Vystúpenie s faktickou poznámkou
5.11.2024 16:59 - 17:01 hod.
Michal Šipoš
Ďakujem veľmi pekne, pán poslanec Vašečka, že si prišiel s tým návrhom zákona. Ja si tiež osobne myslím, že už príliš žijeme konzumným životom. Proste potrebujeme mať vždy všetko po ruke za každú cenu. Potrebujeme, aby boli obchody otvorené, všetko jednoducho, aby, aby bolo otvorené už úplne sa vytesňuje ten deň, kedy by mal, kedy by tá rodina mohla byť spolu. Kedy by mohli sme dať voľno možno aj tým predavačkám, ktorí, ktoré musia pracovať...
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán poslanec Vašečka, že si prišiel s tým návrhom zákona. Ja si tiež osobne myslím, že už príliš žijeme konzumným životom. Proste potrebujeme mať vždy všetko po ruke za každú cenu. Potrebujeme, aby boli obchody otvorené, všetko jednoducho, aby, aby bolo otvorené už úplne sa vytesňuje ten deň, kedy by mal, kedy by tá rodina mohla byť spolu. Kedy by mohli sme dať voľno možno aj tým predavačkám, ktorí, ktoré musia pracovať cez tú nedeľu, a že by sme trošku aj išli na tú úroveň krajín, ktoré boli spomínané, či už je to Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko, veľakrát hovoríme, aké sú to vyspelé krajiny, veľakrát sa im chceme priblížiť. Človek len prejde za hranicu, napríklad do Rakúska a vidí úplne inú úroveň verejného priestoru. Človek vojde z Rakúska naspäť na Slovensko a má pocit, ako keby sa vrátil o dvadsať rokov späť. To je jeden rozmer.
Ďalší rozmer, vládni politici, najmä tí, ktorí sa snažia pred voľbami hovoriť, že oni sú za rodinu, oni chcú, aby rodina bola spolu, oni sú národní, tradiční, konzervatívni, neviem čo všetko nasľubujú pred voľbami, ale keď tu môžu pomôcť tým rodinám, alebo môžu trošku zvýšiť úroveň tej krajiny a povýšiť ju možno na tie krajiny, ktoré ako som už spomínal, majú tú nedeľu voľnejšiu, alebo aspoň minimálne v tých obchodoch, ktoré nemusia byť otvorené, tak môžu viacej tráviť ten čas s tou rodinou, tak vtedy už zrazu sú slepí, už to nevidia, už je im to jedno, už sa pozerá len na biznis a na čísla. Ale niekedy by sme sa mali pozrieť aj na to, prečo je dobré mať jeden deň voľno. Prečo je dobré, aby sme nežili tým konzumným životom vkuse dokolečka, donekonečna sa naháňali.
Takže ja určite túto iniciatívu podporím a verím, že sa zobudí svedomie aj v niektorých vládnych politikoch. Ďakujem pekne. Ja toto určite nepodporím. Pán kolega, toto je sociálne inžinierstvo, kde si vybraná zložka ľudí, teda poslanci, myslia, že vedia lepšie, čo chcú ľudia. Nie každý z tých ľudí, ktorí pracujú v nedeľu, tam robí s donútením. Niektorí tam robiť chcú v tú nedeľu a tým túto možnosť znemožníme. Často pre brigádnikov, pre ktorých je víkend práve to obdobie, keď majú voľný čas a môžu pracovať a môžu si privyrobiť, práve týmto ľuďom túto možnosť odoberáme. V Maďarsku, ktoré zaviedlo zákaz nedeľného predaja v roku 2015 to vydržalo presne rok. Po roku kvôli nespokojnosti medzi obyvateľmi a podnikateľmi sa tento zákaz znovu zrušil a keďže tu často argumentujete príkladmi z iných európskych krajín ako napríklad Nemecko, Rakúsko alebo Švajčiarsko, tak som si spomenul na jeden pekný citát, ktorý som prečítal, ktorý som si prečítal v životopisnej knihe o Jackovi Maovi. Jack Ma je zakladateľ Alibaba. Teda najväčšieho portálu na svete a ten bol so svojou manželkou Kefi v Zürichu a píše vo svojom životopise, že v Zürichu boli teda s manželkou zmätení z toho, že lebo tam prišli v nedeľu do Zürichu, prileteli v nedeľu do Zürichu, išli do mesta, všetky obchody boli zatvorené. Vysvetlili im, že je nedeľa. Na čo tá manželka hovorí. Hmmm všetci dnes pracujú v druhých zamestnaniach však? Pretože pochádzala z nepretržitej pracovnej kultúry v Číne a predstava, že by si predavači vzali celý deň voľno na oddych, bola pre nich nepredstaviteľná. V roku 2000 Európa sa zaviazala v k Lisabonskej stratégii, že dobehneme a predbehneme Spojené štáty. No takýmto spôsobom tie Spojené štáty nedobehneme a nepredbehneme, pretože ak máme kultúru toho, že jeden deň sa nepracuje, tak sa nečudujme, že naša ekonomika v Európe ide dole vodou. Ďakujem.
Skryt prepis