Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

27.11.2024 o 13:51 hod.

Mgr.

Matúš Šutaj Eštok

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie 27.11.2024 13:51 - 13:53 hod.

Matúš Šutaj Eštok Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Panie poslankyne, páni poslanci, cieľom vládneho návrhu zákona je ustanovenie právneho rámca pre manažovanie porastov drevín rastúcich mimo lesa na poľnohospodárskej pôde, ktorý v doterajšej právnej úprave využívania poľnohospodárskej pôdy absentuje.
Návrh sa predkladá v súlade s programovým vyhlásením vlády, v ktorom sa v časti Pôdohospodárska politika uvádza: „Vláda si uvedomuje, že pôda je nenahraditeľné národné bohatstvo, a preto bude hľadať ďalšie nástroje jej ochrany ako neobnoviteľného prírodného zdroja pred nepriaznivými dôsledkami klimatických zmien, nešetrným obhospodarovaním, neoprávnenými zábermi.“
Návrhom sa sleduje zosúladenie so zákonom č. 543/2002 Z. z. o prírody a krajiny na úseku ochrany a využívania poľnohospodárskej pôdy, pretože uvedený zákon v ustanoveniach a výrube drevín mimo lesa predpokladá, že existuje konanie o výrobe drevín na poľnohospodárskom pozemku.
Rovnako sa upravuje konanie o nariadení odstránenia alebo výrobu drevín rastúcich na poľnohospodárskej pôde mimo lesa na pozemkoch, ktoré nemajú charakter lesného porastu a nie sú spôsobilé na preradenie medzi lesné pozemky, ak predstavujú prekážku udržateľného poľnohospodárskeho využívania pôdy.
Návrhom zákona s cieľom zvýšenia ochrany najkvalitnejšej poľnohospodárskej pôdy rozširuje povinnosť platenia odvodu za odňatie poľnohospodárskej pôdy podľa jej kvality na všetky poľnohospodárske pôdy, čiže nie iba na vybrané pôdy v každom katastrálnom území.
Rovnako sa upravuje možnosť založiť porast drevín na poľnohospodárskej pôde bez zmeny druhu pozemku na účely založenia agrolesníckych systémov využívania pôdy alebo zakladanie porastov poľnohospodárskej účelovej zelene.
Ďalej sa navrhujú aj úpravy vyplývajúce z požiadaviek aplikačnej praxe. Z dôvodu zjednodušenia správneho konania a zníženia administratívnej záťaže sa vypúšťajú niektoré povinnosti pre fyzické aj právnické osoby a rovnako v druhom novelizačnom článku sa upravuje zákon č. 188/2003 Z. z. tak, že sa vytvárajú priaznivejšie podmienky pre aplikáciu vyhovujúcich nových sedimentov do poľnohospodárskej pôdy alebo do lesnej pôdy, čo umožní širšie využitie dnových sedimentov v poľnohospodárstve, v lesníctve a udržateľnejšom hospodárení s pôdou.
Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, vzhľadom na uvedené si vás aj v mene pána ministra Takáča dovoľujem požiadať o prerokovanie predmetného návrhu zákona a jeho posunutie do druhého čítania.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 27.11.2024 13:45 - 13:46 hod.

Matúš Šutaj Eštok Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dohovor nadobudol platnosť 19. marca 1961 a je platný dodnes. V praxi sa dohovor neuplatňuje. Uplatňuje sa iba zo strany Slovenskej republiky. Maďarská republika ukončila platnosť dohovoru v roku 1999 svojim zákonom. Cieľom predkladaného návrhu je jednostranné vypovedanie dohovoru, ktorého platnosť končí 12 mesiacov od doručenia oznámenia o vypovedaní dohovoru Maďarskej republike.
Dôvodom vypovedania je rozpor dohovoru s Európskym dohovorom o občianstve, Všeobecnej deklarácie ľudských práv, ako aj s Ústavou Slovenskej republiky a slovenským právnym poriadkom. Vláda Slovenskej republiky svojim uznesením vyslovila súhlas s vypovedaním dohovoru a rovnako skonštatovala, že tento návrh zodpovedná záujmom zahraničnej politiky Slovenskej republiky. Preto si vás dovoľujem požiadať o vyjadrenie vášho súhlasného stanoviska.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 27.11.2024 13:41 - 13:42 hod.

Matúš Šutaj Eštok Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, dámy poslankyne, páni poslanci, zmluva nadobudla platnosť 5. júla 1981 a je platná dodnes. V praxi sa zmluva uplatňuje už iba zo strany Slovenskej republiky. Cieľom predkladaného návrhu je jednostranné vypovedanie zmluvy, ktorej platnosť končí 5. júla 2026 za predpokladu, že výpoveď bude druhej zmluvnej strane doručená najneskôr 4. januára 2026.
Dôvodom vypovedania zmluvy je rozpor zmluvy s Európskym dohovorom o občianstve, Všeobecnou deklaráciou ľudských práv, ako aj Ústavou Slovenskej republiky a právnym poriadkom Slovenskej republiky. Vláda Slovenskej republiky svojím uznesením č. 624 z 23. októbra tohto roku vyslovila súhlas s vypovedaním zmluvy. Dovolím si skonštatovať, že tento návrh zodpovedá záujmom zahraničnej politiky Slovenskej republiky, a preto vás žiadam o vyjadrenie súhlasného stanoviska.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 27.11.2024 13:26 - 13:27 hod.

Matúš Šutaj Eštok Zobrazit prepis
Pani poslankyne, ďakujem za konštruktívnu debatu, oceňujem aj ten prístup z vašej strany k samotnému zákonu.
Čo sa týka pozmeňujúceho návrhu, ktorý rieši túto situáciu s poskytnutím tejto finančnej pomoci, prosím, berte to aj v kontexte konsolidácie, pretože ak sa porovnáme s ostatnými krajinami, tak tá pomoc smerom na Ukrajinu pri tejto veci je u nás najštedrejšia. Pozrite sa, aké parametre sú v Čechách, týmto pozmeňujúcim návrhom v princípe ušetríme 2 mil. eur, nebude sa to týkať tých zraniteľných skupín, ale pôjde iba o príspevok pre poskytovanie tých, ktorí dnes pracujú a sú reálne zamestnaní, alebo podnikajú, a v tomto prípade si myslím, že aj vzhľadom na túto skutočnosť je legitímne s týmto pozmeňujúcim návrhom pracovať. Účinnosť je od marca, čiže máme štyri mesiace na tú komunikáciu, ktorá tam je. Z môjho pohľadu je to dostatočný priestor, chápem, veď bavme sa, ja vítam konštruktívnu debatu aj oceňujem tento konštruktívny prístup, ale z môjho pohľadu aj z hľadiska konsolidácie 2 mil. eur, zraniteľných nechávame tak, ako sú, lebo tam tá pomoc je nevyhnutná, ale pre pracujúcich a podnikajúcich si myslím, že to je legitímny nástroj. Ak sa pozrieme aj do okolitých krajín Európskej únie, tak ozaj tá pomoc na Slovensku je najštedrejšia.
Čiže iba toľko, ale oceňujem, že aj takto vieme tie zákony v konštruktívnom duchu prebrať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 27.11.2024 13:16 - 13:17 hod.

Matúš Šutaj Eštok Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, primárnym cieľom vládneho návrhu zákona je splnenie míľnika z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky na rok 2024. V oblasti cudzineckej agendy sa zavádza elektronizácia procesu udeľovania povolení na pobyt. Ako som už spomínal, cudzinci budú môcť vo vybraných situáciách komunikovať s policajným útvarom elektronicky, čím sa zníži administratívna záťaž. Vládny návrh zákona taktiež zavádza tzv. ID karty pre odídencov z Ukrajiny. Rovnako znižujeme administratívnu záťaž pre podnikateľské subjekty, kedy od nich nebudeme požadovať toľko povolení, ako je to doteraz.
Záverom si vás, pán predsedajúci, dovolím požiadať o podporu predloženého materiálu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.11.2024 11:40 - 11:40 hod.

Matúš Šutaj Eštok Zobrazit prepis
Ja som pôvodne nechcel vystúpiť, ale keďže sú tu študenti, neviem, či strednej alebo vysokých škôl, tak sa im iba chcem ospravedlniť, že práve počas ich návštevy museli byť svedkami akademického vystúpenia profesora Pročka, takzvaného intelektuálneho titana (potlesk), ako ho nazval môj bývalý poslanecký kolega. Ale, vážení študenti, buďte, prosím, zhovievaví. Aj v Biblii sa píše, blahoslavení chudobní duchu, pretože ich je Nebeské kráľovstvo, a to platí aj pre pána Pročka. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

27.11.2024 11:15 - 11:18 hod.

Matúš Šutaj Eštok Zobrazit prepis
Ešte raz, vážený pán predsedajúci, dámy poslankyne, páni poslanci, návrh zákona o odškodňovaní fyzických osôb v súvislosti s protipandemickými opatreniami reaguje na záväzok vlády vyplývajúci z jej programového vyhlásenia a zároveň reflektuje judikatúru Ústavného súdu a upozornenia verejného ochrancu práv súvisiace s nedodržiavaním určitých zákonných postupov zo strany štátu v rokoch 2020 – ´22. Cieľom návrhu zákona je poskytnutie finančného odškodnenia fyzickým osobám, ktorým bola v rozhodnom období počas vyhlásenia mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu v súvislosti s ochorením COVID-19 uložená pokuta za priestupky súvisiace a protipandemickými opatreniami alebo povinnosť úhrady stravného za umiestnenie do štátnej karantény. Výška odškodnenia zohľadňuje sumu zaplatenej pokuty alebo sumu zaplateného stravného, ako aj všetky ďalšie náklady, ktoré týmto osobám vznikli v súvislosti s následným vykonaním konania. Podmienkou na vrátenie uhradených súm bude predloženie žiadosti príslušnému orgánu spolu so všetkými relevantnými prílohami za účelom verifikácie a uložených a skutočne vynaložených finančných prostriedkov.
Odškodnenie za priestupky uložené políciou a okresnými úradmi bude vyplácať ministerstvo vnútra, za priestupky uložené regionálnym úradom verejného zdravotníctva si budú odškodnenie fyzické osoby uplatňovať u príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva a za pokuty uložené obecnou alebo mestskou políciou si fyzická osoba uplatní odškodnenie u príslušnej obce alebo mesta, ktoré je jej zriaďovateľom. Ministerstvo vnútra bude zároveň prijímať žiadosti repatriantov o vrátenie zaplateného stravného v súvislosti s umiestnením do povinnej karantény. Po preskúmaní úplnosti žiadosti o verifikáciu všetkých príloh príslušný orgán vyplatí finančné prostriedky žiadateľovi najneskôr do 60 dní.
Návrh zákona zároveň časovo obmedzuje uplatnenie si práva na odškodnenie žiadosti, tá bude možná byť uplatnená najneskôr do 31. augusta 2025. Zdôrazňujem, že obce neutrpia finančnú ujmu v súvislosti s týmto návrhom zákona, pretože finančné prostriedky, ktoré vynaložia na odškodnenie žiadateľov, im budú na základe žiadosti kompenzované zo strany ministerstva financií prostredníctvom následných dodatočných mechanizmov.
Vážený pán predsedajúci, dámy poslankyne, páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie a podporu predloženého návrhu zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.11.2024 11:11 - 11:13 hod.

Matúš Šutaj Eštok Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, zaradenie svedka do programu ochrany predstavuje najvyšší stupeň ochrany, ku ktorému sa pristupuje vtedy, ak ochrana života a zdravia svedka nie je možná, aby bola zabezpečená iným spôsobom podľa Trestného poriadku. Súčasné znenie zákona o ochrane svedka pochádza z roku 1998 a už nezodpovedá súčasným potrebám a možnostiam využívania tohto inštitútu, ani nezohľadňuje nadobudnuté poznatky získané z aplikačnej praxe.
Vládny návrh zákona o ochrane svedka vychádza zo zavedených postupov, ktoré upravuje a nastavuje nanovo, vrátane okruhu trestných činov, pri ktorých možno osobu zaradiť do programu ochrany, a samotného vymedzenia ohrozeného a chráneného svedka. Svedok sa s jeho súhlasom chráni zaradením do programu ochrany, ktorého výkon zabezpečuje na to určený špecializovaný útvar Policajného zboru. Navrhnúť zaradenie svedka do programu ochrany môže vyšetrovateľ, prokurátor alebo sudca a rozhoduje o tom komisia. Ochranu možno poskytnúť vtedy, ak svedok poskytol takú výpoveď alebo iný dôkaz o páchateľovi, že ho uzná, že je tam dôvodná obava ohrozenia jeho života alebo zdravia. Vykonávanie programu ochrany prebieha v utajenom režime. Chránenému svedkovi a jeho blízkym osobám sa častokrát zmení identita, či sa vysťahujú do zahraničia, preto je potrebné, aby sa im poskytovala všestranná pomoc, najmä sociálna a finančná. Pri vykonávaní programu ochrany útvar Policajného zboru spolupracuje aj so zahraničím.
Tento vládny návrh zákona upravuje aj osobitosti programu ochrany počas výkonu väzby alebo trestu odňatia slobody, ktorý sa vykonáva v špecifických podmienkach. Stanovujú sa aj povinnosti chráneného svedka, ktorých dodržiavanie je nevyhnutnou podmienkou účinného vykonávania programu ochrany. Za tým účelom sa upravuje oprávnenie útvaru Policajného zboru kontrolovať dodržiavanie programu ochrany.
Vážení poslanci, záverom si dovoľujem požiadať o podporu predloženého materiálu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

26.11.2024 18:28 - 18:43 hod.

Matúš Šutaj Eštok Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, poslanci, návrh zákona o kritickej infraštruktúre bol vypracovaný z dôvodu potreby transpozície a implementácie právnych predpisov Európskej únie v oblasti kritickej infraštruktúry.
Vzhľadom na rozsiahlosť požiadaviek kladených európskym právom s cieľom posilnenia odolnosti kritických subjektov bolo nevyhnutné vypracovať nový zákon. Tento upravuje organizáciu a pôsobnosť orgánov štátnej správy a povinnosti kritických subjektov pri zabezpečení ochrany kritickej infraštruktúry a zabezpečovaní kontinuity poskytovania základných služieb.
Cieľom návrhu zákona je posilniť ochranu základných služieb, ktoré sú nevyhnutné na zachovanie životne dôležitých spoločenských funkcií alebo hospodárskych činností. Vzhľadom na čoraz väčšiu prepojenosť infraštruktúry sektorov a prevádzkovateľov poskytujúcich základné služby sa mení súčasný prístup a prechádza sa od ochrany prvkov kritickej infraštruktúry k zvýšeniu odolnosti kritických subjektov, ktoré ich prevádzkujú.
Predložený návrh zákona je výsledkom širokého konsenzu naprieč ústrednou štátnou správou a podnikateľským sektorom so zohľadnením požiadaviek európskej legislatívy a bezpečnostného prostredia, ktoré sa v posledných rokoch výrazne zmenilo.
Považujem za potrebné tiež vyzdvihnúť, že Slovenská republika je v prvej tretine krajín Európskej únie, ktorej sa podarilo zavŕšiť proces implementácie európskeho práva v tejto oblasti predložením návrhu vnútroštátneho predpisu na rokovanie zákonodarného zboru.
Dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie a podporu predloženého návrhu zákona.
Skryt prepis
 

26.11.2024 18:13 - 18:28 hod.

Matúš Šutaj Eštok
Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, poslanci, návrh zákona o kritickej infraštruktúre bol vypracovaný z dôvodu potreby transpozície a implementácie právnych predpisov Európskej únie v oblasti kritickej infraštruktúry.
Skryt prepis