Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

20.6.2024 o 9:03 hod.

Mgr. PaedDr.

Martina Šimkovičová

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

20.6.2024 20:19 - 20:19 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážené dámy, vážení páni ďakujem vám za schválenie zákona o STVR. Je len veľká škoda, že niektorí z vás sa nedokázali na zámery zákona pozerať objektívne bez vlastnej politickej a ideologickej optiky. Inak by ste videli, že za 14 rokov sa nepodarila finančná konsolidácia RTVS, deklarovaná v zákone 532/2010. Stratil sa základný atribút verejnoprávnosti a tým aj objektívnosti najmä spravodajských a publicistických relácií. Niektorí z vás bez objektívneho pohľadu velebili v diskusii súčasného generálneho riaditeľa pána Machaja, pritom je to práve on, ktorý prvýkrát v histórii doviedol hospodárenie RTVS do červených čísel so stratou vyše 2 milióny eur. Prepáčte, ale aj niektoré argumenty, ktoré tu zazneli proti tomuto zneniu zákona o STVR, sú podobné ako vysielanie súčasnej televízie a rozhlasu, teda jednostranné a neobjektívne. Verím, že väčšina zamestnancov a tvorcov nepodľahne mediálnemu tlaku a propagande, ktorá zavádza verejnosť, že prijatím nového zákona prichádza koniec demokracie na Slovensku. Že po jeho prijatí hádam v deň letného slnovratu slnko nevyjde, že pán Machaj je základným a jediným garantom a pilierom slobodnej tvorby a nezávislosti a na ňom stojí a padá slobodná tvorba. Sami uznáte, že je to nezmysel a tak to vníma aj väčšina slovenskej verejnosti.
Vláda Slovenskej republiky a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky postupujú pri zabezpečení plurality a verejnoprávnosti ústavným spôsobom. Sľúbili sme si to vo volebnom programe aj v programovom vyhlásení vlády. Napriek tomu, že niektorí diskutujúci verbálne postup spochybňujú, znova zopakujem, postupujeme v súlade so všetkými parametrami a záväzkami, ktoré vyplývajú s členstva Slovenskej republiky v Európskej únii.
Pripomeňme si ešte raz, čo sa pred Vianocami dialo po voľbách u našich severných susedov. V decembri 2023 nový poľský parlament prijal uznesenie o takzvanom obnovení právneho poriadku nestrannosti a integrity verejnoprávnych médií. Okamžite vymenili všetkých členov dozorných rád, vymenovali nových riaditeľov všetkých verejnoprávnych inštitúcií, prišla polícia a vyviedla niekoľko zamestnancov. Ja si nepamätám ani jeden nesúhlasný prejav slovenských ochrancov demokracie, ľudí, ktorí v súčasnosti vyvolávajú hystériu okolo nového zákona o STVR. Samozrejme, toto nie je a ani nebude naša cesta. Ubezpečujem vás, že všetci tvorcovia, ktorí majú záujem pracovať vo verejnoprávnom priestore a dodržiavať princípy objektívnosti a plurality, budú naozaj slobodne a nezávisle fungovať. Som rada, že je ich dosť takých, ktorí si uvedomujú, že vo verejnoprávnej televízii a rozhlase je podstatné zabezpečiť obsahovú a informačnú pluralitu a objektívnosť.
Vážené panie poslankyne a poslanci, ďakujem vám v mene verejnosti za schválenie tohto zákona. Verím, že tento krok vytvorí prvý predpoklad pre pozitívny rozvoj týchto verejnoprávnych inštitúcií.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 20.6.2024 10:11 - 10:22 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ďakujem za slovo.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, už som viackrát vo svojich vystúpeniach pred Národnou radou, ale tiež vo verejnom priestore deklarovala, že návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase predkladá Národnej rade Slovenskej republiky vláda Slovenskej republiky. A že táto úloha vyplýva z jej základného dokumentu, ktorým je Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky. Vláda Slovenskej republiky v súlade s prísľubmi koaličných strán pred voľbami tým zásadne mení neúspešný model RTVS, vyplývajúci z bývalého zákona o RTVS 532/2010, ktorý bol prijatý takmer pred 14 rokmi.
Ak sa na procesy a stav v tejto verejnoprávnej inštitúcii pozriete skutočne objektívne bez politickej alebo ideologickej optiky, tak musíte vidieť, že tento dlhý čas sa nepodarilo naplniť ani len základné ciele tohto zákona, ako ich vtedy uvádzala dôvodová správa. Pokračovalo zadlžovanie verejnoprávneho vysielateľa a problematická je tiež zákonom o RTVS deklarovaná finančná konsolidácia a efektivita využívania zverených verejných financií.
Evidentne sa tiež znížila miera spoločenskej dôveryhodnosti Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu.
A čo ja osobne pokladám za najdôležitejšie, vysielanie postupne strácalo atribúty verejnoprávnosti rezignovaním na vyváženosť a objektívnosť najmä spravodajských a publicistických relácií. Unifikovala sa tvorba a názory tvorcov, ktoré sa v súčasnom období minimálne líšia od iných komerčných médií hlavného prúdu, a tým sa v podstate vytratil nejaký zmysel a zámery duálneho systému v slovenskom mediálnom priestore.
Rada sa vyjadrím aj k mediálne a politicky frekventovanej výhrade k návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, že zákon nerešpektuje požiadavky Európskej únie. Toto nie je pravda. Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase rešpektuje požiadavky Európskeho aktu o slobode médií, keď napr. ustanovuje, že členovia Rady, menovaní ministrom kultúry, sa vymenúvajú na základe výsledkov výberového konania a voľba generálneho riaditeľa sa uskutočňuje na základe verejného vypočutia kandidátov, ktorého súčasťou je prezentácia projektu riadenia a rozvoja Slovenskej televízie a rozhlasu. Výkon funkcie člena rady a generálneho riaditeľa je možný iba za predpokladu splnenia vopred určených a transparentných podmienok. Odvolanie člena rady a generálneho riaditeľa je možné iba s taxatívne uvedených dôvodov a odvolanému členovi rady a generálnemu riaditeľovi sa musí doručiť písomné oznámenie o odvolaní z funkcie, ktoré obsahuje dôvody odvolania. A toto odvolanie je preskúmateľné súdom.
Takže cieľom návrhu je v období meniaceho sa a rozvíjajúceho sa mediálneho priestoru posilniť verejnoprávny charakter STV a SRo, zabezpečiť dodržiavanie plurality a princípov demokracie a slobodnej tvorby. Už skôr som zvýraznila, že Slovenský rozhlas a Slovenská televízia po zrušení výberu koncesionárskych poplatkov za služby verejnosti budú hospodáriť relatívne samostatne s príspevkom zo štátneho rozpočtu. Zákon predpokladá možnosť lepšieho hospodárenia v rámci špecifických tvorivých podmienok oboch inštitúcií, ich relatívnou samostatnosťou a manažovaním.
Ambíciou vlády je zabezpečiť obsahovú a informačnú pluralitu v masovokomunikačných prostriedkoch a rovnováhu medzi súkromnými médiami a verejnoprávnym Slovenským rozhlasom a Slovenskou televíziou. Chcem ubezpečiť občanov, že koncesie táto vláda nevráti. Aj tak boli len akousi mimoriadnou daňou, ktorá s verejnoprávnosťou a objektivitou tvorby a vysielania v podstate nemala nič spoločné.
Vláda Slovenskej republiky a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky novým zákonom o činnosti verejnoprávnej inštitúcie čiastočne teda narovnáva pokrivenú situáciu v slovenskom mediálnom priestore. Ja chcem všetkým bezbrehým kritikom pripomenúť, že postupujeme v súlade so všetkými parametrami a záväzkami, ktoré vyplývajú z členstva Slovenskej republiky v Európskej únii.
Len si pripomeňme, 19. decembra 2023 nový poľský parlament prijal uznesenie, uznesenie, to nebol zákon, o tzv. obnovení právneho poriadku nestrannosti a integrity verejnoprávnych médií. Ešte v ten deň minister kultúry vymenil všetkých členov dozorných rád týchto médií a tieto rady okamžite vymenovali nových riaditeľov Štátnej tlačovej agentúry, rozhlasu a televízie. Poľská vláda dokonca vypla vysielanie dvoch kanálov televízie, zablokovala internetovú stránku, aj kanál Youtube. Polícia odviedla násilím niekoľko zamestnancov. A vtedy nikto z Európskej únie, ale ani slovenskí politici neposielali demarše a nespochybňovali úroveň demokracie u našich severných susedov. Ja chcem zdôrazniť a podčiarknuť, že touto cestou my nechceme ísť.
A teda hystéria, ktorá prijímanie nášho zákona o STVR sprevádza, je z môjho pohľadu len prilievaním oleja do ohňa polarizácie spoločnosti.
A dovoľte mi vyjadriť sa ešte k tzv. štrajkovým pohybom súčasnej RTVS. Vedenie Ministerstva kultúry Slovenskej republiky ako predkladateľ nového zákona o Slovenskej televízii a rozhlase považuje zverejnené úvahy a výzvy o štrajku, prezentované niektorými zamestnancami, za koordinovaný politický protest organizátorov s vedením súčasnej RTVS a niektorými politickými stranami. Ako inak si možno vysvetliť verejné vyjadrenie generálneho riaditeľa RTVS pána Machaja, že citujem: "Sme v takom verejnoprávnom súznení so štrajkovým výborom."
A chcem, aby to zaznelo na pôde slovenského parlamentu, požiadavky uverejnené v tzv. štrajkovom manuáli sú zavádzajúce a svedčia o tom, že ich organizátorom nejde o spravodlivé a uspokojujúce pracovné podmienky zamestnancov verejnoprávnej inštitúcie, ako to uvádzajú citátom čl. 36 Ústavy Slovenskej republiky. Ide len a len o zachovanie súčasného vedenia, ktoré s protestujúcimi skupinami spolupracuje a činnosť koordinuje. Podporujú tým súčasný stav so všetkými za roky nahromadenými negatívami. Vedenie RTVS a organizátori protestov zavádzajú verejnosť, keď hovoria o ohrození nezávislosti a slobody práce zamestnancov a spolupracovníkov, až deštrukcie demokracie.
Zákon o STVR totiž jednoznačne deklaruje, že programové služby Slovenskej televízie a rozhlasu produkujú nestranné, vyvážené a pluralitné informácie o dianí v Slovenskej republike. Rozvíjajú národné povedomie a kultúrnu identitu slovenského národa a všetkých občanov Slovenskej republiky bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vek, vieru, náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie, aby tieto programy odrážali rozmanitosť názorov, politických, náboženských, filozofických a umeleckých smerov, a aby podporovali rozvoj národného spoločenstva občianskej a vedomostnej spoločnosti. A toto sa s istotou organizátorom vedeniu súčasnej RTVS a ich politickým podporovateľom nepáči.
Zákon o STVR sa však opiera práve o pluralitu ako jednu z nevyhnutností slobodnej a nezávislej tvorby demokratickej spoločnosti. Jednoznačne zlepšuje podmienky pre výkon novinárskej profesie a všetkých tvorcov vo verejnej službe. A nežiada od nich nič iné, len a len objektivitu. Objektivita je kľúčovou požiadavkou verejnoprávnosti, na ktorú, bohužiaľ, mnohí tvorcovia a vedenie súčasnej RTVS rezignovali. Odklon od objektivity znamená rezignáciu na verejnoprávnosť, a to platí aj o slobode tvorby a tvorcov.
Ako iste viete, sloboda jednotlivca v demokracii končí tam, kde začína sloboda druhého človeka. Toto konštatovanie vyjadruje zásadný princíp demokratických spoločností, kde sa sloboda jednotlivca musí vyvažovať so slobodou ostatných. Tento princíp zabezpečuje, že osobná sloboda nie je neobmedzená, a že práva a slobody jednotlivcov sa navzájom rešpektujú.
A tak by to malo byť aj v inštitúcii s názvom Slovenská televízia a rozhlas, ktorú vláda Slovenskej republiky v navrhovanom zákone zakladá.
Ďakujem vám za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.6.2024 9:03 - 9:10 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ďakujem za slovo.
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky predkladám návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 264/2022 Z. z. o mediálnych službách a o zmene a o doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Potreba skráteného legislatívneho konania o tomto vládnom návrhu zákona je odôvodnená značnými hospodárskymi škodami hroziacimi v dôsledku konania o porušení zmlúv č. 2024/2042, ktoré Európska komisia začala proti Slovenskej republike z dôvodu nesplnenia povinnosti uložených v čl. 49, 51 a 52 aktu o digitálnych službách.
V zmysle aktu bolo povinnosťou členských štátov EÚ do 17. februára 2024 určiť jeden alebo viac príslušných orgánov zodpovedných za dohľad nad poskytovateľmi sprostredkovateľských služieb a uplatňovanie tohto nariadenia. V podmienkach Slovenskej republiky bol na základe odborných diskusií zvolený model určenia jedného príslušného orgánu, a to Rady pre mediálne služby, ktorá bude zároveň koordinátorom digitálnych služieb.
Keďže sa legislatívny proces do stanoveného dátumu nepodarilo ukončiť, Európska komisia 24. apríla 2024 zaslala Slovenskej republike formálne oznámenie vydané v súlade s článkom 258 zmluvy o fungovaní Európskej únie a vyzvala Slovenskú republiku, aby doručila svoje pripomienky k uvedenej veci. Sankcia uložená Súdnym dvorom sa môže skladať z paušálnej pokuty, ktorá má sankcionovať pokračovanie porušenia, a z denného penále, ktoré má motivovať dotknutý členský štát, aby porušovanie ukončil čo najskôr po vynesení rozsudku. Ak nedôjde k schváleniu návrhu zákona v skrátenom legislatívnom konaní, čím sa zabezpečí implementácia nariadenia, hrozí, že Slovenskej republike bude uložená peňažná sankcia, ktorá Slovenskej republike spôsobí značné hospodárske škody, a to v minimálnej výške 694-tisíc, respektíve násobky tejto sumy, denné penále môžu byť uložené v rozpätí 1 080 eur až 120-tisíc eur.
Okrem toho, keďže Slovenská republika nevie vykonávať dohľad nad aktom o digitálnych službách, nie je zabezpečená dostatočná ochrana jej obyvateľov pred nezákonným obsahom šíreným v rámci online platforiem a cez iných poskytovateľov online sprostredkovateľských služieb, čím sú okrem ich ľudských práv a slobôd, či bezpečnosti ohrozené aj ich hospodárske záujmy.
Je tiež nevyhnutné podotknúť, že návrh zákona za koordinátora digitálnych služieb navrhuje určiť Radu pre mediálne služby, ktorá sa na úlohy spojené s výkonom povinností dohľadu podľa aktu o digitálnych službách, pripravuje už od roku 2022. Kancelária Rady už v súčasnosti využíva existujúce právomoci a pomáha odstraňovať obsah, ktorý predstavuje potencionálne nelegálny obsah, alebo porušuje podmienky používania týchto platforiem.
Bez kompetencií koordinátora digitálnych služieb však nie je možné vytvoriť ekosystém, ktorý by efektívne zabraňoval výskytu nebezpečného obsahu online. Práve akt o digitálnych službách môže výrazne posilniť postavenie Rady pre mediálne služby v rámci už existujúcich exkluzívnych eskalačných kanálov s online platformami, na rýchle odstraňovanie potencionálneho a nezákonného obsahu a zlepší koordináciu medzi členskými štátmi, napríklad umožní koordinátorovi spustenie krízového protokolu v prípade útokov na verejných činiteľov.
V tejto súvislosti sa striktne ohradzujem voči medializovaným informáciám, že Európska komisia rieši ministerkino, teda moje, meškanie. Tieto informácie sú účelové a zavádzajúce. Faktom je, že Európska komisia začala voči Slovenskej republike konanie z dôvodu neplnenia povinností vyplývajúcich z nariadenia, ktoré bolo prijaté už 19. októbra 2022.
Tie si nesplnili predchádzajúce vlády Eduarda Hegera a Ľudovíta Ódora, kedy rezort kultúry viedli pani Milanová a pani Hroncová.
Novela zákona o mediálnych službách, ktorou sa mal implementovať akt o digitálnych službách do slovenského právneho poriadku, bola predložená ako poslanecký návrh zákona ešte za minulej vlády, konkrétne ju predkladali Dominik Drdula a Mirolav Kollár. Do Národnej rady Slovenskej republiky bol zákon doručený 14. apríla 2023, pričom bol prerokovaný na 94. schôdzi, dňa 15. júna 2023. Avšak poslanci predmetný návrh zákona v prvom čítaní neschválili a parlament v rokovaní o návrhu zákona nepokračoval. V zmysle platného rokovacieho poriadku platí, že ak Národná rada Slovenskej republiky návrh zákona neschválila, nový návrh zákona v tej istej veci je možné podať najskôr šesť mesiacov odo dňa neschválenia návrhu zákona.
Z uvedeného jasne vyplýva, že status quo, a teda za začaté konanie Európskou komisiou, nesú plnú zodpovednosť vlády Eduarda Hegera, Ľudovíta Ódora a exministerky Milanovej a Hroncovej.
Ministerstvo kultúry teda konalo v tejto veci hneď, ako to bolo možné s ohľadom na vyššie uvedenú šesťmesačnú lehotu, ale aj s ohľadom na dôležitosť predkladanej právnej úpravy bolo žiadúce, aby sa k nej mohla vyjadriť aj odborná verejnosť a ministerstvo po neúspechu poslaneckého návrhu uprednostnilo riadny legislatívny proces, ktorý spustil začatím medzirezortného pripomienkového konania. Po ukončení medzirezortného pripomienkového konania bol materiál na moju žiadosť zaradený v marci na rokovanie legislatívnej rady vlády, z nej vyplynulo niekoľko zásadných pripomienok, ktoré bol rezort ako predkladateľ povinný zapracovať. Následne sa ním opätovne zaoberala legislatívna rada vlády v máji a materiál bol zaradený na rokovanie vlády. Schválený bol 22. mája 2024 a spolu s návrhom na skrátené legislatívne konanie.
Preto si vás teraz dovolím požiadať, aby ste podporili môj návrh zákona.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 13.6.2024 14:58 - 14:58 hod.

Martina Šimkovičová
Ďakujem, pán poslanec, za doplňujúcu otázku. Áno, samozrejme, toto si uvedomujeme, takže pevne verím, že aj samosprávy dajú nejakých svojich nominantov a z toho sa bude vyberať odborník, ktorý patrí do Fondu na podporu umenia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 13.6.2024 14:55 - 14:57 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Ďakujem aj za otázku pánovi poslancovi. Novela zákona o Fonde na podporu umenia bola poslancami Národnej rady Slovenskej republiky definitívne schválená 11. júna 2024 prelomením veta pani prezidentky. Účinnosť tento zákon nadobudne 1. augusta 2024. Počet členov Rady Fondu na podporu umenia sa po novom zvýši z deväť na trinásť. Konkrétne päť členov Rady zostáva pôvodných, ktoré vymenovala predchádzajúca vláda. Tam je šesťročné funkčné obdobie, čiže päť členov zostáva. Jeden bude nominantom samospráv a sedem ďalších navrhuje Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Títo ľudia budú vymenovaní z radov odborníkov, pričom výrazné zastúpenie budú mať odborníci a profesionáli najmä z regiónov, lebo vieme, že Fond na podporu umenia podporoval 75 % najmä z Bratislavy. Tam sa to viac-menej sústredilo a chceme, aby sa Fond na podporu umenia sústredil na celé Slovensko a na regióny.
Chcem vás ubezpečiť, vážený pán poslanec, že nasledujúci približne mesiac a pol využijeme maximálne efektívne na to, aby sme do tohto Fondu na podporu umenia nominovali skutočne kvalitných profesionálov, ktorí budú spĺňať všetky požadované kvalifikačné, ale ja odborné predpoklady. Každopádne vy sa pýtate asi na konkrétne mená a konkrétne osoby, ktoré teda budú vo Fonde na podporu umenia, ale ich mená zverejníme včas v zmysle zákona, pretože nechceme dopustiť, aby títo ľudia ešte predtým, ako nastúpia do tejto funkcie, boli vystavovaní nejakej mediálnej šikane.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

22.5.2024 14:03 - 14:06 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Dobre, už ide. (Rečníčka reaguje na spustenie funkčnosti mikrofónu.)
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, za slovo.
Vážená pani kolegyňa, vážení kolegovia, je nás tu tak pomenej, takže záverečné slovo k prvému čítaniu.
Úloha predložiť vám, poslancom Národnej rady Slovenskej republiky, návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase vyplýva vláde Slovenskej republiky z jej základného dokumentu, a tým je Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky. Tento parlament ho schválil na sklonku minulého roka. Ďakujem vám za podporu v prvom čítaní a chcem zdôrazniť, že ak sa na tento text pozeráme s porozumením, tak je nám všetkým možno zrejmé, že skutočne nanovo upravuje postavenie, poslanie, úlohy a činnosť a riadenie Slovenskej televízie a rozhlasu, jej orgánov, hospodárenie a financovanie Slovenskej televízie a rozhlasu.
Nový zákon o Slovenskej televízii a rozhlase chce vytvoriť kvalitné legislatívne prostredie pre tieto verejnoprávne inštitúcie a naplniť jej základné ciele spred štrnástich rokov, a to najmä zabrzdiť zadlžovanie verejnoprávneho vysielania a zabezpečiť jeho finančnú konsolidáciu, vrátiť vysielaniu skutočné atribúty verejnoprávnosti, vyváženosti, nezávislosti, objektívnosti, pravdivosti, transparentnosti, teda stav, ktorý predpokladali v dôvodovej správe už aj predkladatelia zákona č. 532 pred štrnástimi rokmi. Viac-menej jasný je aj zámer vlády Slovenskej republiky a Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, aby boli novou inštitúciou efektívne využívané zverené verejné financie a zvýšila sa miera spoločenskej dôveryhodnosti týchto médií. Zvýšenou pluralitou v tvorbe názorov tvorcov v oboch verejnoprávnych inštitúciách sa vecne a obsahovo odlíšia od iných komerčných médií hlavného prúdu.
Som rada, že väčšina z vás jednoznačne pochopila, že predloženým návrhom zákona sa do vysielania slovenskej televízie a slovenského rozhlasu vo veľmi veľkej miere vracia bývalá osobitá identita týchto verejnoprávnych médií, samozrejme pri dodržaní plurality a princípov demokracie a slobodnej tvorby. Chceme, aby čo najviac občanov malo záujem sledovať ich vysielanie. A chcem ešte na záver zdôrazniť, že nový zákon umožní špecifický rozvoj týchto národných inštitúcií aj v meniacom sa konkurenčnom prostredí.
Vážené už panie poslankyne, vážení páni poslanci, ako predkladateľka tohto zákona o Slovenskej televízii a rozhlase vám želám úspešnú prácu v druhom a v treťom čítaní.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.5.2024 9:22 - 9:31 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase predkladá Národnej rade Slovenskej republiky vláda Slovenskej republiky. Táto úloha vyplýva z jej základného dokumentu, ktorým je Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky schválené týmto parlamentom na sklonku minulého roka.
V úvode chcem zdôrazniť, že tento zákon nanovo upravuje postavenie, poslanie, úlohy a činnosť Slovenskej televízie a rozhlasu, jej orgánov, hospodárenie a financovanie Slovenskej televízie a rozhlasu. Zásadne mení neúspešný model dvoch verejnoprávnych médií vyplývajúci z bývalého zákona o RTVS 532/2010, ktorý bol prijatý pred takmer štrnástimi rokmi.
Ani za tento dlhý čas sa nepodarilo naplniť jeho základné ciele, ako napríklad zabrzdiť zadlžovanie verejnoprávneho vysielania a zabezpečiť jeho finančnú konsolidáciu.
(Rečníčka sa obrátila na predsedajúceho: "Chcem sa len spýtať, sú tu materiály nejaké, že či to je v poriadku. Mám pokračovať ďalej? Dobre.")
Vysielanie slovenského rozhlasu a slovenskej televízie postupne strácalo atribúty verejnoprávnosti, vyváženosti, nezávislosti, objektívnosti, pravdivosti, transparentnosti. Problematická je tiež efektivita využívania zverených, zverených verejných financií a miera spoločenskej dôveryhodnosti týchto médií. Vtedajší predkladatelia zdôvodňovali jeho prijatie aj budúcim jednotným priestorovým riešením slovenskej televízie a slovenského rozhlasu v novovzniknutom RTVS. Unifikovali sa však len tvorba a názory tvorcov. Fyzicky spojiť tieto inštitúcie sa podarilo len v štúdiu v Banskej Bystrici, keď rozhlas a televíziu natlačili do jednej budovy. Vtedajšie sídlo štúdia slovenskej televízie manažment predal a dnes sú tam byty. S jednotným tvorivým priestorovým riešením to ale naozaj nemá nič spoločné.
Tvorba a vysielanie oboch verejnoprávnych inštitúcií sa v súčasnom období minimálne líši od iných komerčných médií hlavného prúdu. Spravodajstvo a publicistika v slovenskej televízii a v slovenskom rozhlase sa stali postupne príveskom ideologického a politického ťaženia súkromných médií. Ich verejnoprávny charakter a objektívnosť neochránil ani dlhodobý výber koncesionárskych poplatkov formálne prezentovaný ako účasť verejnosti, čo malo zabezpečiť nezávislosť RTVS.
Minulý rok sa bývalej vláde a koalícii podarilo zrušiť výber úhrad za služby verejnosti, tzv. koncesionárskych poplatkov, a nahradili ich každoročným jednorazovým príspevkom zo štátneho rozpočtu. Z vysielania slovenského rozhlasu a slovenskej televízie sa stratil seriózny, kritický, širokospektrálny pohľad na javy a udalosti v spoločnosti a doterajší RTVS ako jednotná inštitúcia sa sústredila len na hľadanie formálnych spojení oboch verejnoprávnych vysielateľov s ochranným rešpektom a k ich tvorivým technickým či technologickým špecifikám.
V RTVS sa v slovenskom rozhlase a v slovenskej televízii vytvorilo názorovo unifikované prostredie s veľkým zúžením oponentúry a tvorivej diskusie.
Pokojne to dajte aj vyššie, nech mi neni vidieť tvár. (Rečníčka reaguje na opozičného poslanca držiaceho transparent pred rečníckym pultom.)
Zámery a úmysly predkladateľov sa minuli účinku, naopak pri slovenskej televízii čiastočne a pri slovenskom rozhlase vo veľmi veľkej miere sa stratila bývalá osobitá identita týchto verejnoprávnych médií.
Keďže vláda Slovenskej republiky sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala vytvoriť nový legislatívny rámec financovania organizácie a fungovania verejnoprávnych médií, predkladáme Národnej rade Slovenskej republiky návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase.
Cieľom návrhu je v období meniaceho sa a rozvíjajúceho sa mediálneho priestoru posilniť ich verejnoprávny charakter, zabezpečiť dodržiavanie plurality a princípov demokracie a slobodnej tvorby. Nový zákon umožní špecifický rozvoj týchto národných inštitúcií v prudko sa meniacom konkurenčnom prostredí. Vytvorenie legislatívneho prostredia je prvým krokom pre úspešné pôsobenie slovenskej televízie a slovenského rozhlasu v novom digitálnom, mediálnom prostredí. Slovenský rozhlas a slovenská televízia po zrušení výberu koncesionárskych poplatkov za služby verejnosti budú hospodáriť relatívne samostatne s príspevkom zo štátneho rozpočtu, s finančnými prostriedkami získanými vlastnou činnosťou, z reklamných produktov a vlastným majetkom. Zákon predpokladá možnosť lepšieho hospodárenia v rámci špecifických tvorivých podmienok oboch inštitúcií, modernizáciu a zdroje na ocenenie tvorcov zo zvýšeného podielu na reklamnom balíku.
Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorý vláda predkladá, vytvára zároveň platformu na prehodnotenie súčasných podmienok duálneho systému na Slovensku, a to najmä z pohľadu obsahu vysielania a tiež využitia reklamného koláča, ktorý sa vytvára v Slovenskej republike.
Ako iste viete, vážené poslankyne, vážení poslanci, pôvodným cieľom bolo v 90. rokoch zabezpečiť obsahovú informačnú pluralitu v masovokomunikačných prostriedkoch a vytvoriť podmienky pre rovnováhu medzi vznikajúcimi súkromnými médiami a verejnoprávnym slovenským rozhlasom a slovenskou televíziou. Podľa toho sa nastavilo a viackrát sa aj zákonom menilo delenie reklamného balíka v prospech súkromných médií. Postupne sme však na Slovensku dosiahli až taký extrém, že finančné prostriedky z reklamy takmer komplet pripadli súkromným médiám, ale z hľadiska obsahu sa predpokladaná duálna vyváženosť stratila. Rozdiely vo vysielaní verejnoprávnych a súkromných médií sú len marginálne, pluralita názorov je pomaly archaizmus. V súkromných aj verejnoprávnych médiách vystupujú spravidla tí istí propagandisti v šatách rôznych politológov, analytikov či hercov. Pred tvorcami zákona o STVR teda stáli popri zmene kreovania riadiacich štruktúr aj tieto zásadné otázky.
Rozhlas a televízia sú zo zákona financované z daní vybraných do štátneho rozpočtu a koncesie vláda nevráti. Aj tak boli len akousi mimoriadnou daňou, ktorá s verejnoprávnosťou a objektivitou tvorby a vysielania vôbec nemala nič spoločné. Koľko finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu, teda daní občanov, má ísť na spravodajstvo, šport, publicistiku, na kultúru, na zábavu, resp. koprodukciu filmov, seriálov či dokumentov a koľko percent z reklamného koláča je správne poskytnúť verejnoprávnej inštitúcii pre verejnoprávnu službu? Sú prostriedky z daní občanov na externú a extrémne drahú výrobu programov použité v prospech verejnej služby alebo v prospech vybranej skupiny tvorcov a zamestnancov? V zákone o STVR sme sa na tieto otázky snažili odpovedať. Musím povedať, že až život ukáže, do akej miery sa nové princípy dokážu uplatniť.
Vláda Slovenskej republiky a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky novým zákonom o činnosti verejnoprávnej inštitúcie plní prísľub občanom, napĺňa programové vyhlásenie vlády a čiastočne narovnáva pokrivenú situáciu v slovenskom mediálnom priestore. Tieto kroky predstavujú zabezpečenie politickej vyváženosti, slobodnej tvorby a nezávislosti. Myslíme si, že verejnoprávna inštitúcia by mala postupne odísť od extrémnej politickej zaujatosti, neobjektívnosti spravodajstva a manažovania publicistiky bez plurality a hlavne prejsť k objektivite a k spravodlivosti.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

10.5.2024 12:35 - 12:59 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ďakujem za slovo.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, v prvom rade chcem poďakovať za všetky názory, ktoré tu odzneli. V úvode môjho vystúpenia chcem v podstate všetkým pripomenúť, že dokumentom, ktorým sa vo svojej činnosti Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky riadi a bude riadiť, je programové vyhlásenie vlády. Ide o základný dokument koaličnej vlády troch politických strán, SMER, HLAS, Slovenská národná strana. Úlohy z neho vyplývajúce určujú základné smerovanie rezortu kultúry a predstavujú dohodu víťazných koaličných politických strán v slobodných a demokratických voľbách. Je to tak, či sa to niekomu páči, alebo nie. V zásade by ste si už od volieb možno aj mohli všimnúť, že vláda a teda aj rezort kultúry tu nie sú na to, aby plnili program opozičných, progresívnych a liberálnych strán, ale aby sme napĺňali naše sľuby a naše záväzky.
Na úvod mi dovoľte jeden citát, ktorý vás v kontexte snáh o moje odvolávanie opozíciou možno uvedie do reality. Samozrejme, iba v prípade, ak si ho vypočujete s pochopením a porozumením. Hlavným cieľom predkladaného návrhu zákona je predovšetkým predísť ďalšiemu zadlžovaniu verejnoprávneho vysielania a vytvoriť podmienky pre jeho konsolidáciu. Zámerom predkladaného návrhu zákona je taktiež prinavrátiť vysielanie Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie verejnosti, pre ktorú bolo vytvorené a vo vzťahu k tomuto vysielaniu posilniť atribúty verejnoprávnosti, nezávislosti, objektívnosti, pravdivosti, transparentnosti ako aj efektivity využívania zverených verejných financií a nastoliť čo najväčšiu mieru spoločenskej dôveryhodnosti týchto médií. Základnými premisami, od ktorých sa odvíja postupnosť realizácie jednotlivých krokov nevyhnutných na dosiahnutie optimálneho stavu tohto modelu, je spojenie Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie, zrušenie výberu úhrad za služby verejnosti, takzvaných koncesionárskych poplatkov a ich nahradenie každoročným jednorazovým príspevkom zo štátneho rozpočtu a následné jednotné priestorové riešenie existencie novovzniknutého verejnoprávneho média. Možno toto konštatovanie prekvapí niektorých z vás, ktorí v tomto parlamente, tak nie je vás tu teraz veľa, ale nederiete stoličky viac volebných období, v tejto sále však stále sedí dostatok poslancov, ktorí by si mohli na tento text spomenúť. Tieto presvedčivé a skutočne obsažné slová sa totiž nachádzajú hneď v úvode všeobecnej časti dôvodovej správy k návrhu zákona 532/2010. Týmto zákonom strana SaS za vlády Ivety Radičovej a asistencie mnohých z vás doslova zo dňa na deň vyprášila zo Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie celé vedenie a odborné rady týchto dvoch inštitúcií. A, samozrejme, okamžite si dosadila svojich nominantov do novovzniknutej RTVS.
A ako to dopadlo? Po toľkých rokoch? Hlavným cieľom je predísť ďalšiemu zadlžovaniu verejnoprávneho vysielania a vytvoriť podmienky pre jeho konsolidáciu, sa úplne stratil. Zámer prinavrátiť vysielanie Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie verejnosti, pre ktorú bolo vytvorené, úplne mimo. Chceli ste posilniť atribúty verejnoprávnosti, nezávislosti, objektívnosti, pravdivosti, transparentnosti a nastoliť čo najväčšiu mieru spoločenskej dôveryhodnosti týchto médií. A vám sa podaril úplný opak. Písali ste v zákone niečo o jednotnom priestorovom riešení existencie novovzniknutého verejnoprávneho média. Unifikovali ste len tvorbu a názory. Podarilo sa to len v Banskej Bystrici, kde ste rozhlas a televíziu natlačili do jednej budovy vtedajšieho sídla štúdia STV, manažment predal a dnes sú tam byty. S jednotným priestorovým riešením to ale fakt nemá nič spoločné.
Jediné, čo ste z týchto bohumilých predstáv splnili, je zrušenie výberu úhrad za služby verejnosti, tzv. koncesionárskych poplatkov a ich nahradenie každoročným jednorazovým príspevkom zo štátneho rozpočtu, a to až po 13 rokoch existencie zákonom č. 532/2010. V minulých obdobiach ste absolútne dôsledne obsadili svojimi progresívnymi nominantami, najmä z mimovládnych organizácii všetky verejné fondy a rozhodujúce funkcie v štátnych organizáciách. Preto chápem, že pri akejkoľvek zmene zvolávate ľudí na námestia, protestujete v spriaznených médiách, staviate sa do pozície záchrancov demokracie na Slovensku. Pritom aj vám samým je jasné, že nikto demokraciu v našich končinách neohrozuje. Po tri a pol roku marazmu má Slovensko konečne demokraticky zvolenú, kompetentnú vládu a konečne viditeľné ministerstvo kultúry. Zástavu týchto vyvolaných protestov vysoko dvíhajú stále tí istí politológovia, tí istí umelci, tí istí novinári. Snažíte sa spolu s nimi vytvárať dojem, že ide o celospoločenský pohyb nespokojných občanov. Pritom mnohí umelci sa k tým najviac kričiacim pridávajú len preto, aby mali pokoj, aby sa vyhli možno nejakej šikane. Aj rôzne petície, rôzne výzvy spravidla organizuje zase len tie isté osoby a tie isté partie. Mohla by som ich čítať zo zoznamu pod každou akciou v online priestore. Veľmi dobre viete, ktorí to sú, ktorí sú to konkrétni ľudia a akú permanentnú manipuláciu verejnosti organizujete. Som presvedčená, že umelé konflikty, ktoré permanentne opozícia už od volieb často vulgárnym spôsobom dlhé týždne vnáša do celej spoločnosti, nijako neprispievajú k rozvoju ani k prosperite slovenského národa a národnosti.
Naopak, sú zdrojom k prehlbovaniu neprirodzených a zbytočných sporov v rodinách, na uliciach, v obciach, mestách, v spoločenstvách. Za niekoľko mesiacov vo funkcii ministerky som sa stretla osobne so stovkami ľudí od východu na západ našej krajiny, so zahraničnými predstaviteľmi a musím povedať, že drvivá väčšina z našich občanov očakáva riešenie problémov, ktoré nám predchádzajúca politická garnitúra zanechala. Neočakávajú deštrukciu. Občania väčšinovo a často vášnivo vyslovujú želanie, aby po takmer štyroch rokoch kovidového, ekonomického a morálneho rozkladu nášho štátu predchádzajúcimi vládami nastali konečne časy pokoja a hľadania súdržnosti. Je však evidentné, že pokoj a konštruktívna práca sú pre vás asi neznámy pojem. Chápem, že veľmi ťažko znášate volebnú porážku a že odvolávanie členov vlády je pre vás akýsi politický rituál, nie som jediná ministerka kultúry, ktorá sa odvoláva, myslím, že aj spomínaný pán Maďarič bol odvolávaný ako minister kultúry.
Bohužiaľ, burcovanie ľudí na uliciach často klamstvami, ktoré som inak aj tu počula, všeobecnými frázami, grobianskym urážaním politických protivníkov je vašou nejakou základnou politickou výbavou. Nikto vám právo na takýto štýl činnosti neberie, môj názor však je, že vaša frustrácia vás, panie poslankyne a páni poslanci v opozičných laviciach, nijako neoprávňuje k nejakej hrubosti a na rozdúchavanie nenávisti v spoločnosti. Poviem vám len jeden stručný citát, ktorý je jedným z výsledkov vašej doterajšej deštrukčnej činnosti a činnosti niektorých vašich vyjadrení v médiách a umeleckých kruhoch. Pripomeniem vám výrok jedného mladého človeka, ktorého s veľkou chuťou citovali médiá hlavného prúdu a televízie: "Rozmýšľam o defenestrácii Martiny Šimkovičovej a tá škvrna na chodníku bude prvé umenie." Toto vyhŕkol zo seba nabudený pseudoumelecký bojovník verejne na pódiu jedného divadla. Tento mladý človek a jemu podobní sú vami hecovaní na námestiach a sociálnych sieťach. Tam ste to dopracovali. K nebezpečnému vyhrážaniu sa smrťou. Dúfam, že väčšina z vás rozumiete tomu, čo slovíčko defenestrácia znamená.
Výroky najmä vás progresívnych a liberálnych politikov a, bohužiaľ, aj političiek, niektorých angažovaných hercov a, bohužiaľ, aj herečiek na moju adresu sa bez hanby hemžia termínmi ako fašista, neofašista, nacista, homofóbka, transfóbka, a tam hľadáte aj dôvody môjho dnešného odvolávania. Ja však nehajlujem na verejnosti a poviem vám, je to odporné. Zdá sa mi, že máte extrémne potešenie z toho, že tieto slová môžete nalepiť na ženu, na matku, a to len preto, že nie som z vášho politického košiara. Uvedomujem si, že politika na Slovensku je tvrdé remeslo, ale zamýšľam sa aj nad tým, aký to má toto vlastne význam, dehonestovať, pošpiniť ženu. Čo vás vedie k tomu, že ste ochotní vynaložiť toľko energie na zničenie niekoho za každú cenu. Oháňať sa demokraciou, slobodou slova a kultúrou pre všetkých, áno, to si želáme aj my. Takéto správanie by v našich končinách nemalo mať miesto a chcem vám jasne povedať, že takéto drastické rozdeľovanie spoločnosti, hrubé osočovanie občanov, ktorí majú odlišný názor, ktorí si dovolia mať odlišný názor ako vy, hrubo odmietam.
Je viac-menej jasné, že časť kultúrnej a umeleckej obce najmä z nášho hlavného mesta kašle na to, že nejaká Šimkovičová je tiež žena, že je matka, kamarátka, že je susedka, proste sa do mňa kope hlava-nehlava. Táto vaša bezbrehosť ma presvedčila, že vy, progresívci, a vy ,liberáli, nie ste žiadni predstavitelia etických noriem, podľa ktorých by sme všetci mali žiť a myslieť, alebo podľa ktorých by sme chceli žiť a myslieť. Snažíte sa vytvárať mýtický obraz progresivizmu ako jedinej spásy pre Slovensko, ako jedinú nádej pre slovenskú kultúru a umenie, ako jedinú nádej pre náš národ. Je to ale falošná hra s občanmi našej Slovenskej republiky, ktorú predvádzate za asistencie médií tzv. stredného prúdu, a dokonca aj verejnoprávneho rozhlasu a televízie.
V mnohom práve toto pripomína dobu totalitného režimu, pretože v uplynulých rokoch znovu začala na Slovensku pod vaším vedením cenzúra, potláčanie iného názoru, ako je ten vami predpísaný. Niektorí z vás si pamätajú, že v 90. rokoch vznikom súkromných televízii a rozhlasových staníc sa vytvoril duálny systém, ktorý mal zabezpečiť slobodné šírenie informácií. Vtedy nikto nepredpokladal, že príde k flagrantnej unifikácii mediálneho prostredia, že sa zo slovenského žurnalizmu úplne odstráni objektivita a aktivizmus sa stane základom pre novinársku tvorbu, a že samotní tvorcovia sa dobrovoľne zbavia svojej nezávislosti a slobodnej tvorby. Faktom je, že všetky mainstreamové médiá vrátane RTVS šíria ideovo tie isté informácie, iným názorom poskytujú minimálny alebo žiadny priestor. Základom sa stali teórie presadzujúce progresivizmus, neoliberalizmus, gender ideológia, globálna likvidácia suverenity národov, vysmievanie tradícii.
Tu nájdete napríklad odpoveď na otázku, prečo vznikli a sú úspešné alternatívne médiá, ktoré tak často spomínate, pretože verejnosť nestratila záujem o objektívne informácie. Rovnako je to aj s politickými stranami, keď tie progresivistické násilím, presadzovaním svojej ideológie a svojou agresivitou rozdelili spoločnosť do nepriateľských táborov a občanov vlastnej krajiny s inými ako nimi predpísanými názormi, stávajú do pozície nepriateľov štátu a demokracie. Tvárite sa a rozprávate, akoby ste len vy boli predurčení na spásu národa a demokracie, pritom nie ste schopní rešpektovať ani tie najobyčajnejšie princípy ľudskej slušnosti. Nie, nie ste predurčení. A občania vám to aj dali najavo. Napríklad aj vo voľbách prezidenta slovenskej republiky. Aktivistické a progresívne kruhy najmä z Bratislavy spustili urputný krik hneď po tom, ako som presunula 300-tisíc eur určených pre mimovládky blízke progresívnym politikom a prezidentke na boj s dezinformáciami. Aj dnes som presvedčená, že na streche Slovenskej filharmónie sú tieto peniaze užitočnejšie. Poslankyne z Progresívneho Slovenska sa v médiách hnevajú, lebo som spomenula, že sa pozrieme na rozdeľovanie miliónov z kultúrnych fondov. Pričom vedia, že v súčasnosti nemám na rozdeľovanie týchto financií vôbec žiadny vplyv.
Kultúra politiky a politikov v prejavoch na námestiach a uliciach, v médiách aj v parlamente sa prepadla do najhlbšej žumpy a túto úroveň vy, progresívci a liberáli, úspešne prenášate do rodín a do škôl, kde máte prístup. A príčina je veľmi jednoduchá. Deklarovala som totiž verejne záujem rezortu na spravodlivom a efektívnom prerozdeľovaní peňazí z verejných fondov, ich využitie v prospech všetkých umelcov a skutočného umenia. Všetkých umelcov, nielen vami určených. Priznávam, že som stále proti štátnej podpore vyučovania šestnásťročných chlapcov v ženských šatách, ktorí sa točia okolo tyče v baroch. Zároveň som za podporu aj LGBT umelcov, tak ako si to ich talent a umenie zaslúži. V tom svoj názor nemením. Áno, vážení, tak ako si to zaslúži ich talent a umenie, nie ideológia. Ale je zrejmé, že v prvom rade vám ide o financie.
Pani Jaurová, hlavná iniciátorka výzvy na moje odvolávanie z verejných fondov a RTVS pre firmu, v ktorej pôsobila, vytiahla takmer 600-tisíc eur na jeden mega neúspešný projekt. Jej doterajšími povolebnými vystúpeniami v podstate nerobí nič iné, len obhajuje mimovládky, ktoré sú nacucnuté na štátny rozpočet a verejné fondy a k tomu dosť rázne vyhlasuje, že ja nemám rada kultúru a umelcov. Pani poslankyňa Jaurová, ja mám rada kultúru, mám rada umelcov, ja rada veľmi maľujem, rešpektujem ľudí pracujúcich v prospech kultúry a rešpektujem aj umelcov. Mám medzi nimi veľké množstvo skutočných priateľov a priaznivcov, dokonca aj medzi LGBT umelcami. Som pripravená diskutovať aj s umelcami, ktorí so mnou primárne nesúhlasia, ale správajú sa tak nejak normálne, ľudsky a nemajú také tie hrubé nálepky. Vy totižto kádrujete všetkých, ktorí s vami nesúhlasia.
Najskôr som pre vás bola len ministerka nekultúry, nevzdelaná, nemožná, lenže potom, keď začalo ísť o peniaze z fondov, som sa stala pre vás a vašich donorov nebezpečnou. V jednom svojom publikovanom videu som citovala informáciu z konzervatívneho portálu Štandard, že chlapci v make-upe a ženskom oblečení, ktorí pred publikom predvádzajú sexualizovanú šou, divoko zmaľované dievčatá robia to isté, volá sa to Drag workshop. Išli ste vyskočiť z kože a hneď ste ma obvinili z homofóbie, z nenávisti k sexuálnym menšinám, ale ja som naozaj proti tomu, aby ministerstvo kultúry v zastúpení štátu míňalo financie daňových poplatníkov na takýto druh pseudoumenia, ktoré sa najčastejšie predvádza v baroch, a to ešte v čase, keď vďaka vašim opozičným partnerom naša republika padla finančne na úplne dno európskych štatistík. Verejné financie sú po predchádzajúcej vláde v kolapse a samosprávy kŕkajú. Konsoliduje sa, škrtá sa, kde sa len dá, a preto chcem znova aj z tohto miesta verejne oznámiť, že na takýto druh školenia mládeže, na sexualizovanú šou LGBTI, mimovládkou, už rezort kultúry nebude vynakladať peniaze daňových poplatníkov. Hovorím to znovu, skôr ako sa zdvihne ďalšia vlna nenávisti a hrubosti v niektorých médiách a sociálnych sieťach. Takže na produkciu pridov, školenia mládeže aktivistov LGBTI, témach po školách a baroch bude ministerstvo kultúry, tak ako aj v iných oblastiach, šetriť. Hádam tento druh, v úvodzovkách, umenia prežije aj bez štátnych dotácií. Už viackrát som sa vyjadrila, že odmietam progresívnu normalizáciu.
A moja zásadná predstava o ďalšej činnosti rezortu je návrat k normálnosti. Ctím si rôzne názory, ale nech je každému dovolené, a teda aj mne vyslovovať svoj postoj. Bohužiaľ, stále viac a viac sa ukazuje, že súčasní liberáli a progresívci sú väčšinou ľudia, ktorí chcú, aby všetci mysleli a konali tak, ako si predstavujú oni. A nedokážu si ani predstaviť, že by bola možná schéma života a vzťahov, v ktorých by liberáli a progresívci žili tak, ako chcú žiť liberáli a progresívci, ale nám ostatným by bolo dovolené žiť tak nejako inak, povedzme tradične. Nevnucujte slovenskej spoločnosti váš pochmúrny štýl správania. A ak sa ľudia s iným názorom vzoprú, nesnažte sa ich zastrašiť, očistiť, či prinútiť k vášmu videniu sveta k vašej morálke. A ešte jedna drobná poznámka pre tých, ktorí neradi memorujú, a teda si nemôžu pamätať napr. ani rok vzniku Československej republiky, či meno prvého československého prezidenta.
Slovo dekadencia znamená podľa slovníka cudzích slov úpadok, zhoršenie, pokles, v umení označenie úpadkovosti. Je to filozofický smer z prelomu 19. a 20. storočia orientovaný na nihilizmus, depresiu a individualizmus. A nihilizmus je popieranie všetkých spoločensko-mravných zásad, bezzásadovosť.
Túto cestu, o ktorej niektorí z vás stále snívajú na súčasnom ministerstve kultúry, opúšťame. Chcela by som ešte dať poznámku k tomu, čo tu bolo hovorené, pretože celé toto odvolanie, odvolávanie má skôr filozofický charakter, ale aby sme boli aj trochu technokratický, tak chcem ísť k projektu Obnov si svoj dom. Obnov si svoj dom je dotačný program, ktorý pozostáva zo šiestich podprogramov. Tento rok bude vyčlenených 9 miliónov eur. Pripravili sme schému, na základe ktorej sa budú prioritne podporovať projekty, ktoré umožnia komplexnú a úplnú obnovu kultúrnej pamiatky. Chceme zabezpečiť, aby sme využili verejné financie tak, aby sa pripravili a realizovali projekty, ktoré sa definitívne a kompletne ukončia. Medzi kultúrnymi pamiatkami sú sakrálne stavby, stavby v pamiatkových zónach UNESCO, ako aj ďalšie kultúrne pamiatky po celom Slovensku. Je schválený nový štatút aj organizačný poriadok dotačného systému, ktorý zapracoval všetky pripomienky kontrolných orgánov, keďže v minulosti najmä pri dotačnej schéme mediálna výchova aj boj proti dezinformáciám došlo k pochybeniam. Nový systém bude pružnejší, bude podporovať rýchlejšiu a komplexnejšiu obnovu pamiatok a nie, nie je tam ohrozených 22 miliónov, ako tu bolo dnes spomenutých. Toľko peňazí tam nebolo nikdy ani vyčlenených.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.5.2024 15:04 - 15:04 hod.

Martina Šimkovičová
Ďakujem, otázka nebola. (Ruch v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.5.2024 14:59 - 15:02 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán poslanec, dňa 8. apríla 2024 sa pán Artem Marčevský, štátny príslušník Ukrajiny, dostavil na Oddelenie cudzineckej polície Policajného zboru Trnava, kde podľa § 30 ods. 1 písm. a) zákona č. 480/2002 Z. z. o azyle a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 55/2022 Z. z. vyhlásil, že žiada o poskytnutie dočasného útočiska na území Slovenskej republiky.
Na základe predmetného vyhlásenia príslušné oddelenie cudzineckej polície Policajného zboru vykonalo úkony k prevereniu osoby v informačných systémoch dostupných Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru v súvislosti s bezpečnostnou previerkou osoby s negatívnym výsledkom.
Následne boli vykonané evidenčné úkony v informačnom systéme MIGRA a v informačnom systéme Evidencia cudzincov s povoleným pobytom na území Slovenskej republiky.
Dňa 8. apríla 2024 bolo uvedenému štátnemu príslušníkovi Ukrajiny poskytnuté dočasné útočisko na území Slovenskej republiky podľa zákona č. 480/2002 Z. z. a v súlade s nariadením vlády Slovenskej republiky č. 185/2022 zo 16. marca 2022 k návrhu na vyhlásenie poskytovania dočasného útočiska v súlade s vykonávacím rozhodnutím Rady EÚ 2022/382 zo 4. marca 2022.
Ďalej, čo sa týka druhej časti otázky spadajúcej do vecnej pôsobnosti Migračného úradu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, konkrétne zrušenia dočasného útočiska štátneho príslušníka Ukrajiny, pána Artema Marčevskia, či bolo začaté konanie o jeho zrušení zrušení, ak áno, kedy a s akým výsledkom, sa nateraz nebudem vyjadrovať, pretože nie sú v dostatočnej miere preukázané dôvody, pre ktoré by bolo možné začať začať konanie o zrušení dočasného útočiska menovaného.
V prípade, ak sa preukáže, že osobu bude možné odôvodnene považovať za nebezpečného pre bezpečnosť Slovenskej republiky, Migračný úrad Ministerstva vnútra Slovenskej republiky ako vecne príslušný orgán začne konanie o zrušení dočasného útočiska podľa § 33 zákona č. 480/2002 Z. z. v znení zákona č. 692/2006 Z. z. na základe dostatočne odôvodneného podnetu iného orgánu.
Na Migračný úrad Ministerstva vnútra Slovenskej republiky takýto podnet týkajúci sa zrušenia dočasného útočiska menovaného do dnešného dňa podaný nebol.
Ďakujem.
Skryt prepis