových zákonoch. Len možno tri z toho tvoria deficit do roku ´27 až vo výške niekde okolo 280 miliónov. Takže na jednej strane nehovorte o konsolidácii, keď sami dekonsolidujete a snažíte sa dekonsolidovať.
Toľko za mňa a musím povedať a teda dúfam, že som dostatočne už odpovedal na to, na tie fámy a fabulácie, kde tu niekto rozpráva o nejakých podvodoch alebo nejakých účtovných trikoch. Ja si to vyprosujem. To odmietam a tvrdím, že ľudia na ministerstve financií sú profesionáli, ktorí si robia svoju robotu dobre.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 18.1.2024 14:49 - 14:54 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec, ja som sa už včera na tlačovej konferencii veľmi detailne vyjadroval k návrhu rozpočtu aj k hodnoteniu Európskej komisie, čo sa týka rozpočtu. Takisto som povedal, že náš rozpočet určite vzhľadom na stav verejných financií nie je o súťaži krásy, ale o tom, či Európska komisia rozpočet na rok 2024 odsúhlasí, alebo nie. A dobrou správou pre Slovensko je, že Európska komisia akceptovala náš rozpočet a že sme sa dostali do skupiny krajín podobne hodnotených, ako bolo napr. Fínsko, Belgicko, Francúzsko, Chorvátsko. Ale opäť opakujem, vzhľadom na stav verejných financií nejde o to, či vyhráme miss, alebo nevyhráme.
Na druhej strane musím však povedať, že čo sa týka tých rozporov alebo, o ktorých sa hovorí aj v danej správe, a chcem upozorniť, že aj vaši kolegovia mnohí sa mýlia o tom, ako prezentujú niektoré veci a takisto na tlačových konferenciách z dnešného dňa. Musím povedať jednu vec, ak, čo sa týka nejakých refundácií na ministerstvo financií zo strany Európskej komisie, robili sa tie refundácie roky, robili sa desať, dvadsať rokov dozadu a musím upozorniť na to, že ani refundácia z minulého roku, z roku ´23, sa nerozpočtovala v rozpočte na rok ´23 ani refundácia na rok ´24 sa nerozpočtovala v roku ´24, veľký omyl vašich kolegov, poviem, ako je.
Druhá informácia, že takisto vieme o tom a takisto Európska komisia avizuje refundáciu na rok ´24, čiže preto sa zaoberáme aj touto refundáciou aj Európska komisia v svojej správe sa s ňou zaoberá, ale tak ako som už povedal, dvadsať rokov sa vždycky refundácie zaúčtovali alebo teda dostávali do výkazníctva toho roku, v ktorom tá refundácia príde. A keď zoberem, že dvadsať rokov, keď dôjde táto refundácia v roku ´24, tak stále sa držíme pravidiel, ktoré tu platili dvadsať rokov. To znamená, túto refundáciu my očakávame v roku ´24 a bude aj, by mala byť zaúčtovaná v roku ´24.
Európska komisia takisto nie je tá inštitúcia, ktorá určuje, do ktorého roku sa to bude zaúčtovávať, bude to robiť Eurostat, čiže to je ďalší omyl vašich kolegov, ktorý prezentujú ďalej na tlačových konferenciách, a tak ako som povedal a je to napísané aj v správe Komisie, ak sa pozrete do poznámky 14 v tejto správe, kde sa teda, ktorá sa odvoláva na to, čo tvrdí Európska komisia, tak je tam napísané, "podľa obvyklých postupov Eurostat overí primeraný čas zaznamenávania týchto grantov Európskej únie", to len o tých refundáciách, "účtoch v systéme ESA v rámci pripravovaného jarného oznámenia národného štatistického úradu v apríli 2024". Čiže stojím si za tým, čo sme hovorili a doteraz sme to aj tvrdili, Eurostat o tom rozhodne. Keď Eurostat rozhodne ináč, to znamená, ak zmení tieto pravidlá, my to budeme musieť rešpektovať, bude to musieť rešpektovať Európska komisia, ale napriek tomu tvrdím, že naďalej si trvám na tom, že Slovenská republika v roku ´24 chce doručiť deficit na úrovni 5,97 % HDP, čiže z tohoto pohľadu.
Ďalšia vec, musím povedať, že stav verejných financií je taký, aký je, nie je to vina tejto vlády, ale tej bývalej a môžem hovoriť o tom, aké deficity mi tu nechala bývalá vláda na rok ´23 a takisto obrovský deficit na rok ´24. Obidva sú vo výške osem až deväť miliárd, čiže je to obrovská suma, ktorú budeme musieť dokonca prefinancovať aj na finančných trhoch a to bude ďalší problém, s ktorým sa bortíme, na druhej strane musím s potešením povedať, že posledná aukcia dopadla dobre, ale budeme šúchať nohami a budeme sa snažiť, samozrejme, aby aj tie ďalšie aukcie bondov Slovenskej republiky dopadli, dopadli dobre. Čiže to je ďalšia poznámka.
Dlh Slovenskej republiky ani nebudem spomínať, kde sme sa dostali za tie tri roky, tri a pol roka predchádzajúcej vlády, a musím povedať, že spôsobuje to Slovenskej republike obrovské problémy, proste zdedili sme rozvrátené verejné financie.
Čo sa týka tejto samotnej správy, musím povedať jednu vec, že výhrady Európskej komisie boli napríklad, čo sa týka energopomoci, ale opäť si stojím za tým, že Slovenská republika, ľudia na Slovensku majú jednu z najnižších životných úrovní a rozhodnutie o tom, že Slováci na Slovensku nezaplatia o 120 % vyššie energie, bolo dobrým rozhodnutím a musím povedať, že argumentácia je aj taká, že mnohé krajiny, napr. v niektorých... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.1.2024 14:31 - 14:31 hod.

Ladislav Kamenický
Pán poslanec, asi by som musel zopakovať, ja sa zaoberám inými veci, ale musel by som asi zopakovať to stanovisko, ktoré vám pani ministerka dala. Pán Holjenčík bol schválený vládou na šéfa ÚRSO a my si myslíme, že v minulosti, tak aj v súčasnosti je schopný zastávať túto funkciu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis