Ďakujem pekne za slovo.
Chcel by som hneď na úvod poďakovať pani poslankyni Remišovej, že prišla s týmto zákonom do tohto pléna, a toto je taký druhý zákon z dielne nášho klubu Slovensko - Za ľudia - Kresťanská únia, ktorý ide proti ľuďom, ktorí robia nelegálne veci, ktorí nadobúdajú majetky nie v súlade so zákonom, ktorí sa tomu vyhýbajú, ktorí sa vyhýbajú hmotnej zodpovednosti. A o hmotnej zodpovedni... hmotnej zodpovednosti a zákone, ktorý to mal doručiť, o tom sme už rokovali a dokonca aj hlasovali a treba povedať pre tých ľudí, ktorí to sledujú, že len 13 poslancov v tejto snemovni hlasovalo za zákon o hmotnej zodpovednosti politikov, čo je podľa mňa veľmi smutné, ale o niečom to svedčí.
Dnes tu máme zákon, ktorý by mal zaistiť to, aby ľudia na Slovensku, verejní funkcionári, politici dokázali preukázať, ako nadobudli svoje majetky. A ak to nedokážu, tak by mali zaplatiť adekvátnu daň, prípadne ak to nedokážu zaplatiť, tak by ten majetok mali vrátiť alebo im bude zhabaný, čo, si myslím, je v záujme všetkých poslancov tejto snemovne. A na úvod poviem, len, len jednu vec alebo chcem sa prihovoriť vládnym poslancom, ktorí tu niektorí sú a dali si tú námahu, že prišli dnes do roboty, aj keď sa minulý týždeň si rozhodli, že sa nebude hlasovať a nebudú tu chodiť, ale aspoň tí, ktorí tu sedia. No, tak koľko ich je sedem-osem? Možno niektorí si to vypočujú, niektorí to budú sledovať. Chcem ich povzbudiť, že podľa mňa, keď majú podporiť nejaký opozičný návrh, tak je to práve tento. Vládni politici niektorí majú plné reči toho, natáčajú videá, predbiehajú sa, ktorý príde s nejakým neskutočným odhalením toho, ako tu niektorí opoziční politici nadobudli nelegálne majetky. Mňa teraz napadol príklad, kedy tuná kolegyňu Remišovú obvinili z toho, že nakradla obrovské peniaze, obrovské majetky získala. Tu pán Kaliňák junior asi vie, o čom hovorím. A teraz je podľa mňa obrovská možnosť, pán Kaliňák a spol., zahlasovať za tento zákon a máte Remišovú takto na tanieri. Máte normálne, že teraz máte možnosť zahlasovať za zákon o preukazovaní majetku a takto môžte krásne tej Remišovej ten nelegálny majetok, ktorý nakradla, normálne, že jej to môžte zobrať, alebo obrovské dane z toho zaplatí. Pán Kaliňák, nie je to super? Veď to je perfektná vec.
Ja som očakával, že prídete s tým vy ako poslanci, ale zatiaľ ste len s pánom Mažgútom dali zákon o nejakých cyklotrasách v Bratislave a potom ste to následne stiahli, ale teraz je možnosť, ako tej zlej Remišovej zobrať tie nelegálne zhabané majetky, ktoré ona nepoctivo nakradla.
A poďme ďalej. Máme tu... síce tu teraz nesedí pán Migaľ, ale ďalšieho pána poslanca z HLAS-u, ktorý stoj čo stoj krvopotne hľadal, preskúmaval majetky a zistil, že Matovič nelegálne nadobudol obrovské majetky, že nakradol nenormálne peniaze, mal ne... nejaký kaštieľ a je to daňový podvodník a neviem čo všetko. A teraz je ten čas, páni, vládni poslanci. Teraz môžte šliapnúť tomu Matovičovi na otlak. Stačí schváliť zákon, ktorý predkladá kolegyňa Remišová, a máte vyriešené dve muchy jednou ranou. Predpokladám, že vy s vaším pohľadom, tuná sa hlási občas pán poslanec Lupták, ktorí hovoríte, že toto je namierené len voči nejakým vašim vládnym... teraz ministrom alebo poslancom, alebo zástupcom vašej vlády a vašej garnitúry, že oni sú v podstate čistí. Oni všetko, čo nadobudli, je v podstate legálne, zarobili si na to. Oni sú v podstate seriózni, čistí. Všetko je v súlade so zákonom. Všetko sedí. Oni sa nemajú čoho báť. Tak prečo by sme do toho nešli? Prečo nejdeme po tých zlých ľuďoch, o ktorých vy hovoríte, ktorí tu kradli, ktorí si tu nelegálne nadobudli majetky, ktorí sú daňoví podvodníci?
Podľa mňa je to ideálna príležitosť, aby ste teraz ukázali vašim voličom, že vy jednoducho chcete spravodlivosť, že vy sa toho nebojíte, lebo však vy máte všetko v súlade s kostolným poriadkom, vaši predstavitelia majú tie 30-tisícové hodinky poctivo zarobené, majú tie luxusné haciendy, poctivo na nich zarobili počas tej kariéry, ktorú, ktorú urobili v politike mnohí. Podľa mňa je teraz akože fakt vyslovene ten správny čas. Čiže osobne si myslím, že nikto z poslancov tejto snemovne by nemal mať s tým zákonom problém.
My tvrdíme, že my sa toho nebojíme. Poďme nastaviť, poďme si povedať, kto ako nadobudol majetky, či to bolo nelegálne, legálne. My tvrdíme, že my sme s tým oukej. Vy asi, predpokladám, že tiež si myslíte, že vaši predstavitelia sú oukej. Tak potom čoho sa báť, kde je problém? Myslím, že aj pán Lupták potom nebude mať ten pocit, že my tu nejakým spôsobom sa snažíme nasmerovať na nejakých vládnych predstaviteľov.
No a teraz by som sa chcel aspoň tých 13 minút a 30 sekúnd, ktoré ste mi dovolili vystúpiť, lebo nemal som, bohužiaľ, príležitosť pri štátnom rozpočte, tam ste mi to slovo zobrali, ani pri kompetenčnom zákone, ani pri zákonoch, ktoré išli, či už trestné sadzby, ktoré ste znižovali, alebo ste zrušili Úrad špeciálnej prokuratúry, tam som nemohol vystúpiť, tak ďakujem, že môžem aspoň tu vystúpiť a povedať svoj názor a niektoré myšlienky, ktoré chcem, aby v tejto rozprave zazneli.
Štát, to si môžme povedať a podľa mňa s tým každý súhlasí, nevie účinne zasiahnuť voči podvodníkom, ktorí žijú očividne nad svoje pomery, čo dlhodobo traumatizuje a demoralizuje slovenskú spoločnosť. V Rumunsku protikorupčné orgány zhabali majetok piatim ľuďom, medzi nimi predsedovi vládnej strany, ktorý je vyšetrovaný pre podozrenie zo zneužitia eurofondov, napríklad vo Francúzsku je zákon tak prísny, že úrady sledujú, či príjmy zodpovedajú životnému štýlu konkrétneho človeka. Dotyčnému, ktorý žije nad pomery môžu potom samozrejme zvýšiť daň. To spomínal aj môj kolega poslanec Galko, že ako v Taliansku tiež je nastavený ten zákon, že jednoducho už preventívne, keď sa vidí, že tento človek má obrovský majetok a nemohol si naňho zarobiť, tak už preventívne ten majetok sa zaisťuje.
No a u nás je možné (povedané so smiechom), je v podstate možné všetko. Napríklad, že Bašternák, Ladislav Bašternák, to je ten, u ktorého Robert Fico istý čas býval za polovicu nájmu, ktorý bol na trhu, tak Bašternák povie, že zaplatil 12 mil. eur v hotovosti za sedem bytov, a políciu ani nezaujíma a nezaujímalo ju, odkiaľ tieto peniaze zobral.
Lenže Bašternák je, len jeden z mnohých prípadov. Ja som veľmi rád, že počas našej vlády, a ukázalo sa, že vtedy polícia skutočne mala rozviazané ruky a vtedy začali orgány činné v trestnom konaní konať, že sa začali vyšetrovať tieto kauzy, obrovské kauzy, že aj ten Kočner, aj ten Bašternák v tej base sedia, resp. Kočner ešte sedí, aj keď za... je možno iný delikt, ale, ale minimálne ľudia na Slovensku zbystrili pozornosť, že niečo sa deje, že tu nastala nejaká zmena, že tu nie sú vyvolení politici, ktorí sú momentálne pri moci, a tým sa nemôže nič stať. Že keď ide nejaký podnet na výbor, ktorý má riešiť tie ich majetky, tak sa to zrazu nezahladzuje, nehádže sa to, nezametá sa to pod koberec a toto je podľa mňa veľmi potrebné ľuďom na Slovensku hovoriť. Áno, sme teraz v opozícii, vládnete vy, máte ministerstvo vnútra, máte tam vlastného prezidenta Policajného zboru, šéfa inšpekcie, ministra spravodlivosti, čoskoro možno, keď pán Pellegrini bude prezident, budete mať aj šéfa SIS-ky a máte všetko pod kontrolou.
Myslím si, že teraz je ten správny čas, kedy môžete ľuďom ukázať to obrovské gesto, že vy sa nebojíte toho, aby bol tu skutočne funkčný zákon o preukazovaní majetku. Ja by som sa chcel zamerať na štyri mená, významné mená, áno, sú to predstavitelia vládnej koalície, ktorí tie svoje majetky akosi nevedia vysvetliť, alebo je to veľmi podozrivé, a keď sa ich novinári pýtajú na otázky, aby preukázali, odkiaľ tie peniaze získali, aby povedali, odkiaľ majú tie vily a odkiaľ majú haciendy, odkiaľ má... odkiaľ majú ten majetok, keď niektorí ani nemajú hypotéky a vlastnia obrovské nehnuteľnosti za... v pomerne mladom veku, tak vtedy sú ticho, vtedy sa vyhýbajú, vtedy zahmlievajú, vtedy prekrývajú tieto, tieto témy. A podľa mňa by bolo fajn, aby ľudia, ktorí pozerajú túto rozpravu, aby sa nad tým zamysleli. Takže poďme na horúceho kandidáta, šéfa SIS, pána Pavla Gašpara, syna Tibora Gašpara, ktorý už len je už len takýto kúsok od toho, aby bol vymenovaný za šéfa SIS. Aktuálny štátny tajomník rezortu spravodlivosti pán Gašpar, ktorého vláda navrhla na post šéfa informač... slovenskej informačnej služby, má tiež veľmi podozrivo hodnotný majetok. V minulosti syn poslanca Tibora Gašpara pôsobil napríklad ako vyšší súdny úradník či vyšetrovateľ v Policajnom zbore. V poslednom období pred parlamentnými voľbami pôsobil ako advokát a medzi jeho klientov patril napríklad nitriansky oligarcha Norbert Bödör. Majetkové priznania... priznanie Pavla Gašpara zatiaľ nie je dostupné, Národná rada ho ešte nestihla od jesene minulého roka zverejniť, hoci priznania iných verejných funkcionárov sú už k dispozícii, a nespracované prázdne priznanie funkcionára dokonca vedie pod nesprávne uvedeným menom Peter Gašpar.
Takže Pavol Gašpar podľa katastra vlastní viaceré nehnuteľnosti, spolu s manželkou sú majiteľmi domu v lukratívnej časti Nitry na kopci Zobor, okrem toho má aj iné nehnuteľnosti, kde už však jeho manželka nefiguruje. Je uvedený na listoch vlastníctva domu v Kr... v Krškanoch pri Nitre, bytu v Nitre či chaty v Banskej Hodruši. S výnimkou bytu v Nitre pri žiadnej z nehnuteľností nie je zapísaná ťarcha v prospech banky. Na dva domy ani chatu teda Gašpar nečerpá hypotéku. Gašpar má dnes 36 rokov a počas do terajšej kariéry nemal zamestnania, v ktorých by mohol nadštandardne zarobiť. Právo vyštudoval na Paneurópskej vysokej škole v roku 2011. V roku 2012 a ’13 bol radovým vyšetrovateľom v Nitre. Potom nastúpil ako štátny radca do kancelárie Súdnej rady, no už po vyše dvoch mesiacoch v januári 2014 sa stal asistencom súd... asistentom sudcu na Najvyššom súde. Platovo si pohoršil. Vždy mal ambície pracovať na prokuratúre alebo v súdnictve. Vzhľadom na to sa aj za cenu zníženia platu asi o 30 % rozhodol odísť z polície a pripravovať sa na justičnú skúšku, tvrdil vtedy jeho otec Tibor Gašpar, ktorý bol policajným prezidentom. Predsedom najvyššieho súdu bol Štefan Harabin. Obaja odmietali, že by Gašpar mladší dostal na súd protekč... že by sa dostal na súd protekčne, aj keď obišiel výberové konanie. Nemá žiadne výhody. Oproti bývalej profesii si výrazne platovo pohoršil, toľko citácia z v tom čase Harabinovej kancelárie, ktorá odišla novinárom.
Pre nízke platy boli vtedy súdni úradníci v štrajkovej pohotovosti, vo februári 2015 dokonca zorganizovali celoslovenský štrajk. Na protest do Bratislavy ich prišlo zhruba 500. Plat asistenta sudcu bol v spomenutom období podľa odborárov v zhrubom... v hrubom 650 eur. V roku 2016 postúpil Gašpar na pozíciu vyššieho súdneho úradníka s platom asi 800 eur. V tom istom roku kupoval aj dom, ktorý neskôr prestaval na luxusnú vilu. Mal 28 rokov. Vyzerá to tak, že v minulosti kúpil viacero starších nehnuteľností, aby ich neskôr zhodnotil ako dom pod Zoborom. V roku 2017 podľa údajov z portálu Transparex.sk kúpil byt v starom bytovom dome neďaleko centra Nitry. Bytovka je ohradená a má uzavretý vstup len pre svojich obyvateľov, k bytu tam Gašpar prikúpil aj garáž. Naplno sa však rozbehol v roku 2021. Hoci vtedy práve staval prepychovú vilu, vyšlo mu aj na kúpu ďalších dvoch nehnuteľností. Išlo o opäť o starší rodinný dom, vhodný na prestavbu, v časti Horné... Nitry Horné Krškany a tiež chalupu v pôvodnom stave v Banskej Hodruši. Okrem toho, že na otázky týkajúce sa jeho majetku neodpovedá, stále nie je zverejnené ani jeho oficiálne majetkové priznanie. Majetky iných úradníkov, ktorí nastúpili po príchode Ficovej vlády, sú už prístupné. Po nástupe do tajnej služby bude musieť Pavol Gašpar prejsť bezpečnostnou previerkou, v rámci nej sa zisťuje aj to, či majetok uchádzača zodpovedá jeho predchádzajúcim príjmom. Šéfovi SIS však robí previerku samotná tajná služba, takže by to preňho nemal byť problém.
Poďme sa pozrieť na predsedu vlády, ktorý dlhodobo má problém s bývaním alebo mal problém s bývaním, vieme veľmi dobre, že dlho si nevedel kúpiť nejakú vlastnú nehnuteľnosť, musel, chudák, bývať hore-dole v podnájmoch, po kamarátoch, nakoniec sa podarilo zhodou okolností získať nájom u daňového podvodníka Ladislava Bašternáka na tom najvyššom poschodí v komplexe Bonaparte, ktorý, si predstavte, že zhodou okolností jediný má výhľad 365 stupňov na celú Bratislavu, to je náhodička. A ešte aby som nezabudol, jeho susedom, priamym, je kto iný ako pán Kočner, ktorý sedí v base.
Podľa výsledku analýzy Fico musel pracovať ako advokát minimálne dva až tri týždne na to, aby si mohol dovoliť luxus, v ktorom žije. Advokát Fico, teraz už premiér, zarobí, samozrejme, že viac ako politik. Najmenej dva až tri týždni... dva až tri dni v týždni by sa musel Robert Fico naplno venovať advokácii, aby zarobil sumu 52 600 eur, ktorú si z toho z povolania uvádzal ako príjem v majetkovom priznaní. Z funkcie poslanca parlamentu mal ročný plat 36 720 eur. Nie je známe, kto sú jeho klienti, prípadne aká je jeho odmena, no ale takmer 60-tisíc eur zarobí v Bratislave právnik so skúsenosťami, ak robí najmenej dva až tri tý... dva až tri dni v týždni, ako to pri poslaneckej práci a vedení najsilnejšej opozičnej strany Fico stihne, tiež nevysvetlil.
Robert Fico si za svoju dlhoročnú politickú kariéru zvykol, že nič vysvetľovať nemusí. Dodnes neobjasnil svoju cestu súkromným lietadlom, ktoré vlastní... ktoré vlani letelo do Abú Zabí z medzipristátim v Turecku. Médiá vtedy upozornili, že od Abú Zabí je len 150 kilometrov, od miesta, kde sa zdržiaval stíhaný oligarcha Miroslav Výboh. Na palube bol okrem neho Kaliňák, predpokladám, že Robert, a Ficova priateľka, právnička Katarína Szalayová. Kaliňák vtedy tvrdil, že za súkromný let platil on, aby poslancovi Ficovi nevznikli náklady. Koľko to bolo, neuviedol.
Hoci oficiálne veľký majetok nevlastní, samozrejme, že býva rád v luxuse. Teraz aktuálne sa mu podarilo zase veľmi výhodne kúpiť nehnuteľnosť, ja hovorím, že fakt ma dobré, dobrých kolegov, lebo si predstavte, že poslanec Muňko, ktorý kúpil byt pred piatimi rokmi, tak on mu ho predal po piatich rokoch, čo všetci vieme, že v Bratislave extrémne išli ceny nehnuteľností hore, tak on mu ho predal za 100-tisíc lacnejšie. No nemaj rád takého kolegu pána Muňka. Kto by nechcel mať pána Muňka ako kamaráta? Myslím, že každý z nás by to chcel. Len potom, že ako by sme spali po večeroch, že? Ako by sme večer išli spať, ako by sme sa vedeli pozrieť našim rodinám, našim ženám, našim deťom do očí, keby sme vedeli, že takto sme prišli k takýmto luxusným nehnuteľnostiam?
No a dnes vieme, že, ako sme spomínali, že býva v tej luxusnej nehnuteľnosti, kúpil to o 100-tisíc lacnejšie, dnes by bolo veľmi dobré, keby premiér Fico vedel vysvetliť, odkiaľ si na to zarobil, prečo to kúpil tak lacno, ako je to možné, že sa tu dávajú takéto obrovské zľavy vyše 100-tisíc eur, taký bežný človek 100-tisíc eur bežne nevidí na stole, ani si na to nezarobí za jeden, za dva, za tri roky, ale Robert Fico zase vie veľmi dobre na tlačovkách ukázať, ten rožok koľko stojí. Ale už na druhej strane, ako získať stotisíceurovú zľavu, toto už, toto už nevysvetlí.
A tak by sme mohli hovoriť o ďalších ľuďoch, ako sú páni Balciar, Blanár, Jankovskej synovia, Kičura, Imrecze, Kažimír, Makó a tak ďalej, to by som musel mať viacej času, aby som tu mohol všetkých pospomínať, ale ja opakujem ešte raz na záver mojej rozpravy, poďme do toho, vládni poslanci, nemáme sa čoho báť. Ja si myslím, že aj pán Fico, pán Pellegrini, všetci to vysvetlia ľavou zadnou, ako prišli k tým majetkom, k tým nehnuteľnostiam, poďme schváliť funkčný zákon, aby ľudia na Slovensku videli, že to myslíme vážne, aby videli, že aj vy, vládni poslanci, chcete, aby boli preukázané majetky a tie majetky, ktoré nie sú a nedokážu politici a ľudia preukázať, mali by byť zhabané a zdanené. (Potlesk.)