Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.6.2026 o 14:59 hod.

MBA

Marek Lackovič

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.6.2026 14:59 - 15:01 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Tri veci, pán Michelko. Tá prvá: 10. marec 26. Nebudem urážať súdnosť poslucháčov a poviem, ako je, keď sme videli výsledky volieb, je to extrémne výhodné pre opozíciu. Viete, kto toto povedal v Rádiu Slovensko, pán Michelko? Druhá vec, vychyľuje sa to v prospech jednej časti politického spektra. Keď to bude na ambasádach, bude to trošku vyrovnanejšie. Viete, kto toto povedal, pán Michelko? A tretia vec, ktorú ste povedali dneska, je, že všetko toto, všetka táto hystéria, citujem, sa deje kvôli jednému mandátu. Ale my sa tak veľmi nechápeme, pán Michelko. Vy buď ako nepočúvate, alebo nechcete počuť. Toto sa nedeje kvôli jednému mandátu. Toto sa deje kvôli tomu, že vy nemôžete okliešťovať slobodnú možnosť voliť. Vy nemôžete okliešťovať demokraciu len preto, že sa vám to proste páči. To demokracia nie je hračka. Proste sloboda voliť poštou aj zo zahraničia nie je hračka vo vašich rukách. Vy nemôžete k demokracii takto pristupovať. Vy ju nemôžete takýmto spôsobom znásilňovať. Toto je naozaj veľmi vážny a hrubý zásah. O toto ide. Tu nejde o jeden mandát, pán Michelko, naozaj. Tu sa naozaj, že zásadne nechápeme. Ja chápem, že sme v úplne iných vesmíroch, sa nachádzame hodnotovo, OK, ale ale úplne, že ľudsky sa dúfam, že aspoň kúsok približujete tomu pochopiť nás, že my tu argumentujeme nie kvôli tomu, že sa tu trasieme o ten jeden mandát. My sa trasieme o tú demokraciu, pán Michelko. Do nej kopete zo všetkých strán. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.6.2026 13:12 - 13:13 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. No, mňa ste pobavili, pán poslanec Škripek. Ďakujem pekne za vaše vystúpenie. Je naozaj neuveriteľné, že Američania, nech si teda už o ich súčasnej vláde myslíme čokoľvek, vedia zabezpečiť tým astronautom, tým kozmonautom na tej vesmírnej stanici to, aby mohli voliť, aby mohli voliť tajne. Naozaj na vesmírnej stanici, ktorá, že obieha vo vesmíre na obežnej dráhe. Ale táto naša vláda babrákov nevie zabezpečiť ani to, aby mohli odvoliť naše opatrovateľky na turnuse v Rakúsku poštou. Alebo naši výťahári, ktorí pracujú vo Švajčiarsku, z Oravy a tak ďalej a tak ďalej. Čiže naozaj neuveriteľné. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.6.2026 17:54 - 17:55 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Aj za príspevok, pán kolega. Ono to bolo taký smiech cez slzy, ale áno, sedí, že Slovensko je dnes ako Titanic. A v štvrtej triede už tečie do kajút. Už to narazilo na ten pomyselný ľadovec, ale v tej prvej triede tam ešte Smer, SNS a Hlas tam ešte vyhrávajú na husle a popíjajú šampanské. Je naozaj perfídne, že my opäť dnes riešime rokovací poriadok. A čo sme dnes riešili? Riešili sme tu kajúcnikov pol dňa. Účelovú konkrétnu zmenu, ktorá má pomôcť obžalovanému podpredsedovi Národnej rady Tiborovi Gašparovi. Teraz riešime opäť rokovací poriadok a čo nás čaká po tomto bode, rušenie voľby poštou. Kde sú tie zákony pre ľudí? Kde sú tie zákony pre ľudí? Naozaj je toto veľká hanba a pevne dúfam, že skončíte čo najskôr, lebo ja to hovorím skoro na záver takmer každého toho môjho vystúpenia. Na toto sa už naozaj nedá dívať. Idete od 9:00 k 5:00. Tie žiadne zákony, ktoré by pomáhali ľuďom, jednoducho neprichádzajú. Nie sú ani vo výhľade, tak ako sme začali tento prvý polrok roka 26, tak aj ho skončíme. Ide leto, stretneme sa tu opäť v septembri. Ľuďom sa zase nijako nepomôže. Teda my vidíme konkrétne, ktorým ľuďom sa pomáha posledné dni. Aj my sme to priniesli. A bohužiaľ sú to len ľudia, ktorí sú obklopení okolo Roberta Fica. Tým sa pomáha krásne, bohužiaľ všetci ostatní chudobnejú a všetkých ostatných ste vydali na pospas chudobe a drahote, ktorá je na celom Slovensku. Gratulujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.6.2026 10:47 - 10:49 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Aj tebe za príspevok, kolega Spišiak. Ty si hovoril v úvode svojho prejavu o tom, že títo kajúcnici, čo tu prerokúvame dnes, že je to účelová konkrétna zmena, ktorá má pomôcť predovšetkým Tiborovi Gašparovi, ktorý je obžalovaný ako podpredseda Národnej rady. Ja som si spomenul pritom, ja som bol, keď som bol päť rokov starostom, my sme mali samozrejme obecné zastupiteľstvo, my sme tam mali poslancov, už aj poslanci obecného zastupiteľstva, všetci dnes na Slovensku vedia, že keď sa aj schvaľuje hoci aj nejaká nájomná zmluva od obce alebo od mesta, kde by si ten poslanec Drobný prenajal nejaký pozemok, čo len na nejaký chov sliepok, tak vie, že je v konflikte záujmov a za takúto nájomnú zmluvu, za takýto prípad hodný osobitného zreteľa by nemal hlasovať, mal by sa zdržať, ideálne odísť, keby sa ho to čo len okrajovo dotýkalo. A my tu dnes máme obžalovaného podpredsedu Národnej rady, ktorý rád radom za všetky tieto veci tu v tomto pléne od roku 2023 hlasuje. A že tá kauza Očistec, to nie je, že tu sa vytiahol nejaký ráno Jožo v šľapkách a prišiel vypovedať ako jeden kajúcnik. To je prípad, ktorý má len obžaloba má 181 strán. Tu je 11 obžalovaných, viac ako 20 rôznych skutkov. Samotný spis má 19 000 strán. Tak o čom, o čom sa tu bavíme, čo tu dokáže aj ten obžalovaný podpredseda Národnej rady trepať tie svoje nezmysly už tretí rok. Naozaj sa preberme, zíďte z kratšej cesty, dostaňte ešte kúsok rozumu, ak sa dá aspoň na konci tohto polroka. Ďakujem. Pani poslankyňa, hádať ako
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.6.2026 12:03 - 12:10 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
My sme tu, myslím, k tomuto bodu vystupovali aj s kolegami v piatok, pretože zásadná vec sa udiala, a to tá, že prišiel teda pozmeňujúci návrh, ktorým rušíte tú možnosť, po ktorej obce, mestá a samosprávy na Slovensku volajú roky, a to je možnosť, aby si mohli, samozrejme, umiestňovať stacionárne radary na svojom území a následne by sa stali dve možnosti. Tá prvá by bola, že výnos z pokút, to nazveme, z neprispôsobivých vodičov alebo z tých hriešnikov, ktoré by porušili tie predpisy, išli by rýchlo a tak ďalej, tak ten výnos by ostal v obecnej kase, alebo by sa udiala možnosť číslo dva, kedy by sa tí tranzitujúci šoféri, tí priestupkujúci, si jednoducho unormálne a jazdili by bezpečnejšie. Na konci dňa obidve možnosti. To znamená aj väčší výnos do obecných a mestských kás alebo aj bezpečnejšia doprava v tých jednotlivých katastroch v obciach a mestách Slovenska by znamenala víťazstvo pre samosprávu, pre bezpečnosť, pre ľudí ako takých. Každý jeden z nás žije v obci alebo v meste. To nie je otázka straníckeho trička. Tu jednoducho si treba povedať tak, ako to je, a to je, že minister Rudolf Huliak a strana vidieka sa postavila proti tomuto návrhu z nejakého neznámeho dôvodu a strana HLAS, ktorá o sebe tvrdí, že je stranou regiónov, tak zrazila opätky. Pán kolega, nenarušujte mi to, veď prihláste sa, zareagujte normálne a bez tých poznámok. Ja toto fakt nepotrebujem počúvať tu, aby ste mi tu do toho skákali. Čiže strana HLAS, ktorá o sebe hovorí, že je stranou regiónov. Hej, hej, hej. Čiže ešte raz, strana HLAS, ktorá o sebe hovorí, že je stranou regiónov, tak zrazila opätky a podala tento pozmeňujúci návrh, ktorým ruší tú možnosť pre obce, aby si mohli umiestňovať stacionárne radary a mohli takýmto spôsobom merať rýchlosť. Ešte raz hovorím, je to vec, po ktorej samosprávy volajú roky na Slovensku a týmto pozmeňujúcim návrhom im beriete túto možnosť, aby si mohli túto dopravu riešiť takýmto spôsobom na svojom území. A čo je veľmi vážne, je to, že my sa stávame jednou z posledných krajín Európskej únie, ak nie úplne poslednou, ktorá toto nebude mať takýmto spôsobom riešené. Čiže je to veľká hanba, ktorá prichádza v tomto momente zo strany HLAS týmto pozmeňovákom a tú svoju chvíľu, ktorú tu mám, využijem na to, aby sme si zrekapitulovali vlastne, že čo ste im za ten prvý polrok v roku 2026 tým obciam a mestám priniesli. A ten zoznam bude pomerne krátky. A dokážem ho, v podstate ten prehľad, zosumarizovať jedným slovom. Priniesli ste im nič. Naozaj sme tu nemali za prvý polrok roka 2026 nič, čím by ste riešili situáciu v samosprávach. A pritom je tu veľmi vážna vec. My sme, ja som o nej hovoril pri každom jednom zákone v kontexte samospráv, ktorý sa čo i len dotýkal od sobášov začínajúc až po neviem čím končiac, že tu máme predsa veľmi zásadnú a veľmi vážnu požiadavku zo strany obcí a miest, ktoré si žiadajú byť vyňaté zo sankčných mechanizmov dlhovej brzdy. Je to tu predložené mnou, kolegom Kišom a kolegyňou Janou Hanuliakovou. Je to tu, bod 44. Budem veľmi sledovať, že ako sa zachováte, pretože toto je veľmi vážna vec, o ktorej samosprávy hovoria, okrem iných, že potrebujú si vedieť zostaviť svoje rozpočty na roky 2027 a tak ďalej. A dnes to nevedia robiť. Štrajkujú, protestujú pred parlamentom dva týždne dozadu alebo tri týždne dozadu. Bol piatok, kedy prišla aj Únia miest Slovenska, aj Združenie miest a obcí Slovenska, aj SK 8, združenie samosprávnych krajov. Stáli tu na schodoch pred parlamentom a prosili o prijatie toho zákona, tej novely v kontexte dlhovej brzdy. Predložili sme to tu, odkladáte to, odkopli ste to. Premiér na tlačovke hovoril o tom, že jednoducho podľa jeho právnych výkladov sa to nemusí novelizovať, že samosprávam nič nebráni, aby si tie svoje rozpočty prijímali. Takýto chaos tu dnes máme. Čiže tá jedna jediná vec, ktorej by sme sa mali venovať, to je ten zákon o dlhovej brzde. Je v nedohľadne, ako dopadne. Toto bola druhá vec, veľmi prospešná, ktorá mohla veľmi výrazným spôsobom pomôcť tej samospráve a hlavne reagovať na tú situáciu, ktorú tu máme, lebo, ak si správne spomínam to číslo kolegu Hargaša z piatku, my sme tu mali o 83 viac mŕtvych v roku 2025 – 24. Ďakujem pekne. Čiže sme tu mali o 83 viac mŕtvych na slovenských cestách. Ani toto vám nestojí za to, aby sme na chvíľočku z tej cesty jednoducho odbočili z tej kratšej cesty a prijali zákon, ktorý môže naozaj do veľkej miery saturovať aktuálnu situáciu na slovenských cestách a môže aj pomôcť tým samosprávam, môže upokojiť tú dopravu, ukľudniť tú dopravu. A tak ďalej. Čiže z mojej strany obrovské sklamanie, že znovu strana HLAS takýmto spôsobom sa postavila macošsky k samospráve. Nie je to prvýkrát. Nie je to prvýkrát a to opakujem, že máte vlastného splnomocnenca pre územnú samosprávu, Michala Kaliňáka, ktorý vystriedal za posledný rok a pol tri funkcie a nepriniesol ani jeden zákon do tohto pléna. Máte vlastného splnomocnenca pre územnú samosprávu, vystriedal tri funkcie. Bol štátnym tajomníkom Kažimír, štátnym tajomníkom na vnútre. Teraz je splnomocnenec pre územnú samosprávu. Nevidíme tu z vašej strany nič. HLAS, strana regiónov. Takže čo k tomu dodať? Ešte raz, tento pozmeňovák bol prijatý preto, že Rudolf Huliak, minister, povedal, že cez neho to neprejde. Tie svoje hlasy na prijatie toho zákona ako celku by nedodal. Preto ste priniesli tento pozmeňovák. A na konci dňa výsledok bude taký, že obce, mestá si nebudú môcť umiestňovať stacionárne radary na svojom území. Nebudú môcť merať takýmto spôsobom rýchlosť. Nebudú mať výnos z toho v obecnej kase alebo v mestskej kase. Doprava nebude bezpečnejšia, doprava nebude plynulejšia a doprava nebude kľudnejšia. A za toto budeme ďakovať poslancom HLAS-u a celej vládnej koalícii, takže ďakujeme veľmi pekne. Faktická poznámka, pán poslanec, ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.5.2026 12:06 - 12:18 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. U???????? kolegyne, kolegovia, ja sa posnažím byť umiernený, krátky, stručný a pozrel som sa, že čo ste v kontexte samospráv, v kontexte miest, obcí, krajov priniesli za prvý polrok, respektíve na túto schôdzu v roku 2026 a je to veľká bieda na to, že tu mám teda aj po ľavej, aj po pravej ruke predstaviteľov strany alebo hnutia HLAS-u, strany regiónov, ako sa proklamujete a ako o sebe hovoríte. No a na tejto schôdzi sme tu mali, dámy a páni, v kontexte samospráv, miest a obcí nasledovné veci. Na úvod, v utorok, v stredu sme tu riešili matriky, respektíve sobáše a možnosť, aby mohli sobášiť aj poslanci, poslankyne, prezident a tak ďalej. Tá druhá vec, tu bolo predĺženie mandátov starostov, starostiek, primátorov, primátoriek, aj županov, županiek. Dokonca tam SNS, aby toho nebolo málo, pridala potom aj Národnú radu ako celok zo štyroch na päť rokov. To bol ten druhý návrh, ktorý sa bezprostredne dotýkal samospráv a ich fungovania. Tretím návrhom bolo to, aby tie maloobchodné predajne nad 500 m2, aby mala možnosť obec a mesto ich zdaniť viac, lepšie, efektívnejšie ako doteraz. To ste však odkopli z tejto schôdze preč, ak sa nemýlim. Tento návrh SNS bol odsunutý na ďalšiu schôdzu, ktorá teda zrejme bude začínať až v septembri. Čiže táto vec odpadá. No potom tam máme ešte nejaké drobnosti, že obecná polícia bude môcť kontrolovať totožnosť človeka v autobuse, ak sa ten odmietne nejakým spôsobom preukázať a tak ďalej a tak ďalej. A prichádzala táto vec. Prichádzala táto vec, tak človek si myslel, že teda aspoň tu, aspoň v tomto momente sa čiastočne budú saturovať potreby obcí a miest, o ktorých hovoria roky, o ktorých hovoria naozaj roky a nič sa v tomto nerobilo. My sme jedna z posledných, ak nie úplne posledná krajina Európskej únie, kde tie obce a mestá nemali možnosť stavať vlastné stacionárne radary a následne z toho benefitovať či už formou výnosov alebo formou toho, že tá doprava sa jednoducho upokojí a tie katastre budú na tých dopravných tepnách bezpečnejšie. Zákon mal medzery. Boli tam otázky, ktoré som tu aj ja kládol počas prvého čítania, najmä v kontexte menších obcí, ktoré mali otázky, že ako to aj metodicky budú procesovať, obstarávať tie samotné stacionárne radary, projektovať, posúvať na ODIčko, na dopravný inšpektorát, aby sa to posúdilo, schválilo a tak ďalej a tak ďalej. Ale išlo o vec, ktorá mala výrazne pomôcť obciam a mestám na celom Slovensku a ľuďom, ktorí na nich jazdia. Mala výrazne posunúť vpred tento neduh, ktorý tu máme, že jednoducho nám, ako aj kolega Hargaš hovoril, pribúdajú mŕtvi na slovenských cestách. To je proste fakt. Ak sa nemýlim, to číslo bolo, možno ma kolega opraví, 83 viac. Čiže o 83 viac mŕtvych tu máme na cestách a čo robíte vy? Že hádžete tento pozmeňujúci návrh, ktorý mal výrazne napomôcť tomu, aby sme mali bezpečnejšie na cestách, hádžete ho do koša. Hádžete ho do koša. Veď ako inak sa dá to, čoho sme tu dnes svedkami, vysvetliť. Hádžete ho do koša. Prečo? No, pretože sa minister Huliak sekol a povedal, alebo teda sa nejako napajedil a povedal, že proste nie, že cez neho toto neprejde. Ak je pravda to, čo tu už spomínali niektorí kolegovia, že mu ako bývalému starostovi Očovej, ktorý už nemá tú dopravnú infraštruktúru v Očovej priamo pod palcom, lebo je už ministrom, že by tam pribudol nejaký jeho radar, nejaký radar v nejakej blízkosti jeho obydlia v Očovej a tak ďalej, ale preboha, veď to snáď nemyslíme vážne. Takto sa my nemôžeme pozerať na to, takto sa nedá riadiť krajina. Že tu minister Huliak niečo povie, že mu prekáža radar v Očovej a strana HLAS zrazí opätky a hodí celý, a pozmeňovákom hodí celú ideu do koša. Ešte raz opakujem, bola to vec, ktorá mala výrazne pomôcť tým samosprávam, aby si buď čiastočne sanovali tú situáciu aj ďalšími príjmami, najmä možno tranzitujúcimi, ktorí by tie predpisy jednoducho a tie rýchlosti porušovali, alebo by tú dopravu upokojili. Obidva scenáre by boli priaznivé pre samosprávu. Hádžete to dnes do koša, priatelia. HLAS, strana regiónov. A mňa to veľmi mrzí. Taká je proste pravda, taký je fakt. No a aby som dokončil, že v kontexte samospráv tu naozaj nič nepredkladáte ani na túto schôdzu, ale ani na celý prvý polrok 2026. A to by človek čakal, že už tu budete hádzať zákon za zákonom, veď máte vládneho splnomocnenca pre územnú samosprávu. Ten vystriedal za posledný rok a pol tri funkcie. On bol štátny tajomník na MIRRI, štátny tajomník ministerstva vnútra. Teraz je splnomocnenec vlády pre územnú samosprávu. Tri funkcie a my sme tu nemali jeden zákon za rok a pol. A to tu samosprávy hovoria a kričia, že nevedia zostaviť rozpočty na rok 2027, pretože potrebujú byť vyňaté zo sankčných mechanizmov dlhovej brzdy. Že nevedia zostaviť rozpočty. Tu protestovali na schodoch pred parlamentom pred dvomi týždňami v piatok alebo pred tromi. Že nevedia zostaviť rozpočty. Tak ja už naozaj neviem, čo vy potrebujete a keď sa človek pozrie do MPK, čo ste tam položili posledné týždne, tak vládny splnomocnenec, aby som mu úplne nekrivdil, tam nejaké veci pribudli, tam niečo prihodili, ale to sú veci, kde on rieši, aby si obec mohla vybrať, či chce mať elektronickú úradnú tabuľu alebo sklenenú aj fyzickú pred obecným úradom. Však toto preboha, ako rieši tú situáciu v samospráve? Potom sú tam tie ulice, ktoré sú pomenované po Jozefovi Tisovi, že má vzniknúť akási štvorčlenná komisia, ktorá to bude posudzovať, tie ulice, ktoré sú v samospráve pomenované napríklad po Jozefovi Tisovi, či teda bol alebo nebol fašista. A tá tretia vec tam bola nižšie odmeny pre VÚC-kých, pre krajských, pre župných poslancov. A štvrtá vec tam bola ešte novela zákona o hlavných kontrolóroch. Ako toto koncepčne bude pomáhať samospráve, aby boli tie financie, ktoré jej prichádzajú, predvídateľné, aby sa na ňu nevzťahovali tie sankčné mechanizmy dlhovej brzdy, aby jednoducho vedeli zostavovať svoje rozpočty? Veď vy jediná vec, ktorú ste jej doniesli tento prvý polrok 2026, boli to, že ste jej dali, alebo že ste jej rozmrazili preddavky, ktoré im mali prichádzať vo forme podielových daní až do decembra, tak do konca mája im mali prísť a likvidne im budú strhávané až do konca decembra 2026. A ja som na to upozorňoval, že no ale pozor, my tu máme za 147 alebo 148 dní komunálne voľby. A čo, ak sa stanú noví starostovia, starostky v niektorých regiónoch starostami v obciach, kde nezostanú žiadne peniaze? Lebo vy ich posielate v predstihu v máji kvôli tomu malému aprílovému výnosu v máji tým samosprávam. No ale čo, keď ich rozpustia? Roztopia, minú. Ten starosta môže prísť 25. októbra ráno na ten obecný úrad a jeho tam môže čakať naozaj prázdna kasa. Tak ja neviem, či toto nedomýšľate vôbec tie veci do konca a potom to tu, ako aj kolega príde na tieto veci v kontexte vodičáku, v súvislosti s vodičákom. Ten starosta môže prísť 25. októbra ráno na ten obecný úrad a jeho tam môže čakať naozaj, že prázdna kasa. Tak ja neviem, či toto vôbec nedomýšľate tie veci do konca a potom to tu, ako aj kolega, príde na tieto veci v kontexte vodičáku, v súvislosti s vodičákom. A sedíte tu ako hríby a nepoviete ani jednu odpoveď, neviete nič. Nič nepoviete. Ja som minule pri tom prvom čítaní kládol 13 otázok pánovi ministrovi vnútra, on neodpovedal ani na jednu. On tam sedel v tej poslednej lavici a sa tam rehotal. Po zmeňovákom hádžete aj tú jednu dobrú vec, ktorá tu mala prísť počas tejto schôdze, do koša. Neviem, aké budú vaše ďalšie kroky, ale takto sa vládnuť nedá, takto sa tá samospráva naozaj rozpadne, pretože toto jednoducho nie je úplne možné. Nepredkladáte tu nič, čo by koncepčne riešilo jej potreby. Vymenoval som tu všetky veci. Sobáše, päťročné obdobie, väčšie zdaňovanie predajní v maloobchode. A ešte aj v tých predajniach v maloobchode, ktoré ste predložili, my sme to mali na výbore v utorok. Vy ste úplne zabudli na tie m2, ktoré sú napríklad, že OĽaP, Odbor legislatívy a aproximácie práva, tam dodal pripomienky, že vy ste zabudli na pokladne, skúšobné kabínky a hybridné predajne, že čo napríklad s tými predajňami, ktoré sú napríklad, že kníhkupectvo a čas predaj, čas je predaj kníh, napríklad veľká predajňa hybridná, alebo sú tam aj rôzne, ja neviem, salóny, fitness centrá, ktoré aj predávajú, ale aj sa tam aj cvičí a tak ďalej. Že OĽaP vám tam spísal niekoľko strán pripomienok, že to strašne fušujete všetko, že keď aj niečo prinesiete, tak je to strašne sfušované a strašne biedne, slabé. Čiže potom samozrejme, že ste to museli odkopnúť, keď to má takéto nedostatky. Nehovoriac o tom, že predajne sa postavili a povedali, no, že nech sa páči, zdaňte nás viac. No ale tie parkoviská, ktoré boli doteraz bezplatné, tak budú platené. Napríklad, čiže veci, ktoré prinášate, sú buď nedostatočne pripravené, odfláknuté, sfušované a na konci dňa, keď sa aj javí, že by niečo mohlo pomôcť tej samospráve, tak je pozmeňovákom hodené do koša. Mňa to veľmi mrzí, lebo človek sa snaží, ja sa snažím od začiatku tohto volebného obdobia aj ten vecný pohľad do každej jednej veci prinášať a vždy aj v tom prvom, druhom čítaní vystupujem a hovorím vám tie otázky a tie veci, na ktoré by sa tam nemalo zabudnúť. Rovnako tak na výbore. Nevymeškal som ani jeden výbor z tých 61, čo sme mali doteraz. Teraz vy z výborov utekáte poslednú dobu už aj takým spôsobom, že začne debata. Vidíte, že tam nemáte väčšinu. Naposledy sa kolegovia postavili, vypýtali sa na toaletu, už sa nevrátili. Aj tak fungujete na tých výboroch poslednú dobu. A mňa to veľmi mrzí, to je až, neviem, ja, to je trápne, ale takto fungujete na výbore pre regionálny rozvoj a verejnú správu, takže je to veľmi tragický, veľmi biedny výkon, kolegovia, ktorý tu predvádzate. A treba to povedať ešte raz. Áno. Touto vašou zmenou obce a mestá nebudú môcť realizovať tieto stacionárne radary. Nebudú môcť takýmto spôsobom ukľudňovať a upokojovať dopravu vo svojich katastroch. Nebudú môcť takýmto spôsobom finančne saturovať svoju situáciu tými napríklad tranzitujúcimi, ktorí sústavne porušujú tieto predpisy a rýchlosť a tak ďalej a tak ďalej. Čiže dobrá vec bola, kde aj kolega Haragáš povedal, že my sme silno zvažovali, že budeme aj za, ste hodili do koša. A človeka to mrzí, lebo na toto sa už naozaj nedá dívať. Nedá sa na to dívať, mrzí ma to. Tri fakty.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.5.2026 12:06 - 12:18 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. U???????? kolegyne, kolegovia, ja sa posnažím byť umiernený, krátky, stručný a pozrel som sa, že čo ste v kontexte samospráv, v kontexte miest, obcí, krajov priniesli za prvý polrok, respektíve na túto schôdzu v roku 2026 a je to veľká bieda na to, že tu mám teda aj po ľavej, aj po pravej ruke predstaviteľov strany alebo hnutia HLAS-u, strany regiónov, ako sa proklamujete a ako o sebe hovoríte. No a na tejto schôdzi sme tu mali, dámy a páni, v kontexte samospráv, miest a obcí nasledovné veci. Na úvod, v utorok, v stredu sme tu riešili matriky, respektíve sobáše a možnosť, aby mohli sobášiť aj poslanci, poslankyne, prezident a tak ďalej. Tá druhá vec, tu bolo predĺženie mandátov starostov, starostiek, primátorov, primátoriek, aj županov, županiek. Dokonca tam SNS, aby toho nebolo málo, pridala potom aj Národnú radu ako celok zo štyroch na päť rokov. To bol ten druhý návrh, ktorý sa bezprostredne dotýkal samospráv a ich fungovania. Tretím návrhom bolo to, aby tie maloobchodné predajne nad 500 m2, aby mala možnosť obec a mesto ich zdaniť viac, lepšie, efektívnejšie ako doteraz. To ste však odkopli z tejto schôdze preč, ak sa nemýlim. Tento návrh SNS bol odsunutý na ďalšiu schôdzu, ktorá teda zrejme bude začínať až v septembri. Čiže táto vec odpadá. No potom tam máme ešte nejaké drobnosti, že obecná polícia bude môcť kontrolovať totožnosť človeka v autobuse, ak sa ten odmietne nejakým spôsobom preukázať a tak ďalej a tak ďalej. A prichádzala táto vec. Prichádzala táto vec, tak človek si myslel, že teda aspoň tu, aspoň v tomto momente sa čiastočne budú saturovať potreby obcí a miest, o ktorých hovoria roky, o ktorých hovoria naozaj roky a nič sa v tomto nerobilo. My sme jedna z posledných, ak nie úplne posledná krajina Európskej únie, kde tie obce a mestá nemali možnosť stavať vlastné stacionárne radary a následne z toho benefitovať či už formou výnosov alebo formou toho, že tá doprava sa jednoducho upokojí a tie katastre budú na tých dopravných tepnách bezpečnejšie. Zákon mal medzery. Boli tam otázky, ktoré som tu aj ja kládol počas prvého čítania, najmä v kontexte menších obcí, ktoré mali otázky, že ako to aj metodicky budú procesovať, obstarávať tie samotné stacionárne radary, projektovať, posúvať na ODIčko, na dopravný inšpektorát, aby sa to posúdilo, schválilo a tak ďalej a tak ďalej. Ale išlo o vec, ktorá mala výrazne pomôcť obciam a mestám na celom Slovensku a ľuďom, ktorí na nich jazdia. Mala výrazne posunúť vpred tento neduh, ktorý tu máme, že jednoducho nám, ako aj kolega Hargaš hovoril, pribúdajú mŕtvi na slovenských cestách. To je proste fakt. Ak sa nemýlim, to číslo bolo, možno ma kolega opraví, 83 viac. Čiže o 83 viac mŕtvych tu máme na cestách a čo robíte vy? Že hádžete tento pozmeňujúci návrh, ktorý mal výrazne napomôcť tomu, aby sme mali bezpečnejšie na cestách, hádžete ho do koša. Hádžete ho do koša. Veď ako inak sa dá to, čoho sme tu dnes svedkami, vysvetliť. Hádžete ho do koša. Prečo? No, pretože sa minister Huliak sekol a povedal, alebo teda sa nejako napajedil a povedal, že proste nie, že cez neho toto neprejde. Ak je pravda to, čo tu už spomínali niektorí kolegovia, že mu ako bývalému starostovi Očovej, ktorý už nemá tú dopravnú infraštruktúru v Očovej priamo pod palcom, lebo je už ministrom, že by tam pribudol nejaký jeho radar, nejaký radar v nejakej blízkosti jeho obydlia v Očovej a tak ďalej, ale preboha, veď to snáď nemyslíme vážne. Takto sa my nemôžeme pozerať na to, takto sa nedá riadiť krajina. Že tu minister Huliak niečo povie, že mu prekáža radar v Očovej a strana HLAS zrazí opätky a hodí celý, a pozmeňovákom hodí celú ideu do koša. Ešte raz opakujem, bola to vec, ktorá mala výrazne pomôcť tým samosprávam, aby si buď čiastočne sanovali tú situáciu aj ďalšími príjmami, najmä možno tranzitujúcimi, ktorí by tie predpisy jednoducho a tie rýchlosti porušovali, alebo by tú dopravu upokojili. Obidva scenáre by boli priaznivé pre samosprávu. Hádžete to dnes do koša, priatelia. HLAS, strana regiónov. A mňa to veľmi mrzí. Taká je proste pravda, taký je fakt. No a aby som dokončil, že v kontexte samospráv tu naozaj nič nepredkladáte ani na túto schôdzu, ale ani na celý prvý polrok 2026. A to by človek čakal, že už tu budete hádzať zákon za zákonom, veď máte vládneho splnomocnenca pre územnú samosprávu. Ten vystriedal za posledný rok a pol tri funkcie. On bol štátny tajomník na MIRRI, štátny tajomník ministerstva vnútra. Teraz je splnomocnenec vlády pre územnú samosprávu. Tri funkcie a my sme tu nemali jeden zákon za rok a pol. A to tu samosprávy hovoria a kričia, že nevedia zostaviť rozpočty na rok 2027, pretože potrebujú byť vyňaté zo sankčných mechanizmov dlhovej brzdy. Že nevedia zostaviť rozpočty. Tu protestovali na schodoch pred parlamentom pred dvomi týždňami v piatok alebo pred tromi. Že nevedia zostaviť rozpočty. Tak ja už naozaj neviem, čo vy potrebujete a keď sa človek pozrie do MPK, čo ste tam položili posledné týždne, tak vládny splnomocnenec, aby som mu úplne nekrivdil, tam nejaké veci pribudli, tam niečo prihodili, ale to sú veci, kde on rieši, aby si obec mohla vybrať, či chce mať elektronickú úradnú tabuľu alebo sklenenú aj fyzickú pred obecným úradom. Však toto preboha, ako rieši tú situáciu v samospráve? Potom sú tam tie ulice, ktoré sú pomenované po Jozefovi Tisovi, že má vzniknúť akási štvorčlenná komisia, ktorá to bude posudzovať, tie ulice, ktoré sú v samospráve pomenované napríklad po Jozefovi Tisovi, či teda bol alebo nebol fašista. A tá tretia vec tam bola nižšie odmeny pre VÚC-kých, pre krajských, pre župných poslancov. A štvrtá vec tam bola ešte novela zákona o hlavných kontrolóroch. Ako toto koncepčne bude pomáhať samospráve, aby boli tie financie, ktoré jej prichádzajú, predvídateľné, aby sa na ňu nevzťahovali tie sankčné mechanizmy dlhovej brzdy, aby jednoducho vedeli zostavovať svoje rozpočty? Veď vy jediná vec, ktorú ste jej doniesli tento prvý polrok 2026, boli to, že ste jej dali, alebo že ste jej rozmrazili preddavky, ktoré im mali prichádzať vo forme podielových daní až do decembra, tak do konca mája im mali prísť a likvidne im budú strhávané až do konca decembra 2026. A ja som na to upozorňoval, že no ale pozor, my tu máme za 147 alebo 148 dní komunálne voľby. A čo, ak sa stanú noví starostovia, starostky v niektorých regiónoch starostami v obciach, kde nezostanú žiadne peniaze? Lebo vy ich posielate v predstihu v máji kvôli tomu malému aprílovému výnosu v máji tým samosprávam. No ale čo, keď ich rozpustia? Roztopia, minú. Ten starosta môže prísť 25. októbra ráno na ten obecný úrad a jeho tam môže čakať naozaj prázdna kasa. Tak ja neviem, či toto nedomýšľate vôbec tie veci do konca a potom to tu, ako aj kolega príde na tieto veci v kontexte vodičáku, v súvislosti s vodičákom. Ten starosta môže prísť 25. októbra ráno na ten obecný úrad a jeho tam môže čakať naozaj, že prázdna kasa. Tak ja neviem, či toto vôbec nedomýšľate tie veci do konca a potom to tu, ako aj kolega, príde na tieto veci v kontexte vodičáku, v súvislosti s vodičákom. A sedíte tu ako hríby a nepoviete ani jednu odpoveď, neviete nič. Nič nepoviete. Ja som minule pri tom prvom čítaní kládol 13 otázok pánovi ministrovi vnútra, on neodpovedal ani na jednu. On tam sedel v tej poslednej lavici a sa tam rehotal. Po zmeňovákom hádžete aj tú jednu dobrú vec, ktorá tu mala prísť počas tejto schôdze, do koša. Neviem, aké budú vaše ďalšie kroky, ale takto sa vládnuť nedá, takto sa tá samospráva naozaj rozpadne, pretože toto jednoducho nie je úplne možné. Nepredkladáte tu nič, čo by koncepčne riešilo jej potreby. Vymenoval som tu všetky veci. Sobáše, päťročné obdobie, väčšie zdaňovanie predajní v maloobchode. A ešte aj v tých predajniach v maloobchode, ktoré ste predložili, my sme to mali na výbore v utorok. Vy ste úplne zabudli na tie m2, ktoré sú napríklad, že OĽaP, Odbor legislatívy a aproximácie práva, tam dodal pripomienky, že vy ste zabudli na pokladne, skúšobné kabínky a hybridné predajne, že čo napríklad s tými predajňami, ktoré sú napríklad, že kníhkupectvo a čas predaj, čas je predaj kníh, napríklad veľká predajňa hybridná, alebo sú tam aj rôzne, ja neviem, salóny, fitness centrá, ktoré aj predávajú, ale aj sa tam aj cvičí a tak ďalej. Že OĽaP vám tam spísal niekoľko strán pripomienok, že to strašne fušujete všetko, že keď aj niečo prinesiete, tak je to strašne sfušované a strašne biedne, slabé. Čiže potom samozrejme, že ste to museli odkopnúť, keď to má takéto nedostatky. Nehovoriac o tom, že predajne sa postavili a povedali, no, že nech sa páči, zdaňte nás viac. No ale tie parkoviská, ktoré boli doteraz bezplatné, tak budú platené. Napríklad, čiže veci, ktoré prinášate, sú buď nedostatočne pripravené, odfláknuté, sfušované a na konci dňa, keď sa aj javí, že by niečo mohlo pomôcť tej samospráve, tak je pozmeňovákom hodené do koša. Mňa to veľmi mrzí, lebo človek sa snaží, ja sa snažím od začiatku tohto volebného obdobia aj ten vecný pohľad do každej jednej veci prinášať a vždy aj v tom prvom, druhom čítaní vystupujem a hovorím vám tie otázky a tie veci, na ktoré by sa tam nemalo zabudnúť. Rovnako tak na výbore. Nevymeškal som ani jeden výbor z tých 61, čo sme mali doteraz. Teraz vy z výborov utekáte poslednú dobu už aj takým spôsobom, že začne debata. Vidíte, že tam nemáte väčšinu. Naposledy sa kolegovia postavili, vypýtali sa na toaletu, už sa nevrátili. Aj tak fungujete na tých výboroch poslednú dobu. A mňa to veľmi mrzí, to je až, neviem, ja, to je trápne, ale takto fungujete na výbore pre regionálny rozvoj a verejnú správu, takže je to veľmi tragický, veľmi biedny výkon, kolegovia, ktorý tu predvádzate. A treba to povedať ešte raz. Áno. Touto vašou zmenou obce a mestá nebudú môcť realizovať tieto stacionárne radary. Nebudú môcť takýmto spôsobom ukľudňovať a upokojovať dopravu vo svojich katastroch. Nebudú môcť takýmto spôsobom finančne saturovať svoju situáciu tými napríklad tranzitujúcimi, ktorí sústavne porušujú tieto predpisy a rýchlosť a tak ďalej a tak ďalej. Čiže dobrá vec bola, kde aj kolega Haragáš povedal, že my sme silno zvažovali, že budeme aj za, ste hodili do koša. A človeka to mrzí, lebo na toto sa už naozaj nedá dívať. Nedá sa na to dívať, mrzí ma to. Tri fakty.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.5.2026 11:18 - 11:20 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Za slovo, pán predsedajúci. Je to pravda a tak, ako hovoril kolega Hargaš, obce a mestá už roky, roky na Slovensku volajú po tom, aby mohli merať rýchlosť na svojom území, aby mohli umiestňovať tieto tzv. stacionárne radary vo svojich katastroch a mohli by to aj, áno, mohli by to aj pokutovať. Tie výsledky by mohli byť na konci dňa dva. Buď by tí vodiči, ktorí aj dnes jazdia v obciach a mestách ako blázni častokrát, buď by platili a tie peniaze, tá pokuta, ten výnos by ostal v obecnej alebo mestskej kase, alebo naopak by sa uvedomili časť vodičov, ktorá porušuje tieto predpisy. Jazdila by pomalšie, jazdila by normálnejšie a tá bezpečnosť by sa zvýšila, premávka by bola plynulá, na konci dňa by všetci boli spokojní. Vy dnes túto možnosť obciam a mestám beriete a nedovoľujete im umiestňovať tieto stacionárne radary na svojich územiach, tak ako ste deklarovali ešte pred nejakým mesiacom. Slovenská republika tak zostane jedna z posledných krajín, ak nie úplne posledná v Európskej únii, ktorá toto pokryté mať nebude. Aj tá jedna jediná dobrá vec, ktorá na tejto schôdzi v tomto kontexte bola predložená, aj túto jednu jedinú vec dnes hádžete, hádžete do koša. Je to veľmi smutné, lebo deklarujete o sebe, že ste Hlas, strana regiónov, ale ako sme si už pre vás, pri vás zvykli, zostalo opäť len a len pri slovách. Je to veľmi smutné, páni. Je to veľmi smutné, pani poslankyňa Hanuliaková.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.5.2026 16:10 - 16:28 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Pán predsedajúci a vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia. Ja v kontexte správy o pokroku sa budem venovať hlavne strane 16, ktorá pojednáva o tej nešťastnej takzvanej dlhovej brzde a povenujem sa jej najmä v kontexte samospráv, pretože považujem za veľmi dôležité nazvučiť to, že my tu máme naozaj naliehavú žiadosť zo všetkých stavovských organizácií, či už Združenia miest a obcí Slovenska, zo ZMOS-u, či už teda z Únie miest Slovenska, z UMS, alebo zo Združenia samosprávnych krajov SK8, naozaj veľmi vážnu a veľmi naliehavú žiadosť, ktorá je takým volaním o pomoc. A týka sa úpravy ústavného zákona č. 493 o rozpočtovej zodpovednosti. A tá dlhová brzda, vy na začiatku aj v rámci programového vyhlásenia vlády máte jasne, pán minister, napísané, že máte ambície novelizovať tento inštitút takým spôsobom, aby nebol taký asymetrický, ako tam sami popisujete aj v tejto správe o pokroku na strane 16. Myslím, že je to box číslo tri, kde hovoríte o tom, že počujte, pán poslanec. Pán poslanec Jakab. Ak sú vám, kolegyne, zo strany SMER sympatické, pozvite ich na kávu vedľa. Nevyrušujte tuná. Pán poslanec sa nemôže sústrediť na svoj prejav. Nie je to nič mimoriadne, keď ich pozvete na kávu do tučného príslušného bufetu, akože je to v poriadku. To bola žiarlivosť, hej, jasné. Nie, ja tu vášmu kolegovi vytváram priestor na to, aby mohol diskutovať bez vyrušovania. Nech sa páči, pokračujte. Ďakujem. Ďakujem veľmi pekne. Čiže, tak ako som spomenul v tej strane 16 a v boxe č. 3, je to načrtnuté aj vami, teda pán minister. A mňa veľmi mrzí, že od toho 10. apríla 2026 ubehlo takmer 1,5 mesiaca, zhruba aj niečo, možno viac. A my sme dodnes teda, alebo samosprávy dodnes nevedia, že akým smerom sa teda majú uberať v tomto smere. A oni adresovali jednak nám, všetkým poslancom, ale aj ešte zvlášť predsedom poslaneckých klubov, dokonca predsedovi Národnej rady, spoločnú naliehavú žiadosť. A už naozaj, keď ZMOS sa postaví na jedno pódium s Úniou miest aj s SK osmičkou, tak je to potrebné nebrať na ľahkú váhu, je to potrebné brať vážne, je potrebné tieto samosprávy počúvať, pretože reprezentujú 2928 samospráv, obcí a miest a ďalších osem krajov. Čiže naozaj je to veľmi dôležité počúvať, že čo nám hovoria. No a ja si to teda dovolím ešte raz pripomenúť aj v tomto mojom príspevku celé ešte raz poriadne nazvučiť, aby sa na to nezabudlo. Čiže ZMOS, Únia miest Slovenska aj samosprávne kraje SK8 si nás dovolili osloviť so spoločnou naliehavou žiadosťou, kde vyzvali na predloženie a podporu legislatívneho návrhu, ktorým sa má upraviť ten ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti tak, aby boli samozrejme samosprávy vyňaté z vybraných sankčných mechanizmov za dlhovej brzdy. Vy, pán minister, ste s tým doteraz neprišli. Preto sme to urobili za vás v posledné dva týždne my a predložili sme to aj s kolegom Kišom a s kolegyňou Jankou Hanuliakovou sem do podateľne Národnej rady. Je to zaradené aj na program tejto schôdze. Myslím, že je to bod č. 44, ak sa nemýlim. A veľmi by som vás chcel pekne poprosiť o podporu, pretože môžeme veľmi elegantne a efektívne túto vec vyriešiť k spokojnosti všetkých 2928 samospráv plus osem krajov, bude to ústavne konformným spôsobom prijaté a bude to Pekne poprosiť o podporu, pretože môžeme veľmi elegantne a efektívne túto vec vyriešiť k spokojnosti všetkých 2 928 samospráv plus osem krajov. Bude to ústavne komfortným spôsobom prijaté a môže to ísť krásne, môžu krásne tvoriť tie svoje rozpočty a vysvetlím, aký to má vplyv a ten rok 2027 vôbec nemusí byť ohrozený a nemusíme sa tu spoliehať len na tie slová pána premiéra z ostatných dní, kedy sa na tlačovku postavil a povedal, že podľa jeho právneho výkladu samosprávy nepotrebujú updatovať a aktualizovať tento zákon o dlhovej brzde, respektíve nepotrebujú byť špeciálne vynímané z vybraných sankčných mechanizmov a v pohode môžu ďalej existovať. My si to úplne nemyslíme, respektíve nedôverujeme úplne právnemu výkladu pána premiéra a prečo by sme aj mali, veď pekne si to urobme tak, ako ústava pozná a ako sa patrí, to znamená prijať to príslušným legislatívnym procesom tu v pléne Národnej rady. Aby som teda pokračoval. Organizácie, ktoré zastupujú všetky úrovne miestnej a regionálnej samosprávy, považujú súčasný stav za neudržateľný. Čiže nehovorím to ja, nehovorí to len Progresívne Slovensko. Naozaj to tvrdia všetky samosprávy, ktoré sú združené vo všetkých stavovských organizáciách, ktoré tu máme. My dnes vieme, že samosprávy na Slovensku dlhodobo tvoria len zlomok celkového dlhu verejnej správy. Je to niečo medzi jedným a 2 %. Možno 1,5 %, avšak reštrikcie vyplývajúce z dlhovej brzdy na ne dopadajú nepomerne tvrdšie než na ústrednú vládu. Opakujem ešte raz, citujem z toho listu, čiže nepridávam sem nejaké vlastné v tomto momente názory alebo interpretácie. Snažím sa najprv v úvode pretlmočiť ten list stavovských organizácií. Zdôrazňujú, že naliehavosť situácie podčiarkuje fakt, že samosprávy stoja pred zásadnou dilemou, ako ďalej postupovať, keďže už v najbližších mesiacoch musia spustiť procesy príprav rozpočtov na obdobie 27 a 29. Ešte raz pripomínam, že tento list nám všetkým a vám všetkým prišiel už 10. apríla. Dnes je 28. či 29. máj. To znamená, ubehli proste takmer dva mesiace a my sme sa takmer nikam neposunuli a teda pevne veríme, že ten náš návrh v rámci bodu č. 44 bude prijatý, lebo vláda toto nepredložila. Aby sme to teda všetko stihli, kolegovia, bijem na poplach, že situácia je naozaj veľmi vážna. Nechcem to vôbec zľahčovať a práve naopak bijem na poplach, že tu treba reagovať veľmi rýchlo. No, spoločne teda poukázali na týchto päť kritických bodov, ktoré ja teraz poviem a ponorím sa kúsok hlbšie, a to už v kontexte zostavovania návrhu rozpočtu, ako som už spomínal, na to najbližšie rozpočtové obdobie 2027 až 29. Takže máme tu päť kritických bodov. Ja ich rozmením na drobné. Posnažím sa nebyť úplne zoširoka a veľmi, veľmi v tomto nudný. Verím, že teda si to, pán minister, osvojíte a že budete počúvať, hoci podľa mňa toto musíte poznať naspamäť, tieto veci, ale mrzí ma teda, že nereagujete na to príslušnou legislatívnou iniciatívou. Ten prvý kritický bod je nemožnosť zostavenia rozpočtov samospráv. Čo to znamená? Znamená to, že jednoducho obce a mestá dnes nevedia pripraviť svoje rozpočty na budúci rok. To je jednoduchý fakt. Proste takto to je, to nie je môj názor. To pripustili aj kolegovia, ktorí sú so mnou na Výbore pre regionálny rozvoj a verejnú správu. Teda majú dve možnosti samosprávy. A pána Jaroša tu vidím, tak on mi dá určite za pravdu. Majú dve možnosti. Buď si to teda nebudú všímať a budú pokračovať tak ako doteraz. Jednoducho budú sa tváriť, že sa na ne tie mechanizmy dlhovej brzdy nevzťahujú a idú normálne ďalej, ale tým riskujú pomerne veľa, lebo však dnes máme ten zákon a tie výklady aj všetky stavovské organizácie majú také, že jednoducho to nie je možné, že potrebujú byť vyňaté z tých sankčných mechanizmov. To je tá prvá možnosť a tá druhá možnosť je, že urobia si rozpočet aj taký, aj taký. To znamená, že prvý by bol vyrovnaný a ten druhý by bol, dajme tomu, nejaký veľkorysý, optimistickejší ho nazvime kľudne. Lenže samozrejme v kontexte toho, aké veľké množstvo malých a drobných samospráv na Slovensku máme. My vieme dnes, že ich máme takmer 1 900, ktoré majú pod 1 000 obyvateľov, ktoré nemajú taký aparát, aby si dokázali urobiť niekoľko variantných riešení toho svojho rozpočtu. Tak nepredpokladám, že aj tá druhá možnosť bude volená, skôr budú čakať. No len, aby sa potom nestalo, aj v kontexte komunálnych volieb, ktoré máme 24. októbra, že to nestihnú urobiť. Čiže na to upozorňujeme a bijeme na poplach, že jednoducho. My tu máme už vysoký dátum. My tu máme za chvíľu koniec prvého polroka. Máme tu komunálne voľby za, ja neviem, 148 dní a jednoducho samosprávy nám hovoria, dokonca tu protestujú pred parlamentom. Dva týždne dozadu v piatok to bolo. Vonku tu na schodoch stoja ZMOS-áci aj Únia miest a SK8. Protestujú na schodoch pred parlamentom, že nevedia pripraviť a nevedia zostaviť svoje rozpočty. Čiže čas nám uteká, nebude na to času, čiže toto treba urobiť. Nemožnosť zostavenia rozpočtov samospráv, čo to znamená? V praxi to znamená to, že podľa súčasných legislatívnych rámcov môžu samosprávy schváliť len taký rozpočet, v ktorom budú výdavky maximálne vo výške výdavkov rozpočtu predchádzajúceho rozpočtového roka. No ale to je samozrejme v aktuálnom hospodárskom prostredí pre samosprávy takmer nemožné. A vieme prečo. Pretože narástla tam DPHčka, narástli ceny materiálu, rástli mzdy a tak ďalej a tak ďalej. Čiže nevedia to úplne urobiť. Preto hovoria, že ak to nie je nemožné, tak je to nanajvýš veľmi ťažko realizovateľné. To je prvý kritický bod. A ešte, aby som dodal k tomu, tak rovnako tak platná legislatíva ukladá samosprávam povinnosť schváliť vyrovnaný rozpočet. Samozrejme, oni nemôžu chodiť do deficitných rozpočtov, tak ako chodí častokrát štát, čo v praxi teda vylučuje možnosť zapojenia ušetrených prostriedkov samospráv z minulých období a tak ďalej a tak ďalej. Čiže to je ten prvý kritický bod. Druhý, nemenej dôležitý a rovnako tak veľmi vážny, je paralýza investícií. No a čo znamená paralýza investícií? Paralýza investícií znamená, že v súčasnosti platné legislatívne nastavenie ústavného zákona znemožňuje fakticky samosprávam v nasledujúcom období prijímať úvery na kľúčové investície, čo v praxi znamená zastavenie investičných projektov regiónov. Sám viem, že tie samosprávy, ktoré chodia ku nám na výbor nám hovoriť, ako budujú najmä nové školy, dajme tomu, alebo škôlky, ale môžu to byť aj vodovody, kanalizácie, cyklotrasy a vodozádržné opatrenia sa robia teraz hojne, aj výmena povrchov za vodozádržné, nové, moderné a tak ďalej. Jednoducho nevedia to kofinancovať. No a keď to nevedia kofinancovať, no tak to nevedia realizovať ako celok, ako také. Jednoducho, keď na začiatku nevedia dať ani len tých pár percent ako spoluúčasť, tak do toho projektu nevedia ísť. My sme tu, a to len na chvíľočku odbočím, v takej situácii na Slovensku, že oni nevedia kofinancovať častokrát ani len projektovú prípravu, nie to ešte samotnú realizáciu samotných projektov. Čiže tá situácia je naozaj veľmi vážna, nie je to vôbec sranda. Čiže druhý kritický bod je paralýza investícií. Ten prvý, ešte raz pripomínam, je nemožnosť alebo neschopnosť prípravy, alebo teda zostavenia rozpočtov samospráv. Druhým kritickým bodom bola teda paralýza investícií. Tretím kritickým bodom je kolektívna vina samospráv, ktorá sa tu uplatňuje. No a čo to znamená? Znamená to, že samosprávy sú trestané za hospodárenie štátu, ktoré nevedia ovplyvniť. A skutočne to je tak. Hoci obce, mestá a samosprávne kraje, teda župy, VÚC-ky, hospodária zodpovedne a my to vidíme, že hospodária pomerne zodpovedne, tak limity dlhovej brzdy sú nastavené na celkový dlh verejnej správy. A ten ako rastie, tak sa to, bohužiaľ, dopláca na to tie samosprávy, hoci priamo tam akoby nie je žiadna ich vina, ale napriek tomu budú trpieť, ľudovo povedané, za tú zlú správu na úrovni tých tam hore v skratke povedané. Čiže jednoducho aj malý starosta malej obce 100, 200, 300 obyvateľov kdekoľvek, v ktoromkoľvek regióne, bude trpieť na to, ako vláda šafári alebo nevie hospodáriť zodpovedne a tak ďalej. Doplňte si za to, čo chcete. Čiže to bol tretí kritický bod. Ten štvrtý je investičný dlh verzus rozpočtová zodpovednosť. A čo to znamená? Znamená to, že samosprávy samozrejme nežiadajú o možnosť nekontrolovaného zadlžovania sa, oni sa nechcú zadlžiť nad svoje možnosti, nekontrolovane a tak ďalej. Oni chcú len priestor na zodpovedné investície, na infraštruktúru, ktorá im bola zverená, aby bola zabezpečená kvalita služieb pre občanov v zodpovedajúcich štandardoch. A tu opäť bijú na poplach, že nebudú vedieť dodávať tie služby v takej kvalite, v akej sa žiada. To znamená, to slovíčko primerané znamená toto, že jednoducho nebudú to vedieť dodávať. Čo to znamená v praxi? Už aj dnes to vidíme, že tie samosprávy aj nám píšu. Naozaj to nie sú jednotky, ale už desiatky samospráv, ktoré vypínajú tie verejné osvetlenia, ktoré majú problém s dodávkou pitnej vody a sanovať tie staré infraštruktúry, ktoré sú už pred rozpadom, aj čo sa týka vodárenskej infraštruktúry a tak ďalej. Vidíme aj teraz v posledných týždňoch, že jednoducho tá infraštruktúra nestíha. My teda nielen, že nestíhame stavať a budovať novú, ale aj sanovať tú jestvujúcu. Čiže tá situácia je naozaj veľmi vážna. To bol teda štvrtý kritický bod a ten posledný, piaty, bol už existujúca dostatočná legislatívna ochrana. A to znamená to, že kontrola zadlžovania samospráv je už dnes dostatočne a pomerne prísne ošetrená zákonom o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy, ktorý limituje celkový dlh a dlhovú službu na individuálnej lokálnej úrovni. Čiže päť kritických bodov. Prvý – nemožnosť zostavenia rozpočtov samospráv, druhý – paralýza investícií, tretí – kolektívna vina samospráv, štvrtý bol investičný dlh verzus rozpočtová zodpovednosť a piaty – už existujúca dostatočná legislatívna ochrana. Ešte raz, my v Progresívnom Slovensku sme si toto volanie o pomoc zo strany samospráv vypočuli, predložili sme ten návrh, je tu v podateľni Národnej rady, je predložený na túto schôdzu rokovania Národnej rady, bod č. 404. Veľmi, veľmi pekne prosím, žiadam o podporu, pán minister. Snažím sa veľmi vecne a veľmi, veľmi príčetne k tomu pristupovať. Verím, že to oceníte a že nájdeme nejakú spoločnú reč, že sa tým samosprávam nejako v tomto smere ešte tento polrok pomôže, pretože aj v kontexte blížiacich sa komunálnych volieb, ktoré tu máme za 148 dní, jednoducho tie samosprávy potrebujú vedieť, na čom sú. A pri všetkej úcte nemôžu sa len spoliehať na akési právne výklady pána premiéra na tlačových besedách, ale naozaj potrebujú novelizovať ten nešťastný zákon o dlhovej brzde, respektíve potrebujú byť vyňaté z vybraných sankčných mechanizmov dlhovej brzdy, ktoré tam dnes sú. Podpísaní pod týmto naliehavým apelom a naliehavým listom sú ako pán Božik, tak pán Rybníček, tak pán Viskupič, všetci predsedovia, prezidenti ZMOS-u, Únie miest Slovenska, SK8. Ja verím tomu, že jednoducho tu bude spoločná reč. Ja ku tomu zákonu ešte jednou vetou si dovolím dodať, že my sme transponovali len to, čo tie samosprávy sami chceli. Čiže my sme tam nepridávali žiadne nejaké iné veci, ktorými by sme si chceli prihrievať nejako politicky tú polievočku. My sme naozaj vypočuli tie samosprávy a transponovali sme ich požiadavky. Samozrejme, aj dôkladnej kontrola tam bola, ale transponovali sme naozaj to, čo chceli a nesnažili sme sa z tohto vytĺkať politické body. Samosprávy sú dôležité od Patiniec až po Oravskú Polhoru a od Záhorskej Vsi až po Novú Sedlicu, bez ohľadu na to, aký starosta, s akým politickým tričkom tam sedí, a tých obyvateľov, ktorí tam žijú, nezaujíma, aké to politické tričko má ten starosta, starostka oblečené, ale zaujíma ich to, či sa bude svietiť, či bude pokosené, či bude zimná údržba, či bude jednoducho fungovať škola, škôlka, či sa bude svietiť a tak ďalej. Čiže veľmi vecne som sa snažil objasniť tento kontext dlhovej brzdy, ktorý ste veľmi správne zachytili na strane 16 v boxe číslo tri. Verím, že sa podarí nájsť nejaké spoločné riešenie, pán minister. Skúsme. Skúste vypočuť aj vy toto volanie o pomoc. Verím, že sa nám to podarí. Napokon samosprávy budú saturované čo najskôr. Ďakujem pekne. A vaše vystúpenie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.5.2026 16:10 - 16:28 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Pán predsedajúci a vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia. Ja v kontexte správy o pokroku sa budem venovať hlavne strane 16, ktorá pojednáva o tej nešťastnej takzvanej dlhovej brzde a povenujem sa jej najmä v kontexte samospráv, pretože považujem za veľmi dôležité nazvučiť to, že my tu máme naozaj naliehavú žiadosť zo všetkých stavovských organizácií, či už Združenia miest a obcí Slovenska, zo ZMOS-u, či už teda z Únie miest Slovenska, z UMS, alebo zo Združenia samosprávnych krajov SK8, naozaj veľmi vážnu a veľmi naliehavú žiadosť, ktorá je takým volaním o pomoc. A týka sa úpravy ústavného zákona č. 493 o rozpočtovej zodpovednosti. A tá dlhová brzda, vy na začiatku aj v rámci programového vyhlásenia vlády máte jasne, pán minister, napísané, že máte ambície novelizovať tento inštitút takým spôsobom, aby nebol taký asymetrický, ako tam sami popisujete aj v tejto správe o pokroku na strane 16. Myslím, že je to box číslo tri, kde hovoríte o tom, že počujte, pán poslanec. Pán poslanec Jakab. Ak sú vám, kolegyne, zo strany SMER sympatické, pozvite ich na kávu vedľa. Nevyrušujte tuná. Pán poslanec sa nemôže sústrediť na svoj prejav. Nie je to nič mimoriadne, keď ich pozvete na kávu do tučného príslušného bufetu, akože je to v poriadku. To bola žiarlivosť, hej, jasné. Nie, ja tu vášmu kolegovi vytváram priestor na to, aby mohol diskutovať bez vyrušovania. Nech sa páči, pokračujte. Ďakujem. Ďakujem veľmi pekne. Čiže, tak ako som spomenul v tej strane 16 a v boxe č. 3, je to načrtnuté aj vami, teda pán minister. A mňa veľmi mrzí, že od toho 10. apríla 2026 ubehlo takmer 1,5 mesiaca, zhruba aj niečo, možno viac. A my sme dodnes teda, alebo samosprávy dodnes nevedia, že akým smerom sa teda majú uberať v tomto smere. A oni adresovali jednak nám, všetkým poslancom, ale aj ešte zvlášť predsedom poslaneckých klubov, dokonca predsedovi Národnej rady, spoločnú naliehavú žiadosť. A už naozaj, keď ZMOS sa postaví na jedno pódium s Úniou miest aj s SK osmičkou, tak je to potrebné nebrať na ľahkú váhu, je to potrebné brať vážne, je potrebné tieto samosprávy počúvať, pretože reprezentujú 2928 samospráv, obcí a miest a ďalších osem krajov. Čiže naozaj je to veľmi dôležité počúvať, že čo nám hovoria. No a ja si to teda dovolím ešte raz pripomenúť aj v tomto mojom príspevku celé ešte raz poriadne nazvučiť, aby sa na to nezabudlo. Čiže ZMOS, Únia miest Slovenska aj samosprávne kraje SK8 si nás dovolili osloviť so spoločnou naliehavou žiadosťou, kde vyzvali na predloženie a podporu legislatívneho návrhu, ktorým sa má upraviť ten ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti tak, aby boli samozrejme samosprávy vyňaté z vybraných sankčných mechanizmov za dlhovej brzdy. Vy, pán minister, ste s tým doteraz neprišli. Preto sme to urobili za vás v posledné dva týždne my a predložili sme to aj s kolegom Kišom a s kolegyňou Jankou Hanuliakovou sem do podateľne Národnej rady. Je to zaradené aj na program tejto schôdze. Myslím, že je to bod č. 44, ak sa nemýlim. A veľmi by som vás chcel pekne poprosiť o podporu, pretože môžeme veľmi elegantne a efektívne túto vec vyriešiť k spokojnosti všetkých 2928 samospráv plus osem krajov, bude to ústavne konformným spôsobom prijaté a bude to Pekne poprosiť o podporu, pretože môžeme veľmi elegantne a efektívne túto vec vyriešiť k spokojnosti všetkých 2 928 samospráv plus osem krajov. Bude to ústavne komfortným spôsobom prijaté a môže to ísť krásne, môžu krásne tvoriť tie svoje rozpočty a vysvetlím, aký to má vplyv a ten rok 2027 vôbec nemusí byť ohrozený a nemusíme sa tu spoliehať len na tie slová pána premiéra z ostatných dní, kedy sa na tlačovku postavil a povedal, že podľa jeho právneho výkladu samosprávy nepotrebujú updatovať a aktualizovať tento zákon o dlhovej brzde, respektíve nepotrebujú byť špeciálne vynímané z vybraných sankčných mechanizmov a v pohode môžu ďalej existovať. My si to úplne nemyslíme, respektíve nedôverujeme úplne právnemu výkladu pána premiéra a prečo by sme aj mali, veď pekne si to urobme tak, ako ústava pozná a ako sa patrí, to znamená prijať to príslušným legislatívnym procesom tu v pléne Národnej rady. Aby som teda pokračoval. Organizácie, ktoré zastupujú všetky úrovne miestnej a regionálnej samosprávy, považujú súčasný stav za neudržateľný. Čiže nehovorím to ja, nehovorí to len Progresívne Slovensko. Naozaj to tvrdia všetky samosprávy, ktoré sú združené vo všetkých stavovských organizáciách, ktoré tu máme. My dnes vieme, že samosprávy na Slovensku dlhodobo tvoria len zlomok celkového dlhu verejnej správy. Je to niečo medzi jedným a 2 %. Možno 1,5 %, avšak reštrikcie vyplývajúce z dlhovej brzdy na ne dopadajú nepomerne tvrdšie než na ústrednú vládu. Opakujem ešte raz, citujem z toho listu, čiže nepridávam sem nejaké vlastné v tomto momente názory alebo interpretácie. Snažím sa najprv v úvode pretlmočiť ten list stavovských organizácií. Zdôrazňujú, že naliehavosť situácie podčiarkuje fakt, že samosprávy stoja pred zásadnou dilemou, ako ďalej postupovať, keďže už v najbližších mesiacoch musia spustiť procesy príprav rozpočtov na obdobie 27 a 29. Ešte raz pripomínam, že tento list nám všetkým a vám všetkým prišiel už 10. apríla. Dnes je 28. či 29. máj. To znamená, ubehli proste takmer dva mesiace a my sme sa takmer nikam neposunuli a teda pevne veríme, že ten náš návrh v rámci bodu č. 44 bude prijatý, lebo vláda toto nepredložila. Aby sme to teda všetko stihli, kolegovia, bijem na poplach, že situácia je naozaj veľmi vážna. Nechcem to vôbec zľahčovať a práve naopak bijem na poplach, že tu treba reagovať veľmi rýchlo. No, spoločne teda poukázali na týchto päť kritických bodov, ktoré ja teraz poviem a ponorím sa kúsok hlbšie, a to už v kontexte zostavovania návrhu rozpočtu, ako som už spomínal, na to najbližšie rozpočtové obdobie 2027 až 29. Takže máme tu päť kritických bodov. Ja ich rozmením na drobné. Posnažím sa nebyť úplne zoširoka a veľmi, veľmi v tomto nudný. Verím, že teda si to, pán minister, osvojíte a že budete počúvať, hoci podľa mňa toto musíte poznať naspamäť, tieto veci, ale mrzí ma teda, že nereagujete na to príslušnou legislatívnou iniciatívou. Ten prvý kritický bod je nemožnosť zostavenia rozpočtov samospráv. Čo to znamená? Znamená to, že jednoducho obce a mestá dnes nevedia pripraviť svoje rozpočty na budúci rok. To je jednoduchý fakt. Proste takto to je, to nie je môj názor. To pripustili aj kolegovia, ktorí sú so mnou na Výbore pre regionálny rozvoj a verejnú správu. Teda majú dve možnosti samosprávy. A pána Jaroša tu vidím, tak on mi dá určite za pravdu. Majú dve možnosti. Buď si to teda nebudú všímať a budú pokračovať tak ako doteraz. Jednoducho budú sa tváriť, že sa na ne tie mechanizmy dlhovej brzdy nevzťahujú a idú normálne ďalej, ale tým riskujú pomerne veľa, lebo však dnes máme ten zákon a tie výklady aj všetky stavovské organizácie majú také, že jednoducho to nie je možné, že potrebujú byť vyňaté z tých sankčných mechanizmov. To je tá prvá možnosť a tá druhá možnosť je, že urobia si rozpočet aj taký, aj taký. To znamená, že prvý by bol vyrovnaný a ten druhý by bol, dajme tomu, nejaký veľkorysý, optimistickejší ho nazvime kľudne. Lenže samozrejme v kontexte toho, aké veľké množstvo malých a drobných samospráv na Slovensku máme. My vieme dnes, že ich máme takmer 1 900, ktoré majú pod 1 000 obyvateľov, ktoré nemajú taký aparát, aby si dokázali urobiť niekoľko variantných riešení toho svojho rozpočtu. Tak nepredpokladám, že aj tá druhá možnosť bude volená, skôr budú čakať. No len, aby sa potom nestalo, aj v kontexte komunálnych volieb, ktoré máme 24. októbra, že to nestihnú urobiť. Čiže na to upozorňujeme a bijeme na poplach, že jednoducho. My tu máme už vysoký dátum. My tu máme za chvíľu koniec prvého polroka. Máme tu komunálne voľby za, ja neviem, 148 dní a jednoducho samosprávy nám hovoria, dokonca tu protestujú pred parlamentom. Dva týždne dozadu v piatok to bolo. Vonku tu na schodoch stoja ZMOS-áci aj Únia miest a SK8. Protestujú na schodoch pred parlamentom, že nevedia pripraviť a nevedia zostaviť svoje rozpočty. Čiže čas nám uteká, nebude na to času, čiže toto treba urobiť. Nemožnosť zostavenia rozpočtov samospráv, čo to znamená? V praxi to znamená to, že podľa súčasných legislatívnych rámcov môžu samosprávy schváliť len taký rozpočet, v ktorom budú výdavky maximálne vo výške výdavkov rozpočtu predchádzajúceho rozpočtového roka. No ale to je samozrejme v aktuálnom hospodárskom prostredí pre samosprávy takmer nemožné. A vieme prečo. Pretože narástla tam DPHčka, narástli ceny materiálu, rástli mzdy a tak ďalej a tak ďalej. Čiže nevedia to úplne urobiť. Preto hovoria, že ak to nie je nemožné, tak je to nanajvýš veľmi ťažko realizovateľné. To je prvý kritický bod. A ešte, aby som dodal k tomu, tak rovnako tak platná legislatíva ukladá samosprávam povinnosť schváliť vyrovnaný rozpočet. Samozrejme, oni nemôžu chodiť do deficitných rozpočtov, tak ako chodí častokrát štát, čo v praxi teda vylučuje možnosť zapojenia ušetrených prostriedkov samospráv z minulých období a tak ďalej a tak ďalej. Čiže to je ten prvý kritický bod. Druhý, nemenej dôležitý a rovnako tak veľmi vážny, je paralýza investícií. No a čo znamená paralýza investícií? Paralýza investícií znamená, že v súčasnosti platné legislatívne nastavenie ústavného zákona znemožňuje fakticky samosprávam v nasledujúcom období prijímať úvery na kľúčové investície, čo v praxi znamená zastavenie investičných projektov regiónov. Sám viem, že tie samosprávy, ktoré chodia ku nám na výbor nám hovoriť, ako budujú najmä nové školy, dajme tomu, alebo škôlky, ale môžu to byť aj vodovody, kanalizácie, cyklotrasy a vodozádržné opatrenia sa robia teraz hojne, aj výmena povrchov za vodozádržné, nové, moderné a tak ďalej. Jednoducho nevedia to kofinancovať. No a keď to nevedia kofinancovať, no tak to nevedia realizovať ako celok, ako také. Jednoducho, keď na začiatku nevedia dať ani len tých pár percent ako spoluúčasť, tak do toho projektu nevedia ísť. My sme tu, a to len na chvíľočku odbočím, v takej situácii na Slovensku, že oni nevedia kofinancovať častokrát ani len projektovú prípravu, nie to ešte samotnú realizáciu samotných projektov. Čiže tá situácia je naozaj veľmi vážna, nie je to vôbec sranda. Čiže druhý kritický bod je paralýza investícií. Ten prvý, ešte raz pripomínam, je nemožnosť alebo neschopnosť prípravy, alebo teda zostavenia rozpočtov samospráv. Druhým kritickým bodom bola teda paralýza investícií. Tretím kritickým bodom je kolektívna vina samospráv, ktorá sa tu uplatňuje. No a čo to znamená? Znamená to, že samosprávy sú trestané za hospodárenie štátu, ktoré nevedia ovplyvniť. A skutočne to je tak. Hoci obce, mestá a samosprávne kraje, teda župy, VÚC-ky, hospodária zodpovedne a my to vidíme, že hospodária pomerne zodpovedne, tak limity dlhovej brzdy sú nastavené na celkový dlh verejnej správy. A ten ako rastie, tak sa to, bohužiaľ, dopláca na to tie samosprávy, hoci priamo tam akoby nie je žiadna ich vina, ale napriek tomu budú trpieť, ľudovo povedané, za tú zlú správu na úrovni tých tam hore v skratke povedané. Čiže jednoducho aj malý starosta malej obce 100, 200, 300 obyvateľov kdekoľvek, v ktoromkoľvek regióne, bude trpieť na to, ako vláda šafári alebo nevie hospodáriť zodpovedne a tak ďalej. Doplňte si za to, čo chcete. Čiže to bol tretí kritický bod. Ten štvrtý je investičný dlh verzus rozpočtová zodpovednosť. A čo to znamená? Znamená to, že samosprávy samozrejme nežiadajú o možnosť nekontrolovaného zadlžovania sa, oni sa nechcú zadlžiť nad svoje možnosti, nekontrolovane a tak ďalej. Oni chcú len priestor na zodpovedné investície, na infraštruktúru, ktorá im bola zverená, aby bola zabezpečená kvalita služieb pre občanov v zodpovedajúcich štandardoch. A tu opäť bijú na poplach, že nebudú vedieť dodávať tie služby v takej kvalite, v akej sa žiada. To znamená, to slovíčko primerané znamená toto, že jednoducho nebudú to vedieť dodávať. Čo to znamená v praxi? Už aj dnes to vidíme, že tie samosprávy aj nám píšu. Naozaj to nie sú jednotky, ale už desiatky samospráv, ktoré vypínajú tie verejné osvetlenia, ktoré majú problém s dodávkou pitnej vody a sanovať tie staré infraštruktúry, ktoré sú už pred rozpadom, aj čo sa týka vodárenskej infraštruktúry a tak ďalej. Vidíme aj teraz v posledných týždňoch, že jednoducho tá infraštruktúra nestíha. My teda nielen, že nestíhame stavať a budovať novú, ale aj sanovať tú jestvujúcu. Čiže tá situácia je naozaj veľmi vážna. To bol teda štvrtý kritický bod a ten posledný, piaty, bol už existujúca dostatočná legislatívna ochrana. A to znamená to, že kontrola zadlžovania samospráv je už dnes dostatočne a pomerne prísne ošetrená zákonom o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy, ktorý limituje celkový dlh a dlhovú službu na individuálnej lokálnej úrovni. Čiže päť kritických bodov. Prvý – nemožnosť zostavenia rozpočtov samospráv, druhý – paralýza investícií, tretí – kolektívna vina samospráv, štvrtý bol investičný dlh verzus rozpočtová zodpovednosť a piaty – už existujúca dostatočná legislatívna ochrana. Ešte raz, my v Progresívnom Slovensku sme si toto volanie o pomoc zo strany samospráv vypočuli, predložili sme ten návrh, je tu v podateľni Národnej rady, je predložený na túto schôdzu rokovania Národnej rady, bod č. 404. Veľmi, veľmi pekne prosím, žiadam o podporu, pán minister. Snažím sa veľmi vecne a veľmi, veľmi príčetne k tomu pristupovať. Verím, že to oceníte a že nájdeme nejakú spoločnú reč, že sa tým samosprávam nejako v tomto smere ešte tento polrok pomôže, pretože aj v kontexte blížiacich sa komunálnych volieb, ktoré tu máme za 148 dní, jednoducho tie samosprávy potrebujú vedieť, na čom sú. A pri všetkej úcte nemôžu sa len spoliehať na akési právne výklady pána premiéra na tlačových besedách, ale naozaj potrebujú novelizovať ten nešťastný zákon o dlhovej brzde, respektíve potrebujú byť vyňaté z vybraných sankčných mechanizmov dlhovej brzdy, ktoré tam dnes sú. Podpísaní pod týmto naliehavým apelom a naliehavým listom sú ako pán Božik, tak pán Rybníček, tak pán Viskupič, všetci predsedovia, prezidenti ZMOS-u, Únie miest Slovenska, SK8. Ja verím tomu, že jednoducho tu bude spoločná reč. Ja ku tomu zákonu ešte jednou vetou si dovolím dodať, že my sme transponovali len to, čo tie samosprávy sami chceli. Čiže my sme tam nepridávali žiadne nejaké iné veci, ktorými by sme si chceli prihrievať nejako politicky tú polievočku. My sme naozaj vypočuli tie samosprávy a transponovali sme ich požiadavky. Samozrejme, aj dôkladnej kontrola tam bola, ale transponovali sme naozaj to, čo chceli a nesnažili sme sa z tohto vytĺkať politické body. Samosprávy sú dôležité od Patiniec až po Oravskú Polhoru a od Záhorskej Vsi až po Novú Sedlicu, bez ohľadu na to, aký starosta, s akým politickým tričkom tam sedí, a tých obyvateľov, ktorí tam žijú, nezaujíma, aké to politické tričko má ten starosta, starostka oblečené, ale zaujíma ich to, či sa bude svietiť, či bude pokosené, či bude zimná údržba, či bude jednoducho fungovať škola, škôlka, či sa bude svietiť a tak ďalej. Čiže veľmi vecne som sa snažil objasniť tento kontext dlhovej brzdy, ktorý ste veľmi správne zachytili na strane 16 v boxe číslo tri. Verím, že sa podarí nájsť nejaké spoločné riešenie, pán minister. Skúsme. Skúste vypočuť aj vy toto volanie o pomoc. Verím, že sa nám to podarí. Napokon samosprávy budú saturované čo najskôr. Ďakujem pekne. A vaše vystúpenie.
Skryt prepis