Ďakujem veľmi pekne.
Vážení kolegovia, milé pani poslankyne, páni poslanci, novela veľkého kompetenčného zákona bola podľa nášho názoru schválená v rozpore s pravidlami pre skrátené legislatívne konanie tak, ako sú ustanovené v zákone Národnej rady Slovenskej republiky. Okrem toho obsahuje schválená novela veľkého kompetenčného zákona aj viacero závažných zmien, ktoré vzbudzujú vážne pochybnosti o jej ústavnosti a zákonnosti. V priebehu skráteného legislatívneho procesu bol zo strany Európskej komisie namietaný aj nesúlad s právom Európskej únie.
Viacero zdôvodnení tu už spomínali moji kolegovia, keďže dnes historicky máme deň, kedy nemôžeme rozprávať stanovene, ako máme vždy, aspoň tých 20 minút a nemôžeme reagovať s faktickými poznámkami, lebo vládna koalícia sa rozhodla, že nás bude obmedzovať a obmedzila nám čas na 12 hodín a dovtedy sa musíme vtesnať, samozrejmé, že si to prerozdelili aj všetky ostatné strany, aj koaličné strany, no koaličné strany sa rozhodli, že nebudú vystupovať, že nebudú odpovedať na naše otázky, nebudú argumentovať, nebudú počúvať našich kolegov, tak tu ostávame len my v rámci opozície a ten čas nie je ani šesť hodín, za ktorý sa musíme vyjadriť.
Ja sa budem venovať dôvodu pre skrátené legislatívne konanie v tomto kompetenčnom zákone, kde sa predkladateľ zákona, argumentuje, že bezodkladným uskutočnením týchto zmien sa predíde vzniku hroziacich značných hospodárskych škôd. Z tohto odôvodnenia nie je v prvom rade zrejmé, či sa myslia značné hospodárske škody, ktoré hrozia štátu, ako to požaduje § 89 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku parlamentu. Aj preto, že novelou veľkého kompetenčného zákona dochádza k presnému opaku. Je to práve samotná novela, ktorá spôsobuje značné hospodárske škody štátu, keď napríklad len zriadenie nového ministerstva športu a cestovného ruchu by malo predstavovať čiastku na výdavkovej strane štátneho rozpočtu podľa slov pána ministra Kamenického 100 miliónov eur. No a tu sa dostávame k bodu úrazu, ktorý sme riešili aj na našom výbore pre regionálny rozvoj a verejnú správu, pretože Andrej Danko, podpredseda parlamentu a predseda národnej strany, jeden z koaličných partnerov, hovoril, že toto ministerstvo nebude stáť daňových poplatníkov ani korunu. No a teraz kto má pravdu? Má pravdu Kamenický, minister SMER-u, ktorý hovoril, že to bude stáť 100 miliónov euro, alebo má pravdu Andrej Danko? Šofér, ktorý tu momentálne nie je a musel sa vystriedať s pánom Blahom, aby tu nemusel čeliť otázkam novinárov, kde včera večer jazdil tú svoju šialenú jazdu.
Čiže na jednej strane sa hovorí, že 100 miliónov, na druhej strane Danko hovorí, že nula, niektorí analytici hovoria, že to bude stáť 200 miliónov, tak sme sa bližšie pozreli na rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý v minulosti konštatoval pri zákone o tzv. rodinnom balíčku, to si pamätáte, že ak sa zákon predkladá v skrátenom legislatívnom konaní a vyžaduje sa alebo argumentuje sa tým, že vzniknú značné hospodárske škody, tak vtedy je potrebné doložiť stanovisko pre Radu pre rozpočtovú zodpovednosť. No a čo sa stalo pri predkladaní tohto zákona? Naši kolegovia si tú námahu nedali. Nepožiadali Radu pre rozpočtovú zodpovednosť, aby vyčíslila, koľko zriadenie tohto ministerstva bude stáť, aj napriek tomu, že som ich na to upozornil na výbore, aj napriek tomu, že sme to komunikovali v médiách, aj napriek tomu, že sme to hovorili v pléne, jednoducho oni si povedali, že tento zákon musí prejsť za každú cenu, ich nezaujíma nejaký Ústavný súd, ich nezaujíma, aby štátna inštitúcia Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vyčíslila, koľko to bude stáť daňových poplatníkov. Pretože daňoví poplatníci sú všetci ľudia, ktorí prispievajú do štátneho rozpočtu. A už keď nechcú počúvať ľudí a nezaujíma ich to, že či ľudia budú vedieť, alebo nebudú vedieť, kde je pravda, tak keď pán predseda Pellegrini hovorí o tom, že oni keď budú vládnuť a teraz už keď vládnu, tak je tu tá nová politická kultúra, tak by si to zaslúžilo dodržiavať zákony Slovenskej republiky a zaslúžilo by si to, aby bol dodržiavaný výklad Ústavného súdu, ktorý vyslovene má túto podmienku a toto žiadal pri podobnom zákone, pri podobnej argumentácii.
No a keďže sa vládni poslanci rozhodli, že skrátia rozpravu, že budeme rozprávať môcť len takmer šesť hodín, tak ja som sa jednoducho rozhodol, že tú Radu pre rozpočtovú zodpovednosť požiadam o to stanovisko. Urobil som tak včera a samozrejmé, že do tejto doby, dokiaľ to stanovisko nebudeme mať, tak som prerušil rokovanie nášho výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj a povedal som, že dovtedy bude prerušený ten výbor, dokiaľ zákonne nebudeme mať stanovisko Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, aby všetci daňoví poplatníci mohli vedieť, koľko to ministerstvo peňazí bude stáť a aby sme išli v súlade s rozhodnutím Ústavného súdu, ktorý toto konštatoval. A dočkal som sa toho, že vládni poslanci sa rozhodli, že mi chcú na najbližšom výbore alebo na najbližšom výbore chceli mi zobrať moju kompetenciu ako predsedu výboru, ktorý má možnosť prerušiť výbor, pretože mu predsedá, tak ako predseda parlamentu má možnosť prerušiť schôdzu, pretože je to jeho kompetencia, a keď som argumentoval vládnym poslancom, tak oni mi povedali, že predseda parlamentu to môže, lebo je to zákon. Jemu to umožňuje zákon. Ale ja to nemôžem, lebo ja to zneužívam. Ja zneužívam zákon. A keď sa nepodvolím tomu, aby som ďalej pokračoval v tomto výbore, tak ma odvolajú ako predsedu výboru, pretože som ich nepočúvol. Pretože som si dovolil využiť moju zákonnú kompetenciu.
Nech sa páči, páni. Ak chcete odvolať predsedu výboru pre regionálny rozvoj a verejnú správu preto, že žiada dodržiavať zákon, že žiada, aby nám Rada pre rozpočtovú zodpovednosť dala stanovisko, koľko to ministerstvo bude stáť, že žiadam, aby sme išli v súlade so zákonom, nech sa páči, odvolajte ma. Budem na to hrdý, že som ako predseda tohto výboru žiadal, aby bolo dodržané zákonu. A budem hrdý na to, že ste ma za to odvolali.
Jeden pán si tu po večeroch šoféruje ožratý, rozbíja semafory, olejovou škvrnou sa dostaneme až k jeho garáži, ten je okej, ten je v pohode. To sa stáva, to sú ľudské príbehy, povedal Robert Fico. To sú ľudské príbehy. Nevadí, že je podpredseda parlamentu. Nevadí, že je ústavný činiteľ. Nevadí, že je predseda národnej strany, že je jeden z troch koaličných partnerov, že by mal ísť vzorom, že oni chcú byť už tá nová politická kultúra. Ale predseda výboru pre regionálnu správu a verejný roz... verejný rozvoj, verejnú správu a regionálny rozvoj, ten keď chce, aby išli veci podľa zákona, ten keď sa dožaduje, aby sme išli v rámci pravidiel, v rámci toho, čo nám hovorí Ústavný súd, aby nám naša inštitúcia, štátna, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť dala stanovisko, koľko to bude stáť, tak vtedy ho treba odvolať, pretože nepočúva.
No a teraz sa poďme zamyslieť, prečo chceme vedieť a prečo by si ľudia zaslúžili vedieť, koľko peňazí bude vliatych do nového ministerstva. Na jednej strane je to také šľachetné, však ministerstvo športa, športu a kultúry, cestovného ru... pardon, ministerstvo športu a cestovného ruchu, kto by to nechcel? Veď to je také šľachetné, také ministerstvo by sme si zaslúžili. Lenže keď sa zamyslíme nad tým, že by to malo byť tých 100 miliónov, o ktorých hovorí minister Kamenický zo SMER-u, možno to bude viac, uvidíme čo, ako zareaguje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, keď sa zamyslíme nad tým, že tie peniaze, tých 100 miliónov euro by sme dali do športu priamo, dali by sme ich mládežníckym klubom podľa nejakých pravidiel, ktoré majú problém prežiť v tejto dobe. Vieme dobre, aké sú ceny energií, vieme dobre, ako samosprávy to nezvládajú, vieme dobre, ako rodičia veľakrát nemajú peniaze na to, aby tie detváky mohli športovať v tých kluboch. Keby sme tie peniaze dali tým deťom, tým športovcom, nebola by to väčšia pomoc ako zriaďovať nejaké ministerstvo, lebo si šofér Danko povedal, že on bude mať ministerstvo? Potrebujeme budovy, potrebujeme sekretárky nové, potrebujeme šoférov nových, limuzíny nové, potrebujeme nové ministerstvo. A vtedy už bude šport a cestovný ruch na Slovensku fungovať, dámy a páni. Takto. (Rečník lúskol prstami.) Len zriadime to ministerstvo. No ja som sa pozrel do Českej republiky, kde ten šport a cestovný ruch funguje oveľa lepšie ako u nás. Predstavte si, že tam to ministerstvo nemajú. Ja tomu nerozumiem, ako to tam môže fungovať.
Čiže, dámy a páni, keďže som obmedzený časom, nemôžem hovoriť toľko, koľko by som chcel, a chcem ešte, aby vystúpil môj kolega Viliam Tankó, tak to uzavriem len takto. Podľa mňa, ak chcete dodržať svoje slovo, vážení koaliční poslanci, ak chcete a hovoríte tu všade o slušnosti, transparentnosti, o profesionalizme, lebo vy ste vraveli, že tá bývalá vláda, to sú amatéri, a ak si stojíte za svojimi slovami, mali by sme dodržiavať zákon. Mali by ste občas počúvať aj opozičných poslancov, ktorí vám argumentujú a dokladajú vám to zákonne. Mali by ste si vypočuť aj ten Ústavný súd, čo hovorí. A mali by ste sa zamyslieť aj nad tým, či vzniknutím nového ministerstva, ktoré si vytrucoval šofér Andrej Danko, či reálne pomôžete športu a cestovnému ruchu. Lebo ja sa obávam, že pri takejto šialenej jazde, akú ste nastavili pri všetkých týchto zákonoch, ktoré dávate v skrátenom legislatívnom konaní, to nemusí so Slovenskom dopadnúť dobre, a to nielen v športe a cestovnom ruchu.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)