Dobré ráno. Vážené pani kolegyne, páni kolegovia, dnes už máme síce 9. januára, sviatočný mód sme rýchlo zmenili na mód pracovný, ale začiatkom môjho príspevku sa predsa len ešte na chvíľočku vráťme späť do decembra 2023, presnejšie ku dňu 6. decembra ´23, teda na Mikuláša, deň, kedy sú nielen deti, ale aj mnohí dospelí v očakávaní príjemných prekvapení v podobe menších či väčších balíčkov či darčekov. A aký balíček dostali na Mikuláša v roku ´23 kamaráti a priatelia Roberta Fica? Veľký, promafiánsky a s mašličkou v podobe návrhu na skrátené legislatívne konanie. Áno, presne v tento deň bol zverejnený materiál k návrhu noviel trestných kódexov, k návrhu zásadných zmien trestnej politiky a ešte v tento istý deň bol aj vládou Roberta Fica schválený.
Tento mikulášsky balíček okrem samotného návrhu novely trestných kódexov obsahuje aj novelizáciu ďalších zákonov, ktorými sa napríklad ruší Úrad špeciálnej prokuratúry. Pri predložení návrhu minister a vláda nepripustili, žiaľ, žiaľ teda, nepripustili vecnú diskusiu expertov štátnych rezortov ani ostatných pripomienkujúcich subjektov o navrhovaných zásadných systémových zmenách pravidiel fungovania slovenskej spoločnosti v oblasti trestnej spravodlivosti spojených so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry, významného štátneho orgánu, s možným dopadom na stovky závažných trestných vecí, najmä z hľadiska rýchlosti konania. Príprava trestnej novely vyzerala v tomto prípade tak, že ju pravdepodobne napísali advokáti samotných obvinených. V politicky závažných kauzách taký Mikuláš Černák dnes musí hromžiť všetkými smermi, že jeho advokát nemal, žiaľ, dostatočné konexie, aby rovnako pripravil vlastnú novelu, ktorá by mu zabezpečila beztrestnosť.
Proces, akým vládna koalícia presadzuje tak zásadné zmeny, je, žiaľ, naozaj absolútne za hranicou demokratickej krajiny Európskej únie. Ako som už spomenul, materiál vláda zverejnila v deň jej rokovania, kde si ho aj prakticky okamžite schválila. Do pár dní ho zaradili na rokovanie parlamentu a tu využívate metódy za ktoré by sa, žiaľ, nehanbil ani Vladimír Mečiar. Stalo sa totiž to, že na ústavnoprávnom výbore ste poslankyniam a poslancom neumožnili slobodne klásť otázky, neustále ste ich prerušovali a nakoniec ste ukončili celý výbor pred dorokovaním bodu. To je bezprecedentné. Podotýkam pri tom, že o obsahu samotného návrhu zákona nemajú tušenie, žiaľ, ani samotní poslanci koalície. Napríklad taký pán kolega Mažgút musel na výbore síce chlapsky, ale priznať, že nevie, či je súčasťou zákona aj rušenie špeciálnej prokuratúry. To je naozaj neuveriteľné! Ak by ste touto novelou sledovali zastavenie vašich trestných stíhaní a ochranu vašich ľudí nevyzeralo by to inak. Hráte o čas, a preto sa nebojíte využiť akékoľvek praktiky vrátane tých mečiarovských na dosiahnutie svojho cieľa a svojich cieľov.
Návrhy takých zásadných zmien vo fungovaní štátu, ako sú vami predkladané novely trestných kódexov, sa v demokratickom, právnom a riadne fungujúcom štáte pripravujú týždne, mesiace, niekedy i roky. Pracujú na nich a posudzujú ich tí najlepší z najlepších. Zmena trestnej politiky potrebuje čo najširšiu celospoločenskú zhodu, transparentný proces a starostlivú prípravu na riadne zavedenie zmien do života spoločnosti jednoducho preto, aby si nová politika získala podporu, dôveru a rešpekt občanov, rovnako ako jej predkladatelia. Koalícia toto celé úplne odignorovala. Jediné, o čo jej ide, je chrániť svojich ľudí, a to rýchlo, hneď a za každú cenu.
V odôvodnení SLK sa, ako inak, odvoláva minister spravodlivosti za SMER na Európsku úniu, údajne kvôli porušeniu pravidiel hrozia Slovenskej republike pokuty, a preto musí prijať celú novelu Trestného zákona. Lenže, vážení, novela má 67 strán a infringementu sa týka strán 8. Ako teda vysvetlia poslanci vládnej koalície napríklad to, že podľa ich návrhu musíme zrušiť napríklad špeciálnu prokuratúru v skrátenom konaní? Dá nám snáď Európska únia pokutu aj za to, že nepomôžeme nominantom SMER-u, ktorým hrozia tresty za korupciu alebo iné trestné činy? Lebo neviem, ako inak si mám vysvetliť, že podľa ministra spravodlivosti musíme prijať túto novelu, aby sme odvrátili pokutu od Európskej komisie. Ak by sme teda chceli byť fér, mali by sme prijať v skrátenom konaní len tie paragrafy, ktoré reálne riešia problém, na ktorý Európska komisia snáď poukázala, alebo, alebo nie? Všetko ostatné je vaša nadpráca, ktorú trápne skrývate za proces, ktorý voči nám vedie Európska komisia. Navyše viaceré orgány EÚ a medzinárodných inštitúcií jednoznačne vládu vyzývajú, aby predmetné zmeny zastavila a nedotýkala sa takýmto spôsobom trestného práva.
Nezainteresovaný človek by si aj povedal, že takýto rešpekt voči európskym inštitúciám a ich pravidlám je vítaný, a teda je všetko v poriadku, ale vy na jednej strane pri odôvodňovaní nezmyselného skráteného legislatívneho konania deklarujete, ako sa akože bojíte prípadných následkov zo strany európskych inštitúcií, a na druhej strane v samotnej novele trestných kódexov navrhujete okrem iného nasledovné, a teraz dobre všetci, prosím, počúvajte: Navrhovaná novela Trestného zákona zásadným spôsobom upravuje trestné sadzby v štvrtej a piatej hlave druhej časti Trestného zákona, t. j. v trestných činoch proti majetku a hospodárskych trestných činoch. Medzi hospodárske trestné činy je pritom zaradená napríklad aj skutková podstata trestného činu poškodzovania finančných záujmov Európskej únie, na stíhanie ktorého by mala mať uvoľnené ruky Európska prokuratúra. Inak nemalo zmysel stať sa súčasťou skupiny 22 štátov EÚ, ktoré sa zapojili do jej vytvorenia a činnosti, a vynakladať náklady na jej činnosť, vrátane európskych delegovaných prokurátorov a ich pracoviska na Slovensku. Vecná pôsobnosť Európskej prokuratúry je však limitovaná pravidlom, že horná hranica trestnej sadzby stanovená vo vnútroštátnom práve za trestný čin patriaci do pôsobnosti Európskej prokuratúry musí byť vyššia ako horná hranica trestnej sadzby ustanovená za neoddeliteľne spojený trestný čin, pričom týmto neoddeliteľne spojeným trestným činom je v praxi najmä subvenčný podvod či machinácie pri verejnom obstarávaní.
Navrhovaná novela Trestného zákona zavádza absurdný a nelogický právny stav, že pri súbehu trestného činu machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe s trestným činom poškodzovania finančných záujmov EÚ bude pri malej či väčšej škode príslušná Európska prokuratúra, ale pri najzávažnejších prípadoch, pri veľkej škode bude, paradoxne, príslušné vnútroštátne, budú, paradoxne, príslušné vnútroštátne orgány Slovenskej republiky. Tak ale z plánu obnovy sa budú rozdeľovať veľké peniaze. Uvedený trestný čin poškodzovania finančných záujmov EÚ bude po novom prečinom, to znamená, že príprava takéhoto trestného činu, ak škoda nepresiahne 350 000 eur, nebude trestná.
V praxi sa teda môže ľahko stať, že v prípade odhalenia a prekazenia uvedeného trestného činu v štádiu prípravy, aj keď ho bude pripravovať organizovaná skupina so zámerom spôsobiť škodu či získať prospech do 350-tisíc eur, takáto príprava nebude ani trestne postihnuteľná. Polícia v takom prípade bude zrejme zvažovať nechať trestný čin pripravovaný organizovanou skupinou dokonať aspoň do štádia pokusu, čo môže znamenať spôsobenie škôd či nenávratnú stratu prostriedkov, ktoré sa stratia na účtoch schránkových firiem v tretích krajinách, ktoré, alebo kde sú nástroje medzinárodnej justičnej spolupráce v trestných veciach takmer bezzubé. Tak sa, koaličné poslankyne, vážení poslanci, zamýšľam a pýtam, tu sa nebojíte prípadných žalôb a s tým spojených hospodárskych škôd, lebo tak isto hrozia.
Vláda tiež deklaruje, že cieľom ňou prekladanej novelizácie trestnej politiky, trestných kódexov je znížiť väzenský index, zvýšiť hranice škody, znížiť trestné sadzby či podpora ukladania alternatívnych trestov, najmä trestu domáceho väzenia a trestu povinnej práce. Bez ohľadu na skutočnosť, že skutočným cieľom vlády je zabezpečiť beztrestnosť, prípadne zánik trestnosti pre svojich ľudí, elementárna logika nám hovorí, že ak sa tieto opatrenia zrealizujú legislatívnou zmenou v skrátenom, a teda v zrýchlenom legislatívnom konaní a účinnosťou ihneď, to jest bez dôkladnej prípravy, môže to mať za následok, že v záujme prevencie a ochrany občanov a spoločnosti bude naozaj vo veľmi krátkej dobe potrebné, aby bol štát pripravený na výkon kontroly či dohľadu nad niekoľkými stovkami, možno až tisícami odsúdených osôb, ktoré budú prepustené z výkonu trestu odňatia slobody alebo im taký trest už po zmene právnej úpravy nebude jednoducho uložený, respektíve bude preferované ukladanie trestu domáceho väzenia, ktorého výkon si vyžaduje elektronický monitoring, napríklad také tie známe elektronické náramky aj s obslužným personálom, samozrejme, u tejto službe. A na základe kritického personálneho stavu probačných a mediačných úradníkov, ako aj vzhľadom na počet a stav elektronických náramkov, ktoré má štát k dispozícii, je nepochybné, že na zavedenie novelou navrhovaných revolučných zmien ihneď, to jest bez dostatočnej legislatívnej doby, štát nie je pripravený plynule zvládnuť zabezpečenie výkonu trestnej spravodlivosti, v dôsledku čoho sa bude pohybovať medzi nami množstvo ľudí, ktorí potrebujú kontrolu či odborné vedenie probačným a mediačným úradníkom, prípadne bude u nich indikovaná vhodnosť využitia elektronického náramku, ale štát to kapacitne nebude vedieť, samozrejme, zabezpečiť. Dôsledkom absencie týchto kontrolných mechanizmov bude, že takéto osoby budú predstavovať naozaj zvýšené riziko pre bezpečnosť ostatných občanov a samé sa koniec koncov ľahšie stanú recidivistami.
Pri zmenách trestnej politiky je potrebné, aby sme si boli naozaj všetci príčetne vedomí, že ústava Slovenska stanovuje, že trestnosť činu sa posudzuje a trest sa ukladá podľa zákona účinného v čase, keď bol čin spáchaný, pričom neskorší zákon sa použije, ak je to pre páchateľa priaznivejšie. To znamená, že ak bude čo i len deň účinná nová právna úprava zavádzajúca podstatne miernejší trestný postih obzvlášť závažných zločinov proti majetku, ale i hospodárskych, ako aj trestných činov korupcie, bude sa táto úprava vzťahovať na právne posúdenie všetkých skutkov, vo vzťahu ku ktorým nebude trestné konanie právoplatne skončené ku dňu nadobudnutiu účinnosti novely Trestného zákona. A toto je hlavný a skutočný cieľ koalície a ňou navrhovaných zmien trestných kódexov.
Dámy a páni, vážený pán minister, pred našimi očami dochádza k únosu nášho štátu. Mňa to veľmi mrzí, ale v priamom prenose vidíme, že koalícia sa neštíti terorizovať kohokoľvek, kto im vstúpi do ich cesty. Čestných policajtov vyhadzujú z práce, prokurátorom, ktorí dozerali na priebeh vyšetrovaní, tým rovno rušia celý úrad. Ostala teda len posledná poistka, a to sú nezávislé a nestranné súdy. Tie však rozhodujú v zmysle platných zákonov. Stačí teda zmeniť zákony a únos prácu... únos právneho štátu bude dokonaný. Budú existovať rovní a rovnejší, kvôli ktorým meníme zákony v celej krajine, a je na všetkých občiankach a občanoch, aby sme za našu krajinu naozaj tvrdo bojovali. Nenechajme sa kúpiť naozaj lákavými sociálnymi balíčkami. Poďme naďalej do ulíc, obracajme sa na ústavný súd, volajme do boja medzinárodné organizácie, a najmä otvorme oči našim priateľom a blízkym, ktorí aj vo voľbách odovzdali dôveru vládnej koalícii. Naozaj nie je hanbou sa mýliť, ale hanbou je nepriznať si chybu a žiť v nej tvrdohlavo ďalej.
Naozaj, ak je tu pán minister spravodlivosti niekde nablízku, vyzýval som ho aj včera a prosil som ho, stiahnime to, kým je ešte čas, prepracujme to, kým je ešte čas. Máme 75 dní, čo tu rokujeme v parlamente, od 25. októbra 2023, nepočuli sme ešte ani jedno jediné vystúpenie, normálne vystúpenie niekoho z vládnej koalície za 75 dní, z ktorých väčšinu sme strávili tu v rokovacej sále, pretože sa rokuje prakticky nonstop, či je deň, noc, okrem teda Vianoc. Naozaj, pán minister, stiahnite to, je ešte čas, nie je to hanba. Našli sme tam aj včera kopec nepresností, preklepov, nezmyslov aj v samotnej štvorstranovej, v samotnom štvorstranovom návrhu, kde sa píše, že osoby, ktoré do 35-tisíc naozaj niečo ukradnú alebo spôsobia, tak ich nepovažujeme za nebezpečných pre túto spoločnosť.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)